(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej eRejestracja i eWyniki Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
Aby jesienne Słońce nie było krzywdzące

Szanowni Państwo, przed nami złota, polska jesień, a wraz z nią okazje do spędzenia wielu miłych chwil na wolnym powietrzu. Warto jednak przypomnieć, że ekspozycja na promieniowanie słoneczne i sztuczne ultrafioletowe (łóżka opalające, solaria, PUVA, zamieszkiwanie w miejscach nasłonecznionych), jest prawdopodobnie głównym czynnikiem środowiskowym odpowiedzialnym za rozwój nowotworów skóry, w tym także czerniaków. Prawdopodobieństwo powstania nowotworów jest związane z dawką promieniowania UV, jego charakterem i typem skóry. Już jedno oparzenie słoneczne (zwłaszcza przebyte w dzieciństwie), może w przyszłości przyczynić się do powstania nowotworu złośliwego skóry.

Jak zatem zapobiegać zachorowaniu na nowotwory złośliwe skóry?

Warto niewątpliwie pamiętać o kilku złotych zasadach:

– należy chronić skórę przed promieniowaniem UV,

– regularnie wykonywać samobadanie znamion,

– w przypadku wykrycia jakichkolwiek  niepokojących zmian zgłosić się na badanie do specjalisty dermatologa lub chirurga onkologa.

Okazją do zbadania znamion może być Program realizowany przez Wielkopolskie Centrum Onkologii wraz z Wielkopolskim Związkiem Pracodawców Ochrony Zdrowia, Stowarzyszeniem Chorych na Czerniaka i 40 jednostkami POZ – więcej informacji o Programie oraz adresy ośrodków znajdziecie Państwo na stronie www.wco.pl/ppns.

W ramach akcji „Aby jesienne Słońce nie było krzywdzące”, którą Biuro Programu realizować będzie przez cały listopad, w wejściach do Wielkopolskiego Centrum Onkologii wydawać będziemy Państwu materiały edukacyjne i kremy z filtrem. W łączniku z Kantorem Cegielskiego emitować będziemy programy dedykowane zaleceniom Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem (w tym Profilaktyce Nowotworów Złośliwych Skóry) a osoby, które mają pytania jak można wziąć udział w Programie lub chciałyby  nauczyć się samobadania skóry zachęcamy do kontaktu z Biurem (poprzez formularz kontaktowy na stronie Programu lub telefonicznie 61 8850 915).