Aby jesienne Słońce nie było krzywdzące

Szanowni Państwo, przed nami złota, polska jesień, a wraz z nią okazje do spędzenia wielu miłych chwil na wolnym powietrzu. Warto jednak przypomnieć, że ekspozycja na promieniowanie słoneczne i sztuczne ultrafioletowe (łóżka opalające, solaria, PUVA, zamieszkiwanie w miejscach nasłonecznionych), jest prawdopodobnie głównym czynnikiem środowiskowym odpowiedzialnym za rozwój nowotworów skóry, w tym także czerniaków. Prawdopodobieństwo powstania nowotworów jest związane z dawką promieniowania UV, jego charakterem i typem skóry. Już jedno oparzenie słoneczne (zwłaszcza przebyte w dzieciństwie), może w przyszłości przyczynić się do powstania nowotworu złośliwego skóry.

Jak zatem zapobiegać zachorowaniu na nowotwory złośliwe skóry?

Warto niewątpliwie pamiętać o kilku złotych zasadach:

– należy chronić skórę przed promieniowaniem UV,

– regularnie wykonywać samobadanie znamion,

– w przypadku wykrycia jakichkolwiek  niepokojących zmian zgłosić się na badanie do specjalisty dermatologa lub chirurga onkologa.

Okazją do zbadania znamion może być Program realizowany przez Wielkopolskie Centrum Onkologii wraz z Wielkopolskim Związkiem Pracodawców Ochrony Zdrowia, Stowarzyszeniem Chorych na Czerniaka i 40 jednostkami POZ – więcej informacji o Programie oraz adresy ośrodków znajdziecie Państwo na stronie www.wco.pl/ppns.

W ramach akcji „Aby jesienne Słońce nie było krzywdzące”, którą Biuro Programu realizować będzie przez cały listopad, w wejściach do Wielkopolskiego Centrum Onkologii wydawać będziemy Państwu materiały edukacyjne i kremy z filtrem. W łączniku z Kantorem Cegielskiego emitować będziemy programy dedykowane zaleceniom Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem (w tym Profilaktyce Nowotworów Złośliwych Skóry) a osoby, które mają pytania jak można wziąć udział w Programie lub chciałyby  nauczyć się samobadania skóry zachęcamy do kontaktu z Biurem (poprzez formularz kontaktowy na stronie Programu lub telefonicznie 61 8850 915).