(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej eRejestracja i eWyniki Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
Październik miesiąc świadomości raka piersi

 

Miesiąc Październik od wielu lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie media i lekarze wiele uwagi poświęcają tematom związanym z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.

Każdego roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek). Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych. Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (profilaktyka wtórna) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining). Do bezpłatnych badań w programie kwalifikują się Panie w wieku 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka. Badanie jest bezpłatne, finansowana przez NFZ i nie wymaga skierowania lekarskiego. W krajach, które wprowadziły skrining raka piersi w połowie lat 80., w ciągu ostatnich trzech dekad nastąpił blisko 25% spadek umieralności oraz poprawa przeżywalności pacjentek z rakiem piersi.

Z okazji Różowego Października także specjaliści z Wielkopolskiego Centrum Onkologii pragną promować profilaktykę i czujność onkologiczną oraz rzetelną wiedzę w tym zakresie, dlatego przypominamy: rak piersi, to choroba, o której powinna pamiętać każda kobieta, bez względu na wiek, poglądy, wykształcenie, zamożność czy zainteresowania. Każda kobieta może zachorować i dlatego też każda powinna wykonywać regularne badania w kierunku raka piersi. Panie, które chcą się zbadać, prosimy o zgłoszenie pod numerem telefonu 61 8850 945 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. W październiku, każda Pani, która wykona badanie w naszej pracowni otrzyma upominek.