Krajowa Sieć Onkologiczna
Krajowa Sieć Onkologiczna to nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną w Polsce, wprowadzony w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej (Dz.U. 2023 poz. 650) została ogłoszona 5 kwietnia 2023 roku.
Celem KSO jest zapewnienie wszystkim pacjentom – niezależnie od miejsca zamieszkania – kompleksowej i wysokiej jakości opieki onkologicznej, opartej na jednolitych standardach, nowoczesnych rozwiązaniach organizacyjnych i efektywnym zarządzaniu procesem leczenia.
Główne cele Krajowej Sieci Onkologicznej:
- Wdrożenie nowej struktury organizacyjnej i modelu zarządzania opieką onkologiczną
- Odwrócenie niekorzystnych trendów epidemiologicznych w Polsce
- Zmniejszenie społecznych kosztów związanych z chorobami nowotworowymi
- Zwiększenie efektywności:
- profilaktyki nowotworowej
- wczesnej diagnostyki
- leczenia onkologicznego
- rehabilitacji pacjentów onkologicznych
Struktura Krajowej Sieci Onkologicznej
KSO składa się z Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego (SOLO) oraz Ośrodków Kooperacyjnych, które świadczą ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w zakresie onkologii.
SOLO – Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego działają na trzech poziomach, w zależności od zakresu realizowanych świadczeń:
- SOLO I – placówka realizuje co najmniej jeden z trzech obszarów leczenia (chemioterapia, leczenie zabiegowe lub radioterapia)
- SOLO II – placówka realizuje co najmniej dwa z tych obszarów
- SOLO III – placówka realizuje wszystkie trzy obszary:
- Leczenie zabiegowe (chirurgiczne)
- Radioterapia onkologiczna
- Chemioterapia i inne metody leczenia systemowego
Ostatecznie przynależność do danego poziomu w sieci KSO uzależniona jest od spełnienia szczegółowych kryteriów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Nadzór i koordynacja w ramach KSO
Cały proces profilaktyki, diagnostyki i leczenia onkologicznego w ramach KSO podlega ciągłemu monitorowaniu. Nadzór nad jakością i przebiegiem opieki sprawuje Krajowy Ośrodek Monitorujący (KOM), który otrzymuje dane i raporty z Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących (WOM) działających na poziomie regionalnym.
Wojewódzki Ośrodek Monitorujący może funkcjonować wyłącznie w szpitalu o III poziomie referencyjnym (SOLO III), który realizuje największy procent świadczeń onkologicznych
w województwie w trzech kluczowych obszarach: chirurgii onkologicznej, radioterapii oraz leczenia systemowego.
Przepisy prawa: