Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup, dostawa i montaż stołu do biopsji stereotaktycznej

Numer zamówienia:

/62/2010

« Powrót do szczegółów zamówienia

odpowiedzi na pytania

Poznań, dnia 06.07.2010.
EZ/4192/3/ 2010


Wg rozdzielnika do wszystkich zainteresowanych przetargiem nieograniczonym nr 62/2010

Dotyczy: Zakup, dostawa i montaż stołu do biopsji stereotaktycznej


Wielkopolskie Centrum Onkologii informuje, iż wpłynęły zapytania do specyfikacji, na które udzielamy poniżej odpowiedzi.


W związku z w/w przetargiem prosimy o wyjaśnienia i udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania dotyczące załącznika nr 2 dotyczącego opisu parametrów technicznych:

PYTANIE
Dotyczy punktu II/1; prosimy o dopuszczenie generatora o mocy 2,38kW, który zapewnia 100% pokrycie potrzeb pracy aparatu. Niezrozumiałe jest żądanie bardzo dużych mocy generatora gdyż w przypadku systemów biopsyjnych jest to kolejne naświetlanie miejsca podejrzanego do dalszej analizy a jak wiadomo każde kolejne naświetlenie sprzyja powstawaniu zmian nowotworowych co też potwierdza ocena techniczna za maksymalnie największe parametry mAs czy mA. Ponadto nawet w mammografach analogowych czy tez cyfrowych stosuje się już generatory o mocy 2,6kW ( GE) lub 3,2 kW gdzie należy zwrócić uwagę na to iż tam naświetlamy całą pierś a tutaj fragment skolimowany do formatu około 5cmx5cm.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający podtrzymuje zapisy Specyfikacji Istotnych warunków Zamówienia.

PYTANIE
Dotyczy punktu VIII/1; prosimy o podanie jaki system biopsyjny posiada Zamawiający opisany w SIWZ.
ODPOWIEDŹ
System Endor firmy SenorRx.

PYTANIE
Dotyczy punktu „parametry oceniane- lampa RTG” rosimy Zamawiającego o wyjaśnienie do jakich celów Zamawiający użyje dwóch ognisk lampy i tak wysoko punktuje parametr lub odstąpienie od punktacji parametru gdyż podczas biopsji wykorzystywane jest tylko i wyłącznie jedno ognisko lampy 0,3mm co wynika z właściwości i specyfiki pracy sytemu biopsyjnego i aparaty pracują na jednym dedykowanym ognisku.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający podtrzymuje zapisy Specyfikacji Istotnych warunków Zamówienia.



PYTANIE
Dotyczy tabeli parametrów ocenianych- stół pacjenta punkt 3; czy Zamawiający zgodzi się na punktowanie tak samo jak pływalność blatu pływalność systemy prowadzenia igły która daje dużo większy zakres manewrowości niż pływalności blatu a dodatkowo nie powoduje dyskomfortu pacjentki wynikający z ruchu blatem
ODPOWIEDŹ
Zamawiający podtrzymuje zapisy Specyfikacji Istotnych warunków Zamówienia.

PYTANIE
Czy poprzez opisane urządzenie Zamawiający rozumie autonomiczny system biopsyjny o wyposażeniu nie gorszym niż opisane w SIWZ czy też Zamawiający dopuści mammograf stacjonarny z systemem biopsji stereotaktycznej wyposażony w leżankę pozwalający wykonać biopsję u pacjentki.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający oczekuje dostarczenia jednego zintegrowanego urządzenia zgodnego z opisem przedstawionym w SIWZ.

PYTANIE
Dotyczy tabeli „ parametrów ocenianych” prosimy Zamawiającego o analizę i modyfikację gdyż obecna ocena techniczna jest irracjonalna. Zamawiający punktuje np. „wielkość otworu w stole” , „ pływalności stołu czy też generatora który z założenia ma dawać największe możliwe parametry a również i dawki w dodatkowy sposób narażając na promieniowanie. Czy też tak wysoko punktowany układ polarny sterowania igły który w obecnej sytuacji jest już tylko i wyłącznie stosowany w aparacie Siemensa – Mammotest, a należy zdawać sobie sprawę z faktu iż układ polarny nie zabezpiecza pacjentki przez możliwością wkucia się w klatkę piersiową przy zabiegach biopsji zmian znajdujących się blisko klatki piersiowej a co dodatkowo narażą na dużo większą odpowiedzialność operatora podczas zabiegu. Należy pamiętać iż w obecnych czasach wszystkie systemy biopsyjne zarówno te instalowane na mammografach ja i stołowe wykorzystują układ Kartezjański gdyż tylko to rozwiązanie zapewnia najwyższe bezpieczeństwo zarówno dla pacjenta jak i operatora co potwierdza fakt iż nawet w systemach mammograficznych Siemensa biopsja działa w układzie Kartezjańskim poza tylko stołowym systemem biopsyjny i jest to ostatnie takie rozwiązanie. Punktacja jest ułożona nie jest w sposób merytoryczny lecz pod jedno konkretne rozwiązanie firmy Siemens, fakt to potwierdza punkt dokładności wykonania biopsji gdyż układ Kartezjański daje dokładność 0,1mm a Polarny 1mm czyli o 10x mniejszą co przy poszukiwaniu mikrozwapnień jest istotnym elementem a ponadto nie punktuje się takich rzeczy jak dokładność obrazowania czyli wielkość piksela czyli to co jest najistotniejsze w systemie biopsyjnym. Punktacja jest ułożona dla firmy Siemens nie dla bezpieczeństwa pacjenta czy też operatora i punktowanie układu Polarnego czy też wielkości otworu w stole ( tak jak by istniały piersi które nie zmieszczą się w otwór 28cm) nie mają uzasadnienia merytorycznego dp ich tak wysokiej oceny i wbrew 99% świtowych inżynierów pracujących na zwiększaniem bezpieczeństwa zabiegu.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający podtrzymuje zapisy Specyfikacji Istotnych warunków Zamówienia.

PYTANIE
Dotyczy punktu VI/7 prosimy o dopuszczenie monitora medycznego z certyfikatem do zastosowań medycznych o przekątnej 18,1cala czyli zaledwie o 0,9 cala mniej niż Zamawiający wymaga ale za to z dużą rozdzielczością 1600x1200pikseli.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający podtrzymuje zapisy Specyfikacji Istotnych warunków Zamówienia

PYTANIE
W nawiązaniu do Warunków gwarancji zawartych w Formularzu Ofertowym oraz we wzorze Umowy, zwracamy się z prośbą o wydłużenie czasu reakcji serwisu do 24 godz. w dni robocze (§ 5 ust. 3c), jak również o uwzględnienie dni roboczych w § 5 ust. 3d).
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę – wydłużenie czasu reakcji serwisu w dni robocze do 24 godzin od zgłoszenia (§ 5 ust. 3c). W § 5 ust. 3d zapis:
d) Wykonawcy zobowiązuje się naprawić uszkodzone urządzenia – przedmiot zamówienia w terminie do 72 godzin od momentu otrzymania zgłoszenia do naprawy, a w przypadku konieczności sprowadzania części spoza granic Polski – do 10 dni. W przypadku niedotrzymania terminu naprawy Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto zamówienia, którego dotyczy naprawa, za każdy dzień opóźnienia.
Zmienia się na zapis

d) Wykonawcy zobowiązuje się naprawić uszkodzone urządzenia – przedmiot zamówienia w terminie do 8 dni roboczych od momentu otrzymania zgłoszenia do naprawy, a w przypadku konieczności sprowadzania części spoza granic Polski – do 10 dni. W przypadku niedotrzymania terminu naprawy Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto zamówienia, którego dotyczy naprawa, za każdy dzień opóźnienia.

PYTANIE
W nawiązaniu do § 6 ust. 1a) i 1 e) wzoru Umowy, zwracamy się z prośbą
o obniżenie kar do wysokości 0,5% wartości netto urządzenia, za każdy zwłoki. Powszechnie w umowach na dostawę sprzętu medycznego, w takich przypadkach określane są kary w wysokości 0,2% wartości przedmiotu umowy, za każdy dzień zwłoki.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści § 6 ust. 1a) i 1 e) wzoru Umowy w sposób zaproponowany przez wykonawcę.
Wykonawca podejmując decyzję o złożeniu oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego postępuje w sposób świadomy, kierując się miedzy innymi wymogami zamawiającego odnośnie terminów dostawy oraz dokonania naprawy gwarancyjnej objętych zamówieniem publicznym sprzętu, a także konsekwencjami niedotrzymania tych terminów, w szczególności w zakresie uprawnienia zamawiającego do żądania od pozostającego w zwłoce ze spełnieniem świadczenia wykonawcy kar umownych. Nie podlega wątpliwości, iż niedostarczenie przez wykonawcę w terminie urządzeń medycznych objętych zamówieniem publicznym, a także wykonanie naprawy gwarancyjnej tego sprzętu, spowodować może daleko idące konsekwencje po stronie zamawiającego, wiążące się w szczególności z powstaniem po jego stronie szkody. Konsekwencje takie może spowodować tym bardziej bezzasadne zaprzestanie przez wykonawcę wykonywania jego obowiązków wynikających z umowy. W związku z powyższym istnieje konieczność zastrzeżenia kary umownej stanowiącej substytut odszkodowania w wysokości określonej z góry przy zawieraniu umowy.



Z poważaniem,
z-ca dyrektora ds. ekonomiczno- eksploatacyjnych



inż. Małgorzata Kołodziej- Sarna





Sprawę prowadzi Sylwia Krzywiak, dział zamówień publicznych i zaopatrzenia, Tel. 061 8850 644

« Powrót do szczegółów zamówienia