Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Budowa Ośrodka Radioterapii wraz z przebudową części istniejącego budynku głównego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i modernizacją części elewacji na terenie zlokalizowanym przy ulicy Toruńskiej 7 w Kaliszu.

Numer zamówienia:

/149/2011

« Powrót do szczegółów zamówienia

odpowiedzi na pytania

Poznań, dnia 18.01.2012
EZ/319/2/ 2012



Wg rozdzielnika:
do wszystkich zainteresowanych i uczestników postępowania o zamówienie publiczne.


dotyczy: przetargu nieograniczonego nr 149/2011 Budowa Ośrodka Radioterapii wraz z przebudową części istniejącego budynku głównego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i modernizacją części elewacji na terenie zlokalizowanym przy ulicy Toruńskiej 7 w Kaliszu w podziale na dwa zadania:


Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęły zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, na które udzielamy odpowiedzi.



PYTANIE
Prosimy o udostępnienie „Badania geotechniczne podłoża gruntowego pod budowę Ośrodka Radioterapii na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Toruńskiej w Kaliszu” (autor dr inż. Paweł Borowczak, listopad 2010).

ODPOWIEDŹ
Projekt geotechniczny udostępniamy na stronie internetowej jest to część projektu budowlanego TOM2.

PYTANIE
Prosimy o udzielenie informacji, czy Zamawiający posiada zabezpieczone w całości środki na sfinansowanie całej inwestycji (obu zadań) objętej przedmiotowym przetargiem.

ODPOWIEDŹ
TAK.

PYTANIE
Prosimy o wskazanie źródeł i struktury finansowania przedmiotowego zadania z uwzględnieniem procentowego udziału poszczególnych źródeł (środki z budżetu województwa, środki UE, środki własne WCO, kredyt, inne?…).

ODPOWIEDŹ
Zamawiający posiada środki z budżetu województwa na przedmiotową inwestycję.

PYTANIE
W dokumentacji projektowej nr 3.8. – instalacja gazów medycznych – na rysunku nr 4 występuje licznik zużycia tlenu. Prosimy o informację, czy licznik ten jest przedmiotem niniejszego postępowania.

ODPOWIEDŹ
Licznik zużycia tlenu jest przedmiotem zamówienia.

PYTANIE
Jeżeli licznik ten jest przedmiotem postępowania prosimy o podanie jego danych technicznych.

ODPOWIEDŹ
Parametry techniczne licznika tlenu medycznego:




PYTANIE
W dokumentacji projektowej nr 1.7. – przyłącze kanalizacji sanitarnej – istnieje zapis „w przypadku zastosowania profesjonalnej kuchni w kawiarni, będzie konieczne zamontowanie oddzielacza tłuszczu dobranego wg danych technologii”. Prosimy o określenie, czy należy wycenić taki separator.

ODPOWIEDŹ
Z uwagi na niewielką ilość urządzeń mogących generować ścieki z tłuszczami w pom. kawiarni, należy zastosować dwa separatory (stal k.o. lub tworzywo) umiejscowione pod lub przy odbiorniku ścieków o wielkości NS 0,5. Należy dać osobny separator dla zmywarki oraz osobny separator dla dwóch zlewozmywaków.

PYTANIE
Prosimy o uszczegółowienie w jakie elementy należy wyposażyć panele medyczne tj. moc oświetlenia, jakie oświetlenie, ilość gniazd elektrycznych itp. Załączona dokumentacja 3.8. nie opisuje w jakie elementy wyposażyć panele nadłóżkowe poza ilością punktów poboru gazów medycznych.

ODPOWIEDŹ
Parametry elektryczne paneli medycznych określono w teczce 3.6, tom 3 instalacji elektrycznych, rys. E6. Panele nadłóżkowe na jedno stanowisko powinny być wycenione po stronie gazów medycznych i wyposażone w:
a. gazy medyczne (1 x tlen, 1 x próżnia, 1 x sprężone powietrze),
b. gniazda elektryczne 3 szt. (dwa obwody),
c. gniazda telefoniczne + komputerowe (2 x RJ45),
d. gniazdo do podłączenia przycisku instalacji przywoławczej,
e. oświetlenie ogólne - lampa jarzeniowa 2 x 36 W,
f. oświetlenie miejscowe - lampa jarzeniowa 18 W,
g. oświetlenie nocne dla pacjenta 5W (7W, 15W),
h. gniazda ekwipotencjalne.
Należy wykreślić z przedmiaru elektryki lampy przyłóżkowe.

PYTANIE
Z analizy dokumentacji przetargowej wynika, iż tylko część przedmiarów udostępniono w formie kosztorysów nakładczych. Pozostała część udostępniona została natomiast w formie przedmiarów zawierających jedynie podstawę wyceny i ilości bez nakładów.
Powyższa uwaga dotyczy następujących przedmiarów:
• BUD. RADIOTERAPII
• MAŁA ARCHITEKTURA + ZIELEŃ
• MODERN. CZ. ELEW. SZPITALA
• PRZEBUD. SZPITALA

W związku z powyższym niniejszym zwracamy się z prośbą o ujednolicenie dokumentacji przetargowej poprzez udostępnienie oferentom wszelkich przedmiarów w formie kosztorysów nakładczych.
Jednocześnie wyjaśniamy, że ww. zabieg znacznie ułatwi oferentom opracowanie ofert i tym samym pozwoli na uniknięcie ewentualnych omyłek w kosztorysach ofertowych.

ODPOWIEDŹ
Informujemy, że podstawą dla sporządzenia oferty jest analiza dokumentacji projektowej. Pomocniczo są przekazane przedmiary robót.
Kosztorysy nakładcze, które zostały przekazane należy traktować jako materiały dodatkowe. Jednocześnie informujemy, że KNR i KNNR w pozycjach przedmiarowych są podane informacyjnie dla ustalenia zasad przedmiarowania i nie są obowiązujące, co zostało zapisane na stronach tytułowych przedmiarów.

PYTANIE
Zgodnie z pkt 7 Opisu do Projektu Zagospodarowania Terenu nadmiar mas ziemnych należy wywieźć na składowisko w miejsce wskazane przez Wydział Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej w Kaliszu. Prosimy o podanie odległości składowiska od placu budowy, oraz podanie ewentualnej opłaty jaką wykonawca zobowiązany będzie uiszczać za składowanie.

ODPOWIEDŹ
Opis w Projekcie Zagospodarowania Terenu, dotyczący wywiezienia nadmiaru mas ziemnych na składowisko wskazane przez Wydział Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej UM w Kaliszu wynika z zapisu UM w Kaliszu w Decyzji nr 37/10 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Na etapie opracowania projektu wykonawczego w kwietniu 2011 roku Wydział Środowiska UM w Kaliszu nie był w stanie wskazać składowiska. Zatem wywóz zbędnego gruntu wraz z ewentualną opłatą należy do decyzji Oferenta.

PYTANIE
Przedmiar rozbiórki istniejących obiektów zakłada wywóz gruzu, złomu i drewna powstałych z rozbiórek na odległość do 5 km bez kosztów składowania. Prosimy o potwierdzenie, że takie postępowanie z odpadami należy ująć w ofercie lub podać inne rozwiązanie.

ODPOWIEDŹ
Inwestor nie zamierza zagospodarować gruzu, złomu i drewna. Wywóz tych materiałów na wysypisko wraz z ewentualną opłatą za składowanie tych materiałów należy do zakresu Wykonawcy.

PYTANIE
Z uwagi na brak w materiałach przetargowych przedmiarów dotyczących wycinki istniejących drzew kolidujących z inwestycją, prosimy o potwierdzenie, że usunięcie drzew jest przedmiotem postępowania przetargowego oraz podanie sposobu postępowania z pozostałym po tych pracach drewnem i korzeniami.

ODPOWIEDŹ
Usuniecie drzew jest przedmiotem postępowania przetargowego. Zestawienie drzew przeznaczonych do usunięcia i przycięcia wg operatu dendrologicznego. Inwestor nie przewiduje wykorzystania wyciętego drewna, zatem jego zagospodarowanie należy do oferenta (np. drewno można przekazać do Banku Chleba w Kaliszu).

PYTANIE
W dokumentacji projektowej występują rozbieżności dotyczące wykończenia posadzek. Różnice występują pomiędzy opisami posadzek na rzutach (rys. A1-A7), a warstwami na przekrojach (rys. A16-A21). Np. w pom. 1/09 wg rzutów (rys. A4) mamy wykładzinę dywanową, a wg przekroju I-I (rys. A16) mamy warstwę Wd2 wykończoną wykładziną PCV na kleju. Ponadto wykładzina dywanowa nie występuje na żadnej warstwie przekrojów. Prosimy o wyjaśnienie, którymi opisami należy się kierować przy wykonywaniu wyceny: opisami pomieszczeń na rzutach czy opisami warstw na przekrojach?

ODPOWIEDŹ
Różnica w warstwach posadzek może dotyczyć tylko warstwy wykończeniowej, którą należy przyjmować do wycen zgodnie z opisem zamieszczonym w metrykach pomieszczeń na rzutach. Pozostałe warstwy przyjąć zgodnie z opisem na przekrojach.

PYTANIE
W wielu pozycjach występują niezgodności pomiędzy przedmiarami a dokumentacją np. zgodnie z poz. 138 przedmiaru występuje 248m2 wykładziny PCV przewodzącej. Z dokumentacji natomiast wynika, że wykładziny jest 526,6 m2 (występuje w pom. 0/18, 0/19, 0/24, 0/27-0/29, 0,32-0/38, 0/41, 0/52, 0/53, 0/76, 0/78, 0/06.1H, 1/10). Podobnie, wg przedmiarów występuje 567,6 m2 sufitów podwieszonych typu ECOPHONE FOCUS D (S1-S5), natomiast z godnie z zestawieniem sufitów jest ich 684,4 (pom.-1/15, 0/24, 0/27-0/29, 0/32, 0/33, 0/35, 0/36, 0/38, 0/41, 0/47, 0/58, 0/66, 0/08H, 0/09H, 1/14, 1/18, 1/04H, 1/05H, 0/01K, 1/02K-1/04K, ŁĄCZNIK1, ŁĄCZNIK2). Prosimy o potwierdzenie, że wycenę należy wykonywać na podstawie części rysunkowej dokumentacji.

ODPOWIEDŹ
Zgodnie z zapisem na rzutach zakłada się, że bunkry aparaturowe oraz pomieszczenia techniczne i sterownie (0/24, 0/27, 0/32, 0/33, 0/34, 0/35, 0/36, 0/37, 0/38, 0/41) zostaną zakończone na etapie stanu surowego otwartego do momentu wyboru aparatu, który zostanie tam zainstalowany.
Wybór aparatu determinuje roboty instalacyjne, a co za tym idzie, również roboty wykończeniowe. Przedmiar zawiera prawidłowe dane w poz.138, które nie obejmują wykańczającej wykładziny w ww. wymienionych pomieszczeniach.
Sufity podwieszone Ecophon Focus D należy przyjmować z kosztorysów. W pytaniu oferenta dot. sufitów występują błędy, np.:
- nie ma sufitu podwieszonego w pom. -1/15,
- w pom. 0/58 jest płyta g-k,
- w łączniku oraz w pom. 0/01K jest sufit Ecophon Focus DG do korytarzy
(symbole S1k – S5k).

PYTANIE
Kosztorys elektryczny zawiera niedoszacowane ilości opraw (łącznie około 30szt., np. w przedmiarze występują 2 sztuki opraw GLAMDRING OUT 1X49 a w rzeczywistości jest 20szt). Prosimy o potwierdzenie, że wycenę należy wykonać w oparciu o ilości faktycznie występujące w części rysunkowej dokumentacji?

ODPOWIEDŹ
Wycenę ilości opraw należy wykonać w oparciu o ilości opraw przedstawione w dokumentacji projektowej.

PYTANIE
Z uwagi na fakt, iż w celu wykonania przedmiotowego zamówienia konieczne będzie zajęcie pasa drogowego przy ul. Kaszubskiej (w związku z koniecznością wykonania wcinek przy kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz sieci wodociągowej), prosimy o potwierdzenie, że koszty związane z ww. czynnością administracyjną należy ująć w ofercie cenowej pomimo , iż w udostępnionych oferentom przedmiarach robót brak jest ww. pozycji.

ODPOWIEDŹ
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 02.09.2004 w przedmiarach robót podaje się tylko roboty „podstawowe”. Roboty tymczasowe i towarzyszące należy ująć w cenie robót podstawowych.

PYTANIE
W związku z zapisem w pkt. 11.8. Wyposażenie wnętrz i meblarskie opisu technicznego tomu 2, pkt. 9. Wyposażenie meblarskie i podnośnik towarowy opisu technicznego tomu 3 oraz plikiem z wyposażeniem dla apteki (TOM3_ZALACZNIK_5.doc) prosimy o potwierdzenie, że jedynym wyposażeniem jest wskazane w przytoczonym pliku dla tomu 3 przytoczone w nawiasie. Jeżeli nie to prosimy o udostepnienie jednoznacznego zestawienia wyposażenia jakie należy uwzględnić w ofercie.

ODPOWIEDŹ
Informujemy, iż wyposażenie Apteki Cytostatyków zamieszczono w projekcie jedynie ze względu na wymogi Nadzoru Farmaceutycznego. Wszystkie elementy wyposażenia wymienione w pytaniu nie wchodzą w zakres zamówienia i nie należy ich wyceniać w ofercie.

PYTANIE
Czy napis CENTRUM RADIOTERAPII przedstawiony na elewacji budynku znajduje się w zakresie przedmiotu zamówienia? Jeżeli tak to prosimy o przedstawienie rysunków jednoznacznie mówiących o materiale z jakiego maja one być wykonane jak i wielkości, wysokości rodzaj czcionki.

ODPOWIEDŹ
Napis na elewacji nie wchodzi w zakres zamówienia

PYTANIE
Prosimy o przedstawianie dokumentacji projektowej, wykazu stali dla podestów technicznych dla central wentylacyjnych zlokalizowanych na dachu. Pozycja kosztorysowa wykazuje, że szacunkowy tonaż dla tej konstrukcji wynosi 20,89t natomiast przedstawiony na rysunkach i rzutach poniższy zapis:
„POMOST TECHNICZNY stalowy na słupkach stalowych pod urządzenia wentylacyjne. Parametry techniczne pomostu zostaną ustalone na etapie budowy po ostatecznym doborze urządzeń wentylacyjnych”
nie wskazuje jednoznacznie przedmiot zamówienia.

ODPOWIEDŹ
Pomost techniczny pod urządzenia wentylacyjne będzie dostosowany do ostatecznie wybranych przez oferenta urządzeń. Dlatego też wyszacowano i w kosztorysach zapisano tę pozycję jako: „poz.68 STB 1.7 wycena indywidualna. Dostawa i montaż rusztu technicznego na dachu (ruszt o pow. 348,20m2) pod urządzenia wentylacyjne np. z krat pomostowych, stalowych, malowanych proszkowo np. Mostostal (ok. 60kg/m2) z podkonstrukcją stalową (oraz opracowaniem projektu warsztatowego).” I tę pozycję należy wycenić.

PYTANIE
Prosimy o uzupełnienie dokumentacji projektowej o zestawienia fasad zewnętrznych dla przedmiotowej inwestycji.

ODPOWIEDŹ
W dokumentacji projektowej oprócz zwymiarowanych rysunków elewacji A24, A25 tomu 2, teczka 2.1, znajduje się oddzielne opracowanie elewacji, obejmujące trzy teczki: 2.1.1a, 2.1.1b, 2.1.1c razem z zestawieniem powierzchni fasad, detalami oraz szczegółowym opisem technicznym. Zestawienia powierzchni fasad przez pomyłkę nie zostały zapisane w wersji elektronicznej. Przepraszamy i załączamy:
 Zestawienie elewacji budynku głównego do teczki 2.1.1a
 Zestawienie elewacji portierni do teczki 2.1.1b.

PYTANIE
W Załączniku nr 1 projektu zagospodarowania terenu „Projekt nasadzeń zieleni
zewnętrznej i wewnętrznej na terenie Ośrodka Radioterapii – opis do rysunku A5 – 5
stron” mowa jest o pielęgnacji roślin posadzonych w okresie 3 lat. Czy wycena
powinna uwzględniać również nawożenie, koszenie trawnika i wywóz skoszonej
trawy w tym czasie?

ODPOWIEDŹ
Tak

PYTANIE
Proszę o podanie parametrów technicznych paneli przyłóżkowych ujętych w instalacji
gazów medycznych(długość panelu, ile i jakie gniazda powinny one posiadać: tlen,
próżnia, sprężone powietrze, gniazda elektryczne., oświetlenie, inst. przywoławcza w
jakim systemie, gniazda ekwipotencjalne, teleinformatyczne).

ODPOWIEDŹ
Panele nadłóżkowe na jedno stanowisko powinny być wycenione po stronie gazów medycznych i wyposażone w:
a. gazy medyczne (1 x tlen, 1 x próżnia, 1 x sprężone powietrze),
b. gniazda elektryczne 3 szt. (dwa obwody),
c. gniazda telefoniczne + komputerowe (2 x RJ45),
d. gniazdo do podłączenia przycisku instalacji przywoławczej,
e. oświetlenie ogólne - lampa jarzeniowa 2 x 36 W,
f. oświetlenie miejscowe - lampa jarzeniowa 18 W,
g. oświetlenie nocne dla pacjenta 5W (7W, 15W),
h. gniazda ekwipotencjalne.

PYTANIE
Prosimy o podanie wysokości i obwody krzew i krzewów przewidzianych do
nasadzeń w ramach projektu zieleni zewnętrznej i wewnętrznej.

ODPOWIEDŹ
Wg projektu zieleni pkt. 8 Normy nasadzeń




PYTANIE
DOTYCZY GAZÓW MEDYCZNYCH:

W opisie technicznym projektu wykonawczego Ośrodka Radioterapii zapisano: „Z uwagi na to, że pacjenci potencjalnie wymagający zastosowania znieczulenia ogólnego, zarówno w trakcie przygotowywania do radioterapii, jak i w jej trakcie nie będą leczeni w tutejszym Ośrodku, nie ma potrzeby zaopatrzenia pomieszczeń w punkty dostarczające gazy medyczne. Równie w części diagnostycznej nie przewiduje sie zastosowania żadnych procedur diagnostycznych wymagających zastosowania gazów medycznych. W związku z powyższymi, w całym planowanym Ośrodku nie ma potrzeby wprowadzania instalacji dla takich gazów.” Natomiast w opisie instalacji elektrycznych dla Ośrodka Radioterapii zapisano: „Instalacja obejmuje obwody w budynku istniejącym część a w budynku Radioterapii całość: urządzeń chłodniczych, wydzielonych urządzeń systemu wentylacji, wydzielonych gniazd wtykowych, kaset sygnalizacyjnych gazów medycznych, systemu kontroli dostępu”. Prosimy o jednoznaczne określenie, czy wykonanie instalacji gazów medycznych dla Ośrodka Radioterapii jest przedmiotem zamówienia?

ODPOWIEDŹ
W nowo projektowanym budynku Ośrodka Radioterapii nie występuje instalacja gazów medycznych.

PYTANIE
DOTYCZY GAZÓW MEDYCZNYCH:
Jeżeli wykonanie instalacji gazów medycznych dla Ośrodka Radioterapii jest przedmiotem zamówienia to prosimy o załączenie rysunków z rozprowadzeniem instalacji gazów medycznych, uzupełnienie opisów technicznych oraz brakujących przedmiarów gazów medycznych.

ODPOWIEDŹ
W nowo projektowanym budynku Ośrodka Radioterapii nie występuje instalacja gazów medycznych.

PYTANIE
DOTYCZY GAZÓW MEDYCZNYCH
Jeżeli w Ośrodku Radioterapii znajduje się instalacja gazów medycznych to prosimy o załączenie projektów istniejącej instalacji.
ODPOWIEDŹ
W nowo projektowanym budynku Ośrodka Radioterapii nie występuje instalacja gazów medycznych.

PYTANIE
W projekcie branży elektrycznej (TOM 2, teczka 2.6) na rysunkach nr: PW/TOM2/E2, PW/TOM2/E6 w pomieszczeniach tomografu, symulatora, bunkrów oraz towarzyszących bunkrom nie została wskazana docelowa instalacja elektryczna. Zamieszczony jest jedynie zapis mówiący, że gniazda technologiczne i ogólne oraz oprawy oświetleniowe zostaną zaprojektowane na etapie projektu wykonawczego. Prosimy o odpowiedź czy instalacja elektryczna w ww. pomieszczeniach jest w zakresie prowadzonego postępowania przetargowego? Jeśli tak, to prosimy o sprecyzowanie instalacji elektrycznej jaką należy przyjąć do wyceny.

ODPOWIEDŹ
Dla pomieszczeń tomografu, symulatora, bunkrów oraz towarzyszących bunkrom możliwe będzie wykonanie projektu wykonawczego docelowej aranżacji oraz docelowej instalacji elektrycznej po określeniu konkretnych typów aparatów instalowanych w tych pomieszczeniach. W ramach prowadzonego obecnie postępowania przetargowego należy przyjąć do wyceny zakres instalacji elektrycznej ujęty w projekcie i przedmiarach.







Z poważaniem,
z-ca dyrektora ds. ekonomiczno- eksploatacyjnych



inż. Małgorzata Kołodziej- Sarna

« Powrót do szczegółów zamówienia