Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa sprzętu medycznego sterylnego jednorazowego użytku dla Wielkopolskiego Centrum Onkologii

Numer zamówienia:

/158/2011

« Powrót do szczegółów zamówienia

Odpowiedzi na pytania

Poznań, dn.20.01.2012 r

EZ/ 505/2012


Wg rozdzielnika



Dotyczy przetargu nieograniczonego nr 158/2011 na zakup i dostawę sprzętu medycznego sterylnego jednorazowego użytku.

Wielkopolskie Centrum Onkologii informuje, iż wpłynęły pytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, na które udzielone zostały odpowiedzi

Pytanie 1
Pakiet IV poz. 1 i 2
1. Prosimy Zamawiającego o odstąpienie od wymogu, aby 100% rękawic było testowanych elektronicznie. Wymóg takiego testowania po pierwsze nie jest uwzględniony w normie EN 455, gdyż badanie to nie jest w pełni wiarygodne dla stwierdzenia szczelności bądź braku szczelności produktów wykonanych z materiałów silnie rozciągających się (np. rękawic wykonanych z lateksu). Najbardziej oczywistym tego jest fakt, ze gdyby testowanie elektroniczne gwarantowało 100% szczelność rękawic to ich współczynnik szczelności AQL ustalany zgodnie z EN 455 w teście wodnym wynosiłby „zero”. Żadna rękawica z dostępnych na rynku w tym również te testowane elektronicznie nie gwarantują tak niskiego AQL.
Odp. Zamawiający postawił taki wymóg: 100% testowania rękawic ze względu na bezpieczeństwo personelu oraz ze względu na to, że norma EN 455 stawia tylko wymogi minimalne AQL 1,5, które dopuszczają do wprowadzenia do obrotu. Z informacji jaką zamawiający posiada, kilka firm stosuje owy test elektroniczny w celu eliminacji pierwszych wad produktów już na etapie produkcji, co daje większą pewność w osiągnięciu założonego wyniku szczelności.
Norma EN 455 przewiduje tylko badanie rękawic (poziom AQL) – gotowego produktu w sposób losowy i próbki są pobierane stosownie do wielkości produkcji. Żaden test nie powoduje osiągnięcia poziomu zero i takiego Zamawiający nie wymaga.
Rękawice są jedyną barierą jaka chroni pracownika podczas operacji, a Zamawiający jeśli istnieje taka możliwość chce osiągnąć najwyższy poziom ochrony. Jednocześnie Zamawiający oczekuje potwierdzenia przez Producenta –wytwórcę, wykonania 100% testu elektronicznego – w formie pisemnej ale nie wymaga umieszczenia tej informacji na opakowaniu.

Pytanie 2
Pakiet IV poz. 1
Prosimy zamawiającego o dopuszczenie rękawiczek trójwarstwowych z wewnętrzna warstwą nitrylowa, zmniejszającą ryzyko alergii oraz podwyższającą odporność mechaniczną i chemiczną rękawic.
Odp. Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie rękawic z wewnętrzną oraz zewnętrzną warstwą nitrylową, pokrytych wewnątrz polimerem w celu łatwego zakładania.

Pytanie 3
Pakiet IV poz. 1
Prosimy zamawiającego o dopuszczenie rękawiczek przeznaczonych do mikrochirurgii o grubości na palcach 0,21 mm
Odp. Zamawiający w poz. 1 wymaga rękawic przeznaczonych do mikrochirurgii o obniżonej grubości, która ułatwia precyzję pracy.

Pytanie 4
Pakiet IV poz. 1
Ponieważ zamawiający wymagał rękawiczek z wewnętrzną warstwa polimerowa, lub poliuretanową a zewnętrzna warstwą poliuretanową, prosimy o dopuszczenie zewnętrznej warstwy polimerowej. Nie zmienia to walorów użytkowych rękawicy.
Odp. Zamawiający dopuszcza rękawice pokryte warstwą polimeru.

Pytanie 5
Pakiet IV, poz. 2
1. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie rękawic chirurgicznych zgodnych z normą EN PN 455 o dł. Min. 270 mm.
Odp. Zamawiający w opisie zaznaczył , że wymaga rękawic o standardowej długości zgodnej z EN 455 tj. od 280mm do 300mm. W trakcie zabiegów nie może dojść do odsłaniania przegubu nadgarstka co miało miejsce przy używaniu krótszych rękawic, ponieważ nie zachodziły one dobrze na mankiet fartucha i zsuwały się.
Zamawiający niniejszym modyfikuje zapis w pakiecie IV poz. 2 i wymaga rękawic chirurgicznych a nie do mikrochirurgii.

Pytanie 6
Pakiet V
Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie rękawic chirurgicznych zgodnych z normą EN PN 455 o dł. Min. 270 mm.
Odp. Zamawiający w opisie zaznaczył, że wymaga rękawic o standardowej długości zgodnej z EN 455 tj. od 280mm do 300mm. Zamawiający podtrzymuje zapis siwz z powodów jak podano w odpowiedzi na pytanie 5.

Pytanie 7
Pakiet V
Prosimy zamawiającego o doprecyzowanie, czy zamawiający wymaga badań na przenikalność dla wirusów, zgodnie z ASTMF 1671.
Odp. Tak, to dotyczy normy ASTMF 1671.

Pytanie 8
Pakiet IV, Poz. 1
Czy Zamawiający dopuści rękawice o mankiecie prostym z taśmą adhezyjną, bez potwierdzenia na opakowaniu 100% testu elektronicznego na szczelność, obustronnie chlorowane?
Odp. Zamawiający dopuszcza rękawice o mankiecie prostym z taśma adhezyjną. Zamawiający wymaga zaoferowania rękawic obustronnie pokrytych poliuretanem w celu łatwiejszego zakładania rękawic na wilgotna dłoń oraz możliwość ewentualnego podwójnego stosowania rękawic. Z doświadczeń jakie Posiada Zamawiający rękawice pokryte obustronnie poliuretanem charakteryzują się lepsza chwytnością niż nie pokryte żadnym polimerem. Zamawiający
Zamawiający dopuszcza umieszczenia takiej informacji na opakowaniu. Wymaga potwierdzenia pisemnego od wytwórcy (patrz odpowiedź na pytanie 1).

Pytanie 9
Pakiet IV.poz. 2
Czy zamawiający dopuści rękawice o zewnętrznej warstwie chlorowanej i silikonowanej, o mankiecie prostym z taśmą adhezyjną, bez potwierdzenia na opakowaniu 100% testu elektronicznego na szczelność?
Odp. Tak.

Pytanie 10
Pakiet V, poz. 1
Czy Zamawiający dopuści rękawice o mankiecie prostym
Odp. Tak.

Pytanie 11
Pakiet XVI, poz. 1
Czy zamawiający dopuści serwetę z otworem 6 x 8cm i o gramaturze 60g/m2?
Odp. Tak.

Pytanie 12, pakiet I
Czy Zamawiający dopuści zestaw do przetoczeń krwi bez dodatkowego miejsca na kolec komory kroplowej, spełniający pozostałe wymagania zawarte w SIWZ?
Odp. Zamawiający nie dopuszcza przyrządów do przetoczeń krwi bez dodatkowego miejsca na kolec komory kroplowej przy zacisku rolkowym. Miejsce to służy bezpiecznego chowania kolca po użyciu przyrządu (brudnego) w celu wyeliminowania przypadkowego zakłucia personelu medycznego mającego styczność z przyrządem. Podpisana i przyjęta do realizacji norma ISO nr PN-N 18001:2004 obliguje Zamawiającego do bezwzględnego przestrzegania bhp.

Pytanie 13, pakiet IV, pozycja 1-2
Czy Zamawiający dopuści rękawice bezpudrowe obustronnie pokryte polimerem, z warstwą antypoślizgową?
Odp. Zamawiający dopuszcza.

Pytanie 14, pakiet IV, pozycja 1-2
Zwracamy się z prośbą o odstąpienie od wymogu, aby na opakowaniu znajdowało się potwierdzenie testu elektrycznego na szczelność.
Odp. Zamawiający dopuszcza umieszczenia takiej informacji na opakowaniu. Wymaga potwierdzenia pisemnego od wytwórcy (patrz odpowiedź na pytanie 1).

Pytanie 15, pakiet IV, pozycja 1-2
Czy Zamawiający oczekuje aby przenikanie wirusów ASTMF 1671 potwierdzone było badaniami z jednostki niezależnej.
Odp. Tak.

Pytanie 16, pakiet IX, pozycja 2
Zwracamy się z prośba o wydzieleni w/w pozycji do osobnego pakietu co umożliwi złożenie naszej firmie konkurencyjnej oferty.
Odp. Zamawiający wyraża zgodę na wydzielenie poz. 2 z pakietu IX i utworzenia z niego pakietu nr XVII.
W związku z tym, wartość wadium w pakiecie IX zmienia się z kwoty 7970zł. na kwotę 7348zł. a wadium dla nowego pakietu XVII - 622zł.




Pytanie 17, pakiet XIII
Czy Zamawiający dopuści kranik trójdrożny z mechanizmem obrotowym zapewniającym płynna zmianę pozycji, spełniający pozostałe wymagania zawarte w SIWZ?
Odp. Zamawiający nie dopuszcza. Zgodnie z siwz Zamawiający wymaga skokowej zmiany pozycji
co 45 ow celu zapewnienia precyzyjnego przepływu.

Pytanie 18, pakiet XV
Czy Zamawiający dopuści zestaw do szynowania wewnętrznego moczowodów w rozmiarze 7F 24cm 2cm,
z prowadnikiem o długości 80cm, z 1 zaciskiem, spełniający pozostałe wymagania zawarte w SIWZ?
Odp. Tak.

Pytanie 19, projekt umowy zakres §6, punkt 1 c)
Czy Zamawiający zgadza się aby w § 6 ust. 1c wzoru umowy słowa „5% łącznej wartości netto” zostały zastąpione słowami „5% niezrealizowanej wartości netto”?
Uzasadnione jest aby kara umowna za zerwanie umowy była naliczana od wartości niezrealizowanej części umowy, nie zaś od wartości całej umowy. W przeciwnym razie, w przypadku zerwania umowy po zrealizowaniu jej znaczącej części kara umowna mogłaby okazać się niewspółmiernie wysoka w stosunku do wartości niezrealizowanej części umowy, a nawet mogłaby przewyższać wartość niezrealizowanej części umowy. Taka kara mogłaby być uznana za rażąco wygórowaną w rozumieniu art. 484 § 2 Kodeksu cywilnego.
Odp. Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści załącznika numer 5 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 6 ust. 1 pkt c) w sposób zaproponowany przez wykonawcę.

Wykonawca podejmując decyzję o złożeniu oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego postępuje w sposób świadomy, kierując się miedzy innymi wymogami zamawiającego odnośnie terminów dostawy objętego zamówieniem publicznym sprzętu, a także konsekwencjami niedotrzymania tych terminów, w szczególności w zakresie uprawnienia zamawiającego do żądania kar umownych od wykonawcy opóźniającego się ze spełnieniem swojego świadczenia. Nie podlega wątpliwości, iż niedostarczenie przez wykonawcę w terminie objętego zamówieniem publicznym sprzętu spowodować może daleko idące konsekwencje po stronie Zamawiającego, wiążące się w szczególności z powstaniem po jego stronie szkody. W związku z powyższym istnieje konieczność zastrzeżenia kary umownej stanowiącej substytut odszkodowania w wysokości określonej z góry przy zawieraniu umowy. Ponadto powiązanie wysokości kary umownej z wartością niedostarczonego przedmiotu zamówienia może prowadzić (przy niewielkiej jej wartości) do zanegowania funkcji kary umownej stanowiącej substytut odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, a zarazem będącej instrumentem mającym mobilizować wykonawców do terminowego realizowania przyjętych na siebie zobowiązań. Niewątpliwie powiązanie wysokości kary umownej z łączną wartością urządzeń objętych umową stanowi lepsze zabezpieczenie interesów Zamawiającego.

Pytanie 20- Pakiet 1 poz.1
Zwracam się z prośba o doprecyzowanie czy komora w zestawie do przetoczeń krwi ma być jedno czy dwuczęściowa?
Odp. Zamawiający doprecyzowuje zapis siwz i wyjaśnia iż ma na myśli komorę 2-częściową z filtrem w górnej części, w dolnej części z umieszczoną igłą biorczą.

Pytanie 21 - Pakiet 1 poz.1
Czy Zamawiający wymaga zestawu do przetoczeń krwi pozbawionych szkodliwych ftalanów co potwierdzone ma być oświadczeniem producenta i badaniami z niezależnego laboratorium?
Odp. Zamawiający dopuszcza.

Pytanie 22 – Pakiet 12
Czy Zamawiający dopuści przedłużacze o średnicy 1,5 mm pozostałe parametry bez zmian
Odp. Tak.

Pytanie 23 – Pakiet 13
Proszę o dopuszczenie kranika trójdrożnego z optycznym identyfikatorem pozycji otwarty zamknięty, pozostałe warunki bez zmian
Odp. Zamawiający dopuszcza.

Pytanie 24 Czy Zamawiający dopuści w pakiecie nr IV poz. 2 zaoferowanie rękawic chirurgicznych bezpudrowych z przeznaczeniem do chirurgii?
Odp. Zamawiający niniejszym modyfikuje zapis w pakiecie IV poz. 2 i wymaga rękawic chirurgicznych a nie do mikrochirurgii (patrz odpowiedź na pytanie 5). .

Pytanie 25
Dotyczy pakietu nr 8
Czy Zamawiający zamiast pozycji 1 i 2 dopuści kompletny, bezpieczny zestaw do punkcji otrzewnej (dedykowany również do punkcji opłucnej i worka osierdziowego) składający się z igły Veressa ograniczającej ryzyko omyłkowego nakłucia narządów wewnętrznych (poprzez sygnalizację za pomocą zielonego wskaźnika), cewnika wykonanego z poliuretanu, widocznego w rtg, dostępnego w dwóch rozmiarach 9Ch i 12Ch, zakończonego układem z zastawkami jednokierunkowymi (posiadający możliwość przełączenia w tryb drenażu z pominięciem zastawek), dwóch strzykawek luer lock 60ml i 10ml, worka do drenażu 2000ml, skalpela do nacięcia skóry oraz łącznika do systemu drenażowego.
Odp. Tak.

Pytanie 26
Dotyczy pakietu nr 8
Czy Zamawiający w celu zwiększenia konkurencyjności i atrakcyjności oferty wydzieli z pakietu
pozycję 1 i 2?
Odp. Zamawiający wyraża zgodę na wydzielenie z pakietu VIII poz. 1 i 2 i utworzenie z nich nowego pakietu nr XVIII.
W związku z tym wartość wadium w pakiecie VIII zmienia się z kwoty 2307zł. na kwotę 889zł., a wadium do nowego pakietu XVIII - 1418zł.

Pytanie 27
Dotyczy pakietu nr 8
Czy Zamawiający w pozycji 1 wymaga, aby zestaw posiadał bezpieczną igłę Veressa ograniczającą ryzyko skaleczenia narządów wewnętrznych?
Odp. Tak.

Pytanie 28
Pakiet II maska tlenowa do podawania wysokich i średnich stężeń tlenu z zaworem kulkowym
Czy Zamawiający w pakiecie II dopuści maskę tlenową do podawania wysokich i średnich stężeń tlenu z zaworem płatkowym?
Odp. Tak.

Pytanie 29 Pakiet VII (1)
Prosimy o wyjaśnienie, czy Zamawiający wymaga, by kompatybilność igieł do pena z powinna być potwierdzona certyfikatem kompatybilności technicznej?
Odp. Tak.

Pytanie 30 Pakiet VII(2)
Prosimy o wyjaśnienie czy Zamawiający wymaga by igły do pena były sterylizowane radiacyjnie?
Odp. Tak.

Pytanie 31 Pakiet VII (3)
Prosimy o wyjaśnienie czy Zamawiający wymaga barwnego kodowania opakowań umożliwiającego łatwe rozpoznanie poszczególnych rozmiarów igieł?
Odp. Zgodnie z siwz Zamawiający wymaga jednego rozmiaru igieł typu Pen, dlatego nie wymaga barwnego kodowania.

Pytanie 33 Pakiet IX
1. Zwracamy się z prośbą o wyłączenie z pakietu IX poz. 1, 2, 4 do osobnego pakietu, co pozwoli naszej firmie na złożonej ważnej i konkurencyjnej cenowo oferty.
2. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie pojemnika z wodą destylowaną o pojemności 340 ml
3. Z uwagi na fakt, że na rynku medycznym dostępne są pojemniki ze sterylną wodą do inhalacji o różnym zakresie pojemności, zwracamy się z prośbą o podanie zapotrzebowanej ilości wody w ml oraz dopuszczenie możliwości wyceny (zmianę jednostki miary w formularzu cenowym) w/w wody na 10 ml wraz z odpowiednim przeliczeniem w formularzu cenowym. Tego typu rozwiązanie pozwoli na rozszerzenie zakresu potencjalnych Wykonawców, a jednocześnie pozwoli naszej firmie na złożenie ważnej i konkurencyjnej cenowo oferty.

Odp. 1, 2 i 3 Zamawiający oczekuje pojemnika typu Respiflo o pojemności 145ml do konkretnego urządzenia (nebulizatora) Omega Vario. Wykorzystanie innego pojemnika do opisanego urządzenia spowoduje fakt, iż nebulizator nie będzie działał. Pojemnik musi być kompatybilny z nebulizatorem. Dlatego Zamawiający nie dopuszcza i nie zgadza się na wydzielenie z pakietu nr IX poz. 1 i 4 do osobnego pakietu. Pozycja nr 2 tego pakietu została wydzielona do osobnego pakietu nr XVII (patrz odpowiedź na pytanie 16).

Pytanie 44 Pakiet XI
Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie strzykawki niskooporowej z końcówką luer slip 7 ml?
Odp. Zamawiający podtrzymuje opis zawarty w siwz, ponieważ strzykawki z mniejszą końcówką luer slip są za małe dla potrzeb oddziału WCO.

Pytanie 45 Pakiet XI
Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie alternatywnego rozwiązania w postaci opatrunku do mocowania cewników epiduralnych EPI-FIX o wysokiej przepuszczalności części przejrzystej minimalizującej gromadzenie się wilgoci pod opatrunkiem, ograniczającej rozwój mikroorganizmów i zmniejszającej macerację skóry.
Odp. Zamawiający nie wyraża zgody i wymaga zatrzaskowego systemu mocowania cewnika do skóry pacjenta. Zatrzaskowy system mocowania w przeciwieństwie do plastra w pełni zabezpiecza przed niekontrolowanym wysuwaniem się i przemieszczaniem cewnika.

Pytanie 46 Pakiet XIII
Prosimy Zamawiającego o wyjaśnienie czy kraniki mają charakteryzować się max objętością wypełnienia 0,22 ml?
Odp. Tak. Im mniejsza objętość wypełnienia nie przekraczająca 0,22ml tym bezpieczniejsze użycie kranika w przepływach i brak przecieków.

Pytanie 47 Pakiet XIII
Prosimy o wyjaśnienie czy Zamawiający wymaga by kraniki trójdrożne były sterylizowane promieniami Beta?
Odp. Zamawiający dopuszcza sterylizowanie kraników promieniami Beta.

Pytanie 48 Pakiet XIII
Prosimy Zamawiającego o wyjaśnienie, czy kranik ma posiadać trójramienne pokrętło umożliwiające swobodną i precyzyjną obsługę kranika?
Odp. Tak.



Pytanie 49 Pakiet XIII
Czy kranik ma posiadać podwójny identyfikator przepływów w pozycji otwarty/zamknięty?
Odp. Zamawiający dopuszcza kranik z podwójnym identyfikatorem.

Pytanie 50 Pakiet XV
Prosimy o dopuszczenie zestawu do szynowania moczowodów z cewnikiem typu pigtail o średnicy pęcherzowej 2 cm, oraz z prowadnicą o dł. ok. 100 cm, pozostałe parametry bez zmian.
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza.

Pytanie 51 Pakiet XV
Czy cewnik z zestawu do szynowania moczowodów ma być skalowany co 1 cm, oraz linię pozycyjną wzdłuż cewnika dla dokładniejszego wprowadzania do moczowodu?
Odp. Tak, Zamawiający wyraża zgodę na skalowanie co 1cm i i umieszczenie lini pozycyjnej.

W związku z tym, że odpowiedzi na pytania prowadzą do zmiany treści ogłoszenia Zamawiający przesuwa termin składania i otwarcia ofert z dnia 07. 02.2012 r na dzień 15.02.2012r – składanie ofert – do godz. 9.00 i otwarcie ofert o godz. 10.00.


Z poważaniem

Z-ca Dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych

inż. Małgorzata Kołodziej-Sarna

« Powrót do szczegółów zamówienia