Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa tomografu komputerowego i symulatora do planowania leczenia z opcją wirtualnej symulacji oraz interfejsem do integracji z istniejącym systemem kontroli oddechowej RPM oparty na tomografie komputerowym, wraz z demontażem i utylizacją is

Numer zamówienia:

350/95/2012

« Powrót do szczegółów zamówienia

Odpowiedzi na pytania

Poznań, dn. 05.09.2012 r

EZ/ 350/95/2012/1121




Wykonawcy biorący udział w postępowaniu o zamówienie publiczne nr EZ/ 350/95/2012na zakup i dostawę tomografu komputerowego i symulatora do planowania leczenia z opcją wirtualnej symulacji oraz interfejsem do integracji z istniejącym systemem kontroli oddechowej RPM oparty na tomografie komputerowym, wraz z demontażem i utylizacją istniejących aparatów i adaptacją pomieszczeń.




Wielkopolskie Centrum Onkologii informuje, iż wpłynęły pytania do siwz podanego w tytule przetargu. Zamawiający, w związku z ich dużą ilością odpowiada sukcesywnie na złożone pytania. Na pozostałe pytania Zamawiający odpowie niezwłocznie. Ostatnia odpowiedź będzie zawierała również zmodyfikowany Formularz ofertowy -załącznik nr 1, Formularz cenowy -załącznik nr 2, Projekt umowy -załącznik nr 4 i Opis przedmiotu zamówienia -załącznik nr 5 do siwz, uwzględniające wszystkie wprowadzone modyfikacje, wynikające ze złożonych pytań.

Pytanie 1
Dot. § 3 wzoru umowy: Aby zrealizować terminowo umowę w zakresie prac adaptacyjnych/budowlanych, Wykonawca musi uzyskać niezbędne pozwolenia, uzgodnienia i zgody administracyjne. Ponadto, przepisy prawa wymagają, aby decyzje były ostateczne. Termin wydania takich zezwoleń przez organy administracji nie jest zależny od Wykonawcy, dlatego nie powinien on ponosić odpowiedzialności za ewentualną zwłokę w ich działaniu. Taki wymóg uniemożliwi Wykonawcy rzetelne skalkulowanie ryzyka, a w rezultacie przedstawienia najbardziej korzystnej dla Zamawiającego oferty. Proponujemy, aby doprecyzować, iż w przypadku, gdy terminy oczekiwania na wymagane prawem zezwolenia i zgody się wydłużały niezależnie od terminowych działań Wykonawcy, odpowiedniemu, automatycznemu wydłużeniu uległ również termin realizacji umowy określony w § 3. W związku z tym wnosimy o dodanie do § 3 punktu 4 o następującej treści:

W przypadku konieczności uzyskania decyzji, pozwoleń, zezwoleń, zgód, ustaleń itp. od organów administracji, termin realizacji umowy ulega automatycznemy wydłużeniu o czas oczekiwania na otrzymanie oraz uprawomocnienie powyższych decyzji, pozwoleń, zezwoleń, zgód, ustaleń itp. od organów administracji.
Odpowiedź: Zamawiający przedłuża termin realizacji zamówienia w zakresie prac adaptacyjnych pomieszczeń oraz termin montażu i uruchomienia – do 6 miesięcy od daty podpisania umowy.
Nie ma możliwości wydłużenia tego terminu ponad 6 m-cy albowiem Zamawiający jest związany terminem wynikającym z otrzymanej dotacji.
Poprawka zapisu §3 umowy zgodnie z powyższym pytaniem skutkowałaby wydłużeniem okresu realizacji umowy o czas uzyskania pozwolenia i to nawet w sytuacji, w której wykonawca składałby wnioski niekompletne i tym samym wpływał na wydłużenie postępowania administracyjnego. W przypadku przygotowania wniosku o pozwolenie w sposób fachowy i rzetelny całkowicie wykonalne jest uzyskanie pozwolenia w terminie określonym przepisami administracyjnymi.


Pytanie 2
Dot. § 7 p. 1 a) wzoru umowy: Czy Zamawiający zgodzi się na następującą modyfikację punktu:
Okres gwarancji zostaje przedłużony o czas naprawy urządzeń – przedmiotu zamówienia w przypadku naprawy trwającej powyżej 5 dni roboczych, liczonych od momentu pisemnego (również faksem) zgłoszenia awarii (usterki) do momentu jej usunięcia,
Odpowiedź: Tak Zamawiający wyraża zgodę.

Pytanie 3
Dot. § 7 p. 1 b) wzoru umowy: Czy Zamawiający zgodzi się na następującą modyfikację punktu:
Czas reakcji serwisu od zgłoszenia awarii: max 48 godzin w dni robocze. W przypadku niedotrzymania powyższego terminu z winy Wykonawcy Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1 % wartości netto zamówienia,
Odpowiedź: Tak Zamawiający wyraża zgodę i modyfikuje zapis § 7 p. 1 b) projektu umowy

Czas reakcji serwisu od zgłoszenia awarii: max 48 godzin w dni robocze. W przypadku niedotrzymania powyższego terminu z winy Wykonawcy Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1 % wartości netto zamówienia, określonej w §1 ust. 2 lit. b.

Pytanie 4
Dot. § 7 p. 1 c) wzoru umowy: Zgodnie z Kodeksem Cywilnym karę umowną można naliczyć w wypadku zawinionego działania lub zaniechania, więc Wykonawca powinien odpowiadać za zwłokę, nie za opóźnienie. Wykonawca nie powinien odpowiadać za opóźnienie wywołane np. siłą wyższą, działaniem organów administracji. W związku z tym proponujemy, aby w omawianym punkcie słowo „opóźnienie” zastąpić słowem „zwłoka”. Czy Zamawiający zgodzi się na następującą modyfikację punktu:

Wykonawcy zobowiązuje się naprawić uszkodzone urządzenia – przedmiot zamówienia w terminie do 5 dni roboczych od momentu otrzymania zgłoszenia do naprawy, a w przypadku konieczności sprowadzania części spoza granic Polski – do 10 dni roboczych. W przypadku niedotrzymania terminu naprawy Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto zamówienia, którego dotyczy naprawa, za każdy dzień zwłoki.
Odpowiedź: Tak. Zamawiający wyraża zgodę.

Pytanie 5
Dot. § 8 p. 1 wzoru umowy: Zgodnie z Kodeksem Cywilnym karę umowną można naliczyć w wypadku zawinionego działania lub zaniechania, więc Wykonawca powinien odpowiadać za zwłokę, nie za opóźnienie. Wykonawca nie powinien odpowiadać za opóźnienie wywołane np. siłą wyższą, działaniem organów administracji. W związku z tym proponujemy, aby w omawianym punkcie słowo „opóźnienie” zastąpić słowem „zwłoka”. Czy Zamawiający zgodzi się na następującą modyfikację punktu:
W przypadku opóźnienia w terminowym wykonaniu zamówienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto umowy za każdy dzień zwłoki.
Odpowiedź: Tak. Zamawiający wyraża zgodę.

Pytanie 6
Dot. § 7 p. 1 e.) wzoru umowy: Urządzenie będące przedmiotem Zamówienia jest drogim, wielomodułowym Urządzeniem. Ryzyko, iż Zamawiający będzie żądał jego wymiany w każdym przypadku ujawnienia wady uniemożliwiającej jego poprawne użytkowanie uniemożliwi Wykonawcy poprawne i rzetelne przedstawienie najlepszej oferty. Prosimy, aby przed żądaniem wymiany Urządzenia Wykonawca miał możliwość działania zgodnie z pozostałymi podpunktami paragrafu 7, tj. podjęcia próby naprawy Urządzenia lub wymiany jego części / modułu. Prosimy o zgodę na następującą modyfikację:

Jeżeli w okresie gwarancji ujawnią się wady fizyczne urządzeń – przedmiotu zamówienia – uniemożliwiające jego poprawne użytkowanie, mimo próby naprawy lub wymiany jego części / modułów zgodnie z pp. a-d, Wykonawca wymieni przedmiot zamówienia na nowy.

Odpowiedź: Zamawiający wyraża zgodę.

Pytanie 7
Dotyczy specyfikacji SIWZ w zakresie Pakietu nr. 1. Zwracamy się z prośbą o uzupełnienie dokumentacji SIWZ i udostępnienie szczegółowych planów pomieszczeń pracowni TK oraz uszczegółowienie, które pomieszczenia muszą być objęte adaptacją w celu przystosowania pracowni TK na potrzeby instalacji nowego tomografu. Jednocześnie prosimy o informację czy Zamawiający dopuszcza przesunięcia ścian w celu zapewnienia odpowiedniej przestrzeni wokół tomografu komputerowego.
Odpowiedź: Zamawiający udostępnia na stronie internetowej inwentaryzację architektoniczną – rzut parteru oraz rzut piwnic budynku szpitala, obejmujące pomieszczenia tomografów i symulatora:
0108 pomieszczenie symulatora,
0106 sterownia symulatora,
0114 pomieszczenie tomografu,
0110 sterownia tomografu.
Jednocześnie informujemy, iż nie ma technicznej możliwości przesunięcia ścian pomieszczenia tomografu, z wyjątkiem ewentualnego przemieszczenia przebieralni pacjenta (0114b).
Rzuty parteru i piwnic budynku szpitala w oddzielnych plikach na stronie internetowej - w programie AutoCAD i PDF.

Pytanie 8
Dotyczy specyfikacji SIWZ w zakresie Pakietu nr. 1 oraz Załącznika Nr. 5 „Opis Przedmiotu Zamówienia”. W specyfiakcji SIWZ w opisie Pakietu nr. 1 Zamawiający zobowiązuje Wykonawcę do zaopiniowania projektów w zakresie adaptacji oraz projektów osłon radiologicznych z Wielkopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. W Załączniku Nr 5 Zamawiający zobowiązuje Wykonawcę do uzyskania pozytywnej opinii dla Pakietu nr 1 Państwowej Agencji Atomistyki. Powstaje zatem sprzeczność względem zapisu w sepcyfikacji SIWZ. Z uwagi na fakt, iż instalacja tomografu nie wymaga opinii PAA, czy Zamawiający wyraża zgodę aby organem opiniującym pozostał Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny?
Odpowiedź: Tak. Zamawiający wymaga aby organem opiniującym dla zaopiniowania projektów w zakresie adaptacji oraz projektów osłon radiologicznych dla Tomografu komputerowego (Pakiet 1 ) był Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Zamawiający zmienia treść zapisu w załączniku nr 5 dotyczącego powyższego na następujący:

Adaptacja istniejących pomieszczeń Zakładu Radiologii na potrzeby nowo montowanego aparatu zgodnie z obowiązującymi przepisami i wykonanym pełnobranżowym projektem adaptacji oraz projektem ochrony radiologicznej, który winien uzyskać odpowiednie zatwierdzenie przez Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Projekt adaptacji pomieszczeń winien zawierać projekty wykonawcze we wszystkich występujących branżach wraz ze specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót budowlanych.

Pytanie 9
Czy Zamawiający wyraża zgodę, aby czas potrzebny na uzgodnienie oraz uzyskanie akceptacji aranżacji pomieszczeń TK pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą nie był liczony w ramach ogólnego czasu realizacji zadania?
Odpowiedź: Nie. Zamawiający deklaruje gotowość i wolę dokonania uzgodnień, o których mowa w pytaniu sprawnie i szybko.

Pytanie 10
Czy Zamawiający wyraża zgodę, aby czas niezbędny na uzyskanie wszelkich opinii oraz zewzoleń na uruchomienie pracowni TK nie był liczony w ramach ogólnego czasu realizacji zadania?
Odpowiedź: Nie. Zamawiający przedłuża termin realizacji zamówienia w zakresie prac adaptacyjnych pomieszczeń oraz termin montażu i uruchomienia – do 6 miesięcy od daty podpisania umowy.
Nie ma możliwości wydłużenia tego terminu ponad 6 m-cy albowiem Zamawiający jest związany terminem wynikającym z otrzymanej dotacji. Patrz odpowiedź na pytanie 1.

Pytanie 11
Zgodnie z SIWZ, Zamawiający wyznacza termin na adaptację pomieszczeń oraz montaż i uruchomienie nowego tomografu nie więcej niż 5 miesięcy od daty podpisania umowy. Jednocześnie Zamawiający wymaga dostawy nowego tomografu nie później niż do 26.11.2012r. Wynika zatem, tomograf musi być dostarczony znacznie wcześniej niż zakładany termin zakończenia adaptacji pomieszczeń TK. Czy Zamawiający zapewni odpowiednie pomieszczenia (ogrzewane, z łatwym dostępem, o powierzchni ok. 30m2, zapewniające odpowiednią wytrzymałość stropów) w których będzie możliwe składowanie nowego systemu do czasu zakończenia adaptacji pomieszczeń?
Odpowiedź: Tak. Jednakże z uwagi na nie dysponowanie wolną powierzchnią na terenie Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Zamawiający zapewni i wskaże miejsce na terenie Poznania lub w najbliższej okolicy, w którym składowane będą dostarczone urządzenia. W związku z tym, po podpisaniu umowy wybrany do realizacji zamówienia Wykonawca poda gabaryty opakowania urządzenia, tonaż i rozłożenie środka ciężkości.

Pytanie 12
Zwracamy się z prośbą o uściślenie która ze stron będzie odpowiedzialna za odpowiednie przygotowanie instalacji wentylacji. Jeśli stroną wykonującą będzie Zamawiający, prosimy o podanie czy instalacja wentylacji będzie pełniła również funkcję klimatyzacji oraz jakie zyski ciepła generowane przez tomograf (kW) będzie w stanie odprowadzić z pomieszczenia badań.
Odpowiedź: Przygotowanie wymaganej instalacji wentylacji i klimatyzacji leży po stronie Wykonawcy, zarówno w zakresie projektu, jak i wykonania. W pomieszczeniu tomografu istnieje działająca instalacja wentylacji i klimatyzacji, która – w opinii Zamawiającego – nie będzie podlegać wymianie. Istnieje możliwość zapoznania się z dokumentacją tej instalacji i uzyskania ewentualnych dalszych informacji w Dziale Inwestycji i Remontów WCO. W pomieszczeniu symulatora istnieje działająca instalacja wentylacji, która – w opinii Zamawiającego – wymaga wymiany.

Pytanie 13
W celu zapewnienia odpowiednich warunków pracy tomografu komputerowego konieczna jest instalacja instalacji klimatyzacji w pomieszczeniu badań. Wiąże się to z koniecznością montażu odpowiednich jednostek klimatyzacyjnych w pomieszczeniu badań. Czy Zamawiający wyraża zgodę na instalację odrębnej jednostki klimatyzacyjnej w pomieszczeniu badań? Jeśli odpowiedź jest pozytywna, prosimy o wskazanie miejsca gdzie można zainstalować zewnętrzną jednostkę klimatyzacyjną oraz w jakiej odległości od pomieszczenia badań TK.
Odpowiedź: W przypadku konieczności montażu jednostek klimatyzacyjnych w pomieszczeniu badań dla odprowadzenia ciepła generowanego przez tomograf, Zamawiający wyraża na to zgodę. Zewnętrzną jednostkę klimatyzacyjną można zainstalować na tylnej ścianie budynku, na wysokości I piętra nad wyjściem do ogrodu zimowego, w odległości w rzucie ok. 12 m od pomieszczenia badań TK.

Pytanie 14
Prosimy o potwierdzenie, iż Zamawiający dysponuje zapasem mocy elektrycznej w wysokości ok. 110kVA na potrzeby zasilenia nowego tomografu komputerowego.
Odpowiedź: Potwierdzamy, iż Zamawiający dysponuje zapasem mocy elektrycznej w wysokości ok. 110 kVA na potrzeby zasilania nowego tomografu komputerowego

Pytanie 15
Prosimy o podanie odległości od rozdzielni elektrycznej, z której będzie zasilony tomograf komputerowy do pomieszczenia badań. Jednocześnie prosimy o potwierdzenie czy wykonanie głównej linii zasilającej pomiędzy tomografem komputerowym a rozdzielnią elektryczną jest po stronie Zamawiającego.
Odpowiedź: Rozdzielnia elektryczna, z której będzie zasilony tomograf, znajduje się w piwnicy, w odległości w rzucie ok. 10 m od pomieszczenia badań TK. Zwracamy uwagę, iż wykonanie linii zasilającej pomiędzy rozdzielnią elektryczna a tomografem komputerowym jest po stronie Wykonawcy.


Pytanie 16
Zwracamy się z prośbą o odstąpienie od wymogu załączenia do oferty decyzji właściwych organów zezwalających na odbiór, transport i utylizację odpadów wchodzących w zakres przedmiotu zamówienia i wyrażenie zgody na przekazanie ww. dokumentu po podpisaniu umowy o udzielenie zamówienia publicznego.
Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza możliwość przedstawienia decyzji właściwych organów w terminie do 14 dni po podpisaniu umowy.
Do oferty należy załączyć oświadczenie oferenta potwierdzające, że odbiór , transport i utylizacją odpadów zostanie przeprowadzona przez Wykonawcę w oparciu o wydaną decyzję właściwych organów zezwalająca na odbiór, transport i utylizację odpadów wchodzących w zakres przedmiotu zamówienia, a po podpisaniu umowy dokumenty zawierające decyzję właściwych organów zostaną przekazane Zamawiającemu.

Pytanie 17
Czy w świetle interpretacji ogólnej wydanej przez Ministra Finansów z dn. 30 marca 2012r (sygnatura PT1/033/2/46/KSB/12/PT-241/PT-279) oraz uchwały Sądu Najwyższego z dn. 20 paździrnika 2011r. (sygn. Akt III CZP 52/11) Zamawiający potwierdza, iż prace adaptacyjne podlegają odrębnemu od dostawy sprzętu medycznego opodatkowaniu podatkiem VAT przy zastosowaniu stawki VAT w wysokości 23%?
Odpowiedź: Tak, prace adaptacyjne podlegają opodatkowaniu stawką VAT 23%.

Pytanie 18
Dotyczy załącznika nr 5, pakiet 1, część II. Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego, pkt 42. „Zakres skanu dla badań dynamicznych w trybie CTA 4D z pojedynczego podania kontrastu, umożliwiający śledzenie dynamiki rozpływu kontrastu z rozdzielczością czasową nie większą niż 3,2 s”
Czy Zamawiający może potwierdzić że wymagany zakres skanu dla badań dynamicznych CTA 4D należy podać dla wymaganej rozdzielczości czasowej mierzonej w centrum obszaru skanowania?
Doprecyzowanie miejsca pomiaru rozdzielczości ujednolici wymaganie i pozwoli jednakowo ocenić wszystkich oferentów.
Odpowiedź: Zgodnie z SIWZ – zamawiający precyzyjnie określił parametry skanu dla badań dynamicznych CTA 4D.
Pytanie 19
Dotyczy załącznika nr 5, pakiet 1, część II. Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego, pkt 5. „Certyfikaty i świadectwa dla stacji lekarskiej; - deklaracja zgodności dla oferowanego modelu i typu, - certyfikat CE”
Czy Zamawiający może potwierdzić, że wymaga aby certyfikatem i deklaracją objęta była cała stacja lekarska tj. komponenty komputerowe (hardware) jak i całe zainstalowane na niej oprogramowanie (software)?
Odpowiedź: Tak. Zamawiający wymaga aby certyfikatem i deklaracją objęta była cała stacja lekarska tj. komponenty komputerowe (hardware) jak i całe zainstalowane na niej oprogramowanie (software).
Pytanie 20
Zwracamy się z prośbą o uzupełnienie dokumentacji SIWZ i wskazanie pomieszczenia, w którym zainstalowane będą stacje lekarskie wymagane przez Zamawiającego oraz o potwierdzenie, iż przygotowanie infrastruktury teletechnicznej niezbędnej do prawidłowej pracy ww. stacji lekarskich jest po stronie Zamawiającego.
Odpowiedź: Stacje lekarskie zlokalizowane będą w pomieszczeniu 0109 – 2 szt. oraz w pomieszczeniu 0082 – 1 szt. Zamawiający zapewni niezbędną infrastrukturę teletechniczną do pracy ww. stacji lekarskich.

Pytanie 21.
Dotyczy Załącznika nr 4 do specyfikacji - §1 lit. d:
Czy zakres prac adaptacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ?
Czy do uzyskania przez Wykonawcę decyzji dopuszczającej do użytkowania pracowni nie będzie Wykonawcy potrzebne pełnomocnictwo do działa w imieniu Zamawiającego?
Odpowiedź: Zakres prac adaptacyjnych nie wymaga pozwolenia na budowę, zatem też nie jest wydawana decyzja ze strony organu nadzoru budowlanego dopuszczająca obiekt do użytkowania w zakresie wykonanych robót budowlanych.


Pytanie 22.
Dotyczy Załącznika nr 4 do specyfikacji - §3 ust3:
Zamawiający oczekuje, że harmonogram obejmować będzie decyzję o dopuszczeniu do użytkowania, decyzja wydawana jest przez właściwy organ. Obecna treść umowy nakłada na wykonawcę obowiązek otrzymania decyzji dopuszczającej do użytkowania w terminie do 5 miesięcy od dnia podpisania umowy (decyzja jest jednym z elementów przedmiotu umowy i pojęcia wykonanie umowy).
Czy Zamawiający wyrazi zgodę. że Wykonawca zobowiąże się do spełnienia w określonym terminie warunków niezbędnych do jej uzyskania oraz ew. złożenia wniosku ?
Odpowiedź: Nie. Zamawiający przedłuża termin realizacji zamówienia w zakresie prac adaptacyjnych pomieszczeń oraz termin montażu i uruchomienia – do 6 miesięcy od daty podpisania umowy.
Nie ma możliwości wydłużenia tego terminu ponad 6 m-cy albowiem Zamawiający jest związany terminem wynikającym z otrzymanej dotacji. Patrz odpowiedź na pytanie 1.

Pytanie 23
Dotyczy Załącznika nr 4 do specyfikacji - §5:
Prosimy o wyjaśnienie ponieważ naszym zdaniem brak jest spójności poszczególnych części dokumentacji w zakresie sposób płatności ceny pkt II ppkt 9 stanowi o płatności od daty otrzymania faktury i protokołu zdawczo-odbiorczego co nie jest zgodne z treścią § 5 ustalającego płatność w ratach.
Odpowiedź: Zamawiający zmienia zapis pkt. II ppkt. 9 siwz na poniży:
Wymagany przez Zamawiającego termin płatności jest następujący:
1. Wynagrodzenie należne Wykonawcy za wykonanie przedmiotu zamówienia zostanie zapłacone Wykonawcy przez Zamawiającego w dwóch ratach: pierwsza zapłata po dostarczeniu kompletnego aparatu ................. i obustronnym podpisaniu protokołu dostawy; druga zapłata jako wynagrodzenie ryczałtowe po przeprowadzeniu demontażu i utylizacji aparatu istniejącego, odbioru robót adaptacyjnych, montażu i uruchomieniu aparatu .............. oraz uzyskania pozwolenia na użytkowanie od właściwego organu i obustronnym podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego.
2. Kwota wynagrodzenia - pierwsza rata zapłacona będzie Wykonawcy najpóźniej w terminie 30 dni od daty złożenia faktury w siedzibie zamawiającego po podpisaniu protokołu odbioru dostawy aparatu z wynikiem pozytywnym. Protokół, o którym mowa w zdaniu poprzednim warunkuje wystawienie faktury. Kwota wynagrodzenia – druga rata zapłacona będzie Wykonawcy najpóźniej w terminie 30 dni od daty złozenia faktury w siedzibie zamawiającego po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego potwierdzającego należyte wykonanie umowy - za wykonanie robót adaptacyjnych, montaż, uruchomienie i przekazania dokumentu utylizacji zdemontowanego aparatu .................. oraz przedstawienia przez Wykonawcę pozytywnej decyzji odpowiedniego organu dopuszczającego do użytkowania Pracownię Tomografii Komputerowej/Pracownię dla symulatora planowania leczenia. Protokół, o którym mowa w zdaniu poprzednim warunkuje wystawienie faktury. Wykonawcy wskazane w treści faktury VAT.

Pytanie 24
Dotyczy Załącznika nr 4 do specyfikacji - §7 ust.1 lit b i c:
- Czy kary umowne, wskazane w §7 ust.1 lit b i c, liczone będę od ceny netto określonej w § 1 ust. 2 lit b ?
Odpowiedź: Tak. Zamawiający naliczał będzie kary umowne wskazane w §7 ust.1 lit b i c, od wartości netto danego urządzenia.

Pytanie 25
Dotyczy Załącznika nr 4 do specyfikacji - §1 lit. d:
- Czy zakres prac adaptacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ?
- Czy do uzyskania przez Wykonawcę decyzji dopuszczającej do użytkowania pracowni nie będzie Wykonawcy potrzebne pełnomocnictwo do działa w imieniu Zamawiającego?
Odpowiedź: Pytanie powtórzone – patrz odpowiedź na pytanie 21.

Pytanie 26
Dotyczy Załącznika nr 4 do specyfikacji - §3 ust3:
Zamawiający oczekuje, że harmonogram obejmować będzie decyzję o dopuszczeniu do użytkowania, decyzja wydawana jest przez właściwy organ. Obecna treść umowy nakłada na wykonawcę obowiązek otrzymania decyzji dopuszczającej do użytkowania w terminie do 5 miesięcy od dnia podpisania umowy (decyzja jest jednym z elementów przedmiotu umowy i pojęcia wykonanie umowy).
Czy Zamawiający wyrazi zgodę. że Wykonawca zobowiąże się do spełnienia w określonym terminie warunków niezbędnych do jej uzyskania oraz ew. złożenia wniosku?
Odpowiedź: Pytanie powtórzone – patrz odpowiedź na pytanie 22.

Pytanie 27
Dotyczy Załącznika nr 4 do specyfikacji - §5:
Brak jest spójności poszczególnych części dokumentacji w zakresie sposób płatności ceny pkt II ppkt 9 stanowi o płatności od daty otrzymania faktury i protokołu zdawczo-odbiorczego co nie jest zgodne z treścią § 5 ustalającego płatność w ratach.
Odpowiedź: Pytanie powtórzone – patrz odpowiedź na pytanie 23.

Pytanie 28
Dotyczy Załącznika nr 4 do specyfikacji - §7 ust.1 lit b i c:
- Czy kary umowne, wskazane w §7 ust.1 lit b i c, liczone będę od ceny netto określonej w § 1 ust. 2 lit b ?
Odpowiedź: Pytanie powtórzone – patrz odpowiedź na pytanie 24.

Pytanie 29
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.I.2:
Czy pod pojęciem uzyskania w czasie jednego pełnego obrotu układu lampa/detektor 128 warstw submilimetrowych Zamawiający rozumie proces akwizycji 128 zestawów danych surowych w czasie jednego pełnego obrotu układu lampa/detektor z których następnie można zrekonstruować 128 warstw submilimetrowych?
Odpowiedź ; Zamawiający rozumie pod pojęciem jednego pełnego obrotu układu lampa/detektor uzyskanie 64 warstw akwizycyjnych, 128 warstw rekonstrukcyjnych

Pytanie 30
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.II.9:
Zakres napięcia anodowego jest istotnym parametrem użytkowym umożliwiającym optymalizację dawki jaką uzyska pacjent np. w badaniu onkologicznym.
Czy z uwagi na powyższe Zamawiający wprowadzi ocenę tego parametru w skali:
największy zakres - 20 pkt, najmniejszy - 0 pkt, pozostałe proporcjonalnie?
Odpowiedź: Nie, Zamawiający dokona oceny tego parametru zgodnie z SIWZ

Pytanie 31
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.II.13:
- Czy pod pojęciem konstrukcji lampy innej niż klasyczna Zamawiający rozumie konstrukcje lampy w zakresie chłodzenia anody?
- Czy Zamawiający wprowadzi ocenę tego parametru jako istotnego z punktu widzenia funkcji użytkowej jaką jest dostępność tomografu przy wykonywaniu badań długozakresowych o oczekiwanym zakresie min. 170 cm, w następującej skali: największa wartość - 20 pkt, najmniejsza wartość - 0 pkt, inne proporcjonalnie?
Odpowiedź: Tak chodzi o konstrukcje lampy w zakresie chłodzenia anody.
Zamawiający dokona oceny tego parametru zgodnie z zapisem SIWZ.

Pytanie 32
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.III.16:
Zamawiający ocenia nośność blatu stołu (pkt.III.18), a zapomina, że przy dużej wadze pacjent posiada również relatywnie większą objętość, co powoduje, że otwór gantry powinien zapewniać bezpieczne badania takich pacjentów.
Czy z uwagi na powyższe Zamawiający wprowadzi ocenę tego parametru w skali: największa wartość - 20 pkt, najmniejsza wartość - 0 pkt, inne proporcjonalnie?
Odpowiedź: Nie, Zamawiający dokona oceny tego parametru zgodnie z SIWZ

Pytanie 33
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.IV.24:
Czy pod pojęciem elementów detekcyjnych Zamawiający rozumie również kanały pomiarowe wykorzystywane w danej projekcji do akwizycji danych surowych?
Odpowiedź: Zamawiający pod pojęciem elementów detekcyjnych, rozumie elementy detekcyjne, a nie
kanały pomiarowe

Pytanie 34
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt. IV.25:
Ilość pełnych obrotów układu lampa-dtektor w czasie jednej sekundy jest istotnym parametrem jakościowym, ponieważ wpływa na czas badania, a więc i na poziom dawki otrzymywanej przez pacjenta.
Czy z uwagi na powyższe Zamawiający wprowadzi ocenę tego parametru w skali: najmniejsza wartość 20 pkt, największa wartość - 0 pkt, inne proporcjonalnie?
Odpowiedź: Nie, Zamawiający dokona oceny tego parametru zgodnie z SIWZ

Pytanie 35
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.IV.26:
Prosimy o poprawienie pomyłki pisarskiej jaka zaistniała w opisie parametru, ponieważ zgodnie z pkt.I.2 Zamawiający oczekuje tomografu 128 warstwowego, a więc opis parametru powinien dotyczyć jednoczesnej akwizycji 128 warstw a nie 64 warstw jak jest obecnie.
Odpowiedź : Nie jest to pomyłka pisarska, bowiem przedmiotem przetargu jest aparat 64 warstwowy, uzyskujący 64 warstwy akwizycyjne, a 128 warstw rekonstrukcyjnych.

Pytanie 36
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.IV.34:
Rozumiemy, że Zamawiający dokładnie określił dostępną w istniejących rozwiązaniach wartość wsp. pitch jako minimalną oczekiwaną. Nie ma jednak sensu i użytkowego uzasadnienia dla przyjętych progów oceny tego parametru w tym docenianie wartość 1,51 a nieuznawanie za taką samą wartości 1,5.
Czy Zamawiający skoryguje wartości graniczne ocenianego parametru na: 1,375; 1,5 i 1,8?
Odpowiedź: Maksymalna wartość współczynnika pitch ≥1,375: punktacja ≥1,375-0pkt, ≥1,51- 10pkt, ≥1,8 -20pkt. Parametry 1,51 (lub 1,5) będą traktowane tożsamo.

Pytanie 37
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.IV.43 i 44:
Prosimy o korektę pomyłki pisarskiej, gdyż zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia, powinno być sformułowanie: min. 128 warstw zamiast min. 64 warstw.
Odpowiedź Zamawiający uszczegóławia zapis w specyfikacji, że maksymalna rozdzielczość wysokokontrastowa, jest minimum 64 warstwy akwizycyjne, a 128 warstw rekonstrukcyjnych.

Pytanie 38
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.VI.52:
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na jeden monitor ?
Odpowiedź: Zamawiający nie wyraża zgody na jeden monitor.

Pytanie 39
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.VII.79:
Czy zamawiający wyrazi zgodę na wykreślenie pkt.VII.79 ?
Odpowiedź: Programowanie do monitorowania zmian w protokołach badań z możliwością przejrzenia raportów/logów – zamawiający dopuszcza brak takiej funkcjonalności

Pytanie 40
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.VII.80:
Pomiar rozdzielczości niskokontrastowej jest pomiarem subiektywnym stąd też związane z nim wartości, w tym poziom dawki, nie są miarodajne.
Czy Zamawiający dopuści wartość dawki 10,7 mGy?
Odpowiedź: - Zamawiający dopuści wartość dawki 10,7mGy.

Pytanie 41
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.VII.81 i 82:
Z uwagi na subiektywną ocenę pomiaru rozdzielczości niskokontrastowej, każdy z producentów podaje wartość referencyjną, która służy głównie do kalibracji tomografu i nie powinna być parametrem porównywanym, zwłaszcza w odniesieniu do związanej z nią dawki ponieważ jest to niemiarodajne a nawet niezgodne z zaleceniem Ministra Zdrowia, które do pomiaru dawek określa inny typ fantomów.
Z uwagi na powyższe prosimy o wykreślenie tych parametrów.
Odpowiedź: Nie zgadzamy się na usunięcie tych wymogów, ponieważ te wartości dawek są istotne dla Zamawiającego. Jednocześnie zwracamy uwagę, że w punkcie VII.75 jest punktowana możliwość obliczenia dawki CDTI i DLP.

Pytanie 42
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.VIII.84, 85, 86, 87 i 88:
Czy w zakresie wyżej wymienionych punktów Zamawiający dopuści nowoczesne rozwiązanie w postaci serwera aplikacyjnego z konsolami zależnymi pracującymi w technologii klient-serwer umożliwiającymi dostęp z dowolnego miejsca sieci komputerowej?
Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie, ale go nie wymaga

Pytanie 43
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt. VIII95, 108 i 109 :
Czy trzy endoskopie lub perfuzje oznaczają trzech klientów mmwp, co oznacza 30 kEUR?
Odpowiedź: TAK.

Pytanie 44
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.VIII.119, 120 i 121:
Czy automatyczna klasyfikacja zmian nowotworowych oznacza automatyczny pomiar zmiany nowotworowej zgodnie z oczekiwanym kryterium?
Odpowiedź: Zamawiający potwierdza, że pod tym sformułowaniem rozumie oprogramowanie do automatycznej klasyfikacji zmian nowotworowych zgodnie z oczekiwanym kryterium (RECIST 1.0, RECIST 1,1, WHO), a do nie automatycznego pomiaru zmiany nowotworowej.

Pytanie 45
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.X.132:
Czy Zamawiający dopuści dostarczenie dokumentacji technicznej jedynie w języku obcym ?
Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza dostarczenie dokumentacji technicznej w języku angielskim, oraz wymaga instrukcji obsługi w języku polskim.

Pytanie 46
Dotyczy Załącznika nr 5 do specyfikacji – pkt II - Dostawa, montaż i uruchomienie tomografu komputerowego - pkt.XII.145:
Czy Zamawiający zaakceptuje, że przekazanie dostępu pełnego dostępu (klucze serwisowe) tylko po uzyskaniu certyfikacji.
Odpowiedź: TAK.

Pytanie 47
Dotyczy tabeli technicznej dla Pakietu 2 - pkt. 8.2:
„Fantom obszaru głowy oraz ciała (wersja składana) wraz z walizką transportową do pomiaru dawki tomograficznej zawierający:
- otwory pomiarowe na komorę jonizacyjną,
- adapter na komorę jonizacyjną,
- 5 punktów pomiarowych zgodnych z normą IEC 61223-3-5 oraz IEC 60601-2-44”
Prosimy Zamawiającego o wskazanie przykładowego fantomu i podanie, do jakich komór jonizacyjnych wymaga otworów pomiarowych i adaptera ?
Odpowiedź: Odpowiedź: przykładowy fantom to dwuczęściowy fantom do pomiaru dawki PMMA CT dla obszaru głowy i tułowia oraz pediatrycznego tułowia firmy IBA Dosimetry. Wymagany adapter i otwory pomiarowe do obsługi komór z punktu 8.3 specyfikacji, przykładowo RaySafe Xi CT Detector.

Pytanie 48
Dotyczy tabeli technicznej dla Pakietu 2 - pkt. 8.3
„Urządzenie pomiarowe klasy B wyposażone w wielofunkcyjny detektor, umożliwiające jednoczesny pomiar napięcia [kVp], dawki, mocy dawki, HVL (pomiar bezpośredni), impulsów, mocy impulsów, fal, prądu [mA], obciążenia prądowo-czasowego [mAs] oraz pomiar luminancji i iluminancji monitorów. Wyposażenie urządzenia pomiarowego:
- wielofunkcyjny detektor promieniowania jonizującego (rozdzielczość czasowa < 0,2 ms, zakres napięcia mierzonego od 21 kV do 160 kV, zakres pomiarowy dawki od 50 nGy do 50 Gy)
- adapter komunikacji bezprzewodowej
- przejściówka z portu USB na port RS 232
- komplet filtrów do pomiaru HVL
- komora jonizacyjna
- oprogramowanie do analizy wyników pomiarów z opcją eksportu danych”
Prosimy Zamawiającego o wskazanie przykładowego urządzenia pomiarowego.
Odpowiedź: Przykładowe urządzenie pomiarowe to kompletny zestaw pomiarowy RaySafe Xi z obsługą trybów RAD/FLU/CT/MAMMO/LIGHT.

Pytanie 49
Dotyczy tabeli technicznej dla Pakietu 2 - pkt. 9.5:
„Integracja komunikacji poprzez protokoły DICOM Worklist, DICOM MPPS z systemem szpitalnym Eskulap oraz PACS”
Prosimy Zamawiającego o potwierdzenie, że zapewni wszystkie niezbędne licencje po stronie systemu szpitalnego Eskulap oraz PACS potrzebne do komunikacji z dostarczanym urządzeniem.
Odpowiedź Zamawiający potwierdza, że zapewni wszystkie niezbędne licencje po stronie systemu szpitalnego Eskulap oraz PACS potrzebne do komunikacji z dostarczanym urządzeniem.

Pytanie 50
Dotyczy tabeli technicznej dla Pakietu 2 - pkt. 9.13
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o zmianę wymogu na poniższy:
"Gwarancja 10-letniego dostępu do części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Powyższe nie dotyczy oprogramowania i sprzętu komputerowego, dla którego Wykonawca zapewnia 5 letnią dostępność części zamiennych"
Przedmiotowa prośba ma na celu doprecyzowanie obowiązków Wykonawcy. Zwracamy uwagę, że żadne przepisy prawa ani krajowego (ustawa z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych) ani unijnego (dyrektywa Rady 93/42/EEC z 14.06.1993 roku dotycząca wyrobów medycznych) nie regulują kwestii dostępności części zamiennych i nie wskazują wprost jakiegokolwiek okresu ich gwarantowanej dostępności. Z uwagi na postęp technologiczny wyroby IT tj. komputery i oprogramowanie do nich, podlegają ciągłym zmianom i standardem jest ich wymiana na nowsze modele wcześniej, niż po 10 latach. Istotnym jest również fakt, że producenci komputerów i oprogramowania m.in. z uwagi na tak szybki postęp technologiczny, zazwyczaj nie utrzymują ich na stanie magazynowym w tak długim okresie. Z uwagi na powyższe, zobowiązanie do zapewnienia 10 letniej dostępności komputerów, części zamiennych do nich oraz oprogramowania w wersjach tożsamych z dostarczonymi przez Wykonawcę w wykonaniu niniejszej umowy, jest zobowiązaniem praktycznie niemożliwym do wykonania.
Mając powyższe na uwadze uprzejmie prosimy o zmianę zapisu umownego zgodnie z powyższą propozycją.
Odpowiedź Zamawiający zmienia pkt. 9.13 dla tabeli technicznej dla Pakietu 2 zapis na:
"Gwarancja 10-letniego dostępu do części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Powyższe nie dotyczy oprogramowania i sprzętu komputerowego, dla którego Wykonawca zapewnia 5 letnią dostępność części zamiennych"

Pytanie 51
Szczegółowe parametry nie są typowo publikowane w folderach i jest to jedyna forma potwierdzenia specyficznych parametrów.
Prosimy o potwierdzenie, że poprzez opisy, foldery, fotografie, opisy techniczne, dane katalogowe producenta Zamawiający rozumie również oświadczenia producenta.
Odpowiedź: TAK.

Pytanie 52
Dotyczy - wymóg załączenia do oferty zezwolenia wydanego przez Państwową Agencję Atomistyki
Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o Prawie atomowym, Art. 4 ust.1 Państwowa Agencja Atomistyki wydaje zezwolenia wyłącznie na uruchamianie (serwis) urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące.
W związku z powyższym prosimy o modyfikację wymogu zawartego w SIWZ.
Odpowiedź: Tak. Zamawiający dopuszcza złożenie wraz z ofertą zezwolenia na uruchomienie urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące.

Pytanie 53
Wg posiadanej wiedzy pytającego, Zamawiający na etapie przygotowywania się do postępowania planował zakup tomografu min. 128 warstwowego. Aktualne brzmienie zapisu specyfikacji jest następujący:
pkt.I.2 Tomograf do badań całego ciała uzyskujący w czasie jednego pełnego obrotu układu lampa/detektor(podczas skanu spiralnego i osiowego) 128 warstw submilimetrowych
Opisany w ten sposób parametr umożliwia zaoferowanie tomografu 64 warstwowego tylko przez preferowanego przez zamawiającego dostawcę. Zapis ww (jak również wiele innych zapisów w SIWZ) brzmi nieprecyzyjnie i pozwala zaoferować tomograf, który może dokonywać skanowania 64 zestawów danych pomiarowych (w trakcie jednego obrotu układu lampa-detektor) natomiast rekonstruować 128 warstw z tych 64 pomiarów. Zebranie 128 zestawów danych(projekcji) w jednym obrocie wymaga dużo bardziej zaawansowanej technologicznie konstrukcji tomografu. Elementy takie jak detektor, lampa rtg muszą bowiem pracować 2x szybciej, aby w tym samym czasie (bądź często krótszym) zebrać 128 zamiast 64-ech zestawów danych pomiarowych ( projekcji).
Jeśli tomograf zbiera 64 zestawy danych to rekonstrukcja do 128 warstw służy jedynie do poprawy rozdzielczości w osi z, natomiast w żadnym razie nie czyni z tego tomografu 128 warstwowego. Należy nadmienić, że ta technika zwana rekonstrukcją wsteczną stosowana jest już od 2004 roku.
Pragniemy poinformować, że są powszechnie dostępne niezależne źródła, które pozwalają zapoznać się z bieżącymi informacjami dot. branży tomografii komputerowej np strony brytyjskiego odpowiednika NFZ – National Health Services. Informacje te pozwalają obiektywnie (samodzielnie) ocenić czy proponowany (oferowany) przez dostawcę tomograf należy do rozwiązań klasy Premium, czy klasy Standard stosowanej do wykonywania prostych rutynowych badań.
https: //www.supplychain.nhs.uk/capital/medical-//imaging/product-categories/ct-scanners/
Chcemy również zauważyć, że kwota przyznana na zakup tomografu (zawarta) w konkursie MZ pozwala dokonać zakupu tomografu 128-mio warstwowego. Możliwość zaoferowania (wymóg posiadania) takiego systemu spełniają rozwiązania oferowane przez wszystkich czołowych dostawców tomografów komputerowych.
Mając na celu złożenie ofert porównywalnych prosimy o potwierdzenie, że zamawiający oczekuje tomografu min. 128-mio warstwowego, który dokonuje akwizycji 128 zestawów danych surowych w czasie jednego pełnego obrotu lampa/detektor, z których następnie można zrekonstruować 128 warstw submilimetrowych?
Odpowiedź: Przedmiotem przetargu jest tomograf komputerowy, który może dokonywać skanowania 64 zestawów danych pomiarowych (w trakcie jednego obrotu układu lampa-detektor) natomiast rekonstruować 128 warstw z tych 64 pomiarów, (64 warstwy akwizycyjne, a 128 warstw rekonstrukcyjnych).

Pytanie 54
Zamawiający na etapie przygotowań do postępowania przetargowego zainteresowany był możliwością wykonywania badań dwuenergetycznych.
W przypadku ośrodka onkologicznego jest to niezwykle istotna funkcjonalność, bowiem tomografia wieloenergetyczna umożliwia uzyskanie poszerzonej informacji diagnostycznej z jednoczesną redukcją dawki promieniowania dla pacjenta.
Ta nowa technika skanowania stanowi doskonałe uzupełnienie metod obecnie stosowanych oraz rozszerza możliwości w diagnostyce chorób wątroby, nerek (identyfikacji i różnicowanie kamieni nerkowych) oraz pozwala na precyzyjniejszą diagnostykę trudnych przypadków onkologicznych. Na uwagę zasługuje również fakt skutecznego eliminowania artefaktów pochodzących od metalowych implantów. Badania dwuenergetyczne umożliwiają uzyskiwanie obrazów monoenergetycznych w szerokim zakresie energii, co pozwala na stawianie pewniejszych wniosków diagnostycznych oraz zmniejszenie dawki promieniowania dla pacjenta eliminując, w dużej części, potrzebę tradycyjnych badań bez użycia środków kontrastowych. Z kolei w przypadku badań z kontrastem, technika ta umożliwia zwiększenie dokładności i czułości detekcji kontrastu. Z uwagi na płynące z tej techniki korzyści użytkowe dla Zamawiającego prosimy o wprowadzenie do wymogów specyfikacji następujących parametrów:
1. Możliwość wykonania badania dwuenergetycznego, czyli uzyskanie dwóch zestawów danych dla dwóch różnych energii promieniowania (różne kV).
2. Oprogramowanie umożliwiające wyświetlanie obrazów monoenergetycznych o ściśle określonej energii promieniowania, pochodzących z akwizycji dwuenergetycznej.
Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza zaoferowanie technologii badań dwuenergetycznych, ale jej nie wymaga. W związku z tym w tabeli dotyczącej pakietu 1 (Tomograf komputerowy) wprowadza nowy pkt. 7a o treści:
Zamawiający dopuszcza
1. Możliwość wykonania badania dwuenergetycznego, czyli uzyskanie dwóch zestawów danych dla dwóch różnych energii promieniowania (różne kV).
2. Oprogramowanie umożliwiające wyświetlanie obrazów monoenergetycznych o ściśle określonej energii promieniowania, pochodzących z akwizycji dwuenergetycznej.

Pytanie 55
Pkt.IV.26 Grubość najcieńszej dostępnej warstwy w jednoczesnej akwizycji min. 64 warstw
Czy zamawiający oczekując zaoferowania przez wszystkich oferentów systemu 128 warstwowego zgodnie z pkt. I.2, nie dokonał pomyłki pisarskiej, jaka zaistniała w opisie parametru dotyczącego grubości najcieńszej dostępnej warstwy w jednoczesnej akwizycji: - jest min 64 warstw a naszym zdaniem powinno być 128 warstw.
Odpowiedź: Zgodnie z SIWZ. Nie jest to pomyłka pisarska ponieważ zgodnie z SIWZ przedmiotem przetargu jest aparat 64-warstwowy, uzyskujacy w czasie jednego obrotu lampa-detektor 64 warstwy akwizycyjne, a 128 wartsw rekonstrukcyjnych.

Pytanie 56
Pkt.IV.43 Maksymalna rozdzielczość wysokokontrastowa R [pl/cm] w płaszczyźnie X/Y, w czasie pełnego skanu dla min. 64 warstw, w trybie skanu spiralnego, w matrycy 512 x 512 dla fantomu 20 cm w punkcie - 0 % MTF w polu akwizycyjnym 50cm R ≥ 17,0 pl/cm
Czy zamawiający oczekując zaoferowania przez wszystkich oferentów systemu 128 warstwowego zgodnie z pkt. I.2, nie dokonał pomyłki pisarskiej, jaka zaistniała w opisie parametru dotyczącego maksymalnej rozdzielczości wysokokontrastowej ograniczając ją do skanu dla 64 warstw : - jest min 64 warstw a naszym zdaniem powinno być 128 warstw.
Odpowiedź: Zamawiajacy oczekuje systemu zgodnie ze siwz.
Zamawiający uszczegóławia zapis w specyfikacji, że maksymalna rozdzielczość wysokokontrastowa, to minimum 64 warstwy akwizycyjne, a 128 warstw rekonstrukcyjnych

Pytanie 57
Pkt.IV.44 Maksymalna rozdzielczość wysokokontrastowa R [pl/cm] w płaszczyźnie Z, w czasie pełnego skanu dla min. 64 warstw, w trybie skanu spiralnego, w matrycy 512 x 512 dla fantomu 20 cm w punkcie - 0 % MTF w polu akwizycyjnym 50cm
Czy zamawiający oczekując zaoferowania przez wszystkich oferentów systemu 128 warstwowego zgodnie z pkt. I.2, nie dokonał pomyłki pisarskiej, jaka zaistniała w opisie parametru dotyczącego maksymalnej rozdzielczości wysokokontrastowej ograniczając ją do skanu dla 64 warstw : - jest min 64 warstw a naszym zdaniem powinno być 128 warstw.
Odpowiedź: Zamawiający uszczegóławia zapis w specyfikacji, że maksymalna rozdzielczość wysokokontrastowa, to minimum 64 warstwy akwizycyjne, a 128 warstw rekonstrukcyjnych

Pytanie 58
Pkt.II.9 Zakres napięcia anodowego ≥(80-135)[kV]
Zakres napięcia anodowego jest istotnym parametrem użytkowym umożliwiającym optymalizację dawki, jaką uzyska pacjent np. w badaniu onkologicznym. Czy z uwagi na powyższe Zamawiający wprowadzi ocenę tego parametru w skali:
największy zakres - 20 pkt, najmniejszy - 0 pkt, pozostałe proporcjonalnie?
Odpowiedź: Zgodnie z SIWZ - zakres napięcia anodowego ≥(80-135)[kV], bez punktacji

Pytanie 59
Pkt.II.13 Pojemność cieplna lampy lub jej ekwiwalent w przypadku konstrukcji innej niż klasyczna
Czy pod pojęciem konstrukcji lampy innej niż klasyczna Zamawiający rozumie konstrukcje lampy w zakresie chłodzenia anody? Czy Zamawiający wprowadzi ocenę tego parametru jako istotnego z punktu widzenia funkcji użytkowej, jaką jest dostępność tomografu przy wykonywaniu badań długozakresowych o oczekiwanym zakresie min. 170 cm, w następującej skali: największa wartość - 20 pkt, najmniejsza wartość - 0 pkt, inne proporcjonalnie?
Odpowiedź: Tak chodzi o konstrukcję lampy w zakresie chłodzenia anody. Ocena tego parametru zostanie dokonana zgodnie z SIWZ, ≥ 6,2MHU, bez punktacji.

Pytanie 60
pkt.III.16 Średnica otworu w gantry min.70cm
Zamawiający ocenia nośność blatu stołu (pkt.III.18) a nie uwzględnia , że przy dużej wadze pacjent posiada również relatywnie większą objętość, co powoduje, że otwór gantry powinien zapewniać bezpieczne badania takich pacjentów. Ponadto zamawiający oczekuje tomografu z wymiennym blatem umożliwiającym planowanie radioterapii, a przy tych badaniach szerszy otwór gantry jest niezwykle istotny. Czy z uwagi na powyższe Zamawiający wprowadzi ocenę tego parametru w skali: największa wartość - 30 pkt, najmniejsza wartość - 0 pkt, inne proporcjonalnie?
Odpowiedź: Zgodnie z SIWZ - średnica gantry min. 70cm, bez punktacji
Zamawiający dokona oceny tego parametru zgodnie z SIWZ

Pytanie 61
31. Dostępne maksymalne pole diagnostyczne obrazowania FOV[cm] - P≥50cm.
Istnieją rozwiązania które umożliwiają obrazowanie w dużo szerszym zakresie FOV o wartości do 78cm .Jest to możliwe dzięki stosowaniu okola gantry większych średnicach. Czy mając na uwadze wykorzystanie aparatu do planowania radioterapii zamawiający wprowadzi parametr punktowany dla poszerzonego pola obrazowania?
Czy z uwagi na powyższe Zamawiający wprowadzi ocenę parametru :
Dostępne pole obrazowania FOV[cm]
w skali:
największa wartość - 20 pkt, najmniejszy - 0 pkt, pozostałe proporcjonalnie?

Odpowiedź: Zgodnie z SIWZ- dostępne maksymalne pole diagnostyczne obrazowania FOV[cm] - P≥50cm, bez punktacji.

Pytanie 62
Pkt III.17 Odległość lampa-detektor ≤95 cm-20 pkt , ≤102 cm-10pkt ,≤ 109cm-0pkt ,
Punktowanie tego parametru uważamy za kontrowersyjne, ponieważ, aby stworzyć możliwie otwarty system z większym otworem gantry i tym samym umożliwić wykonanie badanie TK dla szerszej grupie populacji, konstruktorzy tomografów musieli w konsekwencji oddalić lampę rtg od detektora. Punktacja tak naprawdę premiuje aparaty z mniejszą średnicą okola gantry.
Wnosimy o usunięcie punktacji dla tego parametru.
Odpowiedź: Zamawiający przychyla się do wniosku Wykonawcy i wykreślenia punktacji z poz. III.17.

Pytanie 63
pkt.IV.24 Ilość elementów detekcyjnych w jednym rządzie detektora biorących udział w akwizycji danych ≥ 672elementy
Czy pod pojęciem elementów detekcyjnych Zamawiający rozumie wszystkie kanały pomiarowe w jednym rzędzie wykorzystywane w danej projekcji do akwizycji danych surowych?
Odpowiedź: Zamawiający określił w specyfikacji, ilość elementów detekcyjnych w jednym rzędzie detektora biorących udział w akwizycji danych na ≥ 672elementy detekcyjne, i rozumie przez to elementy detekcyjne, a nie kanały pomiarowe do przesyłu danych.

Pytanie 64
Pkt. IV.25 Ilość pełnych obrotów układu lampa-detektor w czasie jednej sekundy≥2,5 obr
Z uniwersalnej zasady diagnostyki rentgenowskiej wynika, że im krótszy czas ekspozycji(akwizycji-zbieranie danych) tym obraz bardziej zbliżony jest do naturalnego (ograniczona do minimum nieostrość ruchowa). Tak wiec omawiany parametr jest istotnym parametrem jakościowym, który wpływa na czas badania a także na poziom dawki otrzymywanej przez pacjenta. Prędkość obrotu gantry determinuje klasę aparatu. Aparaty 16-sto warstwowe charakteryzowały się czasami pełnego obrotu w granicach 0,6s, 128warstwowe potrafią osiągać wartości poniżej 0,3s natomiast aktualny wymóg zamawiającego jest niewygórowany nawet dla tomografów 64 warstwowych (0,4s czyli 2,5obr/s).
Czy z uwagi na powyższe Zamawiający wprowadzi ocenę tego parametru w skali: najmniejsza wartość 20 pkt, największa wartość - 0 pkt, inne proporcjonalnie?
Odpowiedź: Zgodnie z SIWZ – zamawiający określił ilość pełnych obrotów układu lampa-detektor na ≥2,5 obr/sekundę. Parametr ten jest wystarczający dla specyfiki pracowni CT, bez punktacji

Pytanie 65
Pkt.IV.34 Maksymalna wartość współczynnika pitch ≥1,375 ,
punktacja ≥1,375-0pkt, ≥1,51- 10pkt, ≥1,8 -20pkt
Rozumiemy, że Zamawiający dokładnie określił dostępną w istniejących rozwiązaniach wartość współczynnika pitch jako minimalną oczekiwaną. Nie ma jednak sensu i użytkowego uzasadnienia dla przyjętych progów oceny tego parametru w tym docenianie wartość 1, 51 a nieuznawanie za taką samą wartości 1,5. Czy Zamawiający skoryguje wartości graniczne ocenianego parametru na: 1,375; 1,5 i 1,8?
Odpowiedź: Maksymalna wartość współczynnika pitch ≥1,375: punktacja ≥1,375-0pkt, ≥1,51- 10pkt, ≥1,8 -20pkt. Parametry 1,51 (lub 1,5) będą traktowane tożsamo.

Pytanie 66
Pkt.IV.38 Ilość projekcji tomogramu(min. AP, PA, bok)≥2
punktacja : ≥100-20pkt, ≥20-10pkt , ≥2-0pkt
Prosimy o skorygowanie sprzeczności w oczekiwaniach, ponieważ w opisie Zamawiający oczekuje min. 3 projekcji i jednocześnie ustala wartość graniczna na nie mniej niż 2. Dodatkowo prosimy o odstąpienie od oceny tego parametru, ponieważ nie ma to uzasadnienia użytkowego, gdyż nowoczesne tomografy pozwalają rekonstruować dane obrazowe po dowolnej płaszczyźnie i odbywa się to po wykonaniu badania, niezależnie od wyboru projekcji tomogramu. Ponadto współczesne tomografy zapewniają modulację prądu anody w czasie rzeczywistym (pkt.II.12) Taki sposób oceny jest premiowaniem archaicznych technologii.
Odpowiedź: Pytanie zawiera omyłkę pisarską – dotyczy topogramu.
W załączniku nr 5 Zamawiający popełnił omyłkę pisarską.
Ilość projekcji topogramu (min. AP, PA, bok)≥3 ; punktacja : ≥100-20pkt, ≥20-10pkt , ≥3-0pkt
Niektóre badania np. kolonografia KT, wymuszają zmianę pozycji ciała, ważne tym samym jest oznakowanie strony ciała dla celów opisowych, nie da się osiągnąć tego rekonstrukcjami.

Pytanie 67
Pkt.VII.79 Programowanie do monitorowania zmian w protokołach badań z możliwością przejrzenia raportów/logów
Czy zamawiający dopuści brak takiej funkcjonalności? Wymóg ten uniemożliwia nam złożenie ważnej oferty.
Odpowiedź: Programowanie do monitorowania zmian w protokołach badań z możliwością przejrzenia raportów/logów – zamawiający dopuszcza brak takiej funkcjonalności

Pytanie 68
Pkt.VII.80 Dawka dla rozdzielczości niskokontrastowej 5 mm (określanej statystycznie, nie wizualnie) mierzona dla fantomu CATPHAN, określona dla warstwy 10 mm
Pkt.VII.81 Dawka dla rozdzielczości niskokontrastowej 3 mm (określanej statystycznie, nie wizualnie) mierzona dla fantomu CATPHAN, określona dla warstwy 10 mm
Pkt.VII.82 Dawka dla rozdzielczości niskokontrastowej 2 mm (określanej statystycznie, nie wizualnie) mierzona dla fantomu CATPHAN, określona dla warstwy 10 mm
Z uwagi na subiektywną ocenę pomiaru rozdzielczości niskokontrastowej, czyli optyczną ocenę obrazów fantomu pomiarowego, każdy z producentów podaje pewną wartość referencyjną, ale służy ona głównie do kalibracji tomografu. Nie powinna być parametrem porównywanym, zwłaszcza w odniesieniu do dawki, ponieważ jest to niemiarodajne a nawet niezgodne z zaleceniem Ministra Zdrowia, które do pomiaru dawek określa inny typ fantomów. Nie powinna być przedmiotem oceny porównawczej wartość związana ze środowiskiem jej pomiaru, ponadto nie każdy producent posiada wartości referencyjne dla podanych w SIWZ progów rozdzielczości niskokontrastowych.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego z dnia 18.02.2011 do określenia zgodności dawki z poziomem referencyjnym stosować należy parametr CTDIw albo DLP.
Wnosimy o usunięcie tych wymogów jako niezgodnych z zasadami ochrony radiologicznej
Odpowiedź: Nie zgadzamy się na usunięcie tych wymogów, ponieważ te wartości dawek są dla Zamawiającego istotne, a chcemy nadmienić, że w punkcie VII.75 jest punktowana możliwość obliczenia dawki CDTI i DLP.

Pytanie 69
Pkt.VIII.84, 85, 86, 87 i 88
Czy Zamawiający dopuści nowoczesne rozwiązanie w postaci serwera aplikacyjnego z konsolami lekarskimi pracującymi w technologii klient-serwer umożliwiającymi dostęp z dowolnego miejsca sieci komputerowej? (syngo.via).
Proponowane rozwiązanie posiada dużo wyższą moc obliczeniową od stosowanych jeszcze a preferowanych przez zamawiającego stacji roboczych.
Rozwiązanie przez nas oferowane umożliwia dodatkowo wykonywanie teleradiologii i konsultacji, ale w przeciwieństwie do metod klasycznych nie jest wymagane przesyłanie badania na zewnątrz. Dane obrazowe oraz operacje na nich, są wykonywane w obrębie placówki i umożliwia to praktycznie natychmiastowe przystąpienie do opisu badania z chwilą zakończenia badania na aparacie. Wszystkie stacje lekarskie posiadają oprogramowanie wymagane przez zamawiającego.
Zamawiający działa na własną niekorzyść gdyż aktualne zapisy SIWZ nie dopuszczają nowoczesnych rozwiązań w technologii klient –serwer a ponadto uniemożliwiają nam złożenie ważnej oferty.
Odpowiedź Tak, Zamawiający dopuści rozwiązanie w postaci serwera aplikacyjnego z konsolami lekarskimi pracującymi w technologii klient-serwer. Jednocześnie wprowadza wymóg aby funkcję serwera pełniło urządzenie przystosowane do pracy ciągłej wyposażone w nadmiarowe zasilacze i nadmiarowe dyski. Urządzenie (serwer) musi być objęte serwisem gwarancyjnym producenta z gwarancją naprawy w ciągu 8h roboczych.



Pytanie 70
Pkt.VIII.119, 120 i 121 Oprogramowanie do automatycznej klasyfikacji zmian nowotworowych zgodnie z kryteriami RECIST 1.0/RECIST 1.1 /WHO
Niezbyt jasne jest dla nas pojęcie „automatycznej klasyfikacji”, czy zatem Zamawiający potwierdza, że pod tym sformułowaniem rozumie oprogramowanie do automatycznego dokonywania pomiarów zmiany nowotworowej zgodnie z oczekiwanym kryterium (RECIST 1.0 ,RECIST 1,1,WHO) ?
Odpowiedź Zamawiający potwierdza, że pod tym sformułowaniem rozumie oprogramowanie do automatycznej klasyfikacji zmian nowotworowych zgodnie z oczekiwanym kryterium (RECIST 1.0, RECIST 1,1, WHO), a do nie automatycznego pomiaru zmiany nowotworowej.

Pytanie 71
Dotyczy: SIWZ; pkt II.11.
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na określenie terminu dostawy w tygodniach liczonych od dnia zawarcia umowy? Zwracamy uwagę, że przy terminie dziennym w okolicznościach, w których nie ma możliwości stwierdzenia, kiedy umowa zostanie zawarta (niemożliwością jest przewidzenie terminu zakończenia postępowania przetargowego, gdyż niemożliwe jest np. stwierdzenie., czy podmioty uczestniczące w postępowaniu będą korzystały ze środków ochrony prawnej) trudno jest określić czy termin ten jest możliwy do dotrzymania.
Odpowiedź: Zamawiający nie wyraża zgody na podanie terminu dostawy urządzeń w tygodniach liczonych od daty podpisania umowy, ponieważ termin ten jest terminem ostatecznym realizacji dostawy – co wynika z umowy podpisanej przez Zamawiającego z Ministerstwem Zdrowia.


Pytanie 72
Dotyczy: SIWZ; pkt III.1.
Producenci, zgodnie z polityką ochrony środowiska, często rekondycjonują stare aparaty i w związku z tym nie ma konieczności ich utylizacji. Czy mając na uwadze powyższe, Zamawiający uzupełni zapis postanowieniem:

(…) wraz z demontażem i utylizacją lub odesłanie do producenta istniejących aparatów i adaptacją pomieszczeń?
Odpowiedź Zamawiający dopuszcza odesłanie zdemontowanego starego aparatu do producenta. W tym przypadku konieczne jest złożenie zaświadczenia od producenta o przyjęciu zdemontowanego urządzenia.

Pytanie 73
Dotyczy: SIWZ wraz z załącznikami.
Określenie „nieodpłatne” sugeruje darowiznę i wiąże się z obowiązkiem podatkowym po stronie Zamawiającego. Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że gwarancyjne usługi serwisowe nie są de facto bezpłatne – są one wykonywane w ramach ceny. Czy wobec powyższego Zamawiający doprecyzuje zapis poprzez zastąpienie określenia „nieodpłatne”, zgodnym ze stanem faktycznym „w ramach ceny”?
Odpowiedź : Tak. Zamawiający wyraża zgodę i zmienia określenie „nieodpłatnie „ na „w ramach wynagrodzenia umownego.

Pytanie 74
Dotyczy: SIWZ; pkt XIV.8.
Zgodnie z art. 151 §3 ustawy Pzp, prosimy o wykreślenie postanowienia „lub gwarancji jakości”.
Odpowiedź: Tak. Zamawiający wyraża zgodę .

Pytanie 75
Dotyczy: Formularz ofertowy – Zał. nr 1 do SIWZ, Pakiet 2, pkt 4.1, ppkt 1.

Celem doprecyzowania wnosimy o zmianę (zgodnie z proponowaną poniżej treścią), iż udzielona gwarancja nie jest gwarancją odnawialną i wydłuża się zgodnie z warunkami opisanymi w ofercie i umowie:

Okres gwarancji zostaje przedłużony o czas naprawy urządzeń – przedmiotu zamówienia w przypadku naprawy trwającej powyżej 5 dni, liczonych od momentu pisemnego (również faksem) zgłoszenia awarii (usterki) do momentu jej usunięcia, gwarancja nie ulega odnowieniu.
Odpowiedź: Zamawiający potwierdza, że okres gwarancji zostaje przedłużony o czas napraw urządzeń i nie jest gwarancją odnawialną.

Pytanie 76
Dotyczy: Formularz ofertowy – Zał. nr 1 do SIWZ, Pakiet 2, pkt 4.1, ppkt 2 i 3, w połączeniu z:
Umowa – Zał. nr 4 do SIWZ, §7, ust. 1 ppkt b i c.
Parametry techniczne – Zał. do SIWZ, pkt 140.

Czy Zamawiający doprecyzuje warunki reakcji i działań serwisowych poprzez rozszerzenie, iż wyznaczone terminy dotyczą dni roboczych rozumianych jako dni od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
Odpowiedź: Tak.

Pytanie 77
Dotyczy: Formularz ofertowy – Zał. nr 1 do SIWZ, Pakiet 2, pkt 4.1, ppkt 3; w połączeniu z :
Umowa – Zał. nr 4 do SIWZ, §7, ust. 1 ppkt c.

Prosimy o zmianę, zgodnie z proponowaną poniżej treścią:

Wykonawcy zobowiązuje się naprawić uszkodzone urządzenia – przedmiot zamówienia w terminie do 5 dni roboczych (rozumianych jw.) od momentu otrzymania zgłoszenia do naprawy, a w przypadku konieczności sprowadzania części spoza granic Polski – do 10 dni roboczych (rozumianych jw.). W przypadku niedotrzymania terminu naprawy Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto zamówienia, którego dotyczy naprawa, za każdy dzień zwłoki, nie więcej niż 10% w/w kwoty.

Wykonawca winien odpowiadać za niedotrzymanie terminu w sytuacjach, w których to niedotrzymanie terminu ma miejsce z powodu okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność, jak to ma miejsce przy zwłoce, a nie z powodu jakichkolwiek okoliczności, także tych pozostających poza sfera jego odpowiedzialności, na które nie miął wpływu, tak jak to ma miejsce przy opóźnieniu.
Odpowiedź: Tak. Zamawiający wyraża zgodę.

Pytanie 78
Dotyczy: Umowa – Zał. nr 4 do SIWZ; §8.

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na uzupełnienie paragrafu o ustęp nr 5, z postanowieniem:

5. Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność w zakresie, w jakim bezwzględne przepisy prawa nie pozwalają na zmianę lub ograniczenie odpowiedzialności odszkodowawczej. W pozostałym zakresie łączna odpowiedzialność odszkodowawcza Wykonawcy wynikająca z umowy lub pozostająca z nią w związku, niezależnie od podstaw prawnych dochodzonego roszczenia (w tym z tytułu kar umownych) ograniczona jest do 15% wynagrodzenia netto. Wykonawca nie ponosi w takiej sytuacji odpowiedzialności za utracone korzyści, utratę przychodów, utracone dane, utratę zysków, utratę możliwości eksploatacji, przerwy w pracy, koszty kapitałowe, odszkodowania i kary umowne płacone przez Zamawiającego swoim kontrahentom.

Przedmiotowa prośba uzasadniona jest coraz szerszą międzynarodową praktyką, w której standardem są klauzule ograniczające odpowiedzialność odszkodowawczą Wykonawcy, w kontekście coraz powszechniejszej zasady, że odpowiedzialność Wykonawcy nie powinna przekraczać określonej części wynagrodzenia umownego Wykonawcy (min. klauzule takie funkcjonują w umowach Banku Światowego). Pragniemy zauważyć, że ograniczenie odpowiedzialności do konkretnej kwoty i do sytuacji, w których wystąpiła bezpośrednia strata Zamawiającego pozwoli na zaoferowanie znacznie niższej ceny, a wyznaczony pułap kar umownych i łącznej kwoty odpowiedzialności odszkodowawczej są i tak wystarczającym czynnikiem „motywującym” Wykonawcę do należytego, w tym terminowego wykonania umowy.
Odpowiedź: Nie. Zamawiający nie widzi podstaw do proponowanej zmiany zapisu, ponieważ nie ma interesu w ograniczeniu odpowiedzialności odszkodowawczej Wykonawcy.


Pytanie 79
Dotyczy: Umowa – Zał. nr 4 do SIWZ; §4, ust. 7.
Czy uwzględniając powyższe Zamawiający wyrazi zgodę na następującą treść:

7. Wykonawca ponosi, z zastrzeżeniem §8 ust. 5 odpowiedzialność za szkody oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków dotyczących pracowników Wykonawcy i osób trzecich powstałych w związku z realizacją przedmiotu zamówienia, w tym także w związku z czynnościami wykonywanymi przez Wykonawcę, albo osoby lub podmioty trzecie wykonujące czynności związane z montażem przedmiotu zamówienia oraz w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i za wszelkie szkody powstałe w przedmiocie zamówienia od dnia rozpoczęcia realizacji umowy do dnia dokonania przez Zamawiającego odbioru końcowego.
Odpowiedź: Nie Zamawiający nie wyraża zgody z przyczyn podanych w odpowiedzi na pytanie 78



Pytanie 80
Dotyczy: Umowa – Zał. nr 4 do SIWZ; §4, ust. 8.

Mając na uwadze zachowanie równowagi stron umowy prosimy o zmianę pozwalającą na ochronę informacji poufnych obu stron umowy:

8. Wykonawca zobowiązuje się wypełnić zobowiązania wynikające z niniejszej umowy z należytą starannością zawodową i gospodarnością. Strony zobowiązują się do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji uzyskanych w czasie trwania niniejszej umowy, które mają charakter informacji poufnych lub dotyczą tajemnicy przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. Nr 47, poz. 211 z późn. zm.), a także chronionych przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883 z późn. zm.).
Odpowiedź: Tak.

Pytanie 81
Dotyczy: Umowa – Zał. nr 4 do SIWZ; §6, ust. 2.

Celem doprecyzowania warunków procedur odbiorowych, prosimy o dodanie ppkt h) z postanowieniem:

h). Nieuzasadniona nieobecność Zamawiającego podczas procedury odbiorowej lub nieuzasadniona odmowa podpisania protokołu dają Wykonawcy prawo jednostronnego podpisania protokołu odbioru.
Odpowiedź: Tak. Zamawiający dodaje w §6, ust. 2. Pkt. h o treści podanej wyżej.


Pytanie 82
Dotyczy: Umowa – Zał. nr 4 do SIWZ; §7.

Czy celem doprecyzowania warunków gwarancji Zamawiający wyrazi zgodę na dodanie w paragrafie 7 ust. nr 3 stanowiącego, iż:
3. Gwarancją nie są objęte:
a. uszkodzenia i wady dostarczanego sprzętu wynikłe na skutek:
- eksploatacji sprzętu przez Zamawiającego niezgodnej z jego przeznaczeniem, niestosowania się Zamawiającego do instrukcji obsługi sprzętu, mechanicznego uszkodzenia powstałego z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego lub osób trzecich i wywołane nimi wady,
- samowolnych napraw, przeróbek lub zmian konstrukcyjnych (dokonywanych przez Zamawiającego lub inne nieuprawnione osoby);
b. uszkodzenia spowodowane zdarzeniami losowymi tzw. siła wyższa (pożar, powódź, zalanie itp.)
c. materiały eksploatacyjne

Odpowiedź: Tak. Zamawiający dodaje w Zał. nr 4 do SIWZ; §7. Dodatkowy pkt. o treści podanej w pytaniu.


Pytanie 83
Dotyczy: Umowa – Zał. nr 4 do SIWZ; §7, ust. 1e.

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę. W przypadku tego rodzaju sprzętu wymiana aparatu na nowy praktycznie jest niemożliwa.

e. Jeżeli w okresie gwarancji ujawnią się wady fizyczne urządzeń – przedmiotu zamówienia, uniemożliwiające jego poprawne użytkowanie, Wykonawca usunie wadę lub wymieni przedmiot zamówienia na nowy. W przypadku okoliczności określonych wyżej przedłużeniu ulega okresu gwarancji o pełen okres niesprawności dostarczonego urządzenia. Każda naprawa gwarancyjna powoduje przedłużenie okresu gwarancji o liczbę dni wyłączenia sprzętu z eksploatacji
Odpowiedź: Tak. Patrz odpowiedź na pytanie nr 75


Pytanie 84
Dotyczy: Umowa – Zał. nr 4 do SIWZ; §7.

Czy z powodu jak wyżej, Zamawiający wyrazi zgodę na uzupełnienie w paragrafie 7 ustępu nr 4:

4. Rękojmia nie obejmuje prawa do odstąpienia od umowy.

Ograniczenie rękojmi ma na celu utrzymanie równowagi stron umowy – słuszny interes Zamawiającego jest zabezpieczony warunkami udzielonej gwarancji, a wykonawca nie będąc dodatkowo nadmiernie obciążony ryzykami z tytułu rękojmi może zaoferować korzystniejszą cenę za swoje usługi. Gwarancja pozwala Zamawiającemu skutecznie żądać usunięcia wad przedmiotu gwarancji. Przedmiot umowy nie jest objęty rękojmią producenta, który nie będąc podmiotem polskim nie zna takiej instytucji i umowy z nim nie obejmują np. możliwości odstąpienia od umowy z powodu wad rzeczy sprzedanej. Z uwagi na powyższe Wykonawca musiałby ryzyka związane z rękojmią ponosić samodzielnie, przez co cena za oferowane usługi uwzględniająca przedmiotowe ryzyka nie mogłaby być tak korzystna. Mając na uwadze, że w profesjonalnym obrocie strony realizując swoje uprawnienia związane z wadliwością rzeczy korzystają głównie z instytucji gwarancji rzadko sięgając po uprawnienia z rękojmi, a także mając na uwadze korzystne warunki zaoferowanej gwarancji, zwracamy się z uprzejmą prośbą o wyrażenie zgody na wyłączenie rękojmi.
Odpowiedź TAK.

Pytanie 85
Dotyczy: Umowa – Zał. nr 4 do SIWZ; §8, ust. 1.
Czy Zamawiający doprecyzuje zapis dotyczący odpowiedzialności finansowej Wykonawcy:
1. W przypadku zwłoki w terminowym wykonaniu zamówienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto umowy za każdy dzień zwłoki, nie więcej niż 10% w/w kwoty.
Odpowiedź: TAK.

Pytanie 86
Dotyczy: Umowa – Zał. nr 4 do SIWZ; §8, ust. 3.

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na doprecyzowanie:
3 Strony uprawnione są do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego przewyższającego wysokość kar umownych do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody przez Zamawiającego bez względu na winę Wykonawcy, z zastrzeżeniem ust. 5.
Odpowiedź: Nie , z przyczyn o których mowa w odpowiedzi na pytanie 78.



Pytanie 87
Dotyczy: Umowa – Zał. nr 4 do SIWZ; §8, ust.4.b.

Odstąpienie od umowy jest najdrastyczniejszą (nadzwyczajną) formą rozwiązania problemów występujących w trakcie wykonywania umowy, z tego też względu nie powinno mieć miejsca, jeśli Wykonawca narusza umowę w sposób nieistotny. Ponadto w takich postanowieniach należy wyraźnie napisać, w jakich konkretnych sytuacjach / stanach Zamawiający będzie mógł takie prawo wykonać, a także powinno być postanowienie zobowiązujące Zamawiającego do uprzedniego wezwania Wykonawcy do zaprzestania takich naruszeń, w formie pisemnej pod rygorem nieważności, w wyznaczonym dodatkowym terminie nie krótszym niż …… dni, po bezskutecznym upływie tego terminu. Tym bardziej, że interes Zamawiającego w tym zakresie w pełni zabezpieczają przepisy Kodeksu cywilnego oraz pozostałe postanowienia umowy. Mając na uwadze powyższe, czy Zamawiający doprecyzuje ust. 4b poprzez dodanie:

Pod warunkiem (w obu przypadkach) pisemnego wezwania Wykonawcy do wykonania / należytego wykonania umowy i wyznaczenia dodatkowego terminu nie krótszego niż 7 dni, po bezskutecznym upływie tego terminu?

Odpowiedź: Tak. Zamawiający wyraża zgodę.

Pytanie 88
Dotyczy: Parametry techniczne, Pakiet nr 1, pkt. 139.

Czy Zamawiający doprecyzuje zapis odnośnie gwarancji:

Pełna nieodnawialna gwarancja wykonywana przez autoryzowany serwis producenta (bez wyłączeń i bez limitu badań) na dostarczony sprzęt /z lampą/ i oprogramowanie na okres 36 miesięcy (liczone od daty odbioru przedmiotu umowy) z min. 2 przeglądami okresowymi w roku w czasie gwarancyjnym i ostatni na zakończenie gwarancji.
Odpowiedź: Tak. Zamawiający wyraża zgodę.

Pytanie 89
Podczas wizji lokalnej otrzymano informację, że pomieszczenia tomografu komputerowego są w trakcie modernizacji systemu klimatyzacji (Pakiet 1). Czy Zamawiający może poinformować, kiedy zostanie uruchomiony nowy system wentylacji / klimatyzacji oraz że jest on zaprojektowany w sposób uwzględniający wydatki ciepła dla nowego tomografu, który ma być dostarczony w ramach przetargu nieograniczonego nr 350/95/2012?
Odpowiedź: System wentylacji i klimatyzacji obejmujący pomieszczenie tomografu komputerowego podlega obecnie modernizacji, polegającej na wymianie dachowej centrali klimatyzacyjnej. Pozostała część instalacji w obrębie parteru pozostaje bez zmian i nie uwzględnia wydatków ciepła dla nowego tomografu. Zostanie ona uruchomiona przed terminem uruchomienia nowego tomografu. Istnieje możliwość zapoznania się z projektem tej instalacji i uzyskania ewentualnych dalszych informacji w Dziale Inwestycji i Remontów WCO.

Pytanie 90
Podczas wizji lokalne założono, że dla pomieszczeń symulatora (Pakiet 2) niezbędne będzie zaprojektowanie, dostarczenie i uruchomienie nowego systemu wentylacji i klimatyzacji przez Wykonawcę. Czy Zmawiający może potwierdzić, że po sprawdzeniu i przeczyszczeniu Wykonawca będzie mógł wykorzystać znajdujące się poza pomieszczeniami symulatora istniejące kanały obecnej instalacji wentylacji?
Odpowiedź: Zamawiający potwierdza, że w ramach wykonania nowego systemu wentylacji i klimatyzacji dla pomieszczeń symulatora, Wykonawca będzie mógł wykorzystać istniejące kanały wentylacji poza pomieszczeniami symulatora, po sprawdzeniu ich przydatności ze względu na przekroje i odpowiednim przeczyszczeniu.


Pytanie 91
Dla optymalnej pracy zarówno tomografu komputerowego jak i symulatora do planowania leczenia najlepszym rozwiązaniem jest wyodrębnienie oddzielnych pomieszczeń technicznych, w których można by zainstalować szafy systemowe. Prosimy o informację – czy zamawiający może wskazać pomieszczenia znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie (ewentualnie w piwnicy), w których można by zaadoptować na pomieszczenia techniczne dla tomografu i symulatora?
Odpowiedź: Zamawiający informuje, iż poza wskazanymi pomieszczeniami badań i sterowniami nie dysponuje innymi pomieszczeniami, które można by zaadaptować na pomieszczenia techniczne dla tomografu i symulatora.

Pytanie 92
Zamawiający wymaga, aby projekt ochrony radiologicznej dla adaptacji pomieszczeń symulatora (pakiet 2) został zaakceptowany przez Państwową Agencję Atomistyki. Ponieważ oferowane będzie rozwiązanie oparte na tomografie komputerowym, czy Zamawiający zgodzi się, aby ten projekt osłon został zaopiniowany przez Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego?
Odpowiedź: Zamawiający wymaga aby projekt ochrony radiologicznej był zaopiniowany przez Państwową Agencję Atomistyki. Na stosowany symulator (tomograf z linią terapeutyczną zezwolenie a więc i opinię projektu osłon biologicznych wydaje Państwowa Agencja Atomistyki. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny opiniuje i wydaje zezwolenie na stosowanie aparatów rtg-diagnostycznych.
Zamawiający modyfikuje treść pkt. I. 3 zał. nr 5 w ten sposób, że w miejsce wyrazu
„zatwierdzenie” wprowadza „zaopiniowanie”.

Pytanie 93
Czy Zamawiający może podać informację o aktualnej nośności stropów w pomieszczeniach przeznaczonych do adaptacji?
Odpowiedź: Odnośnie do nośności stropów w pomieszczeniach przeznaczonych do adaptacji informujemy, co następuje:
a) Pod pomieszczeniem tomografu wykonano stalową konstrukcję wzmocnienia stropu w 2004 r. Projekt konstrukcyjny tego wzmocnienia stropu posiadamy w wersji papierowej. Istnieje możliwość zapoznania się z nim i uzyskania kserokopii interesujących fragmentów w Dziale Inwestycji i Remontów WCO.
b) Pod pomieszczeniem symulatora w piwnicy znajduje się centralnie usytuowany słup (prawdopodobnie żelbetowy) oraz podciąg i odcinek ściany murowanej – w połowie rozpiętości stropu. Elementy te pochodzą prawdopodobnie z pierwotnej konstrukcji budynku. Zamawiający nie dysponuje dokumentacją konstrukcyjną tych elementów.

Pytanie 94
Prosimy o potwierdzenie, czy jeśli w przypadku konieczności wykonania dodatkowych wzmocnień stropu, możliwe będzie dostęp do pomieszczeń znajdujących się w piwnicach pod pomieszczeniami tomografu i symulatora oraz czy możliwe będzie zastosowanie rozwiązania polecającego na dołożeniu słupów / filarów w miejscach bezpośrednio pod planowanym sprzętem.
Odpowiedź: W przypadku konieczności wykonania dodatkowych wzmocnień stropu, Zamawiający umożliwi Wykonawcy dostęp do pomieszczeń znajdujących się w piwnicach pod pomieszczeniami tomografu i symulatora. Lokalizacja ewentualnych dodatkowych słupów lub filarów będzie wymagała uzgodnienia z Zamawiającym.
Pytanie 95
Prosimy o podanie informacji o lokalizacji rozdzieleni, do której należy wykonać przyłącze elektryczne oraz o podanie orientacyjnej odległości od pomieszczeń tomografu i symulatora.
Odpowiedź: Rozdzielnia elektryczna, z której należy wykonać przyłącze elektryczne, znajduje się w piwnicy, w odległości w rzucie ok. 10 m od pomieszczenia tomografu i ok. 5 m od pomieszczenia symulatora.
Pytanie 96
W SIWZ ( strona 9, punkt 5, podpunkt 5) Zamawiający wymaga, aby do oferty załączyć atesty, świadectwa i deklaracje zgodności CE dla użytych materiałów. Ponieważ na chwilę dzień składania ofert nie będzie jeszcze wykonany projekt adaptacji, nie jest możliwe przedłożenie takich dokumentów na etapie ofertowania. Czy Zamawiający zgodzi się, aby te testy i deklaracje zostały dostarczone wraz z dokumentacja powykonawczą?
Odpowiedź: Zamawiający zgadza się, aby atesty i deklaracje zgodności dla użytych materiałów zostały dostarczone wraz z dokumentacją powykonawczą.


Pytanie 97
W dokumentacji przetargowej Zamawiający wymaga dostarczenie sprzętu do 26.11.2012 oraz jednocześnie wykonania adaptacji pomieszczeń w terminie 5 miesięcy od podpisania umowy. Ze względu na duży zakres prac adaptacyjnych jest wielce prawdopodobne, że na dzień dostawy nie będzie można zainstalować sprzętu w adoptowanych pomieszczeniach. Czy w związku z tym Zamawiający przewiduje możliwość dostawy sprzętu do innych pomieszczeń i przechowanie ich do czasu przygotowania miejsca instalacji?
Odpowiedź: Tak. Jednakże z uwagi na nie dysponowanie wolną powierzchnią na terenie Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Zamawiający zapewni i wskaże miejsce na terenie Poznania lub w najbliższej okolicy , w którym składowane będą dostarczone urządzenia. W związku z tym, po podpisaniu umowy wybrany do realizacji zamówienia Wykonawca poda gabaryty opakowania urządzenia, tonaż i rozłożenie środka ciężkości.


UWAGA:

W związku z udzielonymi odpowiedziami na pytania i modyfikacją siwz zmianie ulega załącznik nr 1, 2, 4 i 5 specyfikacji. Zmodyfikowane załączniki: formularz ofertowy- zał. 1, formularz cenowy- zał. 2, projekt umowy-zał 4 i Opis przedmiotu zamówienia – zał. nr 5 do siwz zostaną przekazane i opublikowane niezwłocznie.


Wykonawca w oparciu o zapisy siwz i udzielone odpowiedzi wypełnia kolumnę nr 5.

Ocena oferty przez Zamawiającego zostanie dokonana w oparciu o wymagania zawarte w specyfikacji z uwzględnieniem niniejszych odpowiedzi na pytania.



Z poważaniem

Z-ca Dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych

inż. Małgorzata Kołodziej - Sarna

« Powrót do szczegółów zamówienia