Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa łóżek intensywnej opieki medycznej z przechyłami na boki i wagą, wózka do transportu pacjentów w pozycji leżącej, pompy do żywienia dojelitowego i inhalatorów ultradźwiękowych.

Numer zamówienia:

350/111/2012

« Powrót do szczegółów zamówienia

Odpowiedzi na pytania

Poznań, dn. 25.09.2012r
EZ/350/111/2012/1235

Wg rozdzielnika

Dot. przetargu nieograniczonego nr 350/111/2012 na zakup i dostawę łóżek intensywnej opieki medycznej z przechyłami na boki i wagą, wózka do transportu pacjentów w pozycji leżącej, pompy do żywienia dojelitowego i inhalatorów ultradźwiękowych.

Wielkopolskie Centrum Onkologii informuje, iż wpłynęły pytania do wymienionego w nagłówku postępowania, na które zamawiający udzielił odpowiedzi:
dotyczy pakietu nr 1:
Łóżka intensywnej opieki medycznej z przechyłami na boki i wagą – 6 szt.

1. Czy Zamawiający dopuści łóżko z barierkami bocznymi o wysokości 41 cm nad leżem?
Odp. Tak dopuści
2. Czy Zamawiający dopuści łóżko z elektryczną regulacją wysokości w zakresie 510 – 910 mm?
Odp. Nie. Proponowana minimalna wysokość leża na poziomie 510 mm zakładając że łóżko będzie wyposażone w materac o minimalnej wysokości 140mm spowoduję wysokość roboczą na której będzie leżał pacjent na poziomie 650mm. Wysokość 650mm uniemożliwia lub bardzo utrudnia prowadzenie codziennych procedur związanych z pielęgnacją chorego, łatwego dostępu do chorego oraz uniemożliwia swobodne opuszczenie łóżka przez chorego/brak możliwości postawienia stóp na podłodze/
3. Czy Zamawiający dopuści łóżko o elektrycznej regulacji segmentu pleców w zakresie 0-72°?
Odp. Tak dopuści
4. Czy Zamawiający dopuści łóżko o elektrycznej regulacji segmentu uda w zakresie 0-37°?
Odp. Tak dopuści
5. Czy Zamawiający dopuści łóżko o elektrycznej regulacji wspomaganej sprężyną gazową segmentu podudzia w zakresie 0-27°?
Odp. Nie. Zamawiający wymaga elektrycznej regulacji segmentów oparcia uda i podudzia w celu zagwarantowania maksymalnego komfortu podczas pracy personelu w sytuacji regulacji segmentów leża oraz ułożeń pacjenta niejednokrotnie nieprzytomnego , niezorientowanego w miejscu i czasie. Dodatkowo zakres regulacji 0-27° jest zbyt wąski dla tego typu łóżek.(np. pozycja pełnego krzesła)


6. Czy Zamawiający dopuści łóżko z przechyłami bocznymi bez czujników bezpieczeństwa uniemożliwiającymi wykonanie przechyłów przy opuszczonych barierkach oraz bez możliwości wyłączenia tego alarmu?
Odp. Nie. Wymagane przez Zamawiającego czujniki oraz alarmy podyktowane są wymaganiami zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa przy wykonywaniu codziennych procedur zarówno dla pacjenta jaki i personelu. Brak w/w czujników i alarmów może spowodować w niektórych sytuacjach i ułożeniach leża upadek pacjenta z łóżka a na to Zamawiający nie może wyrazić zgody.
7. Czy Zamawiający dopuści łóżko bez możliwości programowania ułożeń pacjenta w przechyłach bocznych w określonych odcinkach czasowych?
Odp. Nie. Wymagany w łóżku moduł umożliwiający programowanie ułożeń pacjenta w przechyłach bocznych zastępuje naturalny ruch ciała ludzkiego i przeciwdziała profilaktycznie poważnym powikłaniom oddechowym. Możliwość programowania ułożeń pozwala również na wykonywanie terapii z pacjentem zaintubowanym czyli w najbardziej skomplikowanych stanach minimalizuje ryzyko powstania np. powikłań oddechowych, niedodmy czy też odrespiratorowgo zapalenia płuc.
8. Czy Zamawiający dopuści łóżko z wbudowaną wagą odnotowującą stan absolutny oraz zmiany relatywne na jednym wyświetlaczu umieszczonym na szczycie od strony nóg pacjenta?
Odp. Nie. Zamawiający wymaga aby łóżko posiadało wyświetlacze wbudowane z boków łóżka gdyż są to miejsca najbardziej widoczne przy łóżku oraz miejsca z których prowadzone są codzienne czynności z pacjentem. Jeden wyświetlacz od strony nóg powoduje konieczność odejścia przez personel od chorego przy wykonywaniu codziennych procedur medycznych i pielęgnacyjnych aby np. sprawdzić wskazania wagi, zamrozić lub odmrozić wskazania wagi lub zablokować, wyłączyć wskazania wagi .
9. Czy Zamawiający dopuści łóżko bez podpórek rąk?
Odp. Nie. Podpórki rąk zintegrowane z leżem łóżka poprawiają komfort i wygodę pracy dla personelu oraz pacjenta który opuszcza łóżko, jest poddawany procedurą pionizacji lub wczesnej rehabilitacji
10. Czy Zamawiający dopuści łóżko bez pozycji fotelowej, ale z pozycją krzesła kardiologicznego?
Odp. Nie. Zamawiający wymaga aby łóżko posiadało zarówno pozycję krzesła kardiologicznego oraz pozycję pełnego fotela. Prowadząc skomplikowane i zaawansowane procedury medyczne związane z intensywną terapią oraz intensywną opieką medyczną wymagane jest zapewnienie dla pacjenta pozycji kardiologicznej w określonych przypadkach medycznych oraz pełnego fotela, który m. in. powoduje wymuszoną pozycje wyprostowaną chorego
z podpartymi stopami i ramionami dla zapewnienia np. zmniejszania cisnienia w obrębie miednicy lub brzucha, ułatwiać głębokie oddychanie lub wymuszać pracę dodatkowych mięsni przy komplikacjach układu oddechowego.
11. Czy Zamawiający dopuści łóżko z baterią nie informującą o konieczności zaplanowania terminu wymiany?
Odp. Nie. Łóżko do intensywnej opieki medycznej jest urządzeniem medycznym które powinno być gotowe do używania każdego dnia w każdym momencie. Zgodnie z powyższym Zamawiający powinien wiedzieć z wyprzedzeniem o konieczności zaplanowania wydatków związanych z koniecznością wymiany baterii oraz zaplanować czas niezbędny na dostawę zamawianych elementów.
12. Czy Zamawiający dopuści łóżko ze sterowaniem nożnym bez osłony chroniącej?
Odp. Nie. Zamawiający ze względów bezpieczeństwa wymaga aby łóżko posiadało osłony chroniące sterowniki nożne. Łóżko które nie posiada osłony chroniącej przyciski sterowania nożnego narażone jest na przypadkowe i niekontrolowane włączenie lub uruchomienie funkcji łóżka które mogą powodować sytuacje niebezpieczne dla zdrowia pacjenta
13. Czy Zamawiający dopuści łóżko z pojedynczymi, tworzywowymi kołami jezdnymi?
Odp. Tak dopuści.
14. Czy Zamawiający dopuści łóżko bez piątego koła?
Odp. Nie. Łóżko wyposażone w piąte koło odciąża personel medyczny i powoduje łatwe prowadzenie i przemieszczanie łóżka z pacjentem nawet przez jedną osobę.
15. Czy Zamawiający dopuści łóżko o bezpiecznym obciążeniu roboczym 240 kg?
Odp. Tak dopuści.
16. Czy Zamawiający dopuści materac na łóżko nie posiadający twardej piany na krawędziach?
Odp. Tak dopuści .

Dotyczy pakietu nr 2:
Wózek do transportu pacjentów w pozycji leżącej – 2 szt.

17. Czy Zamawiający dopuści wózek z oparciem pleców regulowanym systemem samoblokującym, dzięki czemu wózek posiada mechaniczny CPR oparcia pleców?
Odp. Zamawiający dopuszcza ale nie wymaga. Jednocześnie Zamawiający koryguje ilość wózków w pakiecie 2 na 1 sztukę (patrz modyfikacja siwz pismem EZ/350/111/2012/1223 z dnia 24.09.2012r)
18. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wydłużenie terminu realizacji zamówienia w ramach pakietu Nr 2 do 8 tygodni od dnia podpisania umowy lub inny stosowny termin zaproponowany przez Zamawiającego? Przedmiotem zamówienia jest sprzęt medyczny, który konfigurowany jest zgodnie z wymogami Zamawiającego, proces jego produkcji może zatem zostać rozpoczęty dopiero po podpisaniu umowy z Zamawiającym. Ponadto wydłużenie terminu dostawy pozwoli na wzięcie udziału w postępowaniu większej ilości oferentów co znacznie zwiększy konkurencyjność składanych.
Odp. Tak.

Dotyczy Pakietu nr 2 – Wózek do transportu pacjentów w pozycji leżącej

19. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wózek transportowy o szerokości całkowitej wynoszącej 860mm oraz długości całkowitej wynoszącej 2120mm? Oferowane parametry są korzystniejsze dla zapewnienia pełnego komfortu dla przewożonych pacjentów o zróżnicowanych gabarytach.
Odp. Dopuszcza , nie wymaga.

20. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wózek transportowy, w którym hydrauliczna regulacja wysokości odbywa się w zakresie od 680 do 1060mm? Oferowane parametry są optymalnie dostosowane dla potrzeb użytkowych wózka i zapewniają pełne bezpieczeństwo dla pacjentów opuszczających leże o zróżnicowanym wzroście, ponadto parametr wysokości minimalnej jest korzystniejszy.
Odp. Dopuszcza , nie wymaga.

21. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wózek transportowy, którego całość konstrukcji wykonana jest ze stali malowanej poliestrowo z barierkami ze stali nierdzewnej? Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, gdyż wszystkie części metalowe są bardzo dokładnie zabezpieczone przed otoczeniem, wózek jest łatwy w dezynfekcji, odporny na wszelkie uszkodzenia zarówno mechaniczne jak i chemiczne, co podnosi jego wartość użytkową.
Odp. Dopuszcza , nie wymaga.

22. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wózek transportowy, w którym płynna regulacja oparcia pleców przy użyciu mechanizmu sprężyny gazowej odbywa się w zakresie 0 - 70º? Oferowane rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze od wymaganego i gwarantuje pełny komfort przewożonych pacjentów oraz ich właściwe ułożenie podczas zabiegu lub badania.
Odp. Dopuszcza , nie wymaga.

23. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wózek transportowy, w którym regulacja pozycji Trendelenburga odbywa się w zakresie 0-12º natomiast pozycja anty-Trendelenburga w zakresie od 0-8º? Oferowane rozwiązania są optymalnie dostosowane dla potrzeb użytkowych wózka i bardzo dobrze sprawdzają się w praktyce.
Odp. Dopuszcza , nie wymaga.

24. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wózek transportowy wyposażony w centralną blokadę kół aktywowaną za pomocą dźwigni nożnej oraz dodatkowe piąte koło kierunkowe? Rozwiązanie jest tożsame z wymaganym i gwarantuje optymalną mobilność wózka.
Odp. Dopuszcza , nie wymaga.

25. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wózek transportowy, w którym materac nie jest wyposażony w uchwyty umożliwiające przeniesienie pacjenta? Wymagane rozwiązanie nie jest konieczne dla zapewnienia pełnej funkcjonalności wózka.
Odp. Dopuszcza , nie wymaga.


Z poważaniem

Z-ca Dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych

inż. Małgorzata Kołodziej-Sarna

« Powrót do szczegółów zamówienia