Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa leków

Numer zamówienia:

350/99/2012

« Powrót do szczegółów zamówienia

odpowiedzi na pytania

Poznań, dnia 07.09.2012
EZ/350/99/2012/1141


Wg rozdzielnika:
do wszystkich zainteresowanych i uczestników postępowania o zamówienie publiczne.

dotyczy: przetargu nieograniczonego nr EZ/350/99/2012 Zakup i dostawa leków


Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęły zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, na które udzielamy odpowiedzi.


PYTANIE
§ 2 ust.1 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość zmodyfikowania zapisu poprzez dodanie sformułowania : „ z zastrzeżeniem postanowień niniejszej umowy, w tym §5 ust.3 poniżej” ?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wskazuje, iż nie ma potrzeby dokonywania modyfikacji we wskazany sposób, gdyż nie wnosi ona nic nowego do umowy, gdyż postanowienia umowy należy interpretować łącznia patrząc na jej całokształt. W związku z tym jeżeli jakieś postanowienia szczegółowe doprecyzowują postanowienia ogólne bądź wprowadzają wyłączenia to oczywistym jest, iż mają one zastosowanie.

PYTANIE
§ 2 ust.4 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez zastąpienie dotychczasowego sformułowania: „ wynoszących co najmniej 20%” sformułowaniem: „ wynoszących co najmniej 70%” ?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zaproponowaną zmianę. Z uwagi na medyczne wykorzystanie materiałów, których dotyczy niniejsze postępowanie, których zużycie zależy od zapotrzebowania wynikającego z indywidualnych cech pacjentów, nie jest możliwe dokładne skalkulowanie przewidywalnego zużycia. W związku z tym realizacja zamówienia ma się odbywać na podstawie sukcesywnych zamówień dokonywanych przez Zamawiającego, zaś minimalny limit jaki może ustanowić Zamawiający został określony w § 2 ust. 4.



PYTANIE
§ 4 ust.4 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez wykreślenie zdania: „ Reklamacje mogą być zgłaszane w okresie ważności dostarczonych Przedmiotów umowy, o którym mowa w ust.3 niniejszego paragrafu.”?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zaproponowaną zmianę. Zgłaszanie reklamacji w okresie gwarancji jest w pełni uzasadnione. Ewentualnie możliwe jest wydłużenie okresu, w którym Zamawiający może zgłaszać reklamacje jeżeli taka była intencja pytania wykonawcy.

PYTANIE
§ 4 ust.5 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez dopisanie po sformułowaniu „W razie stwierdzenia” sformułowania „ przez obie Strony” ?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zaproponowaną zmianę, gdyż prowadziłaby ona do sytuacji, w której w celu zgłoszenia reklamacji również wykonawca musiałby „sam sobie” ją zgłosić. Omawiane postanowienie umownej w sposób jasny reguluje kto ma możliwość zgłoszenia reklamacji, kto ją rozpatruje oraz kto może zweryfikować zasadność twierdzeń obu stron w tym zakresie.

PYTANIE
§ 4 ust.7 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość wykreślenia tego postanowienia?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na wykreślenie wskazanego postanowienia. Ma ono na celu minimalizowanie występowania zjawiska niedokładnego i nastawionego na negatywne rozpatrywanie reklamacji działania wykonawców.

PYTANIE
§ 5ust.1 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość zmodyfikowania zapisu poprzez dodanie sformułowania : „ z zastrzeżeniem postanowień niniejszej umowy, w tym ust.3 poniżej” ?

ODPOWIEDŹ
zamawiający wskazuje, iż nie ma potrzeby dokonywania modyfikacji we wskazany sposób, gdyż nie wnosi ona nic nowego do umowy, gdyż postanowienia umowy należy interpretować łącznia patrząc na jej całokształt. W związku z tym jeżeli jakieś postanowienia szczegółowe doprecyzowują postanowienia ogólne bądź wprowadzają wyłączenia to oczywistym jest, iż mają one zastosowanie.

PYTANIE
§ 5 ust.2 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość zmodyfikowania zapisu poprzez dodanie sformułowania : „ z zastrzeżeniem postanowień niniejszej umowy, w tym ust.3 poniżej” ?



ODPOWIEDŹ
zamawiający wskazuje, iż nie ma potrzeby dokonywania modyfikacji we wskazany sposób, gdyż nie wnosi ona nic nowego do umowy, gdyż postanowienia umowy należy interpretować łącznia patrząc na jej całokształt. W związku z tym jeżeli jakieś postanowienia szczegółowe doprecyzowują postanowienia ogólne bądź wprowadzają wyłączenia to oczywistym jest, iż mają one zastosowanie.

PYTANIE
§ 5 ust.3 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość zmodyfikowania zapisu poprzez nadanie podpunktom oznaczenia literowego (odpowiednio: a), b) c) i d) ), zamiast obecnego (i, ii, iii, iv) ? Wówczas sens zachowałyby delegacje wskazane ust.4 tego paragrafu!

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wskazuje, iż umowie przedstawionej od podpisania będzie widniało właściwy tj. literowe oznaczenie. Wskazana przez wykonawcę zmiana oznaczenia stanowi wynik zmiany formatowania dokonanej przez program komputerowy.

PYTANIE
§ 5 ust.4 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez dopisanie po sformułowaniu „ przedmiotowe wartości” zdania „i nie wymagają zawierania pisemnych aneksów do umowy” ?

ODPOWIEDŹ
W przypadku zmian chodzących w życie z mocy prawa tj. na podstawie przepisów bezwzględnie obowiązujących zmiany jak wskazano wchodzą w życie z mocy prawa i zarówno podpisanie ja i brak podpisania aneksu nie maja wpływu na obowiązywanie takiej zmiany. Z tego powodu nie ma konieczności dodawania zaproponowanego dopisku, gdyż oczywistym jest, że zmiany wchodzą w życie bez konieczności podpisania aneksu.

PYTANIE
§ 6 ust.2 – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez dodanie sformułowania: „Zgody takiej Zamawiający nie może bezzasadnie odmówić. W przypadkach przewidzianych ustawą z dnia 15.04.2011r. o działalności leczniczej (Dz.U. nr 112, poz. 654), zgoda taka musi spełniać warunki wskazane tą ustawą.”?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zaproponowaną zmianę. Zamawiający jest świadomy jakie wymogi musi spełniać ewentualnie wyrażana przez niego zgoda i nie ma potrzeby wskazywanie na przepisy ustawy jemu znanej. Wprowadzenie pojęcie bezzasadnej odmowy jest niecelowe, gdyż po pierwsze jest nieprecyzyjne, a po drugie to Zamawiający decyduje czy i kiedy takiej zgody udzielić.

PYTANIE
§ 7 ust. 1 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość:
obniżenia kary umownej do 0,2 % wartości niezrealizowanej części zamówienia – w lit. a) tego postanowienia?
Określenia wartości, od której naliczana będzie kara umowna, jako „wartość niewykonanej części umowy” – w lit. b) tego postanowienia,
wykreślenia lit. c) tego postanowienia?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zaproponowaną zmianę. Kary umowne mają dyscyplinować wykonawców i zapewnić Zamawiającemu ciągłość dostaw oraz pozwolić na pokrycie ewentualnych kosztów powstałych z nienależytej realizacji umowy. W związku z tym pierwotny zapis zapewnia odpowiednią realizację celu ustanowienia kar umownych.

PYTANIE
§ 7 ust.2 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez dopisanie po słowie : „gdy” sformułowania „ odnotowane po raz trzeci” ?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na wskazaną zmianę. W przypadku nierzetelność wykonawcy i opóźnień w dostawie produktów ratujących życie i zdrowie pacjentów Zamawiający nie może być związany z takim podmiotem i musi mieć możliwość szybkiego znalezienia nowego partnera do współpracy.

PYTANIE
§ 7 ust.3 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez dopisanie po sformułowaniu „ w wymaganym terminie” zdania „ w przypadku gdy okres uchybienia przez Wykonawcę terminowi dostawy będzie dłuższy niż 48-godzin” ?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na wskazaną zmianę. W przypadku nierzetelność wykonawcy i opóźnień w dostawie produktów ratujących życie i zdrowie pacjentów Zamawiający musi mieć możliwość szybkiego zapewnienia leków dla pacjentów..

PYTANIE
§ 7 ust.4 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość wykreślenia z tego postanowienia zdania począwszy od słów „przy czym zobowiązanie do zapłaty ……” do końca ?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na wskazaną zmianę. W przypadku nierzetelność wykonawcy i braku realizacji przez niego zamówień musi liczyć się z obowiązkiem wszelkich powstałych z tego tytułu kosztów.

PYTANIE
§9 ust.1 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość wykreślenia tego postanowienia , bądź zweryfikowania i/lub sprecyzowania tego zapisu (w dotychczasowym brzmieniu jest on niedopuszczalny- nie można obciążać Wykonawcy za wszelkie szkody jakie może ponieść Zamawiający, a nawet osoby trzecie- „powstałe w związku z wykonywaniem niniejszej umowy, w tym także spowodowane zaistnieniem zdarzeń losowych oraz nieszczęśliwych wypadków.” )? Stanowiłoby to niezasadne rozszerzenie odpowiedzialności jednej ze stron umowy!!!

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zaproponowaną zmianę. Zgodnie z art. 473 KC dłużnik może przez umowę przyjąć odpowiedzialność za niewykonanie lub za nienależyte wykonanie zobowiązania z powodu oznaczonych okoliczności, za które na mocy ustawy odpowiedzialności nie ponosi. W związku z profilem działalności Zamawiającego i ryzykiem ewentualnych powikłań i nienależytych interakcji związanych z dostawami produktów objętych zamówieniem celowe jest zachowanie wskazanego postanowienia.

PYTANIE
§ 11 ust.1 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez dopisanie na zakończenie sformułowania „ w części przenoszącej wartość zastrzeżonych kar umownych” ?

ODPOWIEDŹ
Wskazane postanowienie nie dotyczy kar umownych lecz odstąpienia od umowy.

PYTANIE
§11 ust.3Umowy- czy Zamawiający dopuszcza możliwość zmodyfikowania zapisu poprzez dodanie sformułowania „ z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych postanowieniami niniejszej umowy, w tym §5 ust.3 powyżej” ?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wskazuje, iż nie ma potrzeby dokonywania modyfikacji we wskazany sposób, gdyż nie wnosi ona nic nowego do umowy, gdyż postanowienia umowy należy interpretować łącznia patrząc na jej całokształt. W związku z tym jeżeli jakieś postanowienia szczegółowe doprecyzowują postanowienia ogólne bądź wprowadzają wyłączenia to oczywistym jest, iż mają one zastosowanie.


UWAGA:


Ocena oferty przez Zamawiającego zostanie dokonana w oparciu o wymagania zawarte w specyfikacji z uwzględnieniem niniejszych odpowiedzi na pytania.


Z poważaniem,
z-ca dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych





inż. Małgorzata Kołodziej- Sarna


Pismo przygotował: Sylwia Krzywiak, Dział zamówień publicznych i zaopatrzenia, tel. 061 8850 644

« Powrót do szczegółów zamówienia