Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup, dostawa i montaż wyposażenia: kolumny endoskopowe z zestawem endoskopowym i torem wizyjnym, kolumny anestezjologiczne, chirurgiczne i lampy operacyjne.

Numer zamówienia:

350/11/2013

« Powrót do szczegółów zamówienia

ODPOWIEDZI NA PYTANIA

Poprawa wykrywalności, standardów, diagnostyki i radioterapii nowotworowej w Wielkopolsce – WND-RPWP.05.03.00-30-001/10.


Poznań, dnia 26-02-2013

EZ/350/11/2013/______243________


Wg rozdzielnika
Do wszystkich zainteresowanych i uczestników w postępowaniu o zamówienie publiczne


Dotyczy: postępowania w trybie przetargu nieograniczonego - zakup, dostawa i montaż wyposażenia: kolumny endoskopowe z zestawem endoskopowym i torem wizyjnym, kolumny anestezjologiczne, chirurgiczne i lampy operacyjne - 350/11/2013.

Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęły pytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia , na które udzielamy odpowiedzi.

Uwaga!
W związku z unieważnieniem pakietu nr 3 [pismo nr EZ/350/11/2013/242 z dnia 26.02.2013 r.] niniejsza korespondencja nie zawiera pytań i odpowiedzi do tego pakietu.
Zmiana terminów postępowania została opublikowana w poprzedniej korespondencji [pismo nr EZ/350/11/2013/242 z dnia 26.02.2013 r.]
Zamawiający dokonał pogrupowania pytań do poszczególnych pakietów 1,2,4,5,6,7 i w takim układzie są udzielone odpowiedzi, natomiast na kolejnych stronach (pod pakietami) znajdują się pytania techniczne, pytania do umowy, do treści specyfikacji itp.

Pakiet 1. KOLUMNY ENDOSKOPOWE
1. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie konsoli kolumny o wymiarach przekroju 400mmx185,6mm. Wymiary nieznacznie różnią się od wymaganych i nie mają żadnego wpływu na własności użytkowe i funkcjonalność kolumny. Dopuszczenie większej ilości oferentów pozwoli na zwiększenie konkrecyjności a co za tym idzie obniżenie cen ofert. W przypadku negatywnej odpowiedzi prosimy o merytoryczne uzasadnienie. Odpowiedź: tak.

2. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie konsoli o przekroju jak na rysunku poniżej. Gniazda gazowe zgodnie z wymaganiami będą znajdowały się na tylnych ściankach konsoli. Kształt nie ma żadnego wpływu na własności użytkowe i funkcjonalność kolumny. W przypadku negatywnej odpowiedzi prosimy o merytoryczne uzasadnienie.
Odpowiedź: tak.

3. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie półek w kolumnach o budowie jak na poniższym rysunku. Półka dookoła posiada szynę do zawieszania sprzętu dodatkowego więc tylne narożniki półki są zabezpieczone tą szyną natomiast na narożach z przodu narożniki zabezpieczone są półokrągłymi odbojami z tworzywa sztucznego. Pólka spełnia główne wymaganie Zamawiającego czyli zabezpiecza przed kontaktem z ostrym narożem (który i tak w ty przypadku jest ścięty). Dopuszczenie takiego rozwiązania nie ma żadnego wpływu na własności użytkowe i funkcjonalność kolumny. W przypadku negatywnej odpowiedzi prosimy o merytoryczne uzasadnienie


Odpowiedź: Tak, dopuszcza się takie półki jak na zamieszczonym rysunku.


Dotyczy pakietu nr 1 – Kolumna endoskopowa

1. Prosimy o potwierdzenie że dla każdej z czterech kolumn Zamawiający wymaga 4 półek. Odpowiedź: Tak, wymagamy 4 półek.

2. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie rozwiązania półki z dwoma uchwytami zawierającymi przyciski sterujące hamulcami (zamiast jednego uchwytu). Zastosowanie jednego czy dwóch - dla każdej dłoni po jednym uchwycie nie ma żadnego wpływu na własności użytkowe i funkcjonalność kolumny. W przypadku negatywnej odpowiedzi prosimy o merytoryczne uzasadnienie. Odpowiedź: Jeżeli Zamawiający dobrze zrozumiał pytanie to: dopuszczamy dwa uchwyty do obsługi hamulców, ale tylko w tym przypadku, gdy nie wymagają do użycia jednocześnie obu rak – muszą być obsługiwane jedną ręką.

3. Czy Zamawiający dopuści wysięgnik jednoramienny, obrotowy montowany do pionowej rury bocznej konsoli? Mocowanie do rury pozwala na dowolne ustawienie drążka w dogodnej pozycji poprzez obrót wokół osi rury. Odpowiedź: Tak, ale nie wymaga.

4. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie uchwytu do monitora LCD do pionowych bocznych rur przeznaczonych właśnie do montażu tego typu wyposażenia. Rozwiązanie to nie ma żadnego wpływu na własności użytkowe i funkcjonalność kolumny. W przypadku negatywnej odpowiedzi prosimy o merytoryczne uzasadnienie. Odpowiedź: Tak, dopuszcza się taki sposób montażu LCD – ale nie wymaga.

5. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie wysięgnika monitora bez uchwytu z ergonomiczną dźwigienką do łatwego pozycjonowania monitora. Wysięgnik jest niezwykle prosty i wygodny w obsłudze. Rozwiązanie to nie ma żadnego wpływu na własności użytkowe i funkcjonalność kolumny. W przypadku negatywnej odpowiedzi prosimy o merytoryczne uzasadnienie. Odpowiedź: Tak, dopuszcza się proponowane rozwiązanie – ale nie wymaga.

6. Prosimy Zamawiającego o usunięcie zapisu dotyczącego konieczności posiadania na stronie internetowej producenta kolumn informacji potwierdzającej udźwig uchwytu do monitora. Nie zrozumiałym jest to żądanie biorąc pod uwagę że Polskie jak i Europejski prawo nie nakłada obowiązku posiadania nawet strony internetowe. Poza tym uchwyt nie koniecznie musi pochodzić od producenta kolumny a więc producent kolumn nie będzie w takiej sytuacji miał katalog na własnej stronie. Sugerujemy aby prospekt/katalog producenta uchwytu był dołączony do oferty. Odpowiedź: Tak, usuwa się zapis o konieczności posiadania na stronie internetowej producenta kolumn informacji potwierdzającej udźwig uchwytu do monitora. Należy dołączyć do oferty stronę z katalogu producenta.

7. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie rozwiązania uchwytu monitora bez schowka na zasilacz. Rozwiązanie to ogranicza w znacznym stopniu możliwość wzięcia udziału w przetargu szerszej grupy oferentów co może spowodować wzrost ceny oferowanego sprzętu. Odpowiedź: Tak, dopuścimy (nie wymagamy) możliwość schowania zasilacza w schowku umiejscowionym w innym niż uchwyt monitora miejscu .


Ad pakiet 1 Kolumny Endoskopowe – 4 sztuki

1. Prosimy o podanie typu stropu, na którym planowany jest montaż kolumny endoskopowej.
Odpowiedź: Strop żelbetowy monolityczny gr. 24 cm.
2. Prosimy o potwierdzenie, że strop w miejscu mocowania kolumny endoskopowej jest w stanie przenieść następujące obciążenia:
- obciążenie: 3660 [N]
- moment siły 4260 [Nm]
Powyższe obciążenia są wartościami wymaganymi do powieszenia kolumny endoskopowej. Odpowiedź: Tak, strop ma wystarczającą nośność.

3. Czy Zamawiający dopuści kolumnę endoskopową o maksymalnej
nośności 120 kg (waga wyposażenia zamontowanego na kolumnie)? Pragniemy zauważyć, że proponowany przez nas udźwig kolumny jest wystarczający dla całego kompletu aparatury endoskopowej. Wymóg nośności o wartości 220 kg jedynie podnosi cenę kolumny endoskopowej. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza kolumny o połowie zakładanej nośności z powodu trudnych do przewidzenia parametrów sprzętu montowanego w przyszłości

4. Czy Zamawiający dopuści półkę pod aparaturę o udźwigu 40kg? Pragniemy zauważyć, że waga poszczególnych modułów zestawu do endoskopii nie przekracza proponowanego przez nas udźwigu półki. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza półki o nośności 40 kg, gdyż nie tylko masa samego sprzętu endoskopowego obciąża półkę [na półce są również szyny].

5. Czy Zamawiający dopuści szufladę o wysokości wewnętrznej 11 cm? Różnica pomiędzy wysokością proponowaną, a wymaganą nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza szuflad o wysokości 11 cm, różnica o ponad 25% jest znacząca – to nie szuflada do przechowywania długopisów, tylko podręcznego sprzętu medycznego do szybkiego użycia, w sterylnych opakowaniach – nie może być „upychany”

6. Czy Zamawiający dopuści wysięgnik jednoramienny do mocowania drążków pomp infuzyjnych mocowany do pionowych szyn z przodu kolumny? Prosimy zauważyć, że proponowane przez nas rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne od wymaganego. Odpowiedź: Tak, ale nie wymaga.


7. Czy Zamawiający dopuści uchwyt monitora LCD bez zamykanego schowka na zasilacz do monitora? Pragniemy zauważyć, że lepszym funkcjonalnie miejscem do zamocowania takiego schowka jest kolumna (np szyna na kolumnie). W zamian za to proponujemy wysięgnik wyposażony w wewnętrzne kanały do prowadzenia kabli zasilających monitor. Odpowiedź: Tak, zamawiający dopuszcza możliwość schowania zasilacza w schowku umiejscowionym w innym niż uchwyt monitora miejscu.

8. Czy kolumna endoskopowa powinna być wyposażona w schowki na nadmiar kabli zainstalowane pod półką, które mogą być demontowane bez użycia narzędzi? Takie rozwiązanie znacznie poprawia utrzymanie porządku na stanowisku pracy chirurga, rozwiązuje problem gromadzenia się kurzu na luźno pozostawionych przewodach aparatury oraz znacznie przyspiesza proces sprzątania i dezynfekcji sali operacyjnej. Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza, ale nie wymaga.

9. Czy kolumna endoskopowa powinna być wyposażona w zestaw lamp diodowych z płynną regulacją natężenia światła zapewniających oświetlenie pośrednie (odbite) składające się z lampki oświetlającej podłogę zainstalowanej na dolnej powierzchni kolumny oraz lampki oświetlającej sufit zainstalowanej na wysięgniku kolumny? Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w trakcie zabiegów endoskopowych w czasie gdy sala operacyjna jest zaciemniona. Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza, ale nie wymaga.

10. Czy szuflada kolumny endoskopowej powinna być wyposażona w lampkę oświetlająca wnętrze szuflad włączaną automatycznie po ich otwarciu? Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w trakcie zabiegów endoskopowych w czasie gdy sala operacyjna jest zaciemniona. Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza, ale nie wymaga.


Pakiet nr 1 – kolumny endoskopowe – 4 sztuki

1. Prosimy Zamawiającego o doprecyzowanie wymaganych wymiarów półek (pkt. 11), ponieważ obecny zapis wskazuje, ze Zamawiający może w skrajnym przypadku otrzymać półki o wymiarach 480/400mm, co nie pozwoli Zamawiającemu na umieszczenie niezbędnej aparatury. Aparatura endoskopowa zazwyczaj wymaga półek 450/540mm. Dlatego prosimy o rozważenie zmiany wymagań dot. wymiarów półki Odpowiedź: Tak, Zamawiający dziękuje za cenną uwagę - zmienia się procentowy zakres odchyleń wymiarów półki na ± 10%.
2. Prosimy Zamawiającego o wyjaśnienie, czy w pkt.11 miał na myśli 4 półki dla każdej z kolumn, czy łącznie dla wszystkich kolumn, czyli po 1 szt. na kolumnę? Biorąc pod uwagę, iż jest to kolumna endoskopowa prosimy o potwierdzenie, iż należy dostarczyć każdą z kolumn wyposażoną w 4 półki. Odpowiedź: chodzi o 4 szt. dla kolumn [16 półek łącznie w 4 kolumnach]
3. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie szuflad o wysokości wewnętrznej >=120 mm. Jest to standardowy wymiar szuflad, który jest powszechnie stosowany w Polsce i Europie. Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie dopuszcza szuflad o wysokości 12 cm, nasze doświadczenie wskazuje, że szuflady 15 cm, są lepsze w zastosowaniu i bardziej przydatne dla użytkownika, niż standardowe 12 cm.
4. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie w pkt. 16 uchwytu do monitora LCD wyposażonego w dwuramienny wysięgnik obrotowy o zasięgu min. 70cm? Parametr ten nieznacznie odbiega od wymaganego. Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza proponowane rozwiązanie.

5. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie uchwytu do monitora, który posiada dźwignię zwalniającą blokadę sprężyny gazowej. Sposób zwalniania blokady – przycisk lub dźwignia nie mają wpływu ani na ergonomię ani na użytkowanie sprzętu. Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie.

6. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie potwierdzenia udźwigu uchwytu do monitora LCD w kartach katalogowych producenta dołączonych do oferty. Nie wszystkie materiały dotyczące wyposażenia dodatkowego kolumn Producenci umieszczają w prospektach/ katalogach na stronie internetowej. Odpowiedź: Tak, usuwa się zapis o konieczności posiadania na stronie internetowej producenta kolumn informacji potwierdzającej udźwig uchwytu do monitora. Należy dołączyć do oferty stronę z katalogu producenta.


Dotyczy: Pakiet 1 – Kolumny endoskopowe 4 szt.
Pytanie 1 dot. pkt 11
Prosimy o potwierdzenie, że opisaną ilość półek należy rozumieć w ten sposób, że każda kolumna wyposażona jest w 4 półki i dodatkową półkę na klawiaturę zgodnie z pkt. 22? Odpowiedź: Tak, każda kolumna ma mieć 4 półki + półkę na klawiaturę.
Pytanie 2 dot. pkt 11
Czy Zamawiający dopuści kolumnę endoskopową wyposażoną w 4 półki pod aparaturę medyczną o nośności netto 50 kg każdej tak jak w przypadku kolumny chirurgicznej? Pragniemy zauważyć, że żadne z urządzeń medycznych nie waży więcej niż proponowana nośność półki. Odpowiedź: Nie, Pytający nie uwzględnia możliwości kilku urządzeń na jednej półce – tak ja w przypadku kolumny chirurgicznej.
Pytanie 3 dot. pkt. 11
Czy Zamawiający dopuści półkę zintegrowaną z uchwytem bez regulacji wysokości? Rozwiązanie to jest konieczne ze względu na fakt, iż przez półkę przeprowadzone są kable umożliwiające sterowanie kolumną. Odpowiedź: Nie, zamawiający zgodnie z specyfikacją wymaga regulacji wysokości.
Pytanie 4 dot. pkt. 12
Czy Zamawiający dopuści kolumnę endoskopową wyposażoną w szufladę o wysokości wewnętrznej 90 mm? Proszę zauważyć, że proponowana głębokość szuflady jest wystarczająca do stosowania na blokach operacyjnych. Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie dopuszcza szuflad o wysokości 9 cm, nasze doświadczenie wskazuje, ze szuflady 15 cm, sa lepsze w zastosowaniu i bardziej przydatne dla użytkownika, niż stosowane na blokach 9 cm.
Pytanie 5 dot. pkt. 13
Czy Zamawiający dopuści kolumnę wyposażoną w wysięgnik jednoramienny usytuowany na bocznej ścianie kolumny? Proszę zauważyć, że pod względem użytkowym nie ma różnicy, czy wysięgnik znajduje się na plecach, czy na bocznej stronie konsoli. Odpowiedź: Tak, ale nie wymaga.
Pytanie 6 dot. pkt. 14
Czy Zamawiający dopuści kolumnę wyposażoną w uchwyt do monitora LCD mocowany do prowadnic na bocznej ścianie kolumny? Proszę zauważyć, że pod względem użytkowym nie ma różnicy, czy uchwyt znajduje się na plecach, czy na bocznej stronie konsoli, a określenie „mocowany do pionowych szyn” mocno ogranicza konkurencję. Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza proponowane rozwiązanie montażu LCD.
Pytanie 7 dot. pkt. 16
Czy Zamawiający dopuści kolumnę z uchwytem do monitora LCD wyposażonym w dwuramienny wysięgnik obrotowy o zasięgu 60 cm (30 cm + 30 cm)? Proszę zauważyć, że proponowane rozwiązanie jest znacznie bardziej wygodne i nie różni się zbyt dużo od wymaganego. Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza proponowane rozwiązanie.
Pytanie 8 dot. pkt. 18, 19 i 21
Czy Zamawiający dopuści kolumnę wyposażoną w uchwyt pod monitor z regulacją wysokości bez wspomagania sprężyną gazową i bez ergonomicznego uchwytu umieszczonego poniżej monitora LCD. Takie rozwiązanie spełnia wyłącznie jeden producent kolumn, co mocno ogranicza konkurencję. Odpowiedź: Nie, nie dopuścimy kolumny, nieposiadającej wspomagania i blokady monitora LCD, w trakcie przemieszczania w pionie.
Pytanie 9 dot. pkt 22
Czy zamawiający dopuszcza zamiast półki pod klawiaturę specjalną szufladę na klawiaturę montowaną do spodu półki? Jest to rozwiązanie korzystniejsze, ponieważ nie powoduje dodatkowego obciążenie kolumny półką i zostawia więcej miejsca na kolumnie do zamontowania sprzętu medycznego co jest korzystniejszym rozwiązaniem dla Zamawiającego. Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza dodatkową szufladę na klawiaturę.



Pakiet nr 1 – kolumny endoskopowe
1. Punkt 8. Czy zamawiający dopuści do postępowania kolumnę endoskopową z konsolę pionową o szerokości 350 [mm]? Wartość ta przekracza parametr wymagany jedynie o 5 cm. Nie zmienia to parametrów użytkowych gdyż poza zarys konsoli wystają pułki. Odpowiedź: tak Zamawiający dopuszcza.
2. Punkt 18. Czy zamawiający dopuści do postępowania kolumnę endoskopową wyposażoną w uchwyt na monitor z regulacją wysokości wspomaganą sprężyną mechaniczną? Rozwiązania nie wpływają na parametry użytkowe. Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza sprężynowe wspomaganie unoszenia monitora, jeżeli będzie posiadało ergonomiczną blokadę i takie same parametry wspomagania i możliwości zatrzymania monitora w dowolnej pozycji, jak ma to miejsce w powszechnie stosowanych „spężynach” gazowych.
3. Punkt 19. Czy zamawiający dopuści do postępowania kolumnę endoskopową z uchwytem na monitor bez uchwytu wyposażonego w przyciski zwalniające blokadę sprężyny gazowej? Odpowiedź: Nie, nie dopuszczamy kolumny, bez możliwości zablokowania monitora z naszego doświadczenia wynika, ze brak hamulca w trakcie użytkowania i osłabienia sprężystości sprężyn powoduje opadanie monitora.
4. Punkt 21. Czy zamawiający dopuści do postępowania kolumnę endoskopową z uchwytem na monitor bez zamykanego schowka na zasilacz monitora? Odpowiedź: dopuścimy możliwość schowania zasilacza w schowku umiejscowionym w innym niż uchwyt monitora miejscu.
5. Punkt 22. Czy zamawiający dopuści do postępowania kolumnę endoskopową z dodatkową półką na której użytkownik może umieścić klawiaturę? Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza [ale nie wymaga] takie rozwiązanie, jeżeli klawiatura będzie w ergonomiczny sposób umieszczona na takiej półce tzn. bez przemieszczania się klawiatury w trakcie używania.



Pakiet 2 ZESTAWY ENDOSKOPOWE

Pytanie nr 4: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) - pierwsza tabela punkt I tor wizyjny - A Procesor Wizyjny i Źródło Światła - 1 szt. – podpunkt 1, 2: Czy poprzez system wysokiej rozdzielczości HDTV zamawiający wymaga możliwości obrazowania w standardzie HDTVp o ilości linii pionowych 1080? Odpowiedź: Tak, chodzi o HDTV Z 1080 liniami pionowymi.

Pytanie nr 5: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) - punkt I tor wizyjny A Procesor Wizyjny i Źródło Światła - 1 szt. – podpunkt 29: Czy Zamawiający poprzez „dowolną funkcję sterującą procesora” wymaga aby była możliwość zaprogramowania na głowicy endoskopu przycisków sterujących urządzeniami takimi jak system śledzenia ułożenia endoskopu podczas badania? Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie wymaga aby była możliwość zaprogramowania w głowicy endoskopu funkcji śledzenia położenia aparatu.

Pytanie nr 6: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) - pierwsza tabela - punkt II zestaw endoskopowy VideogastroskopHDTV- 1szt. podpunkt 1: Czy poprzez system wysokiej rozdzielczości HDTV zamawiający wymaga możliwości obrazowania w standardzie HDTVp o ilości linii pionowych 1080? Odpowiedź: Tak, chodzi o HDTV Z 1080 liniami pionowymi.


Pytanie nr 7: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) - pierwsza tabela punkt II zestaw endoskopowy VideogastroskopHDTV- 1szt. podpunkt 5: Czy zamawiający wymaga aby ta funkcja była regulowana poprzez dwustopniowe soczewki optyczne? Odpowiedź: Tak, wymagamy aby ta funkcja była realizowana optycznie, a nie na drodze obróbki cyfrowej obrazu.

Pytanie nr 8: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) - pierwsza tabela punkt II zestaw endoskopowy VideogastroskopHDTV- 1szt. podpunkt 10: Czy zamawiający wymaga aby funkcja ta była realizowana poprzez optyczny filtr umieszczony w źródle światła? Odpowiedź: Tak, wymagamy aby ta funkcja była realizowana optycznie, a nie na drodze obróbki cyfrowej obrazu

Pytanie nr 9: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) - druga tabela punkt I tor wizyjny - A Procesor Wizyjny i Źródło Światła - 1 szt. – podpunkt 1, 2: Czy poprzez system wysokiej rozdzielczości HDTV zamawiający wymaga możliwości obrazowania w standardzie HDTVp o ilości linii pionowych 1080? Odpowiedź: Tak, chodzi o HDTV Z 1080 liniami pionowymi.


Pytanie nr 10: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) - druga tabela punkt I tor wizyjny - A Procesor Wizyjny i Źródło Światła - 1 szt. – podpunkt 29: Czy zamawiający poprzez „dowolną funkcję sterującą procesora” wymaga aby była możliwość zaprogramowani na głowicy endoskopu przycisków sterujących urządzeniami takimi jak system śledzenia ułożenia endoskopu podczas badania? Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie wymaga aby była możliwość zaprogramowania w głowicy endoskopu funkcji śledzenia położenia aparatu.


Pytanie nr 11: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) - druga tabela punkt II zestaw endoskopowy Videokolonoskop HDTV- 1szt. podpunkt 1: Czy poprzez system wysokiej rozdzielczości HDTV zamawiający wymaga możliwości obrazowania w standardzie HDTVp o ilości linii pionowych 1080? Odpowiedź: Tak, chodzi o HDTV Z 1080 liniami pionowymi.


Pytanie nr 12: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) - druga tabela punkt II zestaw endoskopowy Videokolonoskop HDTV- 1szt. podpunkt 4: Czy zamawiający wymaga aby ta funkcja była regulowana poprzez dwustopniowe soczewki optyczne? Odpowiedź: Tak, wymagamy aby ta funkcja była realizowana optycznie, a nie na drodze obróbki cyfrowej obrazu

Pytanie nr 13: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) - druga tabela punkt II zestaw endoskopowy Videokolonoskop HDTV- 1szt. podpunkt 9: Czy zamawiający wymaga aby funkcja ta była realizowana poprzez optyczny filtr umieszczony w źródle światła? Odpowiedź: Tak, wymagamy aby ta funkcja była realizowana optycznie, a nie na drodze obróbki cyfrowej obrazu


Pytanie nr 14: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) - trzecia tabela punkt I tor wizyjny - A Procesor Wizyjny i Źródło Światła - 1 szt. – podpunkt 1, 2: Czy poprzez system wysokiej rozdzielczości HDTV zamawiający wymaga możliwości obrazowania w standardzie HDTVp o ilości linii pionowych 1080? Odpowiedź: Tak, chodzi o HDTV Z 1080 liniami pionowymi.




Pakiet 4 KOLUMNA CHIRURGICZNA

1. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie konsoli kolumny o wymiarach przekroju 400mmx185,6mm. Wymiary nieznacznie różnią się od wymaganych i nie mają żadnego wpływu na własności użytkowe i funkcjonalność kolumny. Dopuszczenie większej ilości oferentów pozwoli na zwiększenie konkrecyjności a co za tym idzie obniżenie cen ofert. W przypadku negatywnej odpowiedzi prosimy o merytoryczne uzasadnienie. Odpowiedź: tak.

2. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie konsoli o przekroju jak na rysunku poniżej. Gniazda gazowe zgodnie z wymaganiami będą znajdowały się na tylnych ściankach konsoli. Kształt nie ma żadnego wpływu na własności użytkowe i funkcjonalność kolumny. W przypadku negatywnej odpowiedzi prosimy o merytoryczne uzasadnienie.
Odpowiedź: tak.

3. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie półek w kolumnach o budowie jak na poniższym rysunku. Półka dookoła posiada szynę do zawieszania sprzętu dodatkowego więc tylne narożniki półki są zabezpieczone tą szyną natomiast na narożach z przodu narożniki zabezpieczone są półokrągłymi odbojami z tworzywa sztucznego. Pólka spełnia główne wymaganie Zamawiającego czyli zabezpiecza przed kontaktem z ostrym narożem (który i tak w ty przypadku jest ścięty). Dopuszczenie takiego rozwiązania nie ma żadnego wpływu na własności użytkowe i funkcjonalność kolumny. W przypadku negatywnej odpowiedzi prosimy o merytoryczne uzasadnienie


Odpowiedź: Tak, dopuszcza się takie półki jak na zamieszczonym rysunku.



Dotyczy pakietu nr 4 – Kolumna chirurgiczna

1. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie kolumny z ramieniem z napędem elektrycznym umożliwiającym przemieszczanie pionowe konsoli o 550mm. Zakres ten niewiele różni się od wymaganego a z doświadczenia proponowany zakres w zupełności jest wystarczający do wygodnego ustawienia konsoli dla zarówno niższego jak i wyższego personelu obsługującego urządzenie. Dopuszczenie większej ilości oferentów pozwoli na zwiększenie konkrecyjności a co za tym idzie obniżenie cen ofert. Odpowiedź: Zakres jest bardzo ważny dla użytkownika, jednakże Zamawiający dopuszcza .



Dotyczy pakietu nr 4 – Kolumna chirurgiczna punkt 18


Prosimy o wykreślenie tego punktu z uwagi na jego nieważność ponieważ zgodnie z obowiązującym stanem prawnym „wpis” do RWM już nie obowiązuje.
Odpowiedź: Zamawiający zmienia zapis :
Jest:
18. Wpis do Rejestru Wyrobów Medycznych. Tak
Winno być:
18. Zgłoszenie do Rejestru Wyrobów Medycznych. Tak
Informujemy, iż w miejscu gdzie w specyfikacji widnieje „Wpis” do Rejestru Wyrobów Medycznych winno być „zgłoszenie”
Obecnie wyrób medyczny nie jest wpisywany do Rejestru wyrobów, ale zgłaszany do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL)
Poniżej - wyciąg z artykułu do wymogu zgłaszania wyrobów medycznych do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL)
Zgodnie z art. 58 ustawy o wyrobach medycznych, obowiązek zgłoszenia wyrobów medycznych do Prezesa URLP dotyczy podmiotów:
a) wytwórców i autoryzowanych przedstawicieli;
b) podmiotów, które wprowadzają do obrotu wyroby medyczne jako system lub zestaw zabiegowy lub je sterylizują;
c) dystrybutorów i importerów;
d) świadczeniodawców w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), czyli np. podmiotów leczniczych.
Do dokonywania zgłoszeń są zobowiązane powyższe podmioty, jeśli mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terenie Polski.
Ad a)
Wytwórca i autoryzowany przedstawiciel zgodnie z art. 58 ust. 1 u.w.m. są zobowiązani dokonać zgłoszenia wyrobu medycznego do Prezesa URPL na co najmniej 14 dni przed pierwszym wprowadzeniem go do obrotu albo przekazaniem do oceny działania.
Ad b)
Podmiot, który wprowadza do obrotu wyroby medyczne jako system lub zestaw zabiegowy lub je sterylizuje, dokonuje zgłoszenia do Prezesa URPL, zawierającego informację o prowadzonej działalności, na co najmniej 14 dni przed pierwszym wprowadzeniem do obrotu systemów lub zestawów zabiegowych (w tym wysterylizowanych) lub innych wysterylizowanych wyrobów medycznych, oznakowanych znakiem CE.
Ad c)
Ustawa o wyrobach medycznych z 2010 r. wprowadziła również obowiązek dokonywania powiadomień przez dystrybutorów i importerów wyrobów. Zgodnie z art. 58 ust. 3 u.w.m. podmioty te muszą powiadomić Prezesa URPL o fakcie wprowadzenia do używania wyrobu medycznego w Polsce w ciągu 7 dni od tego zdarzenia.
Ad d)
Świadczeniodawcy z kolei zobowiązani są do dokonywania notyfikacji wyłącznie w przypadku wykonywania oceny działania wyrobu, którego wytwórca i autoryzowany przedstawiciel nie mają miejsca zamieszkania lub siedziby na terenie Polski. W takim przypadku świadczeniodawca jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia Prezesa URPL o podjętym działaniu, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia oceny działania.
Ponadto zgodnie z art. 133 u.w.m. podmioty, które dokonały zgłoszeń wyrobów na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów (tj. przed 18 września 2010 r.), są zobowiązane do marca 2011 r. złożyć wniosek o przeniesienie danych do nowej bazy danych. Ponadto po dniu 18 września 2011 r. wszystkie zgłoszenia dokonane w oparciu o poprzednio obowiązującą ustawę będą musiały zostać uzupełnione o dane wymagane w art. 58 u.w.m.


Ad pakiet 4 kolumna chirurgiczna – 1 szt.
1. Prosimy o podanie typu stropu, na którym planowany jest montaż kolumny chirurgicznej. Odpowiedź: Strop żelbetowy monolityczny gr. 24 cm.

2. Prosimy o potwierdzenie, że strop w miejscu mocowania kolumny chirurgicznej jest w stanie przenieść następujące obciążenia:
- obciążenie: 3980 [N]
- moment siły: 4410 [Nm]
Powyższe obciążenia są wartościami wymaganymi do powieszenia kolumny chirurgicznej. Odpowiedź: Tak, strop ma wystarczającą nośność.

3. Czy Zamawiający dopuści kolumnę o maksymalnej nośności 90 kg(waga wyposażenia zamontowanego na kolumnie)? Różnica pomiędzy parametrem oferowanym, a wymaganym nie praktycznego znaczenia w codziennym użytkowaniu. Odpowiedź: Tak.

4. Czy Zamawiający dopuści kolumnę chirurgiczną z dwuramiennym przegubowym ramieniem obrotowym o zasięgu poziomym 175cm?
Różnica pomiędzy parametrem oferowanym, a wymaganym nie praktycznego znaczenia w codziennym użytkowaniu. Odpowiedź: Tak.

5. Czy Zamawiający dopuści kolumnę chirurgiczną z ramieniem z napędem elektrycznym umożliwiającym przemieszczenie pionowe konsoli o 60 cm?
Różnica pomiędzy parametrem oferowanym, a wymaganym nie praktycznego znaczenia w codziennym użytkowaniu. Odpowiedź: Tak.

6. Czy Zamawiający dopuści kolumnę chirurgiczną z konsolą pionową o wysokości min. 1600 mm? Pragniemy zauważyć, że na kolumnie o wymaganej długości
600 mm nie ma możliwości zawieszenia 4 półek (p. 12.) Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza, wymagane jest min 600 mm.

7. Czy Zamawiający dopuści półkę o udźwigu 40kg? Pragniemy zauważyć, że nie ma racjonalnego wytłumaczenia dla tak dużego wymaganego udźwigu półki na kolumnie chirurgicznej. Odpowiedź: Tak.

8. Czy Zamawiający dopuści szufladę o wysokości wewnętrznej 11 cm? Różnica pomiędzy wysokością proponowaną, a wymaganą nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Odpowiedź: Tak.

9. Czy kolumna chirurgiczna powinna być wyposażona w schowki na nadmiar kabli zainstalowane pod półką, które mogą być demontowane bez użycia narzędzi? Takie rozwiązanie znacznie poprawia utrzymanie porządku na stanowisku pracy chirurga, rozwiązuje problem gromadzenia się kurzu na luźno pozostawionych przewodach aparatury oraz znacznie przyspiesza proces sprzątania i dezynfekcji sali operacyjnej. Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza, ale nie wymaga.

10. Czy kolumna chirurgiczna powinna być wyposażona w zestaw lamp diodowych z płynną regulacją natężenia światła zapewniających oświetlenie pośrednie (odbite) składające się z lampki oświetlającej podłogę zainstalowanej na dolnej powierzchni kolumny oraz lampki oświetlającej sufit zainstalowanej na wysięgniku kolumny? Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w trakcie zabiegów endoskopowych w czasie gdy sala operacyjna jest zaciemniona. Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza, ale nie wymaga.

11. Czy szuflada kolumny chirurgicznej powinna być wyposażona w lampkę oświetlająca wnętrze szuflad włączaną automatycznie po ich otwarciu? Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w trakcie zabiegów endoskopowych w czasie gdy sala operacyjna jest zaciemniona. Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza, ale nie wymaga.

Pakiet nr 3 – dwuramienna sufitowa kolumna chirurgiczna – 1 sztuk


Zamawiający zwraca uwagę iż: pakiet 3 to nie „dwuramienna sufitowa kolumna chirurgiczna – 1 sztuk”
Pytanie dotyczy Pakietu nr 4 Przedmiot : KOLUMNA CHIRURGICZNA – 1 szt.

1. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie konsoli o wysokości min. 600mm. Aktualnie „na sztywno” zapisana wysokość konsoli nie pozwoli na rozmieszczenie wymaganych 4 półek. Jeśli Zamawiający pozostanie przy wymogu wysokości 600mm, prosimy o zredukowanie ilości półek do 1-2 szt., ponieważ na takiej kolumnie nie ma możliwości rozmieszczenia aż 4 półek (półki będą rozmieszczone w odstępie pionowym ok. 5-9 cm). Odpowiedź: Tak.
2. Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie szuflad o wysokości wewnętrznej >=120 mm. Jest to standardowy wymiar szuflad, który jest powszechnie stosowany w Polsce i Europie. Odpowiedź: Tak.

Dotyczy: Pakiet 4 – Kolumna chirurgiczna 1 szt.
Pytanie 1 dot. pkt. 9
Czy Zamawiający dopuści kolumnę chirurgiczną, w której wysokość konsoli pionowej wynosi min. 600 mm? Wymóg długości konsoli 600 mm mocno ogranicza konkurencję. Odpowiedź: Tak.
Pytanie 2 dot. pkt 13
Czy Zamawiający dopuści kolumnę chirurgiczną wyposażoną w szufladę o wysokości wewnętrznej 90 mm? Proszę zauważyć, że proponowana głębokość szuflady jest wystarczająca do stosowania na blokach operacyjnych. Odpowiedź: Tak.




Pytanie 15
Dotyczy załącznika nr 8, pakiet 4, pkt. 18
Czy Zamawiający odstąpi od wymogu dołączenia do oferty wpisu do Rejestru Wyrobów Medycznych?
Zgodnie z ustawą z dnia 20.05.2010 r. o wyrobach medycznych wpis do Rejestru Wyrobów Medycznych nie jest dokumentem potwierdzającym dopuszczenie do obrotu, ponieważ zgodnie z nowymi przepisami nie istnieje już ww. rejestr.
Odpowiedź: Zamawiający zmienia zapis :
Jest:
18. Wpis do Rejestru Wyrobów Medycznych. Tak
Winno być:
18. Zgłoszenie do Rejestru Wyrobów Medycznych. Tak
Informujemy, iż w miejscu gdzie w specyfikacji widnieje „Wpis” do Rejestru Wyrobów Medycznych winno być „zgłoszenie”.
Obecnie wyrób medyczny nie jest wpisywany do Rejestru wyrobów, ale zgłaszany do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL)
Poniżej - wyciąg z artykułu do wymogu zgłaszania wyrobów medycznych do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL)
Zgodnie z art. 58 ustawy o wyrobach medycznych, obowiązek zgłoszenia wyrobów medycznych do Prezesa URLP dotyczy podmiotów:
a) wytwórców i autoryzowanych przedstawicieli;
b) podmiotów, które wprowadzają do obrotu wyroby medyczne jako system lub zestaw zabiegowy lub je sterylizują;
c) dystrybutorów i importerów;
d) świadczeniodawców w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), czyli np. podmiotów leczniczych.
Do dokonywania zgłoszeń są zobowiązane powyższe podmioty, jeśli mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terenie Polski.
Ad a)
Wytwórca i autoryzowany przedstawiciel zgodnie z art. 58 ust. 1 u.w.m. są zobowiązani dokonać zgłoszenia wyrobu medycznego do Prezesa URPL na co najmniej 14 dni przed pierwszym wprowadzeniem go do obrotu albo przekazaniem do oceny działania.
Ad b)
Podmiot, który wprowadza do obrotu wyroby medyczne jako system lub zestaw zabiegowy lub je sterylizuje, dokonuje zgłoszenia do Prezesa URPL, zawierającego informację o prowadzonej działalności, na co najmniej 14 dni przed pierwszym wprowadzeniem do obrotu systemów lub zestawów zabiegowych (w tym wysterylizowanych) lub innych wysterylizowanych wyrobów medycznych, oznakowanych znakiem CE.
Ad c)
Ustawa o wyrobach medycznych z 2010 r. wprowadziła również obowiązek dokonywania powiadomień przez dystrybutorów i importerów wyrobów. Zgodnie z art. 58 ust. 3 u.w.m. podmioty te muszą powiadomić Prezesa URPL o fakcie wprowadzenia do używania wyrobu medycznego w Polsce w ciągu 7 dni od tego zdarzenia.
Ad d)
Świadczeniodawcy z kolei zobowiązani są do dokonywania notyfikacji wyłącznie w przypadku wykonywania oceny działania wyrobu, którego wytwórca i autoryzowany przedstawiciel nie mają miejsca zamieszkania lub siedziby na terenie Polski. W takim przypadku świadczeniodawca jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia Prezesa URPL o podjętym działaniu, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia oceny działania.
Ponadto zgodnie z art. 133 u.w.m. podmioty, które dokonały zgłoszeń wyrobów na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów (tj. przed 18 września 2010 r.), są zobowiązane do marca 2011 r. złożyć wniosek o przeniesienie danych do nowej bazy danych. Ponadto po dniu 18 września 2011 r. wszystkie zgłoszenia dokonane w oparciu o poprzednio obowiązującą ustawę będą musiały zostać uzupełnione o dane wymagane w art. 58 u.w.m.



Pakiet nr 4 –kolumna chirurgiczna
1. Punkt 9. Czy zamawiający dopuści do postępowania kolumnę endoskopową z konsolę pionową o szerokości 350 [mm]? Wartość ta przekracza parametr wymagany jedynie o 5 cm. Nie zmienia to parametrów użytkowych gdyż poza zarys konsoli wystają pułki. Odpowiedź: Tak.




Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.

1. Czy Zamawiający dopuści do udziału w postępowaniu lampę operacyjną bez systemu centralnego doświetlenia pola operacyjnego ze środka opraw oświetleniowych? Odpowiedź: Nie, Zamawiający wymaga systemu centralnego doświetlenia.
2. Czy Zamawiający dopuści do udziału w postępowaniu lampę operacyjną ze stałą średnicą pola roboczego d10 dla kopuły głównej 225mm, a dla kopuły satelitarnej 175mm, bez konieczności ogniskowania? Odpowiedź: Nie, Zamawiający wymaga regulowanej średnicy pola widzenia.
3. Czy Zamawiający dopuści do udziału w postępowaniu lampę operacyjną z regulacją wartości natężenia oświetlenia oddzielnie dla każdej czaszy w zakresie 30-100%, z dodatkową funkcją oświetlenia dla zabiegów endoskopowych? Odpowiedź: TAK zamawiający dopuszcza, ale nie wymaga.
4. Czy Zamawiający dopuści do udziału w postępowaniu lampę operacyjną z pozycjonowaniem opraw oświetleniowych za pomocą zdejmowanego sterylizowanego uchwytu umieszczonego centralnie w osi obu czasz? Odpowiedź: Nie, zamawiający wymaga umieszczanego uchwytu w części bocznej.
5. Czy Zamawiający dopuści do udziału w postępowaniu lampę operacyjną w której czasza główna wyposażona jest w 160 diod LED, a kopuła satelitarna w 80 diod LED jednocześnie spełniającą pozostałe wymagania SIWZ? Odpowiedź: Tak.

6. Czy Zamawiający dopuści do udziału w postępowaniu lampę operacyjną z przedziałem roboczym bez konieczności ogniskowania dla kopuły głównej i satelitarnej 80-160cm? Odpowiedź: Tak.
7. Prosimy Zamawiającego o podanie wysokości sali operacyjnej w której będzie instalowana lampa, mierzonej od podłogi do stropu oraz od podłogi do sufitu podwieszanego, jeżeli taki jest przewidziany oraz warunków/przeszkód w obrębie sufitu w miejscu montażu/zawieszenia lampy? Odpowiedź: Sala zabiegowa na 1 piętrze, wysokość do stropu 381 cm, wysokość do sufitu 330 cm. Brak przeszkód w miejscu montażu lampy.

8. Prosimy Zamawiającego o określenie jakiego typu zasilanie awaryjne posiada, lub przewiduje do zasilania lampy? Odpowiedź: Lampy zasilane będą z centralnego UPS-a i w przypadkach awaryjnych z obwodów agregatu prądotwórczego.


Pakiet nr 5
1. Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną bezcieniową, dwuramienną w technologii LED z regulacją średnicy pola oświetlonego dla kopuły satelitarnej regulowanej w zakresie od 17 do 28 cm? Powyższy zakres tylko w nieznacznym stopniu odbiega od wymagań Zamawiającego i nie ma większego wpływu na jakość emitowanego światła. Odpowiedź: Tak.
2. Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną bezcieniową, dwuramienną w technologii LED z matrycami, które zawierają odpowiednio dla czaszy głównej 40 sztuk, dla czaszy satelitarnej 28 sztuk pracujących diod LED? Rozwiązanie techniczne w proponowanych lampach operacyjnych opiera się na wykorzystaniu wyjątkowego układu optycznego, którego budowa nie wymaga zastosowania większej niż podana ilości diod LED zapewniając jednocześnie bezcieniowe oświetlenie pola operacyjnego przy zachowaniu pozostałych wymaganych parametrów.Odpowiedź: TAK.
3. Czy z uwagi na wymóg zastosowania systemu centralnego doświetlenia pola operacyjnego ze środka opraw oświetleniowych Zamawiający dopuści lampę operacyjną bezcieniową, dwuramienną w technologii LED, której ilość diod LED w skrajnych polach (matrycach) będzie różnić się od pola środkowego, odpowiedzialnego właśnie za centralne doświetlenie pola operacyjnego o 37,5 procent co pozwoli na skuteczne doświetlenie pola operacyjnego zapewniając jednocześnie równomierne oświetlenie całego pola operacyjnego? Powyższy parametr tylko w nieznacznym stopniu odbiega od wymaganego za to znacznie polepsza wymaganą funkcję centralnego doświetlenia. Odpowiedź: Tak.
4. Jakie są wysokości poszczególnych sal operacyjnych, w których mają zostać zamontowane lampy operacyjne bezcieniowe, dwuramienne w technologii LED od podłogi do stropu właściwego oraz od podłogi do sufitu podwieszanego?
Odpowiedź: Sala zabiegowa na 1 piętrze,
wysokość do stropu 381 cm,
wysokość do sufitu 330 cm.
5. Jakie są wymiary centralnego otworu nawiewnika laminarnego? Odpowiedź: Centralny otwór nawiewnika będzie dostosowany do modelu lampy. Maksymalna średnica to 160 mm.


Ad pakiet 5 Lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna w technologii
diodowej LED–1 szt.
– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt

1. Czy Zamawiający dopuści lampy operacyjne bezcieniowe bez systemu centralnego doświetlania pola operacyjnego ze środka opraw oświetleniowych? Odpowiedź: Nie, Zamawiający wymaga system centralnego doświetlenia.

2. Czy Zamawiający dopuści lampy operacyjne o łącznym możliwym do wyemitowania natężeniu światła ( przy jasności 100%) wszystkich oferowanych zawieszonych na wspólnej osi czasz 280000 lx? Odpowiedź: tak.

3. Czy Zamawiający dopuści kopułę główną o stałej średnicy pola
oświetlonego 20cm? Odpowiedź: Nie, zamawiający wymaga regulowaną średnicę pola a nie stałą.

4. Czy Zamawiający dopuści kopułę satelitarną o stałej średnicy pola
oświetlonego 20cm? Odpowiedź: Nie, zamawiający wymaga regulowaną średnicę pola a nie stałą.

5. Czy Zamawiający dopuści kopułę główną o regulacji natężenia oświetlenia 33% - 100% oraz kopułę satelitarną o regulacji natężenia oświetlenia 25% - 100%? Odpowiedź: tak.

6. Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną bezcieniową z ustawianiem parametrów świetlnych za pomocą panelu sterowania umieszczonego przy każdej z kopuł i jednocześnie zrezygnuje z pozycjonowania opraw oświetleniowych? Odpowiedź: Nie, zamawiający w specyfikacji przedstawił wymóg – opis dwóch możliwości regulowania a w pytaniu jest jedna możliwość.

7. Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną o łącznej ilości diód LED równej 66 dla kopuły głównej oraz 48 diód LED dla kopuły satelitarnej? Odpowiedź: TAK.

8. W punkcie 17. Zamawiający wymaga aby lampa posiadała przedział roboczy bez konieczności ogniskowania min 60 - 150cm. Zgodnie ustawą o zamówieniach publicznych wymagane parametry przedmiotu zamówienia muszą być precyzyjnie i jednoznacznie opisane przez właściwą normę.
PN EN 60601–2-41 (dotyczącą lamp operacyjnych oraz zabiegowych) nie opisuje przedziału roboczego oraz nie podaje metodologii pomiaru takiego parametru. Czy Zamawiającemu w tym punkcie chodzi o parametr L1 + L2 (20%) opisany w tej normie i czy dopuści lampę operacyjną o wartości L1 + L2 (20%) równej 130cm dla każdej z czasz? Odpowiedź: Tak.

9. Czy Zamawiający zrezygnuje z wymogu określającego przyrost temperatury w obszarze głowy chirurga? Powyższy parametr nie jest podawany przez większość producentów lamp operacyjnych. Ponadto zgodnie ustawą o zamówieniach publicznych wymagane parametry przedmiotu zamówienia muszą być precyzyjnie i jednoznacznie opisane przez właściwą normę.
PN EN 60601–2-41 (dotyczącą lamp operacyjnych oraz zabiegowych) nie opisuje przyrostu temperatury w obszarze głowy chirurga oraz nie podaje metodologii pomiaru takiego parametru. Odpowiedź: Tak.

10. Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną o trwałości punktów świetlnych ok. 30000 godzin? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza - „około” jest określeniem nieprecyzyjnym, niekonkretnym, nie ma skali i jest i tak niższe niż wymagane.




Pakiet nr 5 – Lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna w technologii LED – 1 szt, lampa zabiegowa, jednoramienna w technologii LED – 2 szt.

– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt

1. Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną z jednosegmentową matrycą o kształcie wycinka koła o wymiarach zewnętrznych 70x80 cm? Kształt matrycy nie ma wpływu na parametry emitowanej wiązki światła. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza - kształt lampy ma bardzo duży wpływ na czyszczenie, konstrukcja winna być okrągła, płaska i opływowa. Oczekujemy konstrukcji o zwartej budowie łatwej w czyszczeniu.
2. Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną ze 108 punktami LED? Odpowiedź: tak.
3. Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną ze stałą temperaturą barwową wynoszącą 4500 K? Jest to temperatura optymalna dla odzwierciedlenia rzeczywistej barwy tkanki ludzkiej. Odpowiedź: tak.
4. Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną ze średnicą pola operacyjnego dla czaszy satelitarnej regulowaną w zakresie 20-28 cm? Odpowiedź: Tak, zamawiający zmienia zakres pola oświetlenia dla każdej kopuły satelitarnej w zakresie z 15-25 cm na 20-28 cm.
Tym samym dokonuje się zmiany w tabeli w pkt 7 .
Jest:
7 Średnica pola oświetlonego dla kopuły satelitarnej regulowana w zakresie co najmniej 15¸25 cm Tak

Winno być:
7 Średnica pola oświetlonego dla kopuły satelitarnej regulowana w zakresie co najmniej 20-28 cm Tak

5. Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną bez systemu centralnego doświetlenia pola operacyjnego ze środka opraw? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza bez systemu centralnego doświetlenia.
6. Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną bez obsługi centralnego doświetlenia pola operacyjnego za pomocą zdejmowanego uchwytu oraz panelu sterowania? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza bez systemu centralnego doświetlenia.


Dotyczy: Pakiet 5 – Lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna w technologii diodowej LED 1 szt.
– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt

Pytanie 1 dot. pkt. 2
Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną wyposażoną w diody o kolorystyce białej (ciepła lub/i zimna biała) 60-85% udziału w ogólnej liczbie diod w czaszy, i pozostałą dopełniającą do 100% o innej kolorystyce diod, zapewniającej bezcieniowe oświetlenie pola operacyjnego? Odpowiedź: Nie, zamawiający wymaga diody białej – wymogiem jest biały snop światła – barwne kolorowe światło zakłóca pole widzenia i obrazu, zmienia się temperatura barwowa. Uzasadnienie odnosi się to głównie do specyfiki onkologicznych operacji wykonywanych w naszym szpitalu. Zmiany nowotworowe są w polu operacyjnym również diagnozowane na podstawie koloru zmienionej tkanki.
Pytanie 2 dot. pkt. 3
Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną, w której oprawy oświetleniowe obydwu kopuł są w kształcie wieloboku, przystosowane do pracy w sali operacyjnej z nawiewem laminarnym? Proszę zauważyć, że kształt opraw oświetleniowych w żaden sposób nie ujmuje na właściwościach świetlnych lampy. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza - kształt lampy ma bardzo duży wpływ na czyszczenie, konstrukcja winna być okrągła, płaska i opływowa. Oczekujemy konstrukcji o zwartej budowie łatwej w czyszczeniu.
Pytanie 3 dot. pkt. 4 i 11
Czy Zamawiający dopuszcza lampę bez centralnego doświetlania pola operacyjnego, ale wyposażona w system laserowy pozwalający uzyskać homogeniczny słup światła o ustalonym natężeniu w zależności od dystansu czaszy lampy od pola operacyjnego zachowując jego średnice parametry? Jest to rozwiązanie równoznaczne z opisanym w SIWZ, a wykorzystujący tylko inną technikę w uzyskaniu tego samego efektu . Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza bez centralnego doświetlania pola operacyjnego – winno być jak w siwz.
Pytanie 4 dot. pkt. 6 i 7
Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną z przełączaną średnicą pola operacyjnego dla kopuły głównej i kopuły satelitarnej w granicach 16/23 cm? Proszę zauważyć, że wymogi z punktu 6 i 7 spełnia tylko jeden dostawca lamp w Polsce co uniemożliwia zaoferowanie lamp przez innych dostawców. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza przełączanej średnicy pola operacyjnego –ma być płynna regulacja.
Pytanie 5 dot. pkt. 6 i 7
Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną z regulowaną średnicą pola operacyjnego dla kopuły głównej i kopuły satelitarnej w granicach 20 - 30 cm? Proszę zauważyć, że wymogi z punktu 6 i 7 spełnia tylko jeden dostawca lamp w Polsce co uniemożliwia zaoferowanie lamp przez innych dostawców. Odpowiedź: Tak , zamawiający zmienia wymogu zakresu pola oświetlonego kopuły głównej z 20-30 cm na 20-28 i kopuły satelitarnej 15-25 cm na 20-28.
Tym samym dokonuje się zmiany w tabeli w pkt 6i 7 .



Jest:
6 Średnica pola oświetlonego dla kopuły głównej regulowana w zakresie co najmniej 20¸30 cm Tak
7 Średnica pola oświetlonego dla kopuły satelitarnej regulowana w zakresie co najmniej 15¸25 cm Tak

Winno być:
6 Średnica pola oświetlonego dla kopuły głównej regulowana w zakresie co najmniej 20¸28 cm Tak
7 Średnica pola oświetlonego dla kopuły satelitarnej regulowana w zakresie co najmniej 20-28 cm Tak

Pytanie 6 dot. pkt. 8
Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną, w której regulacja natężenia oświetlenia realizowana jest oddzielnie dla każdej czaszy w zakresie 8 – 100% z paneli sterowania umieszczonych na ramionach lamp? Proszę zauważyć, że różnica pomiędzy parametrem wymaganym jest minimalna i w praktyce niezauważalna. Odpowiedź: tak.
Pytanie 7 dot. pkt. 8
Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną, w której regulacja natężenia oświetlenia realizowana jest oddzielnie dla każdej czaszy w zakresie 5 – 100% z paneli sterowania umieszczonych na ramionach lamp lub przy czaszy lampy? Odpowiedź: tak.
Pytanie 8 dot. pkt. 9
Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną, w której ustawienie parametrów świetlnych i pozycjonowanie oprawy oświetleniowej odbywa się za pomocą zdejmowanego sterylizowanego uchwytu umieszczonego w centralnej części czaszy? Proponowane rozwiązanie jest bardzo wygodne i nie ujmuje na walorach oświetleniowych lampy. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza ponieważ wymaga się uchwytu umieszczonego bocznie.
Pytanie 9 dot. pkt. 10
Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną dwuczaszową, w której liczba diod led dla czaszy głównej wynosi 90, a czaszy satelitarnej 60? Odpowiedź: Tak.
Pytanie 10 dot. pkt. 10
Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną dwuczaszową, w której liczba diod led dla czaszy głównej i satelitarnej wynosi po 90? Odpowiedź: tak.
Pytanie 11 dot. pkt. 17
Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną, w której przedział roboczy bez konieczności ogniskowania dla kopuły głównej i satelitarnej zawiera się w zakresie 70 – 140 mm? Parametr ten nieznacznie odbiega od wymaganego i w praktyce jest niezauważalny. Odpowiedź: tak.
Pytanie 12 dot. pkt 20
Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną, w której zakres regulacji temperatury barwowej zawiera się w zakresie 3 500 – 5 000K? Proszę zauważyć, że oferowany parametr jest lepszy od wymaganego. Odpowiedź: tak.


Pakiet nr 5 – Lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna w technologii diodowej

– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt


1. Punkt 3. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę operacyjną płaską, opływową w kształcie litery X przystosowaną do pracy w sali z nawiewem laminarnym? Lampa została zaprojektowana w taki sposób aby głowa chirurga była umieszczona w jednym z 4 kątów lampy przez co nie przysłaniała światła i była chłodzona przez nawiew laminarny. Odpowiedź: Nie Zamawiający nie dopuszcza lampy w kształcie X, winna być okrągła.
2. Punkt 4. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę operacyjną emitującą jednorodne światło całą powierzchnią matrycy przez co nie potrzebuje systemu centralnego doświetlenia? Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie dopuszcza bez systemu centralnego doświetlenia.
3. Punkt 5. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę operacyjną z łącznym maksymalnym natężeniem światła oferowanym przez wszystkie czasze równym 280 000 lux? Wartość ta tylko minimalnie różni się od wartości wymaganej. Odpowiedź: Tak.
4. Punk 7. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę operacyjną z regulacją oświetlenia dla kopuły satelitarnej w zakresie 195-330 mm? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza proponowanych parametrów – znacznie odbiegają od wymaganych.
5. Punkt 8. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę operacyjną z regulacją natężenia oświetlenia dla każdej czaszy w zakresie 25-100% oraz funkcję oświetlenia endoskopowego która równa jest wartości 5% maksymalnego natężenia oświetlenia co w sumie daje regulacje w zakresie 5-100%? Odpowiedź: Tak.
6. Punkt 9. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę operacyjną wyposażoną w zdejmowany sterylizowany uchwyt umieszczony w części centralnej lampy co powoduje łatwe ustawienie czaszy nad polem operacyjnym? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza uchwytu w części centralnej – wymagany jest w części bocznej.
6. Punkt 10. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę operacyjną wyposażoną w wysokiej jakości diody LED w ilości 88 dla obu kopuł?Odpowiedź: Tak.
7. Punkt 10. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę operacyjną wyposażoną w wysokiej jakości diody LED w ilości 88 dla kopuły głównej i 60 dla kopuły satelitarnej? Odpowiedź: Tak.
8. Punkt 12. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę operacyjną wyposażoną w cztery uchwyty do pozycjonowania opraw umieszczone na części zewnętrznej każdej z opraw? Odpowiedź: Tak.
9. Punkt 13. Czy zamawiający dopuści do postępowania nowoczesną lampę operacyjną która nie wymaga ogniskowania? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza ponieważ jest wymóg regulacji średnicy pola.


Dotyczy Pakiet nr.5
Lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna w technologii diodowej LED -1szt.
– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt



1. Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną z czaszą główną, której średnica pola operacyjnego jest regulowana w zakresie 16-29 cm ? Który to zakres jest szerszy od oczekiwanego (13cm)
Odpowiedź: Tak , zamawiający zmienia wymogu zakresu pola oświetlonego kopuły głównej z 20-30 cm na 20-28
Tym samym dokonuje się zmiany w tabeli w pkt 6.



Jest:
6 Średnica pola oświetlonego dla kopuły głównej regulowana w zakresie co najmniej 20¸30 cm Tak

Winno być:
6 Średnica pola oświetlonego dla kopuły głównej regulowana w zakresie co najmniej 20¸28 cm Tak



2. Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną satelitarna, w której średnica pola operacyjnego jest regulowana w zakresie 19-30 cm ? Który to zakres jest szerszy od oczekiwanego (11cm)
Odpowiedź: Tak , zamawiający zmienia wymogu zakresu pola oświetlonego kopuły satelitarnej 15-25 cm na 20-28.
Tym samym dokonuje się zmiany w tabeli w pkt 7 .

Jest:
7 Średnica pola oświetlonego dla kopuły satelitarnej regulowana w zakresie co najmniej 15¸25 cm Tak

Winno być:
7 Średnica pola oświetlonego dla kopuły satelitarnej regulowana w zakresie co najmniej 20-28 cm Tak


3. Czy Zamawiający dopuści do Zaoferowania lampę której pozycjonowanie i ustawianie parametrów świetlnych odbywa się na panelu lampy oraz za pomocą sterylnego uchwytu umieszczonego w centralnej części czaszy? Co jest rozwiązaniem lepszym ponieważ pozwala na łatwą i bardziej precyzyjną regulację z dowolnie wybranego miejsca i dowolnej strony lampy. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza w centralnej części – wymóg umieszczony bocznie.


4. Czy w Związku z Zapisem w punkcie 10 Tabeli mówiącym, że każda matryca w danej czaszy musi zawierać sumarycznie co najmniej 100diod led, Zamawiający chce narazić się w przypadku awarii choćby jednej z diód na wymianę całej matrycy? co skutkować będzie generowaniem dodatkowych kosztów ,które może stać się uciążliwe dla Zamawiającego. Wszystkie trendy na rynku lamp operacyjnych idą w kierunku uzyskania jak największej ilości punktów świetlnych przy zastosowaniu jak najmniejszej liczby diód co skutkuje obniżenie kosztów eksploatacji lamp. W Związku z powyższym proponujemy Państwu nowoczesne lampy hybrydowe, które właśnie przy zastosowaniu jak najmniejszej ilości diód led gwarantują kilkaset punktów świetlnych(generując najlepsze światło w obrębie pola operacyjnego oraz wysoką bezcieniowość) i jednocześnie prosimy o odstąpienie od wymogu zawartego w punkcie 10 co skutkowało będzie obniżeniem kosztów eksploatacji lamp oraz dodatkowo pozwoli obniżyć koszty ich zakupu przez możliwość złożenia ofert przez większą ilość oferentów? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie chce się narażać na koszty eksploatacyjne, dopuszcza inne proponowane rozwiązania w zakresie ilości diód LED w czaszach lampy operacyjnej zgodnie z udzielonymi odpowiedziami na pytania.

5. Czy Zamawiający dopuści lampę z przedziałem roboczym zestawu lamp bez konieczności ogniskowania (wgłębność oświetlenia) dla lampy głównej 80-120cm, dla lampy satelitarnej 90-150cm? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza proponowanego zakresu, ponieważ znacznie odbiega od wymogów siwz.



Dotyczy: Pakiet nr 5, Lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna w technologii diodowej LED - 1 szt.

– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt

Pytanie 1 Poz. 3 oraz 10 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy zestaw lamp operacyjnych w którym czasza główna posiada 50 diod umiejscowionych w 6 zespołach świetlnych (1 centralnej oraz 5 umiejscowionych dookólnie), natomiast czasza satelitarna posiada 21 podstawowych diod umiejscowionych w 3 sekcjach? Obie czasze są wyposażone również w funkcję do operacji endoskopowych polegającą na przełączeniu kierunku światła o 180° w kierunku sufitu bez re-pozycjonowania czaszy lampy. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza proponowanego rozwiązania z diodami umiejscowionymi w zespołach świetlnych ruchomych lub nieruchomych.

Pytanie 2 Poz. 4 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy zestaw lamp operacyjnych w którym system centralnego doświetlenia pola operacyjnego ze środka opraw oświetleniowych znajduje się tylko w czaszy głównej? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza „tylko w czaszy głównej’ - wymagane jest aby system doświetlenia był w głównej czaszy i w satelitarnej.

Pytanie 3 Poz. 6 oraz 7 w tabeli technicznej
Czy Zmawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy zestaw lamp operacyjnych posiadający regulowaną średnicę pola roboczego lampy głównej w zakresie 13 ÷ 26 cm oraz lampy satelitarnej w zakresie 10 ÷ 19 cm? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza znacznie odbiega od wymaganych zakresów.

Pytanie 4 Poz. 8 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy zestaw lamp operacyjnych w którym zakres regulacji natężenia światła w obu kopułach umieszczony jest na ramieniu głowicy lampy i wynosi odpowiednio dla kopuły głównej 5-100%, natomiast dla kopuły satelitarnej 10-100%? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 5 Poz. 9 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy zestaw lamp operacyjnych w którym ustawienie parametrów świetlnych i pozycjonowanie opraw oświetleniowych odbywa się za pomocą zdejmowanego sterylizowanego uchwytu umieszczonego w części środkowej opraw oświetleniowych? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza „w części środkowej”- wymóg to boczne ustawienie.

Pytanie 6 Poz. 11 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy zestaw lamp operacyjnych w którym obsługa centralnego doświetlenia pola operacyjnego odbywa się tylko za pomocą panelu sterowania? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza „tylko za pomocą panelu” – wymóg jest przy pomocy panelu sterowania i uchwytu.

Pytanie 7 Poz. 12 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy zestaw lamp operacyjnych w którym czasza główna lampy wyposażona jest w reling boczny („uchwyt nie sterylny”) okalający około 70% obwodu lampy, natomiast czasza satelitarna wyposażona jest w 1 uchwyt czysty oraz możliwość ustawienia lampy poprzez łącznik ramienia uchylnego z kopułą? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 8 Poz. 13 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy zestaw lamp operacyjnych w którym regulacja wielkości pola operacyjnego oraz funkcji ogniskowania odbywa się za pomocą uchwytu regulacyjnego? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza „uchwytu regulacyjnego”- wymóg to z panelu i z uchwytu.

Pytanie 9 Poz. 17 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy zestaw lamp operacyjnych w którym przedział roboczy bez konieczności ogniskowania dla kopuły głównej i satelitarnej wynosi 70-150 cm? Odpowiedź: Tak.










Lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna w technologii diodowej LED – 1 szt.

– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt


1. Dot. pkt.3 – Czy Zamawiający dopuści lampę wykonaną z modułu składającego się z dwóch oddzielnych części tzw. „płatów” o płaskiej, opływowej konstrukcji przystosowanej do pracy w sali z nawiewem laminarnym? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza – konstrukcja ma być okrągła a nie „płaty”.

2. Dot. pkt. 4 – Czy Zamawiający dopuści lampę zapewniającą stale doświetlenie w centralnym punkcie pola operacyjnego, niezależnie od zmiany średnicy pola operacyjnego? Odpowiedź: Nie, bo doświetlenie jak sama nazwa wskazuje nie jest na stałe.

3. Dot. pkt.9 – Czy Zamawiający dopuści lampę z możliwością ustawienia parametrów świetlnych z panelu umieszczonego na ramieniu lampy? Pozycjonowanie lampą (poruszanie lampą we wszystkich kierunkach) odbywa się za pomocą sterylizowanego uchwytu umieszczonego w centralnej części lampy. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza „ uchwytu umieszczonego w centralnej części lampy” – wymóg - bocznie.

4. Dot. pkt.11 – Czy Zamawiający dopuści lampę, w której obsługa centralnego doświetlenia pola operacyjnego odbywa się tylko z panelu umieszczonego na ramieniu lampy? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza „tylko z panelu umieszczonego na ramieniu „– wymóg ma być również na uchwycie.

5. Dot. pkt. 13 – Czy Zamawiający dopuści lampę z regulacją wielkości pola operacyjnego oraz funkcji ogniskowania tylko z panelu umieszczonego na ramieniu lampy? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza „tylko z panelu „– wymóg ma być również z uchwytu.














Pakiet 6
Pakiet 6
Pytanie 1:
Czy Zamawiający dopuści kamerę endoskopową bez polskiego menu, lecz z łatwym do zrozumienia menu w jęz. Angielskim wyświetlanym na ekranie operacyjnym? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 2:
Czy Zamawiający dopuści kamerę endoskopową o czułości 1,5 lux dla F=1.4? Odpowiedź: Nie Zamawiający wymaga zaoferowania kamery o lepszej czułości tj. max 1,2 lux dla F=1,4.

Pytanie 3:
Czy Zamawiający dopuści kamerę endoskopową z jednym wyjściem cyfrowym DVI-D przesyłającym sygnał wideo w rozdzielczości 1920x1080 ze skanowaniem progresywnym oraz dwoma gniazdami HD-SDI przesyłającymi sygnał w rozdzielczości 1080i? Odpowiedź: Nie, zamawiający wymaga zaoferowania kamery z dwoma wyjściami DVI-D o rozdzielczości 1920X1080. Jedno wyjście jest przeznaczone dla monitora Full HD, a drugie dla systemu archiwizującego FullHD.

Pytanie 4:
Czy Zamawiający dopuści sterownik kamery endoskopowej wyposażony w wyjścia analogowe pal RGB, s-video, composite? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 5:
Czy Zamawiający dopuści kamerę endoskopową bez modułu komunikacyjnego z innymi urządzeniami endoskopowymi np. insuflatorem, urządzeniem do archiwizacji? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza – wymaga się, aby urządzenie posiadało moduł komunikacyjny.

Pytanie 6:
Czy Zamawiający dopuści możliwość ustawienia 9 różnych trybów obrazu w sterowniku? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 7:
Czy Zamawiający dopuści kamerę endoskopową wyposażoną w jedno wejście tylko dla głowicy kamery klasy Full HDTV? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza – wymaga się, aby urządzenie posiadało 2/dwa wejścia.

Pytanie 8:
Czy Zamawiający dopuści monitor medyczny bez polskiego menu, ze zrozumiałym menu opartym na łatwych do zrozumienia piktogramach? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 9:
Czy Zamawiający dopuści monitor operacyjny lekki wykonany z tworzywa wysokiej jakości, przystosowany do dezynfekcji powierzchniowej, z poziomem ochrony IP21 i IPX5 z dodatkową osłoną ekranu zapobiegającą zadrapaniom i zalaniu? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 10:
Czy Zamawiający dopuści monitor bez możliwości wyświetlania obrazu w formacie 5:4, biorąc pod uwagę, że w wyspecyfikowanym zestawie jest kamera FULL HDTV podstawowym formatem będzie 16:9? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza – wymaga się, aby format obrazu był w szerszym zakresie , również do wyświetlania obrazów z innego typu źródeł sygnału.

Pytanie 11:
Czy Zamawiający dopuści źródło światła typu ksenon o mocy 300 watt? Odpowiedź: Tak, pod warunkiem zaoferowania w zestawie minimum 5 szt. zapasowych żarówek ksenonowych.


Pytanie 12:
Czy Zamawiający dopuści źródło światła z możliwością regulacji natężenia światła przy pomocy przycisku na panelu czołowym źródła światła? Odpowiedź: TAK.

Pytanie 13:
Czy Zamawiający dopuści źródło światła typu xenon? Biorąc pod uwagę krótszy czas pracy jednej żarówki typu xenon, Wykonawca zobowiązuje się dostarczyć w zestawie trzy żarówki tego typu. Odpowiedź: Tak, pod warunkiem zaoferowania w zestawie minimum 5 szt. zapasowych żarówek ksenonowych.

Pytanie 14:
Czy Zamawiający dopuści urządzenie do archiwizacji bez wejścia DVI-D? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza proponowanego gorszego zakresu archiwizacji.

Pytanie 15:
Czy Zamawiający dopuści urządzenie do archiwizacji bez wyjścia DVI-D? Odpowiedź: Tak.


Pytanie 16:
Czy Zamawiający dopuści urządzenie bez możliwości ukrycia przycisku stop-klatki? Odpowiedź: TAK.

Pytanie 17:
Czy Zamawiający dopuści Wideorinolaryngoskop o średnicy zewnętrznej płaszcza 3,9mm? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 18:
Czy Zamawiający dopuści Wideorinolaryngoskop z wygięciem końcówki do góry 130 stopni, do dołu 130 stopni? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 19:
Czy Zamawiający dopuści Wideorinolaryngoskop o wadze max 270 g? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 20:
Czy Zamawiający dopuści monitor typu LED do wideorinolaryngoskopu? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 21:
Czy Zamawiający dopuści obudowę monitora do wideorinolaryngoskopu wykonaną z utwardzanego plastiku? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 22:
Czy Zamawiający dopuści obsługę monitora do wideorinolaryngoskopu poprzez ekran dotykowy lub klawiaturę? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 23:
Czy Zamawiający dopuści urządzenie (monitor do wideorinolaryngoskopu) wyposażone w gniazdo kart microSD? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 24:
Czy Zamawiający dopuści zamocowanie dodatkowego monitora o przekątnej 19” na wysięgniku małego wózka endoskopowego dedykowanego dla tego zestawu (wideorinolaryngoskopu)? Odpowiedź: Nie, monitor ma być mocowany na stojaku lub wysięgniku a nie na wysięgniku wózka.

Pytanie 25:
Czy Zamawiający dopuści wózek na kółkach z półką, uchwytem na monitor, wysuwaną szufladą, i dwiema dodatkowymi półkami po bokach - (do wideorinolaryngoskopu)? Odpowiedź: nie, zamawiający nie dopuszcza – zamawiający wymaga oddzielnego stojaka do wideo laryngoskopu.

Pytanie 26:
Czy Zamawiający dopuści pojemnik plastikowy do sterylizacji i przechowywania wideorinolaryngoskopu perforowany o wym:530x255x110? Odpowiedź: Tak.



Dotyczy pakietu nr 6
1. Czy Zamawiający zrezygnuje z wyjścia sygnałowego typu HDMI? Tego typu standard sygnału jest stosowany w urządzeniach domowego użytku i służy do zabezpieczenia przed nie autoryzowanym kopiowaniem treści audio i wideo. Tego typu wyjście nie ma zastosowania w medycynie i nie zmienia funkcjonalności zestawu.
Odpowiedź: Tak, Zamawiający wykreśla w specyfikacji zapis „HDMI”
Jest:
17 Wyjścia do podłączenia monitora: VGA, HDMI, DVI-D TAK
Winno być:
17 Wyjścia do podłączenia monitora: VGA, DVI-D TAK





Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt

6. Jakie są wysokości poszczególnych sal zabiegowych, w których mają zostać zamontowane lampy zabiegowe, jednoramienne w technologii LED od podłogi do stropu właściwego oraz od podłogi do sufitu podwieszanego? Odpowiedź:
Sale endoskopowe 2 piętro
wysokość do stropu 332 cm,
wysokość do sufitu 290 cm.

Gabinet zabiegowy parter
wysokość do stropu 336 cm,
wysokość do sufitu 300 cm.




Ad pakiet 5 Lampa Zabiegowa, jednoramienna w technologii LED – 2 szt.
– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt

1. Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową o stałej średnicy pola
oświetlonego 20cm? Odpowiedź: Nie, zamawiający wymaga regulowanej średnicy pola.

2. Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową z regulacją natężenia oświetlenia z panelu sterowania umieszczonego przy kopule? Odpowiedź: Tak.

3. Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową z ustawianiem parametrów świetlnych za pomocą panelu sterowania umieszczonego przy z kopule i jednocześnie zrezygnuje z pozycjonowania opraw oświetleniowych? Odpowiedź: Nie, zamawiający wymaga regulowania uchwytem i panelem, a w pytaniu jest tylko jedna możliwość - za pomocą panelu.

4. Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową z matrycą diodową złożoną z 48 diód LED? Odpowiedź: Nie, zamawiający wymaga max 20 diód – proponowana ilość 48 diód znacznie odbiega od wymagań.

5. W punkcie 14. Zamawiający wymaga aby lampa posiadała przedział roboczy bez konieczności ogniskowania min 70 - 140cm. Zgodnie ustawą o zamówieniach publicznych wymagane parametry przedmiotu zamówienia muszą być precyzyjnie i jednoznacznie opisane przez właściwą normę.
PN EN 60601–2-41 (dotyczącą lamp operacyjnych oraz zabiegowych) nie opisuje przedziału roboczego oraz nie podaje metodologii pomiaru takiego parametru. Czy Zamawiającemu w tym punkcie chodzi o parametr L1 + L2 (20%) opisany w tej normie i czy dopuści lampę z o wartości L1 + L2 (20%) równej 130cm? Odpowiedź: Tak.

6. Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową o zasięgu regulacji w pionie 110cm? Odpowiedź: Tak.

7. Prosimy o uściślenie czy lampa zabiegowa, która jest przedmiotem zamówienia składa sie z jednej czy dwóch kopuł? Odpowiedź: 1 kopuła.

8. Czy Zamawiający zrezygnuje z wymogu określającego przyrost temperatury w obszarze głowy chirurga? Powyższy parametr nie jest podawany przez większość producentów lamp operacyjnych i zabiegowych. Ponadto zgodnie ustawą o zamówieniach publicznych wymagane parametry przedmiotu zamówienia muszą być precyzyjnie i jednoznacznie opisane przez właściwą normę. PN EN 60601–2-41 (dotyczącą lamp operacyjnych oraz zabiegowych) nie opisuje przyrostu temperatury w obszarze głowy chirurga oraz nie podaje metodologii pomiaru takiego parametru. Odpowiedź: Tak.

9. Czy Zamawiający dopuści lampę operacyjną o trwałości punktów świetlnych ok. 30000 godzin? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza - „około” jest określeniem nieprecyzyjnym,
niekonkretnym, nie ma skali.

7. Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampę zabiegową z czaszą w kształcie wycinka koła o wymiarach 335x298 mm? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza - kształt lampy ma bardzo duży wpływ na czyszczenie, konstrukcja winna być okrągła, płaska i opływowa. Oczekujemy konstrukcji o zwartej budowie łatwej w czyszczeniu.
8. Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampę zabiegową ze stałą wielkością średnicy pola
oświetleniowego wynosząca 17 cm? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza stałej 17 cm średnicy – wymaga regulowaną.
9. Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampę zabiegową z regulacją natężenia znajdującą się na ramieniu przy czaszy lampy? Odpowiedź: Tak.




Dotyczy: Pakiet 6 [wg Zamawiaj. Pakiet 7] – Lampa zabiegowa, jednoramienna w technologii LED 2 szt.
– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt

Pytanie 1 dot. pkt. 2, 5 i 11
Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową ze stałą średnicą pola operacyjnego równą 160 mm? Proszę zauważyć, że parametry opisane w wymaganiach technicznych spełnia wyłącznie jedna lampa zabiegowa.
Odpowiedź: uwaga Zamawiającego do wszystkich poniżej pytań tego pakietu - lampa zabiegowa, jednoramienna w technologii LED 2 szt. jest to pakiet nr 7 - po wyłączeniu z pakietu 5 (zmiana SIWZ z dnia 07/02.2013 r.– a nie jak pisze pytający pakiet 6.
W odpowiedzi na pyt 1 zamawiający nie dopuszcza lampy ze stałą średnicą wg siwz ma być regulowana.
Pytanie 2 dot. pkt. 3
Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową z oprawą oświetleniową w kształcie wieloboku przystosowaną do pracy w sali operacyjnej z nawiewem laminarnym? Proszę zauważyć, że nie ujmuje to na właściwościach świetlnych lampy, której kopuła jest zwarta tak jak wymaga Zamawiający. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza - kształt lampy ma bardzo duży wpływ na czyszczenie, konstrukcja winna być okrągła, płaska i opływowa. Oczekujemy konstrukcji o zwartej budowie łatwej w czyszczeniu.
Pytanie 3 dot. pkt. 4
Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową, w której natężenie światła wynosi 50 000 lux? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza ponieważ jest 10 000 lux różnicy.
Pytanie 4 dot. pkt.6.
Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową, w której regulacja natężenia oświetlenia możliwa jest z panelu umieszczonego na czaszy lampy? Proszę zauważyć, że proponowane rozwiązanie jest o wiele bardziej wygodne niż wymagane w SIWZ. Odpowiedź: tak.
Pytanie 5 dot. pkt. 7
Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową, w której ustawienie parametrów świetlnych realizowane jest za pomocą panelu umieszczonego na czaszy lampy, a pozycjonowanie oprawy oświetleniowej odbywa się za pomocą zdejmowanego sterylizowanego uchwytu umieszczonego w części bocznej oprawy? Proponowane rozwiązanie jest bardzo wygodne i nie ujmuje na walorach oświetleniowych lampy. Odpowiedź: tak.
Pytanie 6 dot. pkt. 9
Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową bez zintegrowanego uchwytu do pozycjonowania oprawy umieszczonego na części zewnętrznej? Proszę zauważyć, że uchwyt ten jest zbędny, jeżeli lampa wyposażona jest w zdejmowany sterylizowany uchwyt umieszczony w części bocznej oprawy. Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie dopuszcza bez zintegrowanego uchwytu - osoba operująca nie może sama uregulować, pozycjonować oprawy.
Pytanie 7 dot. pkt. 15
Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową, w której przyrost temperatury w obszarze głowy chirurga jest nie większy niż 1°C? Różnica pomiędzy parametrem wymaganym jest minimalna i w praktyce nieodczuwalna. Odpowiedź: Tak.
Pytanie 8 dot. pkt 17
Czy Zamawiający dopuści lampę zabiegową o żywotności matrycy LED 30 000h? Warto brać pod uwagę, że w stosunku do ogromnej trwałości diod LED deklarowane wartości przez różnych producentów mogą różnić się ze względu na przyjęte przez nich marginesy bezpieczeństwa. Może się więc zdarzyć, że dwóch wytwórców oferujących różne lampy i różną żywotność katalogową stosuje diody od tych samych producentów. Odpowiedź: Nie zamawiający nie dopuszcza – wymóg jest 40 000h.

Pakiet nr 5 – Lampa zabiegowa, jednoramienna w technologii LED (teraz pakiet 7)
– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt

1. Punkt 5. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę zabiegową z regulowaną średnicą pola oświetlonego w zakresie co najmniej 195-330 mm? Odpowiedź: Tak.
2. Punkt 8. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę zabiegową wyposażoną w 60 punktów LED? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza, ponieważ znacznie odbiega od wymagań – jest 3 x więcej.
3. Punkt 11. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę zabiegową z regulacją wielkości pola operacyjnego za pomocą uchwytu regulacyjnego umieszczonego centralnie w oprawie lampy? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza uchwytu umieszczonego centralnie – wymóg jest bocznie.
4. Punkt 5. Czy zamawiający dopuści do postępowania lampę zabiegową z przyrostem temperatury w obszarze głowy chirurga nie większym niż 1 stopień C? Odpowiedź: tak.

Lampa Zabiegowa, jednoramienna w technologii Led – 2szt [teraz pakiet 7]

– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt


1.Czy Zamawiający dopuści do Zaoferowania lampę której pozycjonowanie i ustawianie parametrów świetlnych odbywa się na panelu lampy oraz za pomocą sterylnego uchwytu umieszczonego w centralnej części czaszy? Co jest rozwiązaniem lepszym ponieważ pozwala na łatwą i bardziej precyzyjną regulację z dowolnie wybranego miejsca i dowolnej strony lampy. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza, ponieważ ma być uchwyt umieszczony bocznie.

2.Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę, której matryca diodowa złożona jest z 88 punktów led? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza, ponieważ znacznie odbiega od wymogów siwz gdzie max jest 20 punktów led.

3. Czy w rozumieniu punktu 14 Tabeli Zamawiający miał na myśli przedział roboczy tylko dla kopuły głównej? Ponieważ Zamawiający opisuje lampę jednoramienna i czy w związku z tym zamawiający dopuści lampę z przedziałem roboczym bez konieczności ogniskowania dla kopuły głównej 90 – 150cm? Odpowiedź: TAK.


Dotyczy: Pakiet nr 5, Lampa zabiegowa, jednoramienna w technologii LED - 2 szt.
– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt

Pytanie 1 Poz. 3 oraz 8 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy lampę zabiegową posiadającą 21 diod głównych (oraz 3 endoskopowe) umiejscowionych w 3 wyraźnie oddzielonych od siebie okrągłych sekcjach w celu zagwarantowania doskonałej dystrybucji cieniów w przypadku zasłaniania pola operacyjnego przez rękę, głowę czy też bark chirurga? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza proponowanego rozwiązania z diodami umiejscowionymi w zespołach świetlnych ruchomych lub nieruchomych.

Pytanie 2 Poz. 4 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający wymaga wysokiej klasy wysokiej klasy lampę zabiegową posiadającą natężenie oświetlenia min. 130 000 lux? Pragniemy zauważyć, że takie rozwiązanie znacząco ułatwi pracę oraz zapewni pełną funkcjonalność lampy. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza proponowanego natężenia – wymóg 60 000 lux. 130 000 lux to są lampy operacyjne a w tym pakiecie specyfikacji jest lampa zabiegowa.

Pytanie 3 Poz. 5 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy lampę zabiegową posiadającą regulowaną średnicę pola roboczego w zakresie 10 ÷ 19 cm? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza - znacznie odbiega od wymaganych zakresów.

Pytanie 4 Poz. 7 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy lampę zabiegową w której ustawienie parametrów świetlnych i pozycjonowanie opraw oświetleniowych odbywa się za pomocą zdejmowanego sterylizowanego uchwytu umieszczonego w części środkowej oprawy oświetleniowej? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza „w części środkowej”- wymóg to boczne ustawienie.

Pytanie 5 Poz. 9 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy lampę zabiegową w której możliwość ustawienia lampy odbywa się poprzez łącznik ramienia uchylnego z kopułą? Odpowiedź: Tak.

Pytanie 6 Poz. 11 w tabeli technicznej
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej klasy lampę zabiegową w której regulacja wielkości pola operacyjnego odbywa się za pomocą uchwytu regulacyjnego umieszczonego w części środkowej opraw oświetleniowych? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza „w części środkowej”- wymóg to boczne ustawienie.








Lampa zabiegowa, jednoramienna w technologii LED – 2 szt.
– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt

1. Dot. pkt. 5 - Czy Zamawiający dopuści lampę o regulowanej średnicy pola operacyjnego w zakresie 15-20 cm? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza – zakres znacznie odbiega od wymaganego.

2. Dot. pkt. 7 - Czy Zamawiający dopuści lampę z możliwością ustawienia parametrów świetlnych z panelu umieszczonego na ramieniu lampy? Pozycjonowanie lampą (poruszanie lampą we wszystkich kierunkach) odbywa się za pomocą sterylizowanego uchwytu umieszczonego w centralnej części lampy. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza „umieszczonego w centralnej części lampy” – wymóg ma być uchwyt bocznie.

3. Dot. pkt. 8 – Czy Zamawiający dopuści lampę złożoną z 42 diod? Odpowiedź: Nie, bo ma być max 20 diód.

4. Dot. pkt. 9 – Czy Zamawiający dopuści lampę bez zintegrowanego uchwytu umieszczonego na części zewnętrznej oprawy? Pozycjonowanie lampą (poruszanie lampą we wszystkich kierunkach) odbywa się za pomocą sterylizowanego uchwytu umieszczonego w centralnej części lampy. Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza - wymóg - ma być bocznie.

5. Dot. pkt. 11 – Czy Zamawiający dopuści lampę z regulacją wielkości pola operacyjnego
z panelu umieszczonego na ramieniu lampy? Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dopuszcza – bo wymóg jest z panelu i za pomocą uchwytu.

6. Dot. pkt. 15 – Czy Zamawiający dopuści lampę, w której przyrost temperatury w obszarze głowy chirurga wynosi około 10C? Odpowiedź: tak.

7. Dot. pkt. 16 – Czy Zamawiający dopuści lampę ze stałą temperaturą wynoszącą 42500K? Odpowiedź: Nie – bo wymóg to 4500°K.


1. Czy Zamawiający połączy w jeden pakiet następujące pakiety:
- kolumna endoskopowa (pakiet 1)
- kolumna anestezjologiczna (pakiet 3)
- kolumna chirurgiczna (pakiet 4)
- lampa operacyjna bezcieniowa (pakiet 5)
- lampa zabiegowa (pakiet 5)?
Dzięki takiemu rozwiązaniu Zamawiający będzie miał pewność, że na jednej sali będą znajdować się kolumny i lampy tego samego producenta co ma niebagatelne znaczenie w przypadku serwisowania i konserwacji powyższego sprzętu ( czynności te będą wykonywane przez jedną firmę)
Odpowiedź: NIE, Zamawiający nie połączy pakietów.



Pytanie nr 1: Prosimy o udzielenie odpowiedzi i podanie informacji czy Zamawiający znajduje się w trakcie przekształcania w spółkę kapitałową? Odpowiedź: NIE.

Pytanie nr 2: dotyczące zapisów umowy paragraf 7 punkt 1b: Czy Zamawiający wyrazi zgodę, aby czas o którym mowa liczony był w dniach roboczych? (Z uwagi na dni świąteczne i okresy soboty/niedziele oraz charakteru pracy serwisu takie doprecyzowanie terminu może być fizycznie nie wykonalne. Odpowiedź: Tak mowa jest o dniach roboczych. Zamawiający uważa za dni robocze dni od poniedziałku do piątku.

Pytanie nr 3: dotyczące zapisów umowy paragraf 7 punkt 1b, 1c: Czy Zamawiający wyrazi zgodę, aby na zmianę i naliczanie kar od wartości uszkodzonego urządzenia? Ponieważ przedmiot umowy składa się z kilkunastu urządzeń - gwarantuje wyposażenie kilku pracowni to potencjalna awaria jednego urządzenia nie destabilizuje pracy pozostałych urządzeń zawartych w przedmiocie umowy. Odpowiedź: Tak – Zamawiający dokonuje zmiany w §7 1b i 1c.

W umowie jest:
§7. pkt 1.
b. Czas reakcji serwisu od zgłoszenia awarii: max 48 godzin. W przypadku niedotrzymania powyższego terminu Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1 % wartości netto przedmiotu umowy,
c. Wykonawcy zobowiązuje się naprawić uszkodzone urządzenia – przedmiot zamówienia w terminie do 5 dni roboczych od momentu otrzymania zgłoszenia do naprawy, a w przypadku konieczności sprowadzania części spoza granic Polski – do 10 dni roboczych. W przypadku niedotrzymania terminu naprawy Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto przedmiotu umowy, za każdy dzień opóźnienia
W umowie winno być:
§7. pkt 1.
b. Czas reakcji serwisu od zgłoszenia awarii: max 48 godzin. W przypadku niedotrzymania powyższego terminu Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1 % wartości netto uszkodzonego urządzenia,
c. Wykonawca zobowiązuje się naprawić uszkodzone urządzenia – przedmiot zamówienia w terminie do 5 dni roboczych od momentu otrzymania zgłoszenia do naprawy, a w przypadku konieczności sprowadzania części spoza granic Polski – do 10 dni roboczych. W przypadku niedotrzymania terminu naprawy Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto uszkodzonego urządzenia, za każdy dzień opóźnienia


Pytanie nr 15: dotyczące zapisów SIWZ punkt II podpunkt 10: Zgodnie z zapisami KC prosimy o zmianę na 12 miesięcy okresu rękojmi ? Odpowiedź: zgodnie z art. 558 KC strony maja możliwość modyfikacji zapisów dotyczących warunków rękojmi w zwiazku z tym podtrzymujemy decyzję co do 24 miesięcznego okresu gwarancji i rękojmi.

Pytanie nr 16: dotyczące zapisów SIWZ punkt IX. 11: Celem doprecyzowania zapisów SIWZ prosimy o informacje czy do oferty ma być załączony zaakceptowany i wypełniony wzór umowy? (uwagi: formularz ofertowy zawiera już zobowiązanie podpisania umowy na warunkach określonych we wzorze umowy). Odpowiedź: Nie ma konieczności dołączania wzoru umowy do oferty. Jeśli odpowiedzi na pytania wniosą zmiany w treści umowy – jest to wiążąca zmiana SIWZ (umowa jest jej integralną częścią). Zamawiający przygotuje ostateczną treść umowy po wszystkich odpowiedziach na pytania i taka umowa zostanie podpisana z wybranym Wykonawcą.

Pytanie nr 17: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) oraz zapisów umowy paragraf 7 punkt 1d: Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zapis umowy:
„W przypadku 3-krotnej naprawy gwarancyjnej tego samego elementu lub podzespołu, Wykonawca obowiązany jest wymienić ten element (podzespół) na nowy”
Odpowiedź: Tak, Zamawiający dokonuje zmiany w treści umowy.
Jest: § 7. 1 d) W przypadku 2-krotnej naprawy gwarancyjnej tego samego elementu lub podzespołu, Wykonawca obowiązany jest wymienić ten element (podzespół) na nowy.
Winno być: § 7. 1 d) W przypadku 3-krotnej naprawy gwarancyjnej tego samego elementu lub podzespołu, Wykonawca obowiązany jest wymienić ten element (podzespół) na nowy.
Zamawiający przygotuje ostateczną treść umowy po wszystkich odpowiedziach na pytania i taka umowa zostanie podpisana z wybranym Wykonawcą.


Pytanie nr 18: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) oraz zapisów umowy paragraf 2 punkt 1d: Celem doprecyzowania zapisów umowy prosimy o podanie informacji co Zamawiający rozumie pod pojęciem „ dostawa wszelkich niezbędnych akcesoriów ..”

(Ze względu na niejednoznaczność terminu i w oparciu o art. 29 ust. 1 ustawy Pzp (który zobowiązuje jednoznacznie zamawiającego do dokonania opisu przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący)
Odpowiedź: Zamawiający rozumie dostawę wszystkich elementów, które wchodzą w skład zestawu zgodnie z zapisami SIWZ pozwalającym uruchomić urządzenie.

Pytanie nr 19: dotyczące opisu przedmiotu zamówienia Pakiet nr 2 (po wyłączeniu 1 szt. pakiet 2 zawiera 3 szt.) oraz zapisów umowy paragraf 7 punkt 1 c: Czy w przypadku dostarczenia sprzętu zastępczego, który zapewni ciągłość pracy Zamawiający zrezygnuje z naliczania kar umownych ? Odpowiedź: Tak.
Do § 7.1.c. dodaje się zdanie: W przypadku dostarczenia sprzętu zastępczego, który zapewni ciągłość pracy Zamawiający zrezygnuje z naliczania kar umownych.
Zamawiający przygotuje ostateczną treść umowy po wszystkich odpowiedziach na pytania i taka umowa zostanie podpisana z wybranym Wykonawcą.

Dotyczy: Pakiet 1, 3-6
Pytanie 1
Czy Zamawiający wydłuży termin dostawy podstaw stropowych z 4 do 5 lub 6 tygodni? Kolumny i lampy (łącznie z zestawami montażowymi) są urządzeniami robionymi specjalnie za zamówienie po podpisaniu umowy, co wymaga czasu i precyzji. Odpowiedź: NIE, Zamawiający nie wydłuży terminu - konieczność koordynacji z postępującymi pracami budowlanymi wymaga montażu w wymaganym terminie.
Pytanie 2
Czy Zamawiający potwierdza, że na własny koszt doprowadzi gazy i podłączy do płyt interfejsowych wszystkich kolumn, a także doprowadzi odpowiednią liczbę przewodów zasilających do kolumn i lamp? Odpowiedź: Zamawiający doprowadzi na własny koszt gazy i wykona podłączenie jednego podejścia każdego z gazów do płyty interfejsowej kolumny.
Pytanie 3
Czy Zamawiający potwierdza, że strop w miejscu mocowania kolumn wytrzyma dopuszczalne obciążenie: siła skupiona 3 800 N i moment skręcający 6 600 Nm? Odpowiedź: Tak, strop ma wystarczającą nośność.


PYTANIA DOTYCZĄCE ZAPISÓW UMOWY

Pytanie 1
Dotyczy: SIWZ, rozdział II.11,
Załącznik nr 4 do SIWZ, pkt 5 – formularz ofertowy,
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o zmianę zapisów w/w punktów, aby wyznaczoną na zakończenie II etapu datę 31 sierpnia 2013 roku zastąpić zapisem: „do 12 tygodni od dnia podpisania umowy”. W bardzo niekorzystnym przypadku, np. przedłużania terminów związania ofertą czy odwołań, przy utrzymaniu tego zapisu, może dojść do sytuacji w której termin realizacji II etapu byłby wcześniejszy niż etapu I.
Odpowiedź: Nie, zamawiający nie dokonuje zmiany wyznaczonych terminów realizacji - podanie daty końcowej [31 sierpnia 2013 r.] uzasadnione jest to otrzymaniem finansowania projektu i zaawansowaniem realizacji prac budowlanych.

Pytanie 2
Dotyczy SIWZ, rozdział II.12,
Zwracamy się z prośbą o zmianę w/w. zapisów na:
„- 1 rata płatna po wykonaniu etapu I w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury. Podstawą wystawienia faktury będzie podpisany obustronnie częściowy protokół odbioru.
- 2 rata płatna po wykonaniu II etapu (montażu i uruchomieniu kompletnego urządzenia oraz przeszkolenia użytkowników) w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury. Podstawą wystawienia faktury będzie podpisany obustronnie końcowy protokół zdawczo-odbiorczy.”
W przypadku uwzględnienia prośby wykonawcy zwracamy się z prośbą o odpowiednią zmianę zapisów §5 ust. 3 projektu umowy.
Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisów [pozostaje bez zmian zapis o 15% płatności za I etap i 85% płatności za II etap].

Pytanie 3
Dotyczy załącznika nr 1 do SIWZ – formularz ofertowy, pkt. 4.2,
§7 ust. 1a projektu umowy
Wnosimy o modyfikację zapisu tak, aby otrzymał on brzmienie: „2. Czas reakcji serwisu od zgłoszenia awarii: max. 48 godzin. W przypadku niedotrzymania powyższego terminu Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę w wysokości 0,1% wartości netto urządzenia, którego opóźnienie dotyczy,”.
Odpowiedź: Tak, koryguje się zapis formularza ofertowego
Jest:
pkt. 4.1.2. Czas reakcji serwisu od zgłoszenia awarii: max 48 godzin. W przypadku niedotrzymania powyższego terminu Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1 % wartości netto zamówienia,
Winno być:
Pkt. 4.1.2. Czas reakcji serwisu od zgłoszenia awarii: max 48 godzin. W przypadku niedotrzymania powyższego terminu Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1 % wartości netto uszkodzonego urządzenia.
Zmieniony formularz ofertowy w załączniku do niniejszego pisma.

Pytanie 4
Dotyczy załącznika nr 1 do SIWZ – formularz ofertowy, pkt. 4.5
Wnosimy o wykreślenie w/w zapisu.
Odpowiedź: Zamawiający nie wyraża zgody na wykreślenie w/w zapisu.

Pytanie 5
Dotyczy załącznika nr 1 do SIWZ – formularz ofertowy, pkt. 4.2,
§7 ust. 1e projektu umowy
Wnosimy o ujednolicenie w/w zapisu na zgodny z zapisem pkt. 4.1 załącznika nr 1 do SIWZ oraz §7 ust. 1a projektu umowy.
Odpowiedź: Zamawiający nie przystaje na wniosek Oferenta w tym zakresie albowiem brak sprzeczności w przytoczonych zapisach. Pkt. 4 ust 2 formularza ofertowego dotyczy czasu reakcji serwisu liczonego od zgłoszenia przy czym czas reakcji należy rozumieć jako podjęcie czynności naprawczych, tym samym w § 7 ust. 1 projektu umowy mowa jest o czasie naprawy rozumianego jako usunięcie awarii liczonego od dnia zgłoszenia.

Pytanie 6
Dotyczy § 4 ust. 4 projektu umowy
Wnosimy o modyfikację zapisu tak, aby otrzymał on brzmienie:
„Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za szkody oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków dotyczących pracowników Wykonawcy i osób trzecich powstałych w wyniku działania lub zaniechania Wykonawcy w związku z realizacją przedmiotu zamówienia, w tym także w związku z czynnościami wykonywanymi przez Wykonawcę, albo osoby lub podmioty trzecie wykonujące na rzecz Wykonawcy czynności związane z montażem przedmiotu zamówienia oraz w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie szkody powstałe w przedmiocie zamówienia od dnia rozpoczęcia realizacji umowy do dnia dokonania przez Zamawiającego odbioru końcowego.”

Przeniesienie odpowiedzialności na Wykonawcę za szkody inne, niż powstałe w wyniku jego działania lub zaniechania powoduje powstanie niewspółmiernego ryzyka po stronie Wykonawcy. Ewentualna szkoda w przedmiocie zamówienia powstała przed odbiorem końcowym może być bowiem spowodowana działaniem osób trzecich, nie wykonujących przy tym czynności na rzecz Wykonawcy, odpowiedzialnością za które Wykonawca nie powinien być obciążony.
Zmodyfikowanie zapisów umowy w sposób przedstawiony powyżej wydaje się być nieodzowne, biorąc pod uwagę konieczność zachowania zasady równości stron sformułowaną w przepisach art. 7 ust. 1 ustawy PZP oraz art. 3531 k.c. oraz art. 5 k.c. W wypadku pozostawienia przedstawionych wyżej zapisów projektu y w pierwotnej wersji, dojdzie do naruszenia powołanych przepisów prawa. Zamawiający ułożył bowiem stosunek zobowiązaniowy sprzecznie z naturą tego rodzaju umów (sprzedaż/dostawa), nadużywając przy tym dominującej pozycji, jako jednej ze stron. Mając na uwadze uchwałę składu 7 sędziów SN z dnia 22 maja 1991 r. (III CZP 15/91, OSNCP 1992/1/1) mówiącą iż: „W tym stanie rzeczy za sprzeczne z naturą umowy gospodarczej należy uznać pozostawienie w ręku jednej tylko strony możliwości dowolnej zmiany jej warunków. Sprzeczność ta występuje szczególnie wyraźnie zwłaszcza przy umowach zawieranych nie w oparciu o indywidualne pertraktacje, ale w oparciu w regulamin wydany przez profesjonalistę, skoro jest oczywiste, że zawsze jest on zainteresowany w najkorzystniejszym dla siebie ukształtowaniu regulacji masowo zawieranych umów”.
Odpowiedź: Zamawiający nie widzi możliwości zmiany zapisu § 4 pkt. 4 – „w związku z” wskazuje tu, że chodzi o związek przyczynowy.

Pytanie 7
Dotyczy § 7 ust. 1c. projektu umowy
Wnosimy o modyfikację w/w zapisu na zgodny z zapisami pkt. 4.3 załącznika nr 1 do SIWZ – formularza ofertowego.
Odpowiedź: Tak, Zamawiający dokonuje zmiany w zapisie umowy.
Jest: w § 7 ust. 1c.
a. Wykonawca zobowiązuje się naprawić uszkodzone urządzenia – przedmiot zamówienia w terminie do 5 dni roboczych od momentu otrzymania zgłoszenia do naprawy, a w przypadku konieczności sprowadzania części spoza granic Polski – do 10 dni roboczych. W przypadku niedotrzymania terminu naprawy Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto przedmiotu umowy, za każdy dzień opóźnienia
Winno być: w § 7 ust. 1c.
c. Wykonawca zobowiązuje się naprawić uszkodzone urządzenia – przedmiot zamówienia w terminie do 5 dni roboczych od momentu otrzymania zgłoszenia do naprawy, a w przypadku konieczności sprowadzania części spoza granic Polski – do 10 dni roboczych. W przypadku niedotrzymania terminu naprawy Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto uszkodzonego urządzenia, za każdy dzień opóźnienia
Zamawiający przygotuje ostateczną treść umowy po wszystkich odpowiedziach na pytania i taka umowa zostanie podpisana z wybranym Wykonawcą.

Pytanie 8
Dotyczy §7 ust. 1 pkt. d projektu umowy
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę zapisu § 7 ust. 1 pkt d wzoru umowy oraz zapisów SIWZ na następujący: „W przypadku 3-krotnej naprawy gwarancyjnej tego samego elementu lub podzespołu, Wykonawca obowiązany jest wymienić ten element (podzespół) na nowy.”?
Odpowiedź: Tak, dokonuje się zmiany.
W umowie jest:
§ 7 pkt 1.
d. W przypadku 2-krotnej naprawy gwarancyjnej tego samego elementu lub podzespołu, Wykonawca obowiązany jest wymienić ten element (podzespół) na nowy.

W mowie winno być:
§ 7 pkt 1.
d. W przypadku 3-krotnej naprawy gwarancyjnej tego samego elementu lub podzespołu, Wykonawca obowiązany jest wymienić ten element (podzespół) na nowy.
Zamawiający przygotuje ostateczną treść umowy po wszystkich odpowiedziach na pytania i taka umowa zostanie podpisana z wybranym Wykonawcą.

Pytanie 9
Dotyczy § 8 ust. 4 pkt. b projektu umowy
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę § 8 ust. 4b wzoru umowy na następujący: „Zamawiający zastrzega sobie prawo odstąpienia od niniejszej umowy z uwagi na wadę prawną dostarczonego Urządzenia lub niezgodność jego parametrów technicznych z ofertą złożoną przez Wykonawcę.”?
Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie widzi możliwości zmiany zapisu.

Pytanie 10
Dotyczy §8 ust. 1 projektu umowy
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę §8 ust. 1 wzoru umowy na następujący „W przypadku opóźnienia w terminowym wykonaniu Zamówienia, o którym mowa w par. 3 ust. 1 Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto przedmiotu umowy dostarczonego z opóźnieniem za każdy dzień opóźnienia.”?
Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie widzi możliwości zmiany zapisu.


Pytanie 11
Czy zamawiający w przypadku wyboru oferty Zamawiającego na więcej niż jeden pakiet wyrazi zgodę na podpisanie umowy na każdy pakiet osobno? Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza taką możliwość, ale nie wymaga.

Pytanie 12
Dotyczy §8 ust. 2 projektu umowy
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę § 8 ust. 2 wzoru umowy na następujący:
„Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowna w wysokości 10% netto zrealizowanej części umowy.
Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie widzi możliwości zmiany zapisu.

Pytanie 13
Dotyczy §8 ust. 4 pkt. c projektu umowy
Prosimy o modyfikację §8 ust. 4c na: „Zamawiający może odstąpić od przedmiotowej umowy i to w terminie 30 dni od powzięcia wiedzy co do przesłanki odstąpienia-wtedy, gdy:
c)Opóźnienie w dostawie będzie przekraczać 30 dni roboczych od dnia określonego w par. 3 niniejszej umowy.”
Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie widzi możliwości zmiany zapisu.

Pytanie 14
Dotyczy §15 projektu umowy
Prosimy o modyfikację w/w zapisu na: „Wykonawca nie może dokonać cesji wierzytelności powstałych w związku z realizacją niniejszej umowy na rzecz osoby trzeciej bez zgody Zamawiającego, wyrażonej w trybie art.54 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej z dnia 15.04.2011 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 654). W przypadku nieuiszczenia przez Zamawiającego zapłaty w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania Wykonawcy do zapłaty, Wykonawca ma prawo dokonać przelewu wierzytelności zgodnie z art. 509 k.c. a zastrzeżenie umowne wyrażone w zdaniu poprzedzającym strony traktują, jako nieistniejące.”.
Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie widzi możliwości zmiany zapisu.


Pytanie 16
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o dodanie n/w zapisu do projektu umowy:
„Zgodnie z art. 144 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych strony w przypadku ustawowej zmiany stawki podatku VAT dopuszczają zmianę wartości umowy. W takim przypadku (ustawowej zmiany stawki podatku VAT mającej miejsce przed datą wystawienia faktury) wartość brutto umowy ulegnie automatycznie zmianie proporcjonalnej do wprowadzonych zmian.”
Odpowiedź: Tak, Zamawiający dodaje zapis w umowie zmieniając tym samym numerację paragrafów.
Jest:
§ 16
Ewentualne spory, mogące powstać przy wykonaniu umowy, Strony poddają rozstrzygnięciu właściwemu rzeczowo Sądowi w Poznaniu.
§ 17
Umowa spisana została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.

Winno być:
§ 16
Zgodnie z art. 144 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych strony w przypadku ustawowej zmiany stawki podatku VAT dopuszczają zmianę wartości umowy. W takim przypadku (ustawowej zmiany stawki podatku VAT mającej miejsce przed datą wystawienia faktury) wartość brutto umowy ulegnie automatycznie zmianie proporcjonalnej do wprowadzonych zmian.
§ 17
Ewentualne spory, mogące powstać przy wykonaniu umowy, Strony poddają rozstrzygnięciu właściwemu rzeczowo Sądowi w Poznaniu.
§ 18
Umowa spisana została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.

Zamawiający przygotuje ostateczną treść umowy po wszystkich odpowiedziach na pytania i taka umowa zostanie podpisana z wybranym Wykonawcą.


W związku z powyższym w specyfikacji dodaje się zapis:
Jest:
XV. Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, ogólne warunki umowy albo wzór umowy, jeżeli zamawiający wymaga od wykonawcy, aby zawarł z nim umowy sprawie zamówienia publicznego na takich warunkach.
Wzór umowy stanowi załącznik nr 5 do specyfikacji.
Zakazuje się istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany.

Winno być:
XV. Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, ogólne warunki umowy albo wzór umowy, jeżeli zamawiający wymaga od wykonawcy, aby zawarł z nim umowy sprawie zamówienia publicznego na takich warunkach.
Wzór umowy stanowi załącznik nr 5 do specyfikacji.
Zakazuje się istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany.
Zgodnie z art. 144 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych strony w przypadku ustawowej zmiany stawki podatku VAT dopuszczają zmianę wartości umowy. W takim przypadku (ustawowej zmiany stawki podatku VAT mającej miejsce przed datą wystawienia faktury) wartość brutto umowy ulegnie automatycznie zmianie proporcjonalnej do wprowadzonych zmian.




Dotyczy: Pakiet nr 5

Pytanie 1
Czy w celu zwiększenia konkurencyjności i możliwości wyboru spośród większej liczby oferentów Zamawiający wrazi zgodę na rozdzielenie Pakietu nr 5 na dwa osobne pakiety w sposób następujący:
- Pakiet 5a - Lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna w technologii diodowej LED - 1 szt.
- Pakiet 5b - Lampa zabiegowa, jednoramienna w technologii LED - 2 szt.?
Odpowiedź: pakiet rozdzielono - na pakiet 5 i pakiet 7 - w piśmie z dnia 07.02.2013 r.
– INFORMACJA!!!! Uwaga - pakiet 5 został rozdzielony na pakiet 5 i 7
Pakiet 5 - lampa operacyjna bezcieniowa, dwuramienna 1 szt.
Pakiet 7 - lampa zabiegowa, jednoramienna 2szt

Pytanie 2
Prosimy o wyjaśnienie:
- jaka jest wysokość od podłoża do sufitu w miejscu montażu lamp,
- jaka jest wysokość od podłoża do sufitu podwieszanego (jeśli taki jest zamontowany) w miejscu montażu lamp,
- czy w miejscu montażu lamp, Zamawiający posiada płyty stropowe (montażowe), jeśli tak to jakiego producenta,
- jaki jest rodzaj stropu w miejscu montażu lamp i czy jest możliwość zamontowania drugiej płyty stropowej w posadzce nad salą operacyjną (czy pomieszczenia nad salą operacyjną są użytkowane)?
Odpowiedź: w pytaniu są cztery myślniki – w odpowiedzi są: a,b,c,d
a) - b)
Sala zabiegowa na 1 piętrze,
wysokość do stropu 381 cm,
wysokość do sufitu 330 cm.

Sale endoskopowe 2 piętro
wysokość do stropu 332 cm,
wysokość do sufitu 290 cm.

Gabinet zabiegowy parter
wysokość do stropu 336 cm,
wysokość do sufitu 300 cm.

c)
W miejscu montażu nie ma płyt montażowych, są one przedmiotem niniejszego postępowania.
d)
Strop żelbetowy monolityczny grubości 24 cm. Pomieszczenia nad salą zabiegową nie są użytkowane, jednak na stropie są już wykonane warstwy posadzkowe. Możliwość zamontowania płyty zlokalizowanej na stropie istnieje, po stronie wykonawcy płyty będzie leżeć odtworzenie warstw posadzkowych. Zamawiający preferuje montaż na zasadzie kotew wklejanych od spodu, bez naruszania posadzki na wyższej kondygnacji


Czy Zamawiający wyrazi zgodę i zmieni zapis umowy w §7 wydłużając czas reakcji serwisu od zgłoszenia awarii z max 48 godzin na max 72 godziny w dni robocze?

Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę czasu reakcji serwisu z 48 godz. na 72 godz.
Czas reakcji serwisu w ciągu 48 godzin w przypadku awarii sprzętu na sali zabiegowej/operacyjnej jest czasem wymaganym.

W formularzu ofertowym i w umowie winno być jednolicie „48 godzin w dni robocze”.
Dokonuje się korekty w obydwu dokumentach [formularzu ofertowym i umowie].
Zamawiający uważa za dni robocze dni od poniedziałku do piątku.

« Powrót do szczegółów zamówienia