Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa odczynników do biologii i diagnostyki molekularnej

Numer zamówienia:

350/64/2013

« Powrót do szczegółów zamówienia

odpowiedzi na pytania

Poznań, dnia 11.07.2013
EZ/350/64/2013/875



Wg rozdzielnika:
do wszystkich zainteresowanych i uczestników postępowania o zamówienie publiczne.
dotyczy: przetargu nieograniczonego nr EZ/350/64/2013 Zakup i dostawa odczynników do biologii i diagnostyki molekularnej

Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęły zapytania do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, na które udzielamy odpowiedzi:

PYTANIE
Par. 2 ust. 4 Czy Zamawiający wyrazi zgodę aby zobowiązanie do realizacji wynosiło min. 60% całkowitej wartości umowy?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na powyższe.

PYTANIE
Par. 6 ust. 1 Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę w §6 ust.1 wzoru umowy wyrażenia „od dnia otrzymania” na „od daty wystawienia”.
Utrzymanie zapisu w obecnej postaci spowoduje, iż niemożliwe będzie dokładne określenie terminu płatności.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisu. Termin płatności

PYTANIE
Par. 6 ust. 2 Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dodanie zapisu „W przypadku opóźnień w płatnościach Zamawiającego o okres przekraczający 60 dni od daty wymagalności Wykonawca uprawniony jest do cesji wierzytelności, pod warunkiem poinformowania Zamawiającego o zamiarze dokonania cesji, co najmniej na 14 dni przed dokonaniem cesji wierzytelności.”

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na powyższe. Zgodnie z art. 54 ust. 5 ustawy z dnia 15.04.2011 o działalności leczniczej ( Dz. U. nr 112 poz. 654) zmiana Wierzyciela wymaga zgody samorządu Województwa. Zamawiający nie ma uprawnień do samodzielnego wyrażania zgody na cesję wierzytelności.

PYTANIE
Par. 7 ust 1 Czy Zamawiający wyraz zgodę na zmianę zapisu „Wykonawca zobowiązuje się do zapłaty na rzecz Zamawiającego kar umownych w przypadku” na „Zamawiającemu przysługuje uprawnienie do żądania kar umownych w przypadku:”
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na powyższe. Kary umowne mają dyscyplinować wykonawców i zapewnić Zamawiającemu ciągłość dostaw oraz pozwolić na pokrycie ewentualnych kosztów powstałych z nienależytej realizacji umowy. W związku z tym pierwotny zapis zapewnia odpowiednią realizację celu ustanowienia kar umownych.

PYTANIE
Par. 7 ust. 1 pkt a) „Opóźnienie” oznacza uchybienie terminowi bez względu na przyczynę tego uchybienia, natomiast „zwłoka” zgodnie z art. 476 K.C., następuje w sytuacji gdy dłużnik nie spełnia świadczenia w skutek okoliczności za które ponosi odpowiedzialność. Kara umowna skategoryzowana jako zryczałtowane odszkodowanie, powinna być wymagalna wyłącznie jeżeli została spowodowana okolicznościami, za które dłużnik (Wykonawca) ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych. Z powyższych przesłanek wynika, iż dla zachowania istoty instytucji kary umownej - nie może ona zostać zastrzeżona na wypadek niedotrzymania terminu wskutek okoliczności, za które Wykonawca nie ponosi.
Czy mając na uwadze powyższe Zamawiający wyrazi zgodę wykreślenie w §7 ust. 1 pkt a wyrażeń „opóźnienie lub”?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na powyższe.

PYTANIE
Par. 7 ust. 1 pkt b) tiret pierwszy i drugi:
Prosimy o modyfikację ww. postanowienia wzoru umowy w taki sposób, aby wysokość kary umownej naliczana była od wartości wynagrodzenia brutto dot. niezrealizowanej części umowy.
Jeśli dostawa będzie w znaczącej mierze realizowana w sposób prawidłowy, a dla przykładu odstąpienie do umowy będzie dotyczyć niewielkiej partii towaru, to zastrzeżenie kary umownej naliczanej od ogólnej wartości całej umowy na dostawę będzie miała charakter rażąco zawyżony. W takiej sytuacji nie budzi wątpliwości dysproporcja między poniesioną szkodą a wysokością kary umownej.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody za dokonanie wskazanej zmiany. Kary umowne zostały określone na odpowiednim, niewygórowanym poziomi i ich modyfikacja we wskazany sposób spowodowałaby, iż ochrona Zamawiającego byłaby iluzoryczna.

PYTANIE
Par. 7 Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dodanie ustępu o brzemieniu „Całkowita wartość kar umownych nie może przekraczać 4,95% wartości brutto umowy.”?
Kara umowna ma na celu naprawienie szkody poniesionej przez Zamawiającego, ale nie może być nadmierna oraz prowadzić do konieczności nieuzasadnionego ponoszenia przez wykonawcę nieproporcjonalnych obciążeń.
Ponadto, w razie gdyby szkoda była wyższa, Zamawiający ma prawo dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych na podstawie par. 11 ust.2.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wprowadził zapis w paragrafie nr 7 ust. 1a umowy w treści: „opóźnienia lub zwłoki w dostawie zamówionych Przedmiotów umowy Wykonawca zapłaci na rzecz Zamawiającego karę umowną w wysokości 0,2 % niezrealizowanej w terminie części zamówienia, za każdy dzień opóźnienia lub zwłoki, licząc od dnia określonego na podstawie w § 2 ust. 3 lit. a niniejszej umowy. Całkowita wartość kar umownych nie może przekroczyć 6% wartości brutto umowy.

PYTANIE
Par. 7 ust. 2 Prosimy o wykreślenie tego zapisu.
W przypadku braku zgody na powyższe prosimy o dodanie zapisu „nie dotyczy to sytuacji, gdy Zamawiający zalega z płatnościami za dostarczony towar ponad 60 dni od daty wymagalności”

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę wskazanego postanowienia, gdyż w odpowiedni sposób zabezpiecza one interesy Zamawiającego. Wykonawcy powinni liczyć się, iż w przypadku nieterminowej dostawy Zamawiający będzie uprawniony do odstąpienia od umowy. Z uwagi na zakres działalności Zamawiającego brak należytej realizacji zamówienia w postaci opóźnienia jego realizacji może przynieść bardzo poważne i nieodwracalne skutki, do czego Zamawiający nie może dopuścić.

PYTANIE
Par. 7 Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dodanie zapisu „Uprawnienie do żądania kar umownych przysługuje w ciągu 30 dni od daty powzięcia wiadomości o zaistnieniu przesłanki”.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na dodanie zapisu, gdyż w odpowiedni sposób zabezpiecza on interesy Zamawiającego. Z uwagi na zakres działalności Zamawiającego brak należytej realizacji zamówienia w postaci opóźnienia jego realizacji może przynieść bardzo poważne i nieodwracalne skutki, do czego Zamawiający nie może dopuścić.

PYTANIE
Par. 3 ust. 5 Prosimy o doprecyzowanie zapisu. W zapisie jest mowa o ust. 3 pkt d), - we wzorze umowy brak takiego punktu.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający usuwa zapis paragrafu 5 ust. 5 umowy.

PYTANIE
Par. 7 ust. 1 pkt b) Prosimy o dodanie brzmienia „uprawnienie nie przysługuje w sytuacji, gdy Zamawiający zalega z płatnościami za dostarczony towar ponad 60 dni”.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na dodanie zapisu, gdyż w odpowiedni sposób zabezpiecza on interesy Zamawiającego. Z uwagi na zakres działalności Zamawiającego brak należytej realizacji zamówienia w postaci opóźnienia jego realizacji może przynieść bardzo poważne i nieodwracalne skutki, do czego Zamawiający nie może dopuścić.
PYTANIE
Par. 9 ust. 4 Czy w związku z regulacją art. 144 ust. 1 ustawy PZP Zamawiający wyraża zgodę na wprowadzenie do wzorów umów zapisu o dopuszczalności wprowadzania zmian, w brzmieniu przedstawionym poniżej?
1. Zmiana Umowy może obejmować, w zakresie dozwolonym przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych, w szczególności:
1.1. zmianę ilości przedmiotu zamówienia;
1.2. zmianę jakości, parametrów lub innych cech charakterystycznych dla przedmiotu zamówienia, w tym zmianę numeru katalogowego produktu bądź nazwy własnej produktu;
1.3. zmianę elementów składowych przedmiotu zamówienia na zasadzie ich uzupełnienia lub wymiany;
1.4. zmianę sposobu konfekcjonowania;
1.5. zmianę terminu realizacji dostaw;
1.6. zmianę terminu realizacji Umowy;
1.7. zmianę okresu obowiązywania umowy, w tym w szczególności o czas konieczny dla przeprowadzenia kolejnego przetargu na analogiczny przedmiot zamówienia.
2. Warunkami dokonania zmian wskazanych w ust. 1 powyżej mogą być:
2.1. wprowadzony zostanie na rynek przez wykonawcę produkt zmodyfikowany bądź udoskonalony, bądź
2.2. wystąpi przejściowy brak produktu przy jednoczesnej możliwości dostarczenia produktu zamiennego o parametrach nie gorszych od produktu objętego Umową, bądź
2.3. nastąpi zmiana organizacyjna po stronie Zamawiającego, w szczególności w zakresie organizacji pracy laboratorium, bądź
2.4. nastąpi zmiana w zakresie liczby badań objętych zapotrzebowaniem Zamawiającego, bądź
2.5. wymagać tego będzie prawidłowa realizacja przez Zamawiającego zadań polegających na wykonywaniu świadczeń diagnostycznych, bądź
2.6. w wyniku zmiany Umowy możliwe będzie podniesienie poziomu/jakości badań wykonywanych przez Zamawiającego, bądź
2.7. będzie to konieczne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa lub zapobieżenie awarii, bądź
2.8. będzie to konieczne ze względu na zmianę przepisów prawa, bądź
2.9. zmiana w inny sposób dostarczy pożytku Zamawiającemu

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wskazuje, iż nie ma potrzeby dokonywania modyfikacji we wskazany sposób, gdyż zapisy dotyczące zmiany określone zostały w umowie.

UWAGA:
Ocena oferty przez Zamawiającego zostanie dokonana w oparciu o wymagania zawarte w specyfikacji z uwzględnieniem niniejszej modyfikacji.




Z poważaniem,
z-ca dyrektora ds. ekonomiczno- eksploatacyjnych



inż. Małgorzata Kołodziej- Sarna






Pismo przygotował: Sylwia Krzywiak, Dział zamówień publicznych i zaopatrzenia, tel. 061 8850 644

« Powrót do szczegółów zamówienia