Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa leków

Numer zamówienia:

350/99/2013

« Powrót do szczegółów zamówienia

odpowiedzi na pytania

Poznań, dnia 14.10.2013
EZ/350/99/2013/1224



Wg rozdzielnika:
do wszystkich zainteresowanych i uczestników postępowania o zamówienie publiczne.

dotyczy: przetargu nieograniczonego nr EZ/350/99/2013 Zakup i dostawa leków.

Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęły zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, na które udzielamy odpowiedzi.

PYTANIE
Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmian ilościowych przedmiotu umowy, ale nie określił ich warunków, m.in. nie wskazał w jakich okolicznościach zmiana mogłaby mieć miejsce, nie wskazał w żaden sposób granic zmian ilościowych odnośnie poszczególnych pozycji itp. Zgodnie z art. 144 ust. 2, w związku z art. 144 ust. 1 /in fine/ ustawy Prawo zamówień publicznych, brak określenia warunków zmiany umowy będzie przesądzać o nieważności zapisów z §2 ust.1 i ust.4 umowy. Czy z związku z tym, Zamawiający odstąpi od tych zapisów w umowie?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie zastrzegł sobie możliwości zmian ilościowych przedmiotu umowy. W celu oszacowania łącznej ceny za realizację zamówienia w całym okresie objętym umową oraz porównania złożonych ofert określił W Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia liczbę zamawianego asortymentu objętego przedmiotem zamówienia uzależniając ją od bieżących potrzeb wynikających z zwiększenia liczby udzielonych świadczeń, zabiegów, terapii i wynikającego z tego zmniejszenia zapasów przedmiotu umowy, z zastrzeżeniem, iż łączna wartość umowy nie może przekraczać kwoty, jaką Wykonawca zaoferuje za realizację całości zamówienia w ofercie.

PYTANIE
Czy w przypadku wstrzymania produkcji lub wycofania z obrotu przedmiotu umowy i braku możliwości dostarczenia zamiennika leku w cenie przetargowej (bo np. będzie to groziło rażącą startą dla Wykonawcy), Zamawiający wyrazi zgodę na sprzedaż w cenie zbliżonej do rynkowej lub na wyłączenie tego produktu z umowy bez konieczności ponoszenia kary przez Wykonawcę (dotyczy zapisu §5 ust.5 projektu umowy)?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na wyłączenie tego produktu z umowy bez ponoszenia kary tylko w przypadku przesłania Zamawiającemu dokumentów potwierdzających zaistnienie powyższego faktu.

PYTANIE
§ 2 ust.1 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość zmodyfikowania zapisu poprzez dodanie po słowach „(dalej jako Przedmiot umowy)” sformułowania : „ z zastrzeżeniem postanowień niniejszej umowy, w tym §5 ust.3 poniżej” ?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie zmienia zapisów umowy z uwagi, iż nie wnoszą one istotnych zmian.

PYTANIE
§ 2 ust.2 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość zmodyfikowania zapisu poprzez dodanie na zakończenie sformułowania : „ z zastrzeżeniem postanowień niniejszej umowy, w tym §5 ust.3 poniżej” ?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie zmienia zapisów umowy z uwagi, iż nie wnoszą one istotnych zmian.

PYTANIE
§ 2 ust.4 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość zmodyfikowania zapisu poprzez dodanie na zakończenie sformułowania : „Jednocześnie Zamawiający oświadcza, że ograniczenie zamówienia nie będzie większe niż 30% w stosunku do wielkości/wartości wskazanej niniejszą umową”.?

ODPOWIEDŹ
W celu oszacowania łącznej ceny za realizację zamówienia w całym okresie objętym umową oraz porównania złożonych ofert określił W Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia liczbę zamawianego asortymentu objętego przedmiotem zamówienia uzależniając ją od bieżących potrzeb wynikających z zwiększenia liczby udzielonych świadczeń, zabiegów, terapii i wynikającego z tego zmniejszenia zapasów przedmiotu umowy, z zastrzeżeniem, iż łączna wartość umowy nie może przekraczać kwoty, jaką Wykonawca zaoferuje za realizację całości zamówienia w ofercie.

PYTANIE
§ 4 ust.4 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez wykreślenie zdania: „ Reklamacje mogą być zgłaszane w okresie ważności dostarczonych Przedmiotów umowy, o którym mowa w ust.3 niniejszego paragrafu.”?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę zapisów umowy.

PYTANIE
§ 4 ust.5 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez dopisanie po sformułowaniu „W razie stwierdzenia” sformułowania” przez obie Strony”?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisów.

PYTANIE
§ 4 ust.7 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość wykreślenia tego postanowienia?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisów.

PYTANIE
§ 5ust.1 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość zmodyfikowania zapisu poprzez: (a) dodanie po słowie „wynosi” sformułowania : „na dzień zawarcia umowy” ,(b) dodanie na zakończenie sformułowania : „ z zastrzeżeniem postanowień niniejszej umowy, w tym ust.3 poniżej” ?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie zmienia zapisów umowy z uwagi, iż nie wnoszą one istotnych zmian.
PYTANIE
§ 5 ust.2 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość zmodyfikowania zapisu poprzez dodanie sformułowania : „ z zastrzeżeniem postanowień niniejszej umowy, w tym ust.3 poniżej”?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie zmienia zapisów umowy z uwagi, iż nie wnoszą one istotnych zmian.

PYTANIE
§ 6 ust.2 – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez dodanie sformułowania: „Zgody takiej Zamawiający nie może bezzasadnie odmówić. W przypadkach przewidzianych ustawą z dnia 15.04.2011r. o działalności leczniczej (Dz. U. nr 112, poz. 654), zgoda taka musi spełniać warunki wskazane tą ustawą.”?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na powyższe. Zgodnie z art. 54 ust. 5 ustawy z dnia 15.04.2011 o działalności leczniczej ( Dz. U. nr 112 poz. 654) zmiana Wierzyciela wymaga zgody samorządu Województwa. Zamawiający nie ma uprawnień do samodzielnego wyrażania zgody na cesję wierzytelności.

PYTANIE
§ 7 ust. 1 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość:
(a) określenia wartości, od której naliczana będzie kara umowna, jako „wartość niewykonanej części umowy” – w lit.b) tego postanowienia,
(b) wykreślenia lit.c) tego postanowienia?
UWAGA – funkcją kar umownych jest dyscyplinowanie zobowiązanego, nie zaś nadmierna restrykcyjność. Dlatego też procentowy poziom tych kar winien być miarkowany – i to zarówno jak chodzi o wskazanie procentowe naliczania, jak i wartość stanowiącą podstawę naliczania. Przepis art.484 §2 kc. daje wykonawcy (dłużnikowi) prawo żądania zmniejszenia takiej kary (gdy zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane lub jest rażąco wygórowane).

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody za dokonanie wskazanej zmiany. Kary umowne zostały określone na odpowiednim, niewygórowanym poziomei i ich modyfikacja we wskazany sposób spowodowałaby, iż ochrona Zamawiającego byłaby iluzoryczna.

PYTANIE
§ 7 ust.2 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez dopisanie po słowie : „gdy” sformułowania „ odnotowane po raz trzeci” ?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisów.

PYTANIE
§ 7 ust.4 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość modyfikacji zapisu poprzez (a) dopisanie po sformułowaniu „ Przedmiotów umowy” zdania „ w przypadku gdy okres uchybienia przez Wykonawcę terminowi dostawy będzie dłuższy niż 48-godzin” , (b) zastąpienia terminu 14 dniowego , terminem 28 dniowym?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający zmienia termin 14 dni na 28 dni.

PYTANIE
§ 7 ust.5 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość wykreślenia z tego postanowienia zdania począwszy od słów „przy czym zobowiązanie do zapłaty …… ofercie Wykonawcy” ?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisów.

PYTANIE
§ 7 ust.6 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość: (a) zastąpienia słowa „Zamawiającego” sformułowaniem „Strony uprawnionej”, (b) zastąpienia słowa „Wykonawcy” sformułowaniem „Strony zobowiązanej” , (c) zastąpienia terminu 7 dniowego , terminem 28 dniowym?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie zmienia zapisów umowy z uwagi, iż nie wnoszą one istotnych zmian- punkt a i b, natomiast wyraża zgodę na zmianę zapisu pkt. c).

PYTANIE
§ 9 ust.1 Umowy – czy Zamawiający dopuszcza możliwość wykreślenia tego postanowienia – jako zbyt szeroko zastrzegającego okres rozwiązania (odstąpienia od) umowy?

ODPOWIEDŹ
§ 9 ust. 1 umowy otrzymuje brzmienie:

1. Zamawiający uprawiony jest do skorzystania z prawa odstąpienia od niniejszej umowy bez zapłaty odstępnego, w przypadkach przewidzianych postanowieniami niniejszej umowy, w terminie 3 miesięcy od chwili wystąpienia zdarzenia stanowiącego podstawę do skorzystania z prawa odstąpienia od niniejszej umowy.

PYTANIE
§9 ust.3Umowy- czy Zamawiający dopuszcza możliwość zmodyfikowania zapisu poprzez dodanie sformułowania „ z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych postanowieniami niniejszej umowy, w tym §5 ust.4 powyżej” ?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę zapisu.


Jednocześnie Zamawiający koryguje datę składania i otwarcia ofert. Zapis powinien brzmieć:

Składanie ofert do dnia 31.10.2013 do godziny 09.00
Otwarcie ofert w dniu 31.10.2013 o godzinie 10.00

UWAGA:
Ocena oferty przez Zamawiającego zostanie dokonana w oparciu o wymagania zawarte w specyfikacji z uwzględnieniem niniejszych odpowiedzi na pytania.


Z poważaniem,
z-ca dyrektora ds. ekonomiczno- eksploatacyjnych


inż. Małgorzata Kołodziej- Sarna



Pismo przygotował: Sylwia Krzywiak, Dział zamówień publicznych i zaopatrzenia, tel. 061 8850 644

« Powrót do szczegółów zamówienia