Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa wyposażenia i mebli medycznych

Numer zamówienia:

350/142/2013

« Powrót do szczegółów zamówienia

odpowiedzi na pytania

Poznań, dnia 23.01.2014
EZ/350/142/2013/91


Wg rozdzielnika:
do wszystkich zainteresowanych i uczestników postępowania o zamówienie publiczne.

dotyczy: przetargu nieograniczonego nr EZ/350/142/2013 Zakup i dostawa wyposażenia i mebli medycznych.


Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęły zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, na które udzielamy odpowiedzi.


PYTANIE
Czy Zamawiający w pakiecie nr 9- stolik oddziałowy- dopuści do zaoferowania stolik o długości 865 mm?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie dopuszcza do zaoferowania stolika dłuższego niż 810 mm ze względu na małą powierzchnię Sali Operacyjnej

PYTANIE
Czy Zamawiający w pakiecie nr 9- stolik oddziałowy- dopuści do zaoferowania stolik o szerokości 470 mm?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie dopuszcza do zaoferowania stolika szerszego niż 440 mm ze względu na małą powierzchnię Sali Operacyjnej

PYTANIE
Czy Zamawiający w pakiecie nr 11- stolik oddziałowy- dopuści do zaoferowania stolik o długości 865 mm?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie dopuszcza do zaoferowania stolika dłuższego niż 810 mm ze względu na małą powierzchnię Sali Operacyjnej

PYTANIE
Czy Zamawiający w pakiecie nr 11- stolik oddziałowy- dopuści do zaoferowania stolik o szerokości 470 mm?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie dopuszcza do zaoferowania stolika szerszego niż 440 mm ze względu na małą powierzchnię Sali Operacyjnej

PYTANIE
DOTYCZY SIWZ
Dotyczy rozdział III, pkt. 11
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wydłużenie terminu dostawy do 12 tygodni od dnia podpisania umowy.
Termin 4 tygodnie jest zbyt krótki, zważywszy na poziom skomplikowania zamawianego asortymentu, który produkowany jest pod konkretne wymogi Zamawiającego zawarte w SIWZ. W terminie realizacji umowy należy uwzględnić czas produkcji asortymentu, który w przypadku oferowanych przez nas wyrobów wynosi ok. 12 tygodni.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraził zgodę na zmianę terminu realizacji do 6 tygodni od dnia podpisania umowy.

PYTANIE
DOTYCZY SIWZ
Dotyczy rozdziału III pkt. 3 ppkt 2
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o rezygnację z konieczności dołączenia do oferty dokumentów wymienionych w powyższym punkcie SIWZ. Żądanie tych dokumentów (wymienionych w art. 58 oraz 133 i 134 ustawy o wyrobach medycznych z 20.05.2010 r. (zwanej dalej „ustawą o wyr. med.”)) nie znajduje uzasadnienia prawnego, ani na gruncie rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane, ani przede wszystkim na gruncie rozdziału 7 ustawy z 20.05.2010 r. o wyrobach medycznych. Dokumenty te nie są bowiem dokumentami dopuszczającymi wyroby medyczne do obrotu lub do używania. Obowiązki, jakie ustawodawca narzuca na podmioty rynku wyrobów medycznych w rozdziale 7 i 14 ustawy o wyr. med. (tj. do dokonania zgłoszeń / powiadomień, czy przeniesienia danych) są bowiem obowiązkami czysto administracyjnymi, w żaden sposób nie uzależniającymi faktu dopuszczenia wyrobów do obrotu, czy używania od ich spełnienia! Takie stanowisko było wielokrotnie podkreślane przez urząd rejestracji wyrobów medycznych w czasie wejścia w życie ustawy o wyr. med. O fakcie dopuszczenia wyrobu medycznego do obrotu / używania decyduje (tylko i wyłącznie) fakt zgodnego z prawem oznakowania go znakiem CE (vide art. 11 ust.1 ustawy o wyr. med.), o czym może zaświadczać tylko deklaracja zgodności, a w przypadku większości klas ryzyka (zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o wyr. med.) także certyfikat CE wydany przez jednostkę notyfikowaną.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający koryguje zapis SIWZ w zakresie
Część III pkt. 3.1 otrzymuje brzmienie:
3.1 Przedmiot zamówienia został szczegółowo opisany w Opisie przedmiotu zamówienia stanowiącym załącznik do niniejszej specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Część V pkt. 5. 6 otrzymuje brzmienie:
Wymagane dokumenty (certyfikaty, zaświadczenia, świadectwa) i oświadczenia w odniesieniu do oferowanych urządzeń medycznych. Wykonawca winien posiadać i załączyć do oferty:
1. Zaświadczenie niezależnego podmiotu uprawnionego do kontroli jakości potwierdzającego, że dostarczane produkty odpowiadają określonym normom lub specyfikacjom technicznym lub oświadczenie dotyczące przedmiotu zamówienia ( załącznik do specyfikacji)

Treść oświadczenia stanowi załącznik do niniejszego pisma.

PYTANIE
DOTYCZY WZORU UMOWY

Dotyczy załącznika nr 5 do SIWZ, § 3 ust. 13
Wnosimy o zmianę zapisów w w/w punkcie na:
„13. Zamawiającemu przysługuje prawo odmowy przyjęcia dostarczonego Urządzenia i żądania wymiany na Urządzenie wolne od wad w przypadku:
a) dostarczenia Urządzenia niewłaściwej jakości, tzn. jakości innej niż wymagana zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia zawartym w SIWZ,
b) dostarczenia Urządzenia niezgodnego z zamówieniem.”
Doprecyzowanie tego zapisu w sposób określony powyżej, wydaje się być o tyle konieczne, że ust. 13 lit. a) zawiera sformułowanie na tyle ogólne i niedokładne, że może być w sposób dowolny interpretowany przez Zamawiającego, co z kolei powodować może rażące naruszenie interesów Wykonawcy.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na powyższą zmianę i wprowadza proponowany zapis do zapisów umowy.

PYTANIE
Dotyczy załącznika nr 5 do SIWZ, § 3 ust. 14
Wnosimy o zmianę zapisów w w/w punkcie na:
„14. Zamawiający zastrzega sobie prawo do odstąpienia od niniejszej umowy z uwagi na wadę fizyczną lub prawną dostarczanego Urządzenia lub niezgodność jego parametrów technicznych lub jakościowych z ofertą złożoną przez Wykonawcę, w drodze oświadczenia złożonego Wykonawcy na piśmie w terminie 5 dni od dnia stwierdzenia wady lub niezgodności, o których mowa powyżej, po uprzednim, pisemnym wezwaniu Wykonawcy do usunięcia danej wady i wyznaczenia mu w tym celu dodatkowego terminu, nie krótszego niż 7 dni liczonych od dnia otrzymania pisma od Zamawiającego, przy czym w przypadku konieczności sprowadzenia Urządzenia, bądź określonej jego części z zagranicy, termin na usunięcie wad będzie wynosił nie mniej niż 14 dni, a dostarczenie Urządzenia zastępczego traktowane jest jak wykonanie naprawy w terminie.”
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na powyższą zmianę i wprowadza proponowany zapis do zapisów umowy.

PYTANIE
Dotyczy wzoru umowy § 3 ust. 16 pkt.c)
Wnosimy o zmianę zapisów w w/w punkcie na:
16 c. „czas na podjęcie czynności serwisowych ≤ 24 godz. (rozumiane jako kontakt telefoniczny lub rozpoczęcie interwencji zdalnej.”
Wymóg reakcji serwisowej w terminie 8 godz. jest zbyt krótki. Informacja o wadzie może nadejść w każdej chwili i zobowiązać Wykonawcę do pilnej reakcji. W przypadku np. zgłoszenia wady o godz. 20 zobowiązuje wykonawcę do reakcji do godz. 4 rano dnia następnego.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na powyższą zmianę i wprowadza proponowany zapis do zapisów umowy.

PYTANIE
Dotyczy wzoru umowy § 3 ust. 16 pkt.J)
Wnosimy o zmianę zapisów w w/w punkcie na:
16 j. „jeżeli w okresie gwarancji ujawnią się wady fizyczne Urządzenia, uniemożliwiające jego poprawne użytkowanie, Zamawiający jest uprawniony do wszczęcia procedury opisanej w niniejszym ustępie poprzez pisemne powiadomienie Wykonawcy o wykryciu wady Urządzenia.”
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie zmienia zapisów umowy. Podany w umowie zapis jest wyczerpujący.


PYTANIE
Dotyczy wzoru umowy § 3 ust. 16 pkt.e
Prosimy o wydłużenie czasu na usunięcie awarii (rozumiane – od momentu zgłoszenia – przywrócenie pierwotnej funkcjonalności do 5 dni roboczych oraz do 14 dni w przypadku konieczności sprowadzenia części z zagranicy.
Należy zwrócić uwagę, iż na czynności serwisowe składają się: dojazd serwisu, diagnoza usterki, naprawa lub wymiana części. W przypadku każdej z usterek, termin wymagany przez zamawiającego jest niemożliwy do dotrzymania. Ponadto w przypadku braku części w magazynie, lub też elementów potrzebnych w celu dokonania naprawy urządzenia zachodzi konieczność sprowadzenia ich spoza granic Polski.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wydłuża czas do 5 dni roboczych zgodnie z wnioskiem pytającego oraz do 14 dni w przypadku konieczności sprowadzenia części z zagranicy.

PYTANIE
Dotyczy wzoru umowy § 4 ust. 6
Wnosimy o zmianę § 4 ust. 6 na: „Wykonawca nie może dokonać cesji wierzytelności powstałych w związku z realizacją niniejszej umowy na rzecz osoby trzeciej bez zgody Zamawiającego, wyrażonej w trybie art.54 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej z dnia 15.04.2011 r. (Dz.U. Nr 112, poz. 654). W przypadku nieuiszczenia przez Zamawiającego zapłaty w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania Wykonawcy do zapłaty, Wykonawca ma prawo dokonać przelewu wierzytelności zgodnie z art. 509 k.c. a zastrzeżenie umowne wyrażone w zdaniu poprzedzającym strony traktują, jako nieistniejące.”
ODPOWIEDŹ
Nie. Zamawiający nie wyraża zgody. Powyższy zapis jest sprzeczny z art. 54 – 55 ustawy o działalności leczniczej

PYTANIE
Dotyczy załącznika nr 5 do SIWZ, §5 ust. 4
Wnosimy o zmianę w/w punktu na: „Naliczenie przez Zamawiającego kary umownej następuje przez sporządzenie noty księgowej wraz z pisemnym uzasadnieniem oraz terminem zapłaty.”
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na powyższą zmianę i wprowadza proponowany zapis do zapisów umowy.

PYTANIE
Dotyczy załącznika nr 5 do SIWZ, §5 ust. 2
Wnosimy o zmianę zapisów w w/w punkcie na:
„2. Zamawiający ma prawo odstąpić od niniejszej umowy w przypadku, gdy zwłoka w dostawie lub montażu Urządzenia będzie przekraczać 30 dni roboczych od dnia określonego na podstawie § 3 ust. 4 niniejszej umowy i po bezskutecznym upływie wyznaczonego uprzednio Wykonawcy odpowiedniego terminu do nadrobienia opóźnień, nie krótszego niż 14 dni roboczych.”
ODPOWIEDŹ
Zamawiający zmienia zapis umowy:
1. Zamawiający ma prawo odstąpić od niniejszej umowy lub ją wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym w przypadku, gdy zwłoka w dostawie będzie przekraczać 15 dni roboczych od dnia określonego na podstawie § 3 ust. 4 niniejszej umowy i po bezskutecznym upływie wyznaczonego uprzednio Wykonawcy odpowiedniego terminu do nadrobienia opóźnień


PYTANIE
Dotyczy załącznika nr 5 do SIWZ, §5 ust. 1
Wnosimy o zmianę zapisów w w/w punkcie na:
„a) zwłoki w dostawie lub uruchomieniu Urządzenia, Wykonawca zapłaci na rzecz Zamawiającego karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto Urządzenia niedostarczonego w terminie, za każdy dzień zwłoki, licząc od dnia określonego w § 3 ust. 4 niniejszej umowy,
b) nieuzasadnionego zerwania niniejszej umowy, przez co strony rozumieją nieuzasadnione zaprzestanie wykonywania obowiązków wynikających z postanowień niniejszej umowy Wykonawca zapłaci na rzecz Zamawiającego karę umowną w wysokości 5% całkowitej wartości brutto Urządzenia, o której mowa w § 4 ust. 1 niniejszej umowy,
c) odstąpienia przez Zamawiającego od niniejszej umowy w przypadku opisanym w ust. 2 niniejszego paragrafu, Wykonawca zapłaci na rzecz Zamawiającego karę umowną w wysokości wskazanej w pkt. b) niniejszego ustępu,
oraz o uzupełnienie powyższych zapisów postanowieniem o następującej treści:
„ f) kary naliczane na podstawie omawianych paragrafów nie mogą łącznie przekroczyć 10 % wartości ceny brutto określonej w § 4 ust. 1. niniejszej umowy.”
Istniejący obecnie zapis § 5 ust. 1 w przypadku opóźnienia w dostawie powoduje naliczanie kar umownych od całej wartości przedmiotu umowy. Biorąc pod uwagę, że w ramach przedmiotu umowy występują wyroby w różnej ilości, o bardzo złożonym charakterze i wartości a także o bardzo skomplikowanej budowie, to istniejący sposób naliczania kar nie może być uznany za proporcjonalny do stopnia zawinienia strony.
Istniejący sposób naliczania kar, narusza więc proporcję pomiędzy stopniem zawinienia, a wysokością kary oraz zasadę równości stron umowy. Tym samym wymaga on stosownej zmiany w tym zakresie.
ODPOWIEDŹ
Nie. Zamawiający nie widzi potrzeby dokonywania zmiany. Kary podane w projekcie umowy mają na celu dyscyplinowanie wykonawców przy realizacji umowy oraz zapewnienie prawidłowego funkcjonowania szpitala..

PYTANIE
Czy Zamawiający wydłuży termin dostawy do 6 tygodni od dnia podpisania umowy? Pozwoli to na wzięcie udziału w postępowaniu większej ilości oferentów co znacznie zwiększy konkurencyjność składanych ofert.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wydłuża termin dostawy do tygodni od dnia podpisania umowy.

PYTANIE
Czy Zamawiający zmieni zapis na „Czas reakcji na podjęcie czynności serwisowych 48 godz. (rozumiane jako kontakt telefoniczny lub rozpoczęcie interwencji zdalnej)?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wydłużył czas reakcji do 24 godzin ( zapis w powyższych odpowiedziach).

PYTANIE
Czy Zamawiający zmieni zapis na „Czas reakcji na podjęcie czynności serwisowych - rozumiane jako przyjazd serwisu 5 dni robocze pon.-pt.?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wydłuża powyższego terminu. Termin 5 dni jest zbyt długi.

PYTANIE
Czy Zamawiający zmieni zapis na „Czas na usuniecie awarii (rozumiane jako – od momentu zgłoszenia – przywrócenie pierwotnej funkcjonalności) 7 dni robocze (pon.-pt.), a w przypadku sprowadzenia części zamiennych z zagranicy do 14 dni roboczych?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający zmienił czas na usunięcie awarii (rozumiane – od momentu zgłoszenia – przywrócenie pierwotnej funkcjonalności do 5 dni roboczych oraz do 14 dni w przypadku konieczności sprowadzenia części z zagranicy.

W związku z udzielonymi odpowiedziami zmianie ulegają terminy składania i otwarcia ofert.

Składanie ofert do dnia 12.02.2014 do godziny 09.00
Otwarcie ofert w dniu 12.02.2014. o godzinie 10.00.




UWAGA:
Ocena oferty przez Zamawiającego zostanie dokonana w oparciu o wymagania zawarte w specyfikacji z uwzględnieniem niniejszych odpowiedzi na pytania.







Z poważaniem,
z-ca dyrektora ds. ekonomiczno- eksploatacyjnych



inż. Małgorzata Kołodziej- Sarna




















Pismo przygotował: Sylwia Krzywiak, Dział zamówień publicznych i zaopatrzenia, tel. 061 8850 644


Załącznik nr 9 do Specyfikacji
Pieczęć Wykonawcy

……………………………………………………………………………
Przedmiot zamówienia:



Nazwa Wykonawcy:
Adres Wykonawcy:

Oświadczamy, że cały asortyment wyszczególniony w naszej ofercie posiada:


dokumenty dopuszczające do obrotu na terenie Polski lub pozwolenie wydane przez Radę lub Komisję Europejską lub inny dokument (np. atesty, karty charakterystyki, certyfikaty CE).

W przypadku wybrania naszej oferty, jako najkorzystniejszej na etapie zawarcia umowy oraz na każde wezwanie Zamawiającego zobowiązujemy się przekazać kserokopie ww. dokumentów.

Ww. dokumenty posiadają termin ważności na dzień składania i otwarcia ofert.


UWAGA:
Dokumenty wystawione w innym języku niż polski wymagają tłumaczenia. W przypadku, gdy ważność dokumentów wygasa w trakcie realizacji dostaw, wykonawca zobowiązany jest do przedłużenia ważności tychże dokumentów i po ich uzyskaniu do niezwłocznego przekazania w formie kserokopii do Zamawiającego.




.......................................................................
czytelny podpis lub pieczęć imienna osoby umocowanej do dokonywania czynności w imieniu Wykonawcy

« Powrót do szczegółów zamówienia