Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa urządzeń medycznych.

Numer zamówienia:

350/118/2014

« Powrót do szczegółów zamówienia

Odpowiedzi na pytania + modyfikacja siwz

Poznań, dn. 07.01.2015
350/118/2014/11


Wg rozdzielnika



Przetarg nieograniczony nr 350/118/2014 Zakup i dostawa urządzeń medycznych.


Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż zostały złożone do ww przetargu pytania, na które Zamawiajacy udzielił odpowiedzi.


Pakiet nr 3 – LAMPA SUFITOWA ZABIEGOWA JEDNORAMIENNA – 1 sztuka

Pyt. 1
Czy Zamawiający dopuści w pkt. 3 lampę z widocznymi w matrycy diodami?
Opisana obecnie w SIWZ konstrukcja jest unikalnym rozwiązaniem jednego konkretnego wytwórcy. Lampy z widocznymi w matrycy diodami wytwarzają wszyscy wiodący producenci w tym Maquet, Draeger, Trumpf, Trilux – by wymienić tylko najbardziej uznane firmy.
Pozostawienie takiego zapisu w SIWZ dowiedzie, że Zamawiający z góry wybrał już produkt, który zamierza kupić a całe postępowanie jest tylko ruchem fikcyjnym dla wypełnienia narzuconych wymogów PZP i bez wątpienia będzie podstawą do zawiadomienia stosownych służb kontrolnych.
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza.

Pyt. 2
Czy Zamawiający dopuści w pkt. 4 lampę o kształcie sześciokąta foremnego a więc minimalnie odbiegającym od koła, która przystosowana jest do pracy z nawiewem laminarnym? Kształt sześciokątny z podziałem po przekątnej ma lepsze parametry kompatybilności z nawiewem laminarnym i zdecydowanie mniej wpływa na zaburzenia nawiewu laminarnego niż okrągły.
Odp. Nie. Kształt konstrukcji opraw oświetleniowych został dokładanie i wyczerpująco określony w pkt. 4 siwz w pakiecie 3. Rozwiązanie konstrukcyjne opraw oświetleniowych o skomplikowanym kształcie kopuł (np. płatki kwiatów, kształt sześciokąta, plastra miodu) utrudniają utrzymanie czystości i dezynfekcję sprzętu tym samym nie są dopuszczone.

Pyt. 3
Czy Zamawiający dopuści w pkt.5 lampę, która nie posiada funkcji doświetlenia centralnej części pola oświetlanego realizowana w każdej lampie oddzielnie? Oferowana lampa posiada tak dobre parametry bezcieniowości (mierzone wg metodologii normy PN-EN 12464-1), że nie jest potrzebne dodatkowe doświetlania centralnej części pola. W przypadku odpowiedzi odmownej prosimy wskazać jakie istotne korzyści kliniczne chce osiągnąć Zamawiający oraz na jakiej normie dot. oświetlenia chirurgicznego opiera się wymagając takiej konstrukcji? Obowiązująca bowiem norma PN-EN 12464-1 NIE przewiduje takich rozwiązań.
Odp. Nie. Zamawiający nie wyraża zgody z uwagi na charakter i specyfikę wykonywanych operacji konieczne jest zastosowanie systemu, który pozwała chwilowo doświetlić istotnie środek pola operacyjnego; nie dopuszcza się lampy bez możliwości wzmocnienia doświetlenia w części centralnej oświetlanego pola – proponowane rozwiązanie obniża jakość i funkcjonalność lampy.

Pyt. 4
Czy Zamawiający dopuści w pkt.7 lampę, której średnica plamy świetlnej pola operacyjnego lampy głównej w odległości 1m od czoła lampy zmienia się w zakresie 16-23 cm?
Odp. Nie. Proponowane rozwiązanie istotnie różni się od wymaganego.

Pyt. 5
Czy Zamawiający dopuści w pkt.8 lampę, której regulacja natężenia oświetlenia jest w zakresie 10%-100% i regulowana jest z panelu umieszczonego na przegubie czaszy lampy?
Odp. Tak.

Pyt. 6
Czy Zamawiający dopuści w pkt.10 lampę, której ustawienie parametrów świetlnych i pozycjonowanie opraw oświetleniowych realizowane jest za pomocą zdejmowanego sterylizowanego uchwytu umieszczonego w centralnej części oprawy oświetleniowej?
Odp. Nie. Zgodnie z doświadczeniem użytkownika bardziej funkcjonalne rozwiązanie to umieszczenie uchwytu regulacyjnego w części bocznej kopuły.

Pyt. 7
Czy Zamawiający dopuści w pkt.11 lampę, która zawiera 60 diod LED w matrycy? Ograniczenie ilości diod do 30 jest parametrem nie posiadającym żadnego uzasadnienia klinicznego a ma jedynie jak zresztą większość pozostałych punktów SIWZ wskazywać na konkretnego wytwórcę. W wielokrotnie utrwalonym orzecznictwie KIO Zamawiający ma obowiązek opisywać przedmiot zamówienia za pomocą parametrów skorelowanych klinicznie z nie przy użyciu danych technicznych całkowicie nie związanych z funkcją kliniczną a jedynie ograniczających konkurencję.
Odp. Tak.

Pyt. 8
Czy Zamawiający dopuści w pkt.14 lampę, w której w uchwycie regulacyjnym umieszczonym w centrum oprawy jest możliwość sterowania intensywnością oświetlenia a zmiana wielkości pola świetlnego odbywa się poprzez przełącznik na panelu sterującym przy czaszy?
Odp. Nie. Zamawiający nie wyraża zgody – proponowane rozwiązanie jest gorsze od wymaganego, uchwyt sterylizowany ma służyć zarówno do pozycjonowania jak i ustawienia parametrów świetlnych lampy.

Pakiet nr 4 – LAMPA OPERACYJNA BEZCIENIOWA TRZYRAMIENNA W TECHNOLOGII DIODOWEJ LED i KOLOROWYM MONITOREM - 1 sztuka

Pyt. 9
Czy Zamawiający dopuści w pkt. 3 oprawy oświetleniowe z diodami LED w 3 barwach emitujące światło białe? Widoczność kolorowych diod LED nie ma żadnego wpływu na funkcje użytkowe a w polu operacyjnym jest jednorodne światło białe.
Odp. Nie. Zamawiajacy nie dopuści, ponieważ światło białe nie jest generowane bezpośrednio z systemu świetlnego czaszy. Zamawiający nie dopuszcza – wymagane jest rozwiązanie konstrukcyjne układu optycznego, w którym kolorowe diody nie są widoczne przez personel operujący. Różnorodność barw generowanych przez kolorowe diody jest widoczne w kopułach oświetleniowych niekorzystnie wpływa na personel operujący, dlatego wymaga się kopuł świecących w białym kolorze.





Pyt. 10
Czy Zamawiający dopuści w pkt. 4 lampę o kształcie struktury plastra miodu 5 i 3 segmentową, która przystosowana jest do pracy z nawiewem laminarnym? Kształt zaoferowanej lampy mniej wpływa na zaburzenia nawiewu laminarnego niż okrągły.
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuści. Zaproponowane rozwiązanie jest bardzo uciążliwe w utrzymaniu czystości lampy.

Pyt. 11
Czy Zamawiający dopuści w pkt.5 lampę, która nie posiada funkcji doświetlenia centralnej części pola oświetlanego realizowana w każdej lampie oddzielnie? Oferowana lampa posiada tak dobre parametry bezcieniowości (mierzone wg metodologii normy PN-EN 12464-1), że nie jest potrzebne dodatkowe doświetlania centralnej części pola. Obowiązująca bowiem norma PN-EN 12464-1 NIE przewiduje takich rozwiązań.
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuszcza lampy bez możliwości wzmocnienia doświetlenia w części centralnej oświetlanego pola – proponowane rozwiązanie obniża jakość i funkcjonalność lampy. Patrz odpowiedź na pytanie 5 pisma WCO z dn. 19. 12.2014r.

Pyt. 12
Czy Zamawiający dopuści w pkt.11 lampę, której ustawienie natężenia oświetlenia i pozycjonowanie opraw oświetleniowych realizowane jest za pomocą zdejmowanego sterylizowanego uchwytu umieszczonego w centralnej części oprawy oświetleniowej?
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuszcza. Proponowane rozwiązanie jest gorsze od wymaganego w siwz, uchwyt sterylizowany ma służyć zarówno do pozycjonowania jak i ustawiania parametrów świetlnych lampy. Patrz odpowiedź na pytanie 9 pisma WCO z dnia 19.12.2014r.

Pyt. 13
Czy Zamawiający w pkt. 15 dopuści lampę, która posiada jeden uchwyt do pozycjonowania opraw umieszczony na górze centralnego segmentu czaszy lampy głównej oraz jednego uchwytu umieszczonego na przegubie czaszy lampy satelitarnej?
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuści. Proponowane rozwiązanie jest niefunkcjonalne i gorsze od wymaganego w siwz.

Pyt. 14
Czy Zamawiający dopuści w pkt. 19 oprawy oświetleniowe z diodami LED w 3 barwach emitujące światło białe? Widoczność kolorowych diod LED nie ma żadnego wpływu na funkcje użytkowe a w polu operacyjnym jest jednorodne światło białe.
Odp. Nie. Zamawiający nie wyraża zgody. Światło białe nie jest generowane bezpośrednio z systemu świetnego czaszy.

Pyt. 15
Czy Zamawiający dopuści lampę w pkt. 25, która posiada Zapasowe uchwyty wielorazowe zunifikowane, sterylizowane w autoklawie w ilości 8 sztuk, które są montowane w centralnej części opraw oświetleniowych?
Odp. Nie. Zamawiający nie wyraża zgody. Proponowane rozwiązanie jest gorsze od wymaganego w siwz, uchwyt sterylizowany ma służyć zarówno do pozycjonowania jak i ustawiania parametrów świetlnych lampy. Patrz odpowiedź na pytanie 9 pisma WCO z dnia 19.12.2014r.

Pyt. 16
Czy Zamawiający dopuści lampę w pkt. 27, która posiada kamerę medyczną cyfrową o wysokiej rozdzielczości HD 1080p umieszczoną w centralnej części opraw świetlnych?
Odp. Zamawiający nie dopuszcza kamery umieszczonej centralnie w czaszy w sterylizowanym uchwycie, ponieważ jest to rozwiązanie niefunkcjonalne, które powoduje zabrudzenie kamery przy dotykaniu uchwytu przez operatorów oraz może powodować kontaminację operatorów w czasie zabiegu.

Dotyczy przedmiotu zamówienia: Pakiet 3 – Lampa operacyjna bezcieniowa, jednoramienna w technologii LED – 1 sztuka

Pyt. 17
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości lampę operacyjną bez funkcji doświetlenia centralnej części pola oświetlanego? Oferowana lampa posiada wysokiej jakości parametry świetlne, a innowacyjna technologia HD-LED sprawia, że emitowane przez lampę światło o jednolitym wysokim natężeniu (140 000 lx) jest równomiernie dystrybuowane na całym oświetlanym polu tworząc jednorodny obszar roboczy. Ponadto pragniemy zauważyć, że funkcja doświetlenia wskazuje na bardzo niską wgłębność oświetlenia lampy opisanej przez Zamawiającego wymuszającej zwiększenie natężenia w centralnej części oświetlanego pola, co skutkuje niejednorodnym oświetleniem pola roboczego.
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuszcza. Z uwagi na charakter i specyfikę wykonywanych operacji konieczne jest zastosowanie systemu, który pozwala chwilowo doświetlić istotnie środek pola operacyjnego, nie dopuszcza się lampy bez możliwości wzmocnienia doświetlenia w części centralnej oświetlanego pola – proponowane rozwiązanie obniża jakość i funkcjonalność lampy.

Pyt. 18
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości lampę operacyjną ze zdejmowanym sterylizowanym uchwytem umieszczonym dokładnie w środku geometrycznym czaszy? Jest to rozwiązanie korzystniejsze, znacznie ułatwiające dokładne pozycjonowanie czaszy względem pola operacyjnego. Ponadto operator ma zawsze łatwy dostęp do uchwytu zamontowanego centralnie w przeciwieństwie do uchwytu umieszczonego w części bocznej oprawy.
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuści. Proponowane rozwiązanie jest gorsze od wymaganego, uchwyt sterylizowany ma służyć zarówno do pozycjonowania jak i ustawienia parametrów świetlnych lampy.


Pyt. 19
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości lampę operacyjną wyposażoną w 39 diod LED – po 13 diod w każdym z 3 paneli świetlnych rozłożonych symetrycznie? Jest to rozwiązanie umożliwiające osiągnięcie wysokiego natężenia na poziomie 140 000 lx. Ponadto ilość diod nie powinna stanowić kryterium wykluczającego jeśli lampa spełnia pozostałe wymagania dotyczące oświetlenia tj. natężenie, temperatura barwowa i żywotność. Pragniemy zauważyć, że dla użytkownika końcowego ilość diod nie ma wpływu na komfort pracy o ile lampa jest w stanie zagwarantować satysfakcjonujące oświetlenie pola operacyjnego.
Odp. Tak.


Dotyczy przedmiotu zamówienia: Pakiet 4 – Lampa operacyjna bezcieniowa, trzyramienna w technologii diodowej LED, z systemem wideo HD i kolorowym monitorem – 1 sztuka

Pyt. 20
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości lampę operacyjną (czasza główna i satelitarna) bez funkcji doświetlenia centralnej części pola oświetlanego? Oferowana lampa posiada wysokiej jakości parametry świetlne, a innowacyjna technologia HD-LED sprawia, że emitowane przez lampę światło o jednolitym wysokim natężeniu jest równomiernie dystrybuowane na całym oświetlanym polu tworząc jednorodny obszar roboczy. Ponadto pragniemy zauważyć, że funkcja doświetlenia wskazuje na bardzo niską wgłębność oświetlenia lampy opisanej przez Zamawiającego wymuszającej zwiększenie natężenia w centralnej części oświetlanego pola, co skutkuje niejednorodnym oświetleniem pola roboczego.
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuszcza lampy bez możliwości wzmocnienia doświetlenia w części centralnej oświetlanego pola – proponowane rozwiązanie obniża jakość i funkcjonalność lampy. Patrz odpowiedź na pytanie 5 pisma WCO z dn. 19. 12.2014r.

Pyt. 21
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości lampę operacyjną (czasza główna i satelitarna) ze zdejmowanym sterylizowanym uchwytem umieszczonym dokładnie w środku geometrycznym czaszy? Jest to rozwiązanie korzystniejsze, znacznie ułatwiające dokładne pozycjonowanie czaszy względem pola operacyjnego. Ponadto operator ma zawsze łatwy dostęp do uchwytu zamontowanego centralnie w przeciwieństwie do uchwytu umieszczonego w części bocznej oprawy.
Odp. Nie. Zamawiający nie wyraża zgody. Proponowane rozwiązanie jest gorsze od wymaganego w siwz, uchwyt sterylizowany ma służyć zarówno do pozycjonowania jak i ustawiania parametrów świetlnych lampy. Patrz odpowiedź na pytanie 9 pisma WCO z dnia 19.12.2014r.

Pyt. 22
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości lampę operacyjną, której czasza satelitarna wyposażona jest w 39 diod LED – po 13 diod w każdym z 3 paneli świetlnych rozłożonych symetrycznie? Ilość diod nie powinna stanowić kryterium wykluczającego jeśli lampa spełnia pozostałe wymagania dotyczące oświetlenia tj. natężenie, temperatura barwowa i żywotność. Pragniemy zauważyć, że dla użytkownika końcowego ilość diod nie ma wpływu na komfort pracy o ile lampa jest w stanie zagwarantować satysfakcjonujące oświetlenie pola operacyjnego.
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza. Powyższe zostało zawarte w zmodyfikowanym zał. nr 7 opisie przedmiotu zamówienia.

Pyt. 23
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości lampę operacyjną (lampa główna i boczna) ze współczynnikiem odwzorowania barw Ra 95? Oferowany parametr nieznacznie różni się od parametru wymaganego przez Zmawiającego i jest niezauważalny gołym okiem. Co więcej, wartość współczynnika odwzorowania barw na poziomie >90 uważany jest za bardzo wysoki – odpowiedni dla stanowisk pracy, w których rozróżnianie barw ma zasadnicze znacznie. Ponadto oferowane oświetlenie charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem odwzorowania barwy czerwonej (≥97), niezmiernie istotnym dla prawidłowego rozróżniania i oceny niewielkich różnic w zabarwieniu tkanek czerwonych.
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza.

Pyt. 24
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości lampę operacyjną z wbudowaną w czaszę główną kamerą HD (1080i oraz 720p) z funkcją rotacji obrazu o 180o? Pod względem funkcjonalnym jest to rozwiązanie tożsame z wymaganym, umożliwiające rejestrację operacji w wysokiej rozdzielczości z zachowaniem wszystkich pozostałych wymagań Zamawiającego stawianych wobec kamery.
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuszcza. Zamawiający wymaga zgodnie z siwz
Dotychczasowa praktyka zamawiającego wykazuje przewagę użytkowania kamery zamontowanej w czaszy satelitarnej lampy. Manewrowanie lampą główną (by zmienić obraz z kamery) zaburza chwilowo oświetlenie pola operacyjnego. Manewrowanie mniejszą (lżejszą) czaszą jest wygodniejsze i nie wpływa na dobre oświetlenie miejsca operowanego, gdyż duża czasza nie zmienia swego położenia.

Pyt. 25
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości lampę operacyjną z monitorem medycznym bez wejścia HDMI? Biorąc pod uwagę fakt, iż kamera medyczna nie nagrywa dźwięków to nie ma potrzeby aby komunikacją między nią, a monitorem realizowana była kablem HDMI, który służy do jednoczesnego przesyłania obrazu i dźwięku – w tym przypadku złącze DVI jest w zupełności wystarczające i gwarantuje uzyskanie na monitorze obrazu w rozdzielczości HD.
Odp. Tak.

Pyt. 26
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości lampę operacyjną z monitorem medycznym bez wyjścia RGB i S-Video? Oba te złącza nie umożliwiają przesyłania obrazu w formacie HD, a więc są w tym przypadku zbędne. W nowoczesnych monitorach, tak jak i w np. telewizorach, odchodzi się od implementacji złączy ograniczonych technologicznie – Zamawiający mając na myśli zestaw HD powinien ograniczyć ilość złączy do takich, które umożliwiają przesyłanie obrazu w takiej właśnie rozdzielczości.
Odp. Tak.

Pakiet nr 3 – Lampa operacyjna bezcieniowa, jednoramienna w technologii diodowej LED – 1 szt.
Pyt. 27
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną o konstrukcji zwartej w której kopuła składa się z 6 segmentów świetlanych wpisanych w okrąg z wolnymi przestrzeniami pomiędzy pięcioma segmentami ułatwiającymi pracę nawiewu laminarnego?
Odp. Nie. Kształt konstrukcji opraw oświetleniowych został dokładanie i wyczerpująco określony w pkt. 4 siwz w pakiecie 3. Rozwiązanie konstrukcyjne opraw oświetleniowych o skomplikowanym kształcie kopuł (np. płatki kwiatów, kształt sześciokąta, plastra miodu) utrudniają utrzymanie czystości i dezynfekcję sprzętu tym samym nie są dopuszczone.

Pyt. 28
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną o konstrukcji zwartej w której kopuła składa się z 4 segmentów świetlanych wpisanych w okrąg z wolnymi przestrzeniami pomiędzy trzema segmentami ułatwiającymi pracę nawiewu laminarnego?
Odp. Nie. Patrz odpowiedź na pytanie 27

Pyt. 29
Czy w ramach wymogu w punkcie 5 tabeli technicznej Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną z funkcją „Show Management System” redukcji cieni włączaną jednym przyciskiem po wybraniu której następuje wyłączenie części diod w środkowej części lampy a następnie zwiększenie natężenia oświetlenia w diodach znajdujących się na obrzeżach lampy, tym samym całkowite natężenie nie ulega zmianie a cienie powstające poprzez głowę chirurga znajdującą się najczęściej blisko środkowej części lampy zostają zredukowane? Dotyczy punktu 5 oraz 12 tabeli technicznej.
Odp. Nie. Zamawiający wymaga systemów opisanych w punktach 5 oraz 12 tabeli zawartej w zał. 7 – proponowane rozwiązanie jest odwrotnością wymaganego.

Pyt. 30
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną bez systemu centralnego doświetlenia pola operacyjnego ze środka oprawy? Dotyczy punktu 5 oraz 12 tabeli technicznej.
Odp. Nie. Zamawiający nie wyraża zgody. Z uwagi na charakter i specyfikę wykonywanych operacji konieczne jest zastosowanie systemu , który pozwala chwilowo doświetlić istotnie środek pola operacyjnego, nie dopuszcza się lampy bez możliwości wzmocnienia doświetlenia w części centralnej oświetlanego pola – proponowane rozwiązanie obniża jakość i funkcjonalność lampy.

Pyt. 31
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której natężenie oświetlenia kopuły wynosi 120 000 lux przy jasności 100%?
Odp. Tak.

Pyt. 32
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której ustawienie parametrów świetlnych tj. regulacja średnicy pola operacyjnego i pozycjonowanie oprawy oświetleniowej dokonywane jest za pomocą zdejmowanego sterylizowanego uchwytu umieszczonego w centralnej części oprawy oświetleniowej, a pozostałe parametry świetlne regulowane z panelu sterowania umieszczonego na ramieniu przy kopule?
Odp. Nie. Zamawiajacy nie dopuszcza rozwiązania, w którym wielorazowe uchwyty regulacyjne umieszczone są w części centralnej opraw oświetleniowych, ponieważ zgodnie z doświadczeniem użytkownika bardziej funkcjonalne rozwiązanie to umieszczenie uchwytu regulacyjnego w części bocznej kopuły.

Pyt. 33
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której czasza składa się z 6 segmentów świetlanych/matryc zawierających po 16 diod w 5 segmentach na obrzeżach oraz 15 diod w segmencie środkowym?
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuszcza lampy operacyjnej, której czasza zawiera sumarycznie 95 diod LED, ponieważ proponowana ilość znacznie odbiega od wymagań.

Pyt. 34
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której czasza składa się z 4 segmentów świetlanych/matryc zawierających po 16 diod w 3 segmentach na obrzeżach oraz 9 diod w segmencie środkowym?
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza lampę operacyjną, której czasza zawiera sumarycznie 57 diod LED.

Pyt. 35
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której czasza posiada pięć zintegrowanych uchwytów do pozycjonowania oprawy umieszczone na części zewnętrznej oprawy?
Odp. Tak.

Pyt. 36
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której czasza posiada trzy zintegrowane uchwyty do pozycjonowania oprawy umieszczone na części zewnętrznej oprawy?
Odp. Tak.

Pyt. 37
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której regulacja pola operacyjnego / ogniskowanie odbywa się za pomocą uchwytu sterylizacyjnego umieszczonego w centralnej części oprawy?
Odp. Nie. Nie dopuszcza się rozwiązania, w którym wielorazowe uchwyty regulacyjne umieszczone są w części centralnej opraw oświetleniowych, ponieważ zgodnie z doświadczeniem użytkownika bardziej funkcjonalne rozwiązanie to umieszczenie uchwytu regulacyjnego w części bocznej kopuły- uchwyt sterylizowany ma służyć zarówno do pozycjonowania jak i ustawienia parametrów świetlnych lampy.

Pyt. 38
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której temperatura barwowa wynosi 4300 K?
Odp. Tak.

Pyt. 39
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną wyposażoną w zapasowe uchwyty wielorazowe zunifikowane, sterylizowane w autoklawie 2 szt. montowane w części centralnej oprawy oświetleniowej?
Odp. Nie. Nie dopuszcza się proponowanego rozwiązania. – Patrz odpowiedź na pytanie 37.


Pakiet nr 4 – Lampa operacyjna bezcieniowa, trzyramienna w technologii LED z systemem wideo HD i kolorowym monitorem – 1 szt.

Pyt. 40
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną zapewniającą możliwość obrotu dla czaszy głównej ramienia stałego o 302° wokół mocowania głównego, możliwość obrotu ramienia uchylnego o 335° wokół przegubu łączącego ramiona, możliwość obrotu o 280° na przegubie łączącym kopułę z ramieniem uchylnym, następnie dla czaszy satelitarnej możliwość obrotu ramienia stałego o 360° wokół mocowania głównego, możliwość obrotu ramienia uchylnego o 335° wokół przegubu łączącego ramiona, możliwość obrotu o 280° na przegubie łączącym kopułę z ramieniem uchylnym oraz dla ramienia z monitorem możliwość obrotu ramienia stałego o 302° wokół mocowania głównego, możliwość obrotu ramienia uchylnego o 335° wokół przegubu łączącego ramiona, możliwość obrotu o 280° na przegubie łączącym uchwyt monitora z ramieniem uchylnym?
Odp. Nie. Zamawiający nie wyraża zgody. Proponowane rozwiązanie jest dużo gorsze od wymaganego, nie jest funkcjonalne i znacznie ogranicza ruchy ramionami lampy przez użytkownika.

Pyt. 41
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której zasada oświetlenia oparta jest na dwóch diodowych głowicach oświetleniowych wyposażonych w jednokolorowe białe diody LED zapewniające bezcieniowe oświetlenie pola operacyjnego?
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza.

Pyt. 42
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną z układem optycznym generującym światło o barie białej – diody jednokolorowe białe LED?
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza.

Pyt. 43
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną o konstrukcji zwartej w której kopuła główna składa się z 6 segmentów świetlanych wpisanych w okrąg z wolnymi przestrzeniami pomiędzy pięcioma segmentami ułatwiającymi pracę nawiewu laminarnego, a kopuła satelitarna składająca się z 4 segmentów świetlanych wpisanych w okrąg z wolnymi przestrzeniami pomiędzy trzema segmentami ułatwiającymi pracę nawiewu laminarnego?
Odp. Nie, Zamawiający nie dopuszcza. Proponowane rozwiązanie o skomplikowanym kształcie kopuł utrudnia utrzymanie w czystości i dezynfekcji kopuł.

Pyt. 44
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną o konstrukcji zwartej w której kopuła główna i satelitarnej składa się z 6 segmentów świetlanych wpisanych w okrąg z wolnymi przestrzeniami pomiędzy pięcioma segmentami ułatwiającymi pracę nawiewu laminarnego?
Odp. Nie, Zamawiający nie dopuszcza. Proponowane rozwiązanie o skomplikowanym kształcie kopuł utrudnia utrzymanie w czystości i dezynfekcji kopuł.

Pyt. 45
Czy w ramach wymogu w punkcie 5 tabeli technicznej Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną z funkcją „Show Management System” redukcji cieni włączaną jednym przyciskiem po wybraniu której następuje wyłączenie części diod w środkowej części lampy a następnie zwiększenie natężenia oświetlenia w diodach znajdujących się na obrzeżach lampy, tym samym całkowite natężenie nie ulega zmianie a cienie powstające poprzez głowę chirurga znajdującą się najczęściej blisko środkowej części lampy zostają zredukowane? Dotyczy punktu 5 oraz 14 tabeli technicznej.
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuszcza. Zamawiający wymaga systemów opisanych w punktach 5 i 14 tabeli technicznej – proponowane rozwiązanie jest odwrotnością wymaganego.

Pyt. 46
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną bez systemu centralnego doświetlenia pola operacyjnego ze środka oprawy? Dotyczy punktu 5 oraz 14 tabeli technicznej.
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuszcza z uwagi na charakter i specyfikę wykonywanych operacji konieczne jest zastosowanie systemu, który pozwala chwilowo doświetlić istotnie środek pola operacyjnego, nie dopuszcza się lampy bez możliwości wzmocnienia doświetlenia w części centralnej oświetlanego pola, proponowane rozwiązanie obniża jakość i funkcjonalność lampy.

Pyt. 47
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną posiadającą wysokie natężenie światła na polu operacyjnym o łącznym możliwym do wyemitowania natężeniu światła (przy jasności 100%) wszystkich oferowanych, zawieszonych współosiowo czasz 280 000 lx?
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza.

Pyt. 48
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której ustawienie parametrów świetlnych tj. regulacja średnicy pola operacyjnego i pozycjonowanie opraw oświetleniowych dokonywane jest za pomocą zdejmowanego sterylizowanego uchwytu umieszczonego w centralnej części oprawy oświetleniowej, a pozostałe parametry świetlne regulowane z paneli sterowania umieszczonych na ramionach przy kopułach?
Odp. Nie Zamawiający nie dopuszcza rozwiązania, w którym wielorazowe uchwyty regulacyjne umieszczone są w części centralnej opraw oświetleniowych, ponieważ zgodnie z doświadczeniem użytkownika bardziej funkcjonalne rozwiązanie to umieszczenie uchwytu regulacyjnego w części bocznej kopuły.

Pyt. 49
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której czasza główna posiada pięć zintegrowanych uchwytów do pozycjonowania oprawy umieszczone na części zewnętrznej oprawy, a czasza satelitarna posiada trzy zintegrowane uchwyty do pozycjonowania oprawy umieszczone na części zewnętrznej oprawy?
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza.

Pyt. 50
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której czasze posiadają po pięć zintegrowanych uchwytów do pozycjonowania opraw umieszczone na części zewnętrznej opraw?
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza.

Pyt. 51
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której regulacja pola operacyjnego / ogniskowanie odbywa się za pomocą uchwytu sterylizacyjnego umieszczonego w centralnej części oprawy?
Odp. Nie. Nie dopuszcza się rozwiązania się rozwiązania , w którym wielorazowe uchwyty regulacyjne umieszczone w części centralnej opraw oświetleniowych, ponieważ zgodnie z doświadczeniem użytkownika bardziej funkcjonalne rozwiązanie to umieszczenie uchwytu regulacyjnego w części bocznej kopuły.

Pyt. 52
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której współczynnik odwzorowania barw Ra wynosi 95?
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza.

Pyt. 53
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której oprawy emitują jednorodne światło białe z jednokolorowych diod białych
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza.

Pyt. 54
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której temperatura barwowa wynosi 4300 K?
Odp. Nie, zamawiający nie dopuszcza temperatury barwowej 4300 K bez 5 stopniowej regulacji.
Pyt. 55
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną wyposażoną w zapasowe uchwyty wielorazowe zunifikowane, sterylizowane w autoklawie min. 8 szt. montowane w części centralnej oprawy oświetleniowej?
Odp. Nie. Nie dopuszcza się rozwiązania się rozwiązania , w którym wielorazowe uchwyty regulacyjne umieszczone w części centralnej opraw oświetleniowych, ponieważ zgodnie z doświadczeniem użytkownika bardziej funkcjonalne rozwiązanie to umieszczenie uchwytu regulacyjnego w części bocznej kopuły.

Pyt. 56
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną wyposażoną w obrotową kamerę medyczną umieszczoną w centralnej części oprawy kopuły głównej?
Odp. Zamawiający dopuszcza umieszczenie kamery w centralnym punkcie oprawy satelitarnej pod warunkiem, iż nie będzie ona zintegrowana z uchwytem sterylizowanym do regulacji parametrów lampy przez osoby operujące, ponieważ kamera umieszczona w centralnym uchwycie sterylnym może zostać zabrudzona przez operujących, znacznie ograniczając lub nawet uniemożliwiając poprawne przekazywanie obraz – proponowane rozwiązanie nie jest funkcjonalne.

Pyt. 57
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której kamera posiada możliwość sterowania ogniskową manualnie i automatycznie oraz przesłoną tylko automatycznie?
Odp. Nie, proponowane rozwiązanie jest gorsze od wymaganego.

Pyt. 58
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której panel sterowania kamerą wyposażony jest w przyciski i funkcje do zmiany powiększenia, rotacji obrazu, zmiany ogniskowej oraz z automatyczną regulacją przesłony?
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza.

Pyt. 59
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną z monitorem kolorowym o przekątnej 21”?
Odp. Nie. Zamawiający wymaga monitora o przekątnej 24 cali.


Pytanie 60
Dotyczy zapisów SIWZ, punkt II.10 w zakresie pakietu nr 5
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wydłużenie terminu dostawy z 6 na 8 tygodni od dnia podpisania umowy?
Odp. Tak. Zamawiający wyraża zgodę.

Pytanie 61 Dotyczy wzoru umowy § 3 ust. 17b
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na doprecyzowanie istniejącego zapisu na następujący:
„W okresie gwarancji wymaga się prowadzenia minimum 2/dwóch przeglądów gwarancyjnych (nie częściej niż raz x rok) lub w ilości tych przeglądów wg zaleceń producenta, wliczonych w cenę oferty. W przypadku konieczności wykonania przeglądu poza siedzibą Zamawiającego, który trwałby powyżej 5 dni roboczych, Wykonawca dostarczy na ten czas urządzenie zastępcze o nie gorszych parametrach niż oferowane w przetargu.
Odp. Tak. Zamawiający wyraża zgodę.

Pytanie 62 Dotyczy wzoru umowy § 3 ust. 17c
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wydłużenie czasu reakcji z 24 na 48 godz. w dniu roboczym?
Odp. Tak ( W związku z tym modyfikuje również odpowiedź na pytanie 20 w piśmie WCO z dnia 19.12.2014r)

Pytanie 63 Dotyczy wzoru umowy § 3 ust. 17d
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wydłużenie czasu reakcji na podjęcie czynności serwisowych
z 2 na 3 dni robocze?
Odp. Nie. Zamawiający nie wyraża zgody.

Pytanie 64 Dotyczy wzoru umowy § 3 ust. 17e
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wydłużenie czasu na usunięcie awarii z 4 na 6 dni roboczych?
Odp. Nie. Zamawiający nie wyraża zgody na powyższe. Pismem z dnia 19.12.2014r (odpowiedź WCO na pytanie 21) wyraził zgodę na 5 dniowy termin usunięcia awarii.

Pytanie 65 Dotyczy wzoru umowy § 3 ust. 17f
Zwracamy się z prośbą do Zamawiającego o odstąpienie od naliczania kary umownej w przypadku zwłoki w usunięciu wady gdy na czas trwającej usługi serwisowej Wykonawca dostarczy odpowiedni sprzęt zastępczy.
Odp. Zamawiający wyraża zgodę, pod warunkiem dostarczenia aparatu zastępczego o parametrach nie gorszych niż w złożonej ofercie.

Pytanie 66
Dotyczy wzoru umowy § 3 ust. 17g
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na doprecyzowanie istniejącego zapisu na następujący:
„Okres gwarancji zostaje przedłużony o czas naprawy Urządzenia, o ile trwał on powyżej 6 dni roboczych w przypadku jego uzasadnionej reklamacji”.
Odp. Nie Zamawiający nie widzi potrzeby dokonywania powyższej zmiany.

Pytanie 67 Dotyczy wzoru umowy § 3 ust. 17j
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na doprecyzowanie istniejącego zapisu na następujący:
„Jeżeli w okresie gwarancji ujawnią się wady fizyczne urządzenia, uniemożliwiające jego poprawne użytkowanie, Wykonawca wymieni przedmiot zamówienia na nowy. W przypadku okoliczności określonych wyżej przedłużeniu ulega okres gwarancji o pełen okres niesprawności dostarczonego urządzenia, w przypadku jego uzasadnionej reklamacji”.
Odp. Tak. Zamawiający wyraża zgodę.


Pytanie 68 Dotyczy wzoru umowy § 4 ust. 6
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na doprecyzowanie istniejącego zapisu na następujący:
„Wykonawca nie może bez uprzedniego uzyskania pisemnej zgody Zamawiającego przenieść wierzytelności przysługujących mu wobec Zamawiającego, a wynikających z niniejszej umowy na rzecz jakiegokolwiek podmiotu trzeciego. Zgody takiej nie można bezpodstawnie odmówić”.
Odp. Nie Zamawiający nie widzi potrzeby dokonywania powyższej zmiany.

Pytanie 69 Dotyczy wzoru umowy § 5 ust. 1a)
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmniejszenie kary umownej z 0,1% na 0,05%?
Odp. Tak. Zamawiający wyraża zgodę.

Pytanie 70 Dotyczy wzoru umowy § 5 ust. 1 b)
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmniejszenie kary umownej z 5% na 2%?
Odp. Nie Zamawiający nie widzi potrzeby dokonywania powyższej zmiany.

Pytanie 71 Dotyczy wzoru umowy § 5 ust. 4
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na doprecyzowanie istniejącego zapisu na następujący:
„Kary umowne wynikające z postanowień niniejszej umowy płatne będą przelewem na rachunek bankowy Zamawiającego w terminie 14 dni od daty wezwania Wykonawcy do ich zapłaty”.
Odp. Tak. Zamawiający wyraża zgodę.

Pytanie 72
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji czy wobec Zamawiającego nie została wszczęta likwidacja bądź czy Zamawiający nie przekształca się w spółkę prawa handlowego?
Odp. Nie.

Pyt. 73
Pakiet nr 4
Czy Zamawiający dopuści obrotową kamerę wideo HD (1080i) umieszczoną w części bocznej oprawy świetlnej?
Odp. Tak.

Pyt. 74
Czy Zamawiający dopuści rozwiązanie systemu wideo, w którym sygnał z kamery będzie mógł być modyfikowany np. za pomocą specjalistycznych układów dla prawidłowego przekazu i zachowania dobrej jakości sygnału umożliwiając jednocześnie wyjście obrazu z systemu video celem przekazu do Sali audytoryjnej – VI piętro WCO i transmisji do stacji przeglądowej typu DICO zgodnie z wymaganiem opisanym w punkcie 35 tabeli opisu parametrów technicznych?
Odp. Tak.

W związku z udzielonymi odpowiedziami na pytania Zamawiający załączył do niniejszego pisma zmodyfikowane załączniki do siwz: załącznik nr 7 Opis przedmiotu zamówienia oraz załącznik nr 5 projekt umowy.

Zamawiający przesuwa termin składania i otwarcia ofert z dnia 12.01.2015r na dzień 16.01.2014 r – składanie ofert do godz. 9.00 i otwarcie ofert do godz. 10.00.


Z poważaniem
Z-ca Dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych

inż. Małgorzata Kołodziej - Sarna

« Powrót do szczegółów zamówienia