INFORMACJA DLA PACJENTA
INFORMACJA DLA PACJENTA

Szanowni Państwo,
    Zostaliście przez swojego lekarza poinformowani o stwierdzeniu w badaniu echokardiograficznym nieprawidłowego tworu w obrębie serca. Samo badanie echokardiograficzne nie pozwala w większości przypadków rozstrzygnąć, jaki jest charakter tego tworu. Wymaga to przeprowadzenia dalszych badań, które pozwolą postawić diagnozę i zaplanować odpowiednie leczenie, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy. Twory w sercu należą stosunkowo rzadkich znalezisk. Najczęściej są one wynikiem nieprawidłowego krzepnięcia krwi wewnątrz jam serca, pozostając w związku z jego ścianą i mają histologiczną budowę skrzepliny. Czynniki sprzyjające ich powstawaniu są jednak rozmaite, gdyż skrzepliny wewnątrzsercowe powstawać mogą w przebiegu wielu chorób serca, chorób reumatycznych (tzw. choroby tkanki łącznej), mogą być wyrazem wrodzonych lub nabytych zaburzeń krzepnięcia krwi a także wikłać choroby nowotworowe. Ponadto mogą być również następstwem procesów zapalnych obejmujących serce i wtedy stwierdza się w ich obrębie obecność bakterii i/lub grzybów chorobotwórczych dla człowieka. Serce bywa też narządem w którym mogą powstawać pierwotne nowotwory, bywa też miejscem przerzutów odległych w nowotworach innych typów, może także – przez ciągłość – być objęte naciekiem nowotworowym wywodzącym się pierwotnie z innych narządów klatki piersiowej.
    Współczesna epidemia chorób układu sercowo-naczyniowego, jak również chorób nowotworowych sprawia, że dane na temat częstości występowania guzów serca opracowane na podstawie obserwacji w ubiegłym stuleciu mogą być już mocno nieaktualne. Jednocześnie, są to schorzenia na tyle rzadkie i o tak różnorodnym charakterze, że jedynie dla niektórych z nich istnieją standardy leczenia, opracowane na podstawie wyników badań z randomizacją. Zwłaszcza w wypadku najrzadszych z wymienionych powyżej schorzeń – pierwotnych, złośliwych guzów serca, które mogą prezentować różne typy histologiczne – nie jest to możliwe do tej pory, gdyż w piśmiennictwie medycznym dostępne są opisy jedynie niewielkiej liczby pacjentów. W wielu przypadkach nowotworów złośliwych serca wydaje się, że największą szansą całkowitego wyleczenia jest jak najwcześniejszy zabieg kardiochirurgiczny.
    I Klinika Kardiologii Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, we współpracy z innymi Klinikami oraz ze Szpitalami z województw wielkopolskiego i lubuskiego tworzy rejestr pacjentów z guzami serca. Celem rejestru jest uwidocznienie skali problemu, wskazanie na częstość występowania poszczególnych typów guzów serca, analiza objawów klinicznych im towarzyszących, a także ocena efektywności aktualnie stosowanych metod leczenia i w ten sposób ustalenie tych najskuteczniejszych. Prowadzony przez nas rejestr jest zgodny z wymogami Ustawy o Ochronie Danych Osobowych, wszelkie informacje są objęte tajemnicą lekarską a dostęp do danych, pozwalających na identyfikację pacjentów biorących w nim udział, posiadają jedynie lekarze bezpośrednio leczący oraz kierownicy tematu: dr n. med. Hanna Wachowiak-Baszyńska – adiunkt w I Klinice Kardiologii UM w Poznaniu oraz prof. dr hab. n. med. Stefan Grajek – kierownik I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu.
Analiza wyników i ich publikacja obejmie jedynie w pełni anonimowe dane. Wyrażenie zgody na umieszczenie Państwa danych w rejestrze jest dobrowolne i nie wpłynie na dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, ale przyczyni się w istotny sposób do poprawy zarówno opieki medycznej jak i wyników leczenia pacjentów z tymi rzadkimi schorzeniami.