Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa leków

Numer zamówienia:

350/103/2020

« Powrót do szczegółów zamówienia

odpowiedzi na pytania

Poznań, dnia 03.02.2021
EZ/350/103/2020/117



Wg rozdzielnika:
do wszystkich zainteresowanych i uczestników postępowania o zamówienie publiczne.nr 103/2020
dotyczy: Zakup i dostawa leków.


Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęły zapytania do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, na które udzielamy odpowiedzi.

PYTANIE
Do §4 ust. 2: Prosimy o wyjaśnienie co Zamawiający rozumie pisząc o okresie ważności. Czy Zamawiający miał na myśli okres czy może datę ważności wskazywaną przez producenta?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający ma na myśli okres ważności od dnia dostawy.

PYTANIE
Do §5 ust. 4 projektu umowy: Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wykreślenie zapisu dotyczącego obowiązku informowania o zmianie przepisów powszechnie obowiązujących mających wpływ na cenę, z uwagi na fakt, że informacje te są ogólnie dostępne i wprowadzane odpowiednim aktem prawnym?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na powyższe.

PYTANIE
Do §9 ust. 4 wzoru umowy: W treści wzoru umowy, w §8 ust. 4 po lit. i prosimy o dodanie lit. j, k w brzmieniu:
„j) związanych z wystąpieniem skutków COVID-19,
k) wystąpienia dekoniunktury lub innych nieprzewidzianych okoliczności, niezależnych od żadnej ze Stron (gospodarcze, ekonomiczne, polityczne, społeczne, atmosferyczne itp.), które wpłyną na okoliczności realizacji umowy”

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę i dodaje proponowany zapis do §9 ust. 4 projektu umowy.

PYTANIE
Do §9 ust. 4 lit. i projektu umowy: Czy w przypadku wstrzymania produkcji lub wycofania z obrotu przedmiotu umowy i braku możliwości dostarczenia zamiennika leku w cenie przetargowej (bo np. będzie to raziło rażącą startą dla Wykonawcy), Zamawiający wyrazi zgodę na sprzedaż w cenie zbliżonej do rynkowej lub na wyłączenie tego produktu z umowy bez konieczności ponoszenia kary przez Wykonawcę?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na wyłączenie tego produktu z umowy bez ponoszenia kary tylko w przypadku przesłania Zamawiającemu dokumentów potwierdzających zaistnienie powyższego faktu.
W związku z tym dopisuje się dodatkowo 4 zdanie o poniższej treści w §9 ust. 4 lit. i projektu umowy.
W przypadku wstrzymania produkcji lub wycofania z obrotu przedmiotu umowy i braku możliwości dostarczenia zamiennika leku w cenie przetargowej ( np. będzie to raziło rażącą startą dla Wykonawcy), dopuszcza się możliwość wyłączenia tego produktu z umowy bez ponoszenia kary tylko w przypadku przesłania Zamawiającemu dokumentów potwierdzających zaistnienie powyższego faktu.

PYTANIE
Dotyczy pak. 1 poz. 1
Proszę o doprecyzowanie ilości opakowań do zamówienia : 3500 op. ?



ODPOWIEDŹ
Zamawiający doprecyzowuje: 3500 op.

PYTANIE
Dotyczy pak. 9 poz. 1
Proszę o doprecyzowanie ilości opakowań do wyceny 1500 op.?



ODPOWIEDŹ
Zamawiający doprecyzowuje: 1500 op.

PYTANIE
Dotyczy 10 poz. 1
Bardzo proszę o doprecyzowanie ilości opakowań do wyceny - 3000 op. ?


ODPOWIEDŹ
Zamawiający doprecyzowuje: 3000 op.

PYTANIE
Dotyczy zadania nr 9
Czy ze względu na bezpieczeństwo, przechowywania, przygotowania oraz stosowania przygotowanych leków, Zamawiający wymaga, aby produkt (Cisplatinum 100mg) wykazywał potwierdzoną wpisem do ChPl, stabilnośc fizykochemiczną po pierwszym nakłuciu fiolki, minimum 72 godziny? W/w stabilność pozwoli na ekonomiczne gospodarowanie lekiem, oszczędności związane z brakiem utylizacji niewykorzystanych pozostałości leku w fiolce oraz możliwość bezpiecznego wykorzystania leku dla kolejnych pacjentów. Za przechowywanie i przygotowanie odpowiadają osoby przygotowujące oraz podające lek, na podstawie wytycznych zawartych w Charakterystyce Produktu Leczniczego, który jest oficjalnym i jedynie prawnie obowiązującym dokumentem każdego produktu leczniczego dopuszczonego do obrotu na terenie Polski przez Urząd Rejstracji Produktów Leczniczych, Wyrobów medycznych i Produktów Biobójczych.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający dopuszcza, ale nie wymaga.

PYTANIE
Dotyczy zadania nr 10
Czy Zamawiający wymaga, aby korek fiolki leku Paclitaxelum 300mg, był kompatybilny z urządzeniem kolcowym typu Chemo-Dispensing Pin, Chemo-Mini- Spike- Plus, PhaSeal-system lub podobnymi aplikatorami z bolcami do pobierania dawek z fiolki? Jeśli korek nie posiada kompatybilności z tego typu urządzeniami, może to spowodować uszkodzenie lub wypadnięcie korka i spowodować utratę jałowości produktu.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wymaga powyższego.

PYTANIE
Dotyczy § 6 ust. 1 pkt. b) i c) oraz ust. 3 pkt. a) wzoru umowy – kary umowne
Czy Zamawiający zgodzi się w § 6 ust. 1 pkt. b) i c) oraz ust. 3 pkt. a) wzoru umowy na zmianę kary umownej wynoszącej 5 % łącznej wartości brutto umowy na karę wynoszącą 5% wartość brutto niezrealizowanej części umowy?
Mając na uwadze wytyczne UZP i wypracowane stanowisko KIO w którym określając wysokość kar umownych, Zamawiający powinien kierować się zdrowym rozsądkiem. Zbyt restrykcyjne kary umowne w połączeniu z wynikającą z ustawy o finansach publicznych koniecznością ich dochodzenia przez zamawiającego może prowadzić nie tylko do negatywnych konsekwencji dla wykonawcy, ale być powodem niemożności zrealizowania zamówienia. Powyższy zapis w brzmieniu przewidującym karę umowną zamówienia również prawidłowo zrealizowanego pozostaje w sprzeczności funkcją kary umownej określonej przez przepisy kodeksu cywilnego.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zaproponowane zmiany. Należy wskazać, ze wysokość kar ustanowiona została na optymalnym poziomie, w związku z czym jakakolwiek zmiana będzie niekorzystna dla zamawiającego. Z uwagi na dysponowanie przez Zamawiającego środkami publicznymi oraz prowadzenie działalności mającej na celu ochronę zdrowia i życia pacjentów zasadne jest pozostawienie kar na dotychczasowym poziomie, co ma na celu dyscyplinowanie Wykonawcy i zapewnienie ochrony zamawiającego. W paragrafie 6 Kary dla Zamawiającego i Wykonawcy ustanowione są na równym poziomie.

PYTANIE
Dotyczy wzoru umowy
Proszę o wyjaśnienie czy w razie wystąpienia braku statusu refundacyjnego leku, wstrzymanie lub wycofanie produktu leczniczego z obrotu decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz zaprzestanie produkcji, skutkujących uniemożliwieniem realizacji umowy przez Wykonawcę, przy jednoczesnym udokumentowanym braku możliwości dostarczenia przez Wykonawcę towaru równoważnego/odpowiednika, nastąpi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron (bez naliczenia kar umownych) w zakresie w/w produktu z uwagi na niemożność spełnienia świadczenia zgodnie z przepisami KC?
Zaoferowanie produktu zamiennego jest możliwe tylko w sytuacji posiadania przez wykonawcę produktu leczniczego zamiennego danego producenta, do którego obrotu jest upoważniony na podstawie koncesji, jako hurtownia farmaceutyczna. Niemożliwy i niezgodny z obowiązującymi przepisami prawa jest obrót produktami leczniczymi, na które wykonawca nie posiada koncesji.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na powyższe.



UWAGA:
Ocena oferty przez Zamawiającego zostanie dokonana w oparciu o wymagania zawarte w specyfikacji z uwzględnieniem niniejszych odpowiedzi na pytania.




Z poważaniem,
Z-ca Dyr. ds. ekonomicznych



Mgr inż. Magdalena Kraszewska










Opracował: Sylwia Krzywiak, Dział zamówień publicznych i zaopatrzenia, tel. 061 8850 644, zaopatrzenie@wco.pl

« Powrót do szczegółów zamówienia