Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa środków dezynfekcyjnych.

Numer zamówienia:

350/57/2020

« Powrót do szczegółów zamówienia

Odpowiedzi na pytania

Poznań, dn. 04.08.2020
EZ/350/57/2020/543




Do zainteresowanych
udziałem w przetargu




dotyczy przetargu nieograniczonego nr 57/2020 na zakup i dostawę środków dezynfekcyjnych

Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu informuje, iż wpłynęły pytania do ww przetargu, na które udzielono odpowiedzi:


1) Dotyczy pakietu nr 2 pozycja 1
Prosimy o dopuszczenie gotowych do użycia chusteczek do dezynfekcji nieinwazyjnych wyrobów medycznych z tworzyw sztucznych, szkła akrylowego, stali szlachetnej, nadają się do inkubatorów, lamp, głowic USG. Nie zawierają aldehydów i fosforanów dzięki czemu nie odbarwiają powierzchni. Możliwość stosowania chusteczek przez 30dni od daty otwarcia opakowania. Mogą być stosowane do powierzchni mających kontakt z żywnością. Spektrum działania (zgodnie z normą EN 16615) B, F– 3min, V (EN14476) – 1min, Tbc (EN14348) – 5min. Produkt posiada pozytywną opinię producenta sprzętu medycznego Famed w zakresie tolerancji materiałowej. Preparat na bazie aminy i czwartorzędowego związku amonowego, wymiary: 13x20cm, gramatura: 23g/m2. Opakowanie – puszka 100szt.

Odp. NIE. Zamawiający nie dopuszcza. Zbyt mały rozmiar chusteczki, dużo niższa gramatura, zbyt krótka trwałość chusteczek liczona od dnia otwarcia opakowania.

2) W trosce o jak najlepsze, odpowiadające również interesom Zamawiającego, przygotowanie ważnej i możliwej do realizacji oferty przetargowej oraz korzystając z uprawnień przysługujących nam jako wykonawcy ubiegającemu się o uzyskanie przedmiotowego zamówienia, niniejszym zwracamy się do Państwa jako Zamawiającego, w trybie i na zasadach określonych w art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych Dz.U.2019.1843 t.j. z dnia 2019.09.27), zwanej dalej – p.z.p., o udzielenie nam jednoznacznych i wyczerpujących odpowiedzi/wyjaśnień w zakresie treści SIWZ (oraz jej załączników) w/w postępowania, a dotyczących treści istotnych warunków umowy:

2.1 Czy Zamawiający, mając na uwadze zarówno obecny stan epidemii jak i czas trwania skutków epidemii oraz związane z tym implikacje natury logistyczno-ekonomicznej, których istnienie bez wątpienia wpłynie po stronie wykonawcy na proces realizacji dostaw objętych przedmiotem niniejszego zamówienia, przewiduje możliwość wprowadzenia do treści istotnych warunków umowy klauzul pozwalających na zmianę treści zobowiązania wykonawcy w zakresie terminu dostawy na: w miarę dostępności u ich producenta?
Jeżeli tak, to czy w związku z tym, w treści § 2 ust. 3 wzoru umowy Zamawiający wprowadzi klauzulę pozwalającą w zgodzie z dyspozycja z art. 144 ust. 1 pkt 1 p.z.p. dokonać aneksowania umowy z wykonawcą w taki sposób aby termin dostawy został dostosowany do bieżących uwarunkowań rynkowych związanych z nadzwyczajną sytuacją (stan epidemii) z jaką mamy obecnie do czynienia?
Odp. Nie, zamawiający nie widzi potrzeby dokonywania proponowanej zmiany.
Ewentualne skutki wpływu COVID 19 na przebieg zamówień publicznych są uregulowane w przepisach ustawy z dnia 02.03.20202 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ( Dz.U z 2020r. poz. 374). Powyższa kwestia została uwzględniona i uregulowana zapisem w §8 umowy.

2.2 Czy Zamawiający, mając na uwadze zarówno obecny stan epidemii jak i czas trwania skutków epidemii oraz związane z tym implikacje natury logistyczno-ekonomicznej, których istnienie bez wątpienia wpłynie po stronie wykonawcy na proces realizacji dostaw objętych przedmiotem niniejszego zamówienia potwierdzi, że zgodnie z art. 15r. 1. oraz Art. 15r. 2. Ustawy z dnia 19.06.2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, zwanej tarczą 4.0 (Dz. U. poz. 1086), nie będzie naliczał kar umownych, w przypadku kiedy problemy z dostawami lub reklamacją wynikają bezpośrednio ze stanu epidemii?
Odp. Nie, zamawiający nie widzi potrzeby dokonywania proponowanej zmiany.
Ewentualne skutki wpływu COVID 19 na przebieg zamówień publicznych są uregulowane w przepisach ustawy z dnia 02.03.20202 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ( Dz.U z 2020r. poz. 374). Powyższa kwestia została uwzględniona i uregulowana zapisem w §8 umowy.

2.3 Czy Zamawiający, mając na uwadze zarówno obecny stan epidemii jak i czas trwania skutków epidemii oraz związane z tym implikacje natury logistyczno-ekonomicznej, których istnienie bez wątpienia wpłynie po stronie wykonawcy na proces realizacji dostaw objętych przedmiotem niniejszego zamówienia, wprowadzi zapis do treści istotnych warunków umowy w treści § 9 wzoru umowy, pozwalający wykonawcy w razie wystąpienia szczególnych okoliczności na zmianę treści zobowiązania wykonawcy w zakresie możliwości odstąpienia jednostronnie od umowy o zamówienie publiczne przez wykonawcę z przyczyn leżących po jego stronie, ale spowodowanych czynnikami od niego niezależnymi bez ponoszenia przez niego negatywnych skutków natury prawno-finansowych z tym związanych?
Odp. Zamawiający modyfikuje §9 poprzez wprowadzenia ust. 2 o poniższej treści:

„2. Zamawiający i Wykonawca ma prawo do odstąpienia od umowy ze skutkiem natychmiastowym w przypadkach określonych w § 8 ust. 5 umowy”.

W związku z tym zmianie ulega odpowiednio numeracja w § 9.

2.4 Czy Zamawiający, mając na uwadze zarówno obecny stan epidemii jak i czas trwania skutków epidemii oraz związane z tym implikacje natury logistyczno-ekonomicznej, których istnienie bez wątpienia wpłynie po stronie wykonawcy na proces realizacji dostaw objętych przedmiotem niniejszego zamówienia, przewiduje możliwość wprowadzenia do treści istotnych warunków umowy klauzul pozwalających na zmianę treści zobowiązania wykonawcy w zakresie możliwości waloryzacji cen ze względu na zmianę cen przez producenta, jeżeli wykonawca nie jest producentem?
Jeżeli tak, to czy w związku z tym, w treści § 5 ust. 3 wzoru umowy Zamawiający wprowadzi klauzulę pozwalającą w zgodzie z dyspozycja z art. 144 ust. 1 pkt 1 p.z.p. dokonać aneksowania umowy z wykonawcą w taki sposób aby waloryzacja cen została dostosowana do bieżących uwarunkowań rynkowych związanych z nadzwyczajną sytuacją (stan epidemii) z jaką mamy obecnie do czynienia?
Odp. Nie, zamawiający nie widzi potrzeby dokonywania proponowanej zmiany. Kwestia siły wyższej pozostała uregulowana i uwzględniona § 8 umowy.

2.5 Czy mając na uwadze obecny stan epidemiologiczny obowiązujący na terenie naszego kraju Zamawiający wyrazi zgodę na złożenie oferty w formie elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym na wskazanej przez Zamawiającego platformie zakupowej?
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert w formie elektronicznej.

3 Czy w pakiecie nr 2 poz. 1 Zamawiający dopuści gotowe do użycia chusteczki nasączone roztworem na bazie czwartorzędowych związków amonowych, bez zawartości alkoholu, chloru, kwasu nadoctowego oraz poliaminy, o wymiarach pojedynczej chusteczki 20x22 cm i gramaturze 50g/m2; skuteczne wobec B (w tym MRSA) i F (C. albicans) do 1 minuty, V (HIV, HBV, HCV, rota, vaccinia, wirusy osłonkowe – w tym coronawirus, np. SARS-CoV-2) w czasie 30 sek., Papova/ polyoma – 2 minuty; przebadane zgodnie z normą 16615, a także 13727, EN 1040 i EN 13697, EN 13624 i EN 1275, EN 1650 i EN 14476 ? Chusteczki posiadają opinię dermatologiczną oraz opinie wiodących producentów głowic usg. Zachowują trwałość biobójczą 3 miesiące od momentu otwarcia opakowania. Opakowanie typu flow pack a’ 100 szt. chusteczek.
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza pod warunkiem spełnienie pozostałych wymagań siwz.

4 Czy w pakiecie nr 2 poz. 2 Zamawiający dopuści nasączone roztworem na bazie czwartorzędowych związków amonowych, bez zawartości alkoholu, chloru, kwasu nadoctowego oraz poliaminy, o wymiarach pojedynczej chusteczki 20x22 cm i gramaturze 50g/m2, skutecznych wobec B (w tym MRSA) i F (C. albicans), V (Polio, Adeno, polyoma, vaccinia, działanie bójcze wobec wirusów osłonkowych, w tym coronavirus, np. SARS-CoV2) zgodnie z normą 14476 i 16777 oraz spory (C. difficile wg EN 13704/17126) w czasie do 2 minut, przebadane zgodnie z normą 16615 oraz EN 13727 i EN 13624? Chusteczki posiadają opinię producenta dotyczącą stosowania na oddziałach noworodkowych i pediatrycznych, a także opinie producentów głowic usg (mogą być stosowane także do głowic mających kontakt z błonami śluzowymi). Zachowują trwałość biobójczą 3 miesiące
Odp. Tak. Zamawiający dopuszcza pod warunkiem spełnienie pozostałych wymagań siwz.

5. Pakiet 4, pozycja 1
Czy Zamawiający dopuści myjkę-rękawicę o parametrach:
Dwuwarstwowa, jednorazowa myjka do mycia ciała w formie półokrągłej rękawicy, nasączona jednostronnie środkami myjącymi o neutralnym PH 5,5, wykonana z jednej strony (części myjącej) z poliestru, z drugiej strony z włókniny (brzegi zszyte), rozmiar 14 cm x 20 cm, gramatura 90g/m2, produkowana zgodnie z wymaganiami ISO 22716:2007 oraz ISO 9001:2015, czystość mikrobiologiczna potwierdzona badaniami nie starszymi niż 2017 rok na brak zawartości Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans, Staphylococcus aureus oraz Escherichia coli, opakowanie jednostkowe a'10 sztuk z nadrukowanym składem?



Odp. TAK. Zamawiający dopuszcza pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań siwz.

6. pakiet 4, pozycja 1
Czy Zamawiający dopuści myjkę-rękawicę o parametrach:
Dwuwarstwowa, jednorazowa myjka do mycia ciała w formie prostokątnej rękawicy nasączona obustronnie środkami myjącymi o neutralnym PH 5,5, wykonana w 100% z włókien poliestrowych, zgrzewana termicznie, rozmiar 15cm x 22cm, gramatura 60g/m2, produkowana zgodnie z wymaganiami ISO 22716:2007 oraz ISO 9001:2015, czystość mikrobiologiczna potwierdzona badaniami nie starszymi niż 2017 rok na brak zawartości Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans, Staphylococcus aureus oraz Escherichia coli, opakowanie jednostkowe a'12 sztuk z graficzną instrukcją stosowania oraz składem?

Odp. NIE. Zamawiający nie dopuszcza. Zbyt niska gramatura myjek.





7. dotyczy SIWZ
W związku z panującą sytuacją epidemiczną w Polsce i ryzykiem niedostarczenia oferty na czas, zwracamy się do Zamawiającego z prośbą o możliwość wysłania oferty w formie elektronicznej podpisaną elektronicznym podpisem kwalifikowanym. W przypadku wyrażenia zgody, prosimy o wskazanie sposobu przekazania oferty, np. mail, platforma.
Odp. Nie. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert w formie elektronicznej.

Pytania do treści umowy.

8. Dot. projektu umowy § 2 ust.3 a), formularz ofertowy zał. nr 1 do SIWZ
W związku z występowaniem w okresie realizacji niniejszej umowy okoliczności nadzwyczajnych związanych ze skutkami epidemii wirusa SARS-Cov-2, które mają ogromny wpływ na dostępność m.in. asortymentu będącego przedmiotem postępowania (tj. zaburzenia w procesie produkcji, restrykcje poszczególnych państw w zakresie eksportu, znaczący wzrost zapotrzebowania na środki dezynfekcyjne na całym świecie) w nawiązaniu do zapisów umowy odnośnie terminu realizacji dostaw przedmiotu umowy zwracamy się z prośbą o wydłużenie terminu realizacji dostaw do 5 dni roboczych.
Odp. Nie, zamawiający nie wyraża zgody na termin 5 dni roboczych.

Zamawiający wyraża zgodę na dostawę w terminie do 4 dni roboczych. W związku z tym zmienia się zapis w pkt. 3 Formularza ofertowego na poniższy

3.Oferuję/ emy termin dostaw sukcesywnych przedmiotów zamówienia - max 4 dni roboczych od złożenia zamówienia telefonicznie, faxem lub e-mailem w okresie 24 m-cy trwania umowy.

9. Dot. projektu umowy §2 ust. 2
Zwracamy się z prośbą o modyfikację zapisów §2 ust.2 na następujący :
1. Dostawy Przedmiotu umowy będą realizowane w okresie 24 miesięcy od dnia …………………………. do dnia ……………………….. lub do osiągnięcia kwoty całkowitej wartości Przedmiotu umowy wskazanej w § 5 ust. 1, w zależności , które zdarzenie nastąpi wcześniej.
Odp. Nie zamawiający nie widzi potrzeby dokonywania proponowanej zmiany.

10. Dot. projektu umowy §2 ust. 5
Zwracamy się z prośbą o modyfikację zapisów §2 ust.5 na następujący :
5.Zamawiający przewiduje możliwość przedłużenia okresu obowiązywania niniejszej umowy, o kolejne 3 miesiące, począwszy od końcowego dnia okresu, na który zawarta została niniejsza umowa, wskazanego w § 2 ust. 2 niniejszej umowy z zachowaniem tych samych warunków, w przypadku, gdy ilość Przedmiotów umowy wskazana w specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie zostanie wyczerpana w okresie, na który zawarta została niniejsza umowa, wskazanym w § 2 ust. 2 niniejszej umowy. Okres obowiązywania niniejszej umowy w tych pakietach nie może łącznie przekroczyć 27 m-cy od dnia jej zawarcia.
Odp. Zamawiający wyraża zgodę na przedłużenie umowy do 6 m-cy w przypadku niewykorzystania całkowitej ilości asortymentu objętego umową. W związku z tym umowa nie może przekroczyć łącznie 30 m-cy od daty jej zawarcia.

11. Dot. projektu umowy §4 ust. 2, formularz ofertowy zał. nr 1 do SIWZ
Zwracamy się z prośbą o modyfikację zapisów §4 ust.2 i formularza ofertowego na następujący :
2.Wykonawca gwarantuje, że będzie dostarczał Przedmioty umowy o najwyższej jakości, zarówno pod względem norm jakościowych, jak i z odpowiednim terminem ważności – wynoszącym minimum 9 miesięcy od dnia dokonania dostawy, zapewniającym bezpieczne użycie dostarczonych Przedmiotów umowy. Zamawiający dopuszcza możliwość dostawy Przedmiotów umowy z terminem ważności krótszym niż 9 miesięcy od dnia dokonania dostawy, jednakże tylko w przypadku uprzedniego uzyskania przez Wykonawcę pisemnej zgody od Zamawiającego.
Odp. Nie Zamawiający nie wyraża zgody i podtrzymuje wymóg terminu ważności min. 12 m-cy.

12. Dot. projektu umowy §6 ust. 3
Wnosimy o wykreślenie z umowy zapisu §6 ust.3.
Odp. Nie, zamawiający nie widzi potrzeby dokonywania proponowanej zmiany.

13. Dot. projektu umowy §6 ust. 3
W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie powyżej wnosimy o modyfikację zapisów §6 ust.3 na następujący :
3„W przypadku, gdy Wykonawca nie dostarczy w wymaganym terminie, wskazanym w § 2 ust. 3 lit. a) zamówionych Przedmiotów umowy oraz w trakcie rozpatrywania uzasadnionej reklamacji, zobowiązany będzie zapłacić Zamawiającemu karę umowną w wysokości odpowiadającej różnicy pomiędzy ceną zakupu zamówionych i niedostarczonych w terminie przez Wykonawcę Przedmiotów umowy u innego dostawcy, a ceną oferowaną przez Wykonawcę – taki zakup zwany będzie w dalszej części niniejszej umowy „Zakupem Interwencyjnym”. Różnica nie może przekroczyć 10% wartości zamówionego i niedostarczonego asortymentu. Wykonawca zobowiązany będzie do zapłaty kary umownej w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania kopii faktury potwierdzającej dokonanie przez Zamawiającego Zakupu Interwencyjnego.
Odp. Nie zamawiający nie widzi konieczności dokonania proponowanej zmiany.

14. Dot. projektu umowy §6 ust. 4
Zwracamy się prośbą o usunięcie z wzoru umowy postanowień dotyczących naliczania kar umownych w trybie § 6 ust.4 w przypadku dokonania zakupu interwencyjnego przez Zamawiającego, za które Wykonawca pokryje różnicę kosztu zakupu tożsamego asortymentu u innego dostawcy. Naliczenie kary umownej za opóźnienie w dostarczeniu zamówionych towarów po dokonaniu zakupu interwencyjnego powoduje w istocie podwójne karanie Wykonawcy za to samo przewinienie.
Odp. Nie zamawiający nie widzi konieczności dokonania proponowanej zmiany.

15. Pakiet 3 poz. 1
Czy Zamawiający dopuści chusteczki o spektrum B, F, V (HIV, HBV, HCV, vaccinia, rota, noro, adeno)- do 1 minuty, polio do 10 minut w opakowaniach 100szt?
Odp. TAK, pod warunkiem spełniania pozostałych wymagań SIWZ.


Przesuwa się termin składania i otwarcia ofert na dzień 11.08.2020 r – składanie ofert do godz. 9.00 i otwarcie ofert o godz. 10.00.


Z poważaniem
Z-ca Dyrektora ds. ekonomicznych
/-/mgr inż. Magdalena Kraszewska

« Powrót do szczegółów zamówienia