Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

zakup i dostawa sprzętu medycznego jednorazowego użytku - sterylnego

Numer zamówienia:

/3/2009

« Powrót do szczegółów zamówienia

odp na pyt + umowa po zmianach







Poznań, dnia 22.01.2009 r.
WCO/EZ/ 466 /2008


Wg rozdzielnika: do uczestników postępowania o zamówienie publiczne.

Dotyczy przetargu 3/2009 – zakup i dostawę sprzętu medycznego jednorazowego użytku sterylnego

ODPOWIEDZI NA PYTANIA.

Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęły zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, na które udzielamy odpowiedzi:


Pytanie nr 1
I. Dotyczy zapisu § 3 ust. 2 Załącznika nr 4 do s.i.w.z. stanowiącego wzór umowy.
„... 2. Realizacja zamówienia odbywać się będzie sukcesywnie w wymaganym terminie 4 dni roboczych od złożenia zamówienia telefonicznego potwierdzonego faxem.”
Wnosimy o zmianę powyższego zapisu, na:
„... 2. Realizacja zamówienia odbywać się będzie sukcesywnie w wymaganym terminie 7 dni roboczych od złożenia zamówienia telefonicznego potwierdzonego faxem.”

Odp. nr 1
Zamawiający uprzejmie wyjaśnia, iż nie wyraża zgody na zmianę zapisu zamieszczonego w
§ 3 ust. 2 wzoru umowy z ustalonego „termin dostawy maksymalnie 4 dni robocze ...”, na wnioskowany przez Wykonawcę tj. cyt. „termin dostawy maksymalnie 7 dni roboczych”.
Decyzja Zamawiającego podyktowana jest ograniczonymi możliwościami magazynowania dostarczanych w ramach różnych postępowań wyrobów medycznych i zapewnienia przedmiotowym wyrobom odpowiednich warunków przechowywania, co jest niezbędne z uwagi na dyspozycję § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 października 2002 w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki ( Dz.U. 2002 Nr 187 poz. 1565). Zgodnie z treścią ww. normy prawnej - produkty lecznicze i wyroby medyczne muszą być przechowywane w aptece w sposób gwarantujący zachowanie ustalonych dla produktu leczniczego lub wyrobu medycznego wymagań jakościowych i bezpieczeństwo przechowywania.
Termin proponowany przez Wykonawcę mógłby również zakłócić proces zapewnienia pacjentom stałej opieki zdrowotnej, gdyż faktyczna dostawa zamawianych wyrobów mogłaby się wydłużyć o co najmniej 9 dni kalendarzowych.
Ponadto, Zamawiający w § 3 ust. 2 skreśla słowa „telefonicznego potwierdzonego faxem”, w ich miejsca wprowadza następujący zapis „ telefonicznie lub faxem”


Pytanie nr 2
II. Dotyczy zapisu § 3 ust. 3 Załącznika nr 4 do s.i.w.z. stanowiącego wzór umowy.
„... 3. W przypadku, gdy Wykonawca nie dostarczy w wymaganym terminie (4 dni od momentu złożenia zamówienia faxem lub telefonicznie) określonej partii przedmiotu zamówienia, zobowiązany jest pokryć Zamawiającemu różnicę w cenie zakupu u innego dostawcy”
Wnosimy o zmianę powyższego zapisu, na:
„... 3. W przypadku, gdy Wykonawca nie dostarczy w wymaganym terminie (7 dni od dnia przekazania zamówienia faxem lub pisemnie) określonej partii przedmiotu zamówienia z winy leżącej tylko i wyłącznie po stronie Wykonawcy, Zamawiający naliczy kary wynikające z § 6 niniejszej umowy.”

Odp. nr 2.
Zamawiający uprzejmie informuje, iż wykreśla § 3 ust. 3 z treść wzoru umowy. Problematyka konsekwencji wynikających z opóźnień w dostawie, w tym kwestie tzw. zakupu interwencyjnego, przy uwzględnieniu niektórych wniosków Wykonawcy, są obecnie uregulowane w § 2 ust. 10 wzoru umowy.
Jego treść jest następująca:
§ 2 ust. 10
W przypadku, gdy Wykonawca nie dostarczy w wymaganym terminie (4 dni roboczych od momentu złożenia zamówienia faxem lub telefonicznie) określonej partii przedmiotu zamówienia z winy leżącej po jego stronie, zobowiązany jest pokryć Zamawiającemu różnicę w cenie zakupu u innego dostawcy. Okoliczności uzasadniające opóźnienie w dostawie z przyczyn niezależnych od Wykonawcy powinny być przez niego należycie uprawdopodobnione i udokumentowane oraz podlegają ocenie Zamawiającego. Wykonawca ma obowiązek uregulować różnicę w cenie zakupu w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania kopi faktury potwierdzającej dokonanie przez Zamawiającego zakupu interwencyjnego




Pytanie nr 3

III. Dotyczy zapisu § 3 ust. 11 Załącznika nr 4 do s.i.w.z. stanowiącego wzór umowy.
„...Zamawiającemu przysługuje odmowa przyjęcia towaru – przedmiotu zamówienia dostarczonego z
opóźnieniem 4 dni roboczych od dnia złożenia zamówienia, o którym mowa w § 3 ust. 2 i 3 niniejszej
umowy.”
Wnosimy o wykreślenie powyższego zapisu lub dookreślenie minimalnego terminu opóźnienia lub zwłoki w dostawie towaru.
Odp. nr 3

Zamawiający uprzejmie informuje, iż wykreśla § 3 ust. 11 z treść wzoru umowy. Problematyka odmowy przyjęcia przedmiotu umowy jest obecnie uregulowana w § 2 ust. 18 wzoru umowy. Jego treść jest następująca:
§ 2 ust. 18
Zamawiającemu przysługuje prawo odmowy przyjęcia przedmiotu umowy i żądania wymiany na wolny od wad w przypadku:
a) dostarczenia przedmiotu umowy niewłaściwej jakości,
b) dostarczenia przedmiotu umowy niezgodnego z zapotrzebowaniem.



Pytanie nr 4

IV. Dotyczy zapisu § 3 ust. 16 Załącznika nr 4 do s.i.w.z. stanowiącego wzór umowy.
„... 16. Wykonawca gwarantuje Zamawiającemu:
a) Nieprzekraczalny czas wykonania reklamacji – do 7 dni roboczych od dnia pisemnego powiadomienia o uszkodzeniu.”
Wnosimy o zmianę powyższego zapisu, na:
„... 16. Wykonawca gwarantuje Zamawiającemu:
a) Nieprzekraczalny czas wykonania reklamacji wynikającego z winy leżącej po stronie Wykonawcy – do 10 dni roboczych od dnia przekazania pisemnego powiadomienia o reklamacji.”
Odp. nr 4
Zamawiający uprzejmie informuje, iż wykreśla § 3 ust. 16 z treść wzoru umowy. Problematyka zakresu i sposobu realizacji prawa do reklamacji w odniesieniu do wadliwych wyrobów medycznych będących przedmiotem zamówienia jest obecnie uregulowane w § 2 ust. 14 - 17 wzoru umowy.
Ich treść jest następująca:
§ 2 ust. 14 - 17.
14.
Zamawiający zastrzega prawo zgłaszania Wykonawcy reklamacji w odniesieniu do przedmiotu umowy. Wykonawca rozpatrzy reklamację bez zbędnej zwłoki, nie później jednak, niż w przeciągu 5 dni roboczych od dnia przesłania przez Zamawiającego reklamacji faxem lub mailem. Reklamacje mogą być zgłaszane w okresie ważności przedmiotu umowy.
15.
W razie stwierdzenia wad przedmiotu umowy w okresie gwarancyjnym Wykonawca zobowiązany będzie do bezpłatnej wymiany wadliwego przedmiotu umowy na wolny od wad – w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania reklamacji, przesłanej przez Zamawiającego faxem lub mailem.
16.
Nieuzasadnione odrzucenie reklamacji określonej w § 2 ust. 15 może wywołać skutek w postaci naliczenia przez Zamawiającego kary umownej w wysokości 1 % wartości części zamówienia, w której stwierdzono wady przedmiotu zamówienia za każdy dzień zwłoki, licząc od upływu terminu obliczonego na podstawie § 2 ust. 15 umowy.
17.
W przypadku odrzucenia reklamacji Zmawiający ma prawo wystąpić do właściwego organu, urzędu lub innej instytucji, w celu uzyskania ekspertyzy w zakresie jakości i właściwości przedmiotu umowy dostarczanego przez Wykonawcę. Jeżeli reklamacja Zamawiającego okaże się uzasadniona, koszty związane z uzyskaniem ekspertyzy ponosi Wykonawca



Pytanie nr 5
V. Dotyczy zapisu § 5 ust. 1 Załącznika nr 4 do s.i.w.z. stanowiącego wzór umowy.
„... 1. Wykonawca zobowiązuje się do zapłaty Zamawiającemu kar umownych według następujących zasad, tj. w przypadku:
a) pierwszego opóźnienia w dostawie wysokości kar umownych stanowić będzie 2 % niezrealizowanej części zamówienia, za każdy dzień opóźnienia, licząc od dnia określonego w § 3 ust. 2 niniejszej umowy,
b) drugiego opóźnienia w dostawie oraz każdego kolejnego opóźnienia wysokości kar umownych stanowić będzie 5% niezrealizowanej części zamówienia, za każdy dzień opóźnienia licząc od dnia określonego w § 3 ust. 2 niniejszej umowy.
c) nieuzasadnionego zerwania umowy, wysokość kar umownych stanowić będzie 5 % wartości netto umowy, o której mowa w § 4 umowy.”
Wnosimy o zmianę powyższego zapisu, na:
„... 1. Wykonawca zobowiązuje się do zapłaty Zamawiającemu kar umownych według następujących zasad, tj. w przypadku:
a) pierwszego opóźnienia w dostawie wysokości kar umownych stanowić będzie 0.5 % wartości niezrealizowanej części zamówienia, za każdy dzień opóźnienia, licząc od dnia określonego w § 3 ust. 2 niniejszej umowy,
b) drugiego opóźnienia w dostawie oraz każdego kolejnego opóźnienia wysokości kar umownych stanowić będzie 1 % niezrealizowanej części zamówienia, za każdy dzień opóźnienia licząc od dnia określonego w § 3 ust. 2 niniejszej umowy.
c) nieuzasadnionego zerwania umowy, wysokość kar umownych stanowić będzie 5 % wartości netto niezrealizowanej części umowy.”

Odp. nr 5
Zamawiający uprzejmie wyjaśnia, iż nie wyraża zgody na zmianę treści § 5 projektu umowy.
W uzasadnieniu swojej decyzji Zamawiający zawraca uwagę, iż określone w § 5 projektu umowy – kary umowne, stosowanie do dyspozycji art. 484 k.c. przewidziane są jedynie na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonywania zobowiązania.
Zatem w przypadku właściwego realizowania zobowiązań wynikających z zawartej umowy zastosowanie instytucji kary umownej ma charakter jedynie hipotetyczny.
Zamawiane w ramach postępowania przetargowego nr 3/2009 wyroby medyczne mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania szpitala. Stąd też nieterminowe dostawy mogą uniemożliwić prawidłową opiekę nad chorymi, a w konsekwencji stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.
Utrudnienia wynikające z nieterminowych dostaw mogą zatem stanowić poważne zagrożenie dla realizacji celów statutowych szpitala i narażają jednostkę na odpowiedzialność nie tylko cywilną ale także karną.
Ponadto, w przypadku nieterminowych dostaw – Szpital (Zamawiający) staje przed dylematem, czy z narażeniem zdrowia pacjentów cierpliwie znosić opóźnienia w dostawie przedmiotu zamówienia, czy ewentualnie odstąpić od umowy i dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
W tym drugim przypadku Zamawiający będzie ponadto zmuszony uruchomić kolejne postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, co wymaga spełnienia określonych rygorów formalnych i czasowych oraz spowoduje, iż Zamawiający będzie ponosił kolejne koszty, których już nie uwzględnia Wykonawca.



Pytanie nr 6
VI. Dotyczy zapisu § 5 ust. 3 Załącznika nr 4 do s.i.w.z. stanowiącego wzór umowy.
„... 3. Zamawiającemu przysługuje prawo potrącenia ewentualnych kar umownych z wynagrodzenia należnego Wykonawcy.”
Wnosimy o wykreślenie powyższego zapisu.

Odp. nr 6
Zamawiający uprzejmie wyjaśnia, iż nie wyraża zgody na zmianę treści § 5 ust. 3 wzoru umowy.
Zgodnie z art. 498. § 1 k.c. - Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.
Vide - Uchwała SN z dnia 30 grudnia 1998 r. III CZP 48/88; OSNC 1989/3/36..



Pytanie nr 7
VII. Dotyczy treści s.i.w.z. oraz § 11 ust. 2 Załącznika nr 4 do s.i.w.z. stanowiącego wzór umowy.
W związku z faktem, że Ustawa z dnia 4 września 2008 o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. nr 171, poz. 1058) wprowadziła znaczne zmiany w art. 144 ust. 1 Ustawy pzp wnosimy o dookreślenie, jakie Zamawiający przewiduje możliwości i okoliczności zmiany postanowień umowy np. w zakresie czasu związania umową, możliwością przedłużenia czasu związania umową w przypadku niewykorzystania umowy w zakresie wartości lub zmianami, które mogą być korzystne dla Zamawiającego. Mając powyższe na względzie proponujemy wprowadzenie do treści s.i.w.z. poniższych zapisów:
Strony dopuszczają zmiany umowy czasowe lub trwale w trakcie jej obowiązywania, pod warunkiem, że zmiany te są korzystne dla Zamawiającego, w niżej wymienionych przypadkach:
1. strony dopuszczają zmianę umowy w zakresie obciążenia cen jednostkowych poszczególnych elementów przedmiotu zamówienia.
2. konieczność wprowadzenia zmiany umowy wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy.
3. bilans zmian to jest korzyści i obciążeń dla zamawiającego niw wpływa korzystnie na interes prawny lub faktyczny Zamawiającego.



Odp. nr 7
Zamawiający uprzejmie informuje, iż proponowane przez Wykonawcę zapisy są zbyt lakoniczne i nie odpowiadają dyspozycji art. 144 ustawy Prawo zamówień publicznych, gdyż nie określają warunków ewentualnej zamiany umowy.
Ponadto, Zamawiający już przewidział możliwość ewentualnych zamian umowy w treści załącznika nr 4 do SIWZ – vide § 4 wzoru umowy.
Mając jednak na uwadze aktualne brzmienie art. 144 ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający postanowił zmienić treść i numerację § 4, a mianowicie:

§ 3.

1. Całkowita wartość przedmiotu zamówienia (cena), zgodnie z treścią oferty wynosi:
netto:.................................PLN
(słownie:..................................................................................................................),
brutto:...............................PLN
(słownie...................................................................................................................),
w tym podatek od towarów i usług VAT wg stawki .....% w kwocie ...... PLN.
2. W trakcie obowiązywania umowy strony dopuszczają zmiany wartości przedmiotu zamówienia (umowy) w zakresie ustalonym w § 3 ust. 1 wyłącznie w przypadku:
a) zmiany stawki podatku VAT, przy czym zmianie ulegnie wyłącznie cena brutto, cena netto pozostanie bez zmian,
b) zmian cen urzędowych przedmiotu umowy, wprowadzonych rozporządzeniem odpowiedniego Ministra, przy czym zmiany te mogą dotyczyć podwyższenia i obniżenia cen,
c) zmian stawek opłat celnych wynikających z przepisów prawa,
d) uzasadnionych zmian wprowadzonych przez producentów wyrobów medycznych będących przedmiotem umowy, pod warunkiem, iż zostanie ona poprzedzona pisemnym oświadczeniem woli, które Producent złoży Zamawiającemu, a zmiana ta nie będzie przewyższać 5 % pierwotnej ceny przedmiotu umowy.
e) zmian kursu waluty powyżej 5% zgodnie z tabelą NBP, w przypadku gdy przedmiotu umowy jest importowany.
3. Zmiany, o których mowa w § 3 ust. 2 lit. a), b), c) następują z dniem wejścia w życie aktu prawnego zmieniającego przedmiotowe wartości. Wykonawca informuje Zamawiającego o zmianach wynikających z uregulowań prawnych w formie pisemnej, przynajmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
4. Zmiany, o których mowa w § 3 ust. 2 lit. d) i e) mogą być dokonane na pisemny wniosek Wykonawcy, przynajmniej z czternastodniowym wyprzedzeniem i każdorazowo wymagają pisemnej zgody Zamawiającego. Zmiany wynikające z okoliczności, o których mowa w § 3 ust. 2 lit. d) i e ) obowiązują od dnia podpisania przez obie strony aneksu do umowy, pod rygorem nieważności.
5. W przypadku kiedy strony nie dojdą do porozumienia w zakresie zmian cen przedmiotu umowy dopuszcza się możliwość rozwiązania umowy w całości lub w spornej części. W razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach.
6. Zamawiający przewiduje możliwość przedłużenia okresu obowiązywania umowy, o kolejne (6 m-cy) z zachowaniem tych samych warunków, w przypadku, gdy w zakresie ilościowym przedmiot umowy nie zostanie wyczerpany przez pierwsze 12 miesięcy od dnia podpisania niniejszej umowy.



Pytanie nr 8
VIII. Dotyczy treści s.i.w.z. – rozdział III pkt. III ust. 2. – wymagane dokumenty
W związku z faktem, iż ustawa o wyrobach medycznych z dnia 20 kwietnia 2004 r. nie nakłada obowiązku dokonywania zgłoszenia w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dla wyrobów medycznych klasy I i IIa wcześniej wprowadzonych do obrotu na terenie UE – wnosimy o korektę tego punktu siwz i wykreślenie powyższego wymogu dla produktów niższych klas.

Odp. nr 8.
Zamawiający uprzejmie informuje, iż jedyne dokumenty i oświadczenia, jakie są wymagane od Wykonawców w przedmiotowym postępowaniu zostały określone w pkt VI. SIWZ pn. wykaz oświadczeń lub dokumentów, jakie maja dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu.
Wyrazem tego jest także treści podpunktu 1.8 ( pkt VI SIWZ), tj. Oświadczenia Oferenta potwierdzające wymogi zawarte w pkt. III SIWZ.
Niemniej zapisy określone w pkt III SIWZ mogą budzić wątpliwości Wykonawców.
W związku z powyższym zamawiający na podstawie art..38 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych modyfikuje treść pkt III pn. Opis przedmiotu zamówienia podpunkt III w ten sposób, iż wykreśla się jego dotychczasową treść.
Po zamianie podpunkt III (punktu IIII SIWZ –Opis przedmiotu zamówienia) otrzymuje następujące brzmienie, a mianowicie:



„III. Inne warunki związane z realizacją przedmiotu zamówienia:

Wyroby medyczne stanowiące przedmiot zamówienia muszą odpowiadać wymaganiom ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896
z póź. zm) - jest to warunek wynikający z art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r.
o zakładach opieki zdrowotnej ( j.t. Dz.U. z 2007 Nr 14 poz. 89 z póź. zm).
Warunki graniczne realizacji przedmiotu zamówienia:
1. Wykonawca udzieli gwarancji jakości / terminu ważności i rękojmi na oferowane wyroby medyczne przez okres co najmniej 24 miesięcy licząc od dnia przekazania wyrobów medycznych do eksploatacji i podpisania protokołu odbioru.
2. Wykonawca zapewnia serwis eksploatacyjny w okresie trwania gwarancji jakości, w zakresie nie gorszym, niż ustalony przez wytwórcę wyrobów.
3. Wykonawca gwarantuje Zamawiającemu:
a. Nieprzekraczalny czas usunięcia uszkodzenia – do 7 dni roboczych.
b. Warunki gwarancji nie mogą skutkować naruszeniem warunków SIWZ w toku realizacji umowy i zawierać zapisy mniej korzystne niż określone w Kodeksie cywilnym - art. 577 do art. 581.
4. Zamawiający zastrzega sobie prawo odstąpienia od umowy ze względu na wadę rzeczy sprzedanej.
5. Wykonawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady, w zakresie objętym przedmiotem zamówienia, na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.



Pytanie nr 9
IX. Dotyczy treści s.i.w.z. – rozdział II.
Wnosimy o wykreślenie wymogu umieszczania terminu ważności wyrobów medycznych na fakturze. Termin ważności zawsze znajduje się na opakowaniu – na etykiecie wyrobu.
Odp. nr 9
Zamawiający nie wyraża zgody na brak umieszczania zapisu numeru serii i daty ważności na fakturze. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 roku w sprawie podstawowych warunków prowadzenia aptek (Dz.U. Nr 187 poz. 1565 ) kontrola przyjmowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych obejmuje sprawdzenie czy stan faktyczny dostarczonych wyrobów medycznych jest zgodny z informacjami podanymi na fakturze, obejmującymi w szczególności numer serii i datę ważności. Numer serii i data ważności to jedyne jednoznacznie identyfikujące produkt dane w przypadku konieczności wycofania lub wstrzymania partii sprzętu w użytkowaniu.




Pytanie nr 10
X. Dotyczy przedmiotu zamówienia – pakiet nr II
Czy Zamawiający wydzieli z pakietu pozycję nr 1 i ustanowi nowe pakiety, odpowiednio dla punktów 1 (protezy metalowe) i 2 (protezy wchłaniane). Taki układ pakietu uniemożliwia nam złożenie oferty w powyższym postępowaniu (protezy wchłaniane posiada tylko jeden producent).
Jednocześnie zwracamy się z prośba o dopuszczenie protezy przełykowych o parametrach dotychczas używanych w Szpiatlu:
Długość po rozprężeniu 80 mm, 5 szt,
Długość po rozprężeniu 100 mm 5 szt,
Długość po rozprężeniu 125 mm 5 szt,
Długość po rozprężeniu 150 mm 5 szt,
Stent wykonany z nitinolu, pokrywany w miejscu zapewniającym przykrycie zmiany uniemożliwiający przerastanie do wewnątrz. Średnica robocza po rozprężeniu 20 mm zaopatrzone w pierścień antymigracyjny ( pętla ). Poszerzone końce o średnicy 25 mm posiadające znaczniki cieniujące w RTG. Fabrycznie zamontowane na zestawie wprowadzającym. Stenty jednorazowe, pakowane pojedynczo. Na każdym opakowaniu nadruk nr serii i daty ważności. Instrukcja i opis w języku polskim.
Okres ważności minimum 2 lata.
Odp. nr 10
Zamawiający nie widzi potrzeby podziału pakietu II, gdyż proponowany stent nie spełnia wymagań specyfikacji. Zamawiający potrzebuje protezy pokrywanej na całej długości tworzywem ( polietylenem) uniemożliwiającym wrastanie tkanek do wnętrza. Taka proteza, która po zespoleniu się zmiany chorobowej przełyku musi być wyjęta, eliminuje konieczność przeprowadzenia, niejednokrotnie długotrwałej operacji. Zostaje wyjęta pod endoskopem. Pacjent nie musi być narażony na dodatkowy stres i ewentualne powikłania pooperacyjne.
Natomiast oferowany stent osłaniający tylko odcinek zmiany chorobowej przed wrastaniem tkanki musi być usuwany drogą tradycyjnej operacji. Mając na względzie dobro pacjenta nie dopuszcza się proponowanej protezy, a tym samym zapis pakietu II pozostaje niezmieniony.

Jednocześnie, z uwagi na konieczność zmiany projektu wynikającą z odpowiedzi
na ww. zapytania -Zamawiający na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych dokonuje modyfikacji i ujednolicenia zapisów wzoru umowy, stanowiącego załącznik nr 6 SIWZ


Z poważaniem,
inż. Małgorzata Kołodziej-Sarna

Z-ca Dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych







W zał.- nowy wzór umowy (po zmianach)













Załącznik nr 4 do specyfikacji (po zmianach)


UMOWA do przetargu nieograniczonego nr 3/2009

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z póź. zm.) w dniu .................pomiędzy Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu ul. Garbary 15 zwanym dalej Zamawiającym, reprezentowanym przez:
inż. Małgorzatę Kołodziej-Sarnę - Z-cę Dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych,
mgr Mirellę Śmigielską - Głównego Księgowego, -
NIP: 778-13-42-057 REGON: 000291204;
z jednej strony,
a
firmą .............................................................................................................
z siedzibą w ..................................................................................................
NIP: ................................ REGON: .............................;
Zarejestrowaną w ......................................................................................................; zwaną dalej Wykonawcą, reprezentowaną przez:
.....................................................................................
.....................................................................................
z drugiej strony,
została zawarta umowa o następującej treści:

§ 1.

1. Zawarcie niniejszej umowy zostało poprzedzone postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego nr 3/2009.
2. Umowa zostaje zawarta z chwilą jej podpisania przez obie strony.

§ 2.

2. Przedmiotem umowy jest sprzedaż – kupno i dostawa sprzętu medycznego jednorazowego użytku, sterylnego (określanego dalej w umowie wyrobami medycznymi lub przedmiotem umowy) w pakie/cie/tach..................... w okresie od ................... do .........................
3. Wykonawca zobowiązuje się do realizacji przedmiotu umowy, o którym mowa
w § 2 ust. 1 w zakresie i ilościach zgodnych z zestawieniem wyspecyfikowanym w ofercie z dnia ............... - formularz cenowy, stanowi załącznik do niniejszej umowy.
4. Wykonawca oświadcza, iż jest uprawniony do swobodnego rozporządzania przedmiotem umowy, który jest wolny o wad fizycznych i prawnych oraz, że posiada wszelkie niezbędne uprawnienia oraz zgody i zezwolenia odpowiednich organów, urzędów itp. podmiotów do realizacji przedmiotu umowy, a oferowane przez niego przedmiot umowy odpowiada wymogom ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych
(Dz. U. Nr 93, poz. 896. z późn. zm).
5. Wykonawca zobowiązuje się do dostawy przedmiotu umowy określonego w § 2 ust. 1:
a) sukcesywnie w terminie 4 dni roboczych od dnia złożenia zamówienia telefonicznie lub faxem.
b) w dni robocze w godz. od 730 do 1430.
6. Zamawiający zastrzega sobie prawo do składania zamówień bez ograniczeń, co do ilości przedmiotu zamówienia oraz częstotliwości dostaw.
7. Wykonawca dostarczy przedmiot umowy na własny koszt i ryzyko do miejsca wskazanego przez Zamawiającego. W przypadku powierzenia usługi transportowej podmiotom, o których mowa w art. 23 lub w art. 36 ust. 4 i 5 ustawy Prawo zamówień publicznych Wykonawca odpowiada za działania i zaniechania tychże podmiotów, jak za działania lub zaniechania własne.
8. Wykonawca zabezpieczy warunki terminowej dostawy, nie obciążając przy tym Zamawiającego żadnymi dodatkowymi kosztami. Dostarczany przez Wykonawcę przedmiot umowy oznaczony będzie zgodnie z obwiązującymi przepisami prawa.
9. Wykonawca zobowiązany jest zabezpieczyć dostawy w przypadku braku przedmiotu umowy w magazynie Wykonawcy, za wyjątkiem sytuacji zaprzestania przez producenta produkcji oferowanego przedmiotu umowy lub w przypadku gdy oferowany przedmiot umowy jest wycofany z obrotu.
10. W przypadku, gdy Wykonawca nie dostarczy w wymaganym terminie (4 dni roboczych od momentu złożenia zamówienia faxem lub telefonicznie) określonej partii przedmiotu zamówienia z winy leżącej po jego stronie, zobowiązany jest pokryć Zamawiającemu różnicę w cenie zakupu u innego dostawcy. Okoliczności uzasadniające opóźnienie w dostawie z przyczyn niezależnych od Wykonawcy powinny być przez niego należycie uprawdopodobnione i udokumentowane oraz podlegają ocenie Zamawiającego. Wykonawca ma obowiązek uregulować różnicę w cenie zakupu w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania kopi faktury potwierdzającej dokonanie przez Zamawiającego zakupu interwencyjnego.
11. Parametry techniczne i jakościowe zamawianego przedmiotu umowy nie mogą, w okresie na jaki została zawarta niniejsza umowa, być gorsze niż określone w ofercie Wykonawcy.
12. Wykonawca gwarantuje, że będzie dostarczał przedmiot umowy o najwyższej jakości, zarówno pod względem norm jakościowych, jaki z odpowiednim terminem ważności – minimum 24 miesięcy od dnia dostawy.
13. Okres gwarancji/ ważności przedmiotu umowy jest równy jego okresowi przydatności do stosowania.
14. Zamawiający zastrzega prawo zgłaszania Wykonawcy reklamacji w odniesieniu do przedmiotu umowy. Wykonawca rozpatrzy reklamację bez zbędnej zwłoki, nie później jednak, niż w przeciągu 5 dni roboczych od dnia przesłania przez Zamawiającego reklamacji faxem lub mailem. Reklamacje mogą być zgłaszane w okresie ważności przedmiotu umowy.
15. W razie stwierdzenia wad przedmiotu umowy w okresie gwarancyjnym Wykonawca zobowiązany będzie do bezpłatnej wymiany wadliwego przedmiotu umowy na wolny od wad – w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania reklamacji, przesłanej przez Zamawiającego faxem lub mailem.
16. Nieuzasadnione odrzucenie reklamacji określonej w § 2 ust. 15 może wywołać skutek w postaci naliczenia przez Zamawiającego kary umownej w wysokości 1 % wartości części zamówienia, w której stwierdzono wady przedmiotu zamówienia za każdy dzień zwłoki, licząc od upływu terminu obliczonego na podstawie § 2 ust. 15 umowy.
17. W przypadku odrzucenia reklamacji Zmawiający ma prawo wystąpić do właściwego organu, urzędu lub innej instytucji, w celu uzyskania ekspertyzy w zakresie jakości i właściwości przedmiotu umowy dostarczanego przez Wykonawcę. Jeżeli reklamacja Zamawiającego okaże się uzasadniona, koszty związane z uzyskaniem ekspertyzy ponosi Wykonawca.
18. Zamawiającemu przysługuje prawo odmowy przyjęcia przedmiotu umowy i żądania wymiany na wolny od wad w przypadku:
a) dostarczenia przedmiotu umowy niewłaściwej jakości,
b) dostarczenia przedmiotu umowy niezgodnego z zapotrzebowaniem.
19. Po dostarczeniu określonej partii przedmiotu umowy, następuje jego przyjęcie przez Zmawiającego. Przyjęcie, o którym mowa w zd. 1, może być poprzedzona badaniem ilościowo – asortymentowym i jakościowym dostarczonego przedmiotu zamówienia (części przedmiotu umowy). Nie jest to jednak równoznaczne z uznaniem, iż przedmiot zamówienia został dostarczony w ilościach zgodnych z zamówieniem, o którym mowa § 2 ust. 4 lit. a.
20. Po przyjęciu przedmiotu zamówienia, Zmawiający w miarę możliwości rozpakowuje dostarczoną partię przedmiotu umowy. W trakcie czynności rozpakowywania Zamawiający dokonuje badania ilościowo – asortymentowego, jak również sprawdzenia, czy dostarczona partia przedmiotu umowy jest wolna od widocznych wad fizycznych lub jakościowych. Przedstawiciel Wykonawcy upoważniony jest do obecności podczas tych czynności.
21. Dostarczana partia przedmiotu umowy, powinna mieć na opakowaniu oznaczenia fabryczne tzn. rodzaj, nazwę wyrobu, ilość, datę produkcji, nazwę i adres producenta, datę ważności oraz inne oznakowania zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
22. Wykonawca wraz z przedmiotem zamówienia dostarczy ulotki w języku polskim, zawierające niezbędne informacje dla bezpośredniego użytkownika.
23. Zamawiający może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi niezależnie od uprawnień z tytułu gwarancji. Do odpowiedzialności z tytułu rękojmi stosuje się przepisy ustawy – kodeks cywilny.

§ 3.

1. Całkowita wartość przedmiotu zamówienia (cena), zgodnie z treścią oferty wynosi:
netto:.................................PLN
(słownie:..................................................................................................................),
brutto:...............................PLN
(słownie...................................................................................................................),
w tym podatek od towarów i usług VAT wg stawki .....% w kwocie ...... PLN.
2. W trakcie obowiązywania umowy strony dopuszczają zmiany wartości przedmiotu zamówienia (umowy) w zakresie ustalonym w § 3 ust. 1 wyłącznie w przypadku:
f) zmiany stawki podatku VAT, przy czym zmianie ulegnie wyłącznie cena brutto, cena netto pozostanie bez zmian,
g) zmian cen urzędowych przedmiotu umowy, wprowadzonych rozporządzeniem odpowiedniego Ministra, przy czym zmiany te mogą dotyczyć podwyższenia i obniżenia cen,
h) zmian stawek opłat celnych wynikających z przepisów prawa,
i) uzasadnionych zmian wprowadzonych przez producentów wyrobów medycznych będących przedmiotem umowy, pod warunkiem, iż zostanie ona poprzedzona pisemnym oświadczeniem woli, które Producent złoży Zamawiającemu, a zmiana ta nie będzie przewyższać 5 % pierwotnej ceny przedmiotu umowy.
j) zmian kursu waluty powyżej 5% zgodnie z tabelą NBP, w przypadku gdy przedmiotu umowy jest importowany.
3. Zmiany, o których mowa w § 3 ust. 2 lit. a), b), c) następują z dniem wejścia w życie aktu prawnego zmieniającego przedmiotowe wartości. Wykonawca informuje Zamawiającego o zmianach wynikających z uregulowań prawnych w formie pisemnej, przynajmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
4. Zmiany, o których mowa w § 3 ust. 2 lit. d) i e) mogą być dokonane na pisemny wniosek Wykonawcy, przynajmniej z czternastodniowym wyprzedzeniem i każdorazowo wymagają pisemnej zgody Zamawiającego. Zmiany wynikające z okoliczności, o których mowa w § 3 ust. 2 lit. d) i e ) obowiązują od dnia podpisania przez obie strony aneksu do umowy, pod rygorem nieważności.
5. W przypadku szczególnych okoliczności, takich jak wstrzymanie lub zakończenie produkcji, strony dopuszczają możliwość dostarczania odpowiedników preparatów objętych umową. Ewentualna zmiana ceny w tym zakresie może odbywać się na zasadach określonych w § 3 ust. 4 niniejszej umowy.
6. Strony dopuszczają także zmianę cen jednostkowych wyrobów medycznych będących przedmiotem umowy w przypadku zmiany wielkości opakowania, wprowadzonego przez producenta z zachowaniem zasady proporcjonalności w stosunku do wartości (ceny) ustalonej niniejszą umową.
7. W przypadku kiedy strony nie dojdą do porozumienia w zakresie zmian cen przedmiotu umowy dopuszcza się możliwość rozwiązania umowy w całości lub w spornej części. W razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach.

§ 4.
1. Zamawiający przewiduje możliwość przedłużenia okresu obowiązywania umowy, o kolejne (6 m-cy) z zachowaniem tych samych warunków, w przypadku, gdy w zakresie ilościowym przedmiot umowy nie zostanie wyczerpany przez pierwsze 12 miesięcy od dnia podpisania niniejszej umowy.
2. Okres obowiązywania umowy nie może łącznie przekroczyć 3-ch lat.
3. Ewentualne przedłużenie okresu obowiązywania umowy dokonane będzie w formie aneksu.

§ 5.
1. Wykonawca zobowiązuje się do zapłaty Zamawiającemu kar umownych według następujących zasad, tj. w przypadku:
a) pierwszego opóźnienia w dostawie wysokości kar umownych stanowić będzie 2 % niezrealizowanej części zamówienia, za każdy dzień zwłoki, licząc od dnia określonego w § 2 ust. 5 lit. a niniejszej umowy.
b) drugiego opóźnienia w dostawie oraz każdego kolejnego opóźnienia wysokości kar umownych stanowić będzie 5% niezrealizowanej części zamówienia, za każdy dzień opóźnienia, licząc od dnia określonego na podstawie § 2 ust. 5 lit. a niniejszej umowy.
c) nieuzasadnionego zerwania umowy, wysokość kar umownych stanowić będzie:
- 5 % wartości netto umowy, o której mowa w § 3 ust. 1 umowy jeżeli Wykonawca odstąpi od umowy w terminie 8 miesięcy od dnia podpisania umowy.
- 2 % niezrealizowanej części umowy wyrażonej w kwocie netto, jeżeli Wykonawca odstąpi od umowy po upływie terminu, o którym mowa w § 5 ust. 1 lit. c tiret pierwsze.
2. Zamawiający zastrzega sobie prawo dochodzenia odszkodowania przewyższającego zastrzeżone kary umowne w przypadku, gdy nie pokryją wartości poniesionych szkód.
3. Zamawiającemu przysługuje prawo potrącenia ewentualnych kar umownych z wynagrodzenia należnego Wykonawcy.

§ 6.
1. Zapłata za zrealizowany przedmiot umowy nastąpi na podstawie faktury VAT, po spełnieniu warunków, których mowa w § 2 umowy, w terminie 30 dni od dnia otrzymania przedmiotowej faktury przez Zamawiającego, w formie przelewu na konto bankowe Wykonawcy wskazane na fakturze.
2. Wykonawca nie może bez pisemnej zgody Zamawiającego przenieść wierzytelności wynikającej z niniejszej umowy na rzecz osób trzecich.

§ 7.
Osobami odpowiedzialnymi za realizację niniejszej umowy są:
ze strony Wykonawcy – ....................................................................................
oraz
ze strony Zamawiającego – mgr Anna Frąckowiak - tel. 061/88 50 829.

§ 8.
1. Wykonawca jest odpowiedzialny i ponosi wszelkie koszty z tytułu strat materialnych powstałych w związku z zaistnieniem zdarzeń losowych w czasie realizacji umowy.
2. Na Wykonawcy ciąży odpowiedzialność cywilna za szkody oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków dotyczące pracowników i osób trzecich powstałe w związku z realizacją umowy.
3. Przez pojęcie „realizacja umowy”, o którym mowa w § 8 ust. 1 i 2 umowy, należy rozumieć sprzedaż i logistyczny proces dostarczenia przedmiotu umowy do siedziby Zamawiającego.
§ 9.
1. W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego, jeżeli przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nie stanowią inaczej.
2. Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
3. Strony będą dążyć do rozstrzygnięcia sporów mogących wyniknąć przy realizacji niniejszej umowy na drodze ugodowej.
4. Jeżeli strony nie osiągną kompromisu wówczas sporne sprawy kierowane będą do Sądu powszechnego właściwego dla siedziby Zamawiającego.
5. Umowa zostaje sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach – po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.

Zamawiający: Wykonawca:
................. ...............




« Powrót do szczegółów zamówienia