Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup, dostawa i montaż aparatu rtg z torem wizyjnym

Numer zamówienia:

/84/2009

« Powrót do szczegółów zamówienia

odp. na pytania 22.09.2009 + zmiana formularza ofertowego i zmiana projektu umowy

Poznań, dnia 22-09-2009

EZ/ ……5398/1….. /2009



Wg rozdzielnika:
Do wszystkich uczestników postępowania o zamówienie publiczne.



dotycz: przetargu nieograniczonego nr 84/2009 Zakup, dostawa i montaż aparatu RTG z torem wizyjnym


ODPOWIEDZI NA PYTANIA.

Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż Zamawiający udziela odpowiedzi na zadane pytania.

UWAGA!
Informujemy, iż w załączeniu do niniejszego pisma znajdują się zmodyfikowane dokumenty:
• FORMULARZ OFERTOWY
• PROJEKT UMOWY

--------------------------------------------------------------------------------------------------
PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1.
Czy Zamawiający doprecyzuje zapis rozdziału III pkt. B tiret szóste SIWZ na: „Jeżeli w okresie gwarancji ujawnią się wady fizyczne urządzeń – przedmiotu zamówienia, uniemożliwiające jego poprawne użytkowanie i nie dające się usunąć, Wykonawca wymieni wadliwy podzespół na wolny od wad. W przypadku okoliczności określonych wyżej przedłużeniu ulega okres gwarancji o pełen okres niesprawności dostarczonego urządzenia.”, zgodnie z warunkami standardowo oferowanymi na rynku aparatury medycznej?
ODPOWIEDŹ:
1.
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści rozdziału III pkt B tiret szóste specyfikacji istotnych warunków zamówienia w sposób zaproponowany przez wykonawcę.
Warunki gwarancji określone zostały szczegółowo w projekcie umowy, stanowiącym załącznik numer 6 do siwz. W ocenie zamawiającego nie zachodzi zatem konieczność uzupełniania ich, w szczególności o zapis niejednoznaczny i mogący budzić szereg wątpliwości interpretacyjnych. Przychylenie się do prośby wykonawcy spowodowałoby stan niepewności prawnej w zakresie warunków gwarancji, czego zamawiający nie może zaakceptować, tym bardziej, iż zdaniem zamawiającego kwestia ta została uregulowana w siwz w sposób jasny, precyzyjny i zrozumiały

2.
Zamawiający wymaga od wykonawców zadeklarowania przystąpienia do naprawy gwarancyjnej niezwłocznie, nie później niż do godziny 14 następnego dnia roboczego po dniu, w którym Wykonawca został powiadomiony o wykryciu wady Urządzenia. Zamawiający nie podaje przedziałów godzinowych, w jakich będzie upoważniony do zgłaszania usterek, jedynie swoje godziny pracy. W takiej sytuacji zgłoszenie awarii może nastąpić o każdej porze oraz zobowiązywać do pilnej reakcji, z restrykcją bardzo wysokiej kary 0,1% wartości netto zamówienia. Standardem oferowanym na rynku aparatury medycznej jest 48-godzinny czas przystąpienia do naprawy, 72-godzinny czas wykonania naprawy bez konieczności sprowadzenia części z zagranicy oraz maksymalnie 10-dniowy czas naprawy w przypadku konieczności sprowadzenia części z zagranicy.
Chociaż przedmiotem zamówienia są aparaty niezbędne w działalności klinicznej Zamawiającego, to jednak ta okoliczność nie może stanowić uzasadnienia dla wprowadzenia tak zdefiniowanych wymogów oraz wysokich kar za ich niedotrzymanie.
W związku z powyższym, czy Zamawiający doprecyzuje zapis na:
„Minimalny deklarowany czas przystąpienia do usługi serwisowej do 48 godzin od zgłoszenia”?
Tym sposobem nie będzie konieczne wskazywanie godzin, w których można zgłaszać usterki urządzeń, a wykonawca będzie miał wystarczającą ilość czasu na podjęcie stosownych racjonalnych działań, ponadto, w poprzednim postępowaniu Zamawiający zaakceptował taki zapis.
ODPOWIEDŹ:
2.
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę postanowień siwz w sposób zaproponowany przez wykonawcę.

Należy podkreślić, iż sprzęt objęty niniejszym postępowaniem jest, co zauważa sam wykonawca, niezbędny do prawidłowego prowadzenia istotnej części działalności klinicznej zamawiającego. Krótszy czas przystąpienia do usuwania awarii w przeważającej większości wypadków oznaczać będzie zarazem krótszy czas jej usunięcia i przywrócenia funkcjonalności sprzętu. Ponadto z punktu widzenia zamawiającego i prowadzonej przezeń działalności bardzo istotne jest uzyskanie informacji o rodzaju awarii, koniecznych do przeprowadzenia naprawach, potrzebnych do jej wykonania częściach (w szczególności czy zachodzi konieczność ich sprowadzenia z zagranicy) a tym samym czasie niezbędnym do usunięcia usterki, i w konsekwencji, okresie niemożności korzystania z uszkodzonych urządzeń. W związku z powyższym zamawiający nie wyraża zgody na przedłużenie okresu reakcji serwisu do proponowanych przez wykonawcę 48 godzin. Jednocześnie zamawiający wprowadza jako maksymalny termin przystąpienia do naprawy gwarancyjnej godzinę 14 drugiego dnia roboczego po zgłoszeniu awarii.
Wprowadzenie zaś wymogu reakcji do godziny 14 następnego dnia roboczego powoduje uniezależnienie reakcji serwisu od godzin pracy zamawiającego, pozostawiając z jednej strony wykonawcy odpowiednią ilość czasu na przystąpienie do naprawy serwisowej, z drugiej zaś gwarantując zamawiającemu, że okres oczekiwania na zdiagnozowanie awarii i rozpoczęcie naprawy uszkodzonego sprzętu będzie odpowiedni dla specyfiki działalności prowadzonej przez zamawiającego oraz uzasadnionych potrzeb pacjentów. Ponadto wymóg, aby naprawa rozpoczęła się najpóźniej przed godziną 14 pozwala na zapewnienie, iż przystąpienie do naprawy nastąpi w ciągu godzin pracy zamawiającego, ułatwiając pracę personelowi zamawiającego.

W związku z powyższym zamawiający zmienia punkt III (Opis przedmiotu zamówienia) lit. B (Warunki gwarancji) tiret trzecie siwz w ten sposób, że w miejsce dotychczasowej treści:
„Czas reakcji serwisu od zgłoszenia awarii: max 8 godzin. W przypadku niedotrzymania powyższego terminu Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1 % wartości netto zamówienia,”
wprowadza następujący zapis:
„Czas reakcji serwisu (przystąpienie do usuwania awarii): max do godziny 14 drugiego dnia roboczego od dnia zgłoszenia awarii. W przypadku niedotrzymania powyższego terminu Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1 % wartości netto zamówienia,”

Zamawiający zmienia także treść załącznika nr 1 do siwz (Formularz ofertowy) w części zatytułowanej „OFERTA” punkt 5 tiret drugie w ten sposób, że w miejsce dotychczasowej treści:
„Czas reakcji serwisu od zgłoszenia awarii: max 8 godzin. W przypadku niedotrzymania powyższego terminu Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1 % wartości netto zamówienia”
wprowadza następujący zapis:
„Czas reakcji serwisu (przystąpienie do usuwania awarii): max do godziny 14 drugiego dnia roboczego od dnia zgłoszenia awarii. W przypadku niedotrzymania powyższego terminu Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1 % wartości netto zamówienia,”

Zamawiający zmienia treść załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 5 ust. 2 pkt. b w ten sposób, że w miejsce dotychczasowej treści:
„b. przystąpienie do naprawy gwarancyjnej niezwłocznie, nie później niż
do godziny 14 następnego dnia roboczego po dniu, w którym Wykonawca został powiadomiony o wykryciu wady Urządzenia,”
wprowadza następujący zapis:
„b. przystąpienie do naprawy gwarancyjnej niezwłocznie, nie później niż
do godziny 14 drugiego dnia roboczego po dniu, w którym Wykonawca został powiadomiony o wykryciu wady Urządzenia,.”

3.
Czy Zamawiający usunie zapisy §3 ust. 14 pkt. a) i b) jako niejednoznaczne? Jakość jest oceniana poprzez ocenę oferowanych parametrów technicznych, a zgodność z zapotrzebowaniem potwierdza spełnienie minimalnych wymagań określonych w „Szczegółowym opisie...- Załączniku Nr 3”, co następuje na etapie oceny oferty wykonawcy.
ODPOWIEDŹ:
3.
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 3 ust. 14 pkt a) i b) w sposób zaproponowany przez wykonawcę. Zakwestionowane zapisy nie mają związku z oceną sprzętu oferowanego przez wykonawców, podczas etapu oceny ofert, co zdaje się sugerować wykonawca. Ich celem jest zabezpieczenie zamawiającego poprzez przyznanie mu uprawnienia do odmowy przyjęcia sprzętu niewłaściwej jakości lub niezgodnego z zapotrzebowaniem. Powyższe oznacza, iż zamawiający ma możliwość odmowy przyjęcia dostarczonych urządzeń, jeśli ich rzeczywista jakość lub parametry techniczne nie będą odpowiadać wymogom określonym w siwz i wskazanym w ofercie złożonej przez wykonawcę. Oczywiste jest zaś, że podstawowym obowiązkiem wykonawcy jest dostarczenie przedmiotu zamówienia o parametrach odpowiadających potrzebom zamawiającego określonym przezeń w siwz i zadeklarowanych w złożonej przez wykonawcę ofercie. Zamawiający uznaje zatem, iż nie ma podstaw do uwzględnienia prośby wykonawcy w powyższym zakresie.

4.
Prosimy o usunięcie zapisów §3 ust. 15. Obowiązujące zapisy są bardzo jednostronne i dyskryminujące wykonawców. Naszym zdaniem jest to zbyt wygórowane roszczenie, gdyż nawet niniejsza umowa przewiduje możliwość usunięcia wady fizycznej czy prawnej poprzez naprawę lub wymianę elementu/podzespołu albo uzupełnienie odpowiednich dokumentów.
ODPOWIEDŹ:
4.
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 3 ust. 15 w sposób zaproponowany przez wykonawcę.
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż żaden przepis prawa nie zobowiązuje zamawiającego do identycznego traktowania stron umowy o zamówienie publiczne, w szczególności w zakresie przysługujących stronom praw i obciążających je obowiązków, zatem brak równoprawności stron, na który powołuje się wykonawca nie może stanowić podstawy zmiany treści projektu umowy zgodnie z jego żądaniem. Zgodnie z wyrażoną w art. 3531 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 14 Ustawy – Prawo zamówień publicznych zasadą swobody umów zamawiający i wykonawca mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W niniejszym przypadku nie występuje żadna z wymienionych w przywołanym przepisie negatywnych przesłanek, zatem, o ile wykonawca zaakceptuje warunki określone w siwz (między innymi w projekcie umowy) i złoży ofertę w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, nie będzie żadnych przeszkód natury prawnej, aby umowa w obecnym kształcie została zawarta i wykonana. Odnosząc się do podniesionego przez wykonawcę argumentu o istnieniu możliwości usunięcia wad sprzętu należy wskazać, iż możliwość ta istnieje wyłącznie w okresie obowiązywania gwarancji udzielonej przez wykonawcę lub w okresie obowiązywania rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Zatem po upływie powyższych okresów interes zamawiającego nie byłby w sposób odpowiednio chroniony. Nie ma zatem podstaw do uwzględnienia prośby wykonawcy w tym zakresie.
Jednocześnie zamawiający, w celu doprecyzowana zapisów umowy zmienia treść załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 3 ust. 15 w ten sposób, że w miejsce dotychczasowej treści:
„15. Zamawiający zastrzega sobie prawo odstąpienia od niniejszej umowy z uwagi na wadę fizyczną lub prawną dostarczonego Urządzenia lub niezgodność jego parametrów technicznych lub jakościowych z ofertą złożoną przez Wykonawcę.”
wprowadza następujący zapis:
„15. Zamawiający zastrzega sobie prawo odstąpienia od niniejszej umowy z uwagi na wadę fizyczną lub prawną dostarczonego Urządzenia lub niezgodność jego parametrów technicznych lub jakościowych z ofertą złożoną przez Wykonawcę, w drodze oświadczenia złożonego Wykonawcy na piśmie w terminie 1 miesiąca od dnia stwierdzenia wady lub niezgodności, o których mowa powyżej.”

5.
Prosimy o potwierdzenie, że obowiązujące są zapisy rozdziału III pkt. B tiret trzecie i czwarte SIWZ odnośnie wartości netto. W związku z tym prosimy o odpowiednie modyfikacje w §5 ust. 2 pkt. e załącznika nr 6 do specyfikacji.
ODPOWIEDŹ:
5.
Zamawiający potwierdza obowiązywanie zapisów punktu III (Opis przedmiotu zamówienia) lit. B (Warunki gwarancji) tiret trzecie i czwarte siwz odnośnie powiązania wysokości kary umownej z wartością netto przedmiotu zamówienia.
W związku z powyższym zamawiający zmienia treść załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 5 ust. 2 pkt e. w ten sposób, że w miejsce dotychczasowej treści:
„e. w przypadku niedotrzymania któregokolwiek z terminów wskazanych w pkt. b.-d. niniejszego ustępu Wykonawca zobowiązany będzie do zapłaty na rzecz Zamawiającego kary umownej w wysokości 0,1 %, o której mowa w § 4 ust. 1 niniejszej umowy, za każdy dzień opóźnienia,”
wprowadza następujący zapis:
„e. w przypadku niedotrzymania któregokolwiek z terminów wskazanych w pkt. b.-d. niniejszego ustępu Wykonawca zobowiązany będzie do zapłaty na rzecz Zamawiającego kary umownej w wysokości 0,1 % całkowitej wartości netto Urządzenia,, o której mowa w § 4 ust. 1 niniejszej umowy, za każdy dzień opóźnienia,”


6.
Prosimy o potwierdzenie, że obowiązujące są zapisy rozdziału III pkt. B tiret drugie: „okres gwarancji zostaje przedłużony o czas naprawy urządzeń – przedmiotu zamówienia w przypadku naprawy trwającej powyżej 3 dni, liczonych od momentu pisemnego (również faksem) zgłoszenia awarii (usterki) do momentu jej usunięcia”. W związku z tym prosimy o modyfikację §5 ust. 2 pkt. f załącznika nr 6 do specyfikacji.
ODPOWIEDŹ:
6.
Zamawiający nie potwierdza obowiązywania zapisów punktu III (Opis przedmiotu zamówienia) lit. B (Warunki gwarancji) tiret drugie siwz odnośnie przedłużenia okresu trwania gwarancji, podtrzymując jednocześnie zapis § 5 ust. 2 pkt f. załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy. Interes zamawiającego wymaga, aby okres obowiązywania gwarancji był przedłużony o cały czas niemożności korzystania z urządzenia wskutek wystąpienia jego wady, a więc o czas liczony od momentu powiadomienia wykonawcy o wykryciu wady do chwili jej usunięcia.

W związku z powyższym zamawiający zmienia punkt III (Opis przedmiotu zamówienia) lit. B (Warunki gwarancji) tiret drugie siwz w ten sposób, że w miejsce dotychczasowej treści:
„Okres gwarancji zostaje przedłużony o czas naprawy urządzeń – przedmiotu zamówienia w przypadku naprawy trwającej powyżej 3 dni, liczonych od momentu pisemnego (również faksem) zgłoszenia awarii (usterki) do momentu jej usunięcia,”
wprowadza następujący zapis:
„Okres gwarancji zostaje przedłużony o czas naprawy urządzeń – przedmiotu zamówienia, liczony od momentu pisemnego (również faksem) zgłoszenia awarii (usterki) do momentu jej usunięcia,”

7.
Prosimy o usunięcie ust. 3 z §5 załącznika nr 6 do specyfikacji. Obowiązujące zapisy są bardzo jednostronne i dyskryminujące wykonawców. Połączenie tego zapisu z zapisem ust. 4 §5 powoduje, że wykonawca zostaje obarczony podwójnymi sankcjami za ten sam czyn.

ODPOWIEDŹ:
7.
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 5 ust. 3 w sposób zaproponowany przez wykonawcę.
Należy wskazać, iż podstawę do rozwiązania umowy z winy wykonawcy stanowi jedynie nieuzasadniona odmowa wykonania naprawy gwarancyjnej. Jeżeli zatem wykonawca będzie wywiązywać się z nałożonych nań postanowieniami umowy obowiązków w zakresie świadczeń na rzecz zamawiającego wynikających z udzielonej przez samego wykonawcę gwarancji jakości lub też jeśli odmowa zaspokojenia roszczenia o dokonanie naprawy gwarancyjnej będzie uzasadniona, nie zaktualizuje się możliwość rozwiązania umowy przez zamawiającego i powiązany z nią obowiązek zapłaty kary umownej. Po stronie wykonawcy bowiem leży obowiązek ustalenia zasadności roszczenia i ewentualnego poniesienia konsekwencji w razie bezzasadnej odmowy wykonania naprawy gwarancyjnej. W związku z powyższym zamawiający nie widzi możliwości zadośćuczynienia prośbie wykonawcy.


8.
Czy Zamawiający doprecyzuje zapisy §6 ust. 1 pkt. a) na: „0,1% wartości nie dostarczonego sprzętu, za każdy dzień opóźnienia licząc od dnia określonego w §3 ust. 3 niniejszej umowy”? Obowiązujące zapisy są bardzo jednostronne i dyskryminujące wykonawców, którzy, mimo dochowania należytej staranności mają prawo nie zdążyć wykonać zamówienia w deklarowanym w ofercie terminie. Kary umowne mają pozytywnie stymulować wykonawców do terminowego wykonania umowy a nie powodować konieczność wzrostu ceny oferty ze względu na dodatkowe ryzyko finansowe wykonawcy, a prawo Zamawiającego do odmowy przyjęcia przedmiotu zamówienia w przypadku opóźnienia lub zwłoki może być uznaniowo interpretowane w przypadku nieterminowego wykonania umowy.
ODPOWIEDŹ:
8.
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 5 ust. 1 pkt a) w sposób zaproponowany przez wykonawcę. Wykonawca podejmując decyzję o złożeniu oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego postępuje w sposób świadomy, kierując się miedzy innymi wymogami zamawiającego odnośnie terminu dostawy objętego zamówieniem publicznym sprzętu, a także konsekwencjami niedotrzymania tych terminów, w szczególności w zakresie uprawnienia zamawiającego do żądania od pozostającego w zwłoce ze spełnieniem świadczenia wykonawcy kar umownych. Oczywiście wykonawca ma prawo do skalkulowania ceny oferowanego przez siebie sprzętu w sposób uwzględniający również ryzyko poniesienia konsekwencji finansowych związanych z zastrzeżonymi na korzyść zamawiającego karami umownymi. Nie zasługuje zatem na aprobatę prezentowany przez wykonawcę pogląd, iż wykonawcy mimo dochowania należytej staranności mają prawo nie zdążyć z wykonać zamówienia w deklarowanym w ofercie terminie. Za niedopuszczalne trzeba uznać założenie, zgodnie z którym oferent zakłada niemożność wykonania swojego świadczenia w zaproponowanym przez siebie terminie. Natomiast jeżeli wykonawca uznaje termin wykonania zobowiązania wskazany przez zamawiającego w siwz za zbyt krótki, winien zwrócić się z prośbą o modyfikację siwz w tym właśnie zakresie, nie zaś w zakresie kar umownych za jego niedotrzymanie. Nie podlega wątpliwości, iż niedostarczenie przez wykonawcę w terminie objętego zamówieniem publicznym sprzętu spowodować może daleko idące konsekwencje po stronie zamawiającego, wiążące się w szczególności z powstaniem po jego stronie szkody. W związku z powyższym istnieje konieczność zastrzeżenia kary umownej stanowiącej substytut odszkodowania w wysokości określonej z góry przy zawieraniu umowy.

9.
W związku z faktem, że §1 ust.3 d zawiera oświadczenie wykonawcy m.in., że wykonanie niniejszej umowy przez wykonawcę nie będzie naruszać jakichkolwiek praw osób trzecich, to prosimy
o wyjaśnienie, jakie dokumenty ma na myśli Zamawiający w § 3 ust.9 formułując zdanie,
że „Wykonawca zobowiązuje się dostarczyć Zamawiającemu (…) oraz wszelkie dokumenty dotyczące Urządzenia niezbędne do zabezpieczenia Zamawiającego przed wszelkimi roszczeniami ze strony osób trzecich z tytułu naruszenia praw własności intelektualnej, w tym w szczególności praw autorskich, patentowych, praw ochronnych na znak towarowy, licencji nie później niż w dniu dostarczenia Zamawiającemu Urządzenia”? Prosimy o doprecyzowanie w umowie, jakich dokumentów dodatkowo żąda Zamawiający oraz o modyfikację tego zapisu tak by dokumenty te Wykonawca miał dostarczyć „nie później niż w ciągu 14 dni od wystąpienia przez Zamawiającego z takim wnioskiem”
ODPOWIEDŹ:
9.
Z uwagi na fakt, iż w chwili obecnej nie ma możliwości precyzyjnego wskazania jakich dokumentów dotyczyć będzie obowiązek określony w § 3 ust. 9 załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy, albowiem zamawiający nie jest wstanie przewidzieć jakimi dokumentami wykonawcy będą udowadniać, że przysługują im prawa własności intelektualnej do sprzętu będącego przedmiotem zamówienia. W związku z powyższym zamawiający wyraża zgodę na zmianę treści załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 3 ust. 9 w ten sposób, że w miejsce dotychczasowej treści:
„9.Wykonawca zobowiązuje się dostarczyć Zamawiającemu wszelkie dokumenty dotyczące Urządzenia niezbędne do jego prawidłowej eksploatacji, sporządzone w języku polskim, w tym w szczególności instrukcję obsługi oraz dokumenty gwarancyjne Urządzenia oraz wszelkie dokumenty dotyczące Urządzenia niezbędne do zabezpieczenia Zamawiającego przed wszelkimi roszczeniami ze strony osób trzecich z tytułu naruszenia praw własności intelektualnej, w tym w szczególności praw autorskich, patentowych, praw ochronnych na znak towarowy, licencji nie później niż w dniu dostarczenia Zamawiającemu Urządzenia.”
wprowadza następujący zapis:
„9. Wykonawca zobowiązuje się dostarczyć Zamawiającemu wszelkie dokumenty dotyczące Urządzenia niezbędne do jego prawidłowej eksploatacji, sporządzone w języku polskim, w tym w szczególności instrukcję obsługi oraz dokumenty gwarancyjne Urządzenia nie później niż w dniu dostarczenia Zamawiającemu Urządzenia. Wykonawca zobowiązuje się dostarczyć Zamawiającemu wszelkie dokumenty dotyczące Urządzenia niezbędne do zabezpieczenia Zamawiającego przed wszelkimi roszczeniami ze strony osób trzecich z tytułu naruszenia praw własności intelektualnej, w tym w szczególności praw autorskich, patentowych, praw ochronnych na znak towarowy, licencji nie później niż w terminie 14 dni od dnia doręczenia Wykonawcy wezwania do ich dostarczenia.”

10.
Prosimy o modyfikację zapisu § 3 ust. 10 umowy, tak by w przypadku nieprawidłowości w dostawie dopuszczona została możliwość podpisania protokołu odbioru wraz ze stosownym protokołem rozbieżności. Proponujemy następujące brzmienie ww. zapisu:
„Po dokonaniu prawidłowej instalacji i uruchomienia Urządzenia strony podpiszą protokół odbioru Urządzenia. W razie zgłoszenia przez Zamawiającego uwag lub zastrzeżeń odnośnie instalacji, uruchomienia lub funkcjonowania Urządzenia, Wykonawca zobowiązuje się, niezwłocznie, nie później jednakże niż w terminie ____ dni, do usunięcia wszelkich nieprawidłowości – w takim przypadku protokół odbioru Urządzenia zostanie podpisany wraz ze stosownym protokołem rozbieżności, zaś po usunięciu wszelkich nieprawidłowości strony podpiszą ostateczny protokół odbioru bez zastrzeżeń .”
ODPOWIEDŹ:
10.
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę treści załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 3 ust. 10 poprzez dodanie do procedury odbioru, obowiązku sporządzenia protokołu rozbieżności w razie zgłoszenia przez zamawiającego uwag lub zastrzeżeń odnośnie instalacji, uruchomienia lub funkcjonowania urządzenia. Pozwoli to bowiem na precyzyjne i jednoznaczne określenie zakresu prac, jakie obowiązany będzie wykonać wykonawca w celu prawidłowego wykonania zobowiązania wynikającego z umowy oraz usprawni techniczny proces odbioru urządzenia.

W związku z powyższym zamawiający zmienia treść załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 3 ust. 10 w ten sposób, że w miejsce dotychczasowej treści:
„10. Po dokonaniu prawidłowej instalacji i uruchomienia Urządzenia strony podpiszą protokół odbioru Urządzenia. W razie zgłoszenia przez Zamawiającego uwag lub zastrzeżeń odnośnie instalacji, uruchomienia lub funkcjonowania Urządzenia, Wykonawca zobowiązuje się, niezwłocznie, nie później jednakże niż w terminie ____ dni, do usunięcia wszelkich nieprawidłowości – w takim przypadku protokół odbioru Urządzenia zostanie podpisany po usunięciu wszelkich nieprawidłowości.”
wprowadza następujący zapis:
„10. Po dokonaniu prawidłowej instalacji i uruchomienia Urządzenia strony podpiszą protokół odbioru Urządzenia. W razie zgłoszenia przez Zamawiającego uwag lub zastrzeżeń odnośnie instalacji, uruchomienia lub funkcjonowania Urządzenia, strony podpiszą protokół rozbieżności, w którym wskazane zostaną uwagi lub zastrzeżenia zgłoszone przez Zamawiającego, a także sposób i termin ich usunięcia przez Wykonawcę, nie dłuższy jednakże niż 14 dni. Po usunięciu wszelkich nieprawidłowości przez Wykonawcę strony podpiszą protokół odbioru ostatecznego Urządzenia.”


11.
Prosimy o ograniczenie wymaganego okresu rękojmi (§5 ust. 8 załącznika nr 6 do SIWZ) do okresu gwarancji.
ODPOWIEDŹ:
11.
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 5 ust. 8 w sposób zaproponowany przez wykonawcę.
Z uwagi na fakt, iż okresy gwarancji i rękojmi są od siebie niezależne, podobnie jak możliwość wykonywania uprawnień wynikających ze wspomnianych instytucji, zaś urządzenie będące przedmiotem zamówienia jest sprzętem o podstawowym znaczeniu dla funkcjonowania zamawiającego jako placówki świadczącej usługi w zakresie ochrony zdrowia, a zamawiający planuje użytkować je przez długi okres obejmujący wiele lat, objęcie przedmiotowego urządzenia zakresem ochrony wynikającej z rękojmi przez okres 24 miesięcy stanowi dla zamawiającego istotny element zamówienia publicznego udzielanego w niniejszym postępowaniu.

12.
Prosimy o wyłączenie z zapisów §8 ust. 1 załącznika nr 6 zdarzeń losowych, nieszczęśliwych wypadków wynikających z tzw. siły wyższej.
ODPOWIEDŹ:
12.
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści załącznika numer 6 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 8 ust. 1 w sposób zaproponowany przez wykonawcę.
Zgodnie z ogólnymi zasadami odpowiedzialności uregulowanymi w Kodeksie cywilnym jeśli ze szczególnego przepisu ustawy albo z czynności prawnej nie wynika nic innego, dłużnik odpowiedzialny jest za niezachowanie należytej staranności (art. 472 Kc). Możliwe jest natomiast zastrzeżenie umowne, na podstawie którego dłużnik przyjmie odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania z powodu oznaczonych okoliczności, za które na mocy ustawy odpowiedzialności nie ponosi. W taki wypadku zakres odpowiedzialności dłużnika wyznacza umowa stron, przy czym w doktrynie wskazuje się nawet na możliwość ukształtowania jej na zasadzie odpowiedzialności bezwzględnej typu gwarancyjnego. Przy czym za wystarczające uznaje się wskazanie określeń granicznych, bez konieczności wymieniania wszystkich okoliczności, za które dłużnik odpowiada. W niniejszym przypadku można uznać, iż granicę odpowiedzialności dłużnika (wykonawcy) wyznaczają skutki zdarzeń losowych i nieszczęśliwych wypadków, co oznacza, iż intencją stron nie było objęcie jej zakresem następstw okoliczności mających charakter siły wyższej (rozumianej jako nieoczekiwane zdarzenie o charakterze zewnętrznym, niezależne od woli stron, któremu nie można było zapobiec przy zachowaniu normalnych środków). W związku z powyższym wniosek wykonawcy o zmianę treści załącznika numer 6 do siwz należy uznać jako bezprzedmiotowy.

13.
Czy monitor na stacji akwizycyjnej (pkt. 89) może być kolorowy? Nie jest możliwe z punktu widzenia użytkowania urządzenia, aby dokonywać na nim diagnozy radiologicznej, a kolory interfejsu użytkownika są znacznie bardziej czytelne.
ODPOWIEDŹ:
13
monitor na stacji akwizycyjnej może być kolorowy.

14.
Prosimy o szczegółowe podanie zakresu niezbędnych prac w celu zrealizowania zamówienia – czy wykonanie projektów, wymiana drzwi, poprowadzenie zasilania, wykonanie wentylacji, wymiana podłogi są wymagane, poza wymogiem zawartym w punkcie 102. Określenie „niezbędnych prac przystosowawczych” uniemożliwia rzetelną ocenę ofert.
ODPOWIEDŹ:
14
W pracach adaptacyjnych konieczna jeszcze jest dodatkowa wentylacja, podłoga, drzwi i zasilanie nie ulegają przebudowie.

15.
Prosimy o uwzględnienie modyfikacji dokonanych w wyniku częściowego uznania protestu firmy Konkurencyjnej w formularzu tabeli technicznej. Czy funkcjonalności, które Zamawiający wymagał, będą oceniane punktowo? Jeżeli tak, to jak, zważywszy, że Zamawiający uznaje je za istotne, aczkolwiek nie niezbędne.
ODPOWIEDŹ:
Tabela z modyfikacją oceny technicznej ukazała się w dniu18.09.2009 nr EZ/ 5380 /2009 pt: ”Doprecyzowanie zapisów tabeli” prosimy o zapoznanie się.
--------------------------------------------------------------------------------------

Pytanie 1

Czy Zamawiający mógłby wyjaśnić, iż odpowiadając na pytania z dnia 4.09.2009

„ Zamawiający wymaga jednego zbiorczego certyfikatu na oferowany system rtg. W
ocenie zamawiającego jest to warunek niezbędny po pierwsze – by zapewnić niezbędną
kompatybilność całego systemu i uniknąć wywołanej jej brakiem wadliwości jego
działania, pod drugie by zapewnić wysoką jakość nabywanego sprzętu o istotnym
znaczeniu dla prowadzonej przez zamawiającego działalności.”

Miał na myśli jeden zbiorczy certyfikat na system rentgenowski typu telekomando oraz drugi zbiorczy certyfikat na system dla radiografii cyfrowej?
ODPOWIEDŹ:
1.
Tak, wymagany jest jeden zbiorczy certyfikat CE na system rentgenowski typu telekomando i jeden zbiorczy na system do radiografii cyfrowej





Z poważaniem,
Z-ca Dyr. ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych


inż. Małgorzata Kołodziej-Sarna




















Załącznik nr 1 do specyfikacji
................................................................
(Pieczęć Wykonawcy/ Wykonawców)

FORMULARZ OFERTOWY

Dane Wykonawcy:
Pełna nazwa Wykonawcy, adres, telefon, fax ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
adres
ul............................................................................................
Miejscowość, kod pocztowy …………………………województwo……………….………
telefon.........................................................
fax................................................................
NIP..............................................................
REGON.......................................................
Email............................................................

Osoba uprawniona do kontaktów w sprawie prowadzonego postępowania..............................................................................................................................
tel..............................................email........................................................................................

OFERTA
Nawiązując do ogłoszenia o przetargu nieograniczonym, którego przedmiotem jest zakup, dostawa i montaż aparatu RTG z torem wizyjnym.

My niżej podpisani
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Działając w imieniu i na rzecz
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

1. Składamy ofertę na wykonanie przedmiotu zamówienia w zakresie określonym w specyfikacji istotnych warunków zamówienia na: zakup, dostawa i montaż aparatu rtg z torem wizyjnym.
2. Oświadczamy ze zapoznaliśmy się ze szczegółowymi warunkami przetargu zawartymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i uznajemy się za związanych określonymi w niej postanowienia i zasadami postępowania.
3. oferujemy przedmiot zamówienia za cenę całkowitą, ustaloną zgodnie z formularzem cenowym – złącznik nr 2 do specyfikacji na kwotę:

................................. netto,
słownie:.......................................................................................................................
................................... brutto,
słownie……………………………............................................................................
powyższa kwota brutto zawiera podatek VAT w wysokości...................%.


4. Udzielamy …….. miesięcznej gwarancji na dostarczony przedmiot zamówienia, liczony od momentu zrealizowania przedmiotu zamówienia i dokonaniu jego protokolarnego odbioru .
5. Oświadczamy, iż pozostałe warunki gwarancji obejmują:
• Okres gwarancji zostaje przedłużony o czas naprawy urządzeń – przedmiotu zamówienia w przypadku naprawy trwającej powyżej 3 dni, liczonych od momentu pisemnego (również faksem) zgłoszenia awarii (usterki) do momentu jej usunięcia,
• Czas reakcji serwisu (przystąpienie do usuwania awarii): max do godziny 14 drugiego dnia roboczego od dnia zgłoszenia awarii. W przypadku niedotrzymania powyższego terminu Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1 % wartości netto zamówienia,”
• Wykonawcy zobowiązuje się naprawić uszkodzone urządzenia – przedmiot zamówienia w terminie do 72 godzin od momentu otrzymania zgłoszenia do naprawy, a w przypadku konieczności sprowadzania części spoza granic Polski – do 10 dni. W przypadku niedotrzymania terminu naprawy Zamawiający może naliczyć Wykonawcy karę umowną w wysokości 0,1% wartości netto zamówienia, którego dotyczy naprawa, za każdy dzień opóźnienia.
• W przypadku 3-krotnej naprawy gwarancyjnej tego samego elementu lub podzespołu, Wykonawca obowiązany jest wymienić ten element (podzespół) na nowy.
• Jeżeli w okresie gwarancji ujawnią się wady fizyczne urządzeń – przedmiotu zamówienia, uniemożliwiające jego poprawne użytkowanie, Wykonawca wymieni przedmiot zamówienia na nowy. W przypadku okoliczności określonych wyżej przedłużeniu ulega okresu gwarancji o pełen okres niesprawności dostarczonego urządzenia.
• Wymagane przeglądy gwarancyjne i naprawy gwarancyjne odbywają się na koszt Wykonawcy.
• Wykonawca jest zobowiązany do zapewnienia na terenie kraju serwisu gwarancyjnego autoryzowanego przez producenta dla oferowanego przedmiotu zamówienia, tj. zapewnienia usług serwisowych i oryginalnych części dla dostarczonego przedmiotu zamówienia.
6. Uważamy się za związanych z ofertą przez czas wskazany w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
7. Zobowiązujemy się do dostarczenia przedmiotu zamówienia w terminie ………. od dnia podpisania umowy oraz montażu i uruchomienia przedmiotu zamówienia w terminie ……….. od dnia podpisania umowy.
8. Akceptujemy projekt umowy i w razie wybrania naszej oferty zobowiązujemy się do podpisania umowy na warunkach zawartych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, w miejscu i terminie wskazanym przez Zamawiającego.
9. Gwarantujemy, iż oferowane przez nas przedmiot zamówienia jest kompletny i będzie gotowy do użytkowania bez żadnych dodatkowych zakupów i inwestycji.
10. Wszystkie wymagane w niniejszym postępowaniu przetargowym oświadczenia i dokumenty złożyliśmy ze świadomością odpowiedzialności karnej za składnie fałszywych oświadczeń w celu uzyskania korzyści majątkowych (zamówienia publicznego).
11. Wadium w kwocie ………………………. Zostało wniesione w dniu …………………. w formie/ formach: ……………………………………………………………………………….
12. Zobowiązujemy się wnieść zabezpieczenie należytego wykonaniu umowy w wysokości określonej w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, najpóźniej w dniu zawarcia umowy obejmującej przedmiot zamówienia.
13. Na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu oraz innych wymagań okresowych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia do oferty załączamy:
a) ………………………………………………………………………………………
b) ………………………………………………………………………………………
c) ………………………………………………………………………………………
itd.


Wszystkie strony naszej oferty wraz z załącznikami są ponumerowane i cała oferta składa się z ....................... stron.

..........................,dnia.................


………………………………………………
(Podpisy wykonawcy lub osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu wykonawcy)





Załącznik nr 6 do specyfikacji


UMOWA do przetargu nieograniczonego nr 84/2009

Na podstawie przepisów Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z póź. zm.) w dniu ................. pomiędzy Wielkopolskim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie z siedzibą w Poznaniu ul. Garbary 15, 61-866 Poznań), wpisanym do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 8784, posiadającym numer NIP: 778-13-42-057 oraz numer REGON: 000291204;
reprezentowanym przez:
inż. Małgorzatę Kołodziej-Sarnę - Z-cę Dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych,
mgr Mirellę Śmigielską - Głównego Księgowego,
zwanym dalej Zamawiającym,
a
.............................................................................................................,
wpisanym do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: ________________/
prowadzącym działalność gospodarczą jako: _______________________________________, zarejestrowaną w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez _______________________________________________ pod numerem _____________________________
z siedzibą w ..................................................................................................
posiadającą/ym numer NIP: ................................ oraz numer REGON: .............................;
zwaną/ym dalej Wykonawcą,
reprezentowaną przez:
.....................................................................................
.....................................................................................

została zawarta umowa o następującej treści:

§ 1

1. Zawarcie niniejszej umowy zostało poprzedzone postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego nr 84/2009 przeprowadzonego na podstawie przepisów Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z póź. zm.).
2. Umowa niniejsza zostaje zawarta z chwilą jej podpisania przez obie strony.
3. Wykonawca, oświadcza, że:
a. posiada odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie, a także dysponuje sprzętem i wykwalifikowanym personelem niezbędnymi do wykonania wszelkich świadczeń wynikających z postanowień niniejszej umowy w sposób całkowicie z nią zgodny i zobowiązuje się do utrzymania takiego stanu rzeczy przez cały okres obowiązywania niniejszej umowy,
b. wszelkie świadczenia wykonywane przezeń na rzecz Zamawiającego na podstawie postanowień niniejszej umowy wykona z należytą starannością, wymaganą od podmiotu profesjonalnie zajmującego się sprzedażą i dostawą Urządzeń,
c. zobowiązuje się do zapewnienia, aby wszelkie wymieniane na podstawie postanowień niniejszej umowy, części zamienne Urządzenia będą fabrycznie nowe, oryginalne i dobrej jakości.
d. Urządzenie jest wolne od wad fizycznych i prawnych, zaś Wykonawca nie zawierał żadnych umów, których wykonanie mogłoby utrudnić lub uniemożliwić właściwe wykonanie zobowiązań Wykonawcy wynikających z postanowień niniejszej umowy oraz że wykonanie niniejszej umowy przez Wykonawcę nie będzie naruszać jakichkolwiek praw osób trzecich.


§ 2

Strony zgodnie oświadczają, iż postępowanie, o którym mowa w § 1 ust. 1 niniejszej umowy nie jest dotknięte wadami, o których mowa w art. 22 i 24 Ustawy – Prawo zamówień publicznych.

§ 3

1. Przedmiotem niniejszej umowy jest sprzedaż, dostawa i montaż ______________________________ opisanego szczegółowo w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, zwanego w niniejszej umowie „Urządzeniem” oraz świadczenie usług polegających na przeszkoleniu personelu Zamawiającego w zakresie obsługi i konserwacji Urządzenia.
2. Wykonawca zobowiązuje się do sprzedaży, dostawy i montażu (obejmującego wniesienie Urządzenia w miejsce wskazane przez Zamawiającego, instalację i uruchomienie Urządzenia oraz sprawdzenie poprawności instalacji Urządzenia) Urządzenia w zakresie i ilościach zgodnych z zestawieniem wyspecyfikowanym w złożonej przez Wykonawcę ofercie z dnia ............... – załączony do złożonej przez Wykonawcę oferty formularz cenowy, stanowi integralną część niniejszej umowy.
3. Wykonawca zobowiązuje się do sprzedaży, dostawy i montażu Urządzenia w terminie __________________ od dnia zawarcia niniejszej umowy.
4. Wykonawca zobowiązuje się do dostarczenia Urządzenia własnym transportem i na własny koszt i ryzyko w miejsce wskazane przez Zamawiającego.
5. Wykonawca zobowiązuje się, nie dostarczać Urządzenia w sobotę ani w dzień ustawowo wolny od pracy chyba, że Zamawiający wyrazi na to uprzednio pisemną zgodę.
6. Wykonawca zobowiązuje się do zapewnienia, że dostarczone Zamawiającemu Urządzenie będzie fabrycznie nowe i wolne od wad fizycznych i prawnych.
7. Koszt ubezpieczenia Urządzenia na czas transportu oraz od momentu dostawy Urządzenia do siedziby Zamawiającego do chwili zakończenia jego montażu i podpisania protokołu odbioru, o którym mowa w ust. 10 niniejszego paragrafu ponosi Wykonawca.
8. Zamawiający w chwili dokonania odbioru Urządzenia ma prawo do zbadania, czy jest ono zgodne z postanowieniami niniejszej umowy, specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz załączonymi dokumentami.
9. Wykonawca zobowiązuje się dostarczyć Zamawiającemu wszelkie dokumenty dotyczące Urządzenia niezbędne do jego prawidłowej eksploatacji, sporządzone w języku polskim, w tym w szczególności instrukcję obsługi oraz dokumenty gwarancyjne Urządzenia nie później niż w dniu dostarczenia Zamawiającemu Urządzenia. Wykonawca zobowiązuje się dostarczyć Zamawiającemu wszelkie dokumenty dotyczące Urządzenia niezbędne do zabezpieczenia Zamawiającego przed wszelkimi roszczeniami ze strony osób trzecich z tytułu naruszenia praw własności intelektualnej, w tym w szczególności praw autorskich, patentowych, praw ochronnych na znak towarowy, licencji nie później niż w terminie 14 dni od dnia doręczenia Wykonawcy wezwania do ich dostarczenia.
10. Po dokonaniu prawidłowej instalacji i uruchomienia Urządzenia strony podpiszą protokół odbioru Urządzenia. W razie zgłoszenia przez Zamawiającego uwag lub zastrzeżeń odnośnie instalacji, uruchomienia lub funkcjonowania Urządzenia, strony podpiszą protokół rozbieżności, w którym wskazane zostaną uwagi lub zastrzeżenia zgłoszone przez Zamawiającego, a także sposób i termin ich usunięcia przez Wykonawcę, nie dłuższy jednakże niż ____ dni. Po usunięciu wszelkich nieprawidłowości przez Wykonawcę strony podpiszą protokół odbioru ostatecznego Urządzenia.
11. Osobami uprawnionymi do podpisania protokołu odbioru, o którym mowa w ustr. 10 niniejszego paragrafu są:
a. ze strony Wykonawcy: _________________________________________
b. ze strony Zamawiającego: ______________________________________
12. W razie zmiany danych osób uprawnionych do podpisania protokołu odbioru, wymienionych w ust. 11 niniejszego paragrafu każda ze stron zobowiązuje się powiadomić o tych zmianach drugą stronę na piśmie. Zmiana wywołuje skutek z chwilą poinformowania o niej drugiej strony.
13. Wykonawca zobowiązuje się do tego, że parametry techniczne i jakościowe Urządzenia nie będą gorsze niż określone w ofercie złożonej przez Wykonawcę.
14. Zamawiającemu przysługuje prawo odmowy przyjęcia dostarczonego Urządzenia i żądania wymiany na Urządzenie wolne od wad w przypadku:
a) dostarczenia Urządzenia niewłaściwej jakości.
b) dostarczenia Urządzenia niezgodnego z zapotrzebowaniem,
15. Zamawiający zastrzega sobie prawo odstąpienia od niniejszej umowy z uwagi na wadę fizyczną lub prawną dostarczonego Urządzenia lub niezgodność jego parametrów technicznych lub jakościowych z ofertą złożoną przez Wykonawcę, w drodze oświadczenia złożonego Wykonawcy na piśmie w terminie 1 miesiąca od dnia stwierdzenia wady lub niezgodności, o których mowa powyżej.
16. Przy podpisaniu protokołu odbioru, o którym mowa w ust. 10 niniejszego paragrafu, strony uzgodnią na piśmie termin przeszkolenia pracowników Zamawiającego w zakresie obsługi i konserwacji Urządzenia, który przypadać będzie nie później niż w terminie ___________ od dnia dostarczenia Urządzenia.

§ 4
1. Całkowita wartość Urządzenia wynosi:
netto: _______________ PLN
(słownie: __________________________________ złotych ___/100)
brutto: _______________ PLN
(słownie: __________________________________ złotych ___/100)
w tym podatek od towarów i usług VAT wg stawki 22 % w kwocie _______ PLN.
2. Strony zgodnie postanawiają, iż wartość Urządzenia wskazana w ust. 1 niniejszego paragrafu, stanowiąca zarazem łączną cenę jego sprzedaży, a także dostawy i montażu oraz świadczenia usług w zakresie przeszkolenia pracowników Zamawiającego w zakresie obsługi i konserwacji Urządzenia nie będzie podlegać jakiejkolwiek waloryzacji.
3. Zapłata ceny za sprzedane, dostarczone i zamontowane Urządzenie nastąpi na podstawie prawidłowo wystawionej przez Wykonawcę faktury VAT, w terminie 30 dni od dnia otrzymania przedmiotowej faktury przez Zamawiającego, w formie przelewu na rachunek bankowy Wykonawcy wskazany na fakturze.
4. Podstawą wystawienia faktury przez Wykonawcę będzie podpisany przez Zamawiającego protokół odbioru Urządzenia, o którym mowa w § 3 ust. 10 niniejszej umowy
5. Wykonawca nie może bez uprzedniego uzyskania pisemnej zgody Zamawiającego przenieść wierzytelności przysługujących mu wobec Zamawiającego, a wynikających z niniejszej umowy na rzecz jakiegokolwiek podmiotu trzeciego.


§ 5

1. Wykonawca udziela gwarancji jakości na Urządzenie przez okres …………………………………………………………….., licząc od dnia podpisania protokołu odbioru Urządzenia, o którym mowa w § 3 ust. 10 niniejszej umowy.
2. Wykonawca w okresie gwarancji zapewnia Zamawiającemu
a. wliczone w cenę Urządzenia pokrycie wszystkich kosztów związanych z naprawą Urządzenia,
b. przystąpienie do naprawy gwarancyjnej niezwłocznie, nie później niż
do godziny 14 drugiego dnia roboczego po dniu, w którym Wykonawca został powiadomiony o wykryciu wady Urządzenia,
c. dokonanie naprawy Urządzenia w siedzibie Zamawiającego lub, w razie zaistnienia takiej konieczności, także poza jego siedzibą, przy użyciu sprzętu stanowiącego własność Wykonawcy w terminie nie dłuższym niż 72 godziny od chwili przystąpienia do naprawy gwarancyjnej.
d. w przypadku konieczności sprowadzenia części zamiennych do Urządzenia spoza granic Rzeczpospolitej Polskiej – nieprzekraczalny czas usunięcia wady wynosi 10 dni roboczych od dnia powiadomienia o wykryciu wady Urządzenia.
e. w przypadku niedotrzymania któregokolwiek z terminów wskazanych w pkt. b.-d. niniejszego ustępu Wykonawca zobowiązany będzie do zapłaty na rzecz Zamawiającego kary umownej w wysokości 0,1 % całkowitej wartości netto Urządzenia,, o której mowa w § 4 ust. 1 niniejszej umowy, za każdy dzień opóźnienia,
f. okres gwarancji zostaje przedłużony o czas naprawy Urządzenia, liczony od momentu powiadomienia o wykryciu jego wady do momentu jej usunięcia.
g. w przypadku, gdy wada danego elementu lub podzespołu Urządzenia nie da się usunąć lub gdy pomimo dokonania 2-krotnej naprawy gwarancyjnej danego elementu lub podzespołu Urządzenia wada danego elementu lub podzespołu Urządzenia nie zostanie usunięta, Wykonawca obowiązany jest wymienić ten element lub podzespół Urządzenie na nowy,
h. jeżeli w okresie gwarancji ujawnią się wady fizyczne Urządzenia, uniemożliwiające jego poprawne użytkowanie, Wykonawca wymieni Urządzenie na nowe.
3. Nieuzasadniona odmowa wykonania przez Wykonawcę naprawy gwarancyjnej może zostać potraktowana jako podstawa do rozwiązania niniejszej umowy z winy Wykonawcy i wywołać skutek w postaci powstania po stronie Wykonawcy obowiązku zapłaty na rzecz Zamawiającego kary umownej w wysokości określonej w § 6 ust. 1 pkt b. niniejszej umowy.
4. W przypadku odmowy wykonania przez Wykonawcę naprawy gwarancyjnej Zamawiający ma prawo wystąpić do właściwego organu, urzędu lub innej instytucji, w celu uzyskania ekspertyzy w zakresie jakości i właściwości Urządzenia oraz jego zgodności z wymogami przewidzianymi przepisami prawa oraz określonymi przez Zamawiającego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Jeżeli żądanie Zamawiającego okaże się uzasadnione, wszelkie koszty związane z uzyskaniem ekspertyzy ponosić będzie Wykonawca, który zobowiązany będzie do ich zwrotu w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania przez Zamawiającego.
5. Wszystkie ewentualne przeglądy gwarancyjne odbywają się na koszt Wykonawcy.
6. W razie kolizji postanowień niniejszej umowy z postanowieniami dokumentu gwarancyjnego wydanego przez Wykonawcę lub przez producenta Urządzenia, rozstrzygające znaczenie będą miały postanowienia niniejszej umowy.
7. Wykonawca jest zobowiązany do zapewnienia na terenie Rzeczpospolitej Polskiej serwisu gwarancyjnego autoryzowanego przez producenta Urządzenia, przez co strony rozumieją obowiązek zapewnienia usług serwisowych i oryginalnych części zamiennych dla Urządzenia.
8. Opisane w niniejszym paragrafie uprawnienia Zamawiającego wynikające z udzielonej przez Wykonawcę gwarancji nie naruszają uprawnień Zamawiającego wynikających z rękojmi za wady rzeczy sprzedanej przysługujących Zamawiającemu na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Strony zgodnie postanawiają, że okres rękojmi wynosi 24 miesiące od chwili podpisania protokołu odbioru, o którym mowa w § 3 ust. 10 niniejszej umowy.


§ 6
1. Wykonawca zobowiązuje się do zapłaty na rzecz Zamawiającego kar umownych w przypadku:
a) opóźnienia w dostawie lub montażu Urządzenia Wykonawca zapłaci na rzecz Zamawiającego karę umowną w wysokości 1 % całkowitej wartości netto Urządzenia, o której mowa w § 4 ust. 1 niniejszej umowy, za każdy dzień opóźnienia, licząc od dnia określonego w § 3 ust. 3 niniejszej umowy,
b) nieuzasadnionego zerwania niniejszej umowy, przez co strony rozumieją w szczególności niedostarczenie przez Wykonawcę Urządzenia lub zaprzestanie wykonywania innych obowiązków wynikających z postanowień niniejszej umowy Wykonawca zapłaci na rzecz Zamawiającego karę umowną w wysokości 10 % całkowitej wartości netto Urządzenia, o której mowa w § 4 ust. 1 niniejszej umowy.
c) odstąpienia przez Zamawiającego od niniejszej umowy w przypadku opisanym w ust. 4 niniejszego paragrafu, Wykonawca zapłaci na rzecz Zamawiającego karę umowną w wysokości wskazanej w pkt. b. niniejszego ustępu
d) naruszenia zobowiązania opisanego w § 1 ust. 3 pkt c. niniejszej umowy Wykonawca zapłaci na rzecz Zamawiającego karę umowną w wysokości równej wartości wymienionej części zamiennej lub podzespołu Urządzenia, nie spełniającej warunków opisanych w § 1 ust. 3 pkt c. niniejszej umowy,
e) niedostarczenia Zamawiającemu dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 9 niniejszej umowy w terminie wskazanym w § 3 ust. 9 niniejszej umowy, Wykonawca zapłaci na rzecz Zamawiającego karę umowną w wysokości równej 1 % wartości Urządzenia, zaś w razie niedostarczenia Zamawiającemu dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 9 niniejszej umowy pomimo wezwania Wykonawcy przez Zamawiającego i wyznaczenia mu w tym celu dodatkowego terminu, Wykonawca zapłaci ponadto na rzecz Zamawiającego karę umowną w wysokości równej 10 % wartości Urządzenia.
2. Zamawiający zastrzega sobie prawo dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość wszelkich zastrzeżonych w niniejszej umowie kar umownych w przypadku, gdy nie pokryją wartości poniesionych szkód.
3. Zamawiającemu przysługuje prawo potrącenia ewentualnych kar umownych z należnościami Wykonawcy przysługującymi mu na podstawie postanowień niniejszej umowy.
4. Zamawiający ma prawo odmówić przyjęcia Urządzenia i/lub odstąpić od niniejszej umowy w przypadku, gdy opóźnienie w dostawie lub montażu Urządzenia będzie przekraczać 10 dni roboczych od dnia określonego na podstawie § 3 ust. 3 niniejszej umowy.
5. Kary umowne wynikające z postanowień niniejszej umowy płatne będą przelewem na rachunek bankowy Zamawiającego w terminie 7 dni od daty wezwania Wykonawcy do ich zapłaty.

§ 7
1. Osobami odpowiedzialnymi za realizację niniejszej umowy są:
ze strony Wykonawcy – _____________________________________, tel. ______________________ e-mail __________________________________
oraz
ze strony Zamawiającego – _____________________________________, tel. _______________________, e-mail __________________________________.
2. W razie zmiany danych osób odpowiedzialnych za realizację niniejszej umowy każda ze stron zobowiązuje się powiadomić o tych zmianach drugą stronę na piśmie. Zmiana wywołuje skutek z chwilą poinformowania o niej drugiej strony.


§ 8
1. Strony zgodnie postanawiają, że Wykonawca ponosi całkowitą odpowiedzialność za wszelkie szkody poniesione przez Zamawiającego oraz jakiekolwiek osoby trzecie, powstałe w związku z wykonywaniem niniejszej umowy, w tym także spowodowane zaistnieniem zdarzeń losowych oraz nieszczęśliwych wypadków.
2. Przez wykonywanie niniejszej umowy w rozumieniu ust. 1 niniejszego paragrafu, strony rozumieją okres obejmujący czas do chwili podpisania protokołu odbioru, o którym mowa w § 3 ust. 10 niniejszej umowy.


§ 9

1. Wykonawca wnosi zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 3 % całkowitej wartości netto Urządzenia, co stanowi kwotę ..........................zł
2. Zabezpieczenie będzie wniesione w formie..............................................,najpóźniej w dniu zawarcia umowy w pełnej wysokości.
3. Zamawiający, w przypadku wniesienia przez Wykonawcę zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, w pieniądzu, zwraca 70 % wartości zabezpieczenia w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez Zamawiającego za należycie wykonane, przez co strony rozumieją podpisanie protokołu odbioru, o którym mowa w § 3 ust. 10 niniejszego paragrafu.
4. Pozostałe 30 % wartości zabezpieczenia, stanowiące zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady i gwarancji jakości Zamawiający zwraca nie później niż w 15 dniu po upływie okresu rękojmi za wady lub gwarancji jakości, w zależności od tego, który z tych dwóch okresów upłynie później, o ile nie zabezpieczenie nie zostanie wykorzystane na pokrycie roszczeń Zamawiającego z tytułu rękojmi za wady lub gwarancji jakości.

§ 10
1. W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Ustawy o ochronie danych osobowych, jeżeli przepisy Ustawy – Prawo zamówień publicznych nie stanowią inaczej.
2. Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszej umowy wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
3. Zmiany niniejszej umowy mogą mieć miejsce, tylko w zakresie przewidzianym dyspozycją art. 144 ust. 1 Ustawy – Prawo zamówień publicznych.
4. Strony będą dążyć do rozstrzygnięcia sporów mogących wyniknąć na tle postanowień niniejszej umowy, w tym dotyczących jej interpretacji lub wykonania, na drodze ugodowej. Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia na drodze ugodowej, wszelkie spory, o których mowa w zdaniu poprzedzającym rozstrzygane będą przez Sąd powszechny właściwy dla siedziby Zamawiającego.
5. Umowa niniejsza została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach – po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.



Wykonawca: Zamawiający:

................................ ...................................

« Powrót do szczegółów zamówienia