Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa leków

Numer zamówienia:

/94/2010

« Powrót do szczegółów zamówienia

odp. na pyt.

Poznań, dnia 2010-08-18

EZ/____5648/1_____ 2010



Wg rozdzielnika:
Do wszystkich uczestników postępowania o zamówienie publiczne.



dotyczy: przetargu nieograniczonego nr 94/2010 LEKI.


Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęło zapytanie do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, na które udzielamy odpowiedzi:


PYTANIE:
1) § 2 ust. 4 lit. a) Umowy – czy Zamawiający wyrazi zgodę na wprowadzenie obowiązku potwierdzania faxem zamówień składanych telefonicznie? Dostarczenie towaru niezgodnie z zamówieniem pociąga za sobą negatywne konsekwencje dla wykonawcy. Obowiązek potwierdzania zamówień faxem pozwoli uniknąć sporów na tym tle.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści załącznika numer 5 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 2 ust. 4 lit. a) w sposób zaproponowany przez wykonawcę.

Towar objęty niniejszym zamówieniem publicznym ma duże znaczenie dla działalności prowadzonej przez zamawiającego jako placówkę ochrony zdrowia, specjalizującą się w leczeniu chorób nowotworowych, w związku z czym istnieje konieczność zabezpieczenia dostaw przedmiotowego sprzętu w jak najkrótszym terminie. Możliwość dokonania zamówienia telefonicznie, bez konieczności potwierdzania tego zamówienia faxem, sprzyja sprawnemu i szybkiemu dostarczeniu leków objętych zamówieniem.
Podkreślenia wymaga, że to zamawiający jest podmiotem uprawnionym do określania warunków realizacji zamówienia publicznego w sposób odpowiadający jego usprawiedliwionym potrzebom. Wykonawca podejmując decyzję o złożeniu oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego postępuje w sposób świadomy, kierując się miedzy innymi wymogami zamawiającego odnośnie form składania zamówień towarów objętych zamówieniem publicznym.

Pytanie:
2) § 6 ust. 2 Umowy - czy Zamawiający wyrazi zgodę na usunięcie tego postanowienia, ewentualnie na uzupełnienie o następujące sformułowanie: „przy czym Zamawiający nie może odmówić zgody bez uzasadnionej przyczyny”? Zwracamy uwagę, że dokonując dostawy i odraczając termin płatności wykonawca w pewnym zakresie kredytuje Zamawiającego. W przypadku nie zrealizowania przez Zamawiającego jego zobowiązań w zakresie zapłaty wykonawca powinien mieć prawo do odzyskania należnego mu wynagrodzenia m.in. przez przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią. Wskazane postanowienie ogranicza w praktyce prawa wykonawcy do dochodzenia swoich należności wyłącznie na drodze sądowej.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści załącznika numer 5 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 6 ust. 2 w sposób zaproponowany przez wykonawcę.

Zamawiający nie widzi uzasadnienia dla wyłączenia zakazu dokonywania przelewu wierzytelności przysługujących wykonawcy wobec zamawiającego na rzecz podmiotów trzecich. W razie nieuiszczenia należności przez zamawiającego wykonawcy przysługuje prawo dochodzenia ich na drodze sądowej, co niewątpliwie zabezpiecza w sposób wystarczający jego interesy. Wykonawcy w razie opóźnienia się przez zamawiającego z zapłatą należności przysługują także, na podstawie at. 481 § 1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 139 ust. 1 Ustawy – Prawo zamówień publicznych, odsetki ustawowe. Natomiast uzależnienie możliwości dokonania cesji wierzytelności od wyrażenia zgody przez dłużnika (tu: zamawiającego) dopuszczalne jest z mocy art. 509 §1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 139 ust. 1 Ustawy – Prawo zamówień publicznych. W ocenie zamawiającego przedmiotowe postanowienie jest stosowane powszechnie i w żadnym razie nie można uznać go za nadmiernie uciążliwe.


Pytanie:

3) W związku z faktem, iż występujące na rynku preparaty z grupy inhibitorów pompy protonowej różnią się między sobą m.in. zarejestrowanymi wskazaniami do stosowania, oraz w celu zabezpieczenia terapii wszystkich pacjentów szpitala zwracamy się z prośbą o doprecyzowanie:
Czy w Pakiecie nr 25 Zamawiający wymaga aby zaoferowany preparat Omeprazol posiadał wśród zarejestrowanych wskazań do stosowania :
- w eradykacji zakażenia Helicobakter pylori u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, oraz
- w profilaktyce zarzucania kwaśnej treści żołądka w przypadkach, gdy istnieje ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądkową podczas znieczulenia ogólnego (zespół Mendelsona)?
ODPOWIEDŹ: Tak..


Pytanie:

4) Czy w związku z ewentualnością zastosowania terapii inhibitorem pompy protonowej u pacjenta ze stwierdzoną cukrzycą Zamawiający wymaga, aby zaproponowany w Pakiecie nr 25 preparat Omeprazol miał możliwość rozpuszczenia również w roztworze soli fizjologicznej a nie tylko w glukozie (co jest zdecydowanie przeciwwskazaniem w przypadku chorych na cukrzycę)?
ODPOWIEDŹ: Tak..

Pytanie:

5) Czy Zamawiający wymaga aby preparat Omeprazol zaoferowany w Pakiecie nr 25 nie posiadał ograniczeń w czasie jego zastosowania ?

ODPOWIEDŹ: Tak..




Z poważaniem,
Z-ca Dyr. ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych

inż. Małgorzata Kołodziej-Sarna

« Powrót do szczegółów zamówienia