Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

WYKONANIE ROBÓT BUDOWLANYCH WRAZ Z UMEBLOWANIEM POMIESZCZEŃ W RAMACH ZADANIA: BUDYNEK AMBULATORYJNY – ROZBUDOWA WIELKOPOLSKIEGO CENTRUM ONKOLOGII W KIERUNKU UL. STRZELECKIEJ.

Numer zamówienia:

350/7/2020

« Powrót do szczegółów zamówienia

odpowiedzi na pytania

Poznań, dnia 26.05.2020
EZ/350/7/2020/318


Wg rozdzielnika: do wszystkich zainteresowanych i uczestników postępowania o zamówienie publiczne nr 7/2020

dotyczy: Wykonanie robót budowlanych wraz z umeblowaniem pomieszczeń w ramach zadania : Budynek ambulatoryjny- Rozbudowa Wielkopolskiego Centrum Onkologii w kierunku ul. Strzeleckiej.

Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęły zapytania do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, na które udzielamy odpowiedzi.

PYTANIE nr 235
Prosimy o udostępnienie prawomocnego pozwolenia na budowę
ODPOWIEDŹ:
Skan decyzji prawomocnego i ostatecznego pozwolenia na budowę załączono do udzielonej wcześniej odpowiedzi na pytanie nr 86.

PYTANIE nr 236
Prosimy o informację czy w zakres wyceny wchodzą wycinki drzew oraz związane z nimi opłaty administracyjne
ODPOWIEDŹ:
Wycinka drzew oraz nasadzenia rekompensujące wchodzą zakres wyceny. Opłaty administracyjne ponosi Zamawiający.

PYTANIE nr 237
Prosimy o udostępnienie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej
ODPOWIEDŹ:
Wyjaśnienia dotyczące dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, załączono do udzielonej wcześniej odpowiedzi na pytanie nr 23.

PYTANIE nr 238
Prosimy o udostępnienie operatu akustycznego
ODPOWIEDŹ:
Izolacyjność wewnętrznych przegród budowlanych należy wykonać zgodnie z projektem wykonawczym. W zakresie parametrów tła hałasu zewnętrznego należy korzystać z informacji zawartych na witrynie: https://www.poznan.pl/mim/wos/-,p,11105,40435.html.

PYTANIE nr 239
Prosimy o informację czy na terenie inwestycji występują grunty zanieczyszczone
ODPOWIEDŹ:
Na terenie inwestycji nie stwierdzono występowania zanieczyszczonych gruntów.

PYTANIE nr 240
Prosimy o udostępnienie raportu wpływu inwestycji na środowisko
ODPOWIEDŹ:
Raport wpływu inwestycji na środowisko nie został sporządzony.
PYTANIE nr 241
Prosimy o udostępnienie Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu
ODPOWIEDŹ:
W przypadku inwestycji celu publicznego warunki zabudowy i zagospodarowania terenu określone są w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Skan odnośnej decyzji nr 32/2019 z dnia 14.02.2019 r. znajduje się w Projekcie Budowlanym Tom I – Projekt Zagospodarowania Terenu.

PYTANIE nr 242
Prosimy o udostępnienie decyzji środowiskowej
ODPOWIEDŹ:
Wyjaśnienia udzielono w udzielonej wcześniej odpowiedzi na pytania nr 87 i 88.

PYTANIE nr 243
Prosimy o informację czy ramach planowanej inwestycji występują odstępstwa od Warunków Technicznych
ODPOWIEDŹ:
Odstępstwa nie występują. Natomiast odstępstwa od warunków ochrony przeciwpożarowej są zawarte w pkt. 5 opisu technicznego zeszytu 211 oraz pkt. 5 opisu technicznego zeszytu 311.

PYTANIE nr 244
Prosimy o informację czy ramach planowanej inwestycji występują specjalne wymagania związane z występowaniem linii tramwajowej
ODPOWIEDŹ:
Uwarunkowania związanie z występowaniem linii tramwajowej są zawarte w informacji BIOZ która jest częścią Projektu Budowlanego – Tom I rozdział 6 pkt 7 i 8.2 (str 179-180). Zamawiający zakłada, że realizacja inwestycji nie będzie powodowała ograniczeń w użytkowaniu linii tramwajowej w ul. Strzeleckiej.

PYTANIE nr 245
Prosimy o informację czy ramach planowanej inwestycji występują ograniczenia co do wysokości urządzeń na dachu
ODPOWIEDŹ:
Wysokość urządzeń projektowanych na dachach budynków CBO i BA została określona w dokumentacji projektowej i jest nieprzekraczalna.

PYTANIE nr 246
Prosimy o udostępnienie, o ile występuje, Pozwolenia Wodnoprawnego
ODPOWIEDŹ:
Pozwolenie wodnoprawne na projektowane prace nie zostało udzielone.

PYTANIE nr 247
Prosimy o informację dotyczącą terminu odbycia wizji lokalnej terenu budowy
ODPOWIEDŹ:
Informacje na temat wizji lokalnej zawarto w udzielonej wcześniej odpowiedzi na pytanie nr 48.

PYTANIE nr 248
Prosimy o informację w jakiej formie należy załączyć wypełnione Kosztorysy ofertowe. Ponieważ występuje rozliczenie ryczałtowe to czy kosztorysy ofertowe mogą być wykonane w Arkuszu Kalkulacyjnym Excel w którym będą się znajdować wszystkie pozycje znajdujące się w przesłanych przez Zamawiającego przedmiarach?
ODPOWIEDŹ:
Wyjaśnienia dotyczące kosztorysów ofertowych zawarte są w udzielonych wcześniej odpowiedziach na pytania nr 8 oraz 58 i 59.

PYTANIE nr 249
Prosimy o informację czy można zmieniać ilości obmiarowe w przesłanych przez Zamawiającego przedmiarach
ODPOWIEDŹ:
Wyjaśnień w tej sprawie udzielono we wcześniejszej odpowiedzi na pytanie nr 47.

PYTANIE nr 250
Prosimy o informację gdzie należy dodawać pozycje nie ujęte w przesłanych przez Zamawiającego przedmiarach, a występujące w dokumentacji projektowej. Na końcu poszczególnych działów których dotyczą czy na końcu poszczególnych kosztorysów?
ODPOWIEDŹ:
Ewentualne pozycje nie ujęte w przesłanych przez Zamawiającego przedmiarach, a występujące w dokumentacji projektowej, należy dodawać na końcu poszczególnych działów których dotyczą.

PYTANIE nr 251
Prosimy o informację jak należy oznaczyć pozycje które występują w przedmiarach ale są poza zakresem wyceny lub zostały wycenione w innej pozycji
ODPOWIEDŹ:
W przypadku stwierdzenia w przedmiarach pozycji, które są poza zakresem wyceny lub zostały wycenione w innej pozycji, należy to zgłosić Zamawiającemu w formie pytania. Zamawiający, po sprawdzeniu zasadności zgłoszenia, dokona odpowiedniej korekty przedmiaru, który zostanie opublikowany.

PYTANIE nr 252
Prosimy o informację dotyczącą dźwigów istniejących dla których przewidziana jest wymiana drzwi. Prosimy o podanie producenta, daty produkcji, karty dźwigu, brak wymienionych elementów uniemożliwia wykonanie wyceny wymiany drzwi
ODPOWIEDŹ:
Informacja o dźwigach znajduje się w udzielonej wcześniej odpowiedzi na pytanie nr 110.

PYTANIE nr 253
Prosimy o informację, czy w przypadku wszystkich drzwi (poza drzwiami z kratką wentylacyjną tam nie ma akustyki) w budynku CBO oraz Ambulatorium należy zastosować drzwi o akustyce 35dB? Nie ma żadnego zapisu o akustyce na zestawieniu poszczególnych pozycji dotyczących drzwi.
ODPOWIEDŹ:
Należy zastosować drzwi o min. wskaźniku oceny izolacyjności akustycznej właściwej 35 dB.

PYTANIE nr 254
Prosimy o informację czy dopuszczalne jest zastosowanie drzwi o 3 klasie wytrzymałości mechanicznej zamiast 4 klasy?
ODPOWIEDŹ:
Należy zastosować drzwi o 4 klasie wytrzymałości mechanicznej.

PYTANIE nr 255
Prosimy o potwierdzenie, że obowiązek i koszt wykonywania przeglądów serwisowych wymaganych przez producentów urządzeń celem utrzymania gwarancji będzie obciążał Zamawiającego.
ODPOWIEDŹ:
Tak. Obowiązek i koszt wykonywania przeglądów serwisowych wymaganych przez producentów urządzeń celem utrzymania gwarancji będzie obciążał Zamawiającego.
PYTANIE nr 256
Istniejące przyłącze wodociągowe od ul. Strzeleckiej jest w kolizji z nowobudowanym obiektem. Prosimy o potwierdzenie, że na czas budowy Budynku Ambulatoryjnego przyłącze od ul Strzeleckiej może być wyłączone z użytkowania. Jeżeli Zamawiający wymaga wykonania tymczasowego przyłącza wodociągowego do budynku BCO prosimy o udostępnienie dokumentacji technicznej oraz uzupełnienie przedmiarów robót o prace związane z tymczasowym przyłączem wodociągowym.
ODPOWIEDŹ:
Potwierdzamy, że przyłącze wodne od ul. Strzeleckiej może być wyłączone na czas budowy Budynku Ambulatoryjnego. Przyłącze od ul. Strzeleckiej stanowi rezerwowe źródło zasilania dla WCO.

PYTANIE nr 257
Prosimy o udostępnienie warunków technicznych nr DW/IBM/345/4330/2019 przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacji ogólnospławnej wydanych przez AQUANET w Poznaniu.
ODPOWIEDŹ:
Skan warunków technicznych AQUANETU nr DW/IBM/345/4330/2019 zamieszczono w Projekcie Budowlanym - Tom I - Projekt Zagospodarowania Terenu.

PYTANIE nr 258
W związku z wykorzystywaniem istniejących urządzeń wentylacyjnych do obsługi modernizowanych pomieszczeń prosimy o potwierdzenie, że urządzenia LNW15, LNW16, LWD24, LWD25, LWD26 są sprawne i nie należy uwzględniać w ofercie żadnych prac związanych z modernizacją, rozbudową, okablowaniem i uruchomieniem tych urządzeń.
ODPOWIEDŹ:
Potwierdzamy, że urządzenia LNW15, LNW16, LWD24, LWD25, LWD26 są sprawne i funkcjonują należycie. Potencjalny Wykonawca po demontażu istniejących układów wentylacyjnych i podłączeniu instalacji projektowanych zobowiązany jest do przeprowadzenia uruchomienia i regulacji linii wentylacji nawiewnej i wywiewnej obu central oraz układów wywiewnych.

PYTANIE nr 259
Prosimy o potwierdzenie, że istniejące urządzenia LNW15, LNW16, LWD24, LWD25, LWD26 nie będą objęte gwarancją Generalnego Wykonawcy.
ODPOWIEDŹ:
Potwierdzamy, że istniejące urządzenia LNW15, LNW16, LWD24, LWD25, LWD26 nie będą objęte gwarancją Generalnego Wykonawcy.

PYTANIE nr 260
Według załącznika nr 3 do projektu wentylacji CBO do oddymiania wszystkich klatek schodowych przyjęto wykonanie klap oddymiających typu SCD, przeznaczonych do montażu na dachach płaskich, według projektu architektury zastosowano okna oddymiające. Prosimy o potwierdzenie, że urządzenia oddymiające klatek schodowych należy wykonać zgodnie z projektem architektury.
ODPOWIEDŹ:
Urządzenia oddymiające klatek schodowych należy wykonać zgodnie z projektem architektury.

PYTANIE nr 261
Prosimy o podanie parametrów odwodnień liniowych na kondygnacji -1 oznaczonych ol1-ol10: wymiary i rodzaj materiału koryta, rodzaj rusztu.
ODPOWIEDŹ:
Zaprojektowano montaż koryt niskich o głębokości 6-8cm, szerokość do 25cm, przykrytych rusztem żeliwnym klasy C250.

PYTANIE nr 262
Prosimy o podanie parametrów technicznych odwodnieni liniowych zewnętrznych ponad stropem garażu (…): wymiary i rodzaj materiału koryta, rodzaj i klasa rusztu. Prosimy o uzupełnienie przedmiaru robót o te pozycje.
ODPOWIEDŹ:
Koryta na terenie zewnętrznym nad stropem garażu zaprojektowano o szerokości 30cm z betonu, przykryte rusztami żeliwnymi klasy C250. Przedmiar w tym zakresie nie wymaga uzupełnienia – przedmiar nr 111, poz.58.

PYTANIE nr 263
Prosimy o podanie parametrów technicznych zmiękczacza dla zasilenia w wodę instalacji wody lodowej.
ODPOWIEDŹ:
Zmiękczacz wody jonowymienny o Qn =1,5 m3/h

PYTANIE nr 264
Zestawienie wyposażenia łazienek zawiera pozycje S32 – „kabina prysznicowa szklana”. Prosimy o wskazanie pomieszczeń w Budynku Ambulatoryjnym oraz w Budynku Centralnego Bloku Operacyjnego, w których należy zamontować kabiny prysznicowe szklane. Prosimy o uzupełnienie przedmiarów robót o te pozycje.
ODPOWIEDŹ:
Kabiny prysznicowe szklane nie będą stanowiły wyposażenia BA i CBO.

PYTANIE nr 265
Ilości przyborów sanitarnych są rozbieżne w projekcie instalacji wod-kan (Zeszyt 242) oraz w projekcie wyposażenia (Zeszyt 214). Prosimy o potwierdzenie, że zamówienie obejmuje dostawę i montaż przyborów sanitarnych w ilościach wskazanych w projekcie instalacji wod-kan.
ODPOWIEDŹ:
W załączeniu zmieniony opis techniczny do zeszytu 242. Zamówienie obejmuje dostawę i montaż przyborów sanitarnych w ilościach wskazanych w tym zmienionym opisie. Rysunki nie wymagają zmiany, skorygowano pomyłki w zestawieniu, obecnie zestawienie jest zgodne z zeszytem 214

PYTANIE nr 266
Według projektu instalacji wod-kan Budynku Ambulatoryjnego (Zeszyt 343) przewidziano montaż umywalki chirurgicznej 5-stanowiskowej w pomieszczeniu 2508 oraz umywalki chirurgicznej 3-stanowiskowej w pomieszczeniu 2502, natomiast według projektu wyposażenia (Zeszyt 314) należy zamontować w tych pomieszczeniach umywalki chirurgiczne 2-stanowiskowe w łącznej ilości 3 szt. Prosimy o określenie jakie umywalki chirurgiczne należy ująć w ofercie.
ODPOWIEDŹ:
Należy ująć w ofercie w pomieszczeniu 2508 2 myjnie chirurgiczne dwustanowiskowe, w pomieszczeniu 2502 1 myjnię dwustanowiskową .

PYTANIE nr 267
Myjnie chirurgiczne dla Budynku Ambulatoryjnego są zdublowane w przedmiarze Zeszyt poz. 174 i 175 oraz w przedmiarze Zeszyt 311 poz. 730. Prosimy o korektę przedmiarów robót.
ODPOWIEDŹ:
Zdublowane pozycje zostały usunięte z załączonego skorygowanego przedmiaru instalacyjnego.

PYTANIE nr 268
Prosimy o potwierdzenie, że zamówienie nie obejmuje wymiany/modernizacji istniejących pionów wodociągowych w budynku Centralnego Bloku Operacyjnego.
ODPOWIEDŹ:
Przebudowę pionów wodociągowych zaprojektowano w zakresie przedstawionym w zeszycie 242 i w tym zakresie zamówienie ją obejmuje.

PYTANIE nr 269
Prosimy o potwierdzenie, że zamówienie nie obejmuje wymiany/modernizacji istniejących pionów kanalizacyjnych w budynku Centralnego Bloku Operacyjnego.
ODPOWIEDŹ:
Przebudowę pionów kanalizacyjnych zaprojektowano w zakresie przedstawionym w zeszycie 242 i w tym zakresie zamówienie ją obejmuje.

PYTANIE nr 270
Prosimy o potwierdzenie, że zamówienie nie obejmuje wymiany/modernizacji istniejących pionów centralnego ogrzewania w budynku Centralnego Bloku Operacyjnego.
ODPOWIEDŹ:
Przebudowę pionów c.o. zaprojektowano w zakresie przedstawionym w zeszycie 243 i w tym zakresie zamówienie ją obejmuje.

PYTANIE nr 271
Przedmiary robót nie zawierają pozycji dotyczących zabezpieczenia ppoż przepustów instalacji sanitarnych (grzewczych, wody lodowej), prosimy o uzupełnienie.
ODPOWIEDŹ:
Do załączonego skorygowanego przedmiaru instalacyjnego nr 343 wprowadzono odpowiednie pozycje

PYTANIE nr 272
Według opisu do projektu przy klimakonwektorach kanałowych należy zastosować pompki skroplin, przedmiar robót nie zawiera takich pozycji, prosimy o uzupełnienie.
ODPOWIEDŹ:
Do załączonego skorygowanego przedmiaru instalacyjnego nr 343 wprowadzono odpowiednie pozycje

PYTANIE nr 273
Prosimy o udostępnienie projektu podkonstrukcji stalowej pod agregat wody lodowej zlokalizowany na dachu w osiach 6-7/B-C.
ODPOWIEDŹ:
Dodaje się rysunek PW T3 K 755 0 BA „podest CH1”, w załączeniu również skorygowana lista rysunków PW T3 2020-05-06

PYTANIE nr 274
Zgodnie z projektem instalacji gazów medycznych dla BCO należy wykonać modernizację źródeł gazów medycznych polegającą na wymianie głównych urządzeń. Lokalizacja modernizowanej sprężarkowni oraz maszynowni próżni będzie w miejscu istniejących central sprężonego powietrza oraz próżni. Prosimy o potwierdzenie, że będzie możliwość zabudowy nowoprojektowanych urządzeń podczas pracy istniejących urządzeń, bez konieczności ich demontażu na czas wykonywania nowych źródeł.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie potwierdza, że będzie możliwość zabudowy nowoprojektowanych urządzeń podczas pracy istniejących urządzeń. Wystąpi ze względu na szczupłość miejsca i zaprojektowane rozwiązania konieczność demontażu urządzeń istniejących przed zamontowaniem nowych. Zamawiający prosi o wzięcie pod uwagę takiej organizacji przebudowy, by czas pozbawienia szpitala zasilania z dotychczasowych źródeł został ograniczony do niezbędnego minimum, należy się liczyć z wykonywaniem tych prac w czasie najmniejszego zapotrzebowania na próżnię i sprężone powietrze.

PYTANIE nr 275
Prosimy o potwierdzenie, że zamówienie nie obejmuje modernizacji źródła tlenu.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający potwierdza, że zamówienie nie obejmuje modernizacji źródła tlenu

PYTANIE nr 276
Prosimy o potwierdzenie, że zamówienie nie obejmuje modernizacji źródła dwutlenku węgla.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający potwierdza, że zamówienie nie obejmuje modernizacji źródła dwutlenku węgla.

PYTANIE nr 277
Według rysunków wyposażenia (Zeszyt 214) w pomieszczeniu N2-03 występują panele nadłóżkowe symbol X07, natomiast projekt instalacji gazów medycznych w budynku BCO Zeszyt 231 nie przewiduje wykonania instalacji gazów medycznych na tej kondygnacji. Prosimy o potwierdzenie, że w budynku BCO na kondygnacji 2 piętra nie należy wykonywać instalacji gazów medycznych.
ODPOWIEDŹ:
Zeszyt 231.uzupełnia się o załączany do odpowiedzi rysunek G07 – rzut 2 piętra, przedstawiający instalację gazów medycznych w pom. N2-03 i tym samym nie potwierdza się tezy zawartej w pytaniu.

PYTANIE nr 278
Prosimy o potwierdzenie, że w zakresie GW będzie dostarczenie jednego UPS 120kVA( 4x30kVA, 60 min dla 60kW) na potrzeby bloku operacyjnego oraz intensywnej opieki medycznej. Dostarczenie dwóch zasilaczy UPS na potrzeby serwerowni w zakresie Inwestora.
ODPOWIEDŹ:
Dostawa zaprojektowanych w projekcie dwóch zasilaczy UPS na potrzeby serwerowni oraz jednego na potrzeby bloku operacyjnego i intensywnej terapii jest w zakresie Generalnego Wykonawcy. Tym samym nie potwierdza się tezy zawartej w pytaniu.

PYTANIE nr 279
Prosimy o bardziej szczegółowe informację na temat systemów niskoprądowych istniejących na obiekcie które wymagają integracji z częścią nowobudowaną tj. wskazanie producenta systemu kolejkowego, BMS, Integracji, Kontroli Dostępu itd.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający obecnie posiada na obiekcie systemy poniższych producentów:
System Ppoż – prod. Esser
System Kolejowy – prod. Nexus
System BMS – prod. DEOS AG.
System Integracji – Platforma Techlink
System Pomiaru Parametrów Środowiskowich –moduł Platformy Techlink
System Kontroli Dostępu – prod. Corral
System CCTV – instalacja analogowa, nie wymagana integracja,
System przyzywowy – prod. Schima
System IP DECT – IP-DECT Ascom.
Zamawiający zwraca uwagę, że zakres integracji i rozbudowy systemów został szczegółowo opisany w dokumentacji projektowej i jest to podstawą do doboru urządzeń/producentów.

PYTANIE nr 280
W przedmiarach - zeszyt 151 przebudowa instalacji elektroenergetycznych znajdują się pozycje dotyczące linii napowietrznej NN. Brak podobnych informacji w projekcie przebudowy sieci zewnętrznych. Prosimy o weryfikację
ODPOWIEDŹ:
Projekt usunięcia kolizji instalacji oświetlenia zewnętrznego znajduje się w zeszycie 113. Przedmiar 113 został uzupełniony o pozycje 44-50. W załączeniu aktualny przedmiar nr 113.

PYTANIE nr 281
Prosimy o wskazanie dokładniejszej specyfikacji agregatu prądotwórczego (paliwo, rodzaj zabudowy, wielkość zbiornika itp.) oraz miejsca jego montażu.
ODPOWIEDŹ:
Moc: 1400kVA/1125kWCOP
Paliwo: olej napędowy. Zbiornik paliwa: pojemność, która zapewnia 8 godzin pracy autonomicznej przy 100% obciążenia. Obudowa do zainstalowania na zewnątrz, odporna na działanie warunków atmosferycznych.
Nowy agregat prądotwórczy zainstalowany zostanie w miejscu istniejącego. Nastąpi wymiana agregatów prądotwórczych.

PYTANIE nr 282
Prosimy o potwierdzenie, że istniejąca stacja transformatorowa posiada wystarczający zapas mocy.
ODPOWIEDŹ:
Transformatory zainstalowane w istniejącej stacji transformatorowej mają moc wystarczającą do zasilania istniejącej i projektowanej części WCO. Zgodnie z projektem rozbudowie podlega tylko część NN stacji transformatorowej. Zamawiający potwierdza, że istniejąca stacja transformatorowa posiada wystarczający zapas mocy.

PYTANIE nr 283
Z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia wizji lokalnej zgłaszamy brak możliwości zweryfikowania niezbędnych elementów mogących mieć wpływ na wysokość wyceny. Prosimy zatem o informację kiedy Zamawiający umożliwi odbycie wizji lokalnej oraz czy w związku z tym Zamawiający przewiduje przedłużenie terminu składania ofert tak by umożliwić dokonanie takiej wizji.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wydłużył termin składania zapytań do 10.06.2020r. i ofert do 15.07.2020r. Wykonawcy zostaną poinformowani w odrębnym komunikacie zamieszczonym na stronie www o możliwości wizji lokalnej i szczegółach przeprowadzenia tej wizji.

PYTANIE nr 284
W opisie projektu wykonawczego systemu zarządzania budynkiem BMS napisano: „Powstający budynek należy wyposażyć w instalację automatyki budynkowej wraz z nadrzędnym systemem zarządzania tzw. BMS. Projektowany system należy bezwzględnie zintegrować z systemem wykorzystywanym obecnie przez Inwestora/Użytkownika. Integrację w zakresie oprogramowania wykonać należy poprzez modernizację sprzętową istniejącej stacji BMS oraz rozbudowę i aktualizację wszystkich licencji oprogramowania BMS w zakresie, który umożliwi pełną funkcjonalność dla systemu po rozbudowie.”
Jaki dokładnie nadrzędny system zarządzania (nazwa oprogramowania nadzorczego i producent) jest obecnie wykorzystany przez użytkownika/Inwestora na obiekcie?
ODPOWIEDŹ:
System wykorzystywany obecnie przez Użytkownika to OPENweb firmy DEOS AG.

PYTANIE nr 285
Czy dopuszczalne jest zastosowanie indywidualnego systemu zarządzania (odrębnego od obecnego) dla projektowanych budynków, który z obecnym systemem komunikowałby się przekazując podstawowe informacje, np. alarmy?
ODPOWIEDŹ:
Nie.

PYTANIE nr 286
W opisie projektu wykonawczego systemu zarządzania budynkiem BMS napisano:
„System BMS obejmować będzie następujące zakresy:
(…)
• oprogramowanie
o wykorzystanie istniejącej stacji nadzorczej – wymagana rozbudowa o licencje niezbędne do podłączenia i obsługi dodatkowych punktów automatyki.”
Jaka licencja (na ile punktów) jest w tej chwili wgrana w oprogramowaniu systemu nadzoru?
ODPOWIEDŹ:
Oprogramowanie nadzorcze systemu BMS OPENweb ver.8 licencjonowane jest obecnie na 2000 pkt. fizycznych

PYTANIE nr 287
W przedmiarze TOMu III: „191021_WCO TOM III BA KS ATH”nie ma pozycji dotyczącej rozbudowy licencji oprogramowania nadzorczego o nowe punkty. Gdzie ująć kalkulacje dotyczące rozbudowy oprogramowania o nowe punkty, w „245 Pozostałe materiały”?
ODPOWIEDŹ:
Tak. Zwiększenie licencji można ująć w punkcie „Pozostałe materiały”. Jednocześnie przypominamy, że przedmiar ma służyć jako pomoc w wycenie pełnego systemu. Należy wyceniać zgodnie z projektem.

PYTANIE nr 288
W opisie projektu wykonawczego systemu zarządzania budynkiem BMS napisano:
„Realizowane przez BMS funkcje będą w szczególności zapewniać, ale nie ograniczać się do następujących zadań: (…)
• optymalizację zużycia energii przez wykorzystanie modułu umożliwiającego automatyczne obniżanie zużycia energii (elektrycznej, cieplnej…) w formie aplikacji aktywnie wspierającej wdrażanie systemu zarządzania energią zgodnie z normą ISO 50001.”
Czy w tym celu należy użyć oprogramowania typu energy manager – oprogramowanie energetyczne?
ODPOWIEDŹ:
Tak. Aplikacja optymalizująca zużycie energii została zaprojektowana jako aplikacja wspierająca system zarządzania BMS. Jest to osobna aplikacja typu oprogramowanie energetyczne.

PYTANIE nr 289
W przedmiarze TOMu III: „191021_WCO TOM III BA KS ATH” jest pozycja 233 „Licencja na oprogramowanie energetycznego (250 pkt.)”. Czy na obiekcie jest w tej chwili zainstalowany oprogramowanie energetyczne? Jeżeli tak, to jakie (nazwa, producent) i na jakiej licencji (na ile punktów)? Czy w takim przypadku pozycja oznacza dodanie do istniejącej licencji 250 punktów, czy poszerzenie istniejącej licencji do 250 punktów?
ODPOWIEDŹ:
Aplikacja typu oprogramowanie energetyczne wykorzystywane obecnie przez Użytkownika na obiekcie to OPENenergy firmy DEOS AG licencja opiewa na 50 pkt. Nowy system należy zintegrować z obecnym poprzez zwiększenie licencji co najmniej do 250 pkt.

PYTANIE nr 290
W opisie projektu wykonawczego systemu zarządzania budynkiem BMS napisano:
„W projekcie Alarmy pochodzące z urządzeń obiektowych, jak również własne będą raportowane, a w razie potrzeby retransmitowane do zdalnych użytkowników.”
Czy wymagane jest przekazywanie alarmów w ten sposób, że widoczne będą dla zalogowanego (wcześniej zdefiniowanego użytkownika) w ramach oprogramowania nadzorczego? Czy może poprzez wyrażenie „wysyłanie do zdalnych użytkowników” rozumiane jest wysyłanie alarmów przez e-maila lub w formie SMS lub innej formie zdalnego wysyłania alarmów?
ODPOWIEDŹ:
„Zdalni użytkownicy” są rozumiani jako użytkownicy zalogowani przez sieć LAN poprzez przeglądarkę. Tak więc wysyłanie alarmu ma się odbywać w ramach programu nadzorczego. Alarmy mają być widoczne i przesyłane do użytkowników o odpowiednim poziomie dostępu.

PYTANIE nr 291
Do sterowania systemu oświetlenia w systemie BMS zaprojektowano sterowniki (tzw. Integracyjne) z komunikacją DALI. Czy wymagane jest, żeby sterowniki integracyjne do oświetlenia posiadały webserwer?
ODPOWIEDŹ:
W celu ułatwienia rozruchu instalacji oraz późniejszej diagnostyki przez użytkownika sterowniki sterujące oświetleniem poprzez komunikację DALI powinny posiadać webserwer.

PYTANIE nr 292
Podliczając ilości zaprojektowanych podzespołów w systemie BMS oraz podzespołów wpisanych w przedmiarze „191021_WCO TOM III BA KS ATH” okazuje się, że ilości w niektórych komórkach się różnią np. „Moduł rozszerzeń sterownika - typ 4” czy „Nastawnik pomieszczeniowy”. Czy ilości przeliczać według projektu, czy według przedmiaru?
ODPOWIEDŹ:
Przedmiar należy traktować jako element pomocniczy w wycenie. Wszystkie ilości należy wyliczyć według projektu

PYTANIE nr 293
W przedmiarze TOMu III: 191021_WCO TOM III BA KS ATH jest pozycja 243 „Tablet z aplikacją OPEN webapp” szt. 2. Jakiego rodzaju to jest tablet? Czy jest to zwykły tablet przenośny z Androidem (np. dla obsługi), czy jest to wyświetlacz dotykowy montowany na stałe do ściany?
ODPOWIEDŹ:
W ramach kontraktu należy dostarczyć dwa przenośne tablety typu „smart” z systemem Android w wersji wyższej niż 4.1. Tablety należy tak skonfigurować, aby łączyły się w formie aplikacji z programem nadzorczym zainstalowanym na obiekcie. Aplikacja ta musi dawać możliwość obsługi systemu BMS w wersji mobilnej.

PYTANIE nr 294
Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie kolumn wyposażonych w organizery na nadmiar przewodów montowane do szyn w zmian za schowki.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga 2 schowków na nadmiar przewodów zainstalowanych w głowicy na całej długości kolumny. Zgodnie z specyfikacją.

PYTANIE nr 295
Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną w której czasza główna i satelitarna jest wyposażona w 84 diody LED ?
ODPOWIEDŹ: Zamawiający przedstawił zmodyfikowany opis parametrów lamp operacyjnych w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie nr 157.

PYTANIE nr 296
Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampy operacyjne z regulacją temperatury barwowej w 7 krokach od 3800 °K do 5000°K tj. (3800-4000-4200-4400-4600-4800-5000)?
ODPOWIEDŹ:
Jak w pyt. 295 - Zamawiający przedstawił zmodyfikowany opis parametrów lamp operacyjnych w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie nr 157.
PYTANIE nr 297
Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampę z głębokością oświetlenia L1+L2 na poziomie 103cm?
ODPOWIEDŹ:
Jak w pyt. 295 - Zamawiający przedstawił zmodyfikowany opis parametrów lamp operacyjnych w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie nr 157.

PYTANIE nr 298
Czy zamawiający dopuści do zaoferowania lampę operacyjną z klasą ochrony IP=43?
ODPOWIEDŹ:
Jak w pyt. 295 - Zamawiający przedstawił zmodyfikowany opis parametrów lamp operacyjnych w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie nr 157.

PYTANIE nr 299
Czy zamawiający dopuści panel membranowy montowany w miejsce wskazane przez zamawiającego, sterujący funkcjami kamery według poniższego zdjęcia:



ODPOWIEDŹ:
Jak w pyt. 295 - Zamawiający przedstawił zmodyfikowany opis parametrów lamp operacyjnych w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie nr 157.

PYTANIE nr 300
Pytania nr 300 – 322 dotyczą PROJEKTU WYKONAWCZEGO TOMU III zeszytu 369 – System Kolejkowy:
Pkt 2.4. Opis techniczny systemu - System Kolejkowy:
• "Dołączanie nowych stanowisk poprzez sieć LAN lub Wifi"
Czy Zamawiający ma na myśli stanowiska komputerowe?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający ma na myśli wszystkie elementy systemu tj. wymagana jest możliwość zmiany przeznaczenia stanowisk komputerowych oraz funkcji gabinetów objętych systemem. Dodatkowo musi być możliwość dołączenia nowych elementów – stanowisk oraz wyświetlaczy gabinetowych poprzez sieć LAN lub Wifi.

PYTANIE nr 301
• "Możliwość zmian funkcji poszczególnych stanowisk w każdym momencie pracy systemu."
Wg naszej wiedzy niektóre prace rekonfiguracyjne należy wykonywać poza godzinami pracy systemu kolejkowego, np. konfiguracja nowych scenariuszy, wprowadzenie i włączenie do użytkowania. Część zmian wchodzi w życie bezpośrednio po wprowadzeniu, część po restarcie usługi, część po restarcie klienta. Czy Zamawiający zaakceptuje jako wystarczające, że w każdym momencie pracy systemu można dokonać zmian dot. harmonogramu pracy biletomatów, zakresu dostępnych na nich usług, harmonogramu pracy stanowisk, zawartości treści dot. wyświetlaczy zbiorczych i przygabinetowych?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga, aby było możliwe wprowadzanie zmian ręcznych ( nie zaplanowanych wcześniej, wynikających z nagłej potrzeby) - w możliwie najkrótszym czasie z jak najmniejszą ingerencją w proces działania systemu. Zamawiający rozumie, że niektóre zmiany będą wymagały restartowania usługi, jednak nie mogą one wyłączyć działania systemu na czas dłuższy niż 10 minut. Jeśli chodzi o zmiany według algorytmów, są to zmiany zaplanowane, regularne, których wprowadzanie ma się dziać automatycznie, bez potrzeby restartowania usług bądź klienta.

PYTANIE nr 302
• "Zmiany mogą być dokonywane ręcznie bądź automatycznie według zaprogramowanego algorytmu"
Trudno na podstawie tego zapisu wnioskować jaki algorytm wprowadzania zmian Zamawiający ma na myśli. Czy Zamawiający zaakceptuje jako wystarczające, by zmiany automatyczne dotyczyły pracy biletomatów, czyli zakresu dostępnych na nich usług, pracy stanowisk systemu kolejkowego, czyli listy obsługiwanych przez nie kolejek oraz wyświetlaczy w zakresie wyświetlania na nich dodatkowych informacji alarmowych?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający zaakceptuje aby tylko wymieniony zakres dział się automatycznie, z założeniem, że pozostałe zmiany nie będą generowały przerw w pracy systemu dłuższych niż 10 minut.

PYTANIE nr 303
2.4.1. Działanie systemu
• "System musi zapewniać informację optyczno – akustyczną"
Ponieważ ilość i częstość zmian na wyświetlaczach zbiorczych może być dość duża, czy Zamawiający uzna zawystarczającą możliwość włączenia sygnalizacji gongiem na wyświetlaczach zbiorczych oraz dodatkowo komunikatów głosowych na wyświetlaczach przygabinetowych?
ODPOWIEDŹ:
Wprowadzenie każdej nowej informacji na wyświetlaczu zbiorczym musi być sygnalizowane gongiem i komunikatem głosowym słyszalnym w całej strefie oczekiwania. Nie ma potrzeby sygnalizowania głosowego zmian na wyświetlaczach przygabinetowych. Wyświetlacz przy danym gabinecie powtarza komunikat wizualny prezentowany na wyświetlaczu zbiorczym i sygnalizowany akustycznie.

PYTANIE nr 304
2.4.1. Działanie systemu
• "Wyświetlacze zbiorcze muszą zapewniać informację optyczną o aktualnej obsłudze pacjenta – przedstawioną za pomocą numeru z systemu kolejkowego oraz numeru pacjenta ze zintegrowanego systemu HIS"
2.4.3.4. Monitory zbiorcze
• Możliwość wyświetlania informacji o aktualnie obsługiwanych pacjentach w formie numeru z systemu kolejkowego lub też w postaci nr pacjenta z bazy danych HIS
2.4.3.5. Monitory przygabinetowe
• Możliwość wyświetlania informacji o aktualnie obsługiwanych pacjentach w formie numeru z systemu kolejkowego lub też w postaci nr pacjenta z bazy danych HIS
Czy zdaniem Zamawiającego wystarczająca jest możliwość prezentowania informacji za pomocą unikalnego w ramach dnia numeru z systemu kolejkowego, który będzie prezentowany również w ZSI HIS?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający zaakceptuje prezentację informacji poprzez numer pacjenta z systemu HIS przy zapewnieniu jego unikalności w danym dniu.

PYTANIE nr 305
2.4.1. Działanie systemu
• "Wyświetlacze zbiorcze muszą zapewniać informację akustyczną – głosowe przywołanie pacjentów za pomocą ich numeru do określonego gabinetu/stanowiska"
Czy z uwagi na liczbę i częstość zmian na wyświetlaczach zbiorczych Zamawiający uzna zawystarczającą możliwość włączenia sygnalizacji gongiemna wyświetlaczach zbiorczych oraz dodatkowo komunikatów głosowych na wyświetlaczach przygabinetowych
ODPOWIEDŹ:
Wprowadzenie każdej nowej informacji na wyświetlaczu zbiorczym musi być sygnalizowane gongiem i komunikatem głosowym słyszalnym w całej strefie oczekiwania. Nie ma potrzeby sygnalizowania głosowego zmian na wyświetlaczach przygabinetowych. Wyświetlacz przy danym gabinecie powtarza komunikat wizualny prezentowany na wyświetlaczu zbiorczym i sygnalizowany akustycznie.

PYTANIE nr 306
• "Wyświetlacze przygabinetowe muszą zapewniać informację optyczną o aktualnej obsłudze pacjenta – przedstawioną za pomocą numeru z systemu kolejkowego oraz numeru pacjenta ze zintegrowanego systemu HIS"
Czy wystarczająca jest możliwość prezentowania informacji za pomocą unikalnego w ramach dnia numeru z systemu kolejkowego, który będzie prezentowany również w ZSI HIS?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający zaakceptuje prezentację informacji poprzez numer pacjenta z systemu HIS przy zapewnieniu jego unikalności w danym dniu.

PYTANIE nr 307
• "Zaprojektowany system kolejkowy zapewnia integrację z przewidzianym w ramach projektu systemem kontroli dostępu"
a)Prosimy o uszczegółowienie zakresu oraz protokołu integracji z systemem kontroli dostępu;
b)Czy koszty powyższej integracji po stronie dostawcy systemu kontroli dostępu są przedmiotem oferty na System kolejkowy? W wymaganiach SIWZ str. 115 dotyczących systemu kontroli dostępu nie ma informacji o integracji z systemem kolejkowym.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby integracja pomiędzy systemami zapewniała możliwość odblokowywania drzwi osobom upoważnionym w czasie przyjmowania pacjentów, oraz możliwość ich blokowania w trakcie wizyty pacjenta w gabinecie. Sposób realizacji wraz z kosztami został uwzględniony w Projekcie po stronie systemu kolejkowego.

PYTANIE nr 308
• "Pacjenci muszą mieć możliwość samoobsługowego umawiania wizyt poprzez aplikację internetową. Wszystkie umówione wizyty, zarówno podczas obsługi pracownika jak i poprzez aplikację muszę automatycznie zapisywać się w systemie HIS"
Wielkopolskie Centrum Onkologii udostępnia pacjentom poza rejestracją osobistą oraz telefoniczną równieżrejestrację internetową. Czy Zamawiający potwierdza, że jego intencją jest aby niezależnie od sposobu umawiania wizyt zapisywane były one w systemie HIS, a także aby niezależnie od sposobu rejestrowania wymagane było wydrukowanie biletu w systemie kolejkowym w dniu udzielenia świadczenia?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga, aby bez względu na drogę rejestracji, dane były zapisywane w systemie HIS oraz aby aktualizowane były na bieżąco tak, aby uniknąć nadpisywania wizyt.
Zamawiający wymaga, aby w dniu wizyty pacjent zobowiązany był do wydrukowania biletu, co jednocześnie jest informacją dla Zamawiającego, że pacjent pojawił się danego dnia w obiekcie.

PYTANIE nr 309
2.4.2. Zarządzanie systemem
• "Wymaganiem jest, aby system posiadał możliwość raportowania i analiz tak, aby w prosty sposób zbierać i przedstawiać dane statystyczne z systemu takie jak:
Ilość i podział konkretnych działań na rodzaje z możliwością wyodrębnienia konkretnych przedziałów czasowych"
a) Prosimy o uszczegółowienie podziału działań, dla których wymagane jest raportowanie;
b) Czy wystarczające będzie raportowanie liczby akcji typu pobranie biletów, obsługa pacjenta w kontekście kolejek, stanowisk obsługi oraz w kontekście pracownika systemu?
c)Czy rodzaje określonych działań można rozumieć jako liczbę akcji (np. pobranych biletów, obsłużonych pacjentów) w kontekście kolejki, w kontekście stanowiska obsługi oraz w kontekście pracownika systemu?
ODPOWIEDŹ:
Zakłada się możliwość generowania raportów z zarówno ilościowych jak i czasowych z zadanych przedziałach czasowych m.in. łączna liczba obsłużonych pacjentów z podziałem na poszczególne kolejki, maksymalna długość kolejki, średnia długość kolejki, maksymalny i średni czas oczekiwania w poszczególnych kolejkach itp.

PYTANIE nr 310
2.4.3.1. Automat biletowy
• "Możliwość zdefiniowania dowolnej liczby przycisków"
Czy Zamawiający uzna za wystarczające, jeśli liczba przycisków prezentowanych w danym momencie na ekranie będzie ograniczona z uwagi na ergonomię interfejsu, jednak przyciski będzie można zagnieżdżać w dowolnej ilości?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający bierze pod uwagę ergonomię oraz możliwość zagnieżdżania, jednak na chwilę obecną nie jest w stanie zdefiniować konkretnej ilości dlatego podtrzymuje zapis.

PYTANIE nr 311
• "Możliwość wyświetlania dowolnych informacji z systemu"
numer pacjenta
Znak graficzny
Data/godzina wizyty
przewidywany czas oczekiwania,
liczba oczekujących,
kod kreskowy w standardzie Code 39,
spis dokumentów do załatwienia sprawy
a) Czy wystarczające będzie, jeśli informacje dot. numeru pacjenta, daty i godziny wizyty, numer gabinetu będą prezentowane na bilecie, a niektóre informacje np. przewidywany czas oczekiwania, liczba oczekujących będą prezentowane na ekranie w komunikacie podsumowującym bo zapisaniu pacjenta do kolejki?
b)W jakiej sytuacji potrzebna będzie prezentacja spisu dokumentów do załatwienia sprawy?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga elastyczności konfiguracji. Decyzje dotyczące, które dane będą wyświetlane/ drukowane, w którym miejscu zostawia na etap przedwdrożeniowy. Spis dokumentów ma służyć szybszej i sprawniejszej obsłudze pacjentów. Lista powinna być wyświetla na infokiosku po wcześniejszej identyfikacji (autoryzacji) pacjenta przed pobraniem biletu do rejestracji.

PYTANIE nr 312
2.4.3.3. Oprogramowanie
• "System nie może wymagać ręcznego uruchamiania."
Czy Zamawiający dopuści ręczne uruchamianie systemu w przypadku prac instalacyjnych oraz rekonfiguracyjnych?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuści. Jednocześnie Zamawiający wskazuje, iż nie może to powodować przerwy w działaniu systemu na czas dłuższy niż 10 minut.

PYTANIE nr 313
• "Oprogramowanie musi posiadać możliwość automatycznej lub ręcznej aktualizacji poprzez Internet."
Czy Zamawiający dopuści oprogramowanie bez funkcji automatycznejlub ręcznej aktualizacji poprzez Internet w odniesieniu do Infokiosków i monitorów?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga, aby wszystkie elementy systemu posiadały możliwość aktualizacji zdalnej poprzez Internet.

PYTANIE nr 314
2.5. Zestawienie elementów systemu
• "Wyświetlacz systemu kolejkowego - dwustronny (R33)"
Czy jako wyświetlacz dwustronny można uznać dwa ekrany zbiorcze instalowane pod sufitem tak, by ekrany były skierowane w przeciwne strony?
ODPOWIEDŹ:
Tak, pod warunkami:
zainstalowania na wspólnym zwieszaku lub, w wypadku stosowania pary zwieszaków, dwóch wspólnych zwieszakachcałkowitego pokrywania się obrysów gabarytu obu wyświetlaczy w widoku prostopadłym do płaszczyzny pionowej stanowiącej płaszczyznę symetrii tak skonfigurowanego układu.

PYTANIE nr 315
2.4. Opis techniczny systemu
• Zamawiający oczekuje, aby wyświetlacze przygabinetowe były zainstalowane w drewnianych panelach przy odpowiednich drzwiach w sposób zlicowany z nimi.
a ) Prosimy o podanie dokładnych wymiarów wewnętrznych paneli?
b) Czy Zamawiający może potwierdzić, że w drewnianych panelach będą znajdować się wyłącznie wyświetlacze nadgabinetowe (Ekran w panelu przygabinetowym (E13))?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie potwierdza, że w drewnianych panelach będą znajdować się wyłącznie wyświetlacze przygabinetowe. Będą się tam znajdowały również czytniki kart kontroli dostępu oraz oznaczenia numeracyjne i nazwy własne pomieszczeń. Wyświetlacz przygabinetowy będzie jednym z elementów mocowanych w panelu przygabinetowym. Szerokość paneli wynosi 400mm, minimalna szerokość pozostawiona bez naruszenia po każdej ze stron wyświetlacza wynosi po 45mm. Wysokość panelu jest zmienna.

PYTANIE nr 316
• „Nadrzędnym wymaganiem systemu jest integracja z istniejącym systemem HIS użytkowanego przez zamawiającego”.
Czy Zamawiający potwierdza, że zakres integracji systemukolejkowego powinien obejmować minimum obsługę systemu kolejkowego z poziomu systemu HIS w zakresie:
1) Operator stanowiska rejestracyjnego ma możliwość:
• wpisania na listę do gabinetu (lub lekarza) z przypisaniem dowolnego numeru,
• przekierowania pacjenta do innej kolejki oczekujących,
2) Operator stanowiska gabinetowego ma możliwość:
• wywołania dowolnej osoby z listy oczekujących,
• przekierowania pacjenta do innej kolejki oczekujących.
3) funkcjonalność systemu musi zapewniać automatyczną wymianę informacji z HIS dotyczącą umówionych wizyt pacjentów na konkretny dzień i godzinę, konkretną poradnię i konkretnego lekarza w celu wydrukowania odpowiedniego biletu i skierowania pacjenta do właściwego gabinetu (stanowiska).
4) System musi zapewnić wyświetlanie na ekranach nadgabinetowych i zbiorczych informacji o aktualnie obsługiwanych pacjentach w formie numeru z systemu kolejkowego lub też w postaci nr pacjenta z bazy danych HIS.
5) System musi umożliwiać wyświetlanie danych lekarza przyjmującego na wyświetlaczu nadgabinetowym na podstawie zalogowania się do systemu HIS. W przypadku zmiany zalogowanego użytkownika system automatycznie zmienia dane wyświetlane na wyświetlaczu
6) System musi umożliwiać tworzenie harmonogramów pracy stanowisk systemu kolejkowego na podstawie planu pracy jednostek organizacyjnych szpitala zdefiniowanego w HIS.

ODPOWIEDŹ:
Zamawiający potwierdza.

PYTANIE nr 317
SIWZ Platforma integracyjna
• „ Możliwość integracji Platformy z istniejącym na obiekcie oprogramowaniem HIS”

Czy przedmiotem zamówienia w jakimkolwiek obszarze jest integracja oprogramowania z systemem HIS eksploatowanym w szpitalu lub podłączenie do niego urządzeń? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca prosimy o wskazanie tych obszarów/urządzeń wraz z jednoczesną specyfikacją interfejsu wymiany danych.
SIWZ System Integrowanych SAL OPERACYJNYCH
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z projektem zakładana się możliwość integracji zaprojektowanej Platformy z systemem HIS. Założenia projektowe zostanę spełnione jeżeli zaoferowane przez wykonawcę rozwiązanie będzie posiadało możliwość takowej integracji np. przy pomocy protokołu HL7.

PYTANIE nr 318
• Aplikacja Klienta umożliwia również tworzenie harmonogramów zabiegów i operacji oraz przypisywanie danych pacjenta pobranych z istniejącej szpitalnej bazy danych.
a) Mając na uwadze, że planowanie zabiegów i operacji jest realizowane centralnie dla całego szpitala w aplikacji Blok Operacyjny stanowiącej immanentny komponent systemu HIS eksploatowanego w szpitalu, prosimy o odpowiedź na pytanie czy „umożliwienie tworzenia harmonogramów zabiegów i operacji” wymagane w Systemie Integrowanych SAL OPERACYJNYCH stanowi przedmiot zamówienia czy jest to wymóg o charakterze hipotetycznym tj. potencjalnie ma istnieć jedynie taka możliwość?
b) Jeżeli funkcja, o której mowa w pytaniu powyżej ma być uruchomiona i nie rodzić konieczności dwukrotnego wprowadzania danych (w systemie HIS oraz w Systemie Integrowanych SAL OPERACYJNYCH) nieodzowna jest integracja pomiędzy tymi systemami.
c) Czy Zamawiający uzna za wystarczający zakres integracji z wykorzystaniem widoków bazy danych obejmujący minimum:
Z systemu HIS eksploatowanego u Zamawiającego zostaną wystawione 3 perspektywy:
1). Katalog sal operacyjnych
Pobieranie jednostek organizacyjnych o typie blok operacyjny oraz sala operacyjna. Dla sal operacyjnych powinny być wyświetlane również dane bloku nadrzędnego, zgodnie z hierarchią jednostek organizacyjnych w systemie.
Wyświetlanie:
• identyfikator jednostki organizacyjnej
• typ (wskazanie Sala/Blok)
• symbol bloku operacyjnego
• nazwa bloku operacyjnego
• symbol sali operacyjnej
• nazwa sali operacyjnej
2). Katalog lekarzy
Wyświetlanie:
• identyfikator pracownika będącego lekarzem
• nazwisko pracownika będącego lekarzem
• imię pracownika będącego lekarzem
• NPWZ (numer prawa wykonywania zawodu) lub nr PESEL pracownika będącego lekarzem
3). Zabiegi na dziś
Pobierane dane z zakładki „Planowanie” w formularzu „Księga Bloku - Szczegóły zabiegu chirurgicznego”, t zabiegi przyjęte przez blok lub już wykonane.
Wyświetlanie:
• Identyfikator zaplanowanego zabiegu/operacji
• status zabiegu/ operacji (przyjęty/wykonany)
• opis operacji
• nazwisko pacjenta
• imię pacjenta
• identyfikator pacjenta
• identyfikator z katalogu sal
• planowana data operacji
• planowana godzina operacji
• numer kolejny operacji
• identyfikator z katalogu lekarzy (główny operator)
• lista identyfikatorów z katalogu lekarzy (Asysta z lp. 1)
• lista identyfikatorów z katalogu lekarzy (Asysta z lp. 2)
• lista identyfikatorów z katalogu lekarzy (Asysta z lp. 3)
• lista identyfikatorów z katalogu lekarzy (Asysta z lp. 4)
ODPOWIEDŹ:
Ad ppkt. a) Oferowany system musi posiadać taką możliwość.
Ad ppkt. b) Zamawiający zdaje sobie sprawę z przytoczonego stwierdzenia.
Ad. Ppkt c) TAK, aczkolwiek zakłada się, że szczegółowy zakres ewentualnej integracji zostanie opracowany na etapie analizy przedwdrożeniowej.

PYTANIE nr 319
Czy Zamawiający potwierdza obecność co najmniej dwóch punktów PEL do każdego montowanego wyświetlacza oraz panelu systemu kolejkowego?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający odsyła do projektu sieci LAN – Tom III zeszyt 362.

PYTANIE nr 320
Czy Zamawiający potwierdza możliwość wpięcia do zasilania bezzanikowego (UPS)?
ODPOWIEDŹ:
Urządzenia systemu kolejkowego należy zgodnie z projektem przyłączyć do sekcji rozdzielnic piętrowych rezerwowanych zasilaczem UPS.

PYTANIE nr 321
Czy Zamawiający potwierdza, że dostarczona będzie Moc ok 50W x n – gdzie n = liczba wyświetlaczy z jednostką sterującą.
ODPOWIEDŹ:
Tak

PYTANIE nr 322
Czy Zamawiający potwierdza, że dostarczona będzie Moc ok 500W x n – gdzie n = liczba infokiosków
ODPOWIEDŹ:
Tak

PYTANIE nr 323
Czy Zamawiający wymaga zaoferowania lamp operacyjnych do sal operacyjnych kompatybilnych z systemem integracji? Czy dokument kompatybilności obydwu producentów należy dołączyć do oferty?
ODPOWIEDŹ:
Tak, dokument o kompatybilności potwierdzony przez producentów systemu zintegrowanego i lamp operacyjnych należy dołączyć do oferty.
Zamawiający w związku z dużą ilością pytań przedstawił zmodyfikowany opis parametrów lamp operacyjnych w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie nr 157.

PYTANIE nr 324
Zamawiający e SiWZ – załącznik nr 5.2 do SiWZ, pkt.297 (strona 286) zawarł zapis „System zintegrowany powinien umożliwiać sterowanie lampą”. Prosimy o sprecyzowanie wymogu.
Czy system zintegrowany ma sterować lampą i kamerą lampy operacyjnej?
ODPOWIEDŹ:
Tak, Zamawiający wymaga sterowania czaszami lamp operacyjnych oraz kamerą z poziomu monitora All In One - systemu zintegrowanego na salach operacyjnych. Funkcja sterowania lampami operacyjnym obydwu czasz, minimum funkcje: włącz/ wyłącz, tryb endo, funkcja regulacji natężenia, temperatury barwowej oraz plamy. Kamera sterowanie min.: włącz/wyłącz, obrót, zoom.
Opis lampy jak w odpowiedzi na pytanie nr 157.

PYTANIE nr 325
Zamawiający w SiWZ na stronie 36 podaje kryteria oceny oferty. „W kryterium „Okres gwarancji’’ oceniany będzie okres gwarancji na roboty budowlane podany przez Wykonawcę w formularzu ofertowym.”
Prosimy zatem o określenie długości gwarancji na dostawy sprzętu medycznego objętych tym postępowaniem. Wydłużenie gwarancji np. do 8 lat na sprzęt typu: kolumny, lampy, systemy informatyczne, system zintegrowany, automatyka drzwi, podniesie znacznie wartości oferowanego asortymentu.
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisami SIWZ w kryterium „Okres gwarancji’’ oceniany będzie okres gwarancji na roboty budowlane. Długość gwarancji na dostarczone i zamontowane urządzenia i wyposażenie – w tym sprzęt medyczny – określono w art. 14 ust. 1 projektu umowy na okres 24 miesięcy, który jest obligatoryjny i nie stanowi kryterium oceny ofert.

PYTANIE nr 326
Prosimy o potwierdzenie wymagań dot. lamp. operacyjnych: lampa operacyjna złożona z trzech zawiesi, dwie czasze bez kamer oraz kamera zawieszana na trzecim ramieniu.
Opis zawarty w załączniku – 5 wyposażenie sal operacyjnych - jest dwuznaczny.
ODPOWIEDŹ:
Tak, Zamawiający potwierdza. Opis lampy jak w odpowiedzi na pytanie nr 157.

PYTANIE nr 327
W pomieszczeniach przygotowania pacjenta 2509, 2504,2501 Zamawiający wymaga zaoferowania mebli, załącznik - 5wyposażenie sal operacyjnych.
Prosimy o poprawne podanie ilości szafek. Wymieniona ilość szafek jest za duża, nie zgadza się z projektem technologii np.: brak szafki z umywalką.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga zaoferowania dla każdego pomieszczenia przygotowania pacjenta 2509, 2504, 2501 zestawu mebli medycznych ze stali chromo niklowej w gat. min. 1.4301
Zestaw składający się z:
• Szafka stojąca jednoskrzydłowa pod zlewozmywakowa. Wymiary: 600x600x880 mm (+/- 50 mm)- szt. 1
• Szafka stojąca z 3 szufladami. Wymiary: 600x600x880 mm (+/- 50 mm)- szt. 1 (w tym jedna szuflada grzejna na płyny).
• Szafa stojąca z 4 szufladami i mikrofalą. Wymiary: 600x600x2000 mm (+/- 50 mm)- szt. 1 (w tym jedna szuflada grzejna).
• Szafka stojąca dwuskrzydłowa z półką. Wymiary: ok. 950x600x880 mm (+/- 50 mm)- szafka dopełniająca całą długość wnęki.
• Blat na szafki stojące z komorą i baterią sztorcową. Bateria sztorcowa uruchamiana na fotokomórkę.
• Szafka jednoskrzydłowa, wisząca z półką . Wymiary: 600x370x600 mm– szt. 2
• Szafka dwuskrzydłowa przeszklona, wisząca z półką. Wymiary: ok. 950x370x600 mm– szt. 1 - szafka dopełniająca całą długość wnęki.
• Oświetlenie led pod szafkami wiszącymi.

PYTANIE nr 328
W pomieszczeniach przygotowania pacjenta 2509, 2504,2501 Zamawiający wymaga zaoferowania mebli - załącznik - 5wyposażenie sal operacyjnych. Prosimy o określenie parametrów technicznych mebli. Czy Zamawiający dopuszcza zaoferowanie mebli z płyty wiórowej?
ODPOWIEDŹ:

Nie, Zamawiający nie dopuszcza zaoferowania mebli z płyty wiórowej. Zamawiający wymaga zaoferowania dla każdego pomieszczenia przygotowania pacjenta 2509, 2504, 2501 zestawu mebli medycznych ze stali chromo niklowej w gat. min. 1.4301.
Fronty mebli zbudowane z podwójnej ścianki wypełnione plastrem miodu, malowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Szuflada grzewcza służąca do podgrzewania płynów infuzyjnych. Dno szuflady perforowane ułatwiające rozprowadzanie i dystrybucję ciepła. Powyżej frontu szuflady zamontowany termoregulator umożliwiający regulację temperatury w minimalnym zakresie od 35 do 42 C. Wszystkie szuflady na prowadnicach teleskopowych o pełnym wysuwie. Półki w szafkach z możliwością regulacji wysokości. Certyfikat z badań, wydane przez niezależne akredytowane laboratorium potwierdzające skuteczność zastosowania jonów srebra w technologii malowania proszkowego należy dołączyć do oferty

PYTANIE nr 329
Prosimy o określenie technologii wykonania oznakowania drzwi ze stali nierdzewnej do sal operacyjnych widniejących na rysunku 09B.pdf. Czy Zamawiający dopuszcza zaoferowanie naklejek?
ODPOWIEDŹ:

Zamawiający nie akceptuje naklejek. Należy zastosować technologię trwałą, odporną na środki dezynfekcyjne powszechnie stosowane w placówkach służby zdrowia. Zaleca się wykorzystanie technologii malowania proszkowego.

PYTANIE nr 330
W pomieszczeniach sal operacyjnych Zamawiający wymaga wykonania ścian wg, załącznika -5wyposażenie sal operacyjnych oraz rysunków 09C.pdf, 09D.pdf, 09E - z paneli nierdzewnych licowanych szkłem z grafiką powyżej drzwi, dolna część z paneli nierdzewnych malowanych proszkowo. W załączniku nr 5.1 do SiWZ pkt. 5 Zamawiający podaje zapis „wykonanych ze stali nierdzewnej chromowo niklowej materiał EN 1.4301 (obramowanie) licowanych szkłem z motywem graficznym sale operacyjne na 1/3 wysokości”.
Tego typu rozwiązanie – z obramowaniem stosuje się tylko w grafikach podświetlanych od wewnątrz. Czy Zamawiający wymaga aby górna część ścian zaprojektowana w szkle była z podświetleniem?
ODPOWIEDŹ:
W pomieszczeniach sal operacyjnych Zamawiający wymaga wykonania ścian z paneli ze stali chromo niklowej w gat. 1.4301 malowanych proszkowo do wysokości górnej krawędzi ościeżnicy oraz krawędzi szaf wbudowanych zgodnie z wytycznymi zawartymi w załączniku nr 5.1 do SiWZ . Powyżej należy zastosować panele szklane z motywem graficznym mocowane za pomocą obramowań do pionowych profili konstrukcyjnych. Podświetlanie szkła od strony wewnętrznej – konstrukcyjnej ścian z funkcją przyciemniania i rozjaśniania. Certyfikat z badań, wydane przez niezależne akredytowane laboratorium potwierdzające skuteczność zastosowania jonów srebra w technologii malowania proszkowego należy załączyć do oferty. Motyw graficzny do ustalenia na etapie akceptacji kart materiałowych.

PYTANIE nr 331
W pomieszczeniach sal operacyjnych Zamawiający wymaga wykonania szaf systemowych dwuskrzydłowych o symbolu X30, wg. załącznika 5wyposażenie sal operacyjnych, szafy mają mieć fronty malowane proszkowo w kolorze Sali z przeszkleniem. W rysunkach 09C.pdf, 09D.pdf, 09E.pdf prawdopodobnie wybrano rozwiązanie szaf z frontami licowanymi szkłem. Kolor szkła – obramówka dobrany do koloru ścian lub inny.
Prosimy o wskazanie rozwiązania.
ODPOWIEDŹ:
Należy zaoferować szafy ze stali chromo niklowej w gat. min 1.4301. fronty szaf licowane szkłem z zewnątrz. Kolor obramowania szkła - frontów do ustalenia z Zamawiającym na etapie akceptacji kart materiałowych.

PYTANIE nr 332
Stolarka drzwi ze stali nierdzewnej łącząca się z zabudową panelową została opisana w kilku załącznikach.
Załącznik - 5wyposażenie sal operacyjnych – opisuje drzwi z przeszkleniem 400*1800 z żaluzją i jeszcze dodatkowo z przeszkleniem elektrycznym mlecznym, natomiast - załącznik 05_Zeszyt 313- Drzwi – opisuje drzwi z przeszkleniem 250*1800 mm z przeszkleniem elektrycznym mlecznym lub mlecznym.
Nie stosuje się przeszkleń elektrycznych mlecznych jeżeli należy zastosować żaluzje w oknach. Prosimy o wskazanie w każdych drzwiach (D21-D27) jaki rodzaj przeszklenia należy zastosować.
ODPOWIEDŹ:
Wszystkie drzwi związane z zabudową panelową (D21-D27) należy wykonać w standardzie przeszklenia 400*1800 mm z żaluzją. Sterowanie żaluzją z poziomu przycisków na ościeżnicach. W salach operacyjnych dodatkowo możliwość sterowania żaluzjami z poziomu zintegrowanego sytemu. W przypadku wymogów radiologicznych przeszklenie o odpowiedniej zawartości Pb.

PYTANIE nr 333
Prosimy o dopuszczenie innego rozwiązania dot. wypełnienia w drzwiach (D21-D27) – drzwi ze stali nierdzewnej na blok operacyjny. Oferujemy konstrukcję wypełnioną w formie „plastrem miodu” lub płyty wiórowej, zapewniające odpowiednie parametry skrzydła.
Rozwiązanie posiada wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza zaoferowanie zaproponowanych rozwiązań jak wypełnienie z płyty wiórowej lub „plastrem miodu”.

PYTANIE nr 334
W załączniku nr 5.2 do SiWZ, System Integrowanych SAL OPERACYJNYCH ptk. nr 5 wymaga się:
„Dla sal operacyjnych zaprojektowano po dwa monitory medyczne pozwalające na bezpośrednią komunikacje w obrębie systemu oraz jeden monitor niemedyczny. Monitor wielkości 31” zamontowany będzie na dodatkowym ramieniu lamp operacyjnej. Monitor programowo powinien umożliwiać dokonanie podziału ekranu w funkcji PiP oraz PAP. Monitor 55” zostanie zamontowany w ścianie zabudowy.”
Z którego wynika, że wymagane są 3 monitory dla każdej Sali operacyjnej.
W dalszej części dokumentu dotyczącej opisu parametrów urządzeń, przedstawiono specyfikację czterech monitorów - kolejno punkty od 59 do 115.
Prosimy zamawiającego o doprecyzowanie ilości wymaganych monitorów na każdej Sali operacyjnej. Czy zamawiający wymaga dostarczenia czterech monitorów dla każdej Sali operacyjnej: monitor 55”, 31”, 26” oraz 27” zgodnie z opisami specyfikacji z załącznika nr 5.2 od numerów 59 do 115?
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z SIWZ oraz rysunkiem technicznym zawartym w szczegółach instalacji teletechnicznych: Tom III, Zeszyt 368, PW_368_01, zamawiający potwierdza ilość czterech monitorów przeznaczonych dla każdej z sal operacyjnych. Monitory o rozdzielczościach 55”, 31” oraz 26” zamontowane będą na dodatkowych zawiesiach i ramionach natomiast monitor 27” przeznaczony dla stacji instrumentariuszki zainstalowany będzie w zabudowie ściennej, jak na rysunku technicznym.

PYTANIE nr 335
W załączniku nr 5.2 do SiWZ, System Integrowanych SAL OPERACYJNYCH ptk. nr 5 wymaga się:
„Dla sal operacyjnych zaprojektowano po dwa monitory medyczne pozwalające na bezpośrednią komunikacje w obrębie systemu oraz jeden monitor niemedyczny. Monitor wielkości 31” zamontowany będzie na dodatkowym ramieniu lamp operacyjnej. Monitor programowo powinien umożliwiać dokonanie podziału ekranu w funkcji PiP oraz PAP. Monitor 55” zostanie zamontowany w ścianie zabudowy.”
Z powyższego opisu wynika, że monitor o przekątnej 55” ma być zamontowany na ścianie w zabudowie.
W odniesieniu do rysunku technicznego zawartego w szczegółach instalacji teletechnicznych: Tom III, Zeszyt 368, PW_368_01 monitor o przekątnej 55” zaprojektowany jest do montażu podwieszanego na suficie.
Prosimy o doprecyzowanie sposobu montażu monitorów wewnątrz sali operacyjnej dla poniżej wyspecyfikowanych monitorów, tj. monitora medycznego 55”, monitora medycznego 31” monitora medycznego 26” oraz monitora niemedycznego 27”?
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z rysunkiem technicznym zawartym w szczegółach instalacji teletechnicznych: Tom III, Zeszyt 368, PW_368_01, zamawiający informuje, że monitory o rozdzielczościach 55”, 31” oraz 26” zamontowane będą na dodatkowych zawiesiach i ramionach natomiast monitor 27” przeznaczony dla stacji instrumentariuszki umieszczony będzie w zabudowie ściennej, jak na rysunku technicznym.

PYTANIE nr 336
System integracji wymaga zlokalizowania części infrastruktury sprzętowej w szafie serwerowej w pomieszczeniu technicznym/serwerowni ze względu na zamontowane tam urządzenia wymagające chłodzenia. W projekcie systemu integracji w Tomie III, Zeszyt 368, PW_368_01 zaprojektowana została szafa RACK w pomieszczeniu oznaczonym numerem 3535.
Czy Zamawiający potwierdza możliwość instalacji szafy serwerowej RACK o wymiarach 1000x800x2057 mm dla systemu zintegrowanych sal operacyjnych pomieszczeniu nr 3535?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający potwierdza lokalizację pomieszczenia nr 3535 na poziomie trzecim, które przeznaczone jest do zaadoptowania jako pomieszczenie serwerowe dla systemu integracji, w którym może zostać zainstalowana szafa RACK o powyższych wymiarach.

PYTANIE nr 348
Czy Zamawiający zgodzi się na zaoferowanie systemu integracji sal operacyjnych Karl Storz OR1 AIR, opartego na technologii 12G-SDI (zamiast światłowodów), pozwalającego na:
 routing i nagrywanie obrazu w jakości 4K oraz 3D (w 60kl/s),
 instalację jego głównych komponentów na półce kolumny chirurgicznej (bez konieczności wykorzystywania pomieszczeń technicznych ani podwieszanych szaf RACK)
 streaming w sieci LAN szpitala z dwukierunkową telestracją do dowolnej lokalizacji (objętej infrastrukturą sieciową)
 szerokie możliwości integracji z systemami HIS/PACS szpitala w celu zapewnienia dwukierunkowej komunikacji i gwarancji spójności danych,
który w odniesieniu do oryginalnych zapisów SIWZ wykazuje następujące rozbieżności, wynikające głównie z różnic wiążących się z zastosowanymi technologiami służącymi do zrealizowania takiej samej lub lepszej niż żądana funkcjonalności (zgodnie z wykazem poniżej)?

Dotyczy części „System sterowania i zarządzania obrazem dla sal operacyjnych”:

Ad. pkt 1
Sterujący ekran dotykowy (brak konieczności stosowania znacznie droższego rozwiązania w postaci panelu All-in-One) umieszczony na ramieniu przymocowanym do kolumny chirurgicznej, zamiast w zabudowie panelowej.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga by główny ekran sterujący systemu został umieszczony w zabudowie ściennej. Zgodnie z zapisami SiWZ.

Ad. pkt 2
Ze względów bezpieczeństwa sterowanie systemu odbywa się wyłącznie z ekranu dotykowego podłączonego bezpośrednio do systemu, zamiast na urządzeniu mobilnym.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie wymaga zaoferowania urządzenia mobilnego sterującego. System ma mieć taką możliwość rozbudowy w przyszłości - prostej i szybkiej rozbudowy o drugi, mobilny panel sterujący.

Ad. pkt 3
Architektura pozwala na obsługę 8 źródeł sygnału wideo oraz 8 odbiorników a co za tym idzie brak konieczności tworzenia sieci rozległej. Doświadczenie pokazuje, że nawet bardzo rozbudowane sale operacyjne wykorzystują mniejszą ilość źródeł i odbiorników.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie zgadza się na dostarczenie systemu, który umożliwia podłączenie tylko 8 wejść i 8 wyjść wideo. Jest to duże ograniczenie, które w przyszłości uniemożliwi podłączenie większej ilości źródeł wideo.

Ad. pkt 4
Ze względu na technologię gniazdo pozwalające na dołączenie dodatkowego źródła obrazu wykonane jest w standardzie 12G-SDI. Takie rozwiązanie pozwala na dołączanie dodatkowych źródeł bez konieczności zakupu enkodera – urządzenia transmitującego sygnał odebrany ze źródła obrazu na światło (oszczędność od kilku do kilkunastu tys. zł).
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby dostarczony system pracował w technologii IP z wykorzystaniem światłowodów do transmisji obrazu wewnątrz Sali operacyjnej oraz do Sali konferencyjnej zgodnie z zapisami SIWZ.

Ad. pkt 9
Dostarczona aplikacja klienta nie posiada zaimplementowanej funkcjonalności tworzenia harmonogramów zabiegów i operacji oraz przypisywania danych pacjenta ponieważ funkcjonalność ta w ramach aplikacji nie jest wymagana, ze względu na bardzo szeroki zakres integracji z systemami szpitalnymi – wszystkie dane dotyczące operacji i pacjenta mogą być pobrane bezpośrednio z systemu szpitalnego (HIS stanowiącego w każdym przypadku system nadrzędny) bez konieczności powielania danych w aplikacji klienta (oszczędność czasu i mniejsze ryzyko pomyłki).
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza ale nie wymaga takiego rozwiązania.

Ad. pkt 10
Sterowanie oświetleniem ogólnym, klimatyzacją, drzwiami i żaluzjami realizowane z osobnego panelu znajdującego się w dogodnym, wybranym przez użytkownika miejscu. W zakresie sterowania lampą operacyjną oraz kamerą w lampie konieczna jest weryfikacja modeli, które są na wyposażeniu Zamawiającego. W przypadku braku odpowiedniego protokołu pozwalającego na komunikację ze sterownikiem kamery w lampie oraz z lampą operacyjną zastosowane zostanie alternatywne rozwiązanie zaakceptowane przez Zamawiającego.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby zarządzanie obrazem jak i infrastrukturą sali operacyjnej (wentylacja, klimatyzacja, lampa operacyjna z kamerą, oświetlenie, drzwi, żaluzje) odbywało się z jednego, tego samego panelu sterującego. Ideą systemu integracji na sali operacyjnej jest między innymi to aby usprawnić ergonomię pracy oraz zminimalizować ilość interfejsów na Sali operacyjnej. Wprowadzenie dwóch osobnych paneli sterujących nie sprzyja poprawie komfortu pracy. Zamawiający nie dopuszcza takiego rozwiązania. Zamawiający wymaga zaoferowania lamp operacyjnych kompatybilnych z systemem zintegrowanym.

Ad. pkt 11
W systemie nie zdecydowano się na możliwość wykonywania połączeń telefonicznych przy użyciu sparowanego z systemem poprzez Bluetooth telefonu ze względów bezpieczeństwa. W ramach systemu zintegrowanego jest możliwość rozszerzania możliwości ustanowienia połączeń poprzez inne platformy (również na telefon komórkowy), które zapewniają bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby system integracji posiadał możliwość wykonywania połączeń telefonicznych.

Ad. pkt 12
Ze względu na zastosowanie najnowszej technologii w standardzie 12G-SDI urządzenie nie transmituje sygnału w standardzie IP w obrębie infrastruktury światłowodowej. Standard 12G-SDI nie wymaga zastosowania dodatkowych urządzeń (enkoder, dekoder) które podnoszą koszt podłączenia każdego źródła oraz odbiornika do systemu oraz wprowadzają na drodze źródło obrazu-odbiornik dodatkowe, znaczne opóźnienia – co najmniej kilkadziesiąt milisekund. W przypadku zaoferowanego przez nas rozwiązania opóźnienia rejestrowane na matrycy wideo nie przekraczają 7 milisekund. Dodatkowo transmisja sygnału w standardzie 12G-SDI (zapewniającym pasmo 12Gbit/s zamiast 10 Gbit/s jak to ma miejsce w przypadku transmisji IP przy użyciu 2 linii światłowodowych) pozwala na korzystanie z sygnału 4K, 60 klatek/s bez konieczności kompresji (wymagane pasmo dla takiego sygnału to 11.9 Gbit/s). W przypadku sygnału wykorzystującego pasmo 10Gbit/s konieczne będą działania ograniczające jakość przesyłanego sygnału.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby dostarczony system pracował w technologii IP z wykorzystaniem światłowodów do transmisji obrazu wewnątrz Sali operacyjnej oraz do Sali konferencyjnej zgodnie z zapisami SIWZ.

Ad. pkt 14
Ze względu na zastosowaną technologię 12G-SDI oraz kompaktową budowę system nie jest rozproszony w szafach RACK, zatem nie wykorzystuje połączenia różnych jednostek do przełącznika światłowodowego w topologii gwiazdy.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby urządzenia techniczne stanowiące składową systemu integracji, które nie muszą być zlokalizowane w Sali operacyjnej zlokalizować w wydzielonych szafach teletechnicznych typu RACK w strefie brudnej. Zminimalizuje to potrzebę dostępu do Sali operacyjnej w przypadku przeglądów serwisowych. Dodatkowo zminimalizowanie urządzeń na Sali operacyjnej wpływa pozytywnie na aseptykę Sali operacyjnej.

Ad. pkt 15
Ze względu na kompaktową budowę systemu nie ma konieczności montażu oraz wykorzystywania szaf RACK.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby urządzenia techniczne stanowiące składową systemu integracji, które nie muszą być zlokalizowane w Sali operacyjnej zlokalizować w wydzielonych szafach teletechnicznych typu RACK w strefie brudnej. Zminimalizuje to potrzebę dostępu do Sali operacyjnej w przypadku przeglądów serwisowych. Dodatkowo zminimalizowanie urządzeń na Sali operacyjnej wpływa pozytywnie na aseptykę Sali operacyjnej.

Ad. pkt 16
Ze względu na kompaktową budowę systemu nie ma konieczności montażu okablowania w postaci opisanej w w/w punkcie.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby dostarczony system pracował w technologii IP z wykorzystaniem światłowodów do transmisji obrazu wewnątrz Sali operacyjnej oraz do Sali konferencyjnej zgodnie z zapisami SIWZ.

Ad. pkt 17
Ze względu na zaproponowane alternatywne rozwiązanie okablowanie zostanie ułożone w sposób odbiegający od przytoczonego opisu, zachowując w pełni funkcjonalność w ramach zaproponowanych rozwiązań.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby dostarczony system pracował w technologii IP z wykorzystaniem światłowodów do transmisji obrazu wewnątrz Sali operacyjnej oraz do Sali konferencyjnej zgodnie z zapisami SIWZ.

Ad. pkt 22
Sterowanie systemem odbywa się poprzez ekran dotykowy 21,5” (brak konieczności stosowania droższego rozwiązania – komputera All-in-One).
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza zastosowanie ekranu dotykowego o przekątnej 21,5” lub komputery typu All-In-One z ekranem dotykowym 21,5”do obsługi systemu integracji.

Ad. pkt 23
Panel frontowy jednostki głównej wyposażony w złącze USB 3.0 (znacznie wyższa przepustowość niż 2.0). Ponieważ jednostka główna znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ekranu sterującego nie ma konieczności przenoszenia gniazd w pobliżu panelu sterującego i utraty przepustowości ze względu na zastosowanie niższego standardu USB.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga by główny ekran sterujący systemu został umieszczony w zabudowie ściennej. Zgodnie z zapisami SiWZ.

Ad. pkt 24
Zaproponowane rozwiązanie stanowi najbardziej kompaktowe rozwiązanie na rynku – jednostka główna znajduje się na kolumnie chirurgicznej. Ze względu na zaproponowane rozwiązania nie jest konieczne umieszczenie wymienionych przycisków w dolnej części panelu sterującego.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga by główny ekran sterujący systemu został umieszczony w zabudowie ściennej. Zgodnie z zapisami SiWZ.

Ad. pkt 25, 26
W zaproponowanym rozwiązaniu ekran sterujący umieszczony na ramieniu przymocowanym do kolumny chirurgicznej.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga by główny ekran sterujący systemu został umieszczony w zabudowie ściennej. Zgodnie z zapisami SiWZ.

Ad. pkt 31
Interfejsy: 4 x USB 2.0 (mniej niż wymagane), min. 4 x USB 3.0 (więcej niż wymagane), pozostałe zgodne z SIWZ
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisami SiWZ.

Ad. pkt 32
Audio bazujące na systemie stereo, konfigurowane przy użyciu podzespołów czołowych producentów systemów audio.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza zastosowanie alternatywnego systemu audio jednak o parametrach nie gorszych niż opisane w SiWZ.

Ad. pkt 33-39
Ekran 21,5”, FullHD, zainstalowany na ramieniu przy kolumnie chirurgicznej o parametrach pozwalających na komfortową pracę z bliskiej odległości.
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisami SiWZ..

Ad. pkt 40-42
Zaoferowane rozwiązanie nie wymaga dostarczenia szaf RACK.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby urządzenia techniczne stanowiące składową systemu integracji, które nie muszą być zlokalizowane w Sali operacyjnej zlokalizować w wydzielonych szafach teletechnicznych typu RACK w strefie brudnej. Zminimalizuje to potrzebę dostępu do Sali operacyjnej w przypadku przeglądów serwisowych. Dodatkowo zminimalizowanie urządzeń na Sali operacyjnej wpływa pozytywnie na aseptykę Sali operacyjnej.

Ad. pkt 43-58
Aplikacja kliencka nie wymagająca instalacji na komputerach lekarzy oraz personelu (zainstalowana na serwerze, dostęp poprzez www). Stanowi to znacznie wygodniejsze rozwiązanie – dostęp do danych możliwy jest w każdym miejscu w szpitalu z dowolnego urządzenia. Okołooperacyjna karta kontrolna zaimplementowana jest w ramach systemu zintegrowanego. Dodawanie pacjentów odbywa się bezpośrednio z poziomu systemu zintegrowanego. Ponieważ system komunikuje się w szerokim zakresie z systemami HIS/PACS nie ma potrzeby tworzenia harmonogramów oraz innych danych związanych z zabiegiem z poziomu aplikacji klienta. Dane te są pobierane z systemu HIS bezpośrednio do systemu zintegrowanego (oszczędność czasu oraz mniejsze ryzyko pomyłki).
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza ale nie wymaga takiego rozwiązania.

Ad. pkt 59-115
Opisany w specyfikacji system wyposażony jest w monitory medyczne dla operatorów oraz ekran niemedyczny, stanowiący stację instrumentariuszki, przy czym dodatkowo cały system jest sterowany z urządzenia All-in-One. Ponieważ zaoferowany przez nas system nie wymaga rozdzielania funkcjonalności stacji instrumentariuszki oraz sterowania systemem zintegrowanym, proponujemy dostarczenie ekranu 21,5” (1 szt na każdą salę) stanowiącego system sterowania wraz ze stacją instrumentariuszki, dla operatorów monitory medyczne 27” FullHD (1 szt na każdą salę) oraz 32” FullHD z obsługą sygnału 3D (1 szt na każdą salę). W ramach systemu jest wsparcie dla funkcji PiP oraz PaP. Biorąc pod uwagę fakt, że nasz system natywnie wspiera sygnały 4K oraz 3D (60 kl/s) proponujemy ekran wielkoformatowy 55” o rozdzielczości 4K zainstalowany w obudowie zlicowanej ze ścianą, dzięki czemu przyszła rozbudowa do rozdzielczości 4K będzie się wiązała ze znacznie mniejszymi kosztami ze strony systemu zintegrowanego (w zaproponowanym przez nas rozwiązaniu otrzymują Państwo pełną obsługę 4K, 3D 60kl/s w ramach modułu systemu zintegrowanego, ekran wielkoformatowy 55” 4K, transmisję sygnału poprzez 12G-SDI dzięki czemu późniejszy upgrade systemu do rozdzielczości 4K nie będzie generował dodatkowych kosztów wymiany enkoderów i dekoderów niezbędnych do pracy w systemie światłowodowym). W przypadku wyboru zaoferowanego przez nas rozwiązania koszt późniejszej rozbudowy systemu do standardu 4K będzie o kilkadziesiąt tysięcy złotych niższy na każdą salę w stosunku do rozbudowy systemów światłowodowych. Może się również okazać, że późniejsza wymiana ekranu wielkoformatowego z FullHD na 4K będzie niemożliwa lub znacznie utrudniona ze względu na zastosowanie określonych elementów montażowych (spełniających swoje zadanie w przypadku moniotra FullHD, natomiast niekompatybilna z monitorem 4K).
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza ale nie wymaga rozwiązania dostępu do danych poprzez stronę www pod warunkiem zapewnienia tych samych funkcjonalności.

Ad. pkt 116-143
Ze względu na charakterystykę naszego systemu elementy znajdujące się w punktach 116-143 nie są wymagane do prawidłowego działania systemu (przy zachowaniu opisanej funkcjonalności).
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisami SiWZ..

Ad. pkt 144-152
Kamera sufitowa FullHD alternatywna spełniająca założenia funkcjonalne o parametrach odpowiednich dla zastosowania na sali operacyjnej.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza zastosowanie alternatywnej kamery sufitowej jednak o parametrach nie gorszych niż opisane w SiWZ oraz spełniającej wymagane funkcjonalności.

Ad. pkt 153-163
Zestaw mikrofonu bezprzewodowego alternatywny spełniający założenia funkcjonalne o parametrach odpowiednich dla zastosowania do połączeń konferencyjnych.
ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dopuszcza zastosowanie alternatywnego mikrofonu bezprzewodowego jednak o parametrach nie gorszych niż opisane w SiWZ oraz spełniającego wymagane funkcjonalności.

Ad. pkt 164-169
Wzmacniacz miksujący AUDIO o parametrach odpowiednich dla zastosowania do połączeń konferencyjnych oraz słuchania muzyki na sali operacyjnej.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza zastosowanie alternatywnego wzmacniacza miksującego jednak o parametrach nie gorszych niż opisane w SiWZ oraz spełniającego wymagane funkcjonalności.

Ad. pkt 170-173
Głośnik sufitowy wiodącego producenta w zakresie sprzętu audio, spełniający założenia funkcjonalne o parametrach odpowiednich dla zastosowania do połączeń konferencyjnych oraz słuchania muzyki na sali operacyjnej.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza zastosowanie alternatywnego głośnika sufitowego jednak o parametrach nie gorszych niż opisane w SiWZ oraz spełniającego wymagane funkcjonalności.

Ad. pkt 174-190
Switch światłowodowy służący do routingu sygnału wideo w zaproponowanym rozwiązaniu nie jest wymagany. Matryca zarządzająca obrazem znajduje się wewnątrz jednostki centralnej.
ODPOWIEDŹ:
Powyższy opis nie wyjaśnia szczegółowo w jakiej technologii pracuje matryca zarządzająca obrazem. Zamawiający informuje, że zgodnie z zapisami SiWZ wymagany jest system w którym transmisja audio-wideo oparta jest na standardzie IP.

Ad. pkt 191-200
Serwer archiwizacyjny alternatywny spełniający założenia funkcjonalne o parametrach odpowiednich dla zastosowania do przechowywania zarejestrowanego materiału wideo i audio.
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisami SiWZ..

Ad. pkt 201-211
Transkoder niezbędny do realizacji funkcjonalności jest elementem jednostki centralnej. W zaoferowanym rozwiązaniu nie występuje jako osobny element.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza rozwiązanie, w którym transkoder jest elementem jednostki centralnej pod warunkiem spełnienia wymaganych funkcjonalności opisanych w SiWZ.

Ad. pkt 212-222
Komputer dostępowy do PACS lub HIS alternatywny, spełniający założenia funkcjonalne o parametrach odpowiednich dla zastosowania dostępu do systemów PACS lub HIS.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza zastosowanie alternatywnego komputera dostępowego do PACS lub HIS jednak o parametrach nie gorszych niż opisane w SiWZ oraz spełniającego wymagane funkcjonalności

Ad. pkt 223-233
Ze względu na charakterystykę naszego systemu elementy znajdujące się w punktach 223-233 nie są wymagane do prawidłowego działania systemu (przy zachowaniu opisanej funkcjonalności).
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza alternatywne rozwiązanie systemu wideokonferencji opisanego w punktach 223 – 233 pod warunkiem spełnienia opisanych w SiWZ funkcjonalności.

Ad. pkt 260
Zaproponowane rozwiązanie bazuje na technologii 12G-SDI, zatem transmisja sygnału w ramach sali operacyjnej odbywa się poprzez okablowanie 12G-SDI, natomiast transmisję sygnału do sali konferencyjnej rekomendujemy wykonać przy użyciu szpitalnej sieci LAN. Dzięki temu odbiór sygnału będzie możliwy nie tylko w sali konferencyjnej ale również w każdym pomieszczeniu i na każdym urządzeniu posiadającym dostęp do sieci szpitalnej. Dodatkowo oprócz sygnału wideo w jakości FullHD i dwukierunkowej komunikacji audio system zapewni dwukierunkową telestrację, która w znaczny sposób ułatwi komunikację personelu znajdującego się na sali operacyjnej z osobami przebywającymi poza salą.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie dopuszcza rozwiązania wykorzystującego do transmisji z salą konferencyjną sieci szpitalnej LAN. Zamawiający wymaga komunikacji z salą konferencyjną, która zapewni transmisje obrazu w czasie rzeczywistym bez opóźnień i bez kompresji. Dodatkowo infrastruktura systemu ma pozwalać po rozbudowie na transmisję wideo do Sali konferencyjnej w rozdzielczości 4K również bez opóźnień i kompresji.

Ad. pkt 264
Funkcja podziału PiP i PaP ze względów bezpieczeństwa dostępna tylko z poziomu ekranu sterującego.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza rozwiązanie PiP, PaP z poziomu ekranu sterującego. Zamawiający wymaga także podziału w układzie Quad, czyli podziału ekranu na cztery części na monitorach z rozdzielczością 4K.

Ad. pkt 265
Zaproponowane rozwiązanie znacznie wykracza poza system opisany w specyfikacji – oferuje bowiem pełną obsługę nieskompresowanego sygnału 4K, 3D (60 kl/s). Podłączenie źródła o takich parametrach będzie możliwe, natomiast technologicznie niemożliwe jest wyświetlenie sygnału 4K na ekranie obsługującym rozdzielczość FullHD. W zakresie FullHD deklarujemy pełną obsługę routingu.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby system integracji mógł wyświetlać obrazy natywnie pochodzące ze źródeł 4K na monitorach Full HD poprzez automatyczne przeskalowanie w dół, w przypadku wybrania monitora Full HD.

Ad. pkt 266-267
Zaproponowane rozwiązanie bazuje na technologii 12G-SDI, zatem funkcjonalność KVM zamiast w oparciu o sieć światłowodową będzie realizowana w sposób alternatywny, spełniający założenia funkcjonalne. Zarządzanie zdalnym komputerem realizowane jest z poziomu ekranu i klawiatury sterującej systemem zintegrowanym.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza alternatywne rozwiązania pod warunkiem zapewnienia wymaganej funkcjonalności.

Ad. pkt 268
Dostęp do PACS poprzez komputer znajdujący się na sali operacyjnej. Koncepcja naszego systemu przewiduje umieszczenie głównych elementów systemu wewnątrz sali operacyjnej. Jednostkę centralną stanowi urządzenie ważące niecałe 13 kg umieszczone na kolumnie chirurgicznej.
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisami SiWZ..

Ad. pkt 273
Niezależne przepisywanie źródeł na monitory zaproponowane powyżej, w pozycji „Ad. pkt 59-115”.
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisami SiWZ..

Ad. pkt 282
Monitory podłączone również przez porty SDI.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby system jak i jego składowe, w tym monitory pracowały w standardzie IP. Standard ten pozwala na dostęp zdalny do urządzeń końcowych systemu, w tym do monitorów i pozwala na diagnostykę i monitorowanie pracy urządzeń przez sieć IP.

Ad. pkt 284
W zakresie sterowania kamerą w lampie konieczna jest weryfikacja modeli, które są na wyposażeniu Zamawiającego. W przypadku braku odpowiedniego protokołu pozwalającego na komunikację ze sterownikiem kamery w lampie zastosowane zostanie alternatywne rozwiązanie zaakceptowane przez Zamawiającego.
ODPOWIEDŹ:
Zakres integracji obejmuje lampy operacyjne nowe kompatybilne z systemem wg zmodyfikowanego opisu parametrów lamp operacyjnych, który Zamawiający przedstawił w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie nr 157.

Ad. pkt 290
Ze względu na technologię gniazdo pozwalające na dołączenie dodatkowego źródła obrazu wykonane jest w standardzie 12G-SDI. Takie rozwiązanie pozwala na dołączanie dodatkowych źródeł bez konieczności zakupu enkodera – urządzenia transmitującego sygnał odebrany ze źródła obrazu na światło (oszczędność od kilku do kilkunastu tys. zł).
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza rozwiązanie, w którym gniazdo pozwalające na dołączenie dodatkowego źródła wideo realizowane jest w standardzie 12G-SDI pod warunkiem, że transmisja wideo w systemie oparta jest na techologii IP.

Ad. pkt 292
Wideokonferencja realizowana za pomocą serwera streamingowego wbudowanego w jednostkę centralną.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza ale nie wymaga rozwiązania w którym wideokonferencja realizowana jest za pomocą serwera streamingowego wbudowanego w jednostkę centralną.

Ad. pkt 293
Ponieważ zaoferowany system posiada znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie w zakresie uruchomienia konferencji – udzielenie dostępu możliwe jest poprzez przekazanie kodu PIN odbiorcy treści konferencji, użytkownik posiada informację na temat osób uczestniczących w konferencji. Wyświetlenie listy użytkowników nie wnosi więc żadnej dodatkowej informacji.
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisami SiWZ..

Ad. pkt 296-297
W zakresie sterowania lampą operacyjną konieczna jest weryfikacja modeli, które są na wyposażeniu Zamawiającego. W przypadku braku odpowiedniego protokołu pozwalającego na komunikację z lampą operacyjną zastosowane zostanie alternatywne rozwiązanie zaakceptowane przez Zamawiającego.
ODPOWIEDŹ:
Zakres integracji obejmuje lampy operacyjne nowe kompatybilne z systemem wg zmodyfikowanego opisu parametrów lamp operacyjnych, który Zamawiający przedstawił w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie nr 157.

Ad. pkt 298-308
Zegar nie jest elementem związanym z systemem integracji sali operacyjnej, a wydzielenie go do części związanej z pracami dotyczącymi ścian w ramach sali operacyjnej zagwarantuje pełną kompatybilność zegara ze ścianą.
ODPOWIEDŹ:
Aktualizacja daty i godziny w zegarze ma być sterowana z poziomu zintegrowanego systemu dla bloku operacyjnego. Zgodnie z zapisami SiWZ..

Ad. pkt 309-316
Sterowanie drzwiami automatycznymi realizowane z osobnego panelu znajdującego się w dogodnym, wybranym przez użytkownika miejscu.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby zarządzanie obrazem jak i infrastrukturą sali operacyjnej (wentylacja, klimatyzacja, lampa operacyjna, oświetlenie, drzwi, żaluzje) odbywało się z jednego, tego samego panelu sterującego. Ideą systemu integracji na sali operacyjnej jest między innymi to aby usprawnić ergonomię pracy oraz zminimalizować ilość interfejsów na Sali operacyjnej. Wprowadzenie dwóch osobnych paneli sterujących nie sprzyja poprawie komfortu pracy. Zamawiający nie dopuszcza takiego rozwiązania.

Ad. pkt. 317-321
Sterowanie oświetleniem ogólnym realizowane z osobnego panelu znajdującego się w dogodnym, wybranym przez użytkownika miejscu.
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisami SiWZ..

Ad. pkt. 324
Okablowanie w ramach systemu zintegrowanego ograniczone tylko do pomieszczenia sali operacyjnej. Koncepcja naszego systemu przewiduje umieszczenie głównych elementów systemu wewnątrz sali operacyjnej.
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisami SiWZ..

Ad. pkt 325
Sterowanie klimatyzacją/wentylacją realizowane z osobnego panelu znajdującego się w dogodnym, wybranym przez użytkownika miejscu.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby zarządzanie obrazem jak i infrastrukturą sali operacyjnej (wentylacja, klimatyzacja, lampa operacyjna, oświetlenie, drzwi) odbywało się z jednego, tego samego panelu sterującego. Ideą systemu integracji na sali operacyjnej jest między innymi to aby usprawnić ergonomię pracy oraz zminimalizować ilość interfejsów na Sali operacyjnej. Wprowadzenie dwóch osobnych paneli sterujących nie sprzyja poprawie komfortu pracy. Zamawiający nie dopuszcza takiego rozwiązania.

Ad. pkt 327
Jednostka centralna systemu zintegrowanego stanowi wyrób medyczny w myśl art. 2 ust. 1 pkt. 38 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (t.j. Dz. U. 2015 r., poz. 876). System do prawidłowego działania wykorzystuje również moduły nie będące wyrobami medycznymi. Moduły te zlokalizowane są poza polem operacyjnym.
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisami SiWZ..

Ad. pkt 328
Ze względu na zastosowaną technologię nie są wymagane enkodery oraz dekodery. Wszystkie elementy znajdujące się w polu operacyjnym sklasyfikowane w grupie I jako produkty medyczne.
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisami SiWZ..

Ad. pkt 331
Konstrukcja sprzętu umożliwia spełnienie wszystkich warunków funkcjonalnych znajdujących się w opisie. Znaczna część funkcjonalności zaimplementowana jest w jednostce głównej systemu. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania niektórych urządzeń zawartych w specyfikacji. Ze względu na fakt, że zaproponowane rozwiązanie stanowi najbardziej kompaktowe rozwiązanie opierające się na najnowszej technologii 12G-SDI, technicznie jest ono różne od opisanego w specyfikacji. Natomiast od strony użytkowej i funkcjonalnej urządzenie stanowi rozwiązanie bardziej zaawansowane i wykraczające poza specyfikację.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby dostarczony system pracował w technologii IP zgodnie z zapisami SiWZ.

PYTANIE nr 349
Dotyczy części „System sterowania i zarządzania obrazem dla sal operacyjnych”, punkty 298-308.
Czy Zamawiający zgodzi się na wydzielenie w/w punktów dotyczących zegara elektronicznego do osobnej części?
Zegar nie jest elementem związanym z systemem integracji sali operacyjnej, a wydzielenie go do części związanej z pracami dotyczącymi ścian w ramach sali operacyjnej zagwarantuje pełną kompatybilność zegara ze ścianą.
ODPOWIEDŹ:
Aktualizacja daty i godziny w zegarze ma być sterowana z poziomu zintegrowanego systemu dla bloku operacyjnego. Zgodnie z zapisami SiWZ..

PYTANIE nr 350
Dotyczy części „System sterowania i zarządzania obrazem dla sal operacyjnych”, punkty 59-115
Opisany w specyfikacji system wyposażony jest w monitory medyczne dla operatorów oraz ekran niemedyczny, stanowiący stację instrumentariuszki, przy czym dodatkowo cały system jest sterowany z urządzenia All-in-One. Ponieważ zaoferowany przez nas system nie wymaga rozdzielania funkcjonalności stacji instrumentariuszki oraz sterowania systemem zintegrowanym, proponujemy dostarczenie ekranu 21,5” (1 szt na każdą salę) stanowiącego system sterowania wraz ze stacją instrumentariuszki, dla operatorów monitory medyczne 27” FullHD (1 szt na każdą salę) oraz 32” FullHD z obsługą sygnału 3D (1 szt na każdą salę). W ramach systemu jest wsparcie dla funkcji PiP oraz PaP. Biorąc pod uwagę fakt, że nasz system natywnie wspiera sygnały 4K oraz 3D (60 kl/s) proponujemy ekran wielkoformatowy 55” o rozdzielczości 4K zainstalowany w obudowie zlicowanej ze ścianą, dzięki czemu przyszła rozbudowa do rozdzielczości 4K będzie się wiązała ze znacznie mniejszymi kosztami ze strony systemu zintegrowanego (w zaproponowanym przez nas rozwiązaniu otrzymują Państwo pełną obsługę 4K, 3D 60kl/s w ramach modułu systemu zintegrowanego, ekran wielkoformatowy 55” 4K, transmisję sygnału poprzez 12G-SDI dzięki czemu późniejszy upgrade systemu do rozdzielczości 4K nie będzie generował dodatkowych kosztów wymiany enkoderów i dekoderów niezbędnych do pracy w systemie światłowodowym). W przypadku wyboru zaoferowanego przez nas rozwiązania koszt późniejszej rozbudowy systemu do standardu 4K będzie o kilkadziesiąt tysięcy złotych niższy na każdą salę w stosunku do rozbudowy systemów światłowodowych. Może się również okazać, że późniejsza wymiana ekranu wielkoformatowego z FullHD na 4K będzie niemożliwa lub znacznie utrudniona ze względu na zastosowanie określonych elementów montażowych (spełniających swoje zadanie w przypadku moniotra FullHD, natomiast niekompatybilna z monitorem 4K).
Czy Zamawiający dopuści takie rozwiązanie?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga aby ekran zarzadzania systemu integracji był dedykowany do sterowania urządzaniami systemu, natomiast stacja instrumentariuszki ma być osobnym urządzeniem.
Zamawiający wyjaśnia, że zgodnie z zapisami SiWZ punkty 78 -90 wyspecyfikowany został monitor o przekątnej 55” 3D o rozdzielczości 4K. W związku z tym zamawiający wymaga dostarczenia monitora kompatybilnego i pracującego w rozdzielczości 4K.
Tym samym zamawiający informuje, że monitor ten powinien umożliwiać również montaż na zawiesiu kolumny zgodnie z projektem zawartym w Tom III, Zeszyt 368, PW_368_01.

PYTANIE nr 351
Prosimy o doprecyzowanie jakie modele lamp operacyjnych oraz kamer w lampach Zamawiający chciałby podłączyć do systemu zintegrowanego. Prosimy o doprecyzowanie zakresu integracji.
ODPOWIEDŹ:
Zakres integracji obejmuje lampy operacyjne nowe kompatybilne z systemem wg zmodyfikowanego opisu parametrów lamp operacyjnych, który Zamawiający przedstawił w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie nr 157.

PYTANIE nr 352
W specyfikacji wyszczególnione są komputery do komunikacji z systemami HIS/PACS w ilości 2 szt. na każdą salę operacyjną. Nasze rozwiązanie oferuje dostęp do systemów HIS/PACS i pełną funkcjonalność z tym związaną wykorzystując jeden komputer na każdą salę operacyjną.
Czy Zamawiający dopuści rozwiązanie, które bazuje na powyższym założeniu (1 komputer na salę operacyjną – łącznie 3 szt.)?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający dopuszcza rozwiązanie dostępu do systemów PACS i HIS z wykorzystaniem jednego komputera przy założeniu pełnej funkcjonalności opisanej w SiWZ.

PYTANIE nr 353
Z uwagi na wątpliwości w zakresie interpretacji, opisany w SIWZ system integracji w części „System sterowania i zarządzania obrazem dla sal operacyjnych”, punkty 136-143 zawiera parametry patchcordu 4K, ale nie ma jednoznacznego potwierdzenia, że system ma obsługiwać przekazywanie sygnałów ze źródeł 4K. Prosimy o potwierdzenie, że system ma również obsługiwać sygnały 4K dla dowolnego źródła w ramach oferty oraz umożliwiać nagrywanie sygnałów o takiej rozdzielczości.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający precyzuje zapis, iż system ma być przygotowany infrastrukturą pod późniejszą rozbudowę i możliwość podłączenia źródeł wideo w rozdzielczości 4K. Zamawiający wymaga tym samym dostarczenia monitorów zgodnie z opisem SiWZ, w którym to są wyspecyfikowane monitory obsługujące rozdzielczości 4K.

PYTANIE nr 354
W jakim zakresie Zamawiający oczekuje integracji z systemami HIS/PACS?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga dostarczenia co najmniej jednego komputera typu PC podłączonego do monitora stacji instrumentariuszki na którym to komputerze pracować będzie aplikacja kliencka PACS oraz HIS. Dostęp do systemów możliwy będzie dzięki zastosowaniu medycznej klawiatury pod monitorem niemedycznym w zabudowie ściennej. Dodatkowo zamawiający wymaga aby system integracji umożliwiał wyświetlenie obrazu z komputera PACS/HIS na dowolnym innym monitorze podłączonym do systemu integracji w Sali operacyjnej.

PYTANIE nr 355
Czy Zamawiający dysponuje licencjami do podłączenia dodatkowych urządzeń do systemów HIS/PACS i przeznaczy je do podłączenia urządzenia z niniejszego postępowania? Czy w ofercie ze sprzętem należy dodatkowo uwzględnić koszt takich licencji? Jeżeli oprócz kosztu licencji konieczne będzie uwzględnienie dodatkowych opłat jednorazowych lub wnoszonych cyklicznie (prace konfiguracyjne, wsparcie produktowe) po stronie dostawców ww. systemów, czy te opłaty powinny zostać uwzględnione w ofercie ze sprzętem? Jeżeli tak to na jaki okres?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wyjaśnia, że zgodnie z zapisem w SIWZ poz. 212- 213 licencje do systemów PACS/ HIS zostaną dostarczone przez zamawiającego i nie stanowią części oferty systemu integracji.

PYTANIE nr 356
Przedstawiony w kosztorysie system integracji odwołuje się do rozwiązań konstrukcyjnych opierających się na wielu komponentach zamontowanych w szafach RACK. Rozwiązanie, które chcemy zaproponować stanowi nowe, kompaktowe podejście do zagadnienia systemu zintegrowanego. Dzięki nowej koncepcji znaczna część modułów znajdująca się w kosztorysie jest zintegrowana w ramach jednego urządzenia. W kosztorysie znajduje się wiele modułów, które – w przypadku wyboru naszej oferty – zobowiązani będziemy dostarczyć jako elementy dodatkowe pomimo tego, iż dane funkcjonalności są już zaimplementowane w w/w modułach. Zatem elementy te, nie będą wykorzystane na etapie instalacji.
1) Proszę o doprecyzowanie, czy Zamawiający oczekuje dostarczenia wszystkich elementów opisanych w projekcie (część System sterowania i zarządzania obrazem dla sal operacyjnych) czy dostarczenia niezbędnych elementów w taki sposób, aby spełniona została funkcjonalność opisana w projekcie.
2) Proszę o informację w jaki sposób odnieść się do punktów w kosztorysie w przypadku, gdy koncepcja systemu nie będzie wymagała określonego autonomicznego modułu a będzie dane funkcjonalności realizowała w ramach innych modułów (przy zachowaniu pełnej funkcjonalności całego systemu). Czy komponenty, które nie są wymagane w ramach powyższego systemu powinny zostać pominięte przy uzupełnianiu kosztorysu, czy mimo wszystko wycenić wszystkie elementy biorąc pod uwagę fakt, że część z nich nie zostanie wykorzystana w trakcie instalacji?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wymaga dostarczenia systemu spełniającego funkcjonalności opisane w SiWZ i opartego na technoligii IP (video over IP), w których transmisja obrazu odbywa się z wykorzystaniem światłowodów. Zamawiający wymaga także aby część infrastruktury sprzętowej/technicznej została zlokalizowana w szafach technicznych typu RACK poza salą operacyjną. Powyższe pytanie nie wyjaśnia szczegółowo w jakiej technologii i przy użyciu jakich komponentów zostanie zbudowany system. Zamawiający dopuszcza taki system pod warunkiem spełnienia wymogów opisanych w SiWZ.

PYTANIE nr 357
Czy Zamawiający dopuści rozwiązanie w którym monitory są dostępne bez opcji QUAD z uwagi na fakt, że w instalacjach gdzie występuje system integracji sali, prowadzenie dedykowanego do QUAD poczwórnego okablowania do monitora jest w sprzeczności do celu zastosowania systemu integracji. Dodatkowo w przypadku monitorów podglądowych, zamkniętych – wystąpi realny problem z przełączaniem monitora pomiędzy trybami normalnym/PIP/PAP/QUAD. W związku z powyższym – proponujemy system obsługujący PIP/PAP programowo (ze sterowaniem z poziomu systemu integracji), z możliwością rozbudowy do QUAD, sterowanego również z poziomu systemu.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie dopuszcza rozwiązania, w którym monitory są dostępne bez opcji podziału ekranu Quad. Opcja ta w monitorach o rozdzielczości 4K jest wymagana. Tym samym zamawiający dopuszcza rozwiązanie, w którym podział ekranu pomiędzy trybami PiP,PaP, Quad jest realizowany programowo, z poziomu systemu integracji bez konieczności przełączania trybów bezpośrednio w monitorze.

PYTANIE nr 358.
Wnosimy o wyjaśnienie jak należy rozumieć obowiązek podania w formularzu ofertowym – pkt 3 cyt.” Oferuję/emy termin realizacji zamówienia do ……………………………… od dnia podpisania umowy” do ustalonego m.in. § 5 ust. 1 wzoru umowy oraz IV SIWZ terminu wykonania umowy (robót) – tj. 30 miesięcy od podpisania umowy? Zgodnie z kryteriami oceny ofert nie jest to stricte element oferty podlegający punktacji, oraz termin realizacji został sztywno ustalony przez Zamawiającego.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający zmienia treśc formularza ofertowego korygując zapis w pkt. 3, który otrzymuje brzmienie:
3. Oferuję/emy termin realizacji zamówienia do 30 miesięcy od dnia podpisania umowy.

PYTANIE nr 359.
§ 2 ust. 1 wzoru umowy – Wnosimy o wyjaśnienie czy po stronie Wykonawcy spoczywa obowiązek uzyskania wszelkich decyzji dotyczących kwestii odpadów powstałych w ramach realizacji Inwestycji? Jeśli nie i Zamawiający dysponuje odpowiednimi decyzjami, serdecznie prosimy o ich udostępnienie na etapie postepowania przetargowego celem zapoznania się i skalkulowania wymaganych kwestii.
ODPOWIEDŹ:
Obowiązek wywiezienia i legalnej utylizacji wszelkich odpadów powstałych w ramach realizacji inwestycji spoczywa na Wykonawcy. Zamawiający nie dysponuje żadnymi decyzjami w tej kwestii.

PYTANIE nr 360.
§ 4 ust. 1 lit. a) wzoru umowy – Wnosimy o podanie informacji w jakich godzinach i w jakich terminach możliwe jest przeprowadzenie wizji lokalnej (przy uwzględnieniu obecnie panującej sytuacji)? Czy należy umawiać się indywidualnie z Zamawiającym/jego przedstawicielami?
ODPOWIEDŹ:
Wykonawcy zostaną poinformowani w odrębnym komunikacie zamieszczonym na stronie www o możliwości wizji lokalnej i szczegółach przeprowadzenia tej wizji.

PYTANIE nr 361.
§ 4 ust. 1 lit. b) oraz § 5 ust. 2 wzoru umowy – Wnosimy o skrócenie terminu przekazania placu budowy do maksymalnie 7 dni kalendarzowych.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie wyraża zgody na powyższą zmianę.

PYTANIE nr 362.
§ 5 ust. 1 wzoru umowy zdanie ostatnie – Wnosimy o wyjaśnienie, czy w kontekście ustalenia terminu zakończenia Inwestycji za wystarczające będzie dokonanie końcowego/ostatecznego odbioru robót, niezależnie od ustaleń i treści protokołu odbioru końcowego?
ODPOWIEDŹ:
Terminem zakończenia Inwestycji będzie dokonanie końcowego/ostatecznego odbioru robót ze skutkiem pozytywnym. Kwestię tę wyjaśniono szczegółowo we wcześniejszej odpowiedzi na pytanie nr 70a.

PYTANIE nr 363.
§ 5 ust. 3 i 4 wzoru umowy – wnosimy o wyjaśnienie w jakim terminie Zamawiający ma obowiązek dokonać akceptacji lub też odmówić akceptacji przedłożonego przez Wykonawcę harmonogramu rzeczowo – finansowego?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający ustosunkuje się do przedłożonego przez Wykonawcę harmonogramu rzeczowo – finansowego w ciągu 7 dni.

PYTANIE nr 364.
§ 5 ust. 6 wzoru umowy – Wnosimy o wyjaśnienie czy Zamawiający zamierza użytkować wiatę na odpady z wbudowanym budynkiem odpadów medycznych nawet jeśli nie będą one posiadały decyzji na użytkowanie? Czy powyższe odbywać się będzie na koszt i ryzyko Zamawiającego? Kto będzie zobowiązany do uzyskania decyzji m.in. związanych z odpadami i ponoszenia kosztów eksploatacji tych budynków od momentu „przejęcia” przez Zamawiającego?
ODPOWIEDŹ:
Oddanie do użytku wiaty na odpady komunalne z budynkiem magazynu odpadów medycznych oraz uzyskanie pozwolenia na ich użytkowanie należy traktować łącznie. Zamawiający przejmie w użytkowanie wiatę na odpady z wbudowanym budynkiem odpadów medycznych, kiedy obiekt ten będzie posiadał decyzję pozwolenia na użytkowanie. Zamawiający będzie ponosił koszty eksploatacji tych budynków od momentu ich „przejęcia”. Do tego czasu użytkowane będą obecne miejsca składowania odpadów – bez możliwości ich rozbiórki.

PYTANIE nr 365.
§ 5 ust. 7 Etap pierwszy pkt 10) – Wnosimy o wyjaśnienie (przy ustalonej kolejności działań przekazanie -> uzyskanie decyzji) czy Zamawiający zamierza użytkować wiatę na odpady z wbudowanym budynkiem odpadów medycznych nawet jeśli nie będą one posiadały decyzji na użytkowanie? Czy powyższe odbywać się będzie na koszt i ryzyko Zamawiającego? Kto będzie zobowiązany do uzyskania decyzji m.in. związanych z odpadami i ponoszenia kosztów eksploatacji tych budynków od momentu „przejęcia” przez Zamawiającego?
ODPOWIEDŹ:
Treść pytania jest tożsama z pytaniem poprzednim. Odpowiedzi udzielono powyżej.

PYTANIE nr 366.
§ 6 ust. 8 lit. b) oraz ust. 9 lit. c) wzoru umowy – Wnosimy o wykreślenie konieczności uzyskiwania oświadczeń podwykonawców w zakresie roszczeń niewymagalnych na dzień złożenia oświadczenia. Obowiązek uzyskiwania oświadczeń w tak daleko idącym zakresie częstokroć będzie niemożliwy do zrealizowania.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie zmienia zapisów SIWZ.

PYTANIE nr 367.
§ 6 ust. 12 wzoru umowy – Wnosimy o wyjaśnienie czy wprowadzony umową zakaz cesji nie obejmuje konieczności uzyskiwania zgody Zamawiającego w przypadku cesji na bank finansujący realizację Inwestycji po stronie Wykonawcy? Wnosimy o ewentualną modyfikacje postanowienia umownego w tym zakresie.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie zmienia zapisów SIWZ.

PYTANIE nr 368.
Wnosimy o uzupełnienie § 6 wzoru umowy o następujące postanowienie umowne (do wykorzystania w przypadku wyboru Wykonawcy, posiadającego taki status), cyt.: „Wykonawca posiada status dużego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 2003 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz.U.2019.118 t.j.).”;
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie zmienia zapisów SIWZ..

PYTANIE nr 369.
§ 7 ust. 4 wzoru umowy – Wnosimy o wyjaśnienie, jak Wykonawca ma się zachować w przypadku przewlekania lub nieuzasadnionej odmowy wyrażenia zgody na wykonanie robót dodatkowych lub zamiennych (i pozostawania niejako w sporze w Zamawiającym w tym zakresie), skoro przedłożony wzór umowy wymaga, by roboty takie zostały wykonane tylko i wyłącznie po uzyskaniu zgody Zamawiającego. Wykonawca będzie związany terminem realizacji inwestycji, a częstokroć roboty tego typu jak zamienne i dodatkowe stanowić mogą przedmiot przedłużających się negocjacji pomiędzy stronami lub mogą przerodzić się w spór, który w świetle postanowień umownych uniemożliwi dalszą realizacje Inwestycji. Prosimy o wyjaśnienie tej kwestii.
ODPOWIEDŹ
Jeśli Strony nie będą w stanie osiągnąć porozumienia, to pozostaje się odnieść do §19 ust. 4 projektu umowy.

PYTANIE nr 370.
§ 7 ust. 4 wzoru umowy – Wnosimy o wyjaśnienie w jakim nieprzekraczalnym terminie Zamawiający będzie zobowiązany wypowiedzieć się co do Wniosku wykonawcy o wykonanie robót dodatkowych lub zamiennych i zatwierdzić protokół konieczności? Czy brak odpowiedzi ze strony Zamawiającego traktować należy jako milczącą zgodę?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający będzie zajmował stanowisko co do wniosku Wykonawcy o wykonanie robót dodatkowych lub zamiennych bez zbędnej zwłoki. Projekt umowy nie przewiduje „milczącej zgody” w tym zakresie.

PYTANIE nr 371.
§ 9 ust. 2.4.1. oraz 2. 6 wzoru umowy – Wnosimy o rezygnację z uznania przedmiotu umowy za odebrany w przypadku sporządzenia protokołu odbioru bezusterkowego. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem SN – drobne, nieistotne wady przedmiotu umowy nie mogą wstrzymywać czynności odbiorowych (w tym zapłaty wynagrodzenia i uznanie wykonania przedmiotu realizacji w terminie).
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający wyjaśnił tę kwestię we wcześniej udzielonej odpowiedzi na pytanie nr 70a.

PYTANIE nr 372.
§ 9 ust. 2.5 wzoru umowy – Wnosimy o wyjaśnienie jaki będzie minimalny termin na usunięcie wad? Wnosimy o wyjaśnienie czy będzie to termin technicznie uzasadniony?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający przychyla się do wniosku, poprzez uzupełnienie zapisu w art. 9 ust. 2 pkt. 2.4.1. projektu umowy, który otrzymuje brzmienie:
2.4.1. nadające się do usunięcia, to Zamawiający może zażądać usunięcia wad wyznaczając odpowiedni termin, nie krótszy niż technologicznie możliwy do wykonania niezbędnych poprawek. Fakt usunięcia wad zostanie stwierdzony protokolarnie. Terminem zwrotu lub zwolnienia 70% zabezpieczenia należytego wykonania umowy w takich sytuacjach, będzie 30 dni od daty usunięcia wad, określonej w protokole usunięcia wad.



PYTANIE nr 373.
§ 12 ust. 1 i 2 wzoru umowy – Wnosimy o obniżenie wysokości zastrzeżonych kar umownych do wysokości podanych niżej oraz wprowadzenie maksymalnego limitu kar umownych dla wszystkich zastrzeżonych przypadków do wysokości 10 % wartości wynagrodzenia brutto należnego wykonawcy. W związku z tym § 12 ust, 1 i 2 wzoru umowy powinien otrzymać następujące brzmienie:
1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu kary umowne:
a. za odstąpienie od umowy przez Wykonawcę z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność Wykonawca, w wysokości 10 % wynagrodzenia brutto określonego w § 6 ust. 1 niniejszej umowy,
b. za odstąpienie od umowy przez Zamawiającego z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność Wykonawca w wysokości 10% wynagrodzenia brutto określonego w § 6 ust. 1 niniejszej umowy,
c. za zwłokę w oddaniu określonego w umowie przedmiotu odbioru, w wysokości 0,01 % wynagrodzenia brutto określonego w § 6 ust. 1 niniejszej umowy za każdy dzień zwłoki, jednakże nie więcej niż 10% wartości tego wynagrodzenia,
d. za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze w wysokości 0,01 % wartości przedmiotu odbioru ( zadania) za każdy dzień zwłoki, liczonej od dnia wyznaczonego na usunięcie wad, jednakże nie więcej niż 10% wartości wynagrodzenia brutto określonego w § 6 ust. 1 niniejszej umowy.
e. za naruszenie obowiązku zatrudnienia osób na podstawie umowy o pracę zgodnie z § 3 niniejszej umowy, w wysokości 500,00zł. (słownie: pięćset złotych 00/100) za każdy potwierdzony przypadek,
f. w przypadku nieprzedłożenia przez Wykonawcę zgodnie z żądaniem Zamawiającego, któregokolwiek z dokumentów we wskazanym terminie lub nieudzielenia wyjaśnień dotyczących zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub uniemożliwienia Zamawiającemu przeprowadzenia kontroli zgodnie z § 3 niniejszej umowy wysokości 200,00 zł (słownie: dwieście złotych 00/100) za każdy przypadek,
g. W przypadku:
1. braku zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom,
2. nieprzedłożenia do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane lub projekt jej zmian,
3. nieprzedłożenia poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany,
4. braku zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty,
Wykonawca zapłaci na rzecz Zamawiającego karę w wysokości 500,00zł. (słownie : pięćset złotych 00/100) za każde naruszenie.
2. Całkowita wartość kar umownych jaką Wykonawca zapłaci Zamawiającemu z tytułu przypadków wymienionych w ust. 1 nie może przekroczyć 10% łącznej wartości brutto umowy.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający obniżył kary umowne, zgodnie z wcześniej udzieloną odpowiedzią na pytanie nr 9.
W zakresie maksymalnego limitu kar umownych Wniosek bezprzedmiotowy. Zamawiający wprowadził limit kar umownych, jakie mogą zostać nałożone na Wykonawcę ze wszystkich tytułów przewidzianych umową, związanych bezpośrednio z realizacją przedmiotu umowy, do poziomu 10% wynagrodzenia Wykonawcy z tytułu realizacji przedmiotu umowy - § 12 ust. 2 umowy. Dodatkowe kary umowne, wymienione w § 12 ust. 1 e), f), g), mają charakter formalny, dyscyplinujący w przypadku naruszenia przez Wykonawcę przepisów ogólnych, obowiązujących w relacjach z pracownikami oraz podwykonawcami i ich ewentualny wymiar finansowy jest znikomy w odniesieniu wynagrodzenia Wykonawcy z tytułu realizacji przedmiotu umowy.

PYTANIE nr 374.
§ 13 ust. 1 lit. b) i c) wzoru umowy – wnosimy o wyjaśnienie czy Zamawiający miał na myśli termin 30 dni roboczych?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający miał na myśli 30 dni kalendarzowych.

PYTANIE nr 375.
§ 14 UST. 1 wzoru umowy – Wnosimy o wyjaśnienie czy dostarczone i zamontowane urządzenia i wyposażenie nie są objęte gwarancja maksymalna do 96 miesięcy? Wnosimy o wyjaśnienie jakie konkretnie dostarczone i zamontowane urządzenia i wyposażenie będą objęte 24 miesięczna gwarancją?
ODPOWIEDŹ:
Dostarczone i zamontowane w ramach realizacji zamówienia urządzenia i wyposażenie są objęte gwarancją przez 24 miesiące od daty odbioru końcowego – zgodnie z art. 14 ust. 1 projektu umowy. Podanie tutaj dokładnej listy wszystkich urządzeń i elementów wyposażenia nie jest możliwe. Prosimy o wskazanie, które konkretnie urządzenia lub elementy wyposażenia nastręczają trudności w odróżnieniu ich od robót budowlanych.

PYTANIE nr 376.
§ 14 ust. 2 wzoru umowy - Wnosimy o wyjaśnienie jaki będzie minimalny termin na usunięcie wad? Wnosimy o wyjaśnienie czy będzie to termin technicznie uzasadniony?
ODPOWIEDŹ:
Tak, będzie to termin technicznie uzasadniony.

PYTANIE nr 377.
§ 14 ust. 4 – Wnosimy o rezygnację ze wskazanego warunku umownego. Warunek ten jest szczególnie niekorzystny, gdyż uniemożliwia rzetelną i wiarygodną kalkulację kosztów po stronie Wykonawcy. Warunek wydłużania gwarancji może powodować, iż gwarancja ta trwać będzie w czasie niemożliwym do określenia, a to pozostaje niezgodne z przepisami PZP jako nieprecyzyjny i niepełny opis przedmiotu zamówienia. W związku z powyższym wnosimy o rezygnację ze wskazanego postanowienia umownego.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie rezygnuje z zapisów projektu umowy. W §14 ust 4 Zamawiający wskazał, iż okres świadczenia gwarancji przedłuża się o czas trwania naprawy.

PYTANIE nr 378.
§ 17 ust. 11 wzoru umowy – Wnosimy o rezygnację z ustalenia limitu pokrywania kosztów ogólnych w przypadkach uregulowanych w § 17 ust. 11 wzoru umowy, to jest cyt.: „Łączna wartość wynagrodzenia Wykonawcy za przestoje w całym okresie realizacji umowy nie może być większa niż 5% wynagrodzenia netto określonego w § 6 ust. 1 umowy”. Ewentualnie wnosimy o podwyższenie wynagrodzenia z ww. przypadku do wysokości 30%.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie zmienia zapisów projektu umowy.

PYTANIE nr 379.
§ 18 ust. 4 wzoru umowy – Wnosimy o wyjaśnienie w jakim terminie Zamawiający dokona akceptacji lub odmowy akceptacji proponowanej zmiany osób, określonych w § 18 ust. 1 wzoru umowy?
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie dokonuje zmiany SIWZ. Brak zastrzeżeń ze strony Zamawiającego w terminie trzech dni od otrzymania zawiadomienia będzie traktowany jako równoznaczny z akceptacją proponowanej zmiany

PYTANIE nr 380.
§ 15 ust. 2 wzoru umowy - Wnosimy o zmianę zapisu na: "Zabezpieczenie będzie wniesione w formie ... najpóźniej 15 dni roboczych po dniu zawarcia umowy"
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie zmienia zapisów projektu umowy.

PYTANIE nr 381.
§ 19 wzoru umowy - Wnosimy o dodanie do postanowień końcowych zgody Zamawiającego na cesję wierzytelności z kontraktu na bank finansujący Wykonawcę
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający nie zmienia zapisów projektu umowy.

PYTANIE nr 382.
Prosimy o informację o szacunkowej całkowitej wartości inwestycji o nazwie: Wykonanie robót budowlanych wraz z umeblowaniem pomieszczeń w ramach zadania: Budynek ambulatoryjny– Rozbudowa Wielkopolskiego Centrum Onkologii w kierunku ul. Strzeleckiej. Numer referencyjny: 7/2020
ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający poda kwotę, jaka zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia bezpośrednio przed otwarciem ofert.

PYTANIE nr 383.
Prosimy o przesłanie zestawienia zbrojenia belki BS-0.3 występującej na rys. K-02 Schemat stropu "0" (nad piwnicą) - Budynek Ambulatoryjny
ODPOWIEDŹ:
Rysunek konstrukcyjny BS-0.3 wraz z zestawieniem zbrojenia stanowi załącznik nr 1 do odpowiedzi na pytanie nr 20, opublikowany w pierwszej transzy odpowiedzi.

PYTANIE nr 384.
Prosimy o informację jakie konkretne zakresy robót są oceniane w kryterium „okres gwarancji na roboty budowlane„ oraz na jakie urządzenia i wyposażenie jest przewidziany okres gwarancji na 24 miesiące
ODPOWIEDŹ:
Pytanie w istocie treści tożsame z wcześniejszym pytaniem nr 375, na które udzielono odpowiedzi. Nadmieniamy, że definicję pojęcia „roboty budowlane” określa ustawa Prawo budowlane w art. 3 ust. 7.

PYTANIE nr 385
Czy Zamawiający w zał. 5, poz. X12 Wyposażenie sal operacyjnych, dopuści lampę o następujących parametrach:
Średnica pola regulowana w zakresie 180-270 mm.
Temperatura barwowa regulowana w zakresie 3800-4800 K.
Wgłębność oświetlenia L1+L2 min. 100 cm.
Funkcja Endo (oświetlenie otoczenia światłem białym) zapewniająca bezpieczeństwo personelu w trakcie zabiegów endoskopowych.
Czasza o kształcie trójramiennym, o przekątnej 685mm, z trzema uchwytami tzw. „brudnymi” do pozycjonowania.
Oprawy oświetleniowe szczelne o zwartej bryle– klasa ochrony min IP=42.
Kamera o rozdzielczości HD, do montażu w satelicie: matryca kamery – typ 1/3” CMOS,
Zoom kamery – 12x (120x z optycznym).
Pozostałe parametry bez zmian.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający w związku z dużą ilością pytań przedstawił zmodyfikowany opis parametrów lamp operacyjnych w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie nr 157.

PYTANIE nr 386
Czy Zamawiający w zał. 5, poz. X12 Wyposażenie sal operacyjnych, wymaga aby oferowana lampa spełniała poniższe wymagania:
Odwzorowania światła słonecznego Ra min 98, odwzorowanie barwy czerwonej R9 min 98,
Czasza główna i satelitarna tego samego typu o natężeniu 160 000lux,
Żywotność diod led min 60 000 godzin,
Wymiana modułów świetlnych bez konieczności otwierania czaszy lampy – skrócenie czasu serwisu.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający w związku z dużą ilością pytań przedstawił zmodyfikowany opis parametrów lamp operacyjnych w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie nr 157.

PYTANIE nr 387
Pytanie dotyczy dwóch branż jednocześnie: systemu wentylacji oraz systemu BMS:
czy fabryczna automatyka dostarczana wraz z centralami wentylacyjnymi musi spełniać wymagania stawiane systemowi sterowania central wentylacyjnych, który opisany jest w tom II; część 6; zeszyt 267; 2.4.2.4.?
ODPOWIEDŹ:
Automatyka central wentylacyjnych musi spełniać wymogi opisane w tom II; część 6; zeszyt 267; 2.4.2.4. Producent central wentylacyjnych może zastosować fabryczną automatykę pod warunkiem spełnienia tych wymagań, a w szczególności redundancji sterowników oraz dodatkowego bezpieczeństwa układu w postaci zamkniętej pętli. Jako system referencyjny dla stworzenia projektu ostał przyjęty system obecnie użytkowany w obiekcie.




UWAGA:
Ocena oferty przez Zamawiającego zostanie dokonana w oparciu o wymagania zawarte w specyfikacji z uwzględnieniem niniejszych odpowiedzi na pytania.







Z poważaniem,
z-ca Dyr. ds. ekonomicznych



mgr inż. Magdalena Kraszewska









LISTA ZAŁĄCZNIKÓW do odpowiedzi na pytania nr 265 do 280 (transza 4):



1. rysunek dodatkowy projektu wykonawczego gazów medycznych CBO Zeszyt 231 rys. G07.pdf
2. skorygowany opis techniczny do zeszytu 242 Projektu Wykonawczego: PW- WCO- T2- WK- OPIS-N.pdf
3. rysunek dodatkowy projektu wykonawczego konstrukcji Budynku Ambulatoryjnego PW T3 K 755 0 BA „podest CH1”.pdf
4. skorygowana lista rysunków projektu wykonawczego konstrukcji Budynku Ambulatoryjnego PW T3 LISTA RYSUNKÓW 2020-05-06.pdf
5. Skorygowany przedmiar nr 113v2.ath
6. Skorygowany przedmiar nr 113v2.pdf
7. Skorygowany przedmiar nr 242v2.ath
8. skorygowany przedmiar nr 242v2.pdf
9. Skorygowany przedmiar nr 343v2.ath
10. skorygowany przedmiar nr 343v2.pdf

































Opracował: Sylwia Krzywiak, Dział zamówień publicznych i zaopatrzenia, tel. 061 8850 644, zaopatrzenie@wco.pl

« Powrót do szczegółów zamówienia