Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Dostawa i montaż mebli do pomieszczeń różnych, w tym warsztatu i radiobiologii.

Numer zamówienia:

350/88/2020

« Powrót do szczegółów zamówienia

odp na pyt

Poznan, dnia 2020-12-09
EZ/350/88/2020/..827..........

Wg rozdzielnika
Dotyczy: 88/2020. Dostawa i montaż mebli do pomieszczeń różnych, w tym warsztatu i radiobiologii.

Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęły pytania do specyfikacja istotnych warunków zamówienia, na które udzielamy odpowiedzi:
1. Czy Zamawiający obniży kary umowne? Przewidziane są niewspółmiernie wysokie do wartości zamówienia. Poziom kar umownych jest zbyt wygórowany w stosunku do wskazanych nieprawidłowości stanowiących podstawę ich naliczenia. Wykorzystanie przez Zamawiającego - będącego silniejszą stroną stosunku prawnego powstającego w wyniku udzielenie zamówienia - jego pozycji do zastrzegania na swoją rzecz kar umownych, których wysokość jest wygórowana jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, a tym samym winno być uznane za wykraczające poza dopuszczalne zgodnie z zapisem wart. 3531 Kodeksu Cywilnego granice swobody umów. Uprzywilejowana pozycja Zamawiającego oraz zasadniczo jednostronne określanie istotnych warunków umowy sprawi, że umowa o udzielenie zamówienia staje się niejako umową adhezyjną, podczas gdy powinna zmierzać do zabezpieczenia interesów obu stron umowy, a kara umowna nie powinna prowadzić do nieuzasadnionego wzbogacenia po stronie Zamawiającego, ponieważ jej celem jest dyscyplinowanie stron prawidłowego i terminowego wywiązania się z przyjętych na siebie obowiązków umownych. Stanowisko to znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie. Nakładanie
kar umownych podlega kontroli w kontekście ograniczeń swobody umów, obejściu prawa, jak też ewentualnej sprzeczności z zasadami współżycia społecznego, co potwierdza również orzecznictwo KIO.
ODPOWIEDŹ: Nie, Zamawiający nie wyraża zgody na zaproponowane zmiany. Należy wskazać, ze wysokość kar ustanowiona została na optymalnym poziomie, w związku, z czym jakakolwiek zmiana będzie niekorzystna dla zamawiającego. Z uwagi na dysponowanie przez Zamawiającego środkami publicznymi oraz prowadzenie działalności mającej na celu ochronę zdrowia i życia pacjentów zasadne jest pozostawienie kar na dotychczasowym poziomie, co ma na celu dyscyplinowanie Wykonawcy i zapewnienie ochrony zamawiającego. W §5 umowy Kary dla Wykonawcy jak i dla Zamawiającego ustanowione są na równym poziomie.
Ponadto wyjaśniamy, iż termin dostawy jest punktowany, jako kryterium oceny oferty, dlatego w przypadku zaoferowania terminu korzystniejszego, czyli otrzymania punktów za to kryterium i niedotrzymania korzystniejszego terminu dla zamawiającego od wymaganego na wykonawcę zostaną nałożone kary w proporcjonalnej wysokości, do otrzymanych punktów w kryterium „B. Termin dostawy - 20%”


2. Czy w związku z występującą obecnie sytuacją epidemiologiczną spowodowaną covid-19, powodującą znaczne utrudnienia w dostawach materiałów niezbędnych do zrealizowania zamówienia, Zmawiający dopuści wydłużenie terminu realizacji zamiast 6 tygodni (minimalnego terminu realizacji) do 6 tygodni od dnia potwierdzenia przez Zamawiającego rysunków wykonawczych przedmiotu zamówienia?
ODPOWIEDŹ: Nie, Zamawiający nie wyraża zgody. Termin realizacji określony i liczony od daty zawarcia umowy.

UWAGA:
Ocena oferty przez Zamawiającego zostanie dokonana w oparciu o wymagania zawarte w specyfikacji z uwzględnieniem niniejszych odpowiedzi na pytania.


Z poważaniem,

-----------------------------------

« Powrót do szczegółów zamówienia