Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa produktów medycznych niesterylnych na potrzeby Oddziałów Wielkopolskiego Centrum Onkologii

Numer zamówienia:

350/82/2019

« Powrót do szczegółów zamówienia

odpowiedzi na pytania

Poznań, dnia 27.09.2019
EZ/350/82/2019/568


Wg rozdzielnika:
do wszystkich zainteresowanych i uczestników postępowania o zamówienie publiczne.nr 82/2019
dotyczy: Zakup i dostawa produktów medycznych niesterylnych na potrzeby Oddziałów Wielkopolskiego Centrum Onkologii



Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęły zapytania do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, na które udzielamy odpowiedzi.


PYTANIE
Pakiet nr 2, pozycja nr 1 – Czy zamawiający dopuści worek na wymiociny z systemem twist and lock uniemożliwiającym wydostanie się zapachu i treści, o pojemności 1 litra, ze skalą pomiarową od 100 ml do 1500 ml co 100 ml, pozostałe parametry zgodne z SIWZ?

ODPOWIEDŹ
Zamawiający dopuści worek na wymiociny z systemem twist and lock o pojemności 1 litra. Jednocześnie Wykonawca opisuje skalę od 100ml do 1500ml, czego Zamawiający nie dopuszcza albowiem wymaga worka o pojemności 1 litra a nie 1500ml.

PYTANIE
Pakiet 4
Prosimy Zamawiającego o wyjaśnienia czy oczekuje aby maski chirurgiczne posiadały wyraźne oznakowanie zewnętrznej strony maski dodatkowym oznaczeniem graficznym ułatwiającym identyfikację.

ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie oczekuje powyższego. Zamawiający określił, aby maska dwukolorowa była biała od strony skóry. Nie ma potrzeby oznakowania dodatkowym znakiem graficznym w celu ułatwiającym identyfikację.

PYTANIE
Pakiet 1 Kocyk do ogrzewania pacjenta
Prosimy o dopuszczenie kocy o następujących parametrach:
zapewniają równomierny przepływ powietrza w celu skutecznego ogrzania pacjenta
• wykonane z miękkiej tkaniny
• strona pacjenta - kolor biały, zewnętrzna - żółty
• unikalny mikroporowaty materiał koców od strony pacjenta zapewnia optymalne przenikanie powietrza
• mocny materiał dwuwarstwowy PP (Polipropylen) laminowany PE (Polietylen)
• odporne na płyny
• brak zawartości lateksu
• przezierne dla promieni RTG
• uniwersalny port węża dostosowany do współpracy z większością popularnych ogrzewaczy konwekcyjnych Cocon, WarmTouch, Bair Hugger, Mistral-Air, Equator, (system mocowania za pomocą wiązania)
Prosimy o dopuszczenie koca na całe ciało pacjenta o wymiarach: 195 x 100 cm
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie dopuszcza powyższego.
Zamawiający wymaga kocyka posiadającego 6 oddzielonych perforacją części w celu lepszego ( wygodniejszego) dostępu do pacjenta. Wymaga również aby na całej dolnej powierzchni kocyka znajdowały się małe otworki, których zadaniem jest równomierne rozprowadzenie ciepła na ciało pacjenta, wymagane jst aby część na stopy pacjenta była nieogrzewana.

PYTANIE
Wnosimy o zmianę § 2 ust. 3 lit. b) projektu umowy w ten sposób iż w miejsce „może nastąpić” wpisać „nastąpi”.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na powyższe.

PYTANIE
Wnosimy o modyfikację zapisu projektu umowy poprzez wydłużenie w § 4 ust. 5 projektu umowy terminu na realizację reklamacji jakościowej do 5 dni roboczych. UZASADNIENIE - Zamawiający, jako podmiot uprawniony do właściwie jednostronnego kształtowania treści umowy o zamówienie publiczne, nie może swego prawa podmiotowego nadużywać. Kształtując treść umowy, musi mieć na uwadze ograniczenia wynikające z art. 3531 KC, a także z zasady prawa cywilnego, wynikającej z art. 5 KC, zgodnie z którą nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywania prawa i nie korzysta
z ochrony. (Zobacz wyrok z dnia 27 marca 2014 r. KIO 487/14 podobnie KIO 897/15 oraz SO
w Lublinie w Wyroku z dnia 20 sierpnia 2014 sygn. II Ca 450/14).
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę na powyższe.

PYTANIE
Wnosimy o dodanie do projektu umowy dodatkowego postanowienia § 5 ust. 7 o następującej treści: „Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany ceny w przypadku zmiany cen producenta lub w przypadku zmiany w czasie trwania umowy kursu dolara amerykańskiego w stosunku do złotego o co najmniej 5%. W takim przypadku zmiana umowy nastąpi w formie aneksu.” UZASADNIENIE : Zmiana zaproponowana przez Wykonawcę jest odpowiedzią na czynniki niezależne od Wykonawcy, a mające realny wpływ na cenę wyrobów dostarczanych w ramach umowy przetargowej. Należy podkreślić, że Wykonawca nie powinien być w całości i samodzielnie obciążany ryzykiem zmiany stosunków gospodarczych, a tym samym zobowiązany do realizowania umowy po rażąco niskich cenach.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na powyższe.

PYTANIE
Wnosimy o wykreślenie zapisu § 6 ust. 3 projektu umowy wprowadzającego wymóg uzyskania zgody Zamawiającego na cesję wierzytelności. UZASADNIENIE: Kwestia cesji wierzytelności względem podmiotu leczniczego została już uregulowana treścią powszechnie obowiązującego prawa, tj. w treści art. 54 ust 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. 2018 poz. 2190, ze zm.), w brzmieniu: „Czynność prawna mająca na celu zmianę wierzyciela samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej może nastąpić po wyrażeniu zgody przez podmiot tworzący. Podmiot tworzący wydaje zgodę albo odmawia jej wydania, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych oraz w oparciu o analizę sytuacji finansowej i wynik finansowy samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej za rok poprzedni. Zgodę wydaje się po zasięgnięciu opinii kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.”
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na powyższe. Zgodnie z art. 54 ust. 5 ustawy z dnia 15.04.2011 o działalności leczniczej ( Dz. U. nr 112 poz. 654) zmiana Wierzyciela wymaga zgody samorządu Województwa. Zamawiający nie ma uprawnień do samodzielnego wyrażania zgody na cesję wierzytelności.

PYTANIE
Wnosimy o modyfikację zapisu projektu umowy dotyczącego kar umownych poprzez ich zmniejszenie do wysokości 0,1 % za każdy dzień zwłoki z przewidzianych 0,2 %- w § 7 ust. 1 lit. a) projektu umowy. UZASADNIENIE: Podkreślamy, że obecne postanowienia projektu umowy dotyczące kar umownych kształtują kary umowne na rażąco wygórowanym poziomie, co może prowadzić do naruszenia art. 353(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 2018 poz. 1025, ze zm., dalej jako: „Kodeks cywilny”) oraz art. 484 § 2 i art. 5 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 14 oraz art. 139 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2018 poz. 1986, ze zm., dalej jako: „ustawa PZP”) poprzez wykorzystanie pozycji dominującej organizatora przetargu i uprzywilejowanie pozycji Zamawiającego wobec Wykonawcy, polegające na nałożeniu w SIWZ rażąco wygórowanych kar umownych na Wykonawcę.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zaproponowane zmiany. Należy wskazać, ze wysokość kar ustanowiona została na optymalnym poziomie, w związku z czym jakakolwiek zmiana będzie niekorzystna dla zamawiającego. Z uwagi na dysponowanie przez Zamawiającego środkami publicznymi oraz prowadzenie działalności mającej na celu ochronę zdrowia i życia pacjentów zasadne jest pozostawienie kar na dotychczasowym poziomie, co ma na celu dyscyplinowanie Wykonawcy i zapewnienie ochrony zamawiającego.

PYTANIE
Wnosimy o zmianę § 7 ust. 1 lit. b) projektu umowy poprzez wykreślenie z jego treści: „lub wykonywania innych obowiązków wynikających z postanowień niniejszej umowy”
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zaproponowane zmiany.

PYTANIE
Wnosimy o modyfikację zapisu § 7 ust. 1 lit. b) oraz c) projektu umowy poprzez określenie, że kara umowna w zastrzeżonej wysokości naliczana będzie od wartości brutto niezrealizowanej części umowy, a nie od wartości brutto całej umowy.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zaproponowane zmiany. Należy wskazać, ze wysokość kar ustanowiona została na optymalnym poziomie, w związku z czym jakakolwiek zmiana będzie niekorzystna dla zamawiającego. Z uwagi na dysponowanie przez Zamawiającego środkami publicznymi oraz prowadzenie działalności mającej na celu ochronę zdrowia i życia pacjentów zasadne jest pozostawienie kar na dotychczasowym poziomie, co ma na celu dyscyplinowanie Wykonawcy i zapewnienie ochrony zamawiającego. Kary dla obu stron zostały określone na równym poziomie.

PYTANIE
Wnosimy o zmianę § 9 ust. 1 lit. c) projektu umowy poprzez wykreślenie z jego treści: „lub w przypadku trzykrotnej uzasadnionej reklamacji”
ODPOWIEDŹ
Zamawiający nie wyraża zgody na zaproponowane zmiany.

PYTANIE
Wnosimy o zmianę § 9 ust. 3 projektu umowy poprzez dopisanie do jego treści in fine: „oraz
z uwzględnieniem § 5 ust. 4 niniejszej umowy.”
.
ODPOWIEDŹ
Zamawiający wyraża zgodę i zmienia powyższy zapis




UWAGA:
Ocena oferty przez Zamawiającego zostanie dokonana w oparciu o wymagania zawarte w specyfikacji z uwzględnieniem niniejszych odpowiedzi na pytania.







Z poważaniem,
z-ca Dyr. ds. ekonomicznych



mgr inż. Magdalena Kraszewska



























Opracował: Sylwia Krzywiak, Dział zamówień publicznych i zaopatrzenia, tel. 061 8850 644, zaopatrzenie@wco.pl

« Powrót do szczegółów zamówienia