Plakat: Mikołajkowa akcja badań mammograficznych
Mikołajkowa akcja badań mammograficznych

Screening mammograficzny od lat 80-tych ubiegłego wieku jest uznaną metodą profilaktyki raka piersi. Nie ma lepszego narzędzia, by rozpoznać raka we wczesnym stadium zaawansowania, tak wczesnym, że nie można go wykryć za pomocą badania palpacyjnego. Tak mały nowotwór można bardzo skutecznie leczyć. Niestety, badania przesiewowe mogą spełnić swój cel, tylko gdy obejmują zasięgiem co najmniej 70% populacji docelowej. Tymczasem jak informuje Gazeta Wyborcza: Polki nie korzystają z bezpłatnych badań mammograficznych – badania wykonuje zaledwie 42% Polek! Najniższy procent kobiet zgłaszających się na badania zarejestrowano w województwach: opolskim (32 proc.), małopolskim (32 proc.) i podkarpackim (35 proc.). Najwyższy procent badanych mają województwa: lubuskie (47 proc.), pomorskie (45 proc.) i wielkopolskie (44 proc.).

Pomimo tak dobrego wyniku dla naszego województwa Wielkopolskie Centrum Onkologii podjęło inicjatywę by zwiększyć odsetek przebadanych Wielkopolanek – dlaczego? Bo jeszcze 1.01.2016 roku było to 52%! By tego dokonać organizuje 6 grudnia* akcję – każda Pani, która wykona profilaktyczne badanie mammograficzne w WCO otrzyma mikołajkowy prezent – kolekcjonerską bombkę z logo Centrum (*jeśli akcja spodoba się Paniom, zostanie przedłużona do 20 grudnia!).

Przypominamy: z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety w wieku 50–69 lat, które nie miały wykonywanego tego badania w ostatnich dwóch latach lub otrzymały w ramach programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach. Rejestracja (tel. 61 8850 915) czynna codziennie, od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00-15:00 a w piątek od 7:00-18:00.