(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej Rejestracja online Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
VII EUROPEJSKI TYDZIEŃ PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI - plakat

VII EUROPEJSKI TYDZIEŃ PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI W WIELKOPOLSKIM CENTRUM ONKOLOGII 16 – 20 WRZEŚNIA 2019

W ramach kampanii profilaktyczno-informacyjno-edukacyjnej Make Sense w dniach 16-20 września 2019 roku odbędzie się VII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem Po stronie przeżycia. W ramach tej kampanii społecznej po raz kolejny w polskich szpitalach przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększyć świadomość opinii publicznej na temat zagrożeń wynikających z nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi oraz spotkania z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia. Szczegóły na ten temat znajdą Państwo na stronie https://oppngis.pl/o-kampanii/.

W Polsce kampania prowadzona jest przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi, organizację naukową, skupiającą specjalistów z wielu dziedzin medycyny prowadzących opiekę nad chorymi z nowotworami głowy i szyi. Towarzystwo jest członkiem EHNS oraz ściśle współpracuje z International Federation of Head & Neck Oncologic Societies (IFHNOS). Inicjatorem Kampanii w Polsce jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO w Poznaniu, Twórca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, Prezydent European Head and Neck Society.

W ramach kampanii „Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi” będą prowadzone następujące wydarzenia:

– 16 września: Dzień medialny – Konferencja prasowa inaugurująca Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w Warszawie, promująca Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, przedstawiająca pozytywne historie pacjentów po leczeniu onkologicznym oraz zachęcająca do skorzystania z  bezpłatnych badań specjalistycznych.

– 17 września: Debata z osobami mającymi wpływ na ochronę zdrowia pod nazwą Nowotwory głowy i szyi – wsparcie instytucjonalne w trakcie i po zakończonym leczeniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii o godzinie 11:00. Po premierze filmów „Po stronie przeżycia”, o godzinie 12:00 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli pacjentów. W debacie wezmą udział instytucje odpowiedzialne za organizację systemu ochrony zdrowia na terenie województwa wielkopolskiego oraz organizatorzy VII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w Wielkopolsce. Celem debaty jest omówienie możliwości wsparcia instytucjonalnego pacjentów w trakcie i po zakończonym leczeniu onkologicznym w rejonie głowy i szyi oraz dyskusja nad możliwościami poprawy wsparcia dla chorych na terenie województwa wielkopolskiego.

– 18 września: Dzień badań profilaktycznych oraz Warsztatów szkoleniowych dla pielęgniarek środowiskowych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi – bezpłatne badania, mające na celu zwiększenie wykrywalności nowotworów głowy i szyi. Lista ośrodków prowadzących badania profilaktyczne w Polsce pod adresem  https://oppngis.pl/osrodki-realizujace-badania/.

Na badania mogą zgłosić się nie tylko mieszkańcy Poznania, ale również osoby zamieszkujące województwo wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie w wieku 40-65 lat, które zaobserwowały  u siebie charakterystyczne objawy laryngologiczne, m.in. takie jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, ból w trakcie połykania oraz/lub problemy z połykaniem, jednostronna niedrożność nosa oraz/lub krwawy wyciek z nosa. Z badań mogą skorzystać również osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka – osoby palące, nadużywające alkoholu, narażone na zakażenie wirusem HPV, a także genetycznie obciążone, które miały przypadki zachorowalności na nowotwory głowy i szyi w rodzinie. Aby wziąć udział w badaniach należy zarejestrować się pod numerem tel. 61 88 50 729, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00.

Tego dnia w Wielkopolskim Centrum Onkologii, w godzinach od 11:00 do 15:00, prowadzone będą również Warsztaty szkoleniowe dla pielęgniarek środowiskowych w ramach projektu pt. Realizacja Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w województwach lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim, współfinansowanego z Europejskich Funduszy Społecznych na lata 2014-2020. Podczas warsztatów zostaną poruszone tematy związane z epidemiologią oraz pierwszymi objawami nowotworów głowy i szyi. Przeprowadzony będzie również pokaz opieki pielęgniarskiej nad pacjentem z rurką tracheotomijną. Ponadto, omówione zostaną tematy związane z żywieniem chorych onkologicznych. W spotkaniu mogą wziąć udział pielęgniarki środowiskowe zamieszkujące ww. województwa po uprzednim zgłoszeniu pod numerem tel. 61 88 50 729, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 lub mailowo na adres pngs@wco.pl.

– 19 września: Edukacja – wykłady dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz I Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Fundacji EKOS w Swarzędzu oraz akcja informacyjna w Centrum Handlowym „Avenida”, prowadzona przez koordynatorki projektu na temat Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi oraz możliwość zapisania się na badania.

– 20 września: Dzień pacjencki pt. „Pacjent dla pacjenta” – spotkanie edukacyjne w Wielkopolskim Centrum Onkologii dla członków Stowarzyszenia Osób z Nowotworami Głowy i Szyi, pacjentów i ich rodzin na temat rehabilitacji, opieki pielęgniarskiej oraz form wsparcia po leczeniu onkologicznym w rejonie głowy i szyi.

W tym roku, VII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi został objęty Patronatem honorowym przez: Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Pana Marka Woźniaka, Prezydenta Miasta Poznania – Pana Jacka Jaśkowiaka, Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola  Marcinkowskiego w Poznaniu, Wielkopolską Izbę Lekarską, Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu oraz Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne.