(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej eRejestracja i eWyniki Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
Razem wygramy z rakiem

W dniach od 25 do 31 maja obchodzić będziemy Europejski Tydzień Walki z Rakiem, w tym czasie warto zastanowić się nad przyczynami wzrostu zachorowalności i umieralności na nowotwory oraz możliwościami profilaktyki w tym zakresie.

W 2015 roku rozpoznano w Polsce ponad 163 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz ponad 100 tys. zgonów nimi spowodowanych. Tym samym nowotwory stanowią obecnie drugą (po chorobach układu krążenia), przyczynę zgonów w Polsce, a do 2035 roku liczba nowych zachorowań może przekroczyć 200 tys., a zgonów 133 tys. Czy można zmienić ten niekorzystny trend?

Istnieją niezbite dowody na to, że nowotworom złośliwym można zapobiegać (80-90% zachorowań na nowotwory złośliwe w populacjach zachodnich można przypisać czynnikom środowiskowym, rozumianym w szerokim sensie jako nawyki żywieniowe i zachowania społeczno-kulturowe). Dlatego w 1997 roku, Komisja Ekspertów UE stworzyła Europejski Kodeks Walki z Rakiem (zbiór prostych zaleceń, których przestrzeganie doprowadzić ma do obniżenia zachorowalności i umieralności na nowotwory). Aktualna wersja Kodeksu (z 2014 r.) to 12 zaleceń:

 1. Nie pal! Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
 2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
 3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
 4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
 5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia:
 • jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców,
 • ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych,
 • unikaj przetworzonego mięsa, ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.
 1. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.
 2. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium.
 3. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
 4. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
 5. Kobiety powinny pamiętać o tym, że karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią. Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
 6. Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko:
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków),
 • wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt).
 1. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania:
 • raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet),
 • raka piersi (u kobiet),
 • raka szyjki macicy (u kobiet).

Najbardziej oczywistym sposobem zapobiegania zgonom z powodu nowotworów jest opracowanie metod: zapobiegania wystąpieniu choroby, wczesnego wykrycia oraz skutecznego leczenia. Zmiana stylu życia społeczeństwa na zdrowy w ciągu 10-20 lat powinna skutkować istotnym obniżeniem zachorowalności na nowotwory a masowa zgłaszalność na badania przesiewowe zwiększy efektywność leczenia i poprawi wskaźniki 5-letnich przeżyć.