(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej eRejestracja i eWyniki Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
Warsztaty chirurgii onkologicznej – zabiegi rekonstrukcyjne i onkoplastyczne w leczeniu raka piersi – Podsumowanie

 

W dniach 27-28 października 2017 roku, a więc praktycznie na samo zakończenie miesiąca świadomości raka piersi, odbyły się w Wielkopolskim Centrum Onkologii „Warsztaty chirurgii onkologicznej – zabiegi rekonstrukcyjne i onkoplastyczne w leczeniu raka piersi”. Warsztaty stały się wydarzeniem cyklicznym i odbyły się w naszym Centrum już po raz siódmy. Organizacją ich zajął się zespół Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi, kierowany przez dr n. med. Janusza Wasiewicza.

Dwa dni warsztatowe przebiegły bardzo intensywnie. Krótkie części wykładowe prowadzone przez naszych gości – dr Marka Budnera (Mentora całego wydarzenia), prof. Henryka Witmanowskiego i dr Olivera Budnera wprowadziły uczestników w istotne aspekty wiedzy, począwszy od anatomii piersi, poprzez proste i zaawansowane techniki rekonstrukcji i onkoplastyki gruczołu piersiowego, po problemy i odrębności postępowania z rakiem piersi u kobiet młodych. Każdy z zabiegów, stanowiących najważniejszą część naszego spotkania, poprzedzony był rozmową z pacjentką dotyczącą jej oczekiwań odnośnie do  leczenia a następnie dokładnie i precyzyjnie wykonanym planowaniem, stanowiącym klucz do sukcesu w chirurgii piersi. Planowanie pokazane zostało także uczestnikom warsztatów, z bezpośrednim komentarzem problemów i wątpliwości autorstwa dr Marka Budnera. Większość godzin warsztatowych wypełniły zabiegi na sali operacyjnej, z bezpośrednią transmisją na salę audytoryjną naszego Centrum, co umożliwiało uczestnikom analizę sytuacji w czasie rzeczywistym oraz dyskusję i wymianę poglądów z operatorem – doświadczenie nieocenione. W trakcie warsztatów przeprowadzono łącznie osiem zabiegów – cztery zabiegi oszczędzające pierś (od najprostszych technik chirurgicznych do zaawansowanej onkoplastyki z rotacją płatów czy podniesieniem piersi), dwa zabiegi mastektomii z oszczędzeniem skóry i kompleksu otoczkowo-brodawkowego z jednoczasową rekonstrukcją (z wykorzystaniem macierzy bezkomórkowej w jednej z nich) oraz dwa zabiegi symetryzacji piersi po poprzednich rekonstrukcjach, pokazujące ile wysiłku i doświadczenia wymaga odpowiednie zaplanowanie tego typu operacji, zwłaszcza przy wykorzystywaniu płatów do rekonstrukcji gruczołu piersiowego.

Warsztaty pokazały aktualne trendy i możliwości chirurgicznego leczenia raka gruczołu piersiowego. Spotkanie, będące polem do wzajemnej nauki i wymiany doświadczeń podsumować można tylko w jeden sposób – standardy postępowania chirurgicznego i onkologicznego w oparciu o aktualny stan wiedzy mogą iść tylko w jednym kierunku – satysfakcji z leczenia naszych pacjentek. Do zobaczenia w Poznaniu za rok!

 

Przygotował

Dr n. med. Piotr Nowaczyk

Oddział Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi

Wielkopolskie Centrum Onkologii