Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

BUDOWA OŚRODKA RADIOTERAPII NA TERENIE WYDZIELONYM ZE SZPITALA SPECJALISTYCZNEGO W PILE PRZY UL. RYDYGIERA, W SKŁAD KTÓREGO WCHODZĄ: CZĘŚĆ BUNKROWA, CZĘŚĆ DIAGNOSTYCZNA I PORADNIE, HOSTEL DLA PACJENTÓW, WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU I INFRASTRUKTURĄ TECHNICZNĄ UZBROJENIA TERENU ORAZ PRZEBUDOWA (MODERNIZACJA Z ROZBUDOWĄ CZĘŚCI ELEKTROENERGETYCZNEJ) ISTNIEJĄCEJ STACJI TRANSFORMATOROWEJ.

Numer zamówienia:

350/74/2015

« Powrót do szczegółów zamówienia

odpowiedzi na pytania

Poznań, dnia 06.11.2015
EZ/350/74/2015/1242


Wg rozdzielnika:
do wszystkich zainteresowanych i uczestników postępowania o zamówienie publiczne; dotyczy: przetargu nieograniczonego nr EZ/350/74/2015 BUDOWA OŚRODKA RADIOTERAPII NA TERENIE WYDZIELONYM ZE SZPITALA SPECJALISTYCZNEGO W PILE PRZY UL. RYDYGIERA, W SKŁAD KTÓREGO WCHODZĄ: CZĘŚĆ BUNKROWA, CZĘŚĆ DIAGNOSTYCZNA I PORADNIE, HOSTEL DLA PACJENTÓW, WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU I INFRASTRUKTURĄ TECHNICZNĄ UZBROJENIA TERENU ORAZ PRZEBUDOWA (MODERNIZACJA Z ROZBUDOWĄ CZĘŚCI ELEKTROENERGETYCZNEJ) ISTNIEJĄCEJ STACJI TRANSFORMATOROWEJ

Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż wpłynęły zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, na które udzielamy odpowiedzi.

PYTANIE
Wykonawca wskazać jest w obowiązku, iż zgodnie z rozdziałem XIII SIWZ pkt.1 i 4 cena, jaką ma zaoferować wykonawca, jest ceną ryczałtową i ma być obliczona zgodnie z formularzem ofertowym i cenowym stanowiącym załącznik do SIWZ, którego wykonawca nie ma prawa zmieniać.
Wskazać jednak należy, iż z odpowiedzi Zamawiającego wynika, iż oczekuje on wykonania robót w ilościach innych niż przewidziane w formularzu ofertowym i cenowym stanowiącym załącznik do SIWZ.
Zatem Wykonawca wnosi o jednoznaczne udzielenie odpowiedzi, czy jeżeli z odpowiedzi Zamawiającego udzielonych w trakcie postępowania wynika, iż ilość robót, którą zgodnie ze SIWZ należy uwzględnić w kosztorysie ofertowym będzie inna (niższa lub wyższa) od ilości robót jaka faktycznie zostanie wykonana przy realizacji zadania, to czy różnica wynikająca z ilości pomiędzy ujętą w kosztorysie ofertowym, a faktycznie wykonaną będzie rozliczana pomiędzy Zamawiającym, a Wykonawcą przy zastosowaniu ceny jednostkowej z kosztorysu ofertowego?
Jeżeli nie, to Wykonawca wnosi o zmianę wynagrodzenia z ryczałtowego na kosztorysowe, co pozwoli na uwzględnienie wyjaśnień od Zamawiającego w zakresie ilości robót, jakie mają być wycenione w ofercie.

ODPOWIEDŹ
Wyjaśnić należy, że cena jaką ma zaoferować Wykonawca, jest ceną ryczałtową, natomiast nieprawdą jest, że ma być ona obliczona zgodnie z formularzem cenowym, którego Wykonawca nie ma prawa zmieniać. Byłoby to w sprzeczności z istotą ceny ryczałtowej. Zapis o formularzu cenowym, stanowiącym załącznik do SIWZ, był pomyłką, którą Zamawiający skorygował w modyfikacji SIWZ ogłoszonej w dniu 5.10.2015r. Za wszelkie niedogodności związane z powyższą pomyłką Zamawiający przeprasza zainteresowanych. Zgodnie z definicją ceny ryczałtowej, przywołaną w aktualnej wersji formularza ofertowego, jest ona tworzona na podstawie dokumentacji projektowej i wiedzy technicznej Oferenta, niezależnie od stopnia dokładności przedmiarów robót, które stanowią materiał pomocniczy. W świetle powyższego wyjaśnienia, dalsze wywody zawarte w pytaniu stają się bezprzedmiotowe.


PYTANIE
Zgodnie z odpowiedzią z dnia 30.10.2015r. np. dotycząca pytania nr 25 (ująć w wycenie rozbiórkę nawierzchni utwardzonej o pow. 546 m2), nr 30 (uwzględnić w kosztach odwodnienia liniowego dwóch ciągów typ 150 dł. 23,0m i 5m), nr 62 (uwzględnić w kosztach odwodnienia liniowego dwóch ciągów typ 150 dł. 23,0m i 5m w klasie D400) , nr 75 (należy uzupełnić przedmiar zgodnie z projektem) w kosztach należy ująć elementy, których brak w przedmiarze. W którym miejscu należy ująć brakujące pozycje? Czy tak jak w odpowiedzi do pytania 67 na końcu każdego kosztorysu, czy Zamawiający przewiduje zamieszczenie skorygowanych przedmiarów obejmujących brakujące elementy?
Jednocześnie w odpowiedzi na pytanie 78 Zamawiający nie wyraża zgody na propozycję Wykonawcy aby była możliwość wprowadzenia na końcu kosztorysu pozycji dotyczących robót dodatkowych oraz modyfikacji ilości w pozycjach kosztorysu ofertowego.
Prosimy o jednoznaczne stanowisko w jaki sposób i w jakim miejscu mają być wprowadzone pozycje przedmiarów, których brak a które zgodnie z odpowiedziami należy ująć w ofercie.

ODPOWIEDŹ
Zgodnie z wcześniej udzielonymi odpowiedziami, elementy których brak w przedmiarze, należy ująć na końcu każdego kosztorysu. Ze względu na znaczną liczbę zgłoszonych poprawek do przedmiarów robót we wszystkich branżach, Zamawiający nie przewiduje ponownego edytowania całościowych skorygowanych przedmiarów obejmujących wszystkie poprawione i uzupełnione elementy, gdyż wymagałoby to nieuzasadnionego wydłużenia czasu postępowania. Tym niemniej wszystkie zgłoszone w terminie poprawki są przez Zamawiającego merytorycznie rozpatrzone i ujęte w publikowanych odpowiedziach.
Wyjaśnić należy, że odpowiedź na pytanie 78 dotyczyła propozycji, aby zrezygnować z obowiązku zawiadamiania Zamawiającego o dostrzeżonych rozbieżnościach w projektach i przedmiarach. Pozostawienie zapisów SIWZ w tym zakresie jako obowiązujących, nie ogranicza możliwości wprowadzania modyfikacji do kosztorysów ofertowych, pod warunkiem zawiadomienia o tym Zamawiającego poprzez zadanie stosownego pytania. Ze względu na konieczność przeprowadzenia procedury przetargowej w normatywnych ramach czasowych, uwzględnione będą jedynie pytania zadane w okresie od publikacji ogłoszenia o zamówieniu w dniu 23.09.2015 r. do dnia 2.11.2015 r.

Brak możliwości zadawania pytań Zamawiającemu po tym terminie nie zwalnia Oferentów z obowiązku uwzględnienia w ofercie wszystkich elementów niezbędnych do prawidłowego wykonania przedmiotu zamówienia. W praktyce oznacza to, że po dniu 2.11.2015r. Oferent może dokonywać niezbędnych jego zdaniem korekt i uzupełnień w kosztorysach ofertowych bez zadawania pytań Zamawiającemu.

UWAGA:
Ocena oferty przez Zamawiającego zostanie dokonana w oparciu o wymagania zawarte w specyfikacji z uwzględnieniem niniejszych odpowiedzi na pytania.


Z poważaniem,
z-ca Dyr. ds. ekonomiczno- eksploatacyjnych



inż. Małgorzata Kołodziej- Sarna

Pismo przygotował: Sylwia Krzywiak, Dział zamówień publicznych i zaopatrzenia, tel. 061 8850 644

« Powrót do szczegółów zamówienia