Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

BUDOWA OŚRODKA RADIOTERAPII NA TERENIE WYDZIELONYM ZE SZPITALA SPECJALISTYCZNEGO W PILE PRZY UL. RYDYGIERA, W SKŁAD KTÓREGO WCHODZĄ: CZĘŚĆ BUNKROWA, CZĘŚĆ DIAGNOSTYCZNA I PORADNIE, HOSTEL DLA PACJENTÓW, WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU I INFRASTRUKTURĄ TECHNICZNĄ UZBROJENIA TERENU ORAZ PRZEBUDOWA (MODERNIZACJA Z ROZBUDOWĄ CZĘŚCI ELEKTROENERGETYCZNEJ) ISTNIEJĄCEJ STACJI TRANSFORMATOROWEJ.

Numer zamówienia:

350/74/2015

« Powrót do szczegółów zamówienia

Odpowiedzi na pytania

Poznań, dn. 02.11.2015r

EZ/350/74/2015/1228


Wg rozdzielnika


Dot. przetargu nieograniczonego nr 350/74/2015 na:
BUDOWĘ OŚRODKA RADIOTERAPII NA TERENIE WYDZIELONYM ZE SZPITALA SPECJALISTYCZNEGO W PILE PRZY UL. RYDYGIERA, W SKŁAD KTÓREGO WCHODZĄ: CZĘŚĆ BUNKROWA, CZĘŚĆ DIAGNOSTYCZNA I PORADNIE, HOSTEL DLA PACJENTÓW, WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU I INFRASTRUKTURĄ TECHNICZNĄ UZBROJENIA TERENU ORAZ PRZEBUDOWA (MODERNIZACJA Z ROZBUDOWĄ CZĘŚCI ELEKTROENERGETYCZNEJ) ISTNIEJĄCEJ STACJI TRANSFORMATOROWEJ.


Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu odpowiada niniejszym na pytania złożone do podanego w tytule przetargu, na które udzielił poniższych odpowiedzi.
Na pozostałe pytania odpowiedzi zostaną udzielone niezwłocznie odrębnym pismem.


Pytanie: 1
1. Dotyczy: Instalacja gazów medycznych
W przedmiarze nie uwzględniono: przebić przez ściany, wykuwania bruzd, przejść p-poż, złączek redukcyjnych. Proszę o korektę przedmiaru.
Odp.: Wykonawca ma obowiązek wycenić wszelkie dodatkowe roboty. Prosimy o zwrócenie uwagi na projekt architektury w którym znajdują się przebicia i przejścia przez ściany, ze względu na specyfikę budynku, są one wykonywane w innych branżach.

Pytanie: 2
2. Dotyczy: Instalacja gazów medycznych
W przedmiarze znacznie zawyżono ilość trójników (60 trójników Ø12 oraz 80 trójników Ø15). Z rysunku wynika, że prawidłowa ilość to: 14 trójników Ø12 oraz 3 trójniki Ø15. Proszę o korektę przedmiaru.
Odp.: W załączeniu poprawiony przedmiar. Zmieniono ilość trójników dla rury Ø12 i Ø15 mm na ilość wskazaną przez pytającego.

Pytanie 3
W projekcie wykonawczym wykończenia wnętrz mowa o odbojnica i narożnikach ochronnych, których montaż jest po stronie Oferenta. Brak jednak kosztorysu ofertowego na w/w zakres. Prosimy o zamieszczenie odpowiedniego kosztorysu ofertowego.
Odpowiedź: Przedmiary i kosztorysy dla zakresu związanego z montażem elementów ochrony ścian (odbojoporęcze, taśmy i narożniki ochronne) zostały uzupełnione i stanowią załącznik do niniejszego pisma.

Pytanie 4
W projekcie wykonawczym zagospodarowania terenu jest mowa o murkach oporowych, które powyżej terenu +/-0,00 (widoczne elementy) wykonane są z betony architektonicznego B37 (rys. OR_PW_PZT_04_Mała architektura), jednak w przedmiarze ten beton jest nie uwzględniony. Prosimy/Wnosimy o skorygowanie kosztorysu ofertowego.
Odpowiedź: Przedmiary i kosztorysy dla zakresu związanego z wykonaniem murków oporowych w widocznych partiach z betonu architektonicznego zostały skorygowane i stanowią załącznik do niniejszego pisma.

Pytanie 5
W projekcie wykonawczym zagospodarowania terenu na rys. OR_PW_PZT_04_Mała architektura w detalu ławki mur oporowy ma szerokość 20cm, natomiast w kosztorysie w dziale „1.3.1 Ławka” pozycja 32 i 33 daje w sumie 15cm. Prosimy/Wnosimy o skorygowanie kosztorysu ofertowego.
Odpowiedź: Przedmiary i kosztorysy dla zakresu związanego z wykonaniem w detalu ławki murku oporowego o grubości 20 cm zostały skorygowane i stanowią załącznik do niniejszego pisma.

Pytanie 6
Pytanie nr 3
Brak w przedmiarze odbojnic i osłon przeciwuderzeniowych, zabezpieczeń narożników i ścian. Prosimy o uzupełnienie przedmiaru lub wskazanie gdzie dopisać brakujące roboty.
Odpowiedź: Przedmiary i kosztorysy dla wskazanego w pytaniu zakresu dotyczącego architektury wnętrz (zabezpieczenia narożników i ścian, odbojoporęcze, a także wewnętrzny system informacji wizualnej, obrazy z laminatu kompaktowego) zostały uzupełnione i stanowią załącznik do pisma.

Pytanie 7
Czy w zakresie oferty ująć system informacji wizualnej, obrazy i odbojniki pokazane na rysunkach wykończenia wnętrz? Wymienionych materiałów nie ujęto w przedmiarach.
Odpowiedź: Tak. Wymienione elementy wykończenia wnętrz należy wycenić na podstawie przedmiarów uzupełniających załączonych do niniejszych odpowiedzi.

Pytanie 8
Prosimy o przekazanie poprawionych przedmiarów robót niezbędnych do wyceny.
Odp. : Zamawiający przekazuje poprawione przedmiary robót, które są dostępne na stronie w osobnych plikach.

Pytanie nr 9: W opisie technicznym do projektu zaprojektowano separator koalestencyjny o przepustowości 40 dm3/s, a na planie sytuacyjnym opisano separator 10/100 co może sugerować, że jest to separator lamelowy. Proszę o określenie typu i wielkość separatora.
Odpowiedź: Należy wycenić Separator lamelowy 10/100, osadnik o pojemności 2,0m3

Pytanie nr 10: W opisie technicznym zaprojektowano studnie rewizyjne betonowe prefabrykowane z kręgów betonowych Dn 1000 mm z betonu kl.
C 35/45 o w/c 0,45 , cement siarczanoodpornym CEM III A 42,5 lub HSR
42,5 , a w załączonym przedmiarze robót uwzględniono studnie rewizyjne z polimerobetonu. Proszę o określenie rodzaju materiału dla studni rewizyjnych Dn 1000 mm i Dn 1200 mm.
Odpowiedź: Studnie prefabrykowane z kręgów betonowych, zgodnie z opisem technicznym.

Pytanie nr 11: Proszę o zweryfikowanie ilości i średnic studzienek rewizyjnych np.
studzienki D3 i D4 mają śred. 1000 mm z dolotami o średnicy 600, 200 i
160 mm oraz wylotem średnicy 600 mm co jest technicznie nie możliwe z osadzeniem przejść szczelnych w tak małej średnicy studni.
W PT studzienek rewizyjnych średnicy Dn 1000 i Dn 1200 mm jest w sumie
14 szt. w przedmiarze 15 szt.
Odpowiedź: Średnice studni D3 – D4 należy przyjąć jako dn1200, dn 1200-9szt , dn 1000-6szt.

Pytanie nr 12: Na rysunku schematów węzłów wodociągowych i zestawieniu kształtek żeliwnych uwzględniono odmienną niż w przedmiarze robót ilość zasuw i kształtek żeliwnych.
W zestawieniu :
- zasuwy Dn 150 – 5 szt.
- zasuwy Dn 100 – 2 szt.
- zasuwy Dn 80 – 3 szt. ( 4 szt. wg. schematu)
- trójniki żeliwne Dn 100 – 1 szt.
- trójniki żeliwne Dn 100/80 – 1 szt.
- trójniki żeliwne Dn 80/80 – 1 szt.
- trójniki żeliwne Dn 150/150 – 3 szt.
- zwężki żeliwne 150/100 – 1 szt.

a w przedmiarze :
- zasuwy Dn 150 – 1 szt.
- zasuwy Dn 100 – 1 szt.
- zasuwy Dn 80 – BRAK
- trójniki żeliwne Dn 100 – 1 szt.
- trójniki żeliwne Dn 100/80 – 2 szt.
- trójniki żeliwne Dn 80/80 – BRAK
- trójniki żeliwne Dn 150/150 – BRAK
- trójniki żeliwne Dn 150/100 – 1 szt.
- zwężki żeliwne 150/100 – BRAK
Odpowiedź: Ilości i rodzaje kształtek należy przyjąć zgodnie z zestawieniem na rys OR_PW_Sz_05.

Pytanie nr 13 W przedmiarze na wewnętrzne instalacje wod-kan w pozycji 7, 8, 9 należy wycenić otulinę poliuretanową PUR. W opisie technicznym w zakresie instalacji wod-kan jest zapis, że przewody p.poż zaizolować pianką (PE?). Jaką otulinę należy przyjąć w wycenie. Proszę o ewentualną zmianę przedmiaru w tym zakresie.
Odpowiedź: Należy przyjąć otulinę taką jak w projekcie.

Pytanie nr 14: W przedmiarze Według zapisów SIWZ kosztorysy ofertowe należy dołączyć przy składaniu ofert. Proszę o informację czy przedmiary udostępnione przez Zamawiającego można modyfikować, dodawać pozycje w przypadku rozbieżności z projektem czy należy ściśle trzymać się przedmiarów?
Odpowiedź:
Tak, przedmiary udostępnione przez Zamawiającego można w razie potrzeby modyfikować, pod warunkiem zgłoszenia zamiaru takiej zmiany Zamawiającemu, w formie pytania. Postępowanie w takim przypadku zostało szczegółowo wyjaśnione w odpowiedzi na pytanie nr 4., opublikowanej na stronie internetowej zamawiającego w dniu 30.09.2015 r.
Pytanie nr 15: W kosztorysach jakiej branży należy wycenić uchwyty i siedziska dla niepełnosprawnych?
Odpowiedź:
Uchwyty i siedziska dla niepełnosprawnych w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych nie wchodzą w zakres zamówienia i nie należy ich wyceniać.
Pytanie nr 16: Na rysunku instalacji wod-kan (OR-PW_WK_01) widoczny jest zawór antyskażeniowy GA, jednak wg odnośnika-opisu na rysunku oraz przedmiaru jest to zawór antyskażeniowy BA. Jakie zawór antyskażeniowy należy wycenić, GA czy BA? Proszę o ewentualną zmianę przedmiaru w tym zakresie.
Odpowiedź: Należy zawór antyskażeniowy BA.

Pytanie nr 17: W przedmiarze robót dotyczących gazów medycznych pojawia się pozycja „Medyczne rurociągi miedziane o śr. zew. 15 mm x 0,7 mm zgodnie z EN 13348 z aprobatą CE”. Jest to nietypowy wymiar rur. Z tą normą zgodne są również rurociągi o średnicy 15 x 1 mm, których dostępność jest dużo wyższa. Czy zamawiający dopuszcza rurociągi 15 x 1 mm?
Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza inne grubości ścianek pod warunkiem spełnienia wymagań normy EN 13348:2008 oraz pod warunkiem, że rura będzie oznakowana znakiem CE dla dyrektywy 93/42/EEC. Zgodnie z siwz.

Pytanie nr 18
W opisie technicznym do projektu zaprojektowano sperator koalestencyjny o przepustowości 40 dm3/s, a na planie sytuacyjnym opisano separator 10/100 co może sugerować, że jest to separator lamelowy. Proszę o określenie typu i wielkość separatora.
Odpowiedź: Separator lamelowy 10/100, osadnik o pojemności 2,0m3

Pytanie nr 19
W opisie technicznym zaprojektowano studnie rewizyjne betonowe prefabrykowane z kręgów betonowych Dn 1000 mm z betonu kl. C 35/45 o w/c 0,45 , cement siarczanoodpornym CEM III A 42,5 lub HSR 42,5 , a w załączonym przedmiarze robót uwzględniono studnie rewizyjne z polimerobetonu. Proszę o określenie rodzaju materiału dla studni rewizyjnych Dn 1000 mm i Dn 1200 mm.
Odpowiedź: Studnie prefabrykowane z kręgów betonowych zgodnie z opisie technicznym.


Pytanie nr 20
Proszę o zweryfikowanie ilości i średnic studzienek rewizyjnych np. studzienki D3 i D4 mają śred. 1000 mm z dolotami o średnicy 600, 200 i 160 mm oraz wylotem średnicy 600 mm co jest technicznie nie możiwe z osadzeniem przejść szczelnych w tak małej średnicy studni. W PT studzienek rewizyjnych średnicy Dn 1000 i Dn 1200 mm jest w sumie 14 szt. w przedmiarze 15 szt.
Odpowiedź: Średnice studni D3 – D4 należy przyjąć jako dn1200, dn 1200-9szt , dn 1000-6szt

Pytanie nr 21
Na rysunku OR_PW_Sz_05 schematów węzłów wodociagowych i zestawieniu kształtek żeliwnych uwzględniono odmienną niż w przedmiarze robót ilość zasuw i kształtek żeliwnych.
W zestawieniu :
- zasuwy Dn 150 – 5 szt.
- zasuwy Dn 100 – 2 szt.
- zasuwy Dn 80 – 3 szt. ( 4 szt. wg. schematu)
- trójniki żeliwne Dn 100 – 1 szt.
- trójniki żeliwne Dn 100/80 – 1 szt.
- trójniki żeliwne Dn 80/80 – 1 szt.
- trójniki żeliwne Dn 150/150 – 3 szt.
- zwężki żeliwne 150/100 – 1 szt.

a w przedmiarze :
- zasuwy Dn 150 – 1 szt.
- zasuwy Dn 100 – 1 szt.
- zasuwy Dn 80 – BRAK
- trójniki żeliwne Dn 100 – 1 szt.
- trójniki żeliwne Dn 100/80 – 2 szt.
- trójniki żeliwne Dn 80/80 – BRAK
- trójniki żeliwne Dn 150/150 – BRAK
- trójniki żeliwne Dn 150/100 – 1 szt.
- zwężki żeliwne 150/100 – BRAK
W związku z tym, że wszelkie zmiany ilościowe w przedmiarze robót muszą być poprzedzone zadaniem pytań i uzyskaniem odpowiedzi na nie, proszę o podanie prawidłowych ilości w/w materiałów.
Odpowiedź: Ilości i rodzaje kształtek należy przyjąć zgodnie z zestawieniem na rys OR_PW_Sz_05.

Pytanie nr 22
W przedmiarze wentylacji występują kratki higieniczne 300x300mm, prosimy o wskazanie w jakich miejscach mają być zamontowane.
Odpowiedź: W projekcie nie występują kratki higieniczne.

Pytanie nr 23
Prosimy o wskazanie w jakiej pozycji należy uwzględnić wycenę systemów klimatyzacji
Odpowiedź: Brakujące dodatkowe pozycje należy ująć na końcu kosztorysu ofertowego.

Pytanie nr 24
W branży wentylacji wg specyfikacji materiałowej mamy:
Przepustnice do kanałów okrągłych d = 100mm - 0 szt.
Przepustnice do kanałów okrągłych d = 125mm - 68 szt.
Przepustnice do kanałów okrągłych d = 160mm - 13 szt.
Przepustnice do kanałów okrągłych d = 200mm - 33 szt.
Przepustnice do kanałów okrągłych d = 250mm - 6 szt.
Przepustnice do kanałów okrągłych d = 315mm - 1 szt.
Przepustnice prostokątne do 2000mm - 41 szt
Przepustnice prostokątne powyżej 2000mm - 3 szt
Zawory wentylacyjne d =125 - 25 szt.
Zawory wentylacyjne d =160 - 38 szt.
Zawory wentylacyjne d =200 - 1 szt.
Kanałowa klapa wentylacji pożarowej d=100 szt. 1
Kanałowa klapa wentylacji pożarowej d=125 szt 11
Kanałowa klapa wentylacji pożarowej d=160 szt 1
Kanałowa klapa wentylacji pożarowej 200-400 szt. 6
Kanałowa klapa wentylacji pożarowej 200-700 szt. 4
Kanałowa klapa wentylacji pożarowej 400-400 szt. 2
Kanałowa klapa wentylacji pożarowej 250-700 szt. 1
Kanałowa klapa wentylacji pożarowej 200-900 szt. 1
Kanałowa klapa wentylacji pożarowej 350-600 szt. 1
Kanałowa klapa wentylacji pożarowej 250-400 szt. 2
Kanałowa klapa wentylacji pożarowej 300-600 szt. 1
Nawiewnik szczelinowyD=160L=800szt.=4 4 - szczelinowe
Nawiewnik szczelinowyD=125L=1800szt.=6 1 - szczelinowe
Nawiewnik szczelinowyD=125L=1800szt.=12 1 - szczelinoweL=1000szt.=5 2 - szczelinowe
Nawiewnik szczelinowyD=125L=1800szt.=6 1 - szczelinoweL=1000szt.=2 2 - szczelinowe
Nawiewnik szczelinowyD=125L=500szt.=8 2 - szczelinoweL=1500szt.=6 1 - szczelinowe
Nawiewnik szczelinowyD=200L=1800szt.=1 3 - szczelinowe
Nawiewnik szczelinowyD=160L=500szt.=4 3 - szczelinowe
Nawiewnik szczelinowyD=200L=1200szt.=5 4 - szczelinowe
Wywiewnik szczelinowyD=125L=1800szt.=2 1 - szczelinowe
Wywiewnik szczelinowyD=200L=1800szt.=2 3 - szczelinowe
Wywiewnik szczelinowyD=100L=1000szt.=2 1 - szczelinowe
Wywiewnik szczelinowyD=160L=800szt.=2 4 - szczelinowe
Wywiewnik szczelinowyD=125L=1000szt.=3 2 - szczelinowe
Wywiewnik szczelinowyD=125L=1800szt.=2 1 - szczelinoweL=1000szt.=2 2 - szczelinowe
Wywiewnik szczelinowyD=200L=1800szt.=1 3 - szczelinoweL=1500szt.=1 3 - szczelinowe
Wywiewnik szczelinowyD=125L=1500szt.=2 1 - szczelinoweL=1000szt.=2 2 - szczelinowe
Wywiewnik szczelinowyD=200L=1200szt.=5 4 - szczelinowe
"długości i ilości szczelin nawiewników/wywiewników zostały wyczytane z projektu bo specyfikacja materiałowa nie określa tych danych"

Według przedmiaru mamy:
Przepustnice do kanałów okrągłych d = 100mm - 2 szt.
Przepustnice do kanałów okrągłych d = 125mm - 54 szt.
Przepustnice do kanałów okrągłych d = 160mm - 13 szt.
Przepustnice do kanałów okrągłych d = 200mm - 26 szt.
Przepustnice do kanałów okrągłych d = 250mm - 4 szt.
Przepustnice do kanałów okrągłych d = 315mm - 2 szt.
Przepustnice prostokątne do 2000mm - 37 szt
Przepustnice prostokątne powyżej 2000mm - 4 szt
Zawory wentylacyjne d =125 - 64 szt.
Zawory wentylacyjne d =160 - 2 szt.
Zawory wentylacyjne d =200 - 0 szt.
Klapa p.poż. systemu 1400*600 mm EIS 60 wyposażona w siłownik stanowiący układ napędowy. Zasilanie siłownika 24V lub 230V. Szt. 4
Klapa p.poż. systemu N5 400x250mm EIS 120 wyposażona w siłownik stanowiący układ napędowy. Zasilanie siłownika 24V lub 230V.szt 2
Klapa p.poż. systemu N5 układu NW2 750x200mm EIS 120 wyposażona w siłownik stanowiący układ napędowy. Zasilanie siłownika 24V lub 230V. Szt 1
Klapa p.poż. systemu W1 układu NW1 400x200mm EIS 120 wyposażona w siłownik stanowiący układ napędowy. Zasilanie siłownika 24V lub 230V szt. 10
Klapa p.poż. systemu W1 układu NW1 400x400mm EIS 120 wyposażona w siłownik stanowiący układ napędowy. Zasilanie siłownika 24V lub 230V szt. 2
Klapa p.poż. systemu W15 900x200mm EIS 60 wyposażona w siłownik stanowiący układ napędowy. Zasilanie siłownika 24V lub 230V. szt. 1
Klapa p.poż. systemu W6 600x300mm EIS 120 wyposażona w siłownik stanowiący układ napędowy. Zasilanie siłownika 24V lub 230V. szt. 1
Klapa p.poż. systemu W6 600x350mm EIS 120 wyposażona w siłownik stanowiący układ napędowy. Zasilanie siłownika 24V lub 230V. szt. 1
Klapa p.poż. układu wywiewu indywidualnego dn 100mm EIS 60 wyposażona w siłownik stanowiący układ napędowy. Zasilanie siłownika 24V lub 230V. szt. 1
Klapa p.poż. układu wywiewu indywidualnego dn 125mm EIS 60 wyposażona w siłownik stanowiący układ napędowy. Zasilanie siłownika 24V lub 230V. szt. 5
Nawiewnik szczelinowy d 100 szt. 4
Nawiewnik szczelinowy d 125 szt. 94
Nawiewnik szczelinowy d 160 szt. 16
Nawiewnik szczelinowy d 200 szt. 30
Nawiewnik/wywiewnik 1-o szczelinowy, izolowany o długości 1000mm Typ NSAL-1/SRt L=1000mm, szt.1
Nawiewnik/wywiewnik 1-o szczelinowy, izolowany o długości 1500mm Typ NSAL-1/SRt L=1500mm, szt.1
Nawiewnik/wywiewnik 1-o szczelinowy, izolowany o długości 1800mm Typ NSAL-1/SRt L=1800mm, szt.1
Nawiewnik/wywiewnik 2-o szczelinowy, izolowany o długości 1000mm Typ NSAL-2/SRt L=1000mm, szt.1
Nawiewnik/wywiewnik 2-o szczelinowy, izolowany o długości 1800mm Typ NSAL-2/SRt L=1800mm, szt.1
Nawiewnik/wywiewnik 2-o szczelinowy, izolowany o długości 500mm Typ NSAL-2/SRt L=500mm, szt.1
Nawiewnik/wywiewnik 3-o szczelinowy, izolowany o długości 1500mm Typ NSAL-3/SRt L=1500mm, szt.1
Nawiewnik/wywiewnik 3-o szczelinowy, izolowany o długości 1800mm Typ NSAL-3/SRt L=1800mm, szt.1
Nawiewnik/wywiewnik 3-o szczelinowy, izolowany o długości 500mm Typ NSAL-3/SRt L=500mm, szt.1
Nawiewnik/wywiewnik 4-o szczelinowy, izolowany o długości 1200mm Typ NSAL-4/SRt L=1200mm, szt.1
Nawiewnik/wywiewnik 4-o szczelinowy, izolowany o długości 800mm Typ NSAL-4/SRt L=800mm, szt.1


Prosimy o informację jakie ilości należy przyjąć do wyceny oraz w których pozycjach należy je uwzględnić.
Odpowiedź: Do wyceny należy przyjąć ilości zgodnie z projektem i specyfikacją materiałową , a brakujące pozycje ująć na końcu kosztorysu ofertowego.

Pytanie nr 25: Proszę o weryfikację ilości licowania ścian płytkami z cegły ręcznie formowanej, w przedmiarze robót wykończeniowych jest to 58,35 m2. Wg projektu wykonawczego ściany licowane płytkami znajdują się w osi F (łącznie z klatką schodową wewnątrz) i Ł na parterze i piętrze. Ilość wg przedmiaru własnego ok 194,48 m2.
Odpowiedź: Skorygowano przedmiary i kosztorysy w pozycji 4.2.10 (dodano pozycje 4.2.10.1, 4.2.10.2). Płytki z cegły ręcznie formowanej znajdują się dodatkowo w pozycjach: 4.2.11. 4.2.15, 4.2.16.

Pytanie nr 26: Proszę o weryfikację ilości paneli kompozytowych na elewacji. Wg przedmiaru Zamawiającego ich suma to 73,43 m2 (nie licząc ościeży i pól nadokiennych), wg przedmiaru własnego to 96,87 m2.
Odpowiedź: Skorygowano przedmiary i kosztorysy w pozycji 4.2.8. Panele kompozytowe znajdują się dodatkowo w pozycji 4.2.9.

Pytanie nr 27: Na rysunku rzutu piwnicy w projekcie wykonawczym brakuje opisów drzwi – prosimy o uzupełnienie
Odpowiedź: Do niniejszego pisma załączamy rysunek nr OR_PW_03 – Rzut piwnicy w formacie pdf z poprawnie wyświetlonymi etykietami drzwi. Informujemy, że na przekazanym Inwestorowi rysunku w formacie dwg etykiety są widoczne w modelu – natomiast na arkuszu wydruku etykiety nie wyświetlają się poprawnie.

Pytanie nr 28: W przedmiarze drzwi na parterze wpisano dwie pozycje Ds1 i Ds2 (drzwi stalowe), których nie ma na zestawieniu stolarki – prosimy o wskazanie lokalizacji drzwi.
Odpowiedź: Drzwi Ds1 i Ds2 (drzwi stalowe) znajdują się na rzucie istniejącego budynku Pralni (rysunek nr OO_PW_Ar_06), w związku z dostosowaniem istniejącego w budynku Pralni korytarza do potrzeb komunikacji między Oddziałem Onkologii a Ośrodkiem Radioterapii. Zestawienie drzwi pokazano na rysunku nr OO_PW_Ar_07 pt. „Zestawienie stolarki i ślusarki drzwiowej w przebudowywanej części istniejącego korytarza pralni.”

Pytanie nr 29: W przedmiarze drzwi parterowych opisano DP1 jako stalowe przeszklone a w zestawieniu stolarki są aluminiowo-szklane. Czy wycenić je zgodnie z zestawieniem?
Odpowiedź: Drzwi DP1 należy wycenić, zgodnie z zestawieniem (rysunek nr OR_PW_Ar_08.2), jako aluminiowo-szklane w klasie odporności ogniowej min. EI60 (naświetle), EI 30 (drzwi).

Pytanie nr 30: W przedmiarze brakuje pozycji drzwi do bunkra 2 szt.
Odpowiedź: Drzwi Dak 1 i Dak2 do bunkrów akceleratorów należy ująć w ofercie, zgodnie z zestawieniem na rysunku nr OR_PW_Ar_08.3.
Jeżeli jakiekolwiek elementy projektu nie zostały ujęte w przedmiarze lub zostały błędnie obmierzone/zliczone - to należy je wycenić, zgodnie z projektem. Podstawą wyceny jest projekt, przedmiary stanowią jedynie pomoc. Zauważyliśmy, że w przedmiarach brakuje również drzwi D9a (parter).

Pytanie nr 31: W projekcie sanitarnych sieci zewnętrznych brak doboru separatora i osadnika. Brak również obliczeń umożliwiających taki dobór. Prosimy bardzo o uzupełnienie projektu.
Odpowiedź: Separator lamelowy 10/100, osadnik o pojemności 2,0m3

Pytanie nr 32: W projekcie brak zestawienia materiałów systemu podciśnieniowego odwodnienia dachu. Rysunki są niewystarczające do wyceny. Prosimy o uzupełnienie projektu w celu poprawnej wyceny na bazie sporządzonej przez zamawiającego dokumentacji.
Odpowiedź: W zależności od wybranego producenta sytemu odwodnienia zestawienie materiałów będzie różne. W projekcie zamieszczono aksonometrię instalacji odwodnienia dachu, co stanowi kompletny projekt.

Pytanie nr 33: Dot. pozycji 127 przedmiaru instalacji wewnętrznych wod-kan – odwodnienie dachu. Pozycja zawiera tylko materiał – 1 kpl. Czy dodać kolejną pozycję zawierającą robociznę , czy tez uwzględnić ją w poz. 127 ?
Odpowiedź: Należy dodać pozycję robocizny.
Pytanie nr 34: W przedmiarze robót budowlanych brakuje następujących zakresów robót:
a)okładziny z płyt kompozytowych oznaczonych w projekcie wykonawczym branży architektonicznej symbolem Sz6a, Sz6b,
b)okładziny z płytek klinkierowych oznaczonych w projekcie wykonawczym branży architektonicznej symbolem Sz8a, Sz8b.
Prosimy o uzupełnienie lub korekty przedmiarów robót o w/w zakresy.
Odpowiedź: Przedmiary i kosztorysy dla wskazanego w pytaniu nr 4 zakresu (okładziny z płyt kompozytowych, okładziny z płytek klinkierowych) zostały uzupełnione i skorygowane - stanowią załącznik do niniejszego pisma.
W pozycji 4.2.8. przedmiaru na Ośrodek Radioterapii powinno być wpisane oznaczenie Sz6b (a nie Sz6, które przypisane jest polom nadokiennym uwzględnionym w pozycji 4.3 przedmiaru) - bo wg rzutu Sz6b jest to właśnie opisany w przedmiarze poz. 4.2.8. odcinek ściany o szer. 70 cm (wnęka przy klatce schodowej w osi G/1 - z napisem) wykończony panelami kompozytowymi). Brakuje natomiast w przedmiarze dwóch z trzech zaprojektowanych elementów wykończenia elewacji oznaczonych symbolem Sz6b - dla okładzin przy wejściach (pod napisami przy budynku) - przy osi 2/Ł oraz 6/F. Detale dla elementów okładzin z napisami oznaczonych na rzutach symbolem Sz6b pokazano na rysunku „Detale fasady wentylowanej” nr OR_PW_Ar_14.1.
Pola nadokienne (oznaczone symbolami ścian Sz6 oraz Sz6a są uwzględnione w pozycji 4.3 i 4.4. przedmiaru). Detale dla pól nadokiennych Sz6 i Sz6a pokazano na rysunku „Detale obróbki okiennej” nr OR_PW_Ar_14.2.

W pozycji 4.2.10. przedmiaru na Ośrodek Radioterapii policzona jest jedynie elewacja ściany Sz8 - a brakuje w przedmiarze elewacji ściany Sz8a (która na rzutach widoczna jest w osi F (przy osi 6) oraz w osi Ł (przy osi 2). Ściany oznaczonej symbolem Sz8b nie ma w projekcie.
Pytanie nr 35:W przedmiarze robót budowlanych dotyczącym „architektury wnętrz” brakuje następujących zakresów robót:

a)zabezpieczenia narożników i ścian,
b)odbojoporęczy,
c)wewnętrznego systemu informacji wizualnej,
d)obrazów z laminatu kompaktowego.
Prosimy o uzupełnienie przedmiarów robót o w/w zakresy.
Odpowiedź: Przedmiary i kosztorysy dla wskazanego w pytaniu nr 5 zakresu dotyczącego architektury wnętrz (zabezpieczenia narożników i ścian, odbojoporęcze, wewnętrzny system informacji wizualnej, obrazy z laminatu kompaktowego) zostały uzupełnione i stanowią załącznik do niniejszego pisma.
Pytanie nr 36:Czy Zamawiający dopuszcza wykonanie bunkrów akceleratorów w technologii stosowanej m.in. w ośrodkach radioterapii w Bielsku-Białej, Włocławku, Poznaniu i Bydgoszczy, w której to materiał jest o większej gęstości niż ujęty w projekcie barytobeton o gęstości 3,38 g/cm3 ? Przedmiotowa technologia zapewnia 100% jednorodność osłony przed promieniowaniem jonizującym. Osłony barytobetonowe z uwagi na trudności technologiczne wykonywania osłon o gęstości 3,38 g/cm3 mogę nie zapewnić odpowiedniej jednolitości. W przypadku braku jednorodnej osłony wymagana jest kosztowne wykonania dodatkowych osłon w istniejącej infrastrukturze. W konsekwencji brak jednorodności spowodowuje opóźnienia rozruchu akceleratora terapeutycznego.
Odpowiedź: Dopuszcza się wykonanie bunkrów akceleratorów w innej technologii, niż zaproponowana w projekcie, pod następującymi warunkami:
 przyjęta technologia nie może spowodować zwiększenia kosztów inwestycji - wykonania bunkrów;
 przyjęta technologia nie może spowodować zmniejszenia gabarytów pomieszczenia (długości, szerokości i wysokości) oraz nie może spowodować zwiększenia powierzchni zabudowy budynku;
 wymiary i kształt pomieszczeń muszą odpowiadać projektowanej funkcji i zapewniać możliwość bezkolizyjnego przeprowadzenia wszystkich niezbędnych instalacji;
 Wykonawca zapewni i bierze odpowiedzialność za to, że zamiana materiału i technologii zapewni wymaganą osłonność bunkra przed promieniowaniem jonizującym.
 Wykonawca musi przedłożyć aneks do projektu osłon biologicznych (projekt zamienny ochrony radiologicznej) wykonany przez uprawnioną osobę oraz zatwierdzony przez Państwową Agencję Atomistyki;
 Wykonawca bierze na siebie odpowiedzialność za poprawność wyliczeń w aneksie do projektu osłon biologicznych (projekcie zamiennym ochrony radiologicznej), który będzie podlegał weryfikacji poprzez pomiary promieniowania na uruchomionym obiekcie;
 Wykonawca musi zapewnić wykonanie projektu wykonawczego zamiennego, dla wszystkich branż, gdzie będzie to konieczne w związku z zastosowaniem innej technologii;
 Wykonawca musi zapewnić wykonanie projektu budowlanego zamiennego, jeśli to konieczne w związku z zastosowaniem innej technologii;
 Wykonawca dokona sprawdzenia wszelkich parametrów budowlanych zamiennego ustroju i uzgodni ich prawidłowość z biurem projektów.

Pytanie nr 37:Czy w sytuacji , gdy Zamawiający dopuści możliwość zastosowania innej technologii/ materiału do wykonania bunkrów akceleratorowych Oferent może wyzerować ujęte w załączonych przedmiarach robót pozycje dotyczące wykonania bunkrów z barytobetonu oraz dodać dodatkową pozycję dotyczącą wykonania kompletnych bunkrów akceleratorowych wraz z sterownią (np. jako 1 kpl ) ?
Odpowiedź: Tak
Pytanie nr 38:Czy zamawiający dopuszcza możliwość dokonania zmian w układzie bunkrów akceleratorów np. poprzez rezygnację z wykonania „labiryntu” dzięki zastosowaniu drzwi o wysokiej osłonowości, umożliwiających prawidłową eksploatację pracowni bez konieczności wykonania dodatkowej osłony wewnątrz pomieszczenia? Wykonanie bunkrów akceleratorowych w konfiguracji pomieszczeń z bezpośrednim wejściu umożliwi zwiększenie powierzchni użytkowej pracowni akceleratorowej oraz pomieszczenia sterowni. Dodatkowym atutem rozwiązania bezpośredniego wejścia jest zmniejszenie drogi do pacjenta w przypadku sytuacji awaryjnych. Rozwiązanie z bezpośrednim wejściem może być również rozwiązaniem korzystniejszym w przypadku radioterapii dzieci, z uwagi na konieczność zapewnienia nadzoru anestezjologicznego

Odpowiedź: Możliwość dopuszczenia wykonania bunkrów akceleratorów bez ścianki labiryntowej wymaga zapewnienia przez Wykonawcę wykonania aneksu do projektu osłon biologicznych (projektu zamiennego ochrony radiologicznej) i jego zatwierdzenia w Państwowej Agencji Atomistyki. Wykonawca zapewni i bierze odpowiedzialność za to, że zastosowane rozwiązanie zapewni wymaganą osłonne bunkrów przed promieniowaniem jonizującym.
Pytanie nr 39: Zgodnie z pkt. II.9 SIWZ wynagrodzenie jest ryczałtowego , a cena oferty jest ceną ryczałtową i nie ulega zmianie ( rozdz. XIII. 1 SIWZ ).
Do oferty należy załączyć kosztorysy ofertowe sporządzone na podstawie dokumentacji projektowej oraz dokumentów pomocniczych tj. „przedmiarów” i „kosztorysów ofertowych” wykonanych przez biuro projektowe .
Jak wynika więc z zapisów przedmiary pełnią jedynie rolę pomocniczą, a ofertę należy sporządzić w oparciu o dokumentację projektową , SIWZ i udzielone wyjaśnienia. Ceną musi więc uwzględniać wszystkie elementy także te nie objęte przedmiarami robót, a niezbędne dla prawidłowego wykonania zamówienia, a przekazane przez Zamawiającego przedmiary robót– nie stanowią zamkniętego spisu pozycji podlegających wycenie.

Prosimy więc o umożliwienie samodzielnego dodawania oraz zmieniania pozycji kosztorysowych przez Oferentów bez konieczności informowania Zamawiającego.
Odpowiedź: - patrz pyt. nr 41.

Pytanie nr 40: przypadku podtrzymania stanowiska wyrażonego w odpowiedzi na pytania opublikowane na stronie Zamawiającego w dniu 30.09.2015r., mówiącego o konieczności uzyskiwania akceptacji zamawiającego odnośnie każdej wprowadzanej do przedmiarów zmiany, Oferenci nie będą mieli możliwości dokonania rzetelnej wyceny uwzględniającej wszystkie koszty niezbędne do realizacji zadania.
Na przykład w sytuacji gdy Oferent zauważy braki w przedmiarze w stosunku do dokumentacji tuż przed złożeniem oferty i nie zdąży zwrócić się do Zamawiającego lub nie uzyska od niego odpowiedzi w czasie koniecznym na wprowadzenie korekt nie będzie miał możliwości złożenia oferty zgodnej z SIWZ oraz dokumentacją projektową. W ten sposób ograniczona zostanie również możliwość dokonania prawidłowej wyceny przez firmy, które podjęły decyzję o przystąpieniu do przetargu po terminie, w którym zamawiający zobligowany jest do udzielania odpowiedzi na zapytania Oferentów, przez co zaistniała sytuacja w pewien sposób mogłaby utrudniać uczciwą konkurencję.
Co więc w sytuacji , kiedy Wykonawca stwierdzi brak pewnego zakresu robót , niezgodność z projektem czy też zauważy rozbieżność w ilości prac w dowolnej pozycji, zada pytanie do zamawiającego , a ten „stwierdzi brak zasadności zgłoszenia” i nie skoryguje przedmiaru ?
Odpowiedź: - patrz pyt. nr 41.

Pytanie nr 41:Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na uwadze , że jest to wynagrodzenie ryczałtowe wnosimy o umożliwienie dodawania oraz zmieniania pozycji kosztorysowych przez Oferentów bez konieczności informowania Zamawiającego.

Odpowiedź: - łączna dla pyt. nr 39, 40 i 41.
Zamawiający nie podziela zastrzeżeń wyrażonych w trzech powyższych pytaniach, odnoszących się w istocie do tej samej kwestii. Przeciwnie, w opinii Zamawiającego, przyjęta procedura, w myśl której wszyscy Oferenci mają dostęp do pełnej informacji o korektach wprowadzanych do dokumentacji przed złożeniem oferty, służy zachowaniu uczciwej konkurencji, albowiem wszyscy Oferenci mają możliwość złożenia ofert tożsamych co do zakresu rzeczowego. Zgłoszenia o potrzebie tego rodzaju korekt, które napłynęły od Oferentów w toku postepowania, potwierdzają słuszność przyjętej procedury, pozwalającej uniknąć na etapie wykonawstwa znacznej części problemów wynikających z rozbieżności ujawnionych w dokumentacji projektowej i przedmiarach. Zamawiający odpowiednio przedłuża termin składania ofert, aby umożliwić wszystkim zainteresowanym złożenie rzetelnej oferty. Biorąc powyższe pod uwagę Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisów specyfikacji istotnych warunków zamówienia w przedmiotowym zakresie.

Pytanie nr 42: Prosimy o rozważenie konieczności złożenia do oferty kosztorysów ofertowych przez wszystkich Wykonawców. Coraz częstszą praktyką stosowaną przez Zamawiających ( przy rozliczeniu ryczałtowym ) jest wymóg , iż tylko Wykonawca którego oferta zostanie wybrana jako najkorzystniejsza składa kosztorys ofertowy np. najpóźniej do dnia przekazania terenu budowy .


Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisów specyfikacji istotnych warunków zamówienia w przedmiotowym zakresie.

Na stronie zamawiającego załączamy skorygowane i uzupełnione przedmiary i kosztorysy, z następującą informacją:
- PZT – doszły pozycje w pkt. 1.4.4 (beton architektoniczny);
- architektura wnętrz – numeracja pozycji bez zmian, zmienił się obmiar w pozycjach 135, 163, 202;
- konstrukcja + architektura – dodano pozycje 4.2.10.1, 4.2.10.2, zmieniono obmiar w pozycjach 4.2.8., w pozycji 6.4.2 dodano drzwi Dak1 i Dak2 oraz D9a.



Zmodyfikowany przedmiary robót oraz uzupełniające rysunki znajduje się na stronie www.wco.pl w oddzielnych plikach przetargu nr 350/74/2015:
OR_GAZY MEDYCZNE_PRZEDMIAR_20151026.ath;
OR_GAZY MEDYCZNE_PRZEDMIAR_20151026.pdf;
OR_PW_03-RZUT PIWNICY_z etykietami drzwi.pdf;
OR_PW_03-RZUT PIWNICY_z etykietami drzwi.zip;
OR_KOSZTORYSY_PRZEDMIARY_REWIZJA_2015_10_15.zip;
OR_KOSZTORYSY_PRZEDMIARY_REWIZJA_2015_10_15.pdf;
OR_KOSZTORYSY_PRZEDMIARY_REWIZJA_2015_10_28.zip;


Powyższa modyfikacja powoduje zmianę treści ogłoszenie o zamówieniu w związku z tym zamawiający przesuwa termin składania i otwarcia ofert z dnia 29.10.2015r na dzień 24.11.2015r – składanie ofert do godz. 10.00 i otwarcie ofert o godz. 11.00



Z poważaniem
Z-ca Dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych


inż. Małgorzata Kołodziej-Sarna

« Powrót do szczegółów zamówienia