Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

ROZBUDOWA WCO. Rozbudowa budynku Wielkopolskiego Centrum Onkologii wraz z rozbiórką kolidujących części budynków na częściach działek nr 15 i 16, ark. 36, obręb Poznań – w ramach projektu poprawy wykrywalności, standardów diagnostyki nukle

Numer zamówienia:

/10/2011

« Powrót do szczegółów zamówienia

odp. na pyt. 18

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO W RAMACH WIELKOPOLSKIEGO REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO NA LATA 2007-2013.


Poznań, dnia 22-02-2011
EZ/____823/18______/2011


Wg rozdzielnika:
do wszystkich zainteresowanych postępowaniem o udzielenie zamienia publicznego

Dotyczy: przetargu nieograniczonego 10/2011 ROZBUDOWA WCO.


ODPOWIEDZI NA PYTANIA .
Wielkopolskie Centrum Onkologii uprzejmie informuje, iż zamawiający udziela odpowiedzi na pytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia:


1. Czy Zamawiający wyraża zgodę na na obniżenie kar z tytułów par. 7 ust. 1 pkt. B) i c) umowy do akceptowalnego poziomu tj. 0,01% - 0,05% ?

ODPOWIEDŹ: Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści załącznika numer 2 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 7 ust. 1 pkt b)-c) w sposób zaproponowany przez wykonawcę.

Wykonawca podejmując decyzję o złożeniu oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego postępuje w sposób świadomy, kierując się między innymi wymogami zamawiającego odnośnie terminów oddania robót budowlanych. Termin wyznaczony do usunięcia ewentualnych wad stwierdzonych przy odbiorze robót budowlanych będzie w podobny sposób uwzględniać zakres niezbędnych prac i czas potrzebny do ich wykonania. Natomiast podstawową funkcją kary umownej jest dyscyplinowanie wykonawcy do wykonania zobowiązań wynikających z umowy – zawartej w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego – w sposób całkowicie z nią zgodny, a w tym m.in. z zachowaniem terminów wskazanych w umowie. Jedynie odpowiednia wysokość zastrzeżonych kar umownych gwarantuje, że wyżej wspomniana funkcja dyscyplinująca będzie dobrze spełniana. Co więcej, nie podlega wątpliwości, iż nieoddanie przez wykonawcę objętych dla zamawiającego, wiążące się w szczególności z powstaniem szkody. W związku z powyższym istnieje konieczność zastrzeżenia kary umownej stanowiącej substytut odszkodowania w określonej wysokości.

2. Czy Zamawiający wyraża zgodę na zmianę wartości kary z tytułu par. 7 ust.2 umowy do poziomu 10% wynagrodzenia brutto?

ODPOWIEDŹ: Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści załącznika numer 2 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 7 ust. 2 w sposób zaproponowany przez wykonawcę.

Należy podkreślić, iż wszyscy wykonawcy podejmując decyzję o wzięciu udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego świadomi są praw i obowiązków jakie będą im przysługiwać (lub ich obciążać) w razie zawarcia umowy z zamawiającym. W konsekwencji wykonawca świadomie podejmuje decyzję o samym złożeniu jak i o treści swojej oferty. Zamieszczone w § 7 ust. 2 projektu umowy zastrzeżenie kary umownej na rzecz wykonawcy jest wyrazem dobrej woli zamawiającego, który niewątpliwie nie ma takiego obowiązku. W związku z powyższym wysokość przedmiotowej kary umownej pozostają bez zmian.

3. Czy Zamawiający wyraża zgodę na ustalenie limitu kar umownych na poziomie 10% wynagrodzenia brutto?

ODPOWIEDŹ: Zamawiający zmienia treść załącznika numer 2 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 7 ust. 1 pkt c) w ten sposób, że w miejsce dotychczasowej treści:


c. Za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze w wysokości 0,2 % wartości przedmiotu odbioru ( zadania) za każdy dzień zwłoki, liczonej od dnia wyznaczonego na usunięcie wad.

Wprowadza następujący zapis:

Za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze w wysokości 0,2 % wartości przedmiotu odbioru ( zadania) za każdy dzień zwłoki, liczonej od dnia wyznaczonego na usunięcie wad, jednakże nie więcej niż 10% wartości wynagrodzenia netto określonego w § 5 ust. 1 niniejszej umowy.

4. Czy Zamawiający wyraża zgodę na zmianę zapisu umownego par. 9 ust.1 i wprowadzenie oddzielnie ustępu dot. Rękojmi, który zgodnie z KC wynosi 36 miesięcy?

ODPOWIEDŹ: Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści załącznika numer 2 do siwz stanowiącego projekt umowy w zakresie § 9 ust. 1 w sposób zaproponowany przez wykonawcę.

1. Zamawiający wymaga udzielenia przez wykonawcę min. 48 miesięcznego okresu gwarancji na przedmiot zamówienia, co znalazło swój wyraz w pkt IV ppkt 1.3. siwz. Zgodnie z intencją Zamawiającego treść § 9 ust. 1 projektu umowy stanowiącego załącznik numer 2 do siwz zrównuje okres obowiązywania prawa rękojmi i gwarancji. U podstaw powyższego postanowienia umowy leży żywotne znaczenie planowanej inwestycji dla zamawiającego. Wadliwe wykonanie przedmiotu zamówienia mogłoby wywołać daleko idące konsekwencje dla zamawiającego, dlatego też musi on zabezpieczyć swoje uzasadnione interesy.
2. Zawarta w art. 568 § 1 kodeksu cywilnego regulacja prawa rękojmi nie stoi na przeszkodzie do umownego wydłużenia terminu jego obowiązywania.



Z poważaniem,
p.o. Zastępcy Dyrektora
ds. Lecznictwa

dr n. med. J. Jerzy Mazurek

« Powrót do szczegółów zamówienia