Działając na podstawie:
- Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii,
- Ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 poz. 928).
W Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, wprowadzono Procedurę Zgłoszeń Wewnętrznych i Podejmowania Działań Następczych, w związku z wymogami określonymi w przepisach ustawy o ochronie sygnalistów wraz z załącznikami, której celem jest umożliwienie dokonywania zgłoszeń przez Sygnalistów.
Kanały zgłoszeń.
Zgłoszenia naruszeń Sygnalista dokonuje poprzez dedykowane kanały informacyjne obowiązujące w Wielkopolskim Centrum Onkologii, tj.:
- elektronicznie – za pośrednictwem adresu e-mail: sygnalisci@wco.pl,
- w formie papierowej – poprzez osobiste dostarczenie zawiadomienia do skrzynki podawczej, utworzonej wyłącznie na potrzeby zgłoszeń w ramach Procedury i oznaczonej „Sygnaliści”, Skrzynka zlokalizowana jest na parterze budynku B Centrum (wejście główne – przy portierni), Wielkopolskie Centrum Onkologii, ul. Garbary 15,
- listownie – na adres Wielkopolskie Centrum Onkologii, ul. Garbary 15, 61-866 Poznań z wyraźnym oznaczeniem „Sygnaliści”.
Dokumenty do pobrania.
Procedura Zgłoszeń Wewnętrznych i Podejmowania Działań Następczych (PDF, 358KB) w związku z wymogami określonymi w przepisach ustawy o ochronie sygnalistów wraz z załącznikiem – zgłoszenie naruszenia prawa (DOCX, 25KB).
Rozpatrywane są tylko zgłoszenia dotyczące:
- korupcji;
- zamówień publicznych;
- usług, produktów i rynków finansowych;
- przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
- bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
- bezpieczeństwa transportu;
- ochrony środowiska;
- ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
- bezpieczeństwa żywności i pasz;
- zdrowia i dobrostanu zwierząt;
- zdrowia publicznego;
- ochrony konsumentów;
- ochrony prywatności i danych osobowych;
- bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych.
Dokonując zgłoszenia, należy pamiętać, że:
- Ochronie nie podlega sygnalista, który świadomie dokonuje zgłoszenia nieprawdziwych informacji. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której sygnalista wie, że do naruszenia prawa nie doszło a mimo to zgłasza naruszenie, podając nieprawdziwe informacje. WCO zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów osoba, która dokonuje zgłoszenia wewnętrznego wiedząc, że do naruszenia prawa nie doszło ponosi z tego tytułu odpowiedzialność karną. Sygnalista może zostać pociągnięty do odpowiedzialności porządkowej określonej w przepisach prawa pracy. Zachowanie takie może być również zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i jako takie skutkować rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
- Jeśli w wyniku zgłoszenia nieprawdziwych informacji naruszone zostały interesy i dobra osobiste innej osoby to osoba, która poniosła szkodę z powodu świadomego zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nieprawdziwych informacji przez sygnalistę, ma prawo do odszkodowania lub zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od sygnalisty, który dokonał takiego zgłoszenia lub ujawnienia publicznego.
Podsumowując, Sygnalista powinien:
- działać w dobrej wierze,
- posiadać uzasadnione przekonanie, że zawarte w ujawnionej informacji zarzuty są prawdziwe,
- nie dokonywać ujawnienia w celu osiągnięcia korzyści,
- ujawnić informacje, które są zgodne ze stanem wiedzy i ujawniać wszystkie znane fakty i okoliczności dotyczące przedmiotu zgłoszenia,
- zapoznać się z obowiązującą w Wielkopolskim Centrum Onkologii Procedurą Zgłoszeń Wewnętrznych i Podejmowania Działań Następczych w związku z wymogami określonymi w przepisach ustawy o ochronie sygnalistów.
Zakaz działań odwetowych.
Wobec Zgłaszającego nie mogą być podejmowane działania odwetowe, groźby działań odwetowych i próby podejmowania działań odwetowych.
Żaden Zgłaszający, osoba mu pomagająca lub powiązana z nim, która korzysta z instrumentów przewidzianych w Procedurze oraz w przepisach prawa nie może spotkać się z odwetem lub negatywną oceną swojego zachowania ze strony przełożonych oraz innych pracowników. Dotyczy to także osób, które występują we wszelkich postępowaniach w charakterze świadka lub sygnalizują pracodawcy bądź innym, przewidzianym prawem organom, dostrzeżone nieprawidłowości lub udzielają wsparcia w tym zakresie innym pracownikom.
Zakaz działań odwetowych obejmuje zarówno ochronę osób dokonujących zgłoszenia, jak i osób pomagającym im w dokonaniu zgłoszenia.
Zakaz działań odwetowych obowiązuje także, jeżeli w toku rozpoznania okaże się, że zgłoszenie było bezzasadne.
Powyższa informacja dostępna jest również na stronie BIP Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Załączniki
- Obowiązek informacyjny – sygnaliści (PDF, 224KB)