Realizacja regionalnego programu zdrowotnego – zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc i powikłaniom pogrypowym u osób z chorobami nowotworowymi
Źródło finansowania programu
Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa.
Środki przyznane na realizację wydatków bieżących ze środków europejskich: 2 836 491,58 PLN.
Środki przyznane na realizację wydatków bieżących z dotacji celowej: 333 704,89 PLN,
Projekt realizowany jest od 01.07.2020 do 30.06.2023 na terenie województwa wielkopolskiego.
Adresaci programu
GRUPA DOCELOWA to 4250 osób (2508 kobiet, 1742 mężczyzn) w wieku aktywności zawodowej i które ukończyły 18r.ż., z terenu woj. wielkopolskiego (w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego), z nowo rozpoznanymi nowotworami złośliwym z grupy: rak płuca, sutka, trzonu lub szyjki macicy, jelita grubego, odbytnicy, pęcherza moczowego, przewlekła białaczka limfocytowa i spełniającymi szczegółowe kryteria kwalifikacji wskazane w programie.
Harmonogram
Harmonogram realizacji projektu:
Działania informacyjno-edukacyjno-szkoleniowe, dotyczące tematyki Regionalnego Programu Zdrowotnego/RPZ, w tym edukacji prozdrowotnej, skierowane do odbiorców RPZ. Zadanie ma na celu dotarcie z informacją o programie i jego korzyściach do osób leczonych onkologicznie i obejmie:
|
od 07.2020 do 06.2023 |
Działania informacyjno-szkoleniowe, związane z wdrażaniem RPZ, skierowane do personelu medycznego. | 3,5.12.2020 |
Usługi zdrowotne i przygotowanie do ich wykonywania. Program szczepień. |
od 08.2020 do 06.2023 |
Monitoring jakości i celowości podejmowanych działań Zadanie obejmie:
|
od 3.2021 do 06.2023 |
Zadania
ZADANIA W PROJEKCIE:
- Działania informacyjno-edukacyjne
- Szkolenie personelu medycznego dla 68 osób
- Program szczepień
- Monitorowanie realizacji projektu oraz ewaluacja zrealizowanych działań
Efekty
Liczba osób, które dzięki interwencji EFS zgłosiły się na badanie profilaktyczne – 4250.
EFEKTAMI wykonywanych szczepień przeciwko pneumokokom są: redukcja zapadalności na śródmiąższowe choroby płuc i powikłań leczenia onkologicznego oraz polepszenie jakości życia u chorych onkologicznie, redukcja hospitalizacji, poprawa efektywności leczenia onkologicznego. Szczepienia przeciwko grypie pomogą m.in. w: zmniejszeniu zachorowalności na grypę, redukacji śmiertelności spowodowanej powikłaniami pogrypowymi, zmniejszenie powikłań leczenia onkologicznego i polepszenia jakości życia u chorych onkologicznie, co zredukuje hospitalizacje z powodów powikłań grypy i poprawę efektywności leczenia onkologicznego.
EFEKTAMI całego projektu będzie dodatkowo zwiększenie wiedzy dziedzinowej wśród chorych onkologicznie, zwiększenie kompetencji lekarzy oraz monitoring, który dostarczy ważnych informacji.
Krótki opis
Projekt pn.: „Realizacja regionalnego programu zdrowotnego – zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc i powikłaniom pogrypowym u osób z chorobami nowotworowymi” nr RPWP.06.06.01-30-0028/19, został złożony w odpowiedzi na konkurs zamknięty nr RPWP.06.06.01-IZ.00-30-003/19 ogłoszony w ramach Osi priorytetowej 6 Rynek pracy, Działanie 6.1 Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne, Poddziałanie 6.6.1 Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne.
Projekt będzie skupiał się na profilaktyce grypy i chorób związanych z zakażeniami pneumokokami wśród osób z nowo rozpoznanymi nowotworami złośliwymi. U osób z nowotworami, układ immunologiczny jest osłabiony, a organizm bardziej narażony na powikłania pogrypowe czy zapalenia płuc. W świetle przytoczonych faktów ważna jest profilaktyka i zaszczepienie przeciwko grypie i pneumokokom, aby nie narażać osób chorych na nowotwory na dodatkowe jednostki chorobowe, które mogą dodatkowo osłabić organizm. Istotnym elementem projektu są działania informacyjno-edukacyjne, dzięki którym uda się dotrzeć do osób z grupy docelowej i przekazać niezbędne informacje, a także zwiększyć kompetencje lekarzy w omawianym zakresie.
CEL GŁÓWNY: zwiększenie poziomu wyszczepialności (tj. odsetka populacji zaszczepionej) przeciwko pneumokokom oraz grypie wśród 4250 osób z chorobami nowotworowymi z terenu woj. wielkopolskiego w okresie kolejnych 3 lat.
Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. n. med. Andrzej Marszałek, koordynatorem merytorycznym zaś dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka.
Więcej informacji
Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc do Biura Projektu pod numer: 61 8850 915 oraz na stronie https://psgp.info.pl/
Regulamin Projektu