Pracownia Psychologii Klinicznej znajduje się na III piętrze, w pokoju 3070. Wystarczy np. dzień wcześniej ustalić godzinę wizyty tak, żeby nie musiał/a Pan/Pani czekać, gdyby pracownicy Pracowni Psychologii Klinicznej przebywali na oddziałach.
Tel. 61 8850 882
Istnieje też strona strona internetowa http://www.wco.pl/ppk na której znajdują się informacje o aktualnych spotkaniach dla Państwa.
Wielkopolskie Centrum Onkologii oferuje pacjentom Centrum zakwalifikowanym do leczenia radioterapią oraz brachyterapią w trybie ambulatoryjnym bezpłatny nocleg w HOSTELU.
Tym samym pacjenci, którzy nie są leczeni w trybie ambulatoryjnym radioterapią oraz brachyterapią nie mogą być zakwaterowani w hostelu.
W obu hostelach miejsca przeznaczone są tylko dla pacjentów. Niestety nie można przebywać wraz z członkiem rodziny.
Chęć pobytu w hostelu należy zgłosić w gabinecie lekarzowi radioterapeucie. Następnie jesteśmy wpisani na listę przyjęć z terminem przyjęcia, który jest takim samym terminem jak rozpoczęcie leczenia.
Nie. Podczas leczenia radioterapia oraz brachyterapią pobyt w hostelu dla pacjentów jest bezpłatny.
Wyżywienie jest we własnym zakresie.
REKTOSKOPIA – PRZYGOTOWANIE
UWAGA: po ustaleniu terminu badania prosimy o zarejestrowanie się w REJSTRACJI GŁÓWNEJ
- W dniu poprzedzającym badanie należy jeść i pić normalnie do momentu położenia się spać.
- Wieczorem przed spaniem należy wykonać sobie wlewkę (lewatywę) doodbytniczą preparatem: ENEMA lub RECTANAL (do zakupienia bez recepty w aptece).
- W dniu badania o 6 rano wykonać drugą wlewkę doodbytniczą.
- Leki które zażywacie Państwo rano prosimy zażyć normalnie w dniu badania.
- Prosimy o zabranie ze sobą aktualnych wyników badań laboratoryjnych: morfologia, INR, APTT.
- Wyznaczona godzina badania może ulec zmianie, ponieważ czas trwania badań endoskopowych może być różny (indywidualny dla każdego pacjenta).
Telefon do Pracowni Endoskopii – 61 88 50 465
GASTROSKOPIA – PRZYGOTOWANIE
UWAGA: po ustaleniu terminu badania prosimy o zarejestrowanie się w REJSTRACJI GŁÓWNEJ
- W dniu poprzedzającym badanie należy jeść i pić normalnie do momentu położenia się spać, ale nie później niż 6 godzin przed gastroskopią.
- W dniu badania niczego nie jeść i niczego nie pić.
- Leki nasercowe, które zażywacie Państwo rano, należy przyjąć popijając małą ilością wody; pozostałe leki należy zabrać ze sobą i przyjąć dopiero po wykonanej gastroskopii.
- Prosimy o zabranie z sobą aktualnych wyników badań laboratoryjnych: morfologia, INR, APTT.
- Wyznaczona godzina badania może ulec zmianie, ponieważ czas trwania badania może być różny (indywidualny dla każdego pacjenta).
Telefon do Pracowni Endoskopii – 61 88 50 465
KOLONOSKOPIA – PRZYGOTOWANIE (preparatem Fortrans)
Przed wykonaniem badania kolonoskopowego jelito grube musi być dokładnie oczyszczone. W tym celu prosimy ściśle zastosować się do poniższej instrukcji. Nieodpowiednie przygotowanie może utrudnić lub uniemożliwić bezpieczne wykonanie badania oraz ocenę ewentualnych zmian, co może skutkować koniecznością powtórzenia badania.
- Około 7 dni przed badaniem należy zaprzestać spożywania pokarmów, w których znajdują się pestki i drobne nasiona (owoce lub przetwory owocowe zawierające pestki, pieczywo z ziarnami, mak, itp.)
- W dniu poprzedzającym badanie należy zjeść lekkie śniadanie, następnie można przyjmować tylko klarowne płyny.Około godziny 14.00 należy przygotować do wypicia 4 litry roztworu Fortrans.Roztwór ten przygotowujemy w następujący sposób: do każdego litra wody mineralnej niegazowanej lub chłodnej przegotowanej należy wsypać jedną torebkę Fortrans (czyli 4 opakowania preparatu/4 litry). Do wieczora w ciągu 3-4 godzin należy wypić całe 4 litry roztworu
(dla zmiany smaku można dodać do wody cytrynę, ssać landrynki lub popijać innymi klarownymi płynami).
Niczego nie należy już jeść! Można pić, pamiętając o tym, że 6 godzin przed badaniem należy być całkowicie na czczo.
- Leki nasercowe, które zażywacie Państwo rano, należy przyjąć popijając małą ilością wody, pozostałe leki należy zabrać ze sobą – przyjmą je Państwo po badaniu jeżeli istnieje taka konieczność. Nie przyjmować rano leków na cukrzycę!
- Badanie wykonywanie jest w znieczuleniu ogólnym, prosimy aby pacjent przybył z osobą towarzyszącą. Po badaniu pacjent nie może prowadzić samochodu!
- Jeżeli przyjmujcie Państwo leki przeciwzakrzepowe np. Acard=Polocard=Polopirina, Acenocumarol=Sintrom, Werferyna, Plavix, Xarelton, Pradaxa należy skontaktować się z lekarzem zlecającym ten lek i poinformować o planowanym badaniu. Lekarz zlecający w/w leki powinien zdecydować o zmianie leku lub jego odstawieniu na 5 dni przed zabiegiem.
- Prosimy o zabranie ze sobą aktualnych wyników badań laboratoryjnych: morfologia, INR, APTT.
- Wyznaczona godzina badania może ulec zmianie, ponieważ czas trwania kolonoskopii może być różny (indywidualny dla każdego pacjenta).
Telefon do Pracowni Endoskopii – 61 88 50 465
ENDOSKOPOWA ULTRASONOGRAFIA (EUS) – PRZYGOTOWANIE
- W dniu poprzedzającym badanie należy jeść i pić normalnie do momentu położenia się spać, ale nie później niż 6 godzin przed badaniem.
- W dniu badania niczego nie jeść i niczego nie pić.
- Leki nasercowe, które zażywacie Państwo rano, proszę przyjąć popijając małą ilością wody; pozostałe leki zabrać ze sobą – przyjmą je Państwo po badaniu jeżeli istnieje taka konieczność.
- Jeżeli przyjmujecie Państwo leki przeciwzakrzepowe np.: Acard=Polocard=Polopiryna, Acenocumarol=Sintrom, Werferyna, Plavix, Xarelto, Pradaxa, należy skontaktować się z lekarzem zlecającym ten lek i poinformować o planowanym zabiegu. Lekarz zlecający w/w leki powinien zadecydować o zmianie leku lub jego odstawieniu na 5 dni przed badaniem.
- Prosimy o zabranie ze sobą wyników aktualnych badań laboratoryjnych: morfologia, HBS, HCV, INR, APTT, grupa krwi.
- Wyznaczona godzina badania może ulec zmianie, ponieważ czas trwania badania może być różny (indywidualny dla każdego pacjenta).
- Badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, prosimy aby pacjent przybył z osobą towarzyszącą. Po badaniu pacjent nie może prowadzić samochodu!
Telefon do Pracowni Endoskopii – 61 88 50 465
Termin badania możecie Państwo ustalić telefonicznie pod numerem telefonu: +48 61 88 50 529 lub osobiście w Rejestracji Pracowni Tomografii Komputerowej
Podczas rejestracji zostaniecie Państwo poproszeni o następujące informacje:
- podanie swojego imienia, nazwiska oraz wieku;
- podanie imienia i nazwiska lekarza kierującego na badanie.
W dniu badania:
- przynieść wyniki laboratoryjne z badania krwi wykonane maksymalnie 7 dni przed terminem badania, określające poziom kreatyniny i mocznika w surowicy krwi oraz poziom TSH, T3 i T4 w przypadku osób, które mają problemy z tarczycą; wyniki powinny mieścić się w granicach normy; na badanie laboratoryjne może Państwa skierować również lekarz pierwszego kontaktu;
- przynieść ze sobą: wcześniejsze zdjęcia i wyniki TK, MR, RTG, USG oraz posiadaną inną dokumentację medyczną (opinie lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego);
- wypełnić ankietę dotyczącą Tomografii Komputerowej (jeśli nie wypełnili jej Państwo wcześniej);
- przez 4-5 godzin przed badaniem nie jeść, nie pić;
- leki zażywane codziennie należy brać zgodnie z zaleceniami lekarza;
- zgłosić się do pracowni na wyznaczoną godzinę rejestracji.
Podczas badania dobrze mieć na sobie luźne, wygodne ubranie pozbawione metalowych elementów, takich jak sprzączki, nity czy guziki, gdyż mogą zakłócać uzyskany obraz.
Zaraz po wykonaniu tomografii można prowadzić samochód, a przed badaniem wolno zażywać leki, ponieważ tomografia nie wpływa na ich działanie. W celu zapewnienia ochrony przed promieniowaniem kobiet w ciąży badanie powinno wykonać się do 10 dnia cyklu (dla uniknięcia narażenia na promieniowanie w przypadku wczesnej, nierozpoznanej ciąży).
UWAGA
W przypadku tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy pacjent po zgłoszeniu się do pracowni otrzymuje pewną ilość wody do wypicia. Wówczas orientacyjny czas oczekiwania na badanie wraz z przygotowaniem trwa zazwyczaj od 1 do 1,5 godziny. Zatem pacjent zgłaszający się na badanie TK jamy brzusznej i/lub miednicy powinien być świadomy czasu oczekiwania.
Co należy zgłosić wykonującemu badanie?
Przed badaniem:
- rozpoznaną wcześniej alergię lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe,
- skłonność do krwawień (skaza krwotoczna),
- ciążę lub podejrzenie ciąży.
W czasie badania:
Podczas badania pacjent, pomimo zamknięcia ma ciągłą możliwość kontaktu z badającymi. W czasie badania pacjent powinien natychmiast zgłaszać:
- wszelkie nagłe dolegliwości (np. uczucie klaustrofobii),
- jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka kontrastowego (duszność, zawroty głowy, nudności).
Po badaniu:
Podanie często stosowanych w tomografii komputerowej jodowych środków kontrastowych może niekiedy wywołać:
- zawroty głowy,
- swędzenie,
- uczucie gorąca,
- metaliczny smak w ustach,
- kołatanie serca.
Po zakończeniu badania w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest spożycie około 2,5l wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ciągu następnych 24 godzin. W rzadkich przypadkach po badaniu z podaniem środka kontrastowego mogą pojawić się nudności, wysypka czy swędzenie. Wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie tych objawów lekarzowi.
W przypadku jakichkolwiek pytań informacji udzielają pracownicy Pracowni Tomografii Komputerowej o sposobie przygotowania na badanie udziela pracownik rejestracji pod numerem telefonu: +48 61 88 50 529.
Wynik badania TK wydawany jest do 2-ch tygodni. W wyjątkowych, uzasadnionych przez lekarza kierującego sytuacjach wynik może zostać wydany szybciej. Wraz z opisem badania pacjent otrzymuje płytę CD z nagranym badaniem.
Dane identyfikujące jednostkę organizacyjną zakładu, czyli: nazwa jednostki organizacyjnej zakładu, adres jednostki organizacyjnej zakładu wraz z numerem telefonu, kod identyfikacyjny jednostki organizacyjnej zakładu stanowiący V część systemu kodu resortowego.
Oznaczenie pacjenta, pozwalające na ustalenie jego tożsamości: nazwisko i imię (imiona), datę urodzenia, oznaczenie płci, adres miejsca zamieszkania, numer PESEL, jeżeli został nadany, w przypadku noworodka – numer PESEL matki, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, w przypadku gdy pacjentem jest osoba małoletnia, całkowicie ubezwłasnowolniona lub niezdolna do świadomego wyrażenia zgody – nazwisko i imię (imiona) przedstawiciela ustawowego oraz adres jego miejsca zamieszkania; – to w zasadzie można pominąć.
Oznaczenie rodzaju podmiotu, do którego kieruje się pacjenta na badanie lub konsultację.
Inne informacje lub dane, w szczególności rozpoznanie ustalone przez lekarza kierującego lub wyniki badań diagnostycznych, w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia badania lub konsultacji.
Datę wystawienia skierowania.
Dane identyfikujące lekarza kierującego na badania lub leczenie, czyli: nazwisko i imię, tytuł zawodowy, uzyskane specjalizacje, numer prawa wykonywania zawodu – w przypadku lekarza, pielęgniarki i położnej, podpis.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2010 r. Nr 252, poz. 1697). Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 i Nr 76, poz. 641 oraz z 2010 r. Nr 96, poz. 620) Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, ze zm.)
W Wielkopolskim Centrum Onkologii, jedynym do tej pory ośrodku w kraju, od ponad 5 lat prowadzi się immunoterapię genową czerniaka złośliwego przy użyciu oryginalnej opracowanej w Polsce (opatentowanej na świecie) tzw. genetycznie modyfikowanej szczepionki rakowej (GMTV). Leczenie chorych w stadium rozsiewu choroby prowadzi się w interwałach, miesięcznych i dwumiesięcznych do końca życia, a w okresach nawrotu choroby raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Co roku progresywnie wzrasta liczba ”nowych” chorych poddanych genoterapii, a w związku ze skutecznością leczenia powiększa się też liczba chorych będących w trakcie terapii przez długi okres czasu (np. kilkunastu chorych ok. 4 lat). Obecnie w trakcie leczenia metodą terapii genowej jest ponad 220 chorych na czerniaka złośliwego. Terapię, przy użyciu GMTV, prowadzi się w Naszym Centrum w warunkach ambulatoryjnych. W niedalekiej przyszłości GMTV stosowane będą profilaktycznie u chorych z zaawansowanym ogniskiem pierwotnym czerniaka co istotnie zwiększy liczbę chorych. Informacji szczegółowych dotyczących szczepionki udziela: Prof. dr hab. n med. Andrzej Mackiewicz – Kierownik Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów. Tel. do Sekretariatu Zakładu: (61) 8850-665
Do lekarza chirurga onkologa (który zajmuje się usuwaniem znamion, pieprzyków itd.) potrzebne jest skierowanie. Do Poradni tej obowiązują zapisy. Zapisu można dokonać osobiście w Rejestracji zgłaszając się ze skierowaniem oraz dowodem osobistym i dokumentem potwierdzającym uprawnienia do bezpłatnych świadczeń (legitymacja ubezpieczeniowa, rencisty, emeryta itd.)względnie telefonicznie pod numerem telefonu 061 8 850 557 od poniedziałku, do piątku godzinach od 7.00-18.00.
Tak, wymagane jest skierowanie na wykonanie biopsji mammotomicznej. Sugerujemy, zarejestrować się do Poradni Chirurgii Onkologicznej.
Odpowiedź Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych:
Takie informacje o pracowniku, jak jego imię i nazwisko, służbowy adres e-mail, czy też służbowy numer telefonu są ściśle związane z życiem zawodowym pracownika i z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych. Z uwagi na to dane te mogą być wykorzystywane przez pracodawcę – także bez zgody osoby, której one dotyczą. Pogląd ten podzielił w swoim orzecznictwie również Sąd Najwyższy (wyrok z dnia 19 listopada 2003 r. o sygn. I PK 590/02) stwierdzając, że „najistotniejszym składnikiem zakładu pracy (przedsiębiorstwa) są ludzie, a funkcjonowanie zakładu wiąże się nierozłącznie z kontaktami zewnętrznymi – z kontrahentami, klientami (…). Dlatego pracodawca nie może być pozbawiony możliwości ujawniania nazwisk pracowników, zajmujących określone stanowiska w ramach instytucji. Przeciwne stanowisko prowadziłoby do sparaliżowania lub poważnego ograniczenia możliwości działania pracodawcy, bez żadnego rozsądnego uzasadnienia w ochronie interesów i praw pracownika.(…) Imiona i nazwiska pracowników widnieją na drzwiach w zakładach pracy, umieszcza się je na pieczątkach imiennych, pismach sporządzanych w związku z pracą, prezentuje w informatorach o instytucjach i przedsiębiorstwach, co oznacza, że zgodnie z powszechną praktyką są one zasadniczo jawne”. Nie ma więc przeszkód w umieszczeniu na stronach internetowych pracodawcy informacji o pracownikach, jeśli dane te nie dotyczą prywatnej sfery jego życia.
Badania na GMTV (Genetycznie Modyfikowaną Szczepionką Przeciwczerniakową) prowadzi zespół Prof. dr hab n med. Andrzeja Mackiewicza – Kierownika Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów. Nr tel. (Sekretariat Zakładu) 8850-665.
Badania nad genetycznymi uwarunkowaniami występowania nowotworu prowadzi poradnia genetyki onkologicznej:
telefon kontaktowy: +48 (61) 8850-665
Do Poradni Genetyki skierowanie od lekarza rodzinnego wymagane jest tylko za pierwszym razem.
Aktualny jest tylko numer do Rejestracji Telefonicznej (61) 88-50-557 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00. Jeżeli są Państwo z Poznania, najlepiej jest zarejestrować sie osobiscie.
Tak, wymagane jest jednakże skierowanie od lekarza.
Wielkopolskie Centrum Onkogii wykonuje w ramach usług realizowanych w pracowni tomografii komputerowej biopsję pod kontrolą TK. Szczegółowe informacje dotyczące terminu i ewentualnej możliwości odpłatnego wykonania badania można uzyskać pod numerem telefonu (061)8850529.
W Polsce, nie wykonuje się leczenia raka prostaty metodą „ablatherm”. Metoda ta uważana jest nadal za eksperymentalną, o niesprawdzonej skuteczności. Ma to szczególne znaczenie w leczeniu chorób gdy dysponujemy wieloma sprawdzonymi innymi metodami leczenia.
W celu podjęcia leczenia w naszym centrum wystarczy zarejestrować się w jakiejkolwiek poradni – np. chirurgicznej. Procedura rejestracji dostępna jest na naszej stronie internetowej pod zakładką informacje dla pacjentów – jak się zarejestrować? Sugerujemy zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, celem natychmiastowego podjęcia decyzji o kontynuowaniu obserwacji lub leczenia. Rozwiązaniem byłoby również skierowanie wystawione przez dotychczasowego lekarza bezpośrednio do naszego centrum, najlepiej ze wskazaniem lekarza, który mógłby kontynuować leczenie lub obserwację. Informacje na temat naszego personelu lekarskiego, oddziałów i poradni są dostępne na naszej stronie internetowej pod zakładką spis osobowy oraz zakładką struktura organizacyjna.
Badania nad genetycznymi uwarunkowaniami wystąpowania nowotworu prowadzi w naszym Centrum poradnia genetyki onkologicznej:
telefon kontaktowy: +48 (61) 8850-665
Badania są nieodpłatne. Koszt badań pokrywa NFZ. W przypadku stwierdzenia występowania genu warunkującego powstanie nowotworu pacjent przechodzi pod stałą opiekę poradni obejmującą m.in. cykliczne badania kontrolne. Więcej informacji dostępnych jest na stronie poradni:
Poradnia Genetyki Onkologicznej
Nie jest to konieczne, chyba że lekarz (w tym przypadku chirurg-onkolog) zdecyduje w trakcie badania inaczej.
rezonans magnetyczny to jedna z metod diagnostyki radiologicznej. Jest to metoda, która nie używa promieni rentgenowskich. Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego polega na otrzymywaniu obrazów ciała ludzkiego poprzez wykorzystanie zjawiska fizycznego, które nazywa się magnetycznym rezonansem jądrowym. Ciało ludzkie wprowadzamy w jednorodne, stałe pole magnetyczne, w którym generuje się na bardzo krótki czas sygnały elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych. Powoduje to wzbudzenie protonów w ciele pacjenta. Wzbudzone protony emitują sygnał rezonansu magnetycznego. Jest to metoda diagnostyczna, która zapewnia bardzo dużą rozdzielczość, dzięki czemu można wykryć nawet bardzo drobne zmiany chorobowe (w tym nowotwór).Rezonans magnetyczny używa się przede wszystkim w diagnostyce mózgu i kanału kręgowego, ale także wtedy, gdy wynik badania tomografem komputerowym nie był wyraźny lub nic nie wykazał. Również w diagnostyce układu kostno-stawowego np. w analizie tkanek miękkich jest to bardzo przydatna metoda. Badanie jest bezbolesne i podobne do badania przy użyciu tomografu komputerowego. Badania jest nieco głośne, towarzyszy mu buczenie. Standardowo badania trwa od 20-30 minut. Nie trzeba być na czczo ale zaleca się aby 2-4 godz. przed badaniem nie spożywać posiłków. Metalowe elementy zakłócają obraz badania tak więc do badania należy ściągnąć pierścionki, zegarek, kolczyki itd.
Leczenie ambulatoryjne jak i hospitalizacja w naszym Centrum finansowana jest z ubezpieczenia zdrowotnego naszych pacjentów tak więc nie udzielamy świadczeń prywatnie (za odpłatnością) chyba że Pacjent jest osobą nieubezpieczoną. Cennik usług medycznych dla pacjentów nieuprawnionych do bezpłatnych świadczeń i jednostek zewnętrznych znajduje się na stronie internetowej naszego centrum: usługi odpłatne. Procedura rejestracji jest jednak taka sama jak w przypadku osoby ubezpieczonej. Szczegóły na temat zasad rejestracji dostępne są pod tym adresem.
Wyniki wydaje lekarz w Poradni informując o dalszym sposobie leczenia, należy zarejestrować się tak jak na każdą wizytę kontrolną.
Celem przyjęcia na oddział należy zarejestrować się do naszej poradni chirurgicznej (z dotychczasową dokumentacją medyczną chorego oraz skierowaniem). Lekarz w poradni wyznaczy termin przyjęcia na oddział oraz termin operacji. Procedura rejestracji znajduję się na naszej stronie internetowej www.wco.pl pod zakładką – informacje dla pacjentów, podzakładka – jak się zarejestrować.