Październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Miesiąc Październik od wielu lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie media i lekarze wiele uwagi poświęcają tematom związanym z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.

Każdego roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45. rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (w Polsce 80% pacjentek). Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych. Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (profilaktyka wtórna) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining). W krajach, które wprowadziły skrining raka piersi w połowie lat 80., w ciągu ostatnich trzech dekad nastąpił blisko 25% spadek umieralności oraz poprawa przeżywalności pacjentek z rakiem piersi.

Z okazji „Różowego Października” także specjaliści z Wielkopolskiego Centrum Onkologii pragną promować profilaktykę i czujność onkologiczną oraz rzetelną wiedzę w tym zakresie, dlatego w Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi tj.: sobotę 15 października br. w godzinach 9:00 – 15:00 organizujemy event podczas którego:

– Panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać profilaktyczne badanie mammograficzne w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – warunki skorzystania z możliwości wykonania badania: Panie, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub w ciągu 12 miesięcy jeśli są w grupie ryzyka oraz u których nie został wcześniej wykryty rak piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowana przez NFZ i nie wymaga skierowania lekarskiego (uwaga! prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 61 8850 945 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00, istnieje także możliwość rejestracji osobiście w dniu 15.10.2022 w Rejestracji Głównej Rejestracja czynnej w godzinach 9:00-12:00 – lub do wyczerpania miejsc) UWAGA! Ze względu na ograniczenia liczby badań, które można wykonać w jednym dniu w pracowni zalecamy wcześniejszą rejestrację telefoniczną,

– pacjenci pełnoletni Panie i Panowie oraz młodzież w wieku lat 15+ będą mogli wykonać profilaktyczne badanie znamion w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Skóry – warunek: do badania kwalifikują się osoby aktywne zawodowo u których nie wykryto wcześniej czerniaka lub innego nowotworu złośliwego skóry (uwaga! możliwa wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 61 8850 945 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 oraz 15.10.2022 osobista w Rejestracji Głównej Rejestracja czynna w godzinach 9:00-12:00 – lub do wyczerpania miejsc), UWAGA! Ze względu na ograniczenia liczby badań, które można wykonać w jednym dniu zalecamy wcześniejszą rejestrację telefoniczną,

– Panie i Panowie w wieku 40-65 lat będą mogli wykonać profilaktyczne badanie laryngologiczne w ramach Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi – warunek: niepokojące dolegliwości w rejonie jamy ustnej, uszu, gardła, nosa lub krtani (uwaga! obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 61 8850 729 czynnym od poniedziałku do piątku 14.10.br w godzinach 8:00-15:00),

 

Przypominamy:

– rak piersi, to choroba, o której powinna pamiętać każda kobieta, bez względu na wiek, poglądy, wykształcenie, zamożność czy zainteresowania. Każda kobieta może zachorować i dlatego też każda powinna wykonywać regularne badania w kierunku raka piersi.

– nowotwory złośliwe skóry znajdują się w czołówce nowotworów rozpoznawanych wśród Polaków, najsilniejszym czynnikiem ryzyka jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (naturalne i sztuczne), dlatego po lecie warto skontrolować swoje znamiona!

– nowotwory złośliwe głowy i szyi rozpoznawane są coraz częściej u młodych – niepalących i niepijących osób!

 

Na pytania odpowiadamy pod numerem telefonu 61 8850 945 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00.

Osoby chętne do udziału w naszej akcji, zapraszamy 15.10.2022 do Wielkopolskiego Centrum Onkologii (ul. Garbary 15, 61-866 Poznań) i skorzystania z wcześniejszej rejestracji na badania.