A. Sroka
Rak jest groźniejszy niż koronawirus!

 

Jak podaje Polska Liga Walki z Rakiem, po wybuchu pandemii COVID-19, w obawie przed kontaktem ze służbą zdrowia i równoczesnym lękiem przed zarażeniem koronawirusem wiele osób, mimo niepokojących objawów, zrezygnowało z wizyty u lekarza. Specjaliści wielu dziedzin, zwłaszcza onkolodzy apelują do Polaków, by strach przed zakażeniem koronawirusem nie był silniejszy niż głos rozsądku, bo pandemia nie ograniczyła występowania innych poważnych chorób. Dla przykładu, od 4 marca do chwili obecnej z powodu COVID-19 zmarło 2078 osób – z powodu nowotworów około 49 000! Nie oznacza to oczywiście, że pandemię można lekceważyć! Jednak stosując zalecane przez specjalistów środki ochrony (takie jak zachowanie dystansu społecznego, zakrywanie nosa i ust i częste odkażanie rąk) należy pamiętać o diagnostyce i leczeniu innych schorzeń. Regularne badania profilaktyczne są szczególnie ważne w takich chorobach jak nowotwory, gdzie jak udowodniono – wykrycie nowotworu tylko o jeden stopień zaawansowania klinicznego wcześniej zwiększa średnio o 25% szanse na całkowite wyleczenie!  U kobiet w wieku 50-69 lat, badaniem, które należy regularnie, co 24 miesiące wykonywać jest mammografia (radiologiczne badanie piersi). Rak piersi, to nowotwór najczęściej występujący wśród kobiet, w Polsce każdego roku rozpoznawanych jest ponad 18 500 nowych zachorowań i 6 600 zgonów. Badania wykazały, że liczbę zgonów można by obniżyć o 25%, gdyby badania profilaktyczne wykonywało regularnie przynamniej 70% Polek! Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia w ciągu ostatnich 24 miesięcy zbadało się zaledwie 34%!!!

Zbliża się Październik – miesiąc świadomości raka piersi, w którym zaplanowano w Polsce szereg akcji edukacyjnych i kampanii związanych z budzeniem świadomości i czujności onkologicznej oraz zachęcaniem do regularnego wykonywania badań. Wielkopolskie Centrum Onkologii, zaniepokojone niską liczbą Wielkopolanek zgłaszających się na badania, postanowiło nie czekać tak długo! Już w ostatnią sobotę września (tj. 26 września) zaprasza wszystkie chętne Panie w wieku 50-69 lat na profilaktyczne badania mammograficzne. Ze względu na przyjęte w Centrum  procedury profilaktyki COVID-19 warunkiem wykonania badania jest wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 61 8850 945 (czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00-17:00 oraz w piątek w godzinach 8:00-18:00).

Każda Pani, która w sobotę wykona badanie otrzyma od WCO prezent!

Uwaga: do badań nie kwalifikują się Panie, które były już leczone z przyczyn raka piersi, Panie które wykonały takie badanie w okresie ostatnich 24 miesięcy oraz Panie z innej grupy wiekowej niż 50-69 lat.