(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej eRejestracja i eWyniki Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
A. Sroka
Rak jest groźniejszy niż koronawirus!

 

Jak podaje Polska Liga Walki z Rakiem, po wybuchu pandemii COVID-19, w obawie przed kontaktem ze służbą zdrowia i równoczesnym lękiem przed zarażeniem koronawirusem wiele osób, mimo niepokojących objawów, zrezygnowało z wizyty u lekarza. Specjaliści wielu dziedzin, zwłaszcza onkolodzy apelują do Polaków, by strach przed zakażeniem koronawirusem nie był silniejszy niż głos rozsądku, bo pandemia nie ograniczyła występowania innych poważnych chorób. Dla przykładu, od 4 marca do chwili obecnej z powodu COVID-19 zmarło 2078 osób – z powodu nowotworów około 49 000! Nie oznacza to oczywiście, że pandemię można lekceważyć! Jednak stosując zalecane przez specjalistów środki ochrony (takie jak zachowanie dystansu społecznego, zakrywanie nosa i ust i częste odkażanie rąk) należy pamiętać o diagnostyce i leczeniu innych schorzeń. Regularne badania profilaktyczne są szczególnie ważne w takich chorobach jak nowotwory, gdzie jak udowodniono – wykrycie nowotworu tylko o jeden stopień zaawansowania klinicznego wcześniej zwiększa średnio o 25% szanse na całkowite wyleczenie!  U kobiet w wieku 50-69 lat, badaniem, które należy regularnie, co 24 miesiące wykonywać jest mammografia (radiologiczne badanie piersi). Rak piersi, to nowotwór najczęściej występujący wśród kobiet, w Polsce każdego roku rozpoznawanych jest ponad 18 500 nowych zachorowań i 6 600 zgonów. Badania wykazały, że liczbę zgonów można by obniżyć o 25%, gdyby badania profilaktyczne wykonywało regularnie przynamniej 70% Polek! Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia w ciągu ostatnich 24 miesięcy zbadało się zaledwie 34%!!!

Zbliża się Październik – miesiąc świadomości raka piersi, w którym zaplanowano w Polsce szereg akcji edukacyjnych i kampanii związanych z budzeniem świadomości i czujności onkologicznej oraz zachęcaniem do regularnego wykonywania badań. Wielkopolskie Centrum Onkologii, zaniepokojone niską liczbą Wielkopolanek zgłaszających się na badania, postanowiło nie czekać tak długo! Już w ostatnią sobotę września (tj. 26 września) zaprasza wszystkie chętne Panie w wieku 50-69 lat na profilaktyczne badania mammograficzne. Ze względu na przyjęte w Centrum  procedury profilaktyki COVID-19 warunkiem wykonania badania jest wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 61 8850 945 (czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00-17:00 oraz w piątek w godzinach 8:00-18:00).

Każda Pani, która w sobotę wykona badanie otrzyma od WCO prezent!

Uwaga: do badań nie kwalifikują się Panie, które były już leczone z przyczyn raka piersi, Panie które wykonały takie badanie w okresie ostatnich 24 miesięcy oraz Panie z innej grupy wiekowej niż 50-69 lat.