(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej eRejestracja i eWyniki Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
Komunikat z dnia 29.07.2020 r. w sprawie Protonoterapii
Komunikat z dnia 29.07.2020 r. w sprawie Protonoterapii

W nawiązaniu do powołania przez Ministra Zdrowia prof. Piotra Mileckiego (z Wielkopolskiego Centrum Onkologii) do „Zespołu ds. opracowania strategii protonoterapii w Polsce” zapraszamy do zapoznania się z relacją wyemitowaną przez Telewizję Polską z udziałem mgr M. Kruszyny-Mochalskiej, prof. P. Mileckiego oraz posła na Sejm RP B. Wróblewskiego. Włączenie przedstawicieli z Wielkopolski do prac nad ogólnopolskim programem jest krokiem naprzód w kierunku docenienia wkładu wielkopolskich specjalistów  https://poznan.tvp.pl/49168134/protonoterapia-takze-w-poznaniu. Poniżej publikujemy tekst wypowiedzi.

Prof. dr hab. Andrzej Roszak

Rzecznik Prasowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii

 

Wypowiedzi z relacji TVP z 28.07.2020 https://poznan.tvp.pl/49168134/protonoterapia-takze-w-poznaniu

Specjaliści z Wielkopolskiego Centrum Onkologii i poznańskiego Uniwersytetu Medycznego dołączyli do zespołu, który ma opracować strategię rozwoju protonoterapii w Polsce. Taka terapia wydłuża życie chorych na nowotwór i zmniejsza ryzyko powikłań. Niestety, jest też bardzo droga i dostępna tylko w jednym ośrodku w kraju.

Starania, by obok klasycznej, fotonowej metody naświetlania umożliwić pacjentom WCO także leczenie protonami, trwają od dekady. Taka terapia w dużo większym stopniu skupia się na walce z guzem.

Chodzi o to, aby rozkład dawki został podany jak najbardziej precyzyjnie z oszczędzeniem narządów, które są zdrowe – tłumaczy Marta Kruszyna-Mochalska, fizyk medyczny z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

 Mając taką możliwość możemy liczyć na wydłużenie życia większej liczby chorych leczonych formą radioterapii protonowej w porównaniu do terapii klasycznej. Jednocześnie możemy liczyć na to, że zmniejszymy odsetek powikłań po leczeniu – dodaje prof. dr hab. Piotr Milecki, specjalista onkolog-radioterapeuta z WCO.

Terapia protonowa może być droższa nawet o 100 procent od klasycznej radioterapii. Na razie jedynym ośrodkiem w Polsce, który wykonuje takie zabiegi, jest Centrum Cyklotronowe Bronowice pod Krakowem. Zmienić to może dołączenie przedstawicieli WCO i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu do ministerialnego zespołu, który ma opracować strategię rozwoju protonoterapii w Polsce.

Nie możemy sobie pozwolić na to, aby świat szedł do przodu, a my żebyśmy stali w miejscu. Ważna jest pełna mobilizacja ze strony naszego kraju, aby radiologia protonowa była szerzej wykorzystywana w Polsce i mam nadzieję, że również w Poznaniu – mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.