Informacja na temat potwierdzenia obecności wirusa SARS-CoV-2-19 u jednego z pracowników Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi
Informacja na temat potwierdzenia obecności wirusa SARS-CoV-2-19 u jednego z pracowników Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi

Szanowni Państwo, Szanowni Pacjenci,

w dniu 26.03.2020 potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2-19 u jednego z pracowników Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Przed stwierdzeniem zakażenia nie miał objawów uznawanych za typowe w zakażeniu koronawirusem, czyli kaszlu, gorączki, duszności. W związku z tym, po konsultacji z Sanepidem wdrożono adekwatne do sytuacji procedury bezpieczeństwa, mające na celu zabezpieczenie pacjentów i pozostały personel. Pobrano próbki do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2-19 zarówno u pacjentów jak i personelu oddziału. Do tej pory uzyskane wyniki są ujemne (brak zakażenia). Reszta badań jest w trakcie realizacji.

Część Pacjentów już została w uzgodnieniu z Sanepidem wypisana do domu (z odpowiednimi zaleceniami) a pozostali pacjenci z tego oddziału będą wypisani jutro (również z odpowiednimi zaleceniami) po zatwierdzeniu wyników testów. Obecnie nikt z pracowników ani pacjentów Oddziału nie ma objawów klinicznych infekcji.

Sytuacja została błyskawicznie opanowana, a podjęte kroki są monitorowane i dostosowywane do bieżących potrzeb zgodnie z wytycznymi Sanepidu. Działalność Wielkopolskiego Centrum Onkologii (chirurgia, radioterapia i chemioterapia) w pozostałych oddziałach, zakładach i poradniach i na bloku operacyjnym jest kontynuowana. Spodziewamy się że za kilka dni Oddział Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi wznowi działalność.

O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco w kolejnych komunikatach.

Prof. dr hab Andrzej Roszak, Rzecznik Prasowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii