(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej eRejestracja i eWyniki Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
Informacja na temat potwierdzenia obecności wirusa SARS-CoV-2-19 u pacjentki, która była operowana w WCO
Informacja na temat potwierdzenia obecności wirusa SARS-CoV-2-19 u pacjentki, która była operowana w WCO

Szanowni Państwo, Szanowni Pacjenci,

W dniu 21 marca 2020 Sanepid przekazał Dyrekcji Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) informacje na temat potwierdzenia obecności wirusa SARS-CoV-2-19 u pacjentki, która była operowana w WCO w Oddziale Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi i opuściła naszą placówkę w dniu 13.03.2020. W związku z tym wdrożono procedury bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi organów nadzorujących placówki medyczne.

Zgodnie ze wskazaniami Sanepidu z dnia 21.03 po niezwłocznym ustaleniu listy osób, które miały kontakt z pacjentką podjęliśmy następujące kroki:

  • Kwarantanna czterech osób pracujących w poradni WCO, które miały kontakt bezpośredni z pacjentką.
  • Obserwacja pozostałego personelu oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi i Bloku Operacyjnego oraz innych osób, które potencjalnie przebywały w oddziale.
  • Przeprowadzono testy u członków personelu i pacjentów z oddziału.

Sytuacja została błyskawicznie opanowana, a podjęte kroki są monitorowane i dostosowywane do bieżących potrzeb zgodnie z wytycznymi Sanepidu. Działalność Wielkopolskiego Centrum Onkologii jest kontynuowana. Oddział Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi funkcjonuje w dotychczasowym zakresie. 

Jednocześnie pragnę podkreślić, że Zespół Wielkopolskiego Centrum Onkologii za priorytet stawia leczenie pacjentów onkologicznych, służenie im wsparciem oraz poradą. Mamy świadomość, że obecna sytuacja nie jest łatwa zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego, dlatego aby ułatwić funkcjonowanie placówki oraz zapewnić naszym pacjentom najwyższe standardy leczenia w zgodnie z bezpieczeństwem zdecydowaliśmy o wzmocnieniu wywiadu epidemiologicznego zarówno wśród pacjentów, jak i personelu placówki.

Działamy bezpiecznie. Prowadzimy radioterapię, chemioterapię, operujemy Pacjentów we wszystkich oddziałach. Udzielamy TELEPORAD wszystkim pacjentom w zakresie dopuszczonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W poradniach przyjmujemy chorych w odstępach czasowych umożliwiających bezpieczeństwo epidemiologiczne. Prowadzimy obrazowe badania diagnostyczne u pacjentów ze wskazaniami do diagnostyki onkologicznej.

O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco w kolejnych komunikatach.