(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej eRejestracja i eWyniki Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
Konferencja prasowa na temat nowych metod brachyterapii
Konferencja prasowa na temat nowych metod brachyterapii

Już jutro w naszym Centrum konferencja prasowa na temat nowych metod leczenia raka piersi (metodą samodzielnej przyspieszonej brachyterapii (APBI) przy pomocy aplikatorów SAVI) i raka gruczołu krokowego (implant stałe). W czasie konferencji dr hab. Janusz Skowronek – Kierownik Zakładu Brachyterapii WCO przedstawi zalety nowych metod brachyterapii. Wtorek 7.02.2012r. godz. 11.00. Wielkopolskie Centrum Onkologii  ul. Garbary 15; sala konferencyjna na 3 piętrze.

Zakład Brachyterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii jest wiodącą jednostką w Polsce i Europie stosującą brachyterapię w leczeniu nowotworów złośliwych. W 2011r. wykonano w nim 1137 procedur brachyterapii (dla porównania w ubiegłym roku w całej Holandii wykonano około 2000 procedur).
Jako jedyny ośrodek w Polsce mamy do zaoferowania chorym wszystkie metody brachyterapii, w tym leczenie raka gruczołu krokowego przy wykorzystaniu implantów stałych. Procedura ta jest na ostatnim etapie kwalifikacji do listy procedur gwarantowanych przez NFZ (Państwo) co umożliwi jej szersze zastosowanie również w innych ośrodkach.
Brachyterapia przy pomocy implantów stałych umożliwia skrócenie pobytu w szpitalu do 2 dni (jest to leczenie całkowicie samodzielne) i nie wymaga stosowania innego inwazyjnego leczenia uzupełniającego co jest bardzo dużym udogodnieniem dla pacjentów. Pacjent po kilku dniach może wrócić do codziennych zajęć, w tym do pracy.
Wszyscy pacjenci Zakładu Brachyterapii są przyjmowani bez czasu oczekiwania, w planowanym terminie uzgodnionym z chorym. Zakład zapewnia w pełni możliwości leczenia chorych z regionu wielkopolskiego a także wielu chorych z terenu całej Polski.
Jako drugi ośrodek poza USA rozpoczęliśmy 31.01. leczenie wczesnego raka piersi metodą samodzielnej przyspieszonej brachyterapii (APBI) przy pomocy aplikatorów SAVI (również planujemy wystąpić o refundację do AOTM). Leczenie to pozwala na skrócenie napromieniania po zabiegu do 1 tygodnia (standardowo obecnie stosuje się radioterapię trwającą 4-5 tygodni).
Zakład Brachyterapii WCO wyposażony jest od niedawna w nowoczesny symulator z funkcją tomografu komputerowego zwiększającą możliwość planowania leczenia i dokładność napromieniania chorych narządów przy jednoczesnej ochronie narządów zdrowych. Obecne wyposażenie zakładu według wielu naukowców z całego świata dorównuje lub przewyższa wyposażenie wielu podobnych zakładów w Europie.
Najczęściej leczone nowotwory w Zakładzie Brachyterapii to: rak gruczołu krokowego, rak piersi, rak szyjki i trzonu macicy, rak płuca, rak przełyku, rak skóry, nowotwory głowy i szyi.