Już jutro w naszym Centrum konferencja prasowa na temat nowych metod leczenia raka piersi (metodą samodzielnej przyspieszonej brachyterapii (APBI) przy pomocy aplikatorów SAVI) i raka gruczołu krokowego (implant stałe). W czasie konferencji dr hab. Janusz Skowronek – Kierownik Zakładu Brachyterapii WCO przedstawi zalety nowych metod brachyterapii. Wtorek 7.02.2012r. godz. 11.00. Wielkopolskie Centrum Onkologii ul. Garbary 15; sala konferencyjna na 3 piętrze.
Zakład Brachyterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii jest wiodącą jednostką w Polsce i Europie stosującą brachyterapię w leczeniu nowotworów złośliwych. W 2011r. wykonano w nim 1137 procedur brachyterapii (dla porównania w ubiegłym roku w całej Holandii wykonano około 2000 procedur).
Jako jedyny ośrodek w Polsce mamy do zaoferowania chorym wszystkie metody brachyterapii, w tym leczenie raka gruczołu krokowego przy wykorzystaniu implantów stałych. Procedura ta jest na ostatnim etapie kwalifikacji do listy procedur gwarantowanych przez NFZ (Państwo) co umożliwi jej szersze zastosowanie również w innych ośrodkach.
Brachyterapia przy pomocy implantów stałych umożliwia skrócenie pobytu w szpitalu do 2 dni (jest to leczenie całkowicie samodzielne) i nie wymaga stosowania innego inwazyjnego leczenia uzupełniającego co jest bardzo dużym udogodnieniem dla pacjentów. Pacjent po kilku dniach może wrócić do codziennych zajęć, w tym do pracy.
Wszyscy pacjenci Zakładu Brachyterapii są przyjmowani bez czasu oczekiwania, w planowanym terminie uzgodnionym z chorym. Zakład zapewnia w pełni możliwości leczenia chorych z regionu wielkopolskiego a także wielu chorych z terenu całej Polski.
Jako drugi ośrodek poza USA rozpoczęliśmy 31.01. leczenie wczesnego raka piersi metodą samodzielnej przyspieszonej brachyterapii (APBI) przy pomocy aplikatorów SAVI (również planujemy wystąpić o refundację do AOTM). Leczenie to pozwala na skrócenie napromieniania po zabiegu do 1 tygodnia (standardowo obecnie stosuje się radioterapię trwającą 4-5 tygodni).
Zakład Brachyterapii WCO wyposażony jest od niedawna w nowoczesny symulator z funkcją tomografu komputerowego zwiększającą możliwość planowania leczenia i dokładność napromieniania chorych narządów przy jednoczesnej ochronie narządów zdrowych. Obecne wyposażenie zakładu według wielu naukowców z całego świata dorównuje lub przewyższa wyposażenie wielu podobnych zakładów w Europie.
Najczęściej leczone nowotwory w Zakładzie Brachyterapii to: rak gruczołu krokowego, rak piersi, rak szyjki i trzonu macicy, rak płuca, rak przełyku, rak skóry, nowotwory głowy i szyi.