(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej eRejestracja i eWyniki Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
Innowacyjny zabieg w naszym Centrum – terapia fotodynamiczna
Innowacyjny zabieg w naszym Centrum – terapia fotodynamiczna

W dniu 8.11.2011 na Oddziale Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wielkopolskiego Centrum po raz pierwszy w Polsce zastosowana została terapia fotodynamiczna przy użyciu preparatu Foscan. Terapii zostało podanych dwóch chorych.
W ostatnich latach obserwujmy stały wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe zlokalizowane w obrębie głowy i szyi. Wśród rozpoznań histopatologicznych dominuje rak płaskonabłonkowy, który stanowi 90% przypadków. Metodą z wyboru stosowaną w leczeniu tego typu nowotworów jest radykalne leczenie operacyjne uzupełnione radiochemioterapią. Pomimo stałego postępu technologicznego dotyczącego techniki operacyjnej, napromieniania i chemioterapii celowanej wyniki leczenia są nadal niezadowalające a pięcioletnie przeżycia udaje się uzyskać u około 50% chorych.
W przypadku wznowy choroby nowotworowej u części chorych, którzy wyczerpali już możliwości standardowego leczenia alternatywę może stanowić tzw. terapia fotodynamiczna z wykorzystaniem preparatu Foscan.
Foscan (temoporfina) jest to substancja fotouczulająca aktywowana przez światło o długości fali 652 nm aplikowane przy użyciu lasera diodowego 4 doby po dożylnym podaniu preparatu. Wskazaniem rejestracyjnym do zastosowania terapii fotodynamicznej z użyciem preparatu Foscan jest paliatywne leczenie zaawansowanego raka płaskonabłonkowego głowy i szyi. W badaniach klinicznych wykazano, że metoda Foscan – PDT może przynieść znaczna poprawę u pacjentów u których inne metody leczenia zawiodły. Metoda ta stosowana jest powszechnie w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych nie tylko w leczeniu paliatywnym ale w wybranych przypadkach również jako leczenie pierwotne. Wielką zaletą metody jest możliwość jej wielokrotnego powtarzania oraz znikomy odsetek działań ubocznych. Wadą jest cena. Koszt jednorazowej kuracji to kilka tysięcy euro.