(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej eRejestracja i eWyniki Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
Sprawozdanie z Kursu „Chirurgia endoskopowa w diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi”
Sprawozdanie z Kursu „Chirurgia endoskopowa w diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi”

W dniach 05-06.11.2009 w Wielkopolskim Centrum Onkologii odbył się ogólnopolski kurs „Chirurgia endoskopowa w diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi” zorganizowany przez Polską Grupę Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz Oddział Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Kurs przeznaczony był dla lekarzy specjalizujących się oraz specjalistów z zakresu otolaryngologii, chirurgii szczękowo-twarzowej i neurochirurgii.
 Pierwszego dnia w części teoretycznej uczestnicy zapoznali się ze wskazaniami do operacji endoskopowych w zakresie głowy i szyi. Prof.Wojciech Golusiński powitał przybyłych uczestników a następnie przedstawił uczestnikom anatomię opisową i topograficzną głowy i szyi ze szczególnym uwzględnieniem nosa, zatok przynosowych i podstawy czaszki.  Drugi wykład pt.” Wewnątrznosowa mikrochirurgia zatok przynosowych -technika operacyjna”wygłosił Pan Prof. Antoni Krzeski z Katedry Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.W dalszej części dnia kursanci zapoznali się z trzema różnymi technikami operacyjnymi podczas transmisji na żywo z sali operacyjnej. Ze współczesnymi technikami obrazowania w zakresie głowy i szyi kursantów zapoznała Pani dr Ewa Wierzchosławska. Pierwszy dzień kursu zamknął wykład Pana dr Stefana Stamma pt.” Znieczulenie ogólne w chirurgii głowy i szyi”.
Wszyscy uczestnicy oraz wykładowcy spotkali się wieczorem w „Gospodzie Pod Koziołkami”aby wspólnie zjeść kolację.
 Drugi dzień kursu rozpoczął się od wykładów Pana Prof. Jana Vokurki z Kliniki Otolaryngologii z Hradec Kralove pt.”Podstawowe dojście operacyjne do zatok szczękowych, sitowych, klinowych przy użyciu technik endoskopowych” oraz „Powikłania i leczenie powikłań”.
 Następnie przedstawiciel firmy RONEST Pan Tomasz Stawarz zaprezentował wskazówki praktyczne dla użytkowników sprzętu endoskopowego. Natomiast przedstawiciel firmy MYLAN zaprezentował wykład pt. „Nozoil-nowe możliwości zapobiegania i terapii suchości błony śluzowej nosa”. Część teoretyczną drugiego dnia kursu zakończyły operacje „life surgery” wykonywane przez Prof.Vokurke, Prof. Krzeskiego i Prof.Golusińskiego. Część praktyczna kursu odbyła się w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Medycznego ul. Święcickiego 6 w Poznaniu kończąc tym samym dwudniowy, ogólnopolski kurs.