Rak szyjki macicy
Informacje podstawowe
Rak szyjki macicy to częsty nowotwór złośliwy narządu rodnego kobiety, rozwijający się w szyjce macicy. Macica zbudowana jest z mięśniówki gładkiej i składa się z trzonu, który znajduje się wewnątrz miednicy kobiety i jest miejscem rozwoju ciąży, oraz szyjki macicy, która częściowo znajduje się w pochwie.
Rola szyjki macicy polega głównie na utrzymaniu wewnątrz macicy rozwijającej się ciąży poprzez ścisłe zamknięcie kanału szyjki. W trakcie porodu kanał szyjki ulega otwarciu i znacznemu rozszerzeniu. Poza okresem ciąży wąski kanał szyjki stanowi drogę dla plemników, zabezpiecza przed infekcjami, pomaga usunąć krew menstruacyjną, a skurcze szyjki odrywają rolę w odczuwaniu przez kobietę orgazmu.
Miejscem rozwoju nowotworów szyjki jest przed wszystkim najbardziej zewnętrzna jej część, znajdująca się w pochwie, zwana tarczą części pochwowej szyjki macicy. Znajduje się na niej granica między dwoma typami nabłonków: gruczołowym – wyścielającym jamę macicy i kanał szyjki, oraz płaskim – pokrywającym część pochwową szyjki i pochwę. Właśnie to miejsce, zwane strefą transformacji, jest miejscem rozwoju raka szyjki.Istotą raka są mutacje genetyczne czyli zmiany na poziomie DNA (genów). Informacja zawarta w DNA określa mi.in. budowę komórki, jej funkcje, interakcje z innymi komórkami. Zmiany na poziomie DNA powodują, że zmutowana komórka przestaje współpracować z innymi, zdrowymi komórkami, przestaje pełnić swoje funkcje i ucieka spod ścisłej kontroli organizmu. W efekcie braku kontroli dochodzi do niepohamowanego rozrostu zmutowanych komórek, utworzenia guza nowotworowego, naciekania i niszczenia sąsiednich tkanek i tworzenia przerzutów (tworzenia nowych ognisk nowotworu poza miejscem jego powstania).
Rak szyjki macicy rozwija się na skutek wcześniejszej infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Proces nowotworowy jest poprzedzony wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy (ang. cervical intraepithelial neoplasia, CIN, dawniej określany jako dysplazja szyjki macicy albo rak przedinwazyjny. CIN może ulegać progresji do raka inwazyjnego stąd tak istotne jest wczesne wykrycie tych zmian w badaniu cytologicznym rozmazu z pochwowej części szyjki macicy.
Statystyka
Zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce jest na średnim poziomie w stosunku do innych krajów na świecie. W 2011 roku stwierdzono 3078 zachorowań oraz 1735 zgonów. Kobiety w wieku poniżej 20 r.ż. rzadko chorują na ten nowotwór, ale zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. Na raka szyjki macicy chorują najczęściej kobiety w wieku średnim (45-65 lat), stanowiąc ponad 50% kobiet chorujących na ten nowotwór.
Obraz kliniczny
We wczesnych stopniach zaawansowania brak jest zazwyczaj uchwytnych objawów raka szyjki macicy. Dlatego tak ważne są systematyczne badania ginekologiczne połączone z badaniem cytologicznym pobranego materiału z szyjki macicy.
Rak szyjki na podłożu zmian przedrakowych rozwija się przeciętnie od 3 do 10 lat. Większość kobiet ze zmianami przedrakowymi nie ma charakterystycznych objawów.
Objawy zgłaszane przez chore są niespecyficzne:
- krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu
- krwawienia międzymiesiączkowe
- krwawienia kontaktowe, po stosunku
- bóle podbrzusza
- bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej.
Nowotwór szerzy się lokalnie przez naciekanie sąsiadujących tkanek i narządów. Nacieka przymacicze i ścianę miednicy małej; bezpośredni ucisk guza na moczowody może prowadzić do ich niedrożności skutkującej wodonerczem, roponerczem, odmiedniczkowym zapaleniem nerek i mocznicą. Naciekanie odbytnicy prowadzi do wytworzenia przetoki. Rak może też naciekać ścianę pęcherza moczowego oraz pochwę, rzadziej trzon macicy. Rak szyjki macicy może tworzyć przerzuty do węzłów chłonnych a także do płuc i kości.
Czynniki ryzyka
Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy jest infekcja wirusem ludzkiego brodawczaka (HPV) głównie typami 16, 18, 31, 33, 45. Inne czynniki ryzyka to:
- Palenie papierosów
- Rak szyjki macicy w rodzinie
- Zakażenie pochwy wirusem HSV-2
- Zakażenie chlamydiami, HIV, CMV, EBV, przewlekłe bakteryjne zakażenia pochwy
- Immunosupresja
- Częsta zmiana partnerów seksualnych (promiskuityzm) lub utrzymywanie stosunków seksualnych z partnerem, który miał (ma) wielu partnerów seksualnych
- Liczne ciąże i porody, zwłaszcza w młodym wieku
- Nieobrzezani partnerzy seksualni
- Przebyta radioterapia na okolicę miednicy małej
- Prostaglandyny w spermie
- Wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
- Niski status socjoekonomiczny
- Niedobór prowitaminy A, karotenoidów i witaminy C
- Ekspozycja na dietylstilbestrol
- Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
Diagnoza
Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy przyczyniają się do zmniejszenia zachorowalności oraz umieralności. Dzięki tym badaniom u znacznej grupy pacjentek rozpoznaje się zmiany przednowotworowe (CIN2–3) lub wczesne (przedkliniczne) raki szyjki macicy i po stwierdzeniu nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego wykonuje się badanie kolposkopowe oraz pobiera wycinki.
W przypadku postaci klinicznych w trakcie badania ginekologicznego stwierdza się zmianę w obrębie szyjki macicy, z której pobiera się bezpośrednio biopsję.
Najczęstszym typem histologicznym raka szyjki macicy jest rak płaskonabłonkowy (ok.80%), znacznie rzadziej (ok. 10%) występuje rak gruczołowy. Bardzo rzadkimi typami histologicznymi są: rak drobnokomórkowy, pierwotny chłoniak i mięsak szyjki macicy. Po uzyskaniu potwierdzenia histopatologicznego raka szyjki macicy konieczne jest określenie klinicznego stopnia zaawansowania i zaplanowanie leczenia.
W tym celu należy wykonać:
- pełne badanie lekarskie (podmiotowe i przedmiotowe)
- badanie ginekologiczne (per vaginam i per rectum);
- badanie RTG klatki piersiowej
- podstawowe badania krwi i moczu
W wyższych stopniach zaawansowania w celu zaplanowania leczenia przeprowadza się badania obrazowe (KT, MR, PET-KT) oraz wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) węzłów chłonnych i/lub przymacicz.
Przebieg
Przebieg nieleczonej choroby zależy od cech biologicznych raka u danej osoby. Guz może rosnąć zarówno powoli jak i rozwinąć się w ciągu tygodni lub miesięcy naciekając okoliczne narządy. Przy dużym zaawansowaniu choroby pojawiają się przerzuty odległe w innych narządach upośledzając ich funkcje. Nieleczony rak szyjki macicy nieuchronnie prowadzi do zgonu.
Gdy nowotwór jest wykryty we wczesnym stadium zaawansowania (badania przesiewowe, systematyczne badania ginekologiczne !) przeżycie 5-letnie wynosi ponad 90%. Dla wcześnie wykrytych zmian przedinwazyjnych (nienaciekających) wyleczalność sięga 100%. Przeżycie 1-roczne wynosi ogółem około 85%. Niestety Polska należy do krajów europejskich o jednym z najniższych odsetków 5-letnich przeżyć względnych w raku szyjki macicy (ok. 54% v. 67% dla Europy). Przeżywalność maleje wraz ze stopniem zaawansowania klinicznego i patomorfologicznego.
Leczenie
Metoda leczenia zależy od stopnia zaawansowania nowotworu w chwili rozpoznania. Jeśli nie jest duży, czyli nowotwór nie przekracza szyjki macicy, a jego średnica jest mniejsza niż 4 cm, to najlepsze wyniki uzyskuje się dzięki operacji. W bardzo wczesnych stopniach zaawansowania, zwłaszcza u młodych, chcących zachować płodność kobiet, wystarczy usuniecie samej szyjki macicy i węzłów chłonnych miednicy. Daje to kobiecie szanse na naturalną ciążę. Najczęstszym zabiegiem pozostaje jednak tzw. radykalne wycięcie macicy z usunięciem węzłów chłonnych miednicy. Ogólnie rzecz ujmując, usuwa się całą macicę wraz z otaczającymi ją tkankami i regionalnymi węzłami chłonnymi. Operację przeprowadza się zazwyczaj przez otwarcie brzucha (laparotomię), choć możliwe jest również wykorzystanie drogi laparoskopowej, a nawet przezpochwowej.
Niestety w Polsce nadal zbyt wiele przypadków rozpoznaje się w zaawansowanych, nieoperacyjnych stadiach, dlatego najczęściej stosowaną metodą leczenia raka szyjki macicy jest radioterapia. Polega ona na skierowaniu na nowotwór i otaczające go tkanki wiązki promieniowania jonizującego, które ma właściwości niszczące komórki dzielące się, jakimi są komórki rakowe. Promieniowanie powstaje w specjalistycznych urządzeniach medycznych, tzw. akceleratorach, albo jest produkowane przez specjalnie przygotowane pierwiastki promieniotwórcze.
Leczenie raka szyjki macicy napromienianiem składa się zwykle z dwóch etapów: napromieniania guza „od zewnątrz” (z użyciem akceleratora, poprzez skórę i zdrowe tkanki otaczające guz), oraz od wewnątrz, poprzez umieszczenie wewnątrz guza (w kanale szyjki macicy) pierwiastka promieniotwórczego (nie uszkadza to zdrowych tkanek wokół guza). Dawka promieniowania ograniczona jest przez tzw. tolerancję tkanek prawidłowych i jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy zniszczeniem raka a oszczędzeniem prawidłowych tkanek, które go otaczają. Takie narządy, jak pęcherz moczowy czy odbytnica, są wrażliwe na promieniowanie i zbyt duża dawka może je uszkodzić. Radioterapia jest obecnie bardzo skomplikowaną metodą leczenia, wykorzystującą najnowocześniejsze urządzenia medyczne i komputery.
Radioterapia wykorzystywana jest również jako leczenie dodatkowe po zabiegu chirurgicznym, czyli leczenie uzupełniające. Po wycięciu guza napromienia się miednicę mniejszą, w której znajdowała się zajęta chorobą macica, w celu zniszczenia pojedynczych, niedostrzegalnych komórek raka.
Chemioterapia – a zwłaszcza cisplatyna – jest istotna w leczeniu raka szyjki macicy jako tzw. radiochemioterapia. Stosuje się ją w małych dawkach jako dodatek do radioterapii. Wzmaga ona działanie promieniowania jonizującego na guz i poprawia wyniki leczenia w porównaniu z samą radioterapią. Samodzielna chemioterapia ma jednak ograniczone znaczenie w leczeniu raka szyjki macicy, ponieważ jest to nowotwór umiarkowanie wrażliwy na tę metodę. Stosuje się ją wyłącznie w przypadku choroby nieuleczalnej, gdy nie można zastosować innych metod.
Efekty uboczne terapii
Leczenie radioterapią raka szyjki macicy jest dobrze tolerowane. Objawy niepożądane mogą pojawić się zarówno w trakcie radioterapii jak i wiele miesięcy a nawet lat po jej zakończeniu. Najczęstsze skutki uboczne radioterapii to ogólne osłabienie oraz zmiany skórne w polu objętym napromienianiem. Szczegółowy wykaz działań ubocznych obejmuje:
W czasie radioterapii i zaraz po (do 3 miesięcy):
Często:
- zaczerwienienie skóry w miejscu napromienianym,
- utrata włosów w obszarze napromienianym,
- zaczerwienienie okolicy krocza,
- suchość w pochwie, uczucie pieczenia, upławy
- zaburzenia miesiączkowania,
- ból brzucha,
- uczucie wzdęcia,
- nudności, rzadko wymioty,
- brak apetytu,
- ból w okolicy odbytu,
- zaburzenia w oddawaniu stolca-biegunki, zaparcia, większa ilość gazów, śluz w stolcu, ból przy oddawaniu stolca,
- zaburzenia oddawania moczu-uczucie parcia na mocz, częstsze oddawanie moczu, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu,
- ogólne osłabienie,
- męczliwość.
Rzadko :
- obecność krwi w stolcu,
- krew w moczu,
- krwawienie z pochwy,
- złuszczanie błony śluzowej okolicy krocza.
W dłuższym czasie po zakończeniu radioterapii powyżej 3 miesięcy):
Często :
- zmniejszona pojemność pęcherza moczowego-częstsze oddawanie moczu,
- utrzymujące się zaburzenia oddawania stolca-częstsze oddawanie stolca lub zaparcia,
- suchość w pochwie, upławy,
- podbarwienia krwią wydzieliny z pochwy po stosunku,
- dyskomfort, ból przy współżyciu,
- brak chęci do współżycia,
- bezpłodność,
- objawy menopauzy,
- męczliwość,
- bóle kostne miednicy.
Rzadko :
- zapalenie pęcherza moczowego
- martwica pęcherza moczowego
- przewlekłe krwawienie z pęcherza moczowego
- krwawienia z odbytu
- niedrożność jelit
- przetoki: jelitowe, odbytniczo-pęcherzowa, odbytniczo-pochwowa, pęcherzowo-pochwowa
- przebarwienia skóry w miejscu napromienianym
- uczucie suchości skóry
Po zakończonym leczeniu
Badania kontrolne po pierwotnym leczeniu należy przeprowadzać co 3 miesiące w ciągu pierwszych 2 lat obserwacji, następnie co 6 miesięcy do 5 lat obserwacji oraz co rok po upływie 5-letniego okresu. Badanie kontrolne powinno bezwzględnie obejmować badania podmiotowe i przedmiotowe, pełne badanie ginekologiczne oraz badanie cytologiczne.