Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Remont pomieszczeń z przeznaczeniem na stołówkę dla pacjentów Oddziału Radioterapii II Wielkopolskiego Centrum Onkologii – Poznań ul. Łąkowa 3

Numer zamówienia:

/49/2008

« Powrót do szczegółów zamówienia

SIWZ










SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA


Postępowanie prowadzone jest zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 164, poz. 1163 z póż. zm.)– procedura jak dla zamówienia publicznego o wartości poniżej 206 000 EURO.


PRZETARG NIEOGRANICZONY nr 49/2008.


PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA:
Remont pomieszczeń z przeznaczeniem na stołówkę dla pacjentów Oddziału Radioterapii II Wielkopolskiego Centrum Onkologii – Poznań ul. Łąkowa 3 .




I. Nazwa oraz adres zamawiającego

Wielkopolskie Centrum Onkologii
ul. Garbary 15
61-866 Poznań
tel. 61/ 88 50 500
fax. 61/ 8 52 19 48
godziny pracy od poniedziałku do piątku od 730 do 1500
adres e- mail: zaopatrzenie@wco.pl - Dział Zamówień Publicznych i Zaopatrzenia Wielkopolskiego Centrum Onkologii
tel/fax 61/88 50 643 tel. 61/ 88 50 644

II. Tryb udzielenia zamówienia.
Postępowanie o udzielenie niniejszego zamówienia prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego poniżej 206.000 EURO zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2006r., Nr 164, poz. 1163 ze zmianami),zwanej dalej ustawą oraz przepisami wykonawczymi wydanymi na ich podstawie.
1) Zamawiający NIE dopuszcza składania ofert częściowych;
2) Zamawiający NIE dopuszcza możliwości składania ofert wariantowych;
3) Zamawiający NIE przewiduje zawarcia umowy ramowej;
4) Zamawiający dopuszcza możliwość złożenia ofert równoważnych (oferowany przedmiot zamówienia nie gorszy niż ten określony w SIWZ), jeżeli z opisu przedmiotu zamówienia mogłoby wynikać, iż przedmiot zamówienia określony został poprzez wskazanie znaku towarowego, patentu lub pochodzenia. W ofercie należy podać odpowiedniki oferowane i zamieścić opis dotyczący właściwości odpowiedników;
5) Zamawiający PRZEWIDUJE możliwość udzielenia zamówień uzupełniających, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt. 6 ustawy.
W okresie 3 lata od udzielenia zamówienia podstawowego przewiduje się możliwość udzielenia zamówień uzupełniających, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy stanowiących, nie więcej niż 50 % wartości zamówienia podstawowego i polegających na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówienia. Zamówienie uzupełniające dotyczy zamówienia określonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
6) Zamawiający NIE przewiduje wyboru oferty najkorzystniejszej z zastosowaniem aukcji elektronicznej.
7) Zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom- zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy – załącznik nr 4 do niniejszej specyfikacji. Jednocześnie stosowanie do dyspozycji art. 36 ust. 5 ustawy – Zamawiający nie określa, która cześć zamówienia nie może być powierzona podwykonawcom.

III. Opis przedmiotu zamówienia.


Remont pomieszczeń z przeznaczeniem na stołówkę dla pacjentów Oddziału Radioterapii II Wielkopolskiego Centrum Onkologii – Poznań ul. Łąkowa 3.


Nomenklatura wg Wspólnego Słownika Zamówień (CPV):
45.00.00.00-7 – Prace Budowlane.

UWAGI OGÓLNE:
Remont wykonywany będzie w pomieszczeniach użytkowanych przez Oddział Radioterapii II Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu przy ul. Łąkowej. Prace prowadzone będą na „czynnym obiekcie” w trakcie normalnej pracy.
Wymaga się prowadzenia robót w sposób mało uciążliwy dla Zamawiającego. Wykonawca będzie mógł przebywać na obiektach, w których będzie realizowany przedmiot zamówienia w dowolny dzień tygodnia, w godzinach uzgodnionych z Zamawiającym. Wykonawca zabezpieczy dostarczone materiały własnym staraniem i na własny koszt. Wykonawca ma obowiązek stosować w czasie prowadzenia robót objętych przedmiotem zamówienia przepisy dotyczące ochrony środowiska.
Przed przystąpieniem do złożenia oferty Zmawiający zobowiązuje wykonawcę do przeprowadzenie wizji lokalnej i zapoznanie się z charakterem robót budowlanych objętych przedmiotem zamówienia. Z wizji lokalnej zostanie sporządzony protokół, podpisany przez przedstawicieli Wykonawcy i Zamawiającego, który następnie Wykonawca załączy do oferty. Wzór protokołu z wizji lokalnej stanowi załącznik nr 6 do specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Wykonawca ma obowiązek powiadomić Zamawiającego o zamiarze przeprowadzenia wizji lokalnej i przeprowadzić czynności z nią związane nie później, niż na 7 dni przed terminem składania ofert.

Pozostałe założenia w zakresie realizacji przedmiotu zamówienia :

1. Płatność po wykonaniu 100 % prac objętych przedmiotem zamówienia i dokonaniu odbioru końcowego – Zamawiający nie przewiduję płatności częściowych np. po wykonaniu części przedmiotu zamówienia.
2. Warunki płatności - 30 dni od dnia złożenia faktury VAT wraz z podpisanym protokołem odbioru końcowego w kancelarii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.
3. Warunki gwarancji: minimum 12 miesięcy od dnia dokonania odbioru końcowego.
4. Termin wykonania robót: 21dni od dnia podpisania umowy.

Zakres robót do wykonania:
1. Wykucie ościeżnicy drewnianej 110x200 cm,
2. Zamurowanie otworu drzwiowego grubość ½ cegły 110x200 cm,
3. Skucie starych płytek glazurowanych 38 m2
4. Uzupełnienie tynku po skutych płytkach 38 m2
5. Demontaż instalacji elektrycznej,
6. Wykucie bruzd pod instalację elektryczną 50 m,
7. Ułożenie instalacji elektrycznej,
8. Ułożenie płytek podłogowych 27 m2na klej oraz cokolików 17,5 m,
9. Ułożenie fartucha z płytek koło zlewozmywaków i umywalki 3,5 m2

10. Wykonanie zabudowy gipsowo-kartonowej na ruszcie metalowym (na ścianie z otworem windowym) 7,5 m2,
11. Wykonanie ścianki gipsowo-kartonowej grubości 5 cm - 9,6 m2 z drzwiami o szer. 80 cm i oknami podawczymi wraz z jej malowaniem 19,2 m2.
12. Malowanie ścian emulsją wraz z naprawą starych tynków 108 m2,
13. Malowanie sufitów emulsją wraz z naprawą starych tynków 27 m2,
14. Malowanie farbą olejną okien podwójnych 1,70 x1,20 2 szt.,
15. Malowanie farbą olejną drzwi 1 szt.
16. Malowanie farbą olejną rur 1’ – 3 m 1,5’ – 15 m 2,5’ – 22 m,
17. Malowanie farbą olejną rury kanalizacji żeliwnej 100 mm – 4,5 m 75 mm –2,5mr
18. Malowanie farbą olejną żeber grzejników żeber 60 – 20 żeber.

Uwaga:
Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia został określony w załączonych do niniejszej specyfikacji istotnych warunków zamówienia:
1) Przedmiarach robót, stanowiącej załącznik nr 9 do siwz.
2) Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych (STWiORB), stanowiącej załącznik nr 8 do siwz.

IV. Termin wykonania zamówienia

Termin wykonania robót: 21 dni od dnia podpisania umowy.

V. Opis warunków udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków;

a. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy, spełniają warunki określone w art. 22 ust. 1 pkt 1 – 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, a mianowicie:
1. Którzy:
- posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień;
- posiadają niezbędną wiedze i doświadczenie oraz dysponują potencjałem technicznymi osobami zdolnymi do wykonania zamówienia;
- znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia;
- nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie art. 24 ust. 1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

2. Spełnią wymagania określone w niniejszej specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Ocena spełnienia ww. warunków dokonana zostanie zgodnie z formułą „spełnia/nie spełnia”, w oparciu o informacje zawarte w dokumentach określonych w pkt VI niniejszej specyfikacji. Z treści załączonych dokumentów musi wynikać jednoznacznie, iż ww. warunki Wykonawca spełnił.
Niespełnienie któregokolwiek z warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w pkt V niniejszej specyfikacji spowoduje wykluczenie Wykonawcy.

b. W przypadku składania oferty przez podmioty występujące wspólnie:
- Każdy z Wykonawców oddzielnie musi udokumentować, iż nie podlega wykluczeniu z postępowania na podst. art. 24 ust. 1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz, że jest uprawniony do występowania w obrocie prawnym zgodnie z wymogami ustawowymi.
- W odniesieniu do warunku niezbędnej wiedzy, doświadczenia oraz potencjału kadrowego i technicznego oraz sytuacji ekonomicznej i finansowej, o których mowa w podpunkcie 1 niniejszego punktu – muszą wykazać, że wspólnie spełniają wymagane warunki.
- Oferta musi być podpisana w taki sposób, by prawnie zobowiązywała wszystkich Wykonawców występujących wspólnie.
- Wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Umocowanie musi wynikać z treści pełnomocnictwa.
- Wypełniając formularz ofertowy, jak również inne dokumenty powołujące się na Wykonawcę: w miejscu np. „ nazwa i adres Wykonawcy” należy wpisać dane dotyczące wszystkich PODMIOTÓW występujących wspólnie, a nie tylko pełnomocnika.
- Wykonawcy występujący wspólnie, których oferta została wybrana zobowiązani są przed zawarciem umowy, do przedstawienia Zamawiającemu umowy regulującej ich współpracę.

VI. Wykaz oświadczeń i dokumentów, jakie maja dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu

Na podstawie art. 25 ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z przepisami Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie dokumentów, jakich może żądać od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2006 r. Nr 87, poz. 605) oraz innych obowiązujących przepisów prawa Zamawiający wymaga by:
Wykonawcy ubiegający się o zamówienie publiczne złożyli wraz ofertą oświadczenie, zgodne z warunkami określonymi w art. 22 ust. 1 oraz art. 24 ust. 1 i 2, w związku z art. 44 ustawy Prawo zamówień publicznych wg wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do specyfikacji.
A. W celu potwierdzenia, posiadania uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności oraz nie podleganiu wykluczeniu na podstawie art. 24 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r., Wykonawca ubiegający się o zamówienie publiczne musi umieścić w ofercie niżej wymienione dokumenty:

1) Aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej (wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert).
W przypadku wykonawcy będącego spółką cywilną wymagane jest załączenie do oferty:
a) zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej każdego wspólników;
b) pełnomocnictwa wspólników do występowania w imieniu spółki lub złożenia dokumentów przetargowych podpisanych przez wszystkich wspólników, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.

Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce Zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zamiast dokumentów określonych w podpunkcie 1- 4 punktu VI A niniejszej specyfikacji przedkłada odpowiednie dokumenty, które zostały wskazane w § 2 ust. 1 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie dokumentów, jakich może żądać od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2006 r. Nr 87, poz. 605) na zasadach określonych dyspozycją § 2 ust. 2 i 3 ww. rozporządzenia.

B. W celu potwierdzenia opisanego przez Zamawiającego warunku posiadania niezbędnej wiedzy i doświadczenia oraz dysponowania potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonywania zamówienia, Wykonawca ubiegający się o zamówienie publiczne musi umieścić w ofercie niżej wymienione dokumenty:

1) Wykaz wykonanych w okresie ostatnich pięciu lat, co najmniej trzech robót budowlanych, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, odpowiadającym swoim rodzajem i wartością robotom budowlanym stanowiącym przedmiot zamówienia, z podaniem ich wartości i daty oraz miejsca wykonania oraz załączeniem dokumentów potwierdzających, że roboty te zostały wykonane należycie, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
2) Dokumenty stwierdzających, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień (kopie uprawnień budowlanych oraz aktualne zaświadczenia o przynależności do odpowiedniej izby samorządu zawodowego).

C. W celu potwierdzenia opisanego przez zamawiającego warunku znajdowania się przez Wykonawcę w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia, Wykonawca ubiegający się o zamówienie publiczne musi umieścić w ofercie niżej wymienione dokumenty:

1) Aktualną na dzień składania ofert polisę, a w przypadku jej braku innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności na sumę ubezpieczenia o wartości nie mniejszej niż 30.000,00 PLN.


Ponadto, stosowanie do dyspozycji art. 25 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych - Zamawiający wymaga złożenia wraz z ofertą:
1) Pełnomocnictwo osób sporządzających ofertę, jeżeli ich kompetencja nie wynika wprost z dokumentów określonych w podpunkcie A 1) punktu VI niniejszej specyfikacji.
2) Wypełniony formularz ofertowy, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej specyfikacji istotnych warunków zamówienia, w którym Wykonawca określi całkowitą wartość przedmiotu zamówienia w PLN (netto i brutto), - będącą sumą wartości, tak brutto jak i netto - podpisany przez osoby upoważnione do podejmowania czynności prawnych, w tym do zaciągania zobowiązań skutkujących finansowo.
3) Kosztorysy ofertowe sporządzony na. podstawie załączonych do przedmiotowej specyfikacji przedmiarów robót – załącznik nr 9 do niniejszej specyfikacji.
4) Oświadczenie o przekazaniu części zamówienia podwykonawcom załącznik nr 3 do niniejszej specyfikacji. Stosownie do dyspozycji art. 36 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych - Zamawiający nie określa, która część zamówienia nie może być powierzona podwykonawcom.
5) W związku z wdrożonym w Wielkopolskim Centrum Onkologii Systemem Zarządzania Środowiskowego i Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy zobowiązuje się Wykonawców zewnętrznych wykonujących prace na terenie należącym do WCO do stosowania wymaganych zasad. W chwili zawarcia umowy Wykonawca zobowiązany będzie do podpisania protokółu koordynacyjnego, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do niniejszej specyfikacji.
6) Protokół z wizji lokalnej i zapoznania się z pomieszczeniami związanymi z realizacją przedmiotu zamówienia – załącznik nr 6 do niniejszej specyfikacji.

Zamawiający wykluczy z postępowania Wykonawcę, który:
a. Nie spełni warunków określonych art.22 ust.1 pkt 1-4 i w art.24 ust.1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
b. Nie złoży wymaganych oświadczeń i dokumentów lub nie spełni innych wymagań określonych w ustawie i niniejszej SIWZ, poza sytuacjami określonymi w art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych, a w szczególności nie wniesie wadium.
Oferta Wykonawcy, który został wykluczony zostaje uznana za odrzuconą i nie jest rozpatrywana.
O wykluczeniu z postępowania Zamawiający zawiadamia zgodnie z art.24 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2004r. Nr 19, poz.177 z późn. zm.) wykluczonego Wykonawcę, podając uzasadnienie faktyczne i prawne.

VII. Informacje o sposobie porozumiewania się zamawiającego z wykonawcami oraz przekazywania oświadczeń lub dokumentów, a także wskazanie osób uprawnionych do porozumiewania się z wykonawcami.


a) Wszelką korespondencję należy kierować na adres Wielkopolskiego Centrum Onkologii, ul. Garbary 15, 61- 855 Poznań - Dział Zamówień Publicznych i Zaopatrzenia.

Godziny pracy WCO – 7.30- 15.00.

Na podstawie art. 27 ustawy Prawo zamówień publicznych – Zamawiający ustala następujące sposoby porozumiewania się z Wykonawcami.

1. Zawsze dopuszczalna jest forma pisemna z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie Prawo zamówień publicznych.
2. Oferta musi być złożona na piśmie w terminie składania ofert.
3. Wnioski, zawiadomienia, informacje i oświadczenia (nie dotyczy oświadczeń wymaganych w SIWZ, które muszą być dołączone do oferty na piśmie) przekazywane mogą być faxem lub drogą elektroniczną, a następnie pisemnie.
4. Każda ze stron, na żądanie drugiej niezwłocznie potwierdza fakt otrzymania dokumentów, o których mowa w pkt. 3,
5. Protest może być złożony faxem lub drogą elektroniczną, a następnie pisemnie.
6. W przypadku wniesienia pytań o wyjaśnienie treści SIWZ (faxem lub pisemnie) lub wniesienia protestu Zamawiający prosi o przesłanie treści tych dokumentów e-mailem na adres: zaopatrzenie@wco.pl, sylwia.krzywiak@wco.pl lub tomasz.witulski@wco.pl w celu ułatwienia i przyspieszenia odpowiedzi oraz zamieszczenia ich na stronie internetowej.
7. Rozstrzygnięcia protestu przesyłane będą faxem lub drogą elektroniczną, a następnie pisemnie.
8. SIWZ udostępniona jest na stronie internetowej Zamawiającego – www.wco.pl – zakładka zamówienia publiczne od dnia publikacji ogłoszenia w Portalu Urzędu Zamówień Publicznych albo publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej do upływu terminu składania ofert.
9. Wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ, nie później jednak niż na 6 dni przed terminem składania ofert (dzień otwarcia ofert nie wlicza się do tego terminu). Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych treść zapytań wraz z wyjaśnieniami zamawiający przekazuje wykonawcom, którym przekazał SIWZ, bez ujawniania źródła zapytania, a jeżeli specyfikacja jest umieszczona na stronie internetowej, zamieszcza jw. na tej stronie. Przepisy art.38 ust. 4,5,6,7 ustawy Prawo zamówień publicznych stosuje się odpowiednio.

b) Osoby uprawnione do porozumiewania się z wykonawcami:
- pod względem merytorycznym – Dział Inwestycji i Remontów: Tadeusz Krzymański tadeusz.krzymanski@wco.pl, Szymon Matuszewski - szymon.matuszewski@wco.pl,
- Dział Zamówień Publicznych i Zaopatrzenia: Sylwia Krzywiak, Katarzyna Witkowska, tel. 61/ 88 50 644, fax 61/ 88 50 644, Tomasz Witulski - pod względem prawnym, tel. 61/ 88 50 644.

VIII. Wymagania dotyczące wadium.

Zamawiający NIE wymaga wniesienia wadium.

IX. Termin związania oferta.

Wykonawca pozostaje związany ofertą przez okres 30 dni, tj. do dnia 19 czerwca 2008 r. Bieg terminu rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert.

X. Opis sposobu przygotowywania ofert.

1. Ofertę, zgodnie z art. 82 ust. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych Wykonawca zobowiązany jest złożyć w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Ofertę należy sporządzić w języku polskim. Zamawiający nie wyraża zgody na składanie ofert w formie elektronicznej. Wykonawca może złożyć tylko jedną ofertę, zgodnie z art. 82 ust. 1 cytowanej ustawy.
2. Oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje zamawiający i wykonawcy przekazują pisemnie. Faks lub droga elektroniczna nie stanowią formy pisemnej, aby były skuteczne muszą być niezwłocznie potwierdzone pismem.
3. Wykonawca składa ofertę, zgodnie z wymaganiami ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niniejszą specyfikacją istotnych warunków zamówienia.
4. Wykonawca ponosi wszelkie koszty związane z przygotowaniem oferty. Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów udziału w postępowaniu – art. 36 ust. 2 pkt 8 cytowanej ustawy.
5. Wykonawca może wprowadzić zmiany lub wycofać złożoną przez siebie ofertę przed terminem składania ofert pod warunkiem, że Zamawiający otrzyma pisemne powiadomienie o wprowadzeniu zmian lub wycofaniu przed upływem terminu składania ofert - (art. 84 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych).
6. Oferta musi być podpisana przez osobę upoważnioną do reprezentowania Wykonawcy, zgodnie z formą reprezentacji. W przypadku, gdy upoważnienie do podpisywania oferty nie wynika bezpośrednio z dokumentów załączonych do oferty, o których mowa w punkcie VI podpunkt 1.1 specyfikacji, upoważnienie (pełnomocnictwo) do podpisywania oferty oraz dokonywania innych czynności w toku postępowania o zamówienie publiczne winno być dołączone do oferty.
7. Pełnomocnictwo do podpisania oferty i składania ewentualnych wyjaśnień, jeżeli osobą podpisującą nie jest osoba upoważniona na podstawie wypisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeżeli pełnomocnictwo nie ma postaci aktu notarialnego powinno zawierać pieczęć Wykonawcy, imienną pieczątkę wystawiającego pełnomocnictwo i jego podpis. Jeżeli dołączone do oferty ww. pełnomocnictwo będzie w formie kopii, Zamawiający wymaga, aby jego zgodność z oryginałem poświadczyła osoba lub osoby wymienione w umowie spółki lub odpowiednim rejestrze, które wskazane są tam jako upoważnione do reprezentowania Wykonawcy. Pełnomocnictwo winno wskazywać datę jego wystawienia oraz okres, na który zostało udzielone. Brak tego okresu zamawiający odczyta jako pełnomocnictwo wystawione na czas nieokreślony.
8. W związku z wejściem w życie nowej Ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej, Dz.U. nr 225, poz.1635 oraz w związku z opinią Urzędu Zamówień Publicznych nr UZP/DP/O-RJE/4830/1996/07 z dnia 30.01.2007r. w sprawie opłaty skarbowej w zamówieniach publicznych, w której stwierdza się, iż złożenie dokumentu pełnomocnictwa (do reprezentowania lub zawarcia umowy) przez pełnomocnika wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie podlega opłacie skarbowej informujemy, że wniesienie opłaty skarbowej w przypadku dołączania do ofert Pełnomocnictwa nie jest obowiązkowe. Powyższe wynika z opinii prawnej Departamentu Prawnego UZP. W dalszym ciągu brak jest innych opinii prawnych i ugruntowanego orzecznictwa w tej sprawie.
9. Każda strona oferty wraz z załącznikami ma być ponumerowana i podpisana, w czytelny sposób przez osobę upoważnianą do reprezentowania firmy. Najlepiej, gdyby podpis był opatrzony pieczątką imienną, identyfikującą osobę podpisującą. Zamawiający nie dopuszcza tzw. parafowania poszczególnych stron oferty, chyba że wraz z ofertą Wykonawca załączy wzór parafy, z danymi identyfikującymi osobę składającą parafę, a tak prafa będzie opatrzona pieczątką imienną, identyfikującą osobę podpisującą.
10. Wszystkie strony oferty winny być połączone – (zszyte zszywaczem lub bindownicą lub w skoroszycie) w sposób zapobiegający możliwość dekompletacji zawartości oferty. Poprawki lub zmiany w tekście oferty muszą być datowane i własnoręcznie podpisane przez osobę podpisującą ofertę.
11. Do oferty Wykonawca dołączy wszystkie dokumenty wymagane postanowieniami niniejszej specyfikacji. Formularz Ofertowy oraz inne załączniki, stanowiące integralną część specyfikacji, zostaną wypełnione przez Wykonawcę ściśle według postanowienia niniejszej specyfikacji, bez dokonywania w nich zmian. W przypadku gdy Wykonawca dołączy jako załącznik do oferty kopię jakiegoś dokumentu, kopia ta winna być potwierdzona za zgodność z oryginałem przez Wykonawcę. W sytuacji gdy złożona przez Wykonawcę kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej prawdziwości, Zamawiający może żądać przedstawienia oryginału lub notarialnie poświadczonej kopii tegoż dokumentu.
12. Oferty oraz wszelkie oświadczenia i zaświadczenia składane w trakcie postępowania są jawne, z wyjątkiem informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, o ile wykonawca składając ofertę zastrzeże, że nie mogą być one udostępniane innym wykonawcom. W takim przypadku wskazane jest, aby informacje te były przygotowane i przekazane przez Wykonawcę w formie odrębnego załącznika do oferty opatrzonego klauzulą „TAJNE”. Wykonawca nie może zastrzec informacji, o których mowa w art. 86 ust. 4 cytowanej ustawy.
13. Oferty należy składać w zamkniętych kopertach oznaczonych pieczątką Wykonawcy oznaczonych w następujący sposób:
a.

Remont pomieszczeń z przeznaczeniem na stołówkę dla pacjentów Oddziału Radioterapii II Wielkopolskiego Centrum Onkologii – Poznań ul. Łąkowa 3.
Nie otwierać przed ..........................................” /data otwarcia ofert/


b. Oferty, które wpłyną do Zamawiającego za pośrednictwem Poczty Polskiej, poczty kurierskiej, należy przygotować w sposób określony w pkt 13 a i przesłać w zewnętrznej kopercie, na której powinna znajdować się pieczęć Wykonawcy, zaadresowanej w następujący sposób:



Wielkopolskie Centrum Onkologii
Ul. Garbary 15,
61-866 Poznań
Przetarg nieograniczony 49/2008 – Remont pomieszczeń z przeznaczeniem na stołówkę dla pacjentów Oddziału Radioterapii II Wielkopolskiego Centrum Onkologii – Poznań ul. Łąkowa 3.
Każda Oferta opatrzona zostanie numerem wpływu odnotowanym na kopercie oferty.

XI. Miejsce oraz termin składania i otwarcia ofert.
1) Miejsce oraz termin składania ofert:
Ofertę należy złożyć w pokoju 301 (Kancelaria – III piętro), w dni robocze, w godzinach od 7.30 do 14.30 w siedzibie Zamawiającego w Poznaniu, ul. Garbary 15 w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 maja 2008 r. godz. 1000.
2) Miejsce oraz termin otwarcia ofert:
- Otwarcie ofert nastąpi w dniu 20 maja 2008 r. o godz. 1100 w siedzibie Zamawiającego – Kantor, Rotunda, parter pokój nr 001.
- Otwarcie ofert jest jawne. W przypadku, gdy Wykonawca nie był obecny przy otwieraniu ofert, na jego pisemny wniosek Zamawiający prześle mu informację zawierającą nazwy i adresy Wykonawców, których oferty zostały otwarte oraz informacje dotyczące ceny oferty.
- Oferty zostaną sprawdzone czy zostały sporządzone zgodnie z przepisami ustawowymi i specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
- W toku badania i oceny ofert Zamawiający może żądać udzielenia przez Wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych przez nich ofert.
- Zamawiający poprawi w tekście oferty oczywiste omyłki pisarskie i omyłki rachunkowe w obliczeniu ceny niezwłocznie zawiadamiając o tym Wykonawców, którzy złożyli oferty.

XII. Opis sposobu obliczenia ceny.

1. Wykonawca w przedstawionej ofercie winien zaoferować cenę kompletną, jednoznaczną i ostateczną. Przedstawiona przez Wykonawcę oferta cenowa powinna zostać sporządzona wyłącznie z ukierunkowaniem na przedmiotowe postępowanie i odpowiadać wymaganiom Zamawiającego, określonym w niniejszej SIWZ i załączonych do niej przedmiarach robót, rysunkach, STOiWRB.
2. Cena jednostkowa każdej pozycji kosztorysu ofertowego musi obejmować koszty bezpośrednie robocizny, materiałów, pracy sprzętu i transportu technologicznego oraz koszty pośrednie, koszty zakupu i zysk. Cena jednostkowa z narzutami jest ceną netto.
3. Wykonawca jest zobowiązany do wypełnienia i określenia wartości we wszystkich pozycjach występujących w przedmiarze w układzie: ilość x cena jednostkowa = wartość.
4. Wyznaczoną na podstawie pkt. 1 cenę wraz z podatkiem VAT należy umieścić na formularzu ofertowym, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej specyfikacji.
5. Wszystkie wartości określone w kosztorysach ofertowych oraz ostateczna cena oferty muszą być liczone z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, zgodnie z obowiązującą ustawą o cenach i VAT oraz innymi obowiązującymi przepisami prawa.
6. Błąd w obliczeniu ceny spowoduje odrzucenie oferty z zastrzeżeniem art. 87 ust. 2 i art. 88 ustawa Prawo zamówień publicznych.


XIII. Opis kryteriów, którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty, wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów i sposobu oceny ofert.

Kryteria, którymi będzie się kierował Zamawiający przy wyborze oferty wraz z wagami (procentowym znaczeniem), oraz sposób obliczenia wartości punktowej oferty.

Kryteria: (opis kryterium/ i jego znaczenie (wag):

Cena 100%
--------------------------
Razem 100%
Ocena oferty będzie obliczona wg wzoru:

Najniższa cena
C = --------------------------------------------- x waga x 100
Cena badanej oferty
C – ilość punktów przyznana w kryterium cena

Przy ocenie wysokości zaproponowanej ceny wykonania przedmiotu zamówienia najwyżej będzie punktowana oferta z najniższą ceną brutto – oferta najkorzystniejsza (art. 2 pkt.5 w zw. z art. 91 ustawy). Oferta o najniższej cenie brutto otrzyma 100 punktów, pozostałym ofertą przyznane zostaną punkty zgodnie z ww. wzorem.
Stosowanie do dyspozycją art. 91 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych – jeżeli w postępowaniu o udzielenie zamówienia, w którym jedynym kryterium jest cena, nie można dokonać wyboru oferty najkorzystniejszej ze względu na to, że zostały złożone oferty o takiej samej cenie, zamawiający wzywa wykonawców, którzy złożyli te oferty, do złożenia w terminie określonym przez zamawiającego ofert dodatkowych. Zgodnie natomiast z treścią art. 91 ust. 6 ww. ustawy – Wykonawcy, składający oferty, nie mogą zaoferować cen wyższych niż zaoferowane w złożonych ofertach.


XIV. Informacje o formalnościach, jakie powinny zostać dopełnione po wyborze oferty celu zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Wykonawca, którego oferta zostanie wybrana ma obowiązek zawarcia umowy, zgodnie z postanowieniami określonymi w załącznik nr 7 do specyfikacji oraz na warunkach podanych w swojej ofercie, tożsamych ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, w terminie określonym przez Zamawiającego.
Zawarcie umowy pomiędzy wykonawcą a zamawiającym nastąpi po spełnieniu warunków określonych dyspozycją art. 94 Prawo zamówień publicznych.

Wyniki postępowania:

Informacja o wynikach postępowaniach o zawarciu umowy zostanie upubliczniona stosownie do dyspozycji art. 92 i 95 ustawy Prawo zamówień publicznych.

XV. Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Zamawiający NIE wymaga wnoszenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy.


XVI. Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, ogólne warunki umowy albo wzór umowy, jeżeli zamawiający wymaga od wykonawcy, aby zawarł z nim umowy sprawie zamówienia publicznego na takich warunkach.

Wzór umowy stanowi załącznik nr 7 do specyfikacji.

XVII. Pouczenie o środkach ochrony prawnej przysługujących wykonawcy w toku postępowania o udzielenie zamówienia.
Wykonawcy przysługują środki ochrony prawnej opisane w Dziale VI Ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz. U. z 2006r. Nr 164, poz. 1163 z późn. zm.).

XVIII. Opis części zamówienia, jeżeli zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych.

Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych.

XIX. Maksymalna liczbę wykonawców, z którymi zamawiający zawrze umowę ramowa, jeżeli zamawiający przewiduje zawarcie umowy ramowej.
Zamawiający nie przewiduje zawarcia umowy ramowej.

Informacje o przewidywanych zamówieniach uzupełniających, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 i 7 lub art. 134 ust. 6 pkt 3 i 4, jeżeli zamawiają
XX. cy przewiduje udzielenie takich zamówień.

Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień uzupełniających, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy – patrz pkt II ppkt 5 SIWZ.

XXI. Opis sposobu przedstawiania ofert wariantowych oraz minimalne warunki, jakim musza odpowiadać oferty wariantowe, jeżeli zamawiający dopuszcza ich składanie.

Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych.

XXII. Adres poczty elektronicznej lub strony internetowej zamawiającego, jeżeli zamawiający dopuszcza porozumiewanie się droga elektroniczną.

Dział Zamówień Publicznych i Zaopatrzenia Wielkopolskiego Centrum Onkologii – zaopatrzenie@wco.pl; sylwia.krzywiak@wco.pl ; tomasz.witulski@wco.pl

Zasady porozumiewania z Wykonawcami zostały określone w pkt VII niniejszej specyfikacji.

XXIII. Informacje dotyczące walut obcych, w jakich mogą być prowadzone rozliczenia miedzy zamawiającym a wykonawca, jeżeli zamawiający przewiduje rozliczenia walutach obcych.
a. Wszelkie rozliczenia związane z realizacją zamówienia publicznego, którego dotyczy niniejsza specyfikacji dokonywane będą w walucie polskiej - PLN.
b. Zamawiający nie przewiduje rozliczenia z wykonania zamówienia publicznego w obcej walucie.

XXIV. Informacje o przewidywanym wyborze najkorzystniejszej oferty z zastosowaniem aukcji elektronicznej.

Zamawiający nie przewiduje wyboru oferty najkorzystniejszej z stasowaniem aukcji elektronicznej.

XXV. Zwrot kosztów udziału w postępowaniu.
Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów udziału w postępowaniu.

XXVI. Pozostałe informacje.

Postępowanie o udzielenie niniejszego zamówienia prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego poniżej 206.000 EURO zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2006r., Nr 164, poz. 1163 ze zmianami), stąd też w kwestiach nie uregulowanych zapisami przedmiotowej specyfikacji bezpośrednie zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych oraz innych obowiązujących przepisów prawa.

Zatwierdzam treść niniejszej specyfikacji:



Poznań, dnia............................ .........................................
/podpis/










































Załącznik nr 1 do SIWZ
................................................................
(Pieczęć Wykonawcy/ Wykonawców)

FORMULARZ OFERTOWY

Dane Wykonawcy:
Pełna nazwa Wykonawcy, adres, telefon, fax ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
adres
ul.........................................................................................................................................................
Miejscowość, kod pocztowy ..................................................................................
telefon.................................................................................................................................................
fax.......................................................................................................................................................
NIP......................................................................................................................................................
REGON..............................................................................................................................................
Email..................................................................................................................................................

Osoba uprawniona do kontaktów w sprawie prowadzonego postępowania......................................................................................................................................
tel........................................................................................................................................................

OFERTA

Nawiązując do ogłoszenia o przetargu nieograniczonym na: remont pomieszczeń z przeznaczeniem na stołówkę dla pacjentów Oddziału Radioterapii II Wielkopolskiego Centrum Onkologii – Poznań ul. Łąkowa 3

My niżej podpisani
.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Działając w imieniu i na rzecz
..........................................................................................................................................................................................................................................

1. Składamy ofertę na wykonanie przedmiotu zamówienia w zakresie określonym w ogłoszeniu o przetargu nieograniczonym i Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
2. Oświadczamy ze zapoznaliśmy się ze szczegółowymi warunkami przetargu zawartymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i uznajemy się za związanych określonymi w niej postanowienia i zasadami postępowania.
3. Oświadczamy, iż otrzymaliśmy wszystkie niezbędne informacje potrzebne do przygotowania oferty i realizacji przedmiotu zamówienia.
4. Oferujemy wykonanie zamówienia za cenę w PLN:

............................. netto,
słownie:.......................................................................................................................
............................ brutto,
słownie.............................................................................................................
w tym podatek VAT w wysokości .........% w kwocie .................................
słownie ..........................................................................................
w terminie ............................................................(max. 21 dni od dnia podpisania umowy).

5. Oświadczamy, iż w cenie naszej oferty zostały uwzględnione wszystkie koszty wykonania zamówienia.
6. Udzielamy gwarancji na wykonane roboty budowlane na okres .................................(min. 12 miesięcy od dnia zakończenia prac).
7. Akceptuję/my/ projekt umowy i w razie wybrania naszej oferty zobowiązujemy się do podpisania umowy na warunkach zawartych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, w miejscu i terminie wskazanym przez Zamawiającego.
8. Oświadczam/y/, że wszystkie złożone przez nas dokumenty są zgodne z aktualnym stanem prawnym i faktycznym.
9. Oświadczam/y/, iż wszystkie wymagane, w niniejszym postępowaniu w sprawie zamówienia publicznego, oświadczenia i dokumenty złożyłem/liśmy/ ze świadomością odpowiedzialności karnej za składnie fałszywych oświadczeń w celu uzyskania korzyści majątkowych (zamówienia publicznego).
10. Oświadczam/y/ ,że uważamy się za związanych niniejszą ofertą przez okres 30 dni.
11. Oświadczam/y/, iż jestem/śmy/ upoważniony/upoważnieni do reprezentowania Wykonawcy na zewnątrz i zaciągania zobowiązań w wysokości odpowiadającej łącznej cenie oferty.
12. Na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu oraz innych wymagań określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia do oferty załączamy:
a) ............................................................................................................
b) ............................................................................................................
c) ............................................................................................................
itd.


Wszystkie strony naszej oferty wraz z załącznikami są ponumerowane i cała oferta składa się z ....................... stron.

..........................,dn.................


.......................................................................
(Podpisy wykonawcy lub osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu wykonawcy)


............................................. Załącznik nr 2 do SIWZ
(Pieczęć Wykonawcy/ Wykonawców)
OŚWIADCZENIE
Przystępując do udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne na:
............................................................................................................................................................
1. Składamy oświadczenie wynikające z art. 22 ust. 1 pkt. 4 co oznacza, że nie podlegamy wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 24 ustawy o zamówieniach publicznych, który mówi, iż:
Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się:
1. wykonawców, którzy w ciągu ostatnich 3 lat przed wszczęciem postępowania wyrządzili szkodę nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, a szkoda ta nie została dobrowolnie naprawiona do dnia wszczęcia postępowania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które wykonawca nie ponosi odpowiedzialności;
2. wykonawców, w stosunku do których otwarto likwidację lub których upadłość ogłoszono;
3. wykonawców, którzy zalegają z uiszczeniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenie społeczne lub zdro¬wotne, z wyjątkiem przypadków, gdy uzyskali oni prze¬widziane prawem zwolnienie, odroczenie, rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wyko¬nania decyzji właściwego organu;
4. osoby fizyczne, które prawomocnie skazano za prze¬stępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzie¬lenie zamówienia, przestępstwo przekupstwa, prze¬stępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych;
5. spółki jawne, których wspólnika prawomocnie skazano za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia, przestępstwo przekupstwa, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych;
6. spółki partnerskie, których partnera lub członka zarządu prawomocnie skazano za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia, przestępstwo przekupstwa, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych;
7. spółki komandytowe oraz spółki komandytowo-akcyjne, których komplementariusza prawomocnie skazano za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia, przestępstwo przekupstwa, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych;
8. osoby prawne, których urzędującego członka organu zarządzającego prawomocnie skazano za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia, przestępstwo przekupstwa, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych;
9. podmioty zbiorowe, wobec których sąd orzekł zakaz ubiegania się o zamówienia, na podstawie przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary;
10. wykonawców, którzy nie spełniają warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1-3.
2. Składamy oświadczenie wynikające z art. 22 ust.1 pkt. 1 do 3 ustawy o zamówieniach publicznych.
1. posiadamy uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień;
2. posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz potencjał techniczny, a także dysponujemy osobami zdolnymi do wykonania zamówienia;
3. znajdujemy się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia;
3. Na każde żądanie Zamawiającego dostarczymy niezwłocznie odpowiednie dokumenty potwierdzające prawdziwość każdej z kwestii zawartych w oświadczeniu.

..........................,dn....................
........................................................................
Podpisy wykonawcy osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu wykonawcy

Załącznik nr 3 do SIWZ
.............................................
(Pieczęć Wykonawcy/ Wykonawców)

OŚWIADCZENIE



Oświadczam, iż wykonanie przedmiotowego zamówienia powierzę/ nie powierzę podwykonawcą.*
* Niewłaściwe skreślić

W przypadku powierzenia zamówienia podwykonawcą proszę o podanie nazwy podwykonawcy, adresu i zakresu prac jakie obejmuje podwykonawstwo wraz z ich procentowym udziałem w całości realizowanego zamówienia.

Wykaz podwykonawców wraz z wymaganymi informacjami.
.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................
..........................., dn..............................
........................................................................
Podpisy wykonawcy osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu wykonawcy








Załącznik nr 4 do SIWZ

WIELKOPOLSKIE CENTRUM ONKOLOGII
Protokół koordynacyjny dla wykonawców zewnętrznych wykonujących prace na terenie i na rzecz Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Edycja
1


W związku z wdrożonym w Wielkopolskim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Poznaniu (nazywanym dalej WCO) Systemem Zarządzania Środowiskowego i Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy zobowiązuje się wykonawców zewnętrznych wykonujących prace na terenie należącym do WCO do stosowania poniższych zasad:
1. Przed przystąpieniem do realizacji zadania wykonawca wyznacza osobę odpowiedzialną za przestrzeganie zobowiązań zawartych w niniejszym dokumencie.
2. Wykonawca zobowiązuje się do przestrzegania wymagań funkcjonującego w WCO Systemu Zarządzania Środowiskowego, a w szczególności do:
a. Przestrzegania przez podległe osoby ogólnych przepisów oraz zasad BHP i Ppoż.,
b. Organizacji stanowisk roboczych – zgodnie z w.w. przepisami,
c. Zapoznania się ze szczegółowymi instrukcjami wewnętrznymi BHP i Ppoż. oraz wysłuchanie niezbędnych wyjaśnień osoby nadzorującej,
d. Przeprowadzenie uzupełniającego instruktażu stanowiskowego uwzględniającego wymogi instrukcji BHP i Ppoż.,
e. Zobowiązanie osób bezpośrednio nadzorujących wykonawstwo do stosowania się do szczegółowych uwag i zaleceń otrzymywanych od osoby zlecającej wykonanie prac oraz od służby BHP,
f. Właściwej gospodarki odpadami:
- Prowadzenie segregacji odpadów w miejscu ich powstawania,
- Gromadzenie wytworzonych odpadów w wyznaczonych, oznakowanych
i zabezpieczonych miejscach,
- usuwanie odpadów z terenów należących do WCO we własnym zakresie,
- uzgodnienie sposobu i miejsca tymczasowego gromadzenia i postępowania z odpadami niebezpiecznymi z Inspektorem ds. BHP WCO,
g. Oznakowanie i zabezpieczenie terenu przed skażeniem substancjami niebezpiecznymi,
h. Oznakowanie i zabezpieczenie terenu prowadzonych prac remontowo-budowlanych,
i. Zabezpieczenia terenu zakładu przed niepożądanymi emisjami pyłów i gazów technicznych,
j. Realizacji zadania w sposób najmniej uciążliwy dla środowiska w tym racjonalnego korzystania z wody, energii elektrycznej i innych surowców,
k. Stosowania przy realizacji zadań sprzętu sprawnego technicznie, m.in.:
- bez wycieków oleju,
- spełniającego wymogi BHP i prawa o ruchu drogowym,
l. W przypadku zaistniałej awarii natychmiast powiadomić Inspektora ds. BHP / Z-cę Dyrektora ds. Ekonomiczno-Eksploatacyjnych, w celu podjęcia wspólnych działań naprawczych – jeżeli nastąpi niekontrolowany wyciek oleju należy zastosować skuteczny sorbent, zebrać warstwę skażoną i przetransportować do utylizacji,
m. Utrzymania porządku w obszarze swojej działalności,
n. Uporządkowania terenu po zakończeniu przedsięwzięcia,
3. Wykonawca odpowiada za negatywne wpływy na środowisko naturalne wynikające z postępowania niezgodnego z ww. zasadami.
4. Wykonawca odpowiada w całości za prewencję BHP i Ppoż., postępowania powypadkowe dotyczące swoich pracowników.
5. Wykonawca zewnętrzny zobowiązuje się do niezwłocznego poinformowania również służb BHP WCO o zaistniałym wypadku / pożarze z udziałem swoich pracowników.
6. Osoby, które przebywają na terenie należącym do WCO przez określony krótki czas wymagany dla wykonania prac, jak np.: kierowcy taboru samochodowego, zobowiązani są do przestrzegania wszelkich znaków i opisów zakazu i nakazu. Osoby te nie mogą przebywać w rejonach innych niż wyznaczone dla np. załadunku lub rozładunku.
7. WCO zastrzega sobie prawo kontroli realizacji powyższych zobowiązań przez swoich przedstawicieli.
8. Wykonawcy prac zobowiązują się do natychmiastowego usunięcia z terenu WCO osób, wskazanych przez przedstawicieli WCO, które nie stosują się do w.w. zasad oraz ogólnych i szczegółowych (obowiązujących w WCO) zasad BHP i Ppoż.
Oświadczam, że przyjmuję zasady ustalone w niniejszym protokole
WYKONAWCA ...................................

...................................

................................... ZLECAJĄCY Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Poznaniu
Przedstawiciel Wykonawcy: ................................... Przedstawiciel Zlecającego: ...................................
Data: ................................... Data: ...................................
Podpis:


................................... Podpis:




















Załącznik nr 5 do SIWZ
..........................................................
(Pieczęć Wykonawcy/ Wykonawców)



WYKAZ DOŚWIADCZENIA ZAWODOWEGO

Wykaz wykonanych w okresie ostatnich pięciu lat, co najmniej trzech robót budowlanych, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, odpowiadającym swoim rodzajem i wartością robotom budowlanym stanowiącym przedmiot zamówienia, z podaniem ich wartości i daty oraz miejsca wykonania oraz załączeniem dokumentów potwierdzających, że roboty te zostały wykonane należycie.

Lp. Rodzaj i zakres robót budowlanych Wartość brutto robót budowlanych Termin realizacji zamówienia (podać miesiąc i rok) Nazwa i adres Zamawiającego
Rozpoczęcie Zakończenie
(1) (2) (3) (3) (4) (5)


* Załączyć dokumenty potwierdzające, iż przedmiotowe roboty budowlane zostały wykonane należycie min. 3 potwierdzenie.

Na dowód powyższego załączamy referencje:

1) ..................................................................................
2) ..............................................................
3) ..............................................................
4) itd.
.........................., dn.................

...............................................................
(Podpisy wykonawcy lub osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu wykonawcy





















Załącznik nr 6 do SIWZ

Protokół z wizji lokalnej
i zapoznania się z możliwościami technicznymi wykonania remontu pomieszczeń z przeznaczeniem na stołówkę dla pacjentów Oddziału Radioterapii II Wielkopolskiego Centrum Onkologii – Poznań ul. Łąkowa 3,
zgodnie z warunkami postępowania o udzielenie zamówienia, określonymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Dnia ........................w Poznaniu, przy ul. Łąkowej 3, przeprowadzono wizję lokalną.

Przedstawiciele Wykonawcy ..............................................................
(nazwa, adres, pieczęć firmowa)

1.............................................................................
(imię, nazwisko, stanowisko)

2..............................................................................
(imię, nazwisko, stanowisko)
3. itd.


W obecności przedstawicieli Zamawiającego

1.........................................................................................
(imię, nazwisko, stanowisko)

2...........................................................................................
(imię, nazwisko, stanowisko)
3. itd.


W trakcie wizji lokalnej dokonano następujących CZYNNOŚCI i USTALEŃ:

1. ................................................................................................
2. ................................................................................................
3. itd.


.........................................................................................
Podpisy przedstawicieli Wykonawcy Podpisy przedstawicieli Zamawiającego

1. ................................. 1. ..........................................
2. ................................. 2. .........................................









Załącznik nr 7do SIWZ

UMOWA do przetargu nieograniczonego nr 49/2008.

Na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 164, poz. 1163 z późn. zm.) w dniu ...................................... pomiędzy Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu ul. Garbary 15 zwanym dalej Zamawiającym, reprezentowanym przez:
Z-cę Dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych - inż. Małgorzatę Kołodziej-Sarnę
Głównego księgowego - mgr Mirellę Śmigielską
NIP: 778-13-42-057 REGON: 000291204;
z jednej strony,
a
firmą ..............................................................................................................
z siedzibą w .....................................................................................................
NIP: ................................ REGON: .............................;
Zarejestrowaną w ......................................................................................................; zwaną dalej Wykonawcą, reprezentowaną przez:
.....................................................................................
.....................................................................................
z drugiej strony,
została zawarta umowa o roboty budowlane następującej treści:


§ 1

1. Zamawiający zleca, a Wykonawca przyjmuje do wykonania i oddania Zamawiającemu przedmiot niniejszej umowy, który obejmuje bezusterkowe wykonanie remontu pomieszczeń z przeznaczeniem na stołówkę dla pacjentów Oddziału Radioterapii II Wielkopolskiego Centrum Onkologii – Poznań ul. Łąkowa 3.
2. Przedmiot umowy - zamówienia szczegółowo określają: specyfikacja istotnych warunków zamówienia, przedmiary robót, specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych (STWiORB) oraz oferta przetargowa wraz z kosztorysami ofertowymi, złożona prze Wykonawcę.
3. Wykonawca oświadcza, że zna i akceptuje warunki realizacji przedmiotu umowy, a w szczególności zapoznał się warunkami technicznymi i lokalizacją przedmiotu umowy oraz założeniami i oczekiwaniami Zamawiającego, co do standardu i jakości realizowanych robót budowlanych, co potwierdza podpisem na niniejszej umowie.
4. Przy realizacji niniejszej umowy Wykonawca może powierzać wykonywania robót podwykonawcom ale tylko za zgodą Zamawiającego wyrażoną na piśmie. Zatrudnienie wskazanych przez Wykonawcę podwykonawców nie może w żaden sposób skutkować powiększeniem kwoty wynagrodzenia Wykonawcy ponad kwotę określoną w § 4 ust. 1 niniejszej umowy.
5. Wykonawca odpowiada za działania i zaniechania podwykonawców jak za działania lub zaniechania własne.
6. Wykonawca zobowiązany jest zapewnić właściwą koordynację robót powierzonych poszczególnym podwykonawcom.
7. Zamawiający nie ponosi wobec podwykonawców odpowiedzialności z tytułu umów zawieranych z nimi przez Wykonawcę.
8. Zamawiający może żądać w uzasadnionych przypadkach od Wykonawcy rozwiązania umowy z jego podwykonawcą i zmiany podmiotu wykonującego dany zakres robót, nawet jeśli wcześniej wyraził zgodę na zawarcie umowy z tym podwykonawcą. Zapisy umowy Wykonawcy z Podwykonawcą powinny przewidywać możliwość rozwiązania umowy na żądanie Zamawiającego bez powstania jakichkolwiek roszczeń odszkodowawczych względem Zamawiającego. Zamawiający zobowiązany jest do uzasadnienia swego żądania.

§ 2
1. Do obowiązków Zamawiającego należy:
a. Wprowadzenie Wykonawcy na obiekt objęte przedmiotem umowy w terminie 1 dnia od dnia podpisania umowy.
b. Wskazanie i udostępnianie punktów poboru energii elektrycznej i wody do celów objętych przedmiotem umowy.
c. Wyznaczenie inspektorów nadzoru inwestorskiego.
d. Dokonanie odbiorów na zasadach określonych w § 4 niniejszej umowy.
2. Do obowiązków Wykonawcy należy:
a. Wykonanie przedmiotu umowy zgodnie z niniejsza umową, specyfikacją istotnych warunków zamówienia, w tym przedmiarami robót, STWiORB, a przede wszystkim prawem budowlanym, obowiązującymi przepisami bhp, Sanepid, p.poż, wiedzą techniczną, Polskimi Normami oraz wskazówkami i zaleceniami inspektorów nadzoru.
b. Wykonywanie przedmiotu umowy z własnych wyrobów/materiałów, które nadają się do stosowania przy wykonywaniu robót budowlanych objętych przedmiotem umowy.
3. Ponadto, do obowiązków należy:
a. Współpraca ze służbami technicznymi Zamawiającego.
b. Przygotowanie wykonanych robót - do odbioru przez Zamawiającego.
c. Zgłoszenie robót do odbioru.
d. Przestrzeganie przepisów bhp,Sanepid i p.poż.
e. Zapewnienie kadry i nadzoru z wymaganymi uprawnieniami.
f. Zapewnienie sprzętu spełniającego wymagania norm technicznych.
g. Utrzymanie porządku na placu budowy i w czasie realizacji prac.
h. Likwidacja zaplecza własnego Wykonawcy bezzwłocznie po zakończeniu prac.

4. Przed podjęciem robót Wykonawca jest zobowiązany do uzgodnienia z Zamawiającym harmonogramu realizacji robót.
§ 3

1. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu umowy w następujących terminach:
- rozpoczęcie – 1 dnia od dnia podpisania umowy.
- zakończenie – 21 dni od dnia podpisania umowy.
2. Terminy ustalone w ust 1 ulegają przesunięciu w przypadku:
a) Przestojów i opóźnień zawinionych przez Zamawiającego.
b) Działania siły wyższej mające bezpośredni wpływ na terminowość wykonania robót.
c) Wystąpienie okoliczności, których strony umowy nie były w stanie przewidzieć, pomimo zachowania należytej staranności
3. W przedstawionych powyżej przypadkach wystąpienia opóźnień strony ustalą nowe terminy realizacji, z tym, że minimalny okres przesunięcia terminu zakończenia równy będzie okresowi przerwy lub postoju.
§ 4

1. Wartość umowy, obejmująca wszystkie elementy niezbędne do wykonania całości przedmiotu umowy, o którym mowa w § 1 niniejszej umowy strony ustalają na kwotę:
Netto................................. złotych (słownie ....................... złotych)
Brutto ................................ złotych (słownie ....................... złotych)
w tym podatek VAT ............ złotych (słownie ....................... złotych)
zgodnie z ofertą i kosztorysami ofertowymi Wykonawcy z dnia ......., stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej umowy.

2. Wynagrodzenie określone w ust. 1 odpowiada zakresowi robót budowlanych, który jest niezbędny do wykonania całości przedmiotu zamówienia określonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, a także zawiera wszystkie inne koszty związane z realizacją zamówienia w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami i sztuką budowlaną.
3. Strony postanawiają, iż rozliczenie za wykonanie przedmiotu umowy nastąpi na podstawie faktury VAT.
4. Wykonawca może wystawić fakturę, po zakończeniu prac – wykonaniu 100% zakresu rzeczowego umowy i po podpisaniu protokołu odbioru końcowego.
5. Fakturę, o której mowa w § 4 ust. 4 będą płatne przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Wykonawcę na fakturze, w terminie 30 dni od daty jej doręczenia Zamawiającemu, pod warunkiem załączenia przez Wykonawcę protokołu odbioru końcowego, o którym mowa w § 5 niniejszej umowy.
6. Za datę zapłaty przyjmuje się datę obciążenia rachunku bankowego Zamawiającego.
7. Na fakturze, o której mowa w § 4 ust. 3 musi być umieszczony – nr niniejszej umowy, NIP Zamawiającego i Wykonawcy. Wykonawca zobowiązuje się do naliczenia podatku VAT zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
8. Przeniesienie na osoby trzecie wierzytelności w stosunku do Zamawiającego wymaga jego zgody udzielonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.


§ 5

1. Przedmiotem odbioru końcowego jest wykonanie całości przedmiotu zamówienia objętego niniejszą umową
2. Zamawiający dokona odbioru końcowego po pisemnym zgłoszeniu przez Wykonawcę gotowości do odbioru. Rozpoczęcie czynności związanych z dotkaniem obioru końcowego nastąpi w ciągu 5 dni roboczych, licząc od daty zgłoszenia przez Wykonawcę gotowości do odbioru. Zakończenie czynności związanych z odbiorem końcowym powinno nastąpić najpóźniej w terminie 10 dni roboczych, licząc od dnia ich rozpoczęcia.
3. Na co najmniej 2 dni robocze przed dniem dokonania odbioru końcowego Wykonawca przedłoży Zamawiającemu wszystkie dokumenty pozwalające na ocenę prawidłowości wykonania przedmiotu odbioru.
4. Z czynności, o których mowa w § 5 ust. 2 zostanie sporządzony protokół odbioru końcowego. Protokół odbioru, będzie zawierał wszystkie ustalenia oraz zalecenia dokonane trakcie odbioru.
5. W odbiorze, o którym mowa w § 5 ust. 2, uczestniczyć będą przedstawiciele Wykonawcy i Zamawiającego.
6. Jeżeli w toku prowadzenia czynności związanych z odbiorem, o którym mowa w § 5 ust. 2 zostanie stwierdzone, iż przedmiot odbioru nie osiągnął gotowości do odbioru z powodu nie zakończenia robót lub ich wadliwego wykonania - to Zamawiający odmówi dokonania odbioru z winy Wykonawcy.
7. Wykonawca jest zobowiązany do usunięcia wszystkich wad, stwierdzonych w protokole, o którym mowa w § 5 ust. 3 na własny koszt, w terminie określonym w protokole.


§ 6

1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu kary umowne:
a. Za odstąpienie od Umowy przez Wykonawcę z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność Wykonawca w wysokości 10 % wynagrodzenia netto określonego w § 4 ust. 1 niniejszej umowy.
b. Za zwłokę w oddaniu określonego w umowie przedmiotu odbioru w wysokości 0,1 % wartości przedmiotu odbioru ( zadania) za każdy dzień zwłoki, jednakże nie więcej niż 30% wartości przedmiotu odbioru (zadania).
c. Za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze w wysokości 0,2 % wartości przedmiotu odbioru ( zadania) za każdy dzień zwłoki, liczonej od dnia wyznaczonego na usunięcie wad.
2. Zamawiający zapłaci Wykonawcy karę umowną za odstąpienie od umowy przez Wykonawcę z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność Zamawiający w wysokości 0,1 % wynagrodzenia netto określonego w § 4 ust. 1 niniejszej umowy, za wyjątkiem wystąpienia okoliczności przewidzianych w art. 145 ustawy Prawa zamówień publicznych.
3. Strony zastrzegają sobie prawo do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego przewyższającego wysokość kar umownych do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody.
4. W przypadku uzgodnienia zmiany terminów realizacji, kara umowna będzie liczona od nowych terminów.
5. Wykonawca nie może odmówić usunięcia wad bez względu na wysokość związanych z tym kosztów.
6. Zamawiający może usunąć, w zastępstwie Wykonawcy i na jego koszt, wady nieusunięte przez niego w wyznaczonym terminie.
§ 7

1. Zmiana postanowień umowy może nastąpić tylko za zgodą obu stron wyrażoną na piśmie, w formie aneksu do umowy, pod rygorem nieważności takiej zmiany.
2. Niedopuszczalna jest jednak pod rygorem nieważności zmiana postanowień zawartej umowy oraz wprowadzenia nowych postanowień do umowy niekorzystnych dla Zamawiającego, jeżeli przy ich uwzględnieniu należałoby zmienić treść oferty, na podstawie, której dokonano wyboru Wykonawcy, chyba, że konieczność wprowadzenia takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy



§ 8

Oprócz przypadków wymienionych w treści tytułu XV Kodeksu Cywilnego stronom przysługuje prawo odstąpienia od umowy w następujących sytuacjach:
1. Zamawiającemu przysługuje prawo do odstąpienia od umowy:
a. W razie wystąpienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy odstąpienie od umowy w tym przypadku może nastąpić w terminie miesiąca od powzięcia wiadomości o powyższych okolicznościach.
b. Zostanie ogłoszona upadłość lub rozwiązanie firmy Wykonawcy.
c. Zostanie wydany nakaz zajęcia majątku Wykonawcy.
d. Wykonawca nie rozpoczął robót bez uzasadnionych przyczyn oraz nie kontynuuje ich pomimo wezwania Zamawiającego złożonego na piśmie.
e. Wykonawca przerwał realizację robót i przerwa ta trwa dłużej niż jeden miesiąc.
2. Wykonawcy przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w szczególności jeżeli:

a. Zamawiający nie wywiązuje się z obowiązku zapłaty faktur mimo dodatkowego wezwania w terminie trzech miesięcy od upływu terminu na zapłatę faktur określonego w niniejszej umowie.
b. Zamawiający odmawia bez uzasadnionej przyczyny odbioru robót lub odmawia bez uzasadnionej przyczyny podpisania protokołu odbioru robót.
c. Zamawiający zawiadomi Wykonawcę, iż wobec zaistnienia uprzednio nieprzewidzianych okoliczności nie będzie mógł spełnić swoich zobowiązań umownych wobec Wykonawcy.
3. Odstąpienie od umowy winno nastąpić w formie pisemnej pod rygorem nieważności takiego oświadczenia i powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne.
4. W przypadku odstąpienia od umowy Wykonawcę oraz Zamawiającego obciążają następujące obowiązki szczegółowe:
a. W terminie 14 dni od daty odstąpienia od umowy Wykonawca przy udziale Zamawiającego sporządzi szczegółowy protokół inwentaryzacji robót w toku wg stanu na dzień odstąpienia.
b. Wykonawca zabezpieczy przerwane robot w zakresie obustronnie uzgodnionym na koszt tej strony, z której winy nastąpiło odstąpienie od umowy.
c. Wykonawca sporządzi wykaz tych materiałów, konstrukcji lub urządzeń, które nie mogą być wykorzystane przez Wykonawcę do realizacji innych robót nieobjętych niniejszą umową, jeżeli odstąpienie od umowy nastąpiło z przyczyn niezależnych od niego.
d. Wykonawca zgłosi do dokonania przez Zamawiającego odbioru robót przerwanych oraz robót zabezpieczających, jeżeli odstąpienie od umowy nastąpiło z przyczyn, za które Wykonawca nie odpowiada.
e. Wykonawca niezwłocznie, najpóźniej w terminie 14 dni, usunie z terenu budowy urządzenia zaplecza przez niego dostarczone lub wniesione.
5. Zamawiający w razie odstąpienia od umowy z przyczyn, za które Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności zobowiązany jest do:
a. Dokonania odbioru robót przerwanych oraz zapłaty wynagrodzenia za roboty, które zostały wykonane do dnia odstąpienia.
b. Odkupienia materiałów, konstrukcji lub urządzeń określonych w ust. 4 lit. c, po cenach przedstawionych w kosztorysie ofertowym.
c. Rozliczenia się z Wykonawcą z tytułu nierozliczonych w inny sposób kosztów budowy obiektów zaplecza, urządzeń związanych z zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu budowy, chyba, że Wykonawca wyrazi zgodę na przejęcie tych obiektów i urządzeń.
d. Przejęcie od Wykonawcy pod swój dozór terenu budowy.



§ 9

1. Wykonawca udziela Zamawiającemu gwarancji i rękojmi na wykonane roboty, o których mowa w § 1 umowy, licząc ich początek od dnia odbioru końcowego na okres ...... miesięcy.
2. W ramach gwarancji i rękojmi, o których mowa w § 9 ust. 1 umowy - Wykonawca zobowiązany jest do usunięcia bezpłatnie wszystkich wad fizycznych robót określonych w § 1 umowy, stwierdzonych w zakresie, za który odpowiada Wykonawca.
3. Wykonawca zobowiązuje się do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej:
- w okresie realizacji umowy.
- w okresie obowiązywania gwarancji i rękojmi.

§ 10
Strony wyznaczają swoich przedstawicieli w zakresie objętym przedmiotem niniejszej umowy – zamówienia.
1. Zamawiający:
- inż. Tadeusz Krzymański
2. Wykonawca:
- ....................................

§ 11
4. Ewentualne spory wynikłe na tle realizacji przedmiotu umowy strony zobowiązują się rozwiązać w drodze wspólnych negocjacji, a w przypadku niemożności ustalenia kompromisu będą rozstrzygane przez Sąd Gospodarczy właściwy dla siedziby Zamawiającego.
5. W sprawach, których nie reguluje niniejsza umowa, będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy Prawa Zamówień Publicznych, Kodeksu Cywilnego i Polskiego Prawa Budowlanego wraz z aktami wykonawczymi wydanymi na podstawie tych przepisów.
6. Niniejszą umowę wraz z załącznikami sporządzono w 4 jednobrzmiących egzemplarzach, po 2 egzemplarze dla każdej ze stron.




Zamawiający: Wykonawca:


























Załącznik nr 8 do SIWZ


SPECYFIKACJA TECHNICZNA
WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH



Wymagania w zakresie robót ogólnobudowlanych dla zadania : remont pomieszczenia z przeznaczeniem na stołówkę dla pacjentów Oddziału Radioterapii II Wielkopolskiego Centrum Onkologii – Poznań ul. Łąkowa 3.

Klasyfikacja wg WSZ : 4500000-7 – Prace Budowlane.

1.0. Część ogólna

1.1. Nazwa nadana zamówieniu przez Zamawiającego
Specyfikacja Techniczna Warunków Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych – wymagania w zakresie robót ogólnobudowlanych odnosi się do wykonania i odbioru robót remontowych w zakresie opisu technicznego i opisu prac ogólnobudowlanych do wykonania w ramach inwestycji: „Remont pomieszczeń z przeznaczeniem na stołówkę dla pacjentów Oddziału Radioterapii II Wielkopolskiego Centrum Onkologii – Poznań ul. Łąkowa 3”.
1.2. Przedmiot i zakres robót objętych ST
12.1. Przedmiot robót
Przedmiotem niniejszego opracowania są roboty budowlane w w/w pomieszczeniach w zakresie remontowym tj.: wyburzenie części ścianek, skucie okładzin ściennych, zerwanie części posadzek, demontaż instalacji oraz wykonanie nowych ścianek działowych, okładzin ściennych, posadzek, szpachlowanie, malowanie montaż stolarki drzwiowej.
Pomieszczenia należy oddać do użytku zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia ogłoszoną przez Zamawiającego w ramach procedury przetargowej, a także ogólnie obowiązującym prawem polskim i europejskim, polskimi normami technicznymi i branżowymi oraz znajomością sztuki budowlanej.
1.2.2. Zakres robót oraz nazwy i kody grup, klas oraz kategorii robót.
Roboty budowlane podstawowe w szczególności obejmują:
45215140-0 Obiekty szpitalne
45111000-9 Roboty w zakresie burzenia
45111220-6 Roboty w zakresie usuwania gruzu
45262321-7 Wyrównywanie podłóg
45100000-4 Prace tynkarskie
45420000-7 Prace dotyczące wykonywania instalacji wyrobów stolarskich
45430000-0 Pokrywanie podłóg i ścian
45442100-8 Prace malarskie
1.3. Zakres stosowania ST
1.3.1. ST należy rozumieć i stosować tylko i wyłącznie w zakresie przewidzianym powyżej dla danego zadania inwestycyjnego.
1.3.2. Niezależnie od postanowień warunków szczególnych normy państwowe, instrukcje i przepisy wymienione w ST będą stosowane przez wykonawcę w języku polskim.
1.4. Wyszczególnienie i opis prac towarzyszących i robót tymczasowych
Prace tymczasowe i towarzyszące
- inwentaryzacja powykonawcza,
- wykonanie podpór i konstrukcji montażowych,
- wykonanie tymczasowych przyłączy wody, energii elektrycznej, kanalizacji, telekomunikacji i innych mediów potrzebnych Wykonawcy,
- wykonanie zabezpieczenia przed uszkodzeniem ciągów transportowych wewnątrz obiektów Zamawiającego, a potrzebnych Wykonawcy dla transportu materiałów pochodzących z rozbiórki oraz materiałów przeznaczonych do wbudowania.
1.5. Informacje o terenie budowy zawierające niezbędne dane istotne z punktu widzenia organizacji robót budowlanych i zabezpieczenie interesów osób trzecich.
1.5.1. Organizacja robót budowlanych – wymagania ogólne.
Wykonawca robót jest odpowiedzialny za jakość ich wykonania oraz za ich zgodność z opisem robót, ST i poleceniami inspektora nadzoru.
1.5.2. Zgodność z opisem robót.
Opis robót, specyfikacje techniczne oraz dodatkowe dokumenty przekazane przez inspektora nadzoru wykonawcy stanowią część umowy, a wymagania wyszczególnione choćby w jednym z nich są obowiązujące dla Wykonawcy, tak jakby zawarte były w całej dokumentacji. Wykonawca nie może wykorzystywać błędów lub opuszczeń w opisie robót, a o ich wykryciu powinien natychmiast powiadomić inspektora nadzoru, który dokona odpowiednich zmian lub poprawek.
W przypadku rozbieżności opis wymiarów ważniejszy jest od odczytów ze skali ewentualnych rysunków. Wszystkie wykonane roboty i dostarczone materiały będą zgodne z opisem robót i ST. Dane określone w opisie robót i w ST będą uważane za wartości docelowe, od których dopuszczalne są odchylenia w ramach określonego przedziału tolerancji. Cechy materiałów i elementów budowli muszą być jednorodne i wykazywać bliską zgodność z określonymi wymaganiami, a rozrzuty tych cech nie mogą przekraczać dopuszczalnego przedziału tolerancji.
W przypadku gdy materiały lub roboty nie będą w pełni zgodne z opisem robót lub ST i wpłynie to na niezadowalającą jakość elementu budowli, a takie materiały będą niezwłocznie zastąpione innymi, a roboty rozebrane na koszt Wykonawcy.
1.5.3. Opis robót.
Opis robót powinien zawierać:
• opis robót do wykonania,
• przedmiar robót,
• Specyfikację Techniczną,
Wykonawca zobowiązany jest w cenie umowy opracować dokumentację:
• Projekt organizacji i ruchu na czas prowadzenia robót,
• Projekt organizacji i harmonogram robót,
• Projekt zaplecza technicznego budowy,
• Projekt powykonawczy.
1.5.4. Dokumenty budowy.
Wykonawca jest zobowiązany do prowadzenia i przechowywania na terenie budowy wszystkich wymaganych prawem polskim dokumentów. Dokumenty budowy będą przechowywane na terenie budowy w miejscu odpowiednio zabezpieczonym. Zaginięcie lub uszkodzenie w stopniu uniemożliwiającym odczytanie któregokolwiek z dokumentów budowy spowoduje jego natychmiastowe odtworzenie w formie przewidzianej prawem. Wszelkie dokumenty budowy będą zawsze dostępne dla Inspektora Nadzoru i przedstawione do wglądu na życzenie Zamawiającego.
1.5.5. Kierownik budowy.
Wykonawca wyznacza na cały okres prowadzenia prac Kierownika Budowy posiadającego odpowiednie uprawnienia wg prawa polskiego.
1.5.6. Koordynacja prac z podwykonawcami.
Poszczególni wykonawcy zapoznają się ze swoimi zakresami robót. Podwykonawcy przedstawiają swoje uwagi, notatki i obliczenia Generalnemu Wykonawcy.
Generalny Wykonawca przekazuje w/w dokumenty każdemu z zainteresowanych podwykonawców.
Generalny Wykonawca winien przekazać wszystkie elementy niezbędne do kontynuacji prac przez podwykonawcę. Procedury i niejasności dotyczące procesu budowy wyjaśnia kierownik budowy z ramienia Generalnego Wykonawcy z wszystkimi podwykonawcami.
Należy założyć i prowadzić Zeszyt Zadań Ogólnych, w którym uściśla się relacje pomiędzy Wykonawcami.
Wykonawca powinien zapewnić pomoc w czynnościach manipulacyjnych i transporcie wewnętrznym oraz w interpretacji poszczególnych zadań.
W przypadku uchybień ze strony wykonawców należy poinformować Zamawiającego.
Należy informować Zamawiającego o zmianach rzeczowych oraz w harmonogramie zadań.

1.6. Organizacja Zaplecza Technicznego Budowy na potrzeby Wykonawcy
1.6.1. Przekazanie Terenu Budowy.
Zamawiający w terminie określonym w umowie przekaże Generalnemu Wykonawcy teren budowy wraz ze wszystkimi wymaganymi uzgodnieniami prawnymi i administracyjnymi, dwa egzemplarze opisu robót i dwa komplety ST.
1.6.2. Zabezpieczenie Terenu Budowy.
Wykonawca jest zobowiązany do zabezpieczenia terenu budowy w okresie trwania realizacji budowy, aż do zakończenia i odbioru ostatecznego robót.
Wykonawca dostarczy, zainstaluje i będzie utrzymywał tymczasowe urządzenia zabezpieczające, w tym ogrodzenia, poręcze, oświetlenie, sygnały i znaki ostrzegawcze, dozorców oraz wszelkie inne środki niezbędne do ochrony robót. Koszt zabezpieczenie terenu budowy nie podlega odrębnej zapłacie i przyjmuje się, że jest włączony w cenę umowną.
Wykonawca odpowiada za znajdujące się na terenie budowy wyroby budowlane we własnym zakresie.
1.6.3. Zagospodarowanie Terenu Budowy i warunki dotyczące organizacji ruchu.
Wykonawca zobowiązany jest w cenie umowy opracować dokumentację:
• Projekt organizacji ruchu na czas prowadzenia robót,
• Projekt zaplecza technicznego budowy,
Wykonawca jest zobowiązany spełnić następujące warunki:
• Urządzenie miejsca budowy w zakresie niezbęodnym do wykonania prac i wykorzystania wspólnych instalacji będzie ustalane z Zamawiającym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa użytkowania oraz warunków bezpieczeństwa dla poruszania się po terenie budynku oraz poza nim zarówno dla uczestników procesu budowlanego jako i dla osób postronnych.
Wykonawca powinien przekazać plan miejsca budowy, harmonogram zajęcia i zwolnienia poszczególnych sfer wraz z harmonogramem montażu i demontażu instalacji i sprzętu w ciągu 15 dni od rozpoczęcia prac.
Generalny Wykonawca sporządza plan zagospodarowania miejsca budowy z uwzględnieniem:
• rozmieszczenie Nadzoru i Kierownictwa Budowy,
• instalacji miejsca: pomieszczeń, warunków BHP, oświetlenia, pojemników na odpady, usuwania śmieci i odpadów,
• organizacji wewnętrznej i postanowień BHP, dostępu do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i innych instalacji,
• wytyczenia dróg wewnętrznych i dojazdowych,
• usytuowania składowisk materiałów budowlanych w obrębie terenu budowy,
• oszczędnego gospodarowania przestrzenią konieczną do przeprowadzenia budowy,
• zapewnienia bezkolizyjnego wykonania robót,
• zapewnienia koniecznej ochrony przeciwpożarowej,
• zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy,
• zapewnienia ochrony zdrowia,
• zapewniania ochrony środowiska i ochrony sanitarnej,
• odpowiedniego przeprowadzenia i oznakowania ogrodzenia.
1.6.4. Zabezpieczenie interesów osób trzecich.
Wykonawca zapewni właściwe oznaczenie i zabezpieczenie przed uszkodzeniem instalacji i urządzeń istniejących nie podlegających demontażowi w czasie trwania budowy.
Wykonawca jest zobowiązany umieścić w swoim harmonogramie rezerwę czasową dla wszystkiego rodzaju robót, które mają być wykonane w zakresie przełożenia instalacji urządzeń na terenie budowy i powiadomić Inspektora Nadzoru i Zamawiającego o zamiarze rozpoczęcia robót.
O fakcie przypadkowego uszkodzenia urządzeń i instalacji Wykonawca bezzwłocznie powiadomi Inspektora Nadzoru i zainteresowanych użytkowników oraz będzie z nimi współpracował, dostarczając wszelkiej pomocy potrzebnej przy dokonywaniu napraw. Wykonawca będzie odpowiadać za wszelkie spowodowane przez jego działania uszkodzenia wykazane w dokumentach dostarczonych mu przez Zamawiającego.
1.6.5. Ochrona środowiska w czasie wykonywania robót.
Wykonawca ma obowiązek znać i stosować w czasie prowadzenia robót wszelkie przepisy dotyczące ochrony środowiska naturalnego. W okresie trwania budowy i wykańczania robót Wykonawca będzie podejmować wszelkie uzasadnione kroki mające na celu stosowanie się do przepisów i norm dotyczących ochrony środowiska na terenie i wokół budowy oraz będzie unikać uszkodzeń lub uciążliwości dla osób lub własności społecznej i innych, a wynikających ze skażenia, hałasu lub innych przyczyn powstałych w następstwie jego sposobu działania. Stosując się do tych wymagań będzie miał szczególny wzgląd na:
• lokalizację baz, warsztatów, magazynów, składowisk i dróg dojazdowych,
• środki ostrożności i zabezpieczenia przed:
- pyłami lub substancjami toksycznymi,
- powietrza pyłami i gazami,
- możliwością powstania pożaru.
1.6.6. Ochrona przeciwpożarowa.
Wykonawca będzie przestrzegać przepisów ochrony przeciwpożarowej.
Wykonawca będzie utrzymywać sprawny sprzęt przeciwpożarowy wymagany przez odpowiednie przepisy. Materiały łatwopalne będą składowane w sposób zgodny z odpowiednimi przepisami i zabezpieczone przed dostępem osób trzecich.
Wykonawca będzie odpowiedzialny za wszelkie straty spowodowane pożarem wywołanym jako rezultat realizacji robót albo przez personel Wykonawcy.
1.6.7. Materiały szkodliwe dla otoczenia.
Materiały, które w sposób trwały są szkodliwe dla otoczenia nie będą dopuszczone do użycia. Nie dopuszcza się użycia materiałów wywołujących szkodliwe promieniowanie o stężeniu większym od dopuszczalnego, określonego odpowiednimi przepisami. Wszelkie materiały odpadowe użyte do robót będą miały świadectwa dopuszczenia, wydane przez uprawnioną jednostkę, jednoznacznie określające brak szkodliwego oddziaływania tych materiałów na środowisko.
1.6.8. Warunki bezpieczeństwa pracy.
Generalny Wykonawca powinien zatrudniać specjalistę do spraw BHP i p.poż. posiadającego wymagane uprawnienia i kwalifikacje w tym zakresie. Przystępując do prac personel musi być trzeźwy, wypoczęty, w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, ubrany we właściwą dla rodzaju prac odzież ochronną. W zależności od potrzeb należy wyposażyć pracowników w wymagany sprzęt ochronny. Kierownik budowy z ramienia podwykonawcy sporządza program bezpieczeństwa i prowadzi instruktaże z pouczeniem o pierwszym działaniu w razie wypadku oraz podaje numery telefonów awaryjnych, a także odpowiada za noszenie odzieży roboczej i sprzętu ochronnego przez pracowników. Generalny Wykonawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie środki techniczne i organizacyjne zapobiegające niebezpieczeństwom wynikającym z prowadzenia robót budowlanych. Zabezpieczenia BHP obejmują między innymi (nie wyłącznie):
• barierki,
• znaki ostrzegawcze i sygnalizacyjne,
• prowizoryczne zamknięcia otworów w stropach i konstrukcji,
• poręcze zabezpieczające przed upadkiem,
• wewnętrzne drabiny,
• inne.
Wykonawcy poszczególnych robót odpowiadają za zabezpieczenie zbiorowe dla wszystkich uczestników procesu budowlanego.
1.7. Określenia podstawowe.
Inspektor nadzoru – osoba wyznaczona przez Zamawiającego, upoważniona do nadzoru nad realizacją robót i do występowania w jego imieniu w sprawach realizacji umowy.
Kierownik budowy – osoba wyznaczona przez Wykonawcę, upoważniona do kierowania robotami i do występowania w jego imieniu w sprawach realizacji umowy.
Rejestr obmiarów – akceptowany przez Inspektora Nadzoru rejestr z ponumerowanymi stronami, służący do wpisywania przez Wykonawcę obmiaru dokonywanych robót w formie wyliczeń, szkiców i ewentualnych dodatkowych załączników. Wpisy w rejestrze obmiarów podlegają potwierdzeniu przez Inspektora Nadzoru.
Materiały – wszelkie tworzywa niezbędne do wykonania robót, zgodne z opisem robót i ST, zaakceptowane przez Inspektora Nadzoru.
Polecenie Inspektora Nadzoru – wszelkie polecenia przekazane Wykonawcy przez Inspektora Nadzoru dotyczące sposobu realizacji robót lub innych spraw związanych z prowadzeniem budowy.
Projektant – uprawniona osoba prawna lub fizyczna, będąca autorem Dokumentacji Projektowej.
Ślepy kosztorys – wykaz robót z podaniem ich ilości (przedmiar) w kolejności technologicznej ich wykonania.
1.8. Stosowanie się do prawa i innych przepisów.
Wykonawca zobowiązany jest znać wszelkie przepisy wydane przez władze centralne i miejscowe oraz inne przepisy i wytyczne, które są w jakikolwiek sposób związane z robotami i będzie w pełni odpowiedzialny za przestrzeganie tych praw, przepisów i wytycznych podczas prowadzenia robót.
Wykonawca będzie przestrzegać praw patentowych i będzie w pełni odpowiedzialny za wypełnienie wszelkich wymagań prawnych odnośnie wykorzystania opatentowanych urządzeń lub metod i w sposób ciągły będzie informować Inspektora Nadzoru o swoich działaniach, przedstawiając kopie zezwoleń i inne odnośne dokumenty.


2.0. Wymagania dotyczące właściwości wyrobów budowlanych

2.1. Źródła uzyskania materiałów
Zatwierdzenie partii (części) materiałów z danego źródła nie oznacza automatycznie, że wszelkie materiały z danego źródła uzyskają zatwierdzenie.
Wykonawca zobowiązany jest do prowadzenia badań w celu udokumentowania, że materiały uzyskane z dopuszczonego źródła w sposób ciągły spełniają wymagania ST w czasie postępu robót.
Wszelkie materiały budowlane powinny posiadać dopuszczenie do stosowania w budownictwie na terenie Polski oraz stosowne atesty PZH i ITB lub zharmonizowane z państw Unii Europejskiej wg potrzeb.
2.2. Pozyskiwanie materiałów miejscowych
Wykonawca ponosi odpowiedzialność za spełnienie wymagań ilościowych i jakościowych materiałów z jakiegokolwiek źródła. Wykonawca poniesie wszystkie koszty a w tym: opłaty, wynagrodzenia i jakiekolwiek inne koszty związane z dostarczeniem materiałów do robót.
2.3. Przechowywanie i składowanie materiałów.
Wykonawca zapewni, aby tymczasowo składowane materiały do czasu gdy będą one potrzebne do robót były zabezpieczone przed zanieczyszczeniem, zniszczeniem lub kradzieżą oraz zachowały swoją jakość i właściwość do robót i były dostępne do kontroli przez Inspektora Nadzoru.
Miejsca czasowego składowania będą zlokalizowane w obrębie terenu budowy w miejscach uzgodnionych z Inspektorem Nadzoru lub poza terenem budowy w miejscach zorganizowanych przez Wykonawcę.
Podczas załadunku lub rozładunku materiałów lub wyrobów, przemieszczanie ich nad ludźmi lub kabiną, w której znajduje się kierowca jest zabronione. Na czas tych czynności kierowca jest zobowiązany opuścić kabinę.
2.4. Materiały nie odpowiadające wymaganiom.
Materiały nie odpowiadające wymaganiom zostaną przez Wykonawcę wywiezione z terenu budowy, bądź złożone w miejscu wskazanym przez Inspektora Nadzoru. Jeśli Inspektor Nadzoru zezwoli Wykonawcy na użycie tych materiałów do innych robót niż te, dla których zostały zakupione to koszt tych materiałów zostanie przewartościowany przez Inspektora Nadzoru.
Każdy rodzaj robót, w których znajdują się niezbadane i nie zaakceptowane materiały, Wykonawca wykonuje na własne ryzyko, licząc się z jego nieprzyjęciem i niezapłaceniem.
2.5. Wariantowe stosowanie materiałów.
Jeśli opis robót lub ST przewidują możliwość wariantowego zastosowania rodzaju materiału w wykonywanych robotach, Wykonawca powiadomi Inspektora Nadzoru o swoim zamiarze co najmniej 3 tygodnie przed użyciem materiałów. Wybrany i zaakceptowany rodzaj materiału nie może być później zmieniany bez zgody Inspektora Nadzoru.

3.0. Wymagania dotyczące sprzętu i maszyn niezbędnych do wykonania robót budowlanych.

Prace mogą być wykonywanie ręcznie lub przy użyciu dowolnego sprzętu mechanicznego zaakceptowanego przez Kierownika Budowy i Inspektora Nadzoru.
Wykonawca jest zobowiązany do używania jedynie takiego sprzętu, który nie spowoduje niekorzystnego wpływu na jakość wykonywanych robót. Sprzęt używamy do robót powinien być zgodny z ofertą Wykonawcy. Liczba i wydajność sprzętu będzie gwarantować prowadzenie robót, zgodnie z zasadami określonymi w opisie robót, ST i wskazaniach Inspektora Nadzoru w terminie przewidzianym umową.
Sprzęt będący własnością Wykonawcy lub wynajęty do wykonania robót ma być utrzymywany w dobrym stanie i gotowości do pracy. Będzie on zgodny z polskimi normami ochrony środowiska i przepisami dotyczącymi jego użytkowania lub odpowiednimi normami krajów Unii Europejskiej, gdy ich zakres dopuszcza prawo polskie.
Wykonawca dostarczy Inspektorowi Nadzoru kopie dokumentów potwierdzających dopuszczenie sprzętu do użytkowania tam gdzie jest to wymagane przepisami.
Jeżeli opis robót lub ST przewidują możliwość wariantowego – równoważnego użycia sprzętu przy wykonywanych robotach Wykonawca powiadomi Inspektora Nadzoru o swoim zamiarze wyboru i uzyska jego akceptację przed użyciem sprzętu. Wybrany sprzęt, po akceptacji Inspektora Nadzoru, nie może być później zmieniany bez jego zgody.
Jakikolwiek sprzęt, maszyny, urządzenia i narzędzia nie gwarantujące zachowania jakości i warunków wyszczególnionych w umowie, zostaną przez Inspektora Nadzoru zdyskwalifikowane i nie dopuszczone do robót.


4.0. Wymagania dotyczące środków transportu.

Wykonawca jest zobowiązany do stosowania jedynie takich środków transportu, które nie wpłyną niekorzystnie na jakość i właściwości przewożonych materiałów do budowy. Liczba środków transportu będzie zapewniać prowadzenie robót zgodnie z zasadami określonymi w opisie robót, ST i wskazaniach Inspektora Nadzoru, w terminie przewidzianym umowa.
Materiały ścienne gipsowe, zaprawy oraz inne materiały chłonące wilgoć, a także materiały dla instalacji elektroenergetycznych powinny być transportowane pojazdami, w których będą osłonięte i zabezpieczone przed zamoknięciem lub zawilgoceniem.

5.0. Wymagania dotyczące wykonania robót budowlanych z uwzględnieniem podziału szczegółowego wg Wspólnego Słownika Zamówień na grupy, klasy i kategorie robót.

5.1. Ogólne zasady wykonywania robót.
Wykonawca jest odpowiedzialny za prowadzenie robót zgodnie z warunkami umowy oraz za jakość zastosowanych materiałów i wykonywanych robót, za ich zgodność z wymaganiami ST, opisem robot oraz poleceniami Inspektora Nadzoru.
Wykonawca ponosi odpowiedzialność za dokładne wytyczenie w planie i wyznaczenie wszystkich elementów robót zgodnie z opisem robót lub przekazanymi na piśmie instrukcjami Inspektora Nadzoru.
Wykonawca na własny koszt skoryguje wszelkie pomyłki i błędy w czasie trwania robót, jeśli wymagać tego będzie Inspektor Nadzoru.
Sprawdzenie (pomiar) przez Inspektora Nadzoru nie zwalnia Wykonawcy od odpowiedzialności za dokładność wykonywanych prac.
Decyzje Inspektora Nadzoru dotyczące akceptacji lub odrzucenia materiałów i elementów robót będą oparte na wymaganiach sformułowanych w umowie, opisie robót, ST, normach i wytycznych. Przy podejmowaniu decyzji Inspektor Nadzoru uwzględni wyniki badań materiałów i wytycznych. Przy podejmowaniu decyzji Inspektor Nadzoru uwzględni wyniki badań materiałów i robót, rozrzuty normalnie występujące przy produkcji i przy badaniach materiałów, doświadczenia z przeszłości, wyniki badań naukowych oraz inne czynniki wpływające na rozważaną kwestię.
Polecenia Inspektora Nadzoru będą wykonywane nie później niż w czasie przez niego wyznaczonym, po ich otrzymaniu przez Wykonawcę, pod groźbą zatrzymania robót. Wszelkie dodatkowe koszty z tego tytułu ponosi Wykonawca.
5.2. Roboty rozbiórkowe i przekucia otworów drzwiowych.
5.2.1. Ogólne zasady wykonywania robót rozbiórkowych i wyburzeniowych
Robót nie wolno rozpoczynać bez rozpoznania stanu istniejących konstrukcji.
Przed przystąpieniem do bezpośrednich robót rozbiórkowych należy wykonać wszystkie niezbędne zabezpieczenia stref roboczych, itp. Roboty rozbiórkowe należy wykonywać z zachowaniem maksimum ostrożności, dokładnie przestrzegając przepisów bezpieczeństwa pracy. Najbardziej podstawowe warunki jakich należy przestrzegać przy prowadzeniu rozbiórek obejmują:
• opróżnić obiekt oraz usunąć elementy zagrażające bezpieczeństwu pracujących,
• zapewnić maksymalny odzysk materiałów nadających się do ponownego użycia.
Kierownik budowy powinien zapoznać pracowników z podstawowym zadaniem i dokładnie sprawdzić czy wyszczególnione w umowie ilości robót i warunki ich wykonywania są zgodne ze stanem faktycznym. Dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z zadaniem i warunkami jego wykonywania oraz przy odpowiednim przygotowaniu frontu pracy, niezbędnych narzędzi i urządzeń oraz dokonaniu niezbędnych zabezpieczeń można przystąpić do wykonywania prac.
Wykonane przekucia przez ściany należy prowadzić szczególnie ostrożnie, pod nadzorem, tak aby nie doprowadzić do zachwiania statyki budowli. Wypełnienie otworów bruzd i przekuć musi być wykonane nie później niż 3 dni przed rozpoczęciem prac tynkarskich. Wykonywanie prac tynkarskich na świeżo wypełnionych bruzdach, przebiciach itp. Może doprowadzić do wciągania zaprawy w głąb i pogorszeniu jakości tynku.
Bruzdy instalacyjne w ścianach należy całkowicie pokryć tynkiem z 20cm zakładką na sąsiadujące powierzchnie ścian.
Przewody instalacji wod-kan wchodzące w warstwę tynku powinny być zabezpieczone przed kondensacją pary wodnej.
5.2.2. Warunki bezpieczeństwa i higieny pracy przy robotach rozbiórkowych.
W odniesieniu do robót rozbiórkowych mają zastosowanie ogólnie obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy robotach budowlanych. Szczegółowe warunki bezpieczeństwa przy robotach rozbiórkowych unormowane są w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 15 grudnia 1994 roku (Dz.U. 1995r. Nr 10, poz. 47). Rozporządzenie to normuje organizację i tryb nadzoru nad robotami rozbiórkowymi oraz określa szczegółowe warunki bezpieczeństwa prowadzenia tych robót.
5.3. Roboty w zakresie usuwania gruzu..
Zrzucanie materiałów z rozbiórki winno być wykonywane szczególnie ostrożnie pod osobistym nadzorem Kierownika Budowy.
Miejsce zrzucania gruzu powinny być należycie zabezpieczone.
Nie zezwala Sie na gromadzenie gruzu na stropach, pomostach, schodach i innych konstrukcjach budynku.
Po zakończeniu prac rozbiórkowych gruz należy wywieźć na miejsce przeznaczone do tego celu.
5.4. Wyrównywanie podłóg.
Posadzka stanowi wierzchnią, użytkową warstwę podłogi ułożoną na konstrukcji podłogowej lub trwale z nią połączoną za pomocą klejów lub zamocowania mechanicznego.
Podłożem stanowiącym oparcie dla konstrukcji podłogi może być: warstwa betonu ułożona na gruncie, strop lub odpowiednio przygotowana płyta betonowa ułożona na warstwie izolacji (ciepłochronnej, dźwiękochłonnej, przeciwwodnej, itp.)
W konstrukcjach podłóg powinny być uwzględnione szczeliny: dylatacyjne, izolacyjne i przeciwskurczowe.
Szczeliny dylatacyjne powinny występować w miejscach dylatacji konstrukcji budynku oraz w miejscach, w których zachodzi potrzeba wyeliminowania szkodliwego wpływu rozszerzalności cieplnej i pęcznienia materiałów. Szczeliny przeciwskurczowe należy wykonywać w podkładach z zaprawy cementowej lub betonu. Powinny one dzielić powierzchnię podłogi na pola o powierzchni nie większej niż 36m2, przy długości boku prostokąta nie przekraczającej 6m. Szczeliny przeciwskurczowe w podkładzie cementowym powinny być wykonane jako nacięcie o głębokości równej 1/3 - 1/2 grubości podkładu.
Konstrukcje podłóg powinny być wykonane z takich materiałów, które odpowiadają założonym wymaganiom techniczno – użytkowym i nie wywierają negatywnego wpływu na trwałość podłogi, warunki jej użytkowania oraz wymagania zdrowotne.
5.5. Prace tynkarskie.
Podłoża pod tynki powinny być równe, mocne, jednorodne, szorstkie, suche, nie pylące, wolne od wykwitów, bez rys. Rysy, raki i ubytki podłoża należy naprawić zaprawą cementową lub specjalnymi masami naprawczymi. Zabrudzenia powierzchni smarami, olejami, bitumami, farbami należy usunąć, zmywając preparatami odtłuszczającymi albo stosując środki mechaniczne (np. piaskowanie).
Na ściany nośne i działowe murowane nanieść gipsowe masy tynkarskie zapewniające trwałą i gładką powierzchnię.
W toku prac należy przestrzegać instrukcji wykonywania tynków podanej przez producenta.
Należy dążyć do możliwie najmniejszej grubości tynku, która zapewni trwałą, gładką powierzchnię ścian bez rys i spękań.
Wypełnienie bruzd i przebić musi być wykonane nie później niż 3 dni przed rozpoczęciem prac tynkarskich. Wykonywanie prac na świeżo wypełnionych bruzdach, przebiciach, itp. może doprowadzić do wciągania zaprawy w głąb i pogorszenia jakości tynku.
Bruzdy instalacyjne w ścianach należy całkowicie pokryć nośnikiem tynku z 20cm zakładką na sąsiadujące powierzchnie ścian betonowych, nawet gdy są one wypełnione.
Przewody instalacji wod-kan wchodzące w warstwę tynku powinny być zabezpieczone przed kondensacją pary wodnej.
Specjalne zaprawy wypełniające (np. nie wymagające podkładu pod tynk) należy stosować zgodnie z instrukcjami producenta.
5.6. Ściany szkieletowe w systemie g/k.
Ściankę działową na pojedynczej konstrukcji z dwustronnym, dwuwarstwowym poszyciem płytami gipsowo – kartonowymi o gr. 12,5mm i wypełnieniem z wełny mineralnej należy wykonać ściśle wg instrukcji producenta systemy. Podobnie postępować należy przy pozostałych elementach.
Płyty gipsowo – kartonowe wymagają zaspoinowania, dlatego należy je zamocować ze szczeliną pozwalającą na wypełnienie gładzią szpachlową. Warunkiem poprawnego wykonania spoinowania jest pozostawienia szczeliny około 2mm na materiał spoiny. Materiał spoiny musi twardy i jednocześnie elastyczny. Ściany i okładziny w systemie g/k wykonywać zgodnie z instrukcjami producenta.
5.7. Prace dotyczące wykonywania instalacji wyrobów stolarskich i ślusarskich.
Przed wbudowaniem stolarki należy sprawdzić:
• zgodność wymiarów i materiału z zamówieniami,
• stan stolarki po transporcie,
• czy dotrzymane są założone tolerancje.
Po ustawieniu ościeżnicy do poziomu i pionu należy ją zaklinować w ościeżach ściany i montować trwale za pomocą kotew lub haków osadzonych w murze. Szczeliny wypełnić materiałem izolacyjnym.


5.8. Pokrywanie podłóg i ścian.
Przed przystąpieniem do robót okładzinowych powinny być zakończone wszystkie roboty budowlane (z wyjątkiem malowania ścian), podłogi z materiałów mineralnych włącznie z cokolikiem, roboty instalacyjne, wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania z przeprowadzaniem ciśnieniowych prób wodnych, instalacje elektryczne bez montażu osprzętu. Wszystkie bruzdy, kanały i przebicia winny być naprawione i wykończone tynkiem lub masami naprawczymi.
Przed przystąpieniem do robót okładzinowych należy sprawdzić prawidłowość przygotowania podłoża. Podłoże na ścianach z elementów drobnowymiarowych – tynk – powinien być dwuwarstwowy (obrzutka + narzut) zatarty na ostro, wykonany z zaprawy cementowej lub cementowo – wapiennej marki M4, M7.
Powierzchnia podłoża powinna być: czysta, nie pyląca, bez ubytków i tłustych plam, oczyszczona za starych powłok malarskich.
Odchylenie powierzchni tynku:
• od płaszczyzny oraz odchylenie krawędzi od linii prostej, mierzone łatą kontrolną o długości 2m, nie przekraczać 3mm przy liczbie odchyłek nie większej niż 3m na długości łaty,
• kierunku pionowego nie może być większe niż 4mm na wysokości kondygnacji,
• kierunku poziomego na może być większe niż 2mm na 1m.
Ewentualne ubytki i nierówności należy naprawić zaprawą cementową lub specjalnymi masami naprawczymi.
Nie dopuszcza się wykonania okładzin ceramicznych mocowanych na kompozycjach klejących, na podłożach:
• pokrytych starymi powłokami malarskimi,
• z zaprawy cementowej, cementowo – wapiennej marki niższej niż M4,
• z zaprawy wapiennej i gipsowej oraz gładziach z nich wykonanych.
Płytki ceramiczne przed przyklejeniem należy posegregować według wymiarów, gatunków i odcieni. Następnie należy wyznaczyć na ścianie linię poziomą, od której układane będą płytki (może to być linia wyznaczona przez cokół posadzki) oraz przygotować kompozycje klejącą z instrukcją producenta.
Kompozycję klejącą trzeba rozprowadzić packą ząbkowaną ustawioną pod kątem około 500. Kompozycja powinna być nałożona równomiernie i okrywać całą powierzchnię ściany. Powierzchnia z nałożoną warstwą kompozycji klejącej powinna pozwolić na wykonanie okładziny w ciągu około 15 minut.
Po nałożeniu kompozycji klejącej płytki układać warstwami poziomymi, począwszy od wyznaczonej na ścianie linii. Nakładając płytkę trzeba ją lekko przesunąć na ścianie (około 1-2cm), ustawić w żądanej pozycji i docisnąć tak, aby warstwa kleju miała grubość 4-6mm. Przesuniecie nie może powodować zgarniania kompozycji klejącej. W celu dokładnego umocowania płytki i utrzymania oczekiwanej szerokości spoiny należy stosować wkładki dystansowe.
Po wykonaniu fragmentu okładziny należy usunąć nadmiar kompozycji klejącej ze spoin między płytkami. Po związaniu zaprawy klejami należy usunąć wkładki dystansowe i wypełnić spoiny zaprawą do fugowania.
Temperatura nie powinna być niższa niż +50C w ciągu doby.
Klej rozprowadzać na podłożu i na płytce tak, aby po dociśnięciu płytki nie utworzyły się pustki w warstwie klejowej. Roboty okładzinowe obejmujące klejenie i fugowanie należy wykonywać ściśle wg instrukcji producenta klejów do ceramiki.
Kompozycje klejące muszą odpowiadać wymaganiom Polskich Norm lub odpowiednich aprobat technicznych. Natomiast płytki ceramiczne – wymaganiom jednej z wymienionych norm: PN-EN 159:1996, PN-EN 176:1996, PN-EN 177:1997, PN-EN 178:1998, PN-ISO 13006:2001 lub odpowiednim aprobatom technicznym. Zaprawy do spoinowania muszą odpowiadać wymaganiom odpowiednich aprobat technicznych lub norm.
Każda partia materiału powinna być dostarczana na budowę z kopią certyfikatu lub deklaracji zgodności stwierdzającej zgodność właściwości technicznych z wymaganiami podanymi w normach i aprobatach technicznych. Materiał dostarczony bez tych dokumentów nie może być stosowany.
5.9. Kładzenie wykładzin PCV.
5.9.1. Przygotowanie podłoża pod wykładziny.
Podłoże powinno być gładko, odpowiedniej wytrzymałości, równe, suche i oczyszczone z zanieczyszczeń.
Przed wykonaniem cienkowarstwowego podkładu ze szpachlowanej masy samopoziomującej powierzchnię podłoża należy dokładnie oczyścić, a następnie zagruntować emulsją gruntującą. Przy nierównościach podłoża przekraczających 5mm należy stosować masy przeznaczone do stosowania pod wykładziny elastyczne do wylewania w warstwie od 5mm do 30mm. Dalsze prace należy wykonywać po okresie dojrzewaniu podkładu ponieważ musi on osiągnąć odpowiednią (zalecaną przez producenta wykładzin PCV) wilgotność.
Wszelkie nierówności oraz pęcherze podłoża należy zeszlifować a następnie zagruntować środkiem gruntującym.
5.9.2. Układanie wykładzin PCV.
Przed rozpoczęciem prac wykładzina powinna osiągnąć temperaturę > 180C.
Prace rozpocząć od rozwinięcia wykładzin i dopasowania ich do pomieszczenia. Rozwiniętych wykładzin nie należy przesuwać, marszczyć i zginać. Przy ściankach arkusze wywinąć na wys. 12cm. Wykładziny ciąć ostrym nożem przy stalowej listwie. Po przycięciu i usunięciu odpadów arkusze odwinąć do połowy ich długości. Na odsłonięte podłoże nałożyć klej. Warstwa kleju musi być równomiernej grubości. Na pokryte klejem podłoże rozłożyć odwinięte uprzednio połowy arkuszy, dopasować je dokładnie na styku i starannie docisnąć, tą samą czynność powtórzyć z drugą częścią wykładziny. Przyklejone trwale arkusze wykładziny frezować frezarką ręczną a następnie spawać termicznie przy pomocy zgrzewarki wyposażonej w końcówkę do zgrzewania sznurowego.
Po ostygnięciu zgrzewów nadmiar odcinać nożem do odcinania zgrzewów, który równocześnie wygładzą powstałą powierzchnię.
Wymagane jest klejenie wykładziny na całej powierzchni do podłoża oraz zastosowanie się do instrukcji montażu danego rodzaju wykładziny. Szczegóły postępowania z wykładziną przy kształtowaniu cokołów, narożników wklęsłych i wypukłych ustalić na podstawie instrukcji producenta wykładzin.
Po ułożeniu wykładziny pomieszczenie należy dokładnie wywietrzyć.
5.9.3. Kontrola wykonania wykładziny.
Kontrola wykonania wykładziny powinna obejmować :
• zgodność wykonania wykładziny z umową, porównując wykładziny z opisem robót przez oględziny i pomiary ,
• stan podłoża,
• jakość materiałów.
Kontrola prawidłowości wykonania wykładziny przez sprawdzenie :
• przyczepności wykładziny, która przy lekkim opukiwaniu nie powinna wydawać głuchego odgłosu,
• odchylenie powierzchni od płaszczyzny łatą o długości 2m (odchylenie to nie powinno być większe niż 3mm na całej długości łaty),
• prawidłowość przebiegu i wypełnienia spoin łatą z dokładnością do 1mm,
• grubości warstwy kompozycji klejącej po płytkę, która nie powinna przekraczać grubości określonej przez producenta.
5.9.4. Odbiór gotowych okładzin.
Odbiór gotowych okładzin i wykładzin następuje po stwierdzeniu zgodności ich wykonania z zamówieniem, które określają: opis robót oraz specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót, a także dokumentacja powykonawcza, w której podane są uzgodnione zmiany dokonane podczas prowadzenia robót.
Zgodność wykonania okładzin i wykładzin stwierdza się na podstawie porównania wyników badań kontrolnych (w przypadku wykładzin) z wymaganiami i tolerancjami podanymi w pozostałych punktach.
Okładziny i wykładziny powinny być odebrane, jeśli wszystkie wyniki badań kontrolnych są pozytywne. Jeżeli chociaż jeden wynik badania jest negatywny, okładzina lub wykładzina nie powinna zostać przyjęta. W takim wypadku należy przyjąć jedno z następujących rozwiązań:
• jeżeli jest to możliwe poprawić okładzinę lub wykładzinę i przedstawić do ponownego odbiory,
• usunąć okładzinę lub wykładzinę i wykonać ją ponownie,
Protokół odbioru powinien zawierać:
• ocenę wyników badań,
• wykaz wad i usterek ze wskazaniem możliwości ich usunięcia,
• stwierdzenie zgodności lub niezgodności wykonania okładzin lub wykładzin z umową.
5.10. Prace malarskie.
Do malowania używać:
• farby lateksowe, które powinny odpowiadać wymaganiom aprobat technicznych,
• farby olejne, które powinny odpowiadać wymaganiom aprobat technicznych,
• środki gruntujące, które powinny odpowiadać wymaganiom aprobat technicznych,
Nowe niemalowane tynki powinny być zatarte do równej powierzchni.
Powierzchnia tynków powinna być pozbawiona zanieczyszczeń.
Wystające lub widoczne nieusuwalne elementy metalowe powinny być zabezpieczone antykorozyjnie.
W pomieszczeniach zamkniętych przy pracach malarskich zapewnić należy odpowiednią wentylację.
Bezpośrednio przed użyciem należy sprawdzić :
• czy dostawca dostarczył deklarację zgodności lub certyfikaty zgodności wyrobów z odpowiednią normą lub aprobatą techniczną,
• termin przydatności do użycia podany na opakowaniu,
• wygląd zewnętrzny farby w każdym opakowaniu.
Ocenę wyglądu wizualnego należy przeprowadzić wizualnie. Farba powinna stanowić jednorodną w kolorze i konsystencji mieszaninę.
Nie dopuszcza się stosowania farb, w których widać:
• skoagulowane spoiwo,
• nie roztarte pigmenty,
• grudki wypełniaczy,
• kożuch,
• ślady pleśni,
• trwały, nie dający się wymieszać osad,
• nadmierne, utrzymujące się spienienie,
• obce wtrącenia,
• zapach gnilny.
Powłoki z farb dyspersyjnych powinny być :
• niezmywalne przy stosowaniu środków myjących i dezynfekujących, odporne na tarcie na sucho i na szorowanie,
• aksamitno – matowe lub posiadać nieznaczny połysk,
• jednolitej barwy, równomierne, bez smug, plam, zgodne ze wzorcem producenta i opisem do robót,
• bez uszkodzeń, prześwitów podłoża, śladów pędzla,
• bez złuszczeń, odstawania od podłoża oraz widocznych łączeń i poprawek.
Dopuszcza się chropowatość powłoki odpowiadającą rodzajowi faktury pokrywanego podłoża. Nie powinny występować ulegające rozcieraniu grudki pigmentów i wypełniaczy.
Ocena jakości powłok malarskich.
Jeżeli badania wymienione wyżej dadzą wynik pozytywny to powłoki malarskie należy uznać za wykonane prawidłowo.
W przypadku gdy którekolwiek z wymagań stawianych powłokom nie jest spełnione należy uznać, że powłoki nie zostały wykonane prawidłowo i należy wykonać działania korygujące, mające na celu usunięcie niezgodności. W tym celu w protokole kontroli i badań należy określić zakres prac, rodzaje materiału oraz sposoby doprowadzenia do zgodności powłok z wymaganiami. Po usunięciu niezgodności należy ponownie skontrolować wykonane powłoki, a wynik odnotować w formie protokołu kontroli i badań.

6.0. Opis działań związanych z kontrolą, badaniami oraz odbiorem wyrobów i robót budowlanych.

6.1. Zasady kontroli jakości robót.
Celem kontroli robót będzie takie sterowanie ich przygotowaniem i wykonaniem aby osiągnąć założoną jakość robót.
Wykonawca jest odpowiedzialny za pełną kontrolę robót i jakość materiałów. Wykonawca zapewni odpowiedni system kontroli, włączając personel, sprzęt i zaopatrzenie.
6.1.1. Badania i pomiary.
Wszystkie badania i pomiary jakości będą przeprowadzone zgodnie z wymaganiami norm. W przypadku, gdy normy nie obejmują jakiegokolwiek badania wymaganego w ST można stosować wytyczne krajowe albo inne procedury zaakceptowane przez Inspektora Nadzoru.
Przed przystąpieniem do pomiarów lub badań Wykonawca powiadomi Inspektora Nadzoru o rodzaju, miejscu i terminie pomiaru lub badania. Po wykonaniu pomiaru lub badania Wykonawca przedstawi na piśmie wyniki do akceptacji Inspektora Nadzoru.
6.1.2. Raporty z badań.
Wykonawca będzie przekazywać Inspektorowi Nadzoru kopie raportów z wynikami badań jak najszybciej, jednak nie później niż w terminie określonym w programie zapewnienia jakości. Wyniki badań (kopie) będą przekazywane Inspektorowi Nadzoru na formularzach wg dostarczonego przez niego wzoru lub innych, zaaprobowanych przez niego.
6.1.3. Badania prowadzone przez Inspektora Nadzoru.
Do celów kontroli jakości i zatwierdzenia Inspektor Nadzoru uprawniony jest do dokonywania kontroli, badania materiału i zapewniona mu będzie wszelka potrzebna do tego pomoc ze strony Wykonawcy i producenta materiału.
Inspektor Nadzoru, po uprzedniej weryfikacji systemu kontroli robót prowadzonego przez Wykonawcę będzie oceniać zgodność materiałów i robót z wymaganiami ST na podstawie wyników badań dostarczonych przez Wykonawcę.
6.1.4. Certyfikaty i deklaracje.
Inspektor Nadzoru może dopuścić do użycia tylko te materiały, które posiadają:
• certyfikat na znak bezpieczeństwa, wykazujący, że zapewniono zgodność z kryteriami technicznymi określonymi na podstawie Polskich Norm, aprobat technicznych oraz właściwych przepisów i dokumentów technicznych,
• deklarację zgodności lub certyfikat zgodności z Polską Normą lub aprobatę techniczną.
W przypadku materiałów, dla których w/w dokumenty są wymagane, każda partia dostarczona do robót będzie posiadać te dokumenty, określające w sposób jednoznaczny jej cechy.
Produkty przemysłowe muszą posiadać w/w dokumenty wydane przez producenta, a w razie potrzeby poparte wynikami badań wykonanych przez niego. Kopie wyników tych badań będą dostarczone przez Wykonawcę Inspektorowi Nadzoru. Jakiekolwiek materiały, które nie spełniają tych wymagań będą odrzucone.

7.0. Dokumenty budowy.

7.1. Rejestr obmiarów.
Rejestr obmiarów stanowi dokument pozwalający na rozliczenie faktycznego postępu każdego z elementów robót. Obmiary wykonanych robót przeprowadza się w sposób ciągły w jednostkach przyjętych w kosztorysie i wpisuje się do rejestru obmiarów.
7.2. Pozostałe dokumenty budowy.
Do dokumentów budowy zalicza się oprócz dokumentów w/w również:
• pozwolenie na realizację zadania budowlanego (jeżeli jest wymagane),
• protokoły przekazania Tereniu Budowy,
• umowy cywilnoprawne z osobami trzecimi i inne umowy cywilnoprawne,
• protokoły odbioru robót,
• protokoły narad i ustaleń,
• korespondencję na budowie.
7.3. Przechowywanie dokumentów budowy.
Dokumenty budowy będą przechowywane na Terenie Budowy w miejscu odpowiednio zabezpieczonym. Zaginięcie czy uszkodzenie w stopniu uniemożliwiającym odczytanie któregokolwiek z dokumentów budowy spowoduje jego natychmiastowe odtworzenie w formie przewidzianej prawem. Wszelkie dokumenty budowy będą zawsze dostępne dla Inspektora Nadzoru i przedstawione do wglądu na życzenie Zamawiającego.
8.0. Wymagania dotyczące przedmiaru i obmiaru robót.

8.1. Ogólne zasady obmiaru robót.
Obmiar robót będzie określać faktyczny zakres wykonywanych robót zgodnie z opisem robót i ST w jednostkach ustalonych w kosztorysie.
Obmiaru robót dokonuje Wykonawca po pisemnym powiadomieniu Inspektora Nadzoru o zakresie obmierzanych robót i o terminie obmiaru co najmniej 3 dni przed tym terminem.
Wyniki obmiaru będą wpisywane do Rejestru Obmiarów.
Jakikolwiek błąd lub przeoczenie (opuszczenie) w ilościach podanych w Ślepym Kosztorysie lub gdzieindziej w ST nie zwalnia Wykonawcy od obowiązku ukończenia wszystkich robót. Błędne dane zostaną poprawione wg instrukcji Inspektora Nadzoru na piśmie.
Obmiar gotowych robót będzie przeprowadzony z częstością wymaganą do celu miesięcznej płatności na rzecz Wykonawcy lub w innym czasie określonym w umowie lub oczekiwanym przez Wykonawcę i Inspektora Nadzoru.
8.2. Zasady określania ilości robót i materiałów.
Obmiaru należy dokonywać w jednostkach zgodnych z przedmiarem robót, dopuszczonymi do stosowania i atestowanymi w Polsce urządzeniami pomiarowymi wg stanu rzeczywistego na budowie, metodami zalecanymi w Polskich Normach odpowiednich dla danego rodzaju robót. Obmiary powierzchni należy prowadzić wg PN-ISO 9836:1997.
Ilość robot należy określić zgodnie z katalogami nakładów rzeczowych i kosztorysowymi normami nakładów rzeczowych na podstawie obmiaru robót.
8.3. Urządzenia i sprzęt pomiarowy.
Wszystkie urządzenia i sprzęt pomiarowy stosowane w czasie obmiaru robót będą zaakceptowane przez Inspektora Nadzoru. Urządzenia i sprzęt pomiarowy zostaną dostarczone przez Wykonawcę. Jeżeli urządzenia te lub sprzęt wymagają badań atestujących to Wykonawca będzie posiadać ważne świadectwa legalizacji. Wszystkie urządzenia pomiarowe będą przez Wykonawcę utrzymywane w dobrym stanie przez cały okres trwania robót.
8.4. Czas przeprowadzania obmiaru.
Obmiary będą przeprowadzone przed częściowym lub ostatecznym odbiorem robót, a także w przypadku występowania dłuższej przerwy w robotach.
Obmiar robót zanikających przeprowadza się w czasie ich wykonywania. Obmiar robót podlegających zakryciu przeprowadza się przed ich zakryciem.
Roboty pomiarowe do obmiaru oraz nieodzowne obliczenia będą wykonywane w sposób zrozumiały i jednoznaczny.
Wymiary skomplikowanych powierzchni lub objętości będą uzupełnione odpowiednimi szkicami umieszczonymi na karcie Rejestru Obmiarów. W razie braku miejsca szkice mogą być dołączone w formie oddzielnego załącznika do Rejestru Obmiarów, którego wzór zostanie uzgodniony z Inspektorem Nadzoru.

9.0. Opis sposobu odbioru robót budowlanych.

W zależności od ustaleń roboty podlegają następującym etapom odbioru:
• odbiorowi robót zanikających i ulegających zakryciu,
• odbiorowi częściowemu,
• odbiorowi wstępnemu,
• odbiorowi końcowemu.
Kryterium odbioru jest zgodność wykonanych robót z :
• opisem robót,
• kosztorysem ofertowym,
• ustaleniami z Zamawiającym,
• wiedzą i sztuką budowlaną,
• Polskimi Normami dotyczącymi danego zakresu robot,
• wszystkimi innymi obowiązującymi przepisami prawa polskiego dotyczącymi danego zakresu robót.
9.1. Odbiór robót zanikających i ulegających zakryciu.
Odbiór robót zanikających i ulegających zakryciu polega na finalnej ocenie ilości i jakości wykonywanych robót, które w dalszym procesie realizacji ulegną zakryciu.
Odbiór robót zanikających i ulegających zakryciu będzie dokonany w czasie umożliwiającym wykonanie ewentualnych korekt i poprawek bez zahamowania ogólnego postępu robót.
Odbioru robót dokonuje Inspektor Nadzoru.
Odbiór będzie przeprowadzony niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 3 dni od daty zgłoszenia i powiadomienia o tym fakcie Inspektora Nadzoru.
Na podstawie przedłożonych dokumentów, wyników badań i pomiarów, oceny wizualnej oraz zgodności wykonania robót z opisem robót i ST.
W toku odbioru ostatecznego robót komisja zapozna się z realizacją ustaleń przyjętych w trakcie odbiorów robót zanikających i ulegających zakryciu, zwłaszcza w zakresie wykonania robót uzupełniających i robót poprawkowych.
9.2. Odbiór ostateczny robót.
Odbiór ostateczny polega na finalnej ocenie rzeczywistego wykonania robót w odniesieniu do ich ilości, jakości i wartości.
Całkowite zakończenie robot oraz gotowość do odbioru ostatecznego będzie stwierdzone przez Wykonawcę z bezzwłocznym powiadomieniem na piśmie o tym fakcie Inspektora Nadzoru. Odbioru ostatecznego robót dokona komisja wyznaczona przez Zamawiającego w obecności Inspektora Nadzoru i Wykonawcy. Komisja odbierająca roboty dokona ich oceny jakościowej.
9.3. Dokumenty do odbioru ostatecznego.
Podstawowym dokumentem do dokonania odbioru ostatecznego robót jest protokół odbioru ostatecznego sporządzony wg wzoru ustalonego przez Zamawiającego. Do odbioru ostatecznego Wykonawca jest zobowiązany przygotować następujące dokumenty:
• dokumentację powykonawczą,
• specyfikacje techniczne,
• dokumenty zainstalowanego wyposażenia,
• rejestry obmiarów,
• wyniki pomiarów kontrolnych oraz badań,
• deklaracje zgodności lub certyfikaty zgodności wbudowanych materiałów,
• aprobaty ITB wbudowanych materiałów,
• rysunki (dokumentacje) na wykonanie robót towarzyszących oraz protokoły odbioru i przekazania tych robót właścicielom urządzeń,
• instrukcje eksploatacyjne,
• inne.
W przypadku gdy wg komisji roboty pod względem przygotowania dokumentacyjnego nie będą gotowe do odbioru ostatecznego, komisja w porozumieniu z Wykonawcą wyznaczy ponowny termin odbioru ostatecznego robót.
Wszystkie zarządzone przez komisję roboty poprawkowe lub uzupełniające będą zestawione wg wzoru ustalonego z Zamawiającym.
Termin wykonania robót poprawkowych i robót uzupełniających wyznaczy komisja.

10. Opis sposobu rozliczenia robot tymczasowych i prac towarzyszących.

Podstawą płatności jest cena jednostkowa skalkulowana przez Wykonawcę za jednostkę obmiarową ustaloną dla danej pozycji kosztorysu.
Dla pozycji kosztorysowych wycenionych ryczałtowo podstawą płatności jest wartość (kwota) podana przez Wykonawcę w danej pozycji kosztorysu.
Cena jednostkowa lub kwota ryczałtowa pozycji kosztorysowej będzie uwzględniać wszystkie czynności, wymagania i badania składające się na jej wykonanie, określone dla tej roboty w ST i w opisie do robót.
Ceny jednostkowe lub kwoty ryczałtowe będą obejmować:
• robociznę bezpośrednią wraz z kosztami,
• wartość zużytych materiałów wraz z kosztami zakupu magazynowania, kosztami ubytków i transportu na plac budowy,
• wartość pracy sprzętu wraz z kosztami,
• koszty pośrednie, zysk kalkulacyjny i ryzyko,
• podatki obliczane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Do cen jednostkowych nie należy wliczać podatku VAT.

11. Dokumenty odniesienia.

• opis robót, dokumentacja kosztorysowa,
• aprobaty techniczne okazane przez Wykonawcę,
• SIWZ,
• obowiązujące polskie przepisy prawne i polskie normy oraz zharmonizowane normy europejskie,
• rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75 z 15 czerwca 2002),

Opracował:
Szymon Matuszewski – Dział Inwestycji i Remontów WCO w Poznaniu.



« Powrót do szczegółów zamówienia