Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa urządzeń medycznych.

Numer zamówienia:

350/67/2016

« Powrót do szczegółów zamówienia

odp na pytania

Poznań dn. 2016-08-31
EZ/350/67/2016/ ……1257………..


Wg rozdzielnika
do wszystkich uczestników i zainteresowanych postepowaniem o zamówienie publiczne.

Dotyczy: przetargu nieograniczonego nr 67/2016 na zakup i dostawę urządzeń medycznych.
Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu informuje, odpowiada niniejszym na pytania złożone w niniejszym postępowaniu.
Dotyczy: Pakiet 6 – Łóżko szpitalne rehabilitacyjne elektryczne – 7 szt.
1. Czy (w pkt. 3) Zamawiający dopuści łóżko szpitalne posiadające długość zewnętrzną 2200 mm oraz możliwość wydłużania leża o 300 mm? Oferowana długość mieści się w zakresie tolerancji wskazanej przez Zamawiającego, natomiast możliwość przedłużenia leża aż o 300 mm będzie funkcjonalnym rozwiązaniem dla pacjentów wysokiego wzrostu.
Odpowiedź: TAK.

2. Czy (w pkt. 5) Zamawiający dopuści łóżko szpitalne posiadające leże 4-sekcyjne, w tym 3 segmenty ruchome; leże wypełnione płytami HPL; płyty gładkie, łatwo demontowalne bez użycia narzędzi, lekkie, nadające się do dezynfekcji; leże każdego łóżka przystosowane do montażu barierek bocznych?
Odpowiedź: TAK.

3. Czy (w pkt. 7) Zamawiający dopuści łóżko szpitalne posiadające sterowanie elektryczne przy pomocy:
- pilota przewodowego dla pacjenta (bez podświetlanych przycisków i latarki)
Odpowiedź: przyciski podświetlane- Tak wymagamy , latarki nie wymagamy.
- panelu sterowniczego montowanego na szczycie łóżka od strony nóg posiadającego piktogramy pozwalające na łatwą identyfikację funkcji wykonywanej za pomocą konkretnego przycisku, możliwość zawieszenia panelu pod półką na pościel?
Odpowiedź: Nie zamawiający podtrzymuje zapisy – wymagania specyfikacji.

4. Czy (w pkt. 10) Zamawiający dopuści łóżko szpitalne posiadające regulację elektryczną części nożnej w zakresie 45o? Oferowany zakres jest lepszy niż wskazany przez Zamawiającego.
Odpowiedź: TAK.

5. Czy (w pkt. 12 i 13) Zamawiający dopuści łóżko szpitalne posiadające funkcję „podwójnej autoregresji” – system teleskopowego odsuwania się segmentu pleców oraz uda do tyłu, o parametrze 160 mm, niwelującą ryzyko powstawania odleżyn dzięki minimalizacji nacisku w odcinku krzyżowo – lędźwiowym, a tym samym pełniącą funkcję profilaktyczną przeciwko odleżynom 1-4 stopnia?
Odpowiedź: Nie zamawiający podtrzymuje zapisy – wymagania specyfikacji.

6. Czy (w pkt. 14) Zamawiający dopuści łóżko szpitalne posiadające regulację elektryczną pozycji Trendelenburga 13o – sterowanie z panelu sterowniczego montowanego na szczycie łóżka od strony nóg?
Odpowiedź: TAK.

7. Czy (w pkt. 20) Zamawiający dopuści łóżko szpitalne posiadające wskaźnik wizualny informujący o zablokowanej funkcji?
Odpowiedź: Nie zamawiający podtrzymuje zapisy – wymagania specyfikacji.

8. Czy (w pkt. 21) Zamawiający dopuści łóżko szpitalne posiadające zabezpieczenie przed nieświadomym uruchomieniem funkcji poprzez możliwość selektywnej blokady funkcji elektrycznych; wszystkie regulacje odbywają się w sposób świadomy, a uruchomienie funkcji następuje poprzez konieczność wciśnięcia przycisku uruchamiającego daną funkcję na panelu i pilocie?
Odpowiedź: Zamawiający podtrzymuje zapisy SIWZ. Przycisk aktywacji regulacji zabezpiecza pacjenta przed przypadkowym uruchomieniem zmiany pozycji leża np podczas snu.
9. Czy (w pkt. 22) Zamawiający dopuści łóżko szpitalne posiadające możliwość odłączenia wszelkich regulacji (za wyjątkiem funkcji ratujących życie np. CPR) poprzez możliwość selektywnej blokady funkcji elektrycznych (konieczność świadomego ponownego uruchomienia regulacji)?
Odpowiedź: Zamawiający podtrzymuje zapisy SIWZ - Sterowanie łóżka ma posiadać funkcję automatycznego rozłączania się. Rozwiązanie zabezpiecza pacjenta przed przypadkowym uruchomieniem regulacji np. podczas snu w sytuacji gdy personel zapomniałby wyłączyć regulację.
10. Czy Zamawiający dopuści łóżko szpitalne bez przycisku bezpieczeństwa opisanego w pkt. 23?
Odpowiedź: Nie - zamawiający podtrzymuje zapisy siwz.

11. Czy Zamawiający dopuści łóżko szpitalne wyposażone w barierki boczne metalowe, lakierowane z wykończeniem z tworzywa, składane wzdłuż ramy leża o wysokości min. 450 mm; barierki wyposażone w uchwyt z systemem blokady umożliwiającym odblokowywanie, składanie i rozkładanie oburącz (w celu bezpieczeństwa, aby uniknąć przypadkowego opuszczenia barierki); mechanizm wbudowany w dolną część barierki?
Odpowiedź: Nie, zamawiający podtrzymuje zapisy siwz.

12. Czy Zamawiający dopuści łóżko szpitalne wyposażone w krążki odbojowe zamontowane w narożnikach łóżka (zamiast listew na całej długości barierek bocznych)?
Odpowiedź: Zgodnie z SIWZ - Zamawiający wymaga listew na całej długości barierek bocznych jako wyposażenia dodatkowego, które zabezpiecza boki łóżka podczas przejeżdżania przez drzwi.

Pytanie - Wniosek o dopuszczenie rozwiązań równoważnych do przetargu nr 67/2016
W wyjaśnieniach złożonych do skierowanych do Państwa pytań nie dopuszczają Państwo rozwiązań równoważnych, o jakie wnosiliśmy w treści pytań.
Podkreślić należy, że obecne brzmienie siwz powoduje naruszenia zasad uczciwej konkurencji poprzez jej ograniczenie i powoduje, że Zamawiający musi kupić łóżko firmy Konkret (Linet). Tym samym zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o dopuszczenie łóżka szpitalnego z barierkami bocznymi jednoczęściowymi składanymi wzdłuż ramy leża, opuszczanymi jedną ręką, wyposażonymi w mechanizm składania barierki wbudowany w dolną część barierki. Mechanizm ten nie jest dostępny dla leżącego pacjenta, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo pacjenta. Jest to rozwiązanie równoważne.
Jest to jedynie elementy, który w tym przypadku posłuży do ograniczenia konkurencji. W związku z tym, że opisane w specyfikacji parametry wskazuje na rozwiązanie jednego producenta i uniemożliwia złożenie ofert innym producentom, stanowi naruszenie przepisów prawa zamówień publicznych w tym w szczególności art. 7 ust. 1, art. 29 ust.2 i ust. 3 ustawy.
Zgodnie z utrwaloną doktryną i orzecznictwem, Zamawiający opisując przedmiot zamówienia poprzez wskazanie rozwiązań konkretnych producentów zobowiązany jest do dopuszczenia rozwiązań równoważnych.
Opisanie przedmiotu zamówienia w sposób wskazujący na jednego producenta nie dotyczy tylko okoliczności, w których Zamawiający powołuje się na nazwę własną produktu, takim nieuprawnionym opisanie jest również okoliczność, w której wszystkie łącznie parametry techniczne konkretnego urządzenia powoduje, że ofertę można złożyć tylko z konkretnym produktem. Tym samym skoro w tym postępowaniu zachodzi właśnie taka okoliczność, to Zamawiający zobowiązany jest do zmiany wymagań lub do dopuszczenia rozwiązań równoważnych, opisując jednocześnie parametry, jakie będą brane pod uwagę przy dokonywaniu oceny czy dany produkt jest równoważny.
Orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej i Sądów Okręgowych jednoznacznie wskazuje, że w przypadku opisania przedmiotu zamówienia poprzez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia (z czym bez wątpienia w tym postępowaniu mamy do czynienia), dopuszczenie rozwiązań równoważnych, dla cech technicznych jest obowiązkiem Zamawiającego.
Rozwiązanie równoważne nie może oznaczać, że inny zaproponowany w ramach równoważności produkt ma spełniać wszystkie parametry konkretnego produktu określonego producenta, gdyż narusza to zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
Tak więc dopuszczenie wyżej wymienionego parametru stanowi wypełnienie obowiązków wynikających z ustawy. W niniejszym postępowaniu taki obowiązek jest bezsprzeczny, bowiem mamy do czynienia z taką okolicznością, że opis przedmiotu zamówienia, jest kopią parametrów technicznych pochodzących z opisu technicznego konkretnego producenta.
Mając na uwadze powyższe wnosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.
W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni zwrócić się ze stosownym pismem do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wszczęciu kontroli. Takie czynności podjęliśmy już w ubiegłym miesiącu w przypadku przetargów w Bytomiu w Szpitalu Specjalistycznym Nr 1 oraz w Radzyminiu w Centrum Medycznym im. Bitwy Warszawskiej 1920 r., gdzie wszczęto postępowania wyjaśniające.
Odpowiedź:
Zamawiający tworząc opis zamówienia wykonał wcześniej analizę rynku łóżek medycznych w Polsce. Wg wiedzy Zamawiającego istnieją przynajmniej dwie firmy, których łóżka oferowane są na terenie Polski posiadające barierki boczne, wyposażone w przycisk do ich zwalniania w górnej części.
Zamawiający opisując wymóg przycisku zwalniającego w górnej części barierki kierował się przede wszystkim komfortem personelu medycznego, bezpieczeństwem pacjenta, poprawą funkcjonalności oraz poprawą jakości użytkowania
Barierki opuszczane po zwolnieniu przycisku w górnej części barierki nie wymuszają na personelu konieczności pochylania się w celu zlokalizowania blokady, konieczności wykonywania procedury opuszczania barierek dwoma rękoma. Rozwiązanie dodatkowo skraca czas reakcji personelu w sytuacji kiedy życie pacjenta jest zagrożone i potrzebny jest szybki dostęp do pacjenta.
Zamawiający kierując się zasadą uczciwego traktowania oferentów dopuści łóżko z rozwiązaniem równoważnym polegającym na zaoferowaniu łóżka z barierkami bocznymi o innej niż pierwotnie opisanej konstrukcji, mianowicie barierek dzielonych, zabezpieczających pacjenta na całej długości leża oraz posiadających przycisk zwalniający blokadę w celu ich opuszczenia umieszczony w górnej części barierki

Z poważaniem,
Z-ca Dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych

inż. Małgorzata Kołodziej-Sarna

« Powrót do szczegółów zamówienia