• (+48 61) 885 05 00
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

10-lecie Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

14 grudnia 2017, 08:00 - 17:00

W dniu 28 listopada 2005 roku, Sejmik Województwa Wielkopolskiego roku podjął uchwałę, o utworzeniu na terenie Wielkopolskiego Centrum Onkologii oddziału, zajmującego się leczeniem chorych na nowotwory głowy i szyi. Realizując przygotowaną koncepcję architektoniczną, natychmiast przystąpiono do intensywnych prac remontowo-budowlanych. Oddział powstał na nadbudowanym szóstym piętrze budynku A. W październiku 2006 roku, po zakończeniu rozbudowy, rozpoczęliśmy wyposażanie oddziału. W ramach określonych środków staraliśmy się pozyskać jak najnowocześniejszy sprzęt służący do diagnostyki i leczenia chirurgicznego nowotworów głowy i szyi. Współcześnie, w dużej mierze opiera się ono na zaawansowanych technologiach medycznych, stosowanych między innymi w chirurgii endoskopowej wspomaganej  nawigacją w czasie rzeczywistym, wykorzystującą badania obrazowe, chirurgię laserową oraz mikrochirurgiczne zabiegi rekonstrukcyjne. Poradnie laryngologiczne wyposażono w nowoczesne unity, które zapewniają wysoką jakość i dokładność badania laryngologicznego, standaryzację badań oraz ich archiwizację. Równolegle, budowaliśmy zespół medyczny, który jest najważniejszym ogniwem w realizacji usług medycznych. Ostatecznie, dzięki wytężonej pracy i zaangażowaniu wszystkich oddanych sprawie osób, w kwietniu 2007 roku w Wielkopolskim Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej–Curie w Poznaniu przy ul. Garbary 15 powstał unikalny w skali kraju, nowoczesny ośrodek leczenia nowotworów regionu głowy i szyi – Oddział Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej.

Wzorując się na renomowanych ośrodkach onkologicznych, od samego początku pracy na oddziale staraliśmy się, aby leczenie każdego pacjenta zostało zaplanowane w sposób indywidualny i spersonalizowany. Zespół pięciu laryngologów zainicjował współpracę z kolegami radioterapeutami, onkologami klinicznymi, patomorfologami oraz radiologami w efekcie czego został powołany zespół interdyscyplinarny. Byliśmy przekonani, że jest to jedyna droga gwarantująca właściwe postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne. Uczyliśmy się od siebie i przekazywaliśmy sobie wzajemnie wiedzę i indywidualne opinie, nabywając coraz większego doświadczenia w diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi. Na początku, każdy był przekonany o słuszności własnej koncepcji leczenia i niejednokrotnie emocje sięgały zenitu.

Na wielkopolskim rynku świadczeń medycznych powstał zupełnie nowy ośrodek interdyscyplinarnego, kompleksowego leczenia nowotworów głowy i szyi, do których należą guzy górnego odcinka drogi oddechowo-pokarmowej: jamy ustnej, gardła środkowego i dolnego, jamy nosowo-gardłowej, krtani,  nosa i zatok przynosowych, masywu szczękowo-sitowego, podstawy czaszki,  tarczycy, gruczołów ślinowych oraz raki skóry regionu głowy i szyi. Szybko zostaliśmy dostrzeżeni zarówno przez pacjentów, jak i inne ośrodki z Wielkopolski i kraju. Z każdym dniem coraz więcej chorych podejmowało leczenie w naszym ośrodku.

Jako pierwsza jednostka w Wielkopolskim Centrum Onkologii oraz w Wielkopolsce zaczęliśmy budować dobrą współpracę z lekarzami rodzinnymi i lekarzami specjalistami. Każdy pacjent, po zakończonym leczeniu otrzymywał rutynowo kartę informacyjną oraz zalecenia pielęgniarskie, natomiast lekarz kierujący otrzymywał list z podziękowaniem za skierowanie chorego oraz informację o zastosowanym leczeniu i zaleceniach.

Systematycznie zwiększająca się liczba wykonywanych procedur medycznych wymagała rozwoju kadry lekarskiej. Przełomem było uzyskanie w 2009 roku akredytacji na szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie otorynolaryngologii co pozwoliło na pozyskanie lekarzy rezydentów, którzy wkrótce potem rozpoczęli intensywne szkolenie.

Zdawaliśmy sobie sprawę, że kontynuować nasz dalszy rozwój możemy jedynie jako jednostka uniwersytecka. Od pierwszych miesięcy naszej działalności prowadziliśmy zajęcia dydaktyczne z zakresu propedeutyki onkologii i onkologii dla studentów prawie wszystkich kierunków Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.. Rozwijaliśmy współpracę z renomowanymi zagranicznymi klinikami uniwersyteckimi zajmującymi się leczeniem nowotworów głowy i szyi, poprzez wspólne realizowanie grantów naukowych. Współpraca ta, pozwoliła nam na wymianę doświadczeń oraz umożliwiła pobyty na stypendiach naukowych naszym pracownikom.

Nasze starania o włączenie w uniwersytecką strukturę organizacyjną oddziału w ramach Wielkopolskiego Centrum Onkologii zakończyły się sukcesem. Decyzją Senatu oraz Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 28 grudnia 2012 roku powołano Klinikę Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej w ramach Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Kontynuując pracę dydaktyczną systematycznie zwiększaliśmy pensum jednostki. Było to możliwe, dzięki uruchomieniu przez Wydział Lekarski II dodatkowych kierunków studiów. Dynamiczny rozwój naukowy dokonywał się również dzięki uzyskaniu grantów w ramach Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Po czterech latach solidnej pracy w zakresie dydaktyki i nauki spełniliśmy formalne warunki do złożenia wniosku o powołanie Katedry. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Wydziału Lekarskiego II oraz Senatu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Rektor, Profesor Andrzej Tykarski 28 marca 2017 roku powołał Katedrę i Klinikę Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej.

 

17 listopada w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyła się uroczystość 10-lecia Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej, organizowana w ramach obchodów XXV – lecia Wydziału Lekarskiego II Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W uroczystości udział wzięli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak,    Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii  Profesor Julian Malicki, Konsultant Krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii Profesor Henryk Skarżyński, Prezydent European Head and Neck Society  Profesor René Leemans.

Kierownicy Klinik otolaryngologicznych współpracujący z naszym ośrodkiem: Prof. Guy Andry – Belgia, Dr Elisabeth Bloemena – Holandia, Prof. Andreas Dietz – Niemcy, Prof. Vincent Gregoire – Belgia, Prof. Jean-Louis Lefebvre – Francja, Prof. Michał Masternak – USA, Dr Sat Parmar – Wielka Brytania, Dr Paul Pracy – Wielka Brytania, Prof. Christian Simon – Szwajcaria, Prof. Giovanni Succo – Włochy, Prof. Jan Vermorken – Belgia oraz Prof. Randal Weber – USA

Kierownicy klinik otolaryngologicznych  w Polsce: Prof. Ireneusz Kantor – Warszawa, Prof. Henryk Kaźmierczak – Bydgoszcz, Prof. Janusz Klatka – Lublin, Prof. Tomasz Kręcicki – Wrocław, Prof. Antoni Krzeski – Warszawa, Prof. Maciej Misiołek – Zabrze, Prof. Jurek Olszewski – Łódź, Prof. Jacek Składzień – Kraków, Dr Sławomir Okła – Kielce.

Dyrektorzy, Ordynatorzy Oddziałów i Kierownicy Komórek WCO

Uroczystość była okazją do wręczenia prof. dr hab. Wojciechowi Golusińskiemu przez Marszałka Marka Woźniaka Odznaki Honorowej „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.

Szczegóły

Data:
14 grudnia 2017
Godzina:
08:00 - 17:00