Komunikat w sprawie szkoleń dla personelu medycznego w ramach „Programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi dla mieszkańców województwa wielkopolskiego”
24 stycznia 2025, 11:00 - 30 listopada 2027, 00:00
Szanowni Państwo,
Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu uprzejmie informuje, że na podstawie umowy nr 177/Dz.III/2024 zawartej w dniu 20 grudnia 2024r. z Województwem Wielkopolskim:
- w okresie od 24.01.2025r. do 30.11.2027r., w ramach „Programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi dla mieszkańców województwa wielkopolskiego” przeprowadzi szkolenia dla personelu medycznego, który będzie realizować działania informacyjno-edukacyjne w ww. Programie oraz lekarzy, którzy pracować będą w Programie i przeprowadzać wizyty diagnostyczno-terapeutyczne zgodnie z wytycznymi Programu Polityki Zdrowotnej (PPZ).
- Szkolenia finansowane są ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
- Zgodnie z wytycznymi PPZ pn.: „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi dla mieszkańców województwa wielkopolskiego” (PPZ w załączeniu) do uczestnictwa w szkoleniu personelu medycznego kwalifikuje się:
- Personel medyczny zaangażowany w realizację Programu, który będzie miał kontakt ze świadczeniobiorcami, np.: lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki, koordynatorzy opieki medycznej.
- Zgodnie z wytycznymi PPZ pn.: „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi dla mieszkańców województwa wielkopolskiego” (PPZ w załączeniu) do uczestnictwa w szkoleniu personelu medycznego nie kwalifikuje się:
- Personel medyczny, który ukończył szkolenie dla personelu medycznego obejmującego tę samą tematykę i poziom szczegółowości w ciągu poprzednich 2 lat,
- Personel medyczny, którego wiedza i doświadczenie w przedmiotowym zakresie jest na poziomie eksperckim (ekspertem jest lekarz posiadający doświadczenie w diagnostyce, leczeniu, różnicowaniu i profilaktyce nowotworów głowy i szyi).
- Planowane podczas szkolenia interwencje:
- Szkolenie poruszać będzie tematykę zalecanych przez rekomendacje rozwiązań ukierunkowanych na rozpoznawanie i określanie stopnia nowotworu.
- Lekarze, którzy mają realizować wizyty diagnostyczno-terapeutyczne zostaną przeszkoleni na temat potrzeby skierowania pacjentów na szczegółowe badania w przypadku obecności objawów związanych z nowotworami głowy i szyi.
- W trakcie szkolenia wielokrotnie podkreślana będzie potrzeba prowadzenia działań profilaktycznych nakierowanych na zapobieganie występowania czynników ryzyka nowotworów głowy i szyi oraz zachęcić personel medyczny do informowania o tym pacjentów.
- Personel zapoznany zostanie również z zasadami komunikacji z osobami w grupie ryzyka jak również podkreślona zostanie istota doradzania rzucenia palenia każdemu pacjentowi, w szczególności osobom z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia nowotworów głowy i szyi.
- W ramach PPZ realizowane będą szkolenia w obszarach zgodnych ze zdiagnozowanymi potrzebami. Formy szkolenia dostosowane będą do potrzeb personelu medycznego, np. szkolenia w formie E-learningu, wykłady.
- Osoby chętne do udziału w szkoleniu realizowanego w formie stacjonarnej, zapraszamy w dniu 24 stycznia 2025r. o godz. 11:00 do sali D001 w Wielkopolskim Centrum Onkologii na ul. Grabary 15 w Poznaniu.
- W przypadku szkolenia realizowanego w formie E-lerningu, które dostępne będą do 30 listopada 2027r. osoby chętne do udziału w szkoleniu proszone są o:
- Zapoznanie się z załączonym regulaminem,
- Wypełnienie załącznika nr 10 oraz nr 4,
- Przesłanie na adres e-mail: piotr.polaczyk@wco.pl (zgłoszenia przyjmowane są nie później niż do dnia 21 listopada 2027r.).
- Do szkolenia kwalifikować się będą wszystkie osoby chętne, które spełniają kryterium włączenia i równocześnie nie spełniają kryterium wyłączenia. Jako populację spełniającą kryteria udziału dla danej interwencji w PPZ należy rozumieć osoby spełniające łącznie wszystkie kryteria włączenia przy jednoczesnym braku obecności nawet jednego kryterium wyłączenia. Przy kwalifikacji osób chętnych na szkolenie obowiązywać będzie zasada niedyskryminacji, obowiązuje kolejność zgłoszeń do wyczerpania limitu miejsc.
- Warunkiem przystąpienia do uczestnictwa jest wypełnienie pre-testu. Każda osoba, która przystąpiła do uczestnictwa w szkoleniu dla personelu medycznego, jest zobowiązana po jego ukończeniu do wypełnienia post-testu.
- Warunkiem otrzymania certyfikatu uczestnictwa w szkoleniu jest osiągnięcie wysokiego poziomu wiedzy tj. wynik co najmniej dobry (min. 60% poprawnych odpowiedzi dla post- testu w porównaniu z pre-testem).
- Pytania można kierować na adres: piotr.polaczyk@wco.pl lub telefonicznie, w dni robocze w godzinach 8:00-15:00 pod numerem: 61 88 50 729.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.
Załączniki:
- Program Polityki Zdrowotnej.
- Regulamin udziału w Programie z załącznikami.
Szkolenia finansowane są ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.