Lekarze alarmują – krzywa nowotworów absolutnie poszła do góry

Z powodu pandemii wielu pacjentów trafiających do centrów onkologii ma zaawansowany, nieoperacyjny nowotwór. „To co się w chwili obecnej dzieje, bezpośrednio wynika z faktu, że nasze społeczeństwa bardzo wystraszyło się epidemii” powiedział na konferencji prasowej prof. Paweł Knapp (UCO w Białymstoku). „Trafiają do nas pacjentki z bardzo zaawansowanymi nowotworami, które często są już nieoperacyjne. Są to kobiety, które by mogły jeszcze wiele lat żyć” dodała K. Malinowska-Olczyk (Rzecznik USK w Białymstoku – źródło: Rynek Zdrowia, 7.05.2021). Stąd apel, w tym zbliżającym się Tygodniu Świadomości Czerniaka (17-23.05), żeby Polacy pamiętali, że nowotwór dotyka ludzi w różnym wieku i przede wszystkim zgłaszali się na badania.

Doskonałą okazją do takich badań jest realizowany w całej Polsce Ogólnopolski program profilaktyki nowotworów skóry. Projekt realizuje w Polsce sześć jednostek (beneficjentów programu) – jedną z nich jest Wielkopolskie Centrum Onkologii (więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: www.wco.pl/ppns oraz https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/profilaktyka-nowotworow-skory.

Równocześnie przypominamy, że osoby niepełnosprawne oraz osoby mieszkające w dużej odległości od ośrodków realizujących badania w Programie mogą zwracać się do Biura Programu z wnioskiem o zwrot kosztów dojazdu (szczegóły na stronie: https://wco.pl/ppns/dla-pacjenta/filmy-i-materialy-dla-pacjentow/).

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w ciągu 20 lat liczba zachorowań na nowotwory złośliwe skóry wzrosła ponad dwukrotnie (więcej informacji znajdziecie Państwo w załączonym artykule). Umieralność z powodu czerniaka skóry w Polsce jest ok. 20% wyższa niż średnia dla Unii Europejskiej. Tymczasem nowotwory złośliwe skóry (w tym czerniak) wcześnie wykryte są całkowicie wyleczalne, a biorąc pod uwagę, iż najistotniejszym czynnikiem ryzyka w przypadku tej grupy nowotworów jest ekspozycja na promieniowanie UV (naturalne i sztuczne), większości przypadków zachorowań i zgonów można zapobiec poprzez profilaktykę pierwotną i wtórną.

Europejski Fundusz Społeczny, Wiedza Edukacja Rozwój