Preparaty na ćwiczenia

Ćwiczenie 5

  1. Blizna pooperacyjna - gojenie przez rychłozrost
    26-cio letnia pacjentka. Stan po usunięciu znamienia barwnikowego. Usuniecie zmiany graniczne, prawdopodobnie nieradykalne. Poszerzenie miejsca zabiegu.

  2. Ziarniniak i ropienie. Ziarniniak typu około ciała obcego. Szew chirurgiczny.
    55-letnia pacjentka operowana operowana z powodu tłuszczaka na przedramieniu prawym. Choruje na cukrzyce. Niegojąca się rana pooperacyjna. Sączenie się treści ropnej.

  3. Bliznowiec
    10-letnia dziewczynka. Guzek płatka usznego powstały po "przekłuciu" ucha celem założenia kolczyka.

  4. Ziarniniak typu około ciała obcego.
    31-letni pacjent po urazie podudzia prawego. Powiększający się guzek oraz proces zapalny.

  5. Blizna włóknista. Ziarniniak cholesterolowy. Torbiel naskórkowa.
    33-letni chory po urazie mechanicznym okolicy lędźwiowej w wyniku kolizji drogowej. Rozlegle wynaczynienia. Leczony zachowawczo. Po 6 miesiącach guzowate zgrubienie.

  6. Zmiany resorpcyjne – stan po biopsji gruboigłowej piersi.
    Pacjentka l.67 z podejrzeniem raka piersi. Wykonano biopsję gruboigłową, po potwierdzeniu nowotworu złośliwego resekcja części gruczołu piersiowego.<br>(G-14755/18 – preparat do skanowania)

  7. Organizacja martwicy skrzepowej (mięsień sercowy)
    63-letni pacjent. Ostry zawal mięśnia sercowego. Zgon z powodu ostrej niewydolności lewokomorowej. Rok wcześniej zawal mięśnia sercowego. Blizna pozawałowa. Skrzeplina przyścienna.

  8. Blizna pozawałowa – włóknienie mięśnia sercowego.
    Pacjent l.59, stan po dwukrotnym zawale serca z następową niewydolnością lewokomorową. Serce biorcy.<br>(G-21667/13 – preparat do skanowania)

  9. Martwica rozpływna - wrzód żołądka. Postępująca od brzegów owrzodzenia organizacja i regeneracja
    61-letni pacjent operowany z powodu przewlekłego wrzodu żołądka. Przewlekle aktywne zapalenie żołądka. Postępująca organizacja i regeneracja powstałego ubytku.

  10. Wczesna organizacja martwicy rozpływnej – mozg
    79-letni pacjent zmarł z powodu udaru mózgu. Początek choroby nagły, przed 2 tygodniami. Zgon z powodu przewlekłej niewydolności krążeniowo-oddechowej. Zaawansowana miażdżyca zwłaszcza tętnic szyjnych i koła tętniczego podstawy mózgu.

  11. Organizacja martwicy rozpływnej mózgu - jama poudarowa
    82-letni pacjent. Przed rokiem przebył udar mózgu. Zgon z powodu przewlekłej niewydolności krążeniowo-oddechowej. Zaawansowana uogólniona miażdżyca.

  12. Świeża skrzeplina w obrębie naczynia żylnego
    65-letnia chora operowana z powodu złamania kości udowej. Nagły zgon z powodu zatoru do tętnicy płucnej. Żylaki obu kończyn dolnych z widocznymi skrzeplinami.

  13. Skrzeplina w stadium organizacji - naczynie żylne
    Zgon z powodu zatoru do tętnicy płucnej. W obrębie kończyn dolnych żylaki z licznymi skrzeplinami o różnym stopniu organizacji.

  14. Jatrogenny materiał hamujący krwawienie (Gelfoam)
    60-letnia pacjentka operowana z powodu przerzutu raka pęcherza moczowego do móżdżku. Masywne krwawienie w czasie zabiegu. Reoperacja po roku z powodu miejscowej wznowy procesu.

  15. Przedoperacyjna embolia bogato unaczynionego nowotworu (przyzwojak szyjny). Embolizacja przy użyciu alkoholu poliwinylowego (PVA)
    42-letni chory z rozpoznanym klinicznie i radiologicznie przyzwojakiem (paraganglioma) okolicy kłębka szyjnego. W badaniu z użyciem kontrastu duży guz, bardzo bogato unaczyniony. Celem ograniczenia krwawienia śródoperacyjnego wykonano przedoperacyjna embolizacje.

  16. Proteza stawu kolanowego
    69-letni chory z przewlekła choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Leczony operacyjnie z założeniem protezy stawu kolanowego. Po 1,5 roku nawracające wysięki do stawu, obrzmienie, ograniczenie ruchomości. Reoperacja.