Preparaty na ćwiczenia

Ćwiczenie 11

  1. Marskość wątroby.
    Pacjent l.70, w badaniu KT jamy brzusznej guz wątroby o maksymalnym wymiarze 7 cm. Podejrzenie raka wątrobowokomórkowego.

  2. Zapalenie wątroby
    Pacjent l.63 skierowany z podejrzeniem zmian przerzutowych w wątrobie w badaniu KT jamy brzusznej obraz podejrzany o nowotwór pierwotny wątroby. W bad.lab. podwyższone stężenie AFP. Potwierdzone zakażenie HCV.

  3. Stłuszczenie wątroby/ marskość wątroby.
    Pacjent l.41, w wywiadzie ZZA. Nieprawidłowy obraz wątroby w badaniach obrazowych. <br>(Preparat 2: trichrome, preparat 3: reticulin)

  4. Ogniskowy rozrost guzkowy
    Pacjentka l.54, zmiana ogniskowa w wątrobie. Makroskopowo beżowy guz z centralną blizną.

  5. Rak wątrobowokomórkowy
    Pacjent l.65, w badaniach obrazowych jamy brzusznej kilkucentymetrowa zmiana w wątrobie. Wysoki poziom AFP w surowicy krwi.

  6. Rak z nabłonka dróg żółciowych – cholangiocarcinoma
    Pacjent l.52, w badaniach kontrolnych dwie zmiany ogniskowe w wątrobie oraz pakiety węzłów chłonnych w jamie brzusznej – podejrzenie rozsiewu choroby nowotworowej. Wstępna diagnostyka – podejrzenie cholangiocarcinoma. Resekcja części wątroby.

  7. Przerzuty do wątroby
    Pacjentka l. 78, dwa lata wcześniej operowana z powodu raka jelita grubego – hemikolektomia prawostronna. Leczenie systemowe. W badaniach kontrolnych podejrzenie meta do wątroby. Resekcja zmian przerzutowych.

  8. Ropne zapalenie pęcherzyka żółciowego
    Pacjent l.59 skierowany z podejrzeniem guza pęcherzyka żółciowego. W badaniach obrazowych w pęcherzyku złóg, wokół pęcherzyka zmiany o niejasnym charakterze – naciek nowotworowy/zmiany zapalne? Resekcja pęcherzyka wraz z przylegającym fragmentem wątroby.

  9. Przewlekle zapalenie pęcherzyka żółciowego
    Pacjent l.75 z rozpoznaniem nowotworu złośliwego jelita grubego. W badaniach obrazowych kamica pęcherzyka żółciowego – największy złóg do 1,5 cm. Resekcja odbytnicy oraz cholecystektomia.

  10. Rak pęcherzyka żółciowego
    Pacjentka l.37, okresowo bóle brzucha i uczucie pełności w nadbrzuszu. W badaniach obrazowych pęcherzyk żółciowy o pogrubiałej ścianie.